Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistente medicale in spania  (Citit de 11450 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
asistente medicale in spania
« : 30 Octombrie , 2009, 14:25:37 p.m. »
buna tuturor,am descoperit forumul din intamplare,si am citit tot ce a-ti scris.Din pacate si eu sunt in aceeasi situatie ca si voi,adica sunt asistenta medicala si incerc sa imi omologhez diploma in spania.eu am locuit 4 ani in spania,acum locuiesc in tara si lucrez ca asistenta in tara,dar imi doresc sa ma intorc in spania,si sa lucrez in meseria mea.Cand eram in spania,mi-am trimis si eu actele la madrid,pt a-mi omologa diploma,si dupa ce am asteptat 4 luni,mi-a venit raspuns ca pt a-mi continua tramitele,am nevoie de un certificat de conformitate de la bucuresti,pe care nu il aveam si nici nu stiam pe atunci prea multe despre el.acum sunt in asteptarea acestui certificat,si as vrea sa il trimit la madrid,pt a-mi con tinua tramitele actelor,dar nu stiu e nevoie sa mai fac inca o data actele sau doar pot sa trimit acel certificat cand il voi avea.Voi ce stiti?ma puteti ajuta?daca stie cineva adresa ministerului din madrid,va rog frumos sa mi-o spuneti si mie,si si numar de telefon ,va rog,unde sa sun si sa intreb mai multe.astept raspunsurile voastre,va rog,ajutati-ma!!!!multumesc mult

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
Rspuns: asistente medicale in spania
« Răspuns #1 : 06 Decembrie , 2009, 12:50:40 p.m. »
Poti suna la nr de tel al Ministerului: 0034.902.218.500. Iti dai numele sa te caute in baza de date, apoi intrebi de adresa unde trebuie sa trimiti restul de documente. Bafta!

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #2 : 29 Decembrie , 2009, 18:00:00 p.m. »
buna seara,azi am primit si eu o scrisoare de la MS ,dar nu e deloc ce ma asteptam sa fie.Sunt f dezamagita.ori eu sunt proasta;ori ei sunt batuti in cap.imi cer ca in termen de 15 zile sa duc:certificacion oficial personalizada de los studios....en lo que debe constar la duracione en años academicos , la descripcion de las materias cursadas especificando el nr de horas tanto teoretica como pracrica.DAR ASTA NU E FOAIA MATRICOLA?imi mai cercertificado of good standing(que no se encuentra infabilitada.....Imi mai cer (pe care le-am dat-o)recomandarea si imi mai cer sa demosntrez ca am lucrat 2 ani in ultimi 10 ani.eu am lucrat 2 ani intr-o rezidenta in romania ,dar pe cartea de munca srie sora medicala(cum nu aveam scoala terminata).nu stiu de unde sa otin aceasta hartie.daca stiti ceva va rog frumos spuneti.mi si mie.va pup sarbatori fericite

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #3 : 02 Ianuarie , 2010, 19:44:05 p.m. »
Mihaela, vezi ca mai e un subiect deschis "servicii consulare" unde suntem toate in asteptarea recunoasterii diplomei de asistent medical. Gasesti acolo multe informatii.

Offline marilena

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
« Răspuns #4 : 03 Ianuarie , 2010, 20:34:12 p.m. »
 An nou fericit!si sa dea dumnezeu ca anul acesta sa reusim sa ne finalizam cu actele pt omologare.Astept de 2 ani omologarea si mi-au cerut si mie o gramada de certificate si hirtoage care sau dovedit in zadar,am lucrat in romania 2 ani ca asistenta si spun ca ,,mis estudios no coresponden con las condiciones necesarias para el reconocimiento automatico,,asa ca in 30 ianuarie tre sa ma prezint la un examen de echivalare.daca mai sunt si alte persoane in situatia mea care dau in 30 ian examen in Madrid tr un email la maria_ru_33@yahoo.es.SUCCES LA EXAMEN!

Offline lavinian

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 14
« Răspuns #5 : 08 Ianuarie , 2010, 12:40:27 p.m. »
bunala toate lumea!
 am nevoie de ajutor:D :)iMI poate spunecineva cum pot face rost de raportul de tara al spaniei???...incluzand salariu minim, impozite si taxe aferente salariilor, zile libere,conditii de munca, legislatia muncii in Spania, educatia s.a.m.d
Va rog   mult  sa  ma ajutati!
 O zi  buna tuturor! :)

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #6 : 11 Ianuarie , 2010, 23:18:26 p.m. »
imi imaginez ca vrei ceva f detaliat?!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #7 : 22 Ianuarie , 2010, 14:20:32 p.m. »
Buna la toata lumea ,si eu sint in aceeasi situatie ca multe dintr voi-astept faimosul examen de pe 30 care am inteles ca se va amina,inca nu e nimic sigur.Am descoperit acum putzin timp acest forum si mi a ridicat moralul mult sa stiu ca nu sint singura in situatia asta,eu am depus dosarul in 2007 si am primit scrisoarea  la sfirsitul lui noiembrie.Vreau sa multumesc mult fetelor care rup din timpul lor liber sa ne informeze,sa ne incurajeze,totul in mod dezinteresat.As vrea sa stiu daca e sigur ca vom putea sa lucram la stat,sa dam examen de oposiciones pentru ca am vazut ca iti cere omologarea studiilor iar noua ne vor da o recunoastere a profesiei.Eu am trimis ieri un e mail cu aceasta intrebare d nei Margarita,inca nu mi a raspuns.

Offline alinaolt

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
Re: Rspuns: asistente medicale in spania
« Răspuns #8 : 02 Septembrie , 2010, 22:53:17 p.m. »
Buna la toata lumea ,si eu sint in aceeasi situatie ca multe dintr voi-astept faimosul examen de pe 30 care am inteles ca se va amina,inca nu e nimic sigur.Am descoperit acum putzin timp acest forum si mi a ridicat moralul mult sa stiu ca nu sint singura in situatia asta,eu am depus dosarul in 2007 si am primit scrisoarea  la sfirsitul lui noiembrie.Vreau sa multumesc mult fetelor care rup din timpul lor liber sa ne informeze,sa ne incurajeze,totul in mod dezinteresat.As vrea sa stiu daca e sigur ca vom putea sa lucram la stat,sa dam examen de oposiciones pentru ca am vazut ca iti cere omologarea studiilor iar noua ne vor da o recunoastere a profesiei.Eu am trimis ieri un e mail cu aceasta intrebare d nei Margarita,inca nu mi a raspuns.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

Re: Rspuns: asistente medicale in spania
« Răspuns #8 : 02 Septembrie , 2010, 22:53:17 p.m. »