Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579616 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #1050 : 08 Februarie , 2010, 22:36:59 p.m. »
Mi se pare excelent ca ne baga si pe noi in seama. ;)sper sa nu dureze prea mult ca ne imbolnavim de atata stres si asteptare :'(

Offline eni

• Plutonier
  • Mesaje postate: 40
    • Adresa de email
« Răspuns #1051 : 08 Februarie , 2010, 22:56:49 p.m. »
sun si eu asistenta ,succes la cei care merg la examen sambata!!!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1052 : 09 Februarie , 2010, 08:25:43 a.m. »
Multumim Eni! Sa dea Dumnezeu sa luam toate examenul si,daca nu,sa trecem cu bine practica;bine ca avem mai multe posibilitati.Partea proasta e ca nu prea e de lucru nici ptr asistente,cel putin aici,in Andalucia,se face economie de personal,atit la stat cit si la particulari.Vom trai si vom vedea,poate vor veni timpuri mai bune... ;D

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1053 : 09 Februarie , 2010, 09:18:57 a.m. »
Ah,inca ceva cine a plecat din Ro cu copii poate sa-mi spuna cum sa acomodat copilul la scoala cu colegii........si cu invatarea limbii spaniole?
buna.limba spaniola o invata foarte repede ,si in final stiu mai bine decit multi dintre romanii adulti pe care i-am intilnit.Eu am venit in februarie 2005,fetita mea avea 6 ani.in Ro mergea inca la gradinita,iar aici mi-au inscris-o direct in clasa intii,de fapt la jumatatea clasei 1 - a inceput in martie.Venea acasa suparata ca nu intelegea nimic,nu stia sa scrie nici sa citeasca,nici macar in romaneste,dar pina in iunie a recuperat totul,iar invatatoarea imi spunea ca e uimitor ce progrese a  facut in asa scurt timp.ce-i drept si eu stateam numai linga ea si o ajutam la teme si la tot.In clasa a 2-a a terminat prima din clasa.Prieteni si-a facut imediat,mergea aproape la toate aniversarile colegilor,pentru ca era  o scoala unde  si parintii erau f uniti ,apoi am schimbat casa si am mutat-o la alta scoala.Cu toate ca stie spaniola perfect nu a reusit sa-si faca prieteni asa de buni .E o scoala mai de "fitze",dar e aproape de casa si nu credeam ca-i va fi asa de greu.O intreb daca vrea inapoi la cealalta scoala si-mi spune ca nu .Stiu ca e o luptatoare,si ca nu vrea sa se dea batuta.Asa ca sint cazuri si cazuri,sint oameni si oameni,asa cum spune ramona.Usor nu le este copiilor,dar se adapteaza repede si merita efortul,zic eu.

Offline craciunmariana

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
« Răspuns #1054 : 09 Februarie , 2010, 09:24:36 a.m. »
buna dimineata fetelor,chiar m-ati facut sa plang citind mesajele de mai sus referitor la acomodarea copiilor la scoala,eu nu sunt adepta telenovelelor dar povestile voastre de viata intrec orice telenovela.Am o intrebare bunicii nu vin in spania sa-si vada nepotii?  poate o sa le placa si or sa ramana mai mult asa va vor ajuta si pe voi.  ;) Oricum multumesc pt incurajari. Am auzit ca in spania nu sunt obiceiuri cu cadouri pt invatatori,e adevarat? Va pup,spor la invatat!
« Ultima Modificare: 09 Februarie , 2010, 09:27:46 a.m. de craciunmariana »

Offline craciunmariana

• Membru
  • *
« Răspuns #1055 : 09 Februarie , 2010, 10:19:28 a.m. »
SCUZE ca am deviat de la subiect as deschide si forumul acela despre copii care......... dar nu stiu cum.Sa revenim la oile noastre eu imi pregatesc actele pt MS din RO dar am o dilema adica in 2001 am mai avut o tentativa .....esuata...de a pleca in irlanda si mi-am scos in acel an foaia matricola si adev cu mat de studiu intrebarea mea este sunt valabile din 2001?Eu am terminat in 1997 si am lucrat pina in 2003.Am incercat sa sun de 2 zile la MS dar nu imi rasp nimeni.

Offline admin

• Administrator
  • VIP
  • Mesaje postate: 1065
  • Gen: Bărbat
  • sa fii om e lucru mare
    • Spania Romaneasca
« Răspuns #1056 : 09 Februarie , 2010, 11:26:19 a.m. »

Cu cat forumul este mai structurat, cu atat informatia va fi mai usor de gasit, asa ca va propun sa va scrieti povestile despre copii aici :

http://forum.spaniaromaneasca.com/cum_se_adapteaza_copiii_la_viata_din_spania-t961.0.html

scuzati intreruperea. Dezbatere placuta!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #1057 : 09 Februarie , 2010, 12:36:14 p.m. »
BUNA FETELOR ,NU AM MAI SCRIS DE MULT NIMIC PE FORUM DAR URMARESC IN FIECARE ZI CE SE MAI SCRIE ...SINT DESTUL DE STRESATA CU ACEST EXAMEN DAR CE SA MAI ... :-[ SA FIE CE-O VREA DUMNEZEU .EU VOI DA EXAMENUL IN MADRID LA FUNDACION JIMENEZ DIAZ ,DACA MAI E CINEVA CARE VINE ACOLO ....M-AU IMPRESIONAT FOARTE MULT EXPERIENTELE VOASTRE CU COPIII INTRUCIT SI EU AM UN BAIETEL DE 10 ANI PE CARE L-AM ADUS AICI ACUM 3 ANI SI ,MULTUMESC LUI DUMNEZEU S-A ACOMODAT FOARTE BINE .BINEINTELES , CA ORICE INCEPUT A FOST GREU .

PENTRU CRACIUNMARIANA,EU CRED CA ITI SINT VALABILE FOAIA MATRICOLA SI PLANUL DE STUDIU ,CHIAR DACA SINT DIN 2001 .CA SI TINE EU IN 2002 AM AVUT O INCERCARE ESUATA DE A MA DUCE IN ITALIA ,SI , AM DE ATUNCI PE TOATE ACTELE APOSTILA DE LA HAGA ( ATUNCI ASA SE CEREA) ,TOATE ACTELE MELE SINT PRACTIC TRADUSE SI LEGALIZATE DIN 2002 SI NU MI-A ZIS NIMENI NIMIC .

VA PUP SI SPER SA NE VEDEM LA EXAMEN ....IAR DUPA EXAMEN SA NE VEDEM CIT MAI VESELE SI CU VESTI BUNE .

PENTRU CELE CARE NU DAU EXAMEN ...NU VA FACETI GRIJI CA VINE SI RINDUL VOSTRU...VEDETI PARTEA PLINA A PAHARULUI....AVETI MAI MULT TIMP DE INVATAT ,VETI AVEA DEJA UN PRECEDENT DUPA CARE SA VA GHIDATI .....BAFTA TUTUROR

VA PUP .PA

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #1058 : 09 Februarie , 2010, 13:53:22 p.m. »
Of, fetelor care ati povestit despre acomodarea copiilor vostri aici! M-ati facut pentru moment sa-mi amintesc ca cata tristete se ducea copilul meu la scoala (clasa de infantil) si cat am plans cand vedeam copilul meu, care mereu radea si era fericit, trist ca un batranel. Si asta din cauza unei educatoare care nu si-a facut meseria asa cum trebuie. Dar asta voi mai povesti dupa examen, ca e poveste lunga!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #1059 : 09 Februarie , 2010, 13:58:01 p.m. »
maria-cristina,ce dragut din partea ta sa imi acorzi atata incredere  ;).eu la un moment dat am scris in forum ca dupa ce vom lua examenul si vom lucra asistente voi deschide un nou topic unde sa ne impartasim experientele de la locul de munca  ;).
cat despre intalnirea de 10 ani despre care pomenea betty mi se pare o idee EXTRAORDINARA,dar ca si celelalte fete vreau sa propun sa ne intalnim inainte,sa ne cunoastem,cautam punctul cel mai apropiat de toate locatiile in care ne aflam fiecare dintre noi si ne dam intalnire,sau putem f bine vara asta sa facem toate(cu familiile)o escapada de un week-end undeva in spania,la mare,la munte,cu cortul.....vai ce frumos ar fi  ::)
va pup pe toate,tare tare ca deja sunteti parte din sufletul meu,ma simt ca in familie cand intru pe forum  ;)
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline craciunmariana

• Membru
  • *
« Răspuns #1060 : 09 Februarie , 2010, 14:01:45 p.m. »
kali,abia astept sa povestesti,dar stii regula pe celalalt forum ;)

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #1061 : 09 Februarie , 2010, 14:14:02 p.m. »
vai..ce urat!!!  mi-a mazgalit compunerea cu rosu!!  dar trebuie sa recunosc ca admin. are dreptate. imi imaginez ca sunt si vor fi fete care intra pentru prima data pe acest forum si vor fi tare plictisite de povestile noastre caci ele vor informatii concrete despre recunoasterea profesionala! e un pic cam greu sa ma mut pe celalat forum caci acesta mi-a intrat in suflet dar o sa incerc sa nu ma mai abat de la subiect!

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #1062 : 09 Februarie , 2010, 14:54:17 p.m. »
Buna fetelor! Am sunat azi din nou la minister si am avut o surpriza: au ajuns la hartiile mele!!!O veste foarte buna dar din pacate imi lipseste acea recomandare de la ministerul sanatatii din ro! Asa ca nu am rezolvat deocamdata nimic! Duminica plec spre Romania sa imi scot acea recomndare!Deci toti exista o speranta si pt cele care nu dau examenul acuma!Bafta multa sa aveti la examen si sa il luati toate!

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #1063 : 09 Februarie , 2010, 16:41:17 p.m. »
Vom continua pe celalalt topic, dar sa terminam intai cu examenul...

Offline eni

• Plutonier
  • Mesaje postate: 40
    • Adresa de email
« Răspuns #1064 : 09 Februarie , 2010, 18:31:16 p.m. »
am sunat la MS si mi s-a spus ca se lucreaza la 14 dec, intr-adevar trebuie sa insisti cu telefoanele....asta e, spor la invatat

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #1065 : 09 Februarie , 2010, 20:01:42 p.m. »
Salut!!Sunt asist med,am terminat sc postliceala si nu stiu exact unde ar trebui sa-mi depun actele si care exact,pt recunoasterea profesiei de asist med.Cu ce sa incep si unde?? Imi da cineva un site,o adresa???Va rog ajutati-ma! Multumesc mult!

Offline corina39

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #1066 : 09 Februarie , 2010, 20:31:35 p.m. »
AICI AI TOATE DOCUMENTELE DE CARE AI NEVOIE PTR  RECUNOASTEREA TITLULUI...http://www.msps.es/profesionales/formacion/recoTitulosEuro.htm....

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #1067 : 10 Februarie , 2010, 13:40:59 p.m. »
Ce faceti fetele?
ce liniste pe for!!!!!e linistea dinaintea furtunii sau ce?
banuiesc ca sunteti toate ocupate cu studiatul!!!!!
credeti ca trebuie sa stim calendarul de vaccinare al copiilor?ca am gasit niste teste cu intrebari despre dozele de inicio si recuerdo ale diferitelor vaccinuri!!!!
si sunt praf!!!!pae si studiu de caz clinic cu zeci de diagnostice de enfermeria dupa modelul patronal de salud Gordon sau Nanda?care de fapt e cu cele 14 necesitati basice?sunt destul de asemanatoare dar care trebuie sa le aplicam?si trebuie sa facem acest plan de caz clinic la proba teorica sau ne dau ei intrebarile cu "respuestas breves" cum spun in structura probei?
imi pare rau daca va creez mai multa neliniste dar .....nu mai stiu ce sa citesc ca de studiat....am un haos total in cap!!!!!
spor la invatat!!!!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #1068 : 10 Februarie , 2010, 15:30:33 p.m. »
BUNA FETELOR,VAD CA V-ATI MUTAT PE ALT FORUM DESPRE COPII .... :D..E BINE SA VA  MAI DESTINDETI PUTIN :)
 CRISTINA AI DREPTATE NICI EU NU STIU CE SA MAI CITESC ... :-[ CA DE INVATAT .. :o  VA PUP SI NE MAI AUZIM ;D :-*

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #1069 : 10 Februarie , 2010, 16:20:03 p.m. »
Deutza_deea , eu te-as sfatui sa nu mergi deageaba in Romania , recomandarea ti-o va da dupa 2 luni sau mai mult...eu astept de 2 luni de zile un raspuns si inca nu stiu nimic, de trimis actele le poti trimite prin posta numai la ridicare e obligatoriu sa mergi personal sau sa faci la cineva procura, intr-adevar acum ai nevoie de copii dupa diplomele de bac si de asistenta si dupa foaia matricola sa fie legalizate .... daca nu le ai ...o sa ti le ceara si o sa te mai amane.., intereseaza-te intai de toate actele care ai nevoie ca sa-ti fie complet dosarul ca daca nu , cand esti scris pe lista o sa-ti mai ceara hartii....bafta si sper sa-ti iese cat mai repede recomandarea...si sper sa-mi iese si mie mai repede ca deja mi-am pierdut rabdarea...
Bafta tuturor la examen....mai aveti putin...

Offline corina39

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #1070 : 10 Februarie , 2010, 19:16:59 p.m. »
BUNA!....EU AM ASTEPTAT RECOMANDAREA DE LA BUCURESTI DIN DECEMBRIE 2008 PANA IN MARTIE 2009...ASA CA  INCARCATI-VA CU MULTA RABDARE...EU AM FACUT PROCURA SI S-A OCUPAT CINEVA SI DE DEPUS SI DE SCOS.SPOR LA INVATAT....SI NE AUZIM DUPA EXAMEN!!!!.....

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #1071 : 10 Februarie , 2010, 21:07:06 p.m. »
Stiu ca dureaza pana imi vine recomandarea,dar nu am ce face trebuie sa o fac si pe asta! Macar cu ocazia asta profit si de calatorie ca sa imi vad familia. De scos o sa mi-o scoata cineva si au sa mi-o trimita!!!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1072 : 10 Februarie , 2010, 23:07:51 p.m. »
Ptr Cristina: si eu ma incurc rau intre NANDA,NIC,NOC,Gordon,Henderson,etc.Am citit ca in taxonomia NANDA 1 se clasificau diagnosticele in functie de cele 14 necesitati bazice ale V. Henderson sau dupa cele 11 patrones funcionales de salud ale lui M.Gordon,dar actualmente se foloseste taxonomia NANDA 2,CU 167 diagnostice,structurate in 13 dominios similare cu patrones funcionales de salud si ordenate in 46 clases.Fiecare diagnostic se identifica,cu 5 digitos,de ex 00082 e "manejo efectivo del regimen terapeutico".
In ceea ce priveste calendarul de vaccinuri,eu cred ca trebuie sa stim cite doze se fac din fiecare,desi fiecare comunitate autonoma are calendarul ei.
Nici eu nu stiu pe ce sa ma mai uit,cum sa ingras porcul in ajun,ma mai uit din cind in cind pe you tube la tehnicile de sondaje vezicale,injectii de heparina,insulina,astea sint tehnicile bazice,deci asta o sa ne puna sa facem.
Va dorecs spor la invatat si ..multa,multa baftaaaaaaaaaa!

Offline cristinat

• Plutonier
« Răspuns #1073 : 11 Februarie , 2010, 09:52:18 a.m. »
Bine Lunera!!!!dar imi imaginez ca daca ne cer asa ceva ne vor da un formular ceva unde apar toate astea!!!! >:(ca asa ar fi normal ca si fisa medicala a medicilor unde au toti pasii ce trebuie facuti de la anamneza pana la diagnostic si tratament!!!!
iar calendarul de vaccinuri!!!! :o!nu imi intra in cap!!!!!!!nu stiu cum sa il retin!!!!am idee de 2-3 vaccinuri dar nimic mai mult!!!!
si iar nu inteleg f bine diagnosticele care intra in patronul de intercambio!?! :o :-\ca inteleg ca fiecare diagnostic intra intr-o grupa de diagnostice si cele de ...alimentatie, eliminare si alte cel....mai merg dar cele din intercambio sau cognoscitiv perceptual?!?
 :'( :'( :'( :'( :'( :'(am un amalgam!!!!!!un haos total!!!!!ca nici nu avem un precedent sa anem idee ce ne vor cere!!!!ca eu nu am prea clara structura probei!!!!!

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #1074 : 11 Februarie , 2010, 10:17:12 a.m. »
Buna ziua fetelor!Mai sunt 2 zile pana la examen si as vrea sa le transmit la toate muuuuuulta bafta!Sa ne ajute Dumnezeu pe toate si sa reusim!Este cineva repartizata in Madrid ,la Univ de enfermeria de Cruz Roja?Ar fii fain sa ma intalnesc cu vreuna dintre voi!Va pup......si am inima cat un purice! ???acuma incepe stresu!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1075 : 11 Februarie , 2010, 12:15:52 p.m. »
buna!voi ,cele care ati terminat scoala mai de curind,ati invatat despre taxonomia NANDA?si Gordon si toate astea?ca eu nu auzisem de ele pina mai de curind.Colegii mei nu pun in practica asa ceva,si  nu am vazut inca in  nici un   "informe de traslado de enfermeria " de la spitalele mari sa scrie asa ceva.Nu stiu cine le pune in practica !

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1076 : 11 Februarie , 2010, 12:19:31 p.m. »
Cristina,eu n-am gasit nici un dg de "intercambio",poate te referi la "deterioro del intercambio gaseoso",e un dg care face parte din Dominio 3-Eliminacion,clase 4 sistema pulmonar.In ceea ce priveste dominio 4 Percepcion/cognicion, e vorba despre gradul de atentie,de orientare in timp si spatiu,despre probl. vizuale,auditive,gustative,olfactorii,tot ceea ce tine de simturi plus memoria,capacitatea intelectuala,limbaj,calcul,comunicare,tot ce tine de psihic.
Si eu cred ca ne vor da o schema sau ne vor da un caz cu multe detalii,iar noi va trebui sa incadram fiecare problema in unul din dominios de diagn.
Nu cred ca o sa fie prea greu,stati linistite ,fetelor,vom lua toate examenul si simbata dupa-amiaza vom face o fiesta on-line cum nu s-a mai vazut. 8)
Multumim ptr urarile de bafta si.....sa avem toate! ;D

Offline Gabitza

• Plutonier
  • Mesaje postate: 30
« Răspuns #1077 : 11 Februarie , 2010, 13:34:51 p.m. »

Offline cristinat

• Plutonier
« Răspuns #1078 : 11 Februarie , 2010, 14:45:02 p.m. »
Lunera-uite in pagina asta intr-un caz clinic cu diagnostice de enfermerie dau 11 patroane(sunt de Gordon?)si in primul  de intercambio incadreaza tot ce este de alimentare, hidratare, respiratie,termoreglare,deterioro de perfuzie tisulara, risc de lesionare, asfixie, deterioro fizico de la dentitie!!!!!intra mai multe si nu inteleg logic cum ???
http://perso.wanadoo.es/aniorte_nic/apunt_diagn_enfermer_6.htm
in orice caz cum am un lio in cap nu mai inteleg nimic!!!!in final trebuie sa punem incadrate in domenii-clase-diagnostice?

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #1079 : 11 Februarie , 2010, 15:35:09 p.m. »
danadinu, sincer de nanda si gordon n-am auzit doar de henderson, restul .... si am terminat in 2008...subiectele astea poate sunt de cativa ani in urma, sau cine a facut liceul sanitar...nu stiu ....
Bafta tuturor la examen/...

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #1079 : 11 Februarie , 2010, 15:35:09 p.m. »