Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579621 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #1080 : 11 Februarie , 2010, 16:11:16 p.m. »
Si eu credeam ca toate teoriile astea mai noi sunt predate in ultimii ani!!!!!pai in Liceul Sanitar nici atat!!!!credeam ca macar fetele care au terminat mai recent vor fi mai in tema!!!!!bafta tuturor!!!!!!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1081 : 11 Februarie , 2010, 16:43:54 p.m. »
Cristina,nici eu nu mai inteleg nimic,in pag ta vad ca sint 9 patrones,eu stiam ca sint 11 a lui Gordon,poate ca sint adaptate aici,in Spania.Ce am citit eu despre taxonomia NANDA 2 cica a aparut ptr prima oara in 2001-2002,deci sint noi toate chestiile astea,desi e acelasi lucru dar cu alta structura.Poate ca in Romania nici n-au ajuns,stiu ca asa e si-n Austria,cu diagn de enfermeria,modelul american.La liceul sanitar invatam dupa un manual de tehnica ingrijirii bolnavului de Mozes,cu niste tehnici vechi de pe vremea lui Pazvante Chiorul,un trimestru intreg am invatat doar sa facem patul,hahaha  :-[

Offline cristinat

• Plutonier
« Răspuns #1082 : 11 Februarie , 2010, 16:48:57 p.m. »
Chiar, mi-am adus aminte de Mozes si tehnicile lui si de asemenea cand am invatat sa punem ventuze !!!!!hahaha!!!!
uite am gasit o pagina actualizata din 2007 care decsrie bine ce mi-ai spus tu!!!!!
sunt ceva mai clare!!!!

http://www.eccpn.aibarra.org/temario/seccion1/capitulo22/capitulo22.htm

Offline doinelia

• Plutonier
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #1083 : 11 Februarie , 2010, 19:00:59 p.m. »
Buna fetelor eu scriu mai rar ptr ca mana dreapta cu atela,dar citesc zilnic mesajele.Zilele astea am tot citit de pe toate materialele lasate de voi si nu cred ca ne vor intreba ceva concret despre nanda sau gordon.Eu sunt cu liceu sanitar si an de echivalare si am invatat mozes si la echivalare nursingul clasic si faimoasele planuri.Trebuiesc probabil citite dar ca si doctori care la fiecare boala au codurile scrise nu cred ca trebuie sa le stim.Doar coduri au fost introduse in ultimii ani si la fel se pot schimba probabil!Am gasit un model de un caz clinic si de analiza lui si presupun ca analiza cazului clinic se va referi la ceva asemanator.Incerc sa va las pagina.
http://enfermeros.org/revista/ENE-RevistaDeEnfermeria-Num-0-agosto2007pags-87-110.pdf
Scuze,n-am stiut sa atasez pagina altfel.As vrea saa stiu daca este cineva care vine in alcorcon la rey juan carlos.Oricum succes la toate.

Offline dana26

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 23
« Răspuns #1084 : 11 Februarie , 2010, 19:15:46 p.m. »
Buna fetelor! :-* cu ce sa incep....in primul rand, am niste emotii de nu ma vad; in al doilea rand, nu stapanesc bine limba spaniola si sunt cuvinte pe care nu le inteleg (m-am uitat pe ce ati mai trimis voi...si in da cu "rest" rau de tot :o); in al treilea rand; eu am terminat in 2003 si nu imi zice nimic numele de NANDA, Gordon, s.a.m.d; in al patrulea rand, vreau sa intreb daca este cineva care da in Madrid, Escuela Universitaria de Enfermeria de la Paz sau sta pe langa statia de metrou "La Latina "..sa stiu daca mai am vreo colega de examen sau suntem vecine  :D. Oricum, va pup pe toate si le multumesc celor care au mai postat ceva pe aici..fara ele nu as fi stiut de ce sa ma apuc  :-* :-* :-* :-*..... si FFFFFFFF MULTA BAFTA!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #1085 : 11 Februarie , 2010, 20:09:55 p.m. »
fetelor,am studiat sau nu,ne place sau nu,stim sau nu stim....la examen CU SIGURANTA ne vor cere diagnostice de enfermerie.eu am citit ca nu este obligatorie in formularea dg de enfermerie folosirea dg NANDA pentru ca folosirea lor cere multa practica si cum spune doinela aceste diagnostice au niste coduri pe care ei le au in fata,si in practica din scoli stau cu lista in fata.se pot formula dg si cu propriile cuvinte!!important este sa pastram modalitatea de formulare dupa P.E.S.=problema r/c etiologia,causa m/p signos,simptomas.(r/c=relacionado con,m/p=manifestado por).este bine sa citim dg ca sa avem idee pe fiecare nevoie cam ce dg se pot pune.eu in scoala(am terminat acum 6 ani)faceam planuri de enfermerie cu diagnostice,dar nu dupa NANDA,poate s-au instituit si in ro si nu stim noi ???
la planuri eu m-am axat pe virgina henderson,este cel mai usor model de urmat...pe gordon l-am lasat in pace ;D.nu cred sa impuna un anumit model la pae...important este sa pui corect dg in functie de nevoi si sa stabilesti obiective corecte.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1086 : 11 Februarie , 2010, 20:15:52 p.m. »
pentru role playing eu am citit bolile cele mai frecvent urmarite intr-o consulta de enfermerie:hta,diabetes mellitus,dislipemia,epoc,astma,tabaquismo,obesidad...si cam atat cred.definitie,ca poate te intreaba pacientul ce este boala lui,patologie...ca la fel poate intreba cum se manifesta,complicatii sa-i poti motiva de ce trebuie sa urmeze regim,tratament....si bineinteles obiectivele.
voi a-ti studiat ceva in plus?este vre-o boala frecvent consultata in atencion primaria pe care nu am specificat-o?

Offline cristinat

• Plutonier
« Răspuns #1087 : 11 Februarie , 2010, 21:13:19 p.m. »
Eu te vad super pregatita Ramona!!!!!sa dea Dumnezeu sa fie asa ca ..e ok!!!!!
si de asemenea sa fim linistite si suigure pe noi!!!!
bueno!!!!!ne vedem sambata!!!!

Offline cristinat

• Plutonier
« Răspuns #1088 : 11 Februarie , 2010, 21:14:10 p.m. »
voiam sa zic sigure

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #1089 : 11 Februarie , 2010, 21:35:55 p.m. »
Multa bafta va doresc fetelor nu fiti stresate ca totul va fi bine, trebuie numai sa fiti la subiect,sa nu lalaiti si cum zicea si ramona sa va axati pe modelul PES problema, cauza si simtome si e cel mai simplu asa.... acum fiecare cum a invatat pe vremea cand ati facut scolile, eu cred ca ar trebui puse baza si pe planul de ingrijire a bolnavului, cu diagnosticul de nursing, obiective , interventii.....ma gandesc dar ...dar in fine nu stiu eu ce se cere pe aici si pe ce se pune baza.....sincer nu m-am interesat ca eu nu trebuie sa particip la examen...deocamdata ...sa vedem ce-a fi....in fine...bafta multa si fiti sigure pe voi ...ca noi chiar stim si am facut scoli ...nu a astia de pe aici care se cred destepti si mai avansati si ...multi habar nu au de multe lucruri... dar stiti cum e ...doar suntem straini aici si nu suntem egali...ok fetelor...bafta ...de abia astept sa povestiti cum a fost la examen...sa ne tineti la curent..

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1090 : 11 Februarie , 2010, 22:09:20 p.m. »
In atencion primaria iti pot veni pacienti cu orice patologie,problema,de la criza de astm pina la urgente de tipul intoxicatii,infarct,arsuri,trebuie sa stim de toate,plus vaccinuri,EKG,imobilizari-bandaje,suturi,pansamente,etc.Planurile de cuidados de enfermeria ni le pot cere in partea teoretica-analisis de caso clinico sau in cel de rol playing,voi ce credeti? Poate in analisis de caso clinico ptr ca dureaza mult,in timp ce rol playing doar 15 min.Ne dam si noi cu presupusul,habar nu avem ce ne va pica la examen,nu va faceti griji ca o sa ne descurcam noi,o sa-l trecem toate.
Multa bafta!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #1091 : 11 Februarie , 2010, 22:40:54 p.m. »
pentru fetele care au dosarele la ms: am primit scrisoare de la ms...dosarul meu a primit numar si acum imi cer documente suplimentare: dovada de 2/5 ani lucrati consecutiv si certificat de malpraxis (eu depusesem certificatul de membru OAMR si nu a fost de ajuns). Toate astea trebuiesc depuse in 15 zile!!!! vai de mine!

Offline loretm

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #1092 : 12 Februarie , 2010, 10:28:17 a.m. »
buna , eu sunt in Barcelona de 4 ani jumate.sunt asistenta medicala, si de un an de zile incer sa imi rezolv actele pt a putea lucra.IMPOSIBIL!!!!!!!spania ne vrea doar pt campuri, cules capsuni, baruri sau sa le stergem batranii la fund, pt ca ei sa nu-si murdareasca mainile de....Eu muncesc cu o E.T.T ( empresa de trabajo temporal) Ei incaseaza 22 de euro la ora pentru serviciile mele, iar mie imi plates 5 euro!!!!!!!!sunt in situatie asta de un an.inainte am lucrat de ospatara!!!asa ca Spania in ceea ce priveste studiile si egalitatea intre  ceteteni, pot spune ca sunt niste RASISTI!!!SUCCES TOTUROR , STIU CA AI MULTE(i) ASISTENTE(i) DE VALOARE, CARE INCA MAI INCEARCA SA MUNCEASCA IN DOMENIUL LOR. Pana COMISIA EUROPEANA va rezolva problema, romanii vor continua sa fie "clasa de jos" a spaniei.PENTRU ASTA MULTUMIM SI GUVERNULUI ROMANIEI, PT CA  AM FOST SACRIFICATI SI GONITI DIN TARA DE SARACIE , MIZERIE SI INDIFERENTA!!!! >:(

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1093 : 12 Februarie , 2010, 10:42:27 a.m. »
buna
am intrebat o colega care a terminat scoala aici in vara.mi-a spus ca intr-adevar au studiat f mult NANDA ,GORDON,etc,dar ca in practica nu a pus chestia asta nicaieri.Intr-un singur spital a vazut un formular unde-ti vin toate de-a gata,tu doar sa pui "x"-ul .Dar,cum noi ar trebui sa stim teorie....ca pina la pus in practica mai e....nu stiu cum va fi.va pup BAFTA

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #1094 : 12 Februarie , 2010, 11:24:17 a.m. »
Nina si eu mi-am depus certificatul de membru OAMR,dar cand mi l-am scos din tara m-au obligat sa imi fac asigurarea de malpraxis, altfel nu mi-l puteam apostoliza. Mie inca nu mi-a venit scrisoare, dar mi-au spus ca e pe drum si ca imi lipseste acea recomandare de la minister! Numai 15 zile iti dau ca sa depui ce iti lipseste? Astia is nebuni,deci inseamna ca asa o sa imi dea si mie,dar cu sa depun recomandarea in 15 zile daca de la bucuresti mi-o dau in 2 luni?Si apropo eu am terminat scoala in 2009 ,dar sincer sa spun eu nu am invatat de Nanda si nici de Gordon!Si inca o chestie voi platiti cotizatia anuala la OAMR?Pt ca mi-e mi-au spus ca e obligatoriu si ca trebuie sa o platesc indiferent daca nu sunt in tara!Nu are nici o logica pt ca dupa ce o sa fim colegiate aici in spania o sa platin si aici cotizatia, si ce sens are sa mai platesti si in tara!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1095 : 12 Februarie , 2010, 12:57:35 p.m. »
eu nu stiu cum ti-au spus ca trebuie sa platesti daca nu esti in tara,pt ca eu stiu ca acea cotizatie se calculeaza in fctie de salariu,si ca sa te inscrii in oammr ai nevoie de adev de salariat,si stiu ca ti-o cere de fiecare data cind iti avizeaza cert de libera practica.Eu am vrut sa ma reinscriu in oammr,pt ca altfel nu-mi dadeau adev de membru si mi-au zis ca daca nu lucrez in tara nu am cum sa ma inscriu,iar daca ma intorc in tara,si vreau sa ma inscriu am nevoie de o oferta de munca de undeva si asa pot  fi membru din nou cumva ne invirtim in jurul cozii....daca nu sint membru in oammr nu ma pot angaja....daca nu sint angajat,nu pot sa-mi calculeze cotizatia.....ca la noi...la nimeni .Intr-adevar in spania,de ex.,e o taxa fixa ,anuala.si nu te intreaba nimeni daca lucrezi sau ce salariu ai.Dar in Ro...nu stiu .poate ca s-o mai fi schimbat ceva.Oricum adeverinta de la oammr iti da drept de lucru pe teritoriul Ro ,nu are nimic de-a face cu colegiul de enf.din spania sau din alta tara.Poti sa platesti si in spania,si in anglia,si unde vrei tu,daca ai diploma(sau profesia) recunoscuta pe teritoriul acelei tari.

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #1096 : 12 Februarie , 2010, 14:12:19 p.m. »
Eu am certificatul de membru si nu nu o trebuit sa arat nici o adeverinta de salarizare,iar cand mi l-am scos in luna august o trebuit sa platesc 22 lei taxa de inscriere plus actele ce mi l-au cerut si inca 44 lei cotizatia pe anul trecut!Le-am spus ca eu nu am sa lucrez in tara ,dar au spus ca nu conteaza,iar cotizatia mi-au zis ca trebuie sa platesc in fiecare luna 1% din salariul minim pe economie, si dupa cum am m-ai zis m-au obligat sa imi fac si asigurarea de malpraxis pt ca sa imi puna nu stiu ce stampila pe ea.Eu am mai intrebat si pe alte colege care au terminat deodata cu mine si sunt in italia sau prin alte parti si le-au zis acelasi lucru.De aceea va intreb pe voi pt ca nu vreau sa arunc bani asa aiurea ca doar suntem in" criza"!:))))

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1097 : 12 Februarie , 2010, 14:14:32 p.m. »
eu nu mai intru pana maine dupa examen asa ca vreau sa va urez din tot sufletu multa bafta!!!!!sa luati examenul toate!!!!
sa fiti sigure pe voi,sa nu va lasati intimidate de comisie ca sunteti fete destepte!!!le aratam noi lor maine  ;) si nu ei noua  ;D
sa ne auzim cu bine maine la pranz,cu vesti bune  ;)
va pup.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1098 : 12 Februarie , 2010, 14:23:43 p.m. »
bafta tuturor!nici eu nu mai intru.acum merg la munca.....si ma intorc la noapte!
in ceea ce priveste oamr-ul eu am solicitat adev prin iulie anul trecut si mi-au raspuns ceea ce ti-am scris mai inainte.daca s-au schimbat lucrurile ma bucur,si chiar cred ca ma voi reinscrie,chiar daca sint aici si nu cred ca ma mai intorc prea curind in tara.SUCCES MAINE,FETELE! PE EI! :D

Offline corina39

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #1099 : 12 Februarie , 2010, 15:21:19 p.m. »
PTR EROFEININA!!....CAND AI DEPUS DOSARUL LA MINISTERUL SANATATII??...EU L-AM DEPUS IN 4 NOIEMBRIE,SI NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS,SI NICI NU AM GRABA...DEOARECE EU DEPUSESEM IN 2008 SI LA MINISTERUL DE EDUCATIE,SI AM PRIMIT SCRISOARE DE ACOLO,ASA CA M-AM INSCRIS DIRECT LA PRACTICA...LA CE NUMAR DE TF MA POT INTERESA DE DOSAR???PTR FETELE CARE MERG MAINE LA EX,VA DORESC MULTA BAFTA SI FARA EMOTII!!!!.....PUPICI!!!......SUCCES!!!1 ;)

Offline adinuta

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Adresa de email
« Răspuns #1100 : 12 Februarie , 2010, 15:51:23 p.m. »
Buna fetelor.MULTA BAFTA MIINE!!!!!!!!!!!!!!!!!!VA UREZ MULT MULT SUCCES!!!!!!!!Asigurarea de malpraxis trebuie tradusa in spaniola?Unde ati facut asigurarea?Va rog sa ma ajutati si pe mine cu aceasta informatie.

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #1101 : 12 Februarie , 2010, 15:55:17 p.m. »
deutza_deea , si mie mi-au dat termen de 15 zile pt a prezenta recomandarea respectiva insa am trimis o scrisoare in care cer o amanare de termen cu 4 luni de zile motivand ca aceasta recomandare este eliberata de ms din romania in 2 luni , plus traducerea , legalizarea , trimisul din tara...in fine eu am cerut 4 luni.....apoi dupa 2 saptamani dupa ce am trimis aceasta scrisoare mi-a venit alta spunandu-mi sa trimit aceasta recomandare in termen de 7 zile......ei doar te anunta , ca asa e protocolo la ei...eu am sunat la Minister la Madrid si mi-au zis cand am recomandarea sa o trimit pt ca plicurile ce le preimesc se deschid dupa 15-20 zile....deci eu te sfatuiesc sa faci aceasta scrisoare si sa ai dovada ca ai cerut un nou termen pt prezentarea recomandarii...asa ca sa nu ai surprize sa-ti trimita denegat sau sa-ti dea o solutie la cazul tau luand in considerare ca nu ai trimis hartia in 15 zile....asa ca bafta/...

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #1102 : 12 Februarie , 2010, 16:08:16 p.m. »
Bafta la toate fetele...va astept duminica on line sa povestiti totul in cele mai minci amanunte!

Am depus dosarul in septembrie, dupa 1 septembrie (in pacate); acum ma zbat sa obtin actelele pe care mi le-au cerut; cu siguranta nu o sa reusesc in 15 zile si de aceea voi cere o amanare a termenului ca sa nu-mi bage dosarul la arhiva!

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #1103 : 12 Februarie , 2010, 17:41:38 p.m. »
BUNA. VA DORESC TUTURO MULT SUCCES LA EXAMENUL DE MAINE SI PT. CINE MERGE IN TOLEDO NE VEDEM LA EXAMEN. VORBIM SAMBATA DUPA EXAMEN. BAFTA LA TOATE

Offline cristinat

• Plutonier
« Răspuns #1104 : 12 Februarie , 2010, 17:55:36 p.m. »
Muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulta bafta!!!!sa ne auzim cu bine duminica!!!!!!!!!

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #1105 : 12 Februarie , 2010, 18:48:30 p.m. »
Fetelor!referitor la adeverinta de malpraxis care v-o cer in Spania eu cred ca se refera la altceva:
trebuie sa va duceti la OAMMR cele care ati lucrat si sa cereti o adeverinta idin care sa rezulte ca nu aveti cazuri de malpraxis pe toata durata desfasurarii activitatii de asistenta in tara!
Sa imi elibereze aceasta adeverinta PE MINE care lucrez inca, m-a obligat sa imi reinnoiesc asigurarea de malpraxis pe inca 1 an ,deoarece imi expirase in luna ianuarie!
Daca va mai pot ajuta cu vreo problema la care ii stiu raspunsul ,o fac cu placere!

Offline dani7asi

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #1106 : 12 Februarie , 2010, 18:51:04 p.m. »
Bafta multa tuturor ce sustin testarea maine!
Sunt sigura de reusita voastra si un sfat:sa va inarmati cu mentalitatea de invingator sigur!
;)

Offline dani7asi

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #1107 : 12 Februarie , 2010, 18:54:11 p.m. »
Eu pe langa astea am mai completat o cerere la fata locului si am depus planul de studiu(copie),adeverinta de la scoala postliceala cu anii de studiu,adeverinta de la locul de munca cu vechimea

Offline dani7asi

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #1108 : 12 Februarie , 2010, 18:55:14 p.m. »
MESAJUL DE INAINTE ERA PTR ELLY

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #1109 : 12 Februarie , 2010, 19:37:05 p.m. »
multa,multa bafta celor ce dau examen miine.sper sa va invingeti temerile si emotiile,sa va ginditi ca acum este sansa voastra ,ca VOI faceti examenul si nu el pe voi!.reusinta voastra e si a noastra;si mindria de asemenea.din tot sufletul:BAFTA.eu va tin pumnii si sunt alaturi de voi.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #1109 : 12 Februarie , 2010, 19:37:05 p.m. »