Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1234690 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #120 : 16 Septembrie , 2009, 23:37:06 p.m. »
Buna! Si eu m-am saturat sa astept raspunsul de la Madrid! Eu am cerut recunoasterea diplomei (am terminat colegiul) care-mi trebuie sa lucrez, pentru care nu am platit nici o taxa si am facut cerere si ptr omologare ce-mi e necesara sa-mi continui studiile (se face si aici al 4-lea an - licentiatura), pentru care am platit o taxa de 40 si ceva de euro. Deocamdata primisem o hartie precum imi lipseste certificatul de schimbare a numelui (la ei femeile dupa casatorie nu-si schimba numele de familie) si mi s-a spus ca tr sa astept... nu se stie cat, deoarece timpul limita s-a anulat, din motive a,b,c. Eu sunt pe jumatate norocoasa ca am gasit deja de munca... numai ca doar ca practicanta, ca fara hartie nu-mi pot face contract sa pot lucra... nici macar la negru, chiar daca e vb de o policlinica privata. O speranta am pentru ca o fosta colega de clasa lucreaza, deja cu actele omologate inainte de a intra in UE, in Casteleon. Sper sa revin si eu cu vesti bune! Bafta la toti!

Offline mirellita

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #121 : 25 Septembrie , 2009, 19:37:21 p.m. »
       Buna seara.Vad ca nu mai sunt noutati de ceva timp.eu zic sa nu dispere nimeni ca pana la urma se va face dreptate,am auzit ca spaniolii discuta cu cei de la ordinul nostru din romania despre cum sa faca cu recunoasterile ,probabil ca si timpul de asteptare "a cazut "pentru ca se cauta solutii de recunoastere a studiilor ,nu se poate ca totul sa ramana asa peste tot in Europa studiile noastre se recunosc ,mai cu o practica de cateva luni ,mai cu completarea studiilor ,din anglia pana in Franta, am citit si eu pe alta forumuri .Bafta multa si ajutor la toata lumea.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #122 : 28 Septembrie , 2009, 15:57:01 p.m. »
buna ,tuturor!intr-adevar de ceva timp nu a mai scris nimeni nimic,poate din cauza faptului ca nu avem noutati.....sintem cam toti "in asteptare"......ce trist!
Am scris din nou la SOLVIT Romania,cerind informatii despre dosarul meu si iata o parte din raspunsul pe care mi l-au dat(surprinzator de repede):
Dumnealor mi-au transmis la telefon urmatoarele:

""
De asta tot incerc sa spun tuturor:scrieti si voi !!!!cu cit sintem mai multe ,cu atit mai bine!MULTA BAFTA!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #123 : 29 Septembrie , 2009, 12:41:08 p.m. »
dana,tu in momentul in care ai scris la SOLVIT in ce stadiu te aflai cu tramitele?primisei denegado?sau un anume raspuns de la madrid?in sensul ca eu scriu la SOLVIT,dar ce pot reclama atat timp cat am dosarul depus la madrid de 1 an dar nu am primit nici un raspuns?unde anume ai scris la solvit?posteaza te rog adresa.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #124 : 29 Septembrie , 2009, 16:50:19 p.m. »
buna!
cu riscul de a ma repeta......eu am depus actele pentru "reconocimiento a efectos profesionales" pe data de 23 iunie 2008 si de atunci nu am primit nici o veste de la minister.....de fiecare data cind am sunat mi s-a spus acelasi lucru...ca dosarul a fost deschis si urmeaza sa fie analizat.....nu mi s-a cerut nici un act ,in afara de cele pe care le-am depus.....adica tot ce am avut:diplome,foi matricole,planuri de invatamint,adeverinta de principal,certificat min sanatatii....nu mai stiu ce am mai depus,dar am tradus tot ce am avut,ca sa nu am surprize.La SOLVIT am scris  prin mai anul acesta .Iata linkul   : http://ec.europa.eu/solvit/site/submission/index_ro.htm.
cazul l-am prezentat online ca mi s-a parut o modalitate mai rapida . Ce poti reclama....pai spui care este situatia in care te afli...cind ai depus,ce ai solicitat,daca ti-au mai cerut vreun act...tot ce ai facut pina acum.Daca primesti denegado,solvit nu mai poate face nimic,asa ca scrie cit mai repede.BAFTA.
« Ultima Modificare: 29 Septembrie , 2009, 16:52:44 p.m. de danadinu »

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #125 : 30 Septembrie , 2009, 16:24:20 p.m. »
eu stiu pe cineva care are omologarea si lucreaza ca asistenta medicala .a obtinut recunoasterea in  2007 .deci nu ne ramane decat sa speram pana la urma o sa reusim.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #126 : 30 Septembrie , 2009, 16:37:54 p.m. »
dana,am scris si eu la solvit,sa vedem ce imi raspund.....
mie la depunere nu mi-au cerut foaie matricola,plan de invatatmant,am depus doar diploma,cerere de solicitare si fotocopie dupa pasaport,ulterior mi-au cerut acea adeverinta de la min sanatatii din bucuresti!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #127 : 30 Septembrie , 2009, 18:55:44 p.m. »
ankutel, sunt multi care au obtinut recunoasterea pana in 2008 intrucat pe atunci era mai usor. In noiembrie 2008 a aparut acea lege tampita care in loc sa ne usureze situatia ne-a ingreunat-o...

Offline magda_magda

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
« Răspuns #128 : 01 Octombrie , 2009, 13:11:51 p.m. »
Buna tuturor ,sunt si eu cam in aceeasi situatie ca si voi ceilalti si as dori sa va comunic ceea ce am intimpinat si am facut eu:sunt absolventa de scoala postliceala sanitara promotia 1997,am profesat ca asistent medical in spitale din Romania(in urgente si neuroprsihiatrie)avand o vechime de peste 5 ani.Sunt in Spania de aproximativ 4 ani si in anul 2008 am incercat sa-mi omologhez diploma cu echivalentul  de aici din Spania adica D.U.E(diplomada universitaria en enfermeria)adica in traducere libera asistent medical de aici din Spania,am depus toata documentatia necesara la Subdelegacion del Govierno(eu in Barcelona,ptr ca ma aflu in aceasta provincie) in martie 2008 si dupa aproximativ 6 luni am primit acasa prin scrisoare raspunsul "DENEGADO"(adica negativ, pentru cei ce nu stiu f bine limba spaniola);am facut contestatie in scris si am trimis-o prin posta si dupa inca 7 luni primesc acelasi raspuns, insa ceva mai elaborat justificinu-mi ca nu imi pot acorda omologarea ca si D.U.E (asistent medical spaniol)PE MOTIV CA STUDIILE NU SUNT UNIVERSITARE IN TARA DE ORIGINE si  ca decizia ramane definitiva si o pot ataca doar in instanta.In iunie 2009 am aflat ca s-au schimbat legile si ca ,conform noilor reglementari si anume DIRECTIVA EUROPEANA 2005/36/CE SI DIRECTIVA 2006/100/CE NU MAI TREBUIE SA SOLICITAM HOMOLOGAREA DIPLOMEI DE ASISTENT MEDICAL CI RECUNOASTEREA PROFESIEI(reconocimiento profesional para profesiones reguladas por directivas sectoriales). In iunie anul acesta 2009,am depus din nou actele,tot in acelasi loc, insa de data aceasta am cerut" reconocimento profesional" si am depus cam aceleeasi acte cerute ptr omologare si in plus tot ceea ce aveam referitor la profesie,si anume: diploma,foaia matricola,o adeverinta eliberata de scoala unde am absolvit cu toate materiile cursate si numarul de ore pentru fiecare materie in parte, atat numarul de ore de teorie cit si  de practica efectuate in timpul scolii;cursuri de perfectionare;cartea de munca;recomandarea de la Ministerul Sanatatii din Romania,pasaport,certificatul de casatorie in cazul in acre v-ati schimbat numele de familie fata de cel pe care il aveti in diploma.(DESIGUR TOATE TRADUSE IN SPANIOLA)..etc.,si de atunci astept  raspunsul la solicitarea mea.Vreau sa va mentionez ca am scris la Solvit atat aici in Spania cit si in Romania,chiar saptamina aceasta ,prin intermediul email si mi-au raspuns in urmatoarea zii ceea ce m-a surprins putin,ba mai mult Solvit din Romania a luat legatura cu mine telefonic si mi-a comunicat ca se vor lua foarte curind masuri compensatorii pentru cei aflati in situatia noastra:adica un examen sau practica in unitati sanitare spaniole si m-au rugat in mod special sa iau legatura cu toti cei pe care ii mai stiu in situatii similare si sa le comunic sa scrie-ti toti la solvit din Romania,la adresa de email urmatoare:solvit@dae.gov.ro si sa le explicati  detaliat situatia in care va aflati fiecare in parte,desigur lasindu-le si un numar de telefon si/sau email ca sa poata sa va contacteze;reprezentanta solvit Romania mi-a spus ca, cu cit suntem mai multi cei care facem reclamatii la solvit cu atat situatia se va rezolva mai rapid si tind sa cred ca are perfecta dreptate.Desi unor colege de-ale noastre ,absolvente de scoli postliceale( promotii anterioare anului 2007)li s-au acordat homologarea diplomei la cea de D.U.E de catre statul spaniol,in special celor care au solicitat inainte de 2007 ,nu inteleg ca dupa ce ROMANIA  a aderat la U.E.,in loc sa se simplifice situatia ,ei acorda DENEGAT ,in baza aceluiasi REAL DECRET caruia colegelor nostre li s-a acordat acest drept,pentru mine pare un paradox.In speranta ca v-am putut fii de folos citusi de putin si pentru toti acei ce vor sa ma contacteze pentru a afla mai multe ,o puteti face la email raismary@yahoo.es sau mai rapid la adresa de mess raismary.va doresc tuturor bafta si toate cele bune.

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #129 : 01 Octombrie , 2009, 16:51:42 p.m. »
da fetelor si eu amsunat le solvit si sunt ff amabili.asa ca luati legatura toti cu ei si impreuna o sa reusim.daca vreti sa vb cu mine ma gasiti la kynderica_anca adresa de messs.haideti sa ne unim si sa o rezolvam odata ca vb aia avem sc doar nu o sa muncim in camp nu?????

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #130 : 01 Octombrie , 2009, 21:13:15 p.m. »
salutare tuturor.

eu, din pacate am depus actele pentru omologare.....cum nu  am stiut exact, am intrebat la ambasada....aici mi-au zis ca asta trebuie sa fac.  vazand cele scrise de voi am sa merg si am sa depun un alt dosar pt rec prof. Am terminat in 2007 si de atunci lucrez: 6 luni in hemodializa si aproape un an jumate intr-un sp de urgenta.....cu limba..ceva mai greu, nivel A1-A2...de aici o intrebare pentru cele care sunt acolo de mai multi ani :  cum a fost la inceput, cand probabil nu ati stiut nij voi foarte bine limba?

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #131 : 03 Octombrie , 2009, 00:10:55 a.m. »
alex, nu te grabi sa ceri recunoasterea profesionala pana nu primesti un raspuns de la cei ce se ocupa cu omologarea. S-ar putea ca tu sa ai sanse sa obtii omologarea studiilor intrucat ai terminat COLEGIUL si faptul ca tu profesezi si la ora actuala conteaza foarte mult. Noi, daca obtinem recunoasterea profesionala la un moment dat tot va trebui sa ne omologam studiile. Ce-i drept omologarea se obtine mai greu dar e mai importanta,asadar...rabdare...!

Offline danalavy

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
« Răspuns #132 : 03 Octombrie , 2009, 13:46:24 p.m. »
salutare.certificatul de conformitate trebuie sa il avem indiferent ca am terminat postliceala,colegiu....am inteles ca as putea sa intru in posesia lui si daca trimit prin posta la bucuresti actele necesare,este adevarat?multam

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #133 : 03 Octombrie , 2009, 17:50:20 p.m. »
poti trimite actele prin posta ( si eu am facut la fel ) dar ca sa ridici certificatul de conformitate este nevoie sa te deplasezi personal sau sa faci o imputernicire notariala daca tu nu poti ajunge la Bucuresti.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #134 : 05 Octombrie , 2009, 16:13:19 p.m. »
am primit raspuns de la SOLVIT-acelasi lucru ce ti-au scris si tie dana;mi-au cerut sa trimit prin mail cateva documente(ci,diploma,adev de la min sanatatii,etc.)pentru a-mi putea deschide un caz SOLVIT;nu a fost o idee rea cea a danei de a scrie la SOLVIT de aceea sustin sfatul ei:SCRIETI LA SOLVIT,NU AVETI NIMIC DE PIERDUT,POATE DOAR DE CASTIGAT!!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #135 : 06 Octombrie , 2009, 09:59:52 a.m. »
repet:SOLVIT se implica doar daca s-a solicitat recunoasterea profesionala.

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #136 : 06 Octombrie , 2009, 11:26:26 a.m. »
da recomandarea de la bucuresti se poate si prin posta dar la ridicare trebuie sa te duci personal sau sa imputernicesti pe cineva.Dureaza cam 3 luni pana iese si apare pe situl ms.Cat despre ce zice dana asai scrieti cati mai multi la solvit si poate o sa reusim.o zi buna poop

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #137 : 06 Octombrie , 2009, 12:33:20 p.m. »
buna tuturor ....
am gasit acest forum din intimplare si m-am hotarit sa ma alatur si eu fiind in aceeasi situatie ,putin diferita ptr ca eu am terminat liceul sanitar si echivalare 1 an ,asa cum era pe vremuri...am lucrat in romania 8 ani ,dar de cind sint in spania (de vreo 7 nu am lucrat ca asistenta ci in case si in baruri,ba ptru ca n-am avut acte ,ba ptru ca mi-am adus copilul si uite asa anii trec).In 2006 am cerut omologarea pe care binenteles mi-au denegato pe motiv ca studiile mele nu erau de nivel universtar cu toate explicatiile mele ca anul de echivalare este echivalentul unei scoli posticeale la cele cu liceu sanitar....in fine ..anul trecut am solicitat recunoasterea ca enfermera si mi-au cerut un certificat de competente profesionale pe care il astept din romania pe la sfirsitul acestei luni (mi l-a solicitat o prietena la care i-am facut eu procura prin ambasada),dar vreau sa va intreb mai trebuie legalizat pe undeva sau doar il traduc si-l prezint .vreu sa scriu si eu la SOLVIT dupa ce primesc certificatul pt masurile compensatorii pt ca nu e drept ceea ce ni se intimpla cu noi .Eu acum lucrez intr-o rezidenta dar binenteles   ca auxiliar de enfermeria. :'(

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #138 : 06 Octombrie , 2009, 16:59:39 p.m. »
am o intrebare pentru cei care lucreaza in spania in domeniul sanitar,fie ca asistenti medicali,fie ca auxiliari de enfermerie dar care nu au recunoasterea obtinuta.pe ce baza ati fost angajati?prin cunostinte sau ati aplicat la oferte de munca?eu am vrut sa lucrez la o rezidenta de batrani unde proprietar este o cunostinta a tatalui meu dar pt asta mi-a spus ca nu ma poate angaja pana nu am recunoastere.

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #139 : 06 Octombrie , 2009, 23:50:08 p.m. »
buna ,
eu lucrez intr-o rezidenta de mapfre ,concertada,cu un titlu de la un curs pe care l-am facut in internet(la distanta),m-a costat 180 de euro,singurul dezavantaj este ca nu pot lucra decit in domeniul sanitar privat(cum oricum la stat prea putine sanse......) :-\
daca vrei iti dau nr de telefon si suni,eu cind i-am sunat le-am explicat in mare situatia mea ,ca sint asist.,ca am diplomele la omologat dar ca intre timp vreau sa lucrez chiar si ca infirmiera ,am intrebat cit dureaza cursurile si mi-au spus ca ei imi trimit tot materialul ,ca eu avind deja cunostinte de enfermerie  depinde cit de repede le trimit examenul.telefonul este 958050200,titlul este AUXILIAR DE ENFERMERIA EN GERIATRIA,au si pag. de internet,     www.euroinnova.es    .eu sint de 3 luni in rezidenta asta si-ti spun sincer ca sint destul de multumita intr-un fel macar ca nu mai lucrez in baruri,e program de 7 ore in ture rotative ,e destul de bine fata de multe munci in SPANIA.in schimb cred ca stii ca trebuie sa faci de toate >:( salariul aprox 900 (fara nopti),daca mai ai intrebari iti raspund cu placere,sper sa-ti fi fost de ajutor .

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #140 : 07 Octombrie , 2009, 10:47:26 a.m. »
buna camelia as vrea sa vb cu tine pe messenger daca se poate  ;D uite adresa mea e ktnderica_anca te poop

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #141 : 07 Octombrie , 2009, 11:41:06 a.m. »
fetelor, am si eu o dilema: am vorbit cu o asistenta sefa de la un rezidential de aici din Spania in legatura cu angajarea mea. Cum era de asteptat mi-a zis ca fara actele omologate nu poate sa ma angajeze (cu toate ca aveau nevoie de asistente) si mi-a mai explicat un lucru: in Spania dupa ce termini scoala de asistente primesti automat un nr. de identificare; acest nr. demonstreaza ca apartii ordinului de sanatate spaniol (probabil cum figuram noi la OAMR)...si la angajare trebuie sa am si eu un nr. respectiv. Stie cineva mai multe amanunte despre acest lucru? Oare vom primi si noi un numar daca reusim sa obtinem recunoasterea profesionala ?

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #142 : 07 Octombrie , 2009, 14:38:53 p.m. »
buna!pot sa spun ca am oarece vesti bune,in sfirsit!am trimis mail la mecd.es cerind detalii despre doasrul meu si mi-au raspuns ca este"pendiente medidas compensatorias"...pt cine nu stie f bine spaniola-in asteptare masuri compensatorii...
o cosider veste buna,pt ca e o speranta....nu mi s-a denegat,deci pot sa incep sa ma pregatesc pentru pasul 2.Poate va fi mai greu dar eu sint optimista!important e ca ni se va acorda o sansa!!!!imi vine sa sar in sus de bucurie!va pup pe toti!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #143 : 07 Octombrie , 2009, 15:08:52 p.m. »
ma bucur tare mult pentru tine dana.acum 2 saptamani am trimis si eu mail pentru a vedea stadiul dosarului meu;mi-au raspuns acum cateva zile dar doar data de intrare a ultimului act ce l-am trimis la dosar...nu specificau nimic de masuri compensatorii...poate este o noutate si pentru ei

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #144 : 07 Octombrie , 2009, 17:58:12 p.m. »
va rog sa imi dati si mie mailul ca sa ppt scrie sa vad ince stadiu e dosarul meu.va rog!!!!!si ma bucur ca scrieti in fiecare zi pe sit pt ca asa aflam si noi mai multe .va poop

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #145 : 07 Octombrie , 2009, 18:41:24 p.m. »
eu am scris la consultas electronicas de pe pagina mec http://www.educacion.es/mecd/jsp/plantilla.jsp?id=21&area=atencion
specifici numarul tau de expediente sau numele si ceri detalii despre "estado de tramitacion de mi expedeiente" sau la mail consultas@mec.es

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #146 : 08 Octombrie , 2009, 16:07:40 p.m. »
salutare tuturor,eu am toate actele(diploma de postliceal,foaia matricola,programul de scoala cu orele de practica si teorie recomandarea de la ministerul sanatatii,)si stau cu ele asteptand sa treaca "puntea"pe care o au ei,le voi depune din nou saptamana viitoare,insa vreau sa interb ce cerere ati completat voi la subdeleg.del gov.??Aceea in care spune:"Modelo de solicitud de reconocimiento de titulos obtenidos en la union europea para el ejercicio de profesiones reguladas por directivas sectoriales.(Medico.....enfermero responsable de cuidados generales....) Banuiesc ca titlul solicitat de recunoasterea profesionala cerut de noi este:"enfermero responsable de cuidados generales"nu?M-am zapacit de tot.Dupa ce o sa depun actele o sa trimit si eu o sesizare la solvit.Toate bune

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #147 : 08 Octombrie , 2009, 21:55:51 p.m. »

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #148 : 09 Octombrie , 2009, 10:57:44 a.m. »
stiu ca poate sa dureze,si prefer sa mi se spuna sa mai fac scoala decit sa mi se spuna ca trebuie sa sterg cu buretele atit experienta cit si studiile "neuniversitare "pe care le am.Am trecut odata prin denegarea omologarii studiilor,si atunci cind am primit acea scrisoare nu pot sa -ti spun cum m-am simtit,asa ca faptul ca mi se va da o sansa ,chiar si peste 1 an sau 2 e o chestie pozitiva pentru mine.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #149 : 09 Octombrie , 2009, 11:01:05 a.m. »
Numarul de inregistrare de care vb mai sus nu se da automat la terminarea scolii,ci trebuie sa mergi sa te inscrii in Colegiul asistentilor din provincia de care apartii.Se poate lucra in anumite locuri si fara acel numar,dar e mai complicat.daca ni se acorda recunoasterea,vom putea solicita si noi acel numar.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #149 : 09 Octombrie , 2009, 11:01:05 a.m. »