Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1234693 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #150 : 13 Octombrie , 2009, 23:07:16 p.m. »
NU MAI ARE NIMENI NICI O VESTE??????? EU INCA NU AM PRIMIT CERTIFICATUL SAU RECOMANDAREA DE LA MINISTER.ASTEPT ...ASTEPT....PINA ATUNCI .....VOI CE MAI FACETI .SE AUDE  CEVA CU MASURILE COMPENSATORII ?? ???
DATI-MI O VESTE BUNA. ;D

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #151 : 14 Octombrie , 2009, 09:06:20 a.m. »
eu nu am nici o veste pe 26 ma duc sa cer recunoastere profesionala la guvern doamne ajuta poop

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #152 : 16 Octombrie , 2009, 14:03:33 p.m. »
cine stie nr de la guvern... ca sa cer ora plss ajutati-ma

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #153 : 16 Octombrie , 2009, 15:43:06 p.m. »
hola eu am niste vesti oarecum bune.In primul rand am sunat la madrid si am intrebat ce este cu legea de "recunoastere"a titlului nostru si ce formular trebuie sa completez.Mi-a spus ca noi cei din Romania avem o "carenta"de studiu,de materii si ca trebuie sa sustinem un examen in urma caruia daca il "superam"atunci ne vor recunoaste titlul.Nu se stie foarte clar daca o sa urmam ore de practica sau teorie,insa eu banuiesc,ca e normal sa facem anumite ore pt. ca materia este diferita.In al doilea rand "omologarea"titlului(eu personal am solicitato incepand din 2008,si la care am primit "denegado"ca toata lumea,e normal pt. ca nu sunt studii universitare cum sunt aici)nu este acelasi lucru ca"recunoasterea",sunt 2 lucruri diferite care merg pe2 drumuri diferite.Se poate cere si "omologarea" si "recunoasterea" in acelasi timp.Am intrebat cat timp dureaza procesul de "recunoastere"si mi-a spus ca 1an si jumatate!!!Eu ma gandesc,ca daca am scrie toti la solvit eu cred ca lucrurile ar decurge mai repede.O sa fac si eu o sesizare zilele astea.Toate bune si multa bafta la toata lumea.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #154 : 16 Octombrie , 2009, 16:00:18 p.m. »
1 an si jumatate recunoasterea????
ieri am primit un ultim mesaj de la cei de la SOLVIT si mi-au spus ca ultimul act depus la dosar de catre mine fiind in 5 august a.c. trebuie sa astept pana in 5 noiembrie a.c. sa primesc de la madrid un raspuns pozitiv sau negativ;pana nu se implinesc cele 3 luni nu imi pot deschide un caz SOLVIT deoarece nu s-a incalcat niciun drept comunitar.in lipsa unui raspuns pana in 5 noiembrie mi-au spus sa revin cu o noua sesizare.Se intelege ca nu poate dura 1 an si jumatate ci doar 3 luni....asa ca daca trec 3 luni si nu ati primit vesti de la madrid SCRIETI LA SOLVIT!!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #155 : 16 Octombrie , 2009, 21:24:10 p.m. »
eu mi-am depus actele din nou astazi,pt.recunoastere,asa ca eu nu pot face o sesizare pana cand nu am 3 luni, la solvit??bueno nu imi ramane decat sa astept...Incep sa intru in panica cine stie ce examen ne asteapta??Bafta 

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #156 : 17 Octombrie , 2009, 18:13:28 p.m. »
si mie mi s-a spus la fel de catre cei de la solvit: doar daca nu primesc nici un raspuns in decurs de 3 luni pot face o sesizare catre ei; eu am depus in septembrie , asadar am de asteptat!

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #157 : 17 Octombrie , 2009, 22:16:10 p.m. »
asadar asteptam...stiti la ce ma uitam in timp ce citeam mesajele?am depus actele la diferenta de 1 luna august,septembrie octombrie poate mai sunt si altii in perioada asta sau inainte care au depus actele... este foarte important sa ne mentinem uniti si sa scriem mereu vestile si noutatile asa eu cred ca o sa reusim pana la sfarsit si sa dea Domnul sa povestim cum este noul nostru "trabajo"ca ENFERMERI aici in Spania...

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #158 : 18 Octombrie , 2009, 18:59:05 p.m. »
eu am depus pe 9 august. deci cam in aceeasi perioada. sa vedem ce-o fi. multa bafta all

Offline floren19

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #159 : 21 Octombrie , 2009, 17:12:57 p.m. »
Buna tuturor....si eu sunt asistenta medicala....mi-am facut omologarea in 2005 si momentan lucrez ca asistent medical in sistemul de stat(Conseleria de Sanitat de la Generalitat Valenciana)...unde se plateste mult mai bine decat in sistemul privat. Multumesc lui Dumnezeu pentru ca am reusit...nu a fost deloc usor...(exact in momentul cand imi pierdusem sperantele de-a mai lucra ...m-au contactat si m-au chemat la lucru...)Ca orice incepator (indiferent ca esti spaniol sau de alta nationalitate) primesti contracte scurte de "sustitucion" ...1 luna...3 luni...6 luni...dar important e sa nu refuzi...ca ajungi in coada listei...si nu te mai chema nimeni.Salariul e mult mai bun comparativ cu salariul din RO.Bafta tuturor...si nu va pierdeti speranta !!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #160 : 22 Octombrie , 2009, 10:55:17 a.m. »
multumim de incurajari floren....tina? :)
daca ai deja 4 ani de vechime ca asistent medical in spania poate ne mai impartasesti din experienta ta profesionala aici....eu personal si cred ca si ceilalti suntem curiosi...interesati de orice detaliu.nu ne tine in emotii doar asteptarea unui raspuns pentru recunoastere...dar ne gandim ce ne asteapta si dupa ce o vom obtine.povesteste-ne orice...cum ai inceput...cum te-ai acomodat...colectivul cum te-a acceptat...cum te-ai descurcat cu limba din punct de vedere a termenilor medicali....ai avut nevoie de valenciana...etc....etc...

Offline karpov

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #161 : 23 Octombrie , 2009, 01:20:57 a.m. »
Ma poate ajuta cineva cu o informatie !??
Vreau sa dau de niste persoane care sunt plecate in Spania de cativa ani si nu pot lua legatura cu ele
Am sa le transmit ceva important !
Cum as putea sa dau de ele ?

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #162 : 27 Octombrie , 2009, 13:52:22 p.m. »
nimik nou?...

Offline adinuta

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Adresa de email
« Răspuns #163 : 29 Octombrie , 2009, 13:09:39 p.m. »
nimic nou despre omologari sau recunoasteri de profesii?

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #164 : 29 Octombrie , 2009, 13:49:51 p.m. »
din pacate nimic nou....se pare ca suntem toti in asteptare ...sa treaca cele 3 luni de la depunerea actelor.......eu mai am un pic pana in 5 nov....si daca nu primesc nici un raspuns scriu iar la SOLVIT

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #165 : 30 Octombrie , 2009, 14:30:36 p.m. »
buna tuturor,am lasat un mesaj pt voi cei care sunteti vechi pe acest forum,dar nu stiu daca l-am scris la topicul bun,e pe aici pe undeva si va rugam sa ma ajutati.daca il gasiti si binevoiti sa  cititi rugamintea mea,va rog sa imi raspundeti.multumesc

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #166 : 30 Octombrie , 2009, 15:52:21 p.m. »
nu ai lasat primul mesaj la topicul bun dar l-am gasit
ideea este acum cat timp ai depus actele la madrid?pe ce adresa?pe adresa din spania?poate ti-au dat denegat si tu nu stii....atunci din cate stiu eu trebuie facut un recurs.daca nu este denegat poti scrie prin formular electronic la http://www.educacion.es/mecd/jsp/plantilla.jsp?id=21&area=atencion

Offline lilimaena

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Adresa de email
« Răspuns #167 : 30 Octombrie , 2009, 18:31:57 p.m. »
www.mec.es
asa ca mai am de asteptat si de intrebat in alta parte.
daca mai afla cineva ceva.....

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #168 : 31 Octombrie , 2009, 13:41:15 p.m. »
am intrat si eu pe www.mec.es si nu am inteles nimic...poti fi mai explicita, ce ai aflat nou?
 ???

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #169 : 31 Octombrie , 2009, 14:09:16 p.m. »
pt ramona -elena,
multumesc mult pt raspuns si pt explicatii.eu am depus actele cand eram in valencia,si le-am depus prin intermediul  subdelegatiei de guvern din valencia ,la oficina care se ocupa de omologarea titlurilor,eu am mers acolo,am intrebat,ei mi-au zis ce acte am nevoie,le-am dus ,am completat o cerere tot sub indrumarea lor si ei le-au trimis.Dupa 3 sau 4 luni,nu-mi amintesc bine,mi-a venit raspuns ,ca imi lipseste certificatul de conformitate ,nicidecum ca e rasp denegat.Mi-au zis ca in cazul in care nu trimit acel certificat,o sa imi puna dosarul la arhiva.si acolo e sigur.pe mine ma intereseaza acum,cum sa fac sa imi scoata cineva dosarul de acolo si sa imi ataseze si certificatul si sa imi continue  tramitele,intelegi?e o idee cu scrisoarea de mana,dar oare imi raspunde cineva????merci mult oricum

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #170 : 31 Octombrie , 2009, 16:53:07 p.m. »
Nu e nimeni din Tarragona ?
« Ultima Modificare: 31 Octombrie , 2009, 18:38:58 p.m. de irenne »

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #171 : 01 Noiembrie , 2009, 15:18:17 p.m. »
si eu am depus tot in valencia la subdelegacion del gobierno dar de acolo trimit actele la madrid.dosarul tau acum se afla la madrid.cum este cu arhivatul dosarului sincer nu stiu.pe scrisoarea care ai primit-o de la ei cum ca iti trebuie certificatul de la ministerul sanatatii din romania trebuie sa apar un numar "exp.num." care este numarul dosarului tau....suni la madrid si spui ca vrei detalii cu privire la "estado de tramitacion de mi expediente" ca sa stii inainte ce si cum...daca nu mai ai scrisoarea merge si cu numele...eu cred ca ar trebui sa suni inainte sa faci orice altceva...si eu cand am avut nelamuriri cu recomandarea de la bucuresti am sunat la madrid si mi-au vorbit super k...daca scrii nu iti raspunde nimeni ca nu au ce....nici mie nu mi-au raspuns dar au luat in considerare ce le-am scris deoarece atunci cand am cerut detalii cu privire la expedientul meu la dosar figura scrisoarea pe care o trimisesem....ideea este sa-i informezi de situatia ta sa-ti dea timp sa trimiti certificatul ce ti l-au cerut....asta este parerea mea....poate altcineva a trecut prin situatia ta si stie mai bine....cel mai bine este sa suni si te lamuresc ei ce ai de facut....sa revii cu vesti poate situatia ta ajuta pe altii in situatii similare....succes

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #172 : 01 Noiembrie , 2009, 15:46:03 p.m. »
si eu am intrat pe www.mec.es si nu am gasit nimic NOU...... ???oare cat o mai dura si transferul asta de dosare?????????????????.........doamne doamne cand s-o termina calvarul.....??????????

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #173 : 01 Noiembrie , 2009, 16:07:16 p.m. »
dragii mei acum am intrat aici http://www.msps.es/profesionales/formacion/recoTitulosEuro.htm cred ca despre asta era vorba cu transferul dosarelor....inca nu am studiat bine....acum citesc pe indelete...trebuia intrat pe ministerul sanatatii nu pe www.mec.es

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #174 : 02 Noiembrie , 2009, 10:17:22 a.m. »
Ramona, tu ce ai inteles din site? explica-mi si mie te rog!

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #175 : 02 Noiembrie , 2009, 11:55:27 a.m. »
fetelor,credeti ca reusim sa ne angajam ca asistente in spania????daca stie cineva oferte de munca in domeniul asta,va rog saimi spuneti si mie.eu acum vreau sa imi fac actele si pt italia,nu stiu,daca mi-ar placea sa traiesc acolo,pt ca nu am fost niciodata,dar stiu sigur ca m-as intoarce in spania,dar in spania nu am vazut oferte prea multe de munca pt asistente.eu acum lucrez in tara,si sa vin acolo asa la nimic...nu stiu.sunt tare derutata.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #176 : 02 Noiembrie , 2009, 17:37:09 p.m. »
este destul de plictisitor sa stai sa citesti in detaliu tot ce scrie in acele decrete....am inteles ceea ce stiam pana acum....ori este necesar certificatul de drepturi dobandite(5 ani lucrati in ultimii 7)ori masuri compensatorii(practica,examen)...in plus la acte se cere adeverinta cu materiile studiate si practica realizata pe perioada studiilor....ceea ce eu nu am depus la dosar deoarece nu mi s-a cerut.....cred ca o sa o traduc si am sa o trimit pt orice eventualitate.....tu ai inteles ceva mai mult nina?....
cat despre locuri de munca in spania nu prea sunt...eu cel putin caut sa lucrez pe un post inferior(auxiliar de enfermerie)am inteles ca este posibil...dar nu gasesc.....:(
in italia sunt locuri de munca dar nu e asa de usor de ajuns...eu am echivalarea dar nu pot merge acolo....prin firma e destul de riscant...cer comision....trebuie sa mergi in italia sa faci 6 saptamani de curs pt examenul de limba(eu am bebelusa de 4 luni,o alaptez si nu am cum sa o las singurica....de altfel nu concep sa ma separ de ea)...chiria e mare...m-a sunat un reprezentant de acolo si mi s-a taiat cheful de italia...imi vorbea mai rau ca la femeia de servici....si conditiile...............iar pe cont propriu trebuie sa demonstrezi ca ai un cont de 5319,60 euro pt a te intretine...desi o am pe sora mea acolo fara acesti bani nu ma poate ajuta.....sa te inscrii la colegiu ai nevoie de rezidenta si ca sa poti munci ai nevoie de inscrierea la colegiu....se bat cap in cap........
tot spania imi ramane speranta.....

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #177 : 02 Noiembrie , 2009, 18:49:54 p.m. »
am citit si eu ce scrieti aici despre italia si nu e adevarat.eu va spun acum cazul meu.in luma februarie am depus actele in ministerul samatatii roma si in iulie au iesit.deci nu iti trebuie nici o rezidenta si nici un cont.recunoasterea iese in 2 exemplare unu ramane la tine si unul o trimite la ipasvi()in orasul in care vrei tu .examenul e de limba si nu este asa de greu....e chiar usor.vad ca la multi va este frica de un examen dar e normal sa dam un examen .Si cat ca iti vorbesc urat italieni nici vorba ,in italia nu am fost plimbata ca aici ,in spania,de la o usa la alta ,italieni is ff saritori si respectuosi.pt cine e interesat sa plece in italia sa se intereseze de firma obettiivo lavoro e o firma italiana de plasarea fortei de munca ,are filiala si in tara ,si nu percepe comision.daca mai aveti intrbari putem vb pe mess adresa kynderica_anca pop o seara frumoasa

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #178 : 03 Noiembrie , 2009, 09:26:54 a.m. »
ankutel...inainte sa contrazici citeste mai bine ceea ce se scrie...chiar sunt bine informata...este foarte adevarat ceea ce am scris despre italia problema este ca nu ai inteles tu ceea ce eu am scris....eu nu am zis ca-ti trebuie cont sa ceri recunoasterea!!iti trebuie cont sa-ti poti face rezidenta(nu soggiorno...mutatie cum se spune la noi)ca ste te poti inscrie la colegiu(ipasvi)daca mergi in italia pe cont propriu sa-ti cauti de munca....cum ma poti contrazice daca eu personal am trecut prin asa ceva??sora mea este in piacenza si a fost atat la ipasvi sa intrebe ceea ce trebuie sa fac pt a ma putea inscrie la coplegiu cat si la primarie(comune)sa intrebe de rezidenta.la ipasvi i-au spus ca mai intai imi trebuie mutatie sa ma pot inscrie pt examenul de limba....apoi a mers la primarie sa intrebe de mutatie si acolo i-au spus ca doar copii parintilor pot face reintregire sau parintii copiilor minori(sub 21 de ani) sau sotii intre ei...in lipsa acestui grad de rudenie trebuie sa ai un cont cu suma de 5319,60 euro suma care considera ei iti este necesar pt a te intretine pe o perioada de 1 an in italia.cat despre examen eu nu am zis ca imi este frica ci ca am bebelus si prin firma trebuie sa urmezi cursul la frosinone iar eu nu imi pot lasa copilul singur...are doar 4 luni...
cat despre vorbitul urat...eu nu ma refeream la italieni...iar nu ai inteles...eu vorbem de reprezentantul ROMAN din italia...cel ce reprezinta firma din romania respectiv din brasov....iti spun si cum se numeste....d-l stelian bratu....total lipsit de educatie...vorbeste fara pic de respect...despre el vorbema...o fi treaba serioasa dar la cum mi-a vorbit eu nu am avut incredere....la cate lucruri rele se intampla in lumea asta....si apoi dumnealui mi-a spus sa merg "pe barba mea" la frosinone pt cursul de italiana si sustinerea examenului apoi mi se deconteaza cheltuielile(cheltuieli care nu mi-a explicat  la ce se referau....mi s-a spus apoi de la firma ca erau taxele de inscriere in colegiu.....)cat despre chirie tot d-l bratu mi-a spus ca sunt de la 500 de euro in sus.e drept ca daca stai 2-3 in apartament nu este o avere dar eu vreau sa merg cu familia atunci voi plati  singura acea chirie care nu este mica tinand cont ca nu ajungi la mai mult de 1500-1700 de euro pe luna cu garzi incluse(tot d-l bratu mi-a spus asta) ...sper ca te-am lamurit si daca crezi ca iar am mintit cu ceva te rog sa-mi spui poate e vorba doar de o neintelegere nu de o MINCIUNA....o fi si in italia legile pe zone ca si in spania cu comunitatile....

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #179 : 03 Noiembrie , 2009, 17:00:51 p.m. »
eu lucrez pe post de auxiliar intr-o rezidenta de batrani...in spitale e mai dificil sa gasesti dar in rezidente nu sunt probleme.Nu stiu daca o sa lucrez ca asistenta in Spania, dar prefer de o mie de ori auxiliar in Spania decat asistenta in tara....nu exista termen de comparatie....

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #179 : 03 Noiembrie , 2009, 17:00:51 p.m. »