Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1213291 ori)

0 Membri și 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
Răspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #180 : 03 Noiembrie , 2009, 19:47:01 p.m. »
irenne, cum ai reusit sa intri la un rezidential in Spania? ai mai facut cursuri suplimentare sau au fost de ajuns studiile din tara? sunt curioasa intrucat am tot auzit diverse variante iar tu esti in masura sa lamuresti situatia. Banuiesc ca nu te duci cu diploma tradusa la un rezidential sa incerci sa te angajezi ca auxiliar ci au fost facuti cativa pasi..care au fost acesti pasi? A, si inca ceva. ..care sunt atributiile unui auxiliar? te intreb pe tine pentru ca ai facut comparatia cu ceea ce este in tara...si aici ating un subiect controversat...vreau sa va spun celor care au plecat de mult din tara ca si in Romania lucrurile s-au imbunatat; ma refer in special la clinicile private care ofera conditii extraordinare si unde salariile sunt foarte bune...la stat, ce-i drept lucrurile mai scartaie dar nu e diferenta prea mare cu ceea ce am vazut si in Spania. Spun asta in cunostinta de cauza intrucat acum o luna am ajuns la urgenta aici, cu sotul meu care si-a rupt piciorul dupa o aventura la munte, si nu mica mi-a fost mirarea cand am constata ca nu exista analgezice la un serviciu de urgenta. Sa nu credeti ca nu am avut asigurare..am avut-o dar nu era vorba de asta...medicul de garda ne-a aratat cutiuta goala unde ar fi trebuit sa fie analgezicele, a dat din umeri si ne-a prescris o reteta cu care am fost la farmacie sa  cumparam analgezicele si antiinflamatoarele necesare.
 A, si inca ceva...cand am fost la control la medicul de familie, am dat cu piciorul pe scari la doua tampoane folosite (probabil s-au folosit la injectii), stiti ce s-ar fi intamplat la clinica din Romania la care am lucrat daca se gasea asa ceva pe jos? ar fi fost date afara pe loc infirmierele care erau de servici in momentul respectiv.
 Nu ma intelegeti gresit nu sunt o patrioata veritabila caci daca as fi nu as fi venit aici..exista multe lucruri urate si in sistemul sanitar din Romania dar m-am saturat sa aud ca e vai si amar la noi in tara..
 In schimb am auzit lucruri frumoase despre conditiile si facilitatile pe care le ai in momentul in care nasti in Spania...eu nu am avut ocazia (inca) sa le constat personal dar cred ceea ce se spune...insa, pot sa va spun ca si in Romania poti avea conditii excelente daca nasti la o clinica privata (ma refer aici la noua clinica deschisa in C-ta unde pe langa conditii extraordinare se recolteaza si celule stem) ce-i drept toate contra cost!
 E drept ca m-am abatut de la subiect...vroiam doar sa aflu ce este atat de extraordinar in Spania la locul de munca...oare sunt eu greu de impresionat?! sau m-a dezgustat atat de mult birocratia spaniola incat de multe ori nu vad diferenta dintre cele doua tari.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #181 : 04 Noiembrie , 2009, 10:10:09 a.m. »
hmmmm....eu cand ma refer ca nu as da locul de munca din Spania pe unul in tara, ma refer in primul rand la felul cum suntem tratati aici, la relatiile interumane, la faptul ca aici nimeni, dar nimeni nu e inferior nimanui.....Aici suntem toti oameni nu asistente, auxiliari si medici....toti suntem importanti....si tinand cont ca noi suntem cele care stam cu rezidentii, parerea noastra chiar conteaza.....Eu una ma duc cu drag la munca....si salariul nu e cine stie ce (castig aproape 1000 pe luna) dar mai sunt pagile extra, sunt concediile care ti se respecta, zilele personale, totul conteaza....dar mai ales tratamentul, insist.....De ce as prefera sa lucrez ca asistenta in tara, cand toti se cred sefi si, daca nu stii sa pupi fundurile care trebuie(scuzati expresia) ai viata grea? Eu am lucrat in spital in tara si innebuneam numai cand vadeam cum sunt tratati pacientii...Nu, multumesc dar nu mai vreau asa ceva.....prefer sa muncesc undeva unde oamenii sunt pe primul loc. Mie mi se inmoaie inima si mi se pare viata mai frumoasa cand vad cum sunt tratati batranii si cum ne trateaza ei  sau familiile lor ...Sotul meu ar vrea sa se intoarca in tara si eu ii spun ca as innebuni sa lucrez iar ca inainte...cat stres, cati nervi......cata barfa de doi bani si cata mizerie umana...nu...categoric NU.....  
 Am facut cursul gratis de auxiliar de geriatrie, dar l-am facut pt. ca eram in somaj si ma plictiseam...nu ma gandeam nicio clipa sa si lucrez ca auxiliar(tot mentalitatea romanului....infirmiera...cah...)si acum sunt multumita....sigur ca mi-ar placea sa castig dublu ca asistenta, dar asta e...Si pt. ca ma intrebai care-mi sunt atributiile, iti spun ca aici asistentele oricand pun mana si spala rahat...la propriu...si o fac pt. ca nu li se pare nimic injositor...Si asa as putea sa scriu la nesfarsit dar ar fi cazul sa ma opresc.Stiu ca o sa-mi sara multa lume in cap dar rog sa se abtina cei care o fac doar din "patriotism".
« Ultima Modificare: 04 Noiembrie , 2009, 10:18:23 a.m. de irenne »

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #182 : 04 Noiembrie , 2009, 11:25:10 a.m. »
multumesc pentru raspuns...si trebuie sa recunosc ca ai dreptate in ceea ce priveste relatia interumana...ma bucur pentru tine ca te simti bine la locul tau de munca...chiar si ca auxiliar eu consider ca ai reusit ...!

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #183 : 04 Noiembrie , 2009, 14:05:47 p.m. »
ms. ...eu stiu ca sunt linistita la munca.Am linistea pe care toti ar trebui sa o avem la locul de munca si pe care in tara nu am reusit sa o gasesc. Si am un orar bun, care nu ma epuizeaza....si cand plec de la munca, nu plec impovarata de probleme....sunt relaxata.E un sentiment pe care doar aici l-am cunoscut...aici in Spania. Nu spun ca nu-mi pare rau ca am plecat din tara...asta e cel mai mare regret al meu....dar din punctul de vedere al muncii sunt mult mai bine decat am fost acasa.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #184 : 04 Noiembrie , 2009, 16:36:00 p.m. »
Buna,ai dreptate cu relatiile interumane.Eu chiar daca nu lucrez ca enfermera ceia ce este visul meu aici,lucrez intro cafeterie cu tineri cu varste cuprinse intre 20-30 de ani cu probleme mentale.Este un "centru special de empleo"ei sunt "camarerii"chelnerii si eu sunt "monitoarea"lor,le spun ce sa faca si ma iubesc tare mult.Am inceput ca "limpiesa"iar acum ma ocup de rezervarea meselor,de montarea lor etc.Sunt oameni deosebiti si niciodata nu m-au privit sau vorbit urat.Cand merg la servici merg cu inima deschisa pt. ca atunci cand intru pe usa sunt bine primita , ma saluta toti din toate colturile cafeteriei si ma simt ca intr-o familie.Asa sunt spaniolii in general...Cand m-am angajat acum 1an si jumatate nu stiam sa vorbesc bine si ma corectau.Nu vreau sa ma gandesc la ipocrizia si barfa pe care le-as fi intalnit in Ro in aceste circumstante...

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #185 : 04 Noiembrie , 2009, 17:17:12 p.m. »
Exact despre asta vorbesc......despre respect.....

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #186 : 04 Noiembrie , 2009, 17:35:50 p.m. »
 daca tot ne-am abatut de la subiect...uitam oare ca in Ro  doctorul nu numai ca ti-ar fi aratat cutia goala,dar ti-ar fi spus ca el iti poate da acele analgezice din rezerva lui proprie,contra cost,bineinteles.Intr-adevar sint si in tara clinici private foarte dotate ,dar citi pot beneficia de acele servicii?Ma ingrozesc cind imi spun ai mei ca se simt rau,sau ca trebuie sa cumpere medicamente si ca ii costa o avere,pentru ca nu le gasesc subventionate....Anul trecut mi s-a imbolnavit fetita,fiind in vacanta in tara.A trebuit sa o interneze si am mers sa o iau de acolo.....in spital totul jalnic.....ma uitam ca era totul atit de vechi ca oricit ar fi vrut infirmierele sa faca sa para curat,era imposibil.Nu vorbesc de personal...erau foarte amabili...nu stiu daca erau asa fiindca maica-mea dadea in stinga si in dreapta,dar nu ma pling de personal....toate stim ca exista tot felul de oameni.....ma pling de conditiile din spital......erau 6 copii in salon,in 3 paturi,cu 6 apartinatori care nu aveau nici macar un scaun...vorbesc de un spital din bucuresti......asa ca ...sa nu confundam ...spitalele private din romania sint pentru un numar restrins de persoane.Sa comparam spitalele de stat de aici cu cele de stat din tara.Sa nu uitam ca in tara doctorul iti este intotdeuna sef si se comporta ca atare (cel putin asa era pe vremea mea),ca aici intr-adevar doctorul comanda dar asculta si parerea ta si a auxiliarului.....si multe multe altele.
Intr-adevar mi-ar placea sa mai lucrez intr-un spital in tara si cred ca as lucra altfel ,dar deocamdata prefer sa lucrez aici.Ca sa lucrati ca auxiliar nu e deloc complicat.sint sigura ca daca mergeti sa cautai de lucru la rezidente si spuneti ce experienta aveti va  angajaza ....bineinteles ca prefera un auxiliar cu  experienta si studii de asistenta(chiar si neomologate).INCERCATI!Cunosc multe care lucreaza asa...sau care au inceput asa si apoi au trecut ca asistenta..sau un fel de ajutor de asistenta(lucrezi cu un spaniol pe tura-el e titular).

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #187 : 04 Noiembrie , 2009, 21:18:46 p.m. »
Aici medicul nu "comanda".....isi face meseria pt. care s-a pregatit:consulta, pune un diagnostic si stabileste schema de tratament....si toti ceilalti stiu ce au de facut....nu exista haosul cu care ne-am obisnuit acasa...

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #188 : 05 Noiembrie , 2009, 07:03:41 a.m. »
Aici medicul nu "comanda".....isi face meseria pt. care s-a pregatit:consulta, pune un diagnostic si stabileste schema de tratament....si toti ceilalti stiu ce au de facut....nu exista haosul cu care ne-am obisnuit acasa...

Intr-adevar am ales gresit cuvintul....cred ca ar fi trebui sa scriu  da indicatii.probabil am tradus direct din spaniola cuvintul "mandar" care se foloseste aici atunci cind medicul da o indicatie.si eu lucrez intr-o rezidenta,asa cum am spus in alte postari,si sint intru totul de acord cu tine.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #189 : 05 Noiembrie , 2009, 13:59:32 p.m. »
fetelor mi se pare chiar interesant ca ati deschis acest subiect...nu mi se pare ca va abateti de la subiect....ar trebui sa vorbim si de alte lucruri ce tin de meseria noastra nu numai de recunoastere....cred ca este important sa stim ce ne asteapta....cum am mai spus nu este doar emotia asteptarii recunasterii ci si ceea ce urmeaza dupa aceea....
eu nu ma pot pronunta prea mult referitor la sistemul din romania...am lucrat doar 8 luni la un cabinet de medicina de familie...aveam o doctorita tanara super de treaba...iar gandindu-ma la stagiul practic am intalnit numai personal binevoitor spre norocul meu...stiu ca lasa de dorit sistemul sanitar din romania...acum 2 ani am fost in vacanta si am ajuns la urgenta cu o hipocalcemie...cum spunea dana...era deplorabil...iti era frica sa nu pleci cu alta boala de acolo...si pana nu a impins mama 2 milioane sub hartiile doctoritei de garda nici nu s-a uitat la mine....este trist dar asta este situatia....
cat despre spania pot doar sa spun ca am intalnit lume foarte amabila in sistemul sanitar....de altfel oriunde am mers...oriunde am avut nevoie de ceva niciodata nu pot spune ca m-am simtit marginalizata...
din pacate cand am nascut,in iunie anul acesta am avut o foarte mare dezamagire....desi am nimerit personal amabil....erau lipsiti de profesionalism....este adevarat ca locuiesc intr-un oras mai mic..cu un spital mic...putin dotat....dar ca medic pediatru sa insist eu si mama ca fetita mea este prea vanata si scanceste in continuu.....ca ceva nu este in regula...ca in final sa cheme personal medical de la un spital dintr-un oras vecin sa-i spuna pediatrei ca este oxigenata doar 70/%!!!!si pediatra insista ca este bine mai s-a si ofensat ca nu o credem.....acum multumesc lui D-zeu este bine...
chiar va rog fetelor care lucrati in spania in domeniul sanitar sa ne mai impartasiti din experientele voastre....
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #190 : 06 Noiembrie , 2009, 14:05:06 p.m. »
Ramona, tu ziceai ca pe 5 nov se fac 3 luni de cand ai depus actele...nu ai primit nici un semn de viata ca azi suntem in 6 nov.?  daca nu ai primit nimik, nu faci sesizare la solvit?

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #191 : 06 Noiembrie , 2009, 15:21:56 p.m. »
Buna tuturor,cred ca dintre toate care suntem"implicate"pe forum,eu sunt cea mai in masura sa va spun cum se "lucreaza"la noi in Romania la ora actuala,deoarece lucrez in Romaniade 7 luni,decand m-am intors din spania.Am avut sansa sa iau examenul pt post desi eram multi pe un loc,si nu aveam nici o pila,am luat examenul a doua si am reusit acolo unde mi-am dorit,pe chirurgie asistenta instrumentara in bloc operator.E super ce fac si imi place la nebunie meseria asta,dar nu practicata in Romania.La cat am fost de incantata de "reusita "mea,atat de dezamagita sunt acum de sistemul sanitar din tara.Si lucrez intr-un oras destul de mare,intr-o clinica universitara,dar nu se compara cu "civilizatia"din Spania,aici totul e jalnic,decand m-am angajat,avem betadina si iod doar de un deget mereu,doar atat cat sa nu se termine,de multe ori isi aduce bolnavul de acasa dezinfenctant preoperator pt a-l putea opera :(jalnic... sa nu mai vb de rautatile si lipsa de respect de aici.Sa nu va para rau ca nu mai lucrati in tara...defapt nu are  dupa ce sa va para rau!!!m-am intors la nimic,si as pleca"ieri"inapoi in spania,si pana la urma voi pleca .Eram la fel de"patrioata"ca unele dintre voi,dar de data asta chiar m-am lamurit si m-am convins ca in Romania nu ai nici un viitor ,nici o viata cel putin decenta.Asa ca bucurati-va de faptul ca a-ti cunoscut alti oameni,.alta tara,alta viata si incercati sa va acomodati cu ea si nu mai suspinati dupa romania,pt ca repet...nu merita!!!

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #192 : 06 Noiembrie , 2009, 15:28:22 p.m. »
revin cu "problema mea",locul de munca in Valencia ca asistenta medicala!!!!!??????daca lucreaza cineva dintre voi,sau stiti rezidente care au nevoie din oras sau imprejurimi,anuntati-ma   si pe mine.In spital ca sa lucrezi ca asistenta cum se procedeaza???ca nu e asa ca in rom,ca te prezinti la un concurs ,si cel mai bun castiga..deci???daca stie cineva mai multe,astept informatii.va multumesc mult

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #193 : 06 Noiembrie , 2009, 16:07:59 p.m. »
nina azi am scris iar la SOLVIT deoarece nu am primit nici un raspuns de la madrid...cum primesc vesti va anunt bineinteles...am scris si la ministerio de salud desi nu cred sa-mi raspunda cineva,insa nu pierd nimic ca am incercat...am cerut informatii cu privire la masurile compensatorii care nu apar in decrete.de altfel la actele necesare postate pe site cer si certificat cu perioada de studii,materiile studiate precum si stagiile practice ceea ce eu nu am la dosar deoarece cand am depus actele nu mi s-a cerut asa ceva si nici ulterior.

dy si eu locuiesc in valencia(ma rog...80 km de valencia...ontinyent)si momentan astept sa implineasca fetita mea macar 6 luni(in ianuarie)cand va manca si altceva decat lapte matern... mi-am facut cv-uri si mai aplic pe ici pe colo...am aplicat la rezidente de batrani la optiunea"quieres trabajar con nosotros"desi nimeni nu m-a contactat inca....am vorbit cu o doctorita din alzira si spune ea ca pot lucra ca auxiliar pana imi vine recunosterea...nu prea ma interesez mult din cauza fetitei dar din ianuarie imi iau cv-urile in mana si merg personal la rezidente,clinici si las la resurse umane...e cel mai sigur mod de a gasi de munca cred eu...au nevoie te iau nu te au in considerare pt un post viitor...

mi-am adus aminte(apropo de noi cei din valencia)ca am citit in decret ca cei ce cer recunoastere profesionala trebuie sa cunoasca limba spaniola si dialectul comunitatii in care se afla!!!!!!doamne fereste sa trebuiasca sa stim valenciana!!!eu o inteleg f bine dar nu pot vorbi deloc...adevart ca nici nu am contact cu spanioli poate ca fiind intre ei vrei nu vrei incepi sa comunici si in valenciana.....

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #194 : 07 Noiembrie , 2009, 11:44:50 a.m. »
BUNA. MA NUMESC MIHAELA .SUNT NOUA . AZI E PRIMA ZI CAND AM INTRAT PE SITE. SUNT IN ACEEASI SITUATIE CA SI VOI. AM DIPLOMA DE ASISTENT MEDICAL GENERALIST DIN RO. AICI SUNT IN ASTEPTAREA CONVALIDARII. MI AU RASP. CA IMI VOR DA DOAR TITULUL DE AUXILIAR DE ENFERMERIA. SPER SA FIM IN CONTACT. SALUTARISS

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #195 : 07 Noiembrie , 2009, 16:32:50 p.m. »
mi-au raspuns de la ministerio de salud En contestación a su correo electrónico de 6 de noviembre de 2009, recibido en esta Oficina de Información y Atención al Ciudadano , le comunicamos que se ha dado traslado del mismo a la Subdirección General de Ordenación Profesional:

Correo electrónico: sgorden@msc.es     

asa ca daca vreti sa le scrieti pt orice informatie aici aveti adresa.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #196 : 07 Noiembrie , 2009, 16:58:52 p.m. »
ce ti-au zis de dosarul tau?

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #197 : 07 Noiembrie , 2009, 19:08:33 p.m. »
pai nu mi-au zis nimic nina...eu am scris la adresa ce aparea la contact pe pagina ministerului sanatatii iar ei dupa cum poti citi in rosu mi-au spus ca au retransmis mail-ul meu la adresa in albastru ;D si apoi eu nu am intrebat de dosarul meu nimic am intrebat in general despre masurile compensatorii pt noi cei care nu am lucrat 5 ani in ultimii 7 si nici nu am terminat studiile dupa 2007.

Offline Gabitza

• Plutonier
  • Mesaje postate: 30
« Răspuns #198 : 07 Noiembrie , 2009, 22:13:46 p.m. »
Hola, sunt Gabi. Am citit toate mesajele si sunt si eu mas o menos in situatia voastra cu omologarea. As dori sa te intreb Mihaela tu ce ai terminat post liceala sau colegiul? si in ce an, de iti dau titulo de auxliar? Mersi mult.

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #199 : 08 Noiembrie , 2009, 11:06:08 a.m. »
salutare din nou,
am si eu inca o nelamurire,si am speranta ca poate cineva de pe forum ma poate lamurii.Deci,dupa cum afirmam in celelalte pagini,mie imi lipseste de la dosar,certificatul de conformitate de la bucuresti.Am trimis actele pt a mi-l elibera,acum sunt in asteptare,dar odata ce il am,il traduc,si legalizez si il trimit eu  pe adresa ministerului din madrid????sau trebuie sa merg cu acel certificat tradus la ambasada in bucuresti sa mi-l legalizeze(compulsado)????si abia apoi sa il trimit...cum sa procedez ca sa fie in ordine?adica nelamurirea mea e,pot sa il legalizez la un notar ,sau are valabilitate doar daca are stampila ambasadei de la Bucuresti????va rog,daca stiti mai multe ,informati-ma si pe mine.va multumesc si astept raspunsurile voastre
PS.pt Alex si toti care locuiti in Bucuresti,sau v-ati trimis actele prin intermediul ambasadei sau birou atasat invatamant
va rog spuneti-mi ce orar de functionare au cu publicul pt documente????sa stiu in cazul in care trebuie sa ajung pe la buc,ca locuiesc ff departe de Bucuresti.muchas gracias

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #200 : 08 Noiembrie , 2009, 12:57:14 p.m. »
eu de aici din spania am tradus certificatul(recomandarea de fapt....in cazul meu)la una din traducatoarele ce mi-au dat ei pe lista cand am depus actele(traducator autorizat)...si am compulsat fotocopie la un notar de aici apoi l-am trimis prin posta la madrid cu confirmare de primire....din romania nu stiu cum functioneaza... :(

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #201 : 09 Noiembrie , 2009, 10:56:41 a.m. »
Eu am fost la Bucuresti sa compulsez documentele (nu este suficienta legalizarea la notar). A fost un chin intrucat am pierdut o zi de munca , bani si tot asa. Recomand celor care urmeaza sa ajunga la ambasada Spaniei din Bucuresti sa isi faca fotocopii dupa fiecare document ca sa nu pateasca ca mine; cei de la ambasada au doua 2ore in care primesc actele si sunt multi din Moldova de peste Prut care stau la rand, asadar daca se intampla sa nu ai tot ce trebuie  exista riscul sa pierzi ziua si sa nu rezolvi nimik...nu va spun cat de suparat a fost sotul meu care a alergat prin tot cartierul sa gaseasca un xerox in timp ce eu am stat la rand. Ca sa nu mai zic ca ne-am certat si cu gardienii de acolo intrucat dupa ce depui actele trebuie sa astepti vreo doua ore pana sa le ridici si fiind o strada numai cu ambasade nu ai voie sa stai in fata ambasadelor. Fiecare gardian isi apara teritoriul si ne plasa ca pe niste mingi de ping pong dintr-un loc in altul asta pana sa ma enervez si sa ripostez deoarece chiar nu exista un loc in care sa poti sta iar daca esti venit dintr-un colt de tara si parcurgi sute de km nu ai chef sa fi tratat ca un caine. A, si sa aveti bani destui la voi intrucat in Romania copulsa se plateste si pentru fiecare document compulsat platesti in jur de 25ron iar daca ai vreo 20 de documente faceti un calcul..ajungi usor la  5 milioane vechi. Eu am mai facut o greseala, am copulsat doar documentele originale ( vreo 10 la numar)si cand am ajuns aici am aflat ca trebuiau compulsate si toate traducerile...le-am compulsat aici (fara sa platesc pentru fiecare document). Acum stau si ma gandesc..oare a meritat atat efort, atatia bani, atatia nervi?

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #202 : 09 Noiembrie , 2009, 16:43:58 p.m. »
buna. sunt mihaela. eu am terminat scola posticeala de asistent medical generalist. mie mi au rasp de la minist de educacion ca imi vor da titulo de auxiliar de enfermeria deoarece nu am lucrati in tara cei 5 ani din ultimi 7. asa ca ma conformez daca altfel nu se poate. am terminat scoala en 2003.

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #203 : 09 Noiembrie , 2009, 17:13:24 p.m. »
am o intrebare. de ce document vorbiti in mesajele anterioare de la minist. sanst. din bucuresti. ce hartie?

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #204 : 09 Noiembrie , 2009, 20:50:12 p.m. »
mihaela cand ai primit acest raspuns?in ce situatie te afli tu?cata experienta profesionala ai?eu am terminat in 2004 si am lucrat 8 luni pana in 2005....te intreb pt a sti daca voi primi acelasi raspuns....eu una nu ma multumesc cu auxiliar de enfermerie...prefer sa fac practica...sa dau examen...fac scoala inca o data daca e nevoie....am muncit sa obtin diploma asta!!!!nu mi se pare corect!!!!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #205 : 10 Noiembrie , 2009, 07:04:56 a.m. »
ramona -elena imi place cum gindesti! asa trebuie sa gindim toate! sa nu ne multumim cu putin!titlul de auxiliar il putem solicita oricind si ni se va da ,tinind cont de pregatirea noastra!ca auxiliar se poate lucra in rezidente si fara titlul lor,se numeste gerocultor si e diferenta f mica de salariu.nu se poate lucra in spitale de stat.asa ca nu va grabiti sa cereti titlul de auxiliar pt ca dupa aceea nu mai puteti solicita cel de asistent

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #206 : 10 Noiembrie , 2009, 10:30:00 a.m. »
pentru MIMAMI: este vorba de CERTIFICATUL DE CONFORMITATE (sau ptr cei cu scoli postliceale: RECOMANDARE)...depui un dosar la ministerul sanatatii din Romania si dupa 2-3 luni il poti ridica. Ma mir cum de nu sti despre acest document intrucat este foarte important si se cere obligatoriu de catre cei din Spania, Italia..sau in orice tara din U.E. tu zici ca tie ti-au dat titlul de auxiliar de enfermera...sau o sa ti-l dea...cand ai depus actele, in cat timp ti-a venit acest raspuns? si ce ai solicitat: recunoasterea profesionala sau omologarea diplomei? scrie-ne mai multe amanunte caci din experientele altora ne dam seama cam in ce situatie ne aflam si noi...

Offline cris

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 203
    • Adresa de email
« Răspuns #207 : 10 Noiembrie , 2009, 22:29:44 p.m. »
Buna fetelor,

Revin dupa mult timp in care nu am mai scris nimic , dar am urmarit "noutatile"  pe forum;  va povestesc pe scurt: am trimis actele pt omologare , dupa 3 luni am primit raspuns ca au nevoie de Certificatul de conformitate eliberat de Ministerul Sanatatii din Romania, le-am raspuns ca nu am acest Certificat deoarece in ultimii 7 ani nu am lucrat 5 ani consecutivi, asa cum se cere la Bucuresti pt a ti se elibera acest document, dar ca in schimb am un alt document la dosar care se elibereaza tot de Min Sanatatii (este vorba despre acea Recomandare pe care am vazut ca si alte fete o au) hirtie care deja se afla in dosarul ce le-am trimis. Mi-au raspuns dupa alte 3 luni ca nu mi se omologheaza diploma pe motiv ca scoala postliceala nu este o scoala universitara....blablabla, fara nici o alta alternativa, perioada de practica, exmene...etc. Intr-un cuvint :DENEGADO!

Dupa citeva luni de zile , in care am fost destul de deceptionata, astazi, mai precis, m-am prezentat cu un nou dosar, de data aceasta solicitind recunoasterea profesionala (reconocimiento profesional). Nu stiu ce sanse sint, dar nu as vrea sa renunt usor. Astazi mi-au spus sa cer reconocimiento pt auxiliar de enfermeria, ca nu o sa fie problema, le-am zis ca nu, ca e o categorie inferioara celei de enfermera si sint dispusa sa fac practica daca e nevoie, examene....etc,etc.
Acum nu-mi ramine decit sa astept. Intre timp am sa urmaresc forumul si noutatile ce apar.
Va doresc tuturor numai bine si ....mucha suerte!!!

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #208 : 11 Noiembrie , 2009, 08:38:41 a.m. »
buna. sunt mihaela. eu am inceput cu actele in 2007. cand mi-au raspuns ca nu imi vor da titulo de enfermera deoarece nu am 5 ani  lucrati din ultimii 7 si ca e unica sansa de a obtine titulo de momento mi -au spus sa cer de auxiliar de enfermeria si ca in orice moment daca se schimba ceva pot sa cer titulo de enfermera. asa ca intre timp decat sa astept deageaba prefer sa lucrez de auxiliar de enferm. decat altceva. eu am experienta de 5 luni in tara. asa ca pana se schimba ceva...auxiliar de enfermeria. astept sa primesc hartiile.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #209 : 11 Noiembrie , 2009, 09:46:15 a.m. »
DACA???se schimba ceva????TREBUIE!!!!sa se schimbe ceva....!!!nu este corect ca cei ce au depus dosarele inainte de intrarea in UE au obtinut echivalarea si noi NU!!!nu reusesc sa inteleg porcaria asta!!!sunt aceleasi studii!!!!diploma mea nu s-a transformat dupa ce am intrat in UE!!!prefer sa muncesc altceva decat sa accept auxiliar de enfermerie.....de ce sa le dovedim ca ne multumim cu putin???numai eu stiu cate nopti nedormite pt colocviile ce le dadeam...licenta....practica de la 7 dimineata(umilinte de la asistente...eram ca si sclavi...ca la noi respectul e nul....erai practicant faceai ce ti se zicea....mergeai pana si sa le cumperi cornuri la asistente.....!!!)eu nu uit cat am muncit 3 ani sa obtin diploma asta!!sunt 3 ani!!!pe cand aici cu 6 luni de studiu te faci auxiliar!!asa ca nu imi pot spune ei ca am studiat 3 ani ca sa imi dea un rahat(scuzati)de titlu de auxiliar!!!ala inchid ochii si il fac aici nu am nevoie de recunoasterea lor!!pt ce atatia bani cheltuiti pe traduceri....apostile...compulse....drumuri la institutii....etc...etc....sa nu mai vorbim de nerviii mancati....ca sa imi dea recunoastere de auxiliar???NU EXISTA!!o solutie se va gasi....cu cat acceptam mai multe acest raspuns asa va ramane deoarece dovedim ca ne multumim cu atat!!!!NICI NU MA GANDESC!!!pacat pt cei ce se subestimeaza!!!curaj fetelor...nu va lasati!!!!ne adunam toate(ca suntem multe)si mergem la madrid...facem greva...mergem la curtea europeana!!!hai sa fim solidare....nu va dati batute!!!!!!!

Spania Romaneasca

« Răspuns #209 : 11 Noiembrie , 2009, 09:46:15 a.m. »