Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1282021 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #270 : 18 Noiembrie , 2009, 11:15:52 a.m. »
buna fetelor,
irene in aceeasi situatie sint si eu ...exact la fel ca si tine ...astazi am trimis si eu acea scrisoare la minister sa vedem ce se intimpla ...sper sa avem noroc si sa primim scrisoarea cu masurile compensatorii.  ciau .. bafta tuturor

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #271 : 18 Noiembrie , 2009, 11:17:51 a.m. »
am uitat...v-as ruga cea care primeste scrisoarea cu masurile compensatorii sa o posteze pe forum ....va rooooog ca sa aflam si celelalte.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #272 : 18 Noiembrie , 2009, 12:29:20 p.m. »
e cineva din Tarragona pe-aici?

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #273 : 18 Noiembrie , 2009, 14:14:51 p.m. »
buna fetelor ma bucur ca in sf este o raza de lumina si pt noi.noutati nu prea am eu am depus actele pe recunoasterea profesionala saptamana trecuta si am depus foaia matricola planul de invatamant,certificatul de la bucuresti dipolana de postlicceala,diploma de bac.mi s-a spus ca dureaza 3 4 luni pana primesc raspunsul.acum astept sa vad ce e si cu masurile astea compensatorii pana atunci poop este cineva din vilafranca del penedes????????????????????? :P

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #274 : 18 Noiembrie , 2009, 14:29:40 p.m. »
suntem atat de multe dar nici macar doua dintr-un singur oras!!!...vai de mama noastra!! cum si unde se va organiza examenul daca candidatii sunt imprastiati prin toata Spania?!

Offline gossa

• Plutonier
  • Mesaje postate: 34
  • Gen: Femeie
    • www.traduceri-traducciones.eu
    • Adresa de email
« Răspuns #275 : 18 Noiembrie , 2009, 17:53:27 p.m. »
suntem atat de multe dar nici macar doua dintr-un singur oras!!!...vai de mama noastra!! cum si unde se va organiza examenul daca candidatii sunt imprastiati prin toata Spania?!

Bunaoara se convoaca toata lumea la Madrid si gata. Sau intr-un centru universitar.
Ma gasiti in facebook: CABINETUL TRADUCATORULUI sau GABINETE DEL TRADUCTOR ANCA NITULESCU sau la adresa: traducator.es.ro@gmail.com. Telefon: 650028599.
www.traduceri-traducciones.eu

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #276 : 18 Noiembrie , 2009, 18:53:14 p.m. »
margarita a spus ca,in teorie, examenul se va organiza in fiecare provincie.Nu pentru asta trebuie sa ne facem griji.

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #277 : 19 Noiembrie , 2009, 08:27:56 a.m. »
irene eu sunt aproape de tarragona am 20 de km pana in atragona pooop

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #278 : 19 Noiembrie , 2009, 11:45:04 a.m. »
unde anume ankutel?

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #279 : 19 Noiembrie , 2009, 16:42:07 p.m. »
eu sunt din ciudad real

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #280 : 20 Noiembrie , 2009, 00:40:46 a.m. »
in vilafranca del penedes maine vin in tarragona pooop  pt irene

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #281 : 20 Noiembrie , 2009, 09:13:45 a.m. »
Buna fetelor!am descoperit acest forum si sunt foarte incantata!eu si sora mea suntem in aceeasi situatie ca multe dintre voi si ne bucura faptul ca prin voi amm descoperit unele informatii foarte utile!noi am inceput tramitele in 2007 si va spun ca a fost un drum foarte greu..........Ministere peste ministere,telefoane la care nu iti raspunde nimeni,oameni care te ignora,si cheltuieli peste cheltuieli.Sa speram ca avem o sansa cu acest ex!noi suntem din Palma de Mallorca!E cineva de aici?

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #282 : 20 Noiembrie , 2009, 19:18:26 p.m. »
Buna ! am descoperit de curand acest forum, sun t si eu in aceeasi situatie ca si voi, am inceput demersurile Recunoasterii in luna ianuarie, acum in sfarsit o raza de lumina cu acest examen , sper sa fie ok. Astept cu nerabdare plicul  de la minister.A  primit cineva aceste informatii ? Apropo ,locuiesc in Vic (provincia Barcelona), e cineva din apropiere pe aici ?Ne facem companie la examen  :).

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #283 : 20 Noiembrie , 2009, 21:55:48 p.m. »
Buna tuturor,vesti bune vad,insa trebuie sa o sunam neaparat pe d-na Margarita ca sa stim daca suntem pe lista ca sa primim acea scrisoare maravilioasa?Eu mi-am depus actele pt. recunoastere  in octombrie oare voi primi scrisoarea?Examenul eu cred ca o sa fie mai mult din tehnici ca atare eu asta am inceput sa repet.Doamne,doamne sunt in panica deja.E cineva din Castellon de la plana?

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
« Răspuns #284 : 20 Noiembrie , 2009, 22:44:52 p.m. »
si eu eram in dubii daca am intrat in masurile compensatorii tinand cont ca nu indeplinesc conditiile cerute de ei...in schimb eu am trimis recomandarea de la bucuresti si ca sa nu o mai deranjez pe d-na margarita pt ca am inteles ca este f ocupata cu scrisorile am scris prin consulta electronica la mec sa vad in ce stadiu se afla dosarul meu si mi-au raspuns f repede,in 2 zile :"pendiente medidas compensatorias" asa ca astept scrisoarea cu restul informatiilor.
spor la invatat si bafta tuturor!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #285 : 21 Noiembrie , 2009, 11:00:38 a.m. »
buna tuturor! dupa ce am citit tot ma simt descurajata eu am terminat scoala anul asta si mi-am depus actele aici de 9 saptamani si inca nimic.......nici un raspuns. nu stiu ce sa cred va exista vreodata posibilitatea sa lucrez in spania ca si asistenta medicala???mai este cineva din promotia 2009????

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #286 : 21 Noiembrie , 2009, 11:39:50 a.m. »
buna tuturor! dupa ce am citit tot ma simt descurajata eu am terminat scoala anul asta si mi-am depus actele aici de 9 saptamani si inca nimic.......nici un raspuns. nu stiu ce sa cred va exista vreodata posibilitatea sa lucrez in spania ca si asistenta medicala???mai este cineva din promotia 2009????

de ce esti descurajata ? ca nu ai experienta?sunt fete pe forum cu cate 7-10 ani de experienta si nu le ajuta la nimik...sunt in aceeasi situatie ca si noi...tu trebuie sa te bucuri ca ai terminat mai recent intrucat ai alt plan de invatamant iar pe diploma ta nu scrie ,,diploma,, ci scrie ,,certificat de competente profesionale,, . Daca ti-ai depus dosarul dupa luna septembrie s-ar putea sa fie nevoie sa mai astepti (ca si in cazul meu)caci ei se ocupa acum de dosarele depuse pana in septembrie 2009 (cel putin asa spune d-na Margarita)  asadar...capul sus! o intrebare...daca ai terminat in august 2009 ai avut timp sa iti iei de la minister certificatul de conformitate/recomandarea?

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #287 : 21 Noiembrie , 2009, 12:12:56 p.m. »
eu o sa imi trimit recomandarea la Madrid luni !credeti ca am vreo sansa sa dau si eu examenul in ianuarie?miam facut rrost de ceva material de studiu .Tehnicas en enfermeria,las necesidades fundamentale de Virginea Henderson,emergencia.Sunt o gramada! tre sa ne punem pe treaba!

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #288 : 21 Noiembrie , 2009, 14:59:14 p.m. »
ce certificat de conformitate??nu stiu nimic, eu mi-am adus toate acte din tara traduse si apostolizate ,iar aici la subdelegacion de gobierno de toledo mi-au luat toate actele care le avea. eu in tara am lucrat dar inca eram la scoala asa ca am si recomandare dar nu stiu la cat o sa imi foloseasca experienta pt ca nu e valida ca nu aveam diploma in mana.

Offline Gabitza

• Plutonier
  • Mesaje postate: 30
« Răspuns #289 : 21 Noiembrie , 2009, 16:23:43 p.m. »
denutza_deea ce ai terminat, post liceala? poop.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #290 : 21 Noiembrie , 2009, 16:33:23 p.m. »
ce certificat de conformitate??nu stiu nimic, eu mi-am adus toate acte din tara traduse si apostolizate ,iar aici la subdelegacion de gobierno de toledo mi-au luat toate actele care le avea. eu in tara am lucrat dar inca eram la scoala asa ca am si recomandare dar nu stiu la cat o sa imi foloseasca experienta pt ca nu e valida ca nu aveam diploma in mana.

iti recomand sa iei forumul de la prima pagina si sa-l citesti cu mare atentie intrucat o sa te ajute sa afli tot ce iti trebuie..astfel nu o sa ai surpriza ca dupa 3 luni sa primesti o scrisoare in care sa ti se ceara documentul de care te-am intrebat...nu ma refeream la recomandarea de la locul de munca ci de certificatul de conformitate eliberat de ministerul sanatatii din Romania si pe care ti-l cer cei din Spania..pe forum afli toate detaliile obtinerii lui ( e mare bataie de cap si dureaza 2-3 luni ). Acel certificat se da numai la cei ce indeplinesc anumite conditii, celor ce nu indeplinesc li se ofera o hartie pe care scrie ,, recomandare,,...nu ne ajuta foarte mult acesta hartie dar e important sa fie la dosar deoarece daca nu ai depus-o de la inceput ti se va cere pe parcurs..si e mai bine ca atunci cand ti-o vor cere sa o ai deja caci ei iti dau cam 15 zile  sa o  depui la dosar...am banuit ca nu ai acest document intrucat tu ai terminat in august 2009..acum suntem in luna noiembrie deci nu prea ai fi avut timp sa il obtii; daca am dreptate in cea ce te priveste nu pierde timpul ia-o de la inceput cu forumul chiar eu am postat un link in care gasesti informatiile necesare ...succes!

Offline alynus

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
« Răspuns #291 : 22 Noiembrie , 2009, 17:31:24 p.m. »
buna tuturor!eu sunt noua pe acest site,am citit tot ce se scrie pe acest site.eu sunt asistenta medicala,am absolvit scoala in 2004 am lucrat 2 ani si jum in tara iar de 1an si jum sunt in spania.in luna iunie am fost sa-mi depun actele la subdelegacion de gubierno de navarra  pt recunoasterea studiilor.am primit o hartie prin posta in care scrie sa merg sa-mi ridic actele.sapt asta care vine merg sa le scot sa vad care imi este rasp si o sa va zic si la voi.va poop

Offline dia craiova

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
« Răspuns #292 : 22 Noiembrie , 2009, 19:14:37 p.m. »
buna fetelor.am si eu o intrebare,masurile compensatorii se dau numai acum in 2010 sau se vor hotari de acum incolo pt orice asistent care vrea sa se angajeze in spania?adica vreau sa  va intreb daca se hotaraste vreo lege pt noi.va pup si va rog mult sa mi spuneti si mie daca stiti.DIANA

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #293 : 22 Noiembrie , 2009, 19:38:11 p.m. »
buna,ramona-elena sa-ti dea D-zeu sanatate ai postat niste foruri foarte interesante.Eu acum am reusit sa intru sa le citesc.Ai de toate si termeni si tehnici.Eu iti multumesc mult.sa auzim de bine si spor la invatat..

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #294 : 23 Noiembrie , 2009, 00:20:14 a.m. »
multumesc tila de apreciere :-*
am dat o noua cautare cu "protocolos de enfermeria"(dupa cum m-a sfatuit un prieten) si uitati ce am gasit.cred ca este mai mult decat util acest link:

http://www.minsa.gob.ni/enfermeria/doc_inter/manual_protocolos_procedim.pdf

am postat si cateva teste de enfermerie daca vreti sa exersati

http://testoposicionessanidad.blogspot.com/2009/01/test-atsdue.html
http://docs.google.com/Doc?id=dd346tb3_5405dh88r5gf&hl=en
http://testoposicionessanidad.blogspot.com/2008/12/test-ats-due.html

aici sunt teste de oposiciones din mai multe profesii voi alegetile pe cele cu enfermeria

http://www.examenesoposiciones.tk/

sper sa va fie de folos.

bafta tuturor!

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #295 : 23 Noiembrie , 2009, 09:07:28 a.m. »
Ramona esti o persoana incredibil de buna!toate informatiile care ni le aduci sunt mai mult decat folositoare!Sa speram  ca la ex ne intalnim ca sa pot sa iti multumesc!

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #296 : 23 Noiembrie , 2009, 11:27:49 a.m. »
ramona da-mi si mie adresa la care ai scris tu sa vezi in ce stadiu e dosarul tau te rog mult .pooop

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #297 : 23 Noiembrie , 2009, 16:01:49 p.m. »
va multumesc fetelor pt vorbele frumoase desi nu am facut atat de mult....

ankutel scrie aici:
 http://www.educacion.es/mecd/jsp/plantilla.jsp?id=21&area=atencion
la optiunea asunto de la consulta selectezi cita previa.homologacion,convalidacion y reconocimiento de titulos extranjeros iar la "concrete el anterior asunto" selectezi estado de tramitacion
in consulta iti specifici numele si prenumele,nr.de expediente daca il stii daca nu te cauta dupa nume si ceri informatii cu privire la expedientele tau.sa ne comunici si noua ce iti raspund sa vedem in ce situatie ne aflam fiecare dintre noi.

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #298 : 23 Noiembrie , 2009, 19:40:42 p.m. »
Hola,draga Ramona am trimis si eu o consulta cu privire la tramite sa vad in ce stadiu sunt.Cand o sa primesc raspunsul o sa-l postez.Chestiunea este ca eu mi-am trimis actele pt.omologare(unde aveam nr. de exponente)dar si pentru recunoastere unde am inceput un alt proces si un alt "drum".Sa vedem ce raspuns voi primi.Mersi mult inca odata.

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #299 : 24 Noiembrie , 2009, 15:30:52 p.m. »

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #299 : 24 Noiembrie , 2009, 15:30:52 p.m. »