Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1279303 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

danadinu

• Vizitator
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #330 : 27 Noiembrie , 2009, 17:50:33 p.m. »
buna cameliamary.eu cred ca daca ti-au raspuns ."medidas compensatorias" e de bine.Mie,cind am scris, mi-au raspuns :"pendiente medidas compensatorias",asa ca ...astept.Si sa nu disperam! Am asteptat atita timp,mai putem astepta un pic!Betty,multumim oricum pentru informatie,ne-ai dat o raza de speranta,si sint convinsa ca vom primi acele faimoase scrisori! Intr-adevar Margarita e directoare la omologari,si cunosc o fata care a mers in audienta la ea in vara si mi-a zis ca e o persoana deosebit de amabila si nu cred ca are nici un interes sa ne insele.In situatia noastra sint si bulgarii si cunosc si asistente din Polonia,care se confruta cu aceleasi probleme!nici eu nu indplineam conditiile cerute de min sanatatii din ro pt acordarea acelei recomandari ,asa ca am cerut o adeverinta sau ceva care sa ateste anii mei de munca! RABDARE !CA VOM REUSI!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #331 : 27 Noiembrie , 2009, 18:23:46 p.m. »
Hei fetelor,mi-ati ridicat moralul.Astazi am stat toata ziua suparata la servici,dar acum cand am citit msg. voastre sunt alta.Ma bucur tare mult ca suntem atat de solitare si unite.Multumesc tuturor pt. incurajari,cand citesc acest forum am impresia ca suntem mai mult decat prietene sau prieteni(sa nu-i uitam nici pe baieti daca este vreunul pe aici) Eu am depus tot ce aveam:scrisoarea de recomandare de la M.S.,programa cu materiile studiate si nr. de practica ,foaie matricola,diploma,n.i.e.,pasaport. Traduse,legalizate apostilate si supraapostilate pt. orice eventualitate.Nu mi-a cerut nimeni prograama cu nr. de practica si nr de materii studiate,insa am rasfoit internetul in vara si tot pe acest forum am aflat ca nu stiu cine si-a depus si aceste hartii.Cum toate actele le avea mama in romania sa-mi scoata "recomandarea",atunci i-am spus ca nu ar strica sa-mi scoata si hartiile cu programa.sa auzim de bine A apropo ce ati solicitat in coreos pt a primi informatii de metidas compensatorias?

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #332 : 27 Noiembrie , 2009, 19:19:38 p.m. »
de acord cu Tila...si mie mi-ati ridicat moralul...daca am inceput ziua cu o postare pesimista dupa ce am citit astazi aici..inchei ziua cu o stare optimista...bravo fetelor!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #333 : 27 Noiembrie , 2009, 20:57:02 p.m. »
BUNA FETELOR, ;D ;D FITI OPTIMISTE CA NU MAI E MULT!!!!!! :D :D TILA AI DREPTATE SI EU CIND INTRU PE FORUM NU MA MAI SIMT SINGURA ,IERI ERAM SI EU SUPARATA DAR ASTAZI DUPA CE AM VENIT DE LA MUNCA SI AM VAZUT MESAJUL M-AM LINISTIT PENTRU CA AM INTREZARIT O RAZA DE SPERANTA  :) :),NU TREBUIE DECIT SA MAI ASTEPTAM "UN PIC."...SI CE MAI E" UN PIC" CIND AM TRECUT PRIN ATITEA USI INCHISE ,TELEFOANE OCUPATE , FUNCTIONARI OBOSITI SI MINISTERE NEPASATOARE ... ??? :-\ :'(VA PUP SI SA NE AUZIM CU BINE  :-* :-*.

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #334 : 29 Noiembrie , 2009, 21:43:38 p.m. »

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #335 : 29 Noiembrie , 2009, 22:22:01 p.m. »
a....si va mai spun ceva important.mau intrebat de ce nu am practicat din 2008 de cind am diploma.... Si m_au sfatuit sa adaug o nota explicativa si empatronamentul si ce mai pot adauga in favoarea mea.Cum vi se pare asta?mi_au mai spus ca TREBUIE SA A N A L I Z E Z E FIERARE CAZ IN PARTE ?NU E O LEGE PT TOATA LUMEA?Despre ce vorbim noi aici?avem cazuri particulare?si iar imi vine sa spun cuvintul ala urit.dar....dupa 2 sapt nu au mai pomenit de firtiile astea suplimentare. deci.....

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #336 : 29 Noiembrie , 2009, 23:43:51 p.m. »
mihaela eu chiar aveam in gand sa propun fetelor sa ne cunoastem mai bine,nu doar dupa nick,tinand cont ca suntem deja unite prin "suferinta"asta.
am sa ma prezint si eu poate asa se anima si restul fetelor.
ma numesc ramona-elena,am 28 de ani,sunt din brasov,locuiesc in ontinyent(valencia),sunt casatorita de 2 ani si am o fetita de 5 luni.
ar fi o mare placere sa cunosc multe dintre fetele de pe acest forum personal,dar nu cred ca este posibil deoarece locuim in orase diferite si la distante destul de mari >:(
"Am foarte multe de spus dar nu vreau sa va plictisesc...".Mihaela eu chiar te rog sa "vorbesti"cu noi...cu siguranta avem de invatat de la tine!!
mau intrebat de ce nu am practicat din 2008 de cind am diploma.... Si m_au sfatuit sa adaug o nota explicativa si empatronamentul si ce mai pot adauga in favoarea mea.Cum vi se pare asta?mi_au mai spus ca TREBUIE SA A N A L I Z E Z E FIERARE CAZ IN PARTE ?NU E O LEGE PT TOATA LUMEA?Despre ce vorbim noi aici?avem cazuri particulare?
nu este o lege pt toata lumea pt ca vezi tu cei cu drepturi castigate obtin recunoasterea automat...cei care au terminat dupa 2007...cei fara experienta profesionala...cei cu experienta profesionala sub 5 ani...si multe alte situatii trebuiesc studiate separat pt a se vedea de intra in masuri compensatorii sau recunoastere automata...eu asa cred
mihaela iti doresc bafta multa....si chiar de iti vine sa-l zici pe ala rau ;D mai bine fa o cruce si sa ne ajute Dumnezeu ;)
va pup fetelor,sa aveti o saptamana usoara!
« Ultima Modificare: 29 Noiembrie , 2009, 23:45:55 p.m. de ramona-elena »
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #337 : 30 Noiembrie , 2009, 05:32:51 a.m. »
Mihaela sa nu crezi ca esti singura cu virta inaintata eu am 36 ani si am inceput sa fac scoala am o fetita de 6 ani si asta nu ma impiedica sa merg mai departe, cunosc pe cineva care are 59 ani si tot cu aceiasi problema se confrunta.Este foarte greu eu am lucrat ca asistenta in spania mi-au recunoscut meritele ca sint bun profesionalist dar degeaba ca la un momoent dat s-au saturat sa astepte recunoasterea sau omologarea si din luna mai sint in paro acum ce sa fac mai am putin si termin paro,eu voi lupta pina la capat chit ca va trebui sa fac sc din nou.FETELOR SA SPERAN CA VINE SCRISOAREA."LA MULTI ANI!"DE ZIUA ROMANIEI SINTEM ROMANI SI TREBUIE SA REUSIM.

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #338 : 30 Noiembrie , 2009, 09:20:40 a.m. »
?Betty tu ce studiezi?

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #339 : 30 Noiembrie , 2009, 09:34:38 a.m. »
Buna fetelor!ma numesc Corina,am 27 ani si sunt din Mallorca!ma bucur nespus ca am gasit acest forum destul de tarziu......dar pe mine personal ma ajuta foarte mult!Mihaela vreau sa iti spun ca si mie mi~au zis acelasi lucru ca fiecare caz se analizeaza in parte! nu stiu ce criterii au pt ca o colega de a mea a inceput tramitarea dupa mine si ei i ll~au dat!asa ca .........de pile nu poate fii vorba!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #340 : 30 Noiembrie , 2009, 10:16:08 a.m. »
buna...sunt Nina si nu am mai consumat alcool de 2 saptamani! :)...glumesc fetelor...am vrut sa incep cu un pic de umor prezentarea mea! Am 31 de ani sunt casatorita si am o fetita de 10 ani...Sunt in Spania de aproximativ 4 luni si abia acum incep sa ma acomodez! Am lasat in tara un job foarte bun, o casa frumoasa, familie, prieteni si am venit sa o iau de la inceput aici alaturi de sotul. Am fost constienta ca o sa-mi fie greu in Spania insa stiindu-mi limitele am zis ca o sa reusesc si aici. Pana acum doua saptamani am crezut ca e imposibil insa usor...usor am revenit la ,, sentimente,, mai bune. Acum locuiesc in Castro-Urdiales, un orasel mic si frumos cu munte si ocean asa ca cine are drum prin nordul Spaniei sa-mi faca o vizita ..fac cinste cu o cafea...Nu am crezut niciodata in prieteniile virtuale insa acest forum mi-a schimbat parerea...am avut ocazia sa cunosc pe cineva prin intermediul acestui forum (  ;) pup gossa) si am constatat ca in spatele unor nickname-uri se afla oameni deosebiti! ca sa ma cunoasteti mai bine puteti intra pe hi5-ul meu: http://ninaerofei.hi5.com !

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #341 : 30 Noiembrie , 2009, 11:04:48 a.m. »

Offline gossa

• Plutonier
  • Mesaje postate: 34
    • www.traduceri-traducciones.eu
    • Adresa de email
« Răspuns #342 : 30 Noiembrie , 2009, 11:24:05 a.m. »
nasol rau de tot..eu mi-am depus actele pe la inceputul lui septembrie...  :-[ s-au dus  sperantele mele...si noi astia cu dosarele de dupa septembrie cand vom fi bagati in seama...??? ne va veni si noua randul?..

Cind se depune un dosar cu o solicitare, intotdeauna va exista un raspuns. Doar ca administratiile sunt asa, lente... ma rog, sa spunem ca functioneaza in ritmul lor.
Ma gasiti in facebook: CABINETUL TRADUCATORULUI sau GABINETE DEL TRADUCTOR ANCA NITULESCU sau la adresa: traducator.es.ro@gmail.com. Telefon: 650028599.
www.traduceri-traducciones.eu

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #343 : 30 Noiembrie , 2009, 12:47:12 p.m. »
LA MULTI ANI tuturor celor care poarta numele Sf.Andrei!Sa va dea D-zeu o viata frumoasa!!

Fetelor m-am tot tinut sa va intreb ce este cu denumirea de "diploma" si "certificat de competente"...cineva pe forum vb despre asta...are importanta denumirea?

nina eu nu beau cafea dar poate la un suc am sa trec :)

« Ultima Modificare: 30 Noiembrie , 2009, 12:53:35 p.m. de ramona-elena »

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #344 : 30 Noiembrie , 2009, 13:29:21 p.m. »

Fetelor m-am tot tinut sa va intreb ce este cu denumirea de "diploma" si "certificat de competente"...cineva pe forum vb despre asta...are importanta denumirea?

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #345 : 30 Noiembrie , 2009, 13:39:06 p.m. »
A RASARIT SOARELE AM PRIMIT HIRTIA DE LA MINISTER DAR NU STIU CE SCRIE PTR CA NU AM FOST ACASA AM FOST LA SCOALA,POSTASUL MI-A LASAT AVIZ DAR ABIA MIINE MA DUC SA O IAU.NU STIU CUM O SA PETREC NOAPTEA ASTA.FETELOR DACA A PRIMIT CINEVA AZI SA NE ANUNTAM

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #346 : 30 Noiembrie , 2009, 14:03:34 p.m. »
A RASARIT SOARELE AM PRIMIT HIRTIA DE LA MINISTER DAR NU STIU CE SCRIE PTR CA NU AM FOST ACASA AM FOST LA SCOALA,POSTASUL MI-A LASAT AVIZ DAR ABIA MIINE MA DUC SA O IAU.NU STIU CUM O SA PETREC NOAPTEA ASTA.FETELOR DACA A PRIMIT CINEVA AZI SA NE ANUNTAM

betty, ne omori....mor de curiozitate...abia astept sa vina ziua de maine si sa postezi scrisoarea...sa fie cu noroc!

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #347 : 30 Noiembrie , 2009, 14:52:18 p.m. »
doamne ajuta!o sa ma rog sa fie asa!Betty sa postezi scrisoarea ca murim de curiozitate!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #348 : 30 Noiembrie , 2009, 14:54:58 p.m. »
AM PRIMIT SCRISOAREA!!!!!!
URAAAAA!
Va scriu in mare despre ce este vorba.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #349 : 30 Noiembrie , 2009, 15:04:58 p.m. »
ASUNTO:Medidas compensatorias enfermeros responsables de cuidados generales

1.prueba teorico-practica in 30 ianuarie,in castellano en al menos una ciudad de cada una de las comunidades autonomas.
Todas las personas que la superen recibiran,con caracter prioritario,su credencial de reconocimiento profesional
La primera parte de la prueba,de contenido teorico,consistira en un cuestionario de preguntas de tipo test,de respuestas multiples,de las que solo una de ellas sera valida.
La segunda parte,correspondiente a la parte practica,se llevara a cabo en una sala de demonstracion,consistiendo en el analisis de casos clinicos y realizacion de tecnicas y procedimientos relacionados con los mismos.Para la actuacion en cada uno de los casos clinicos,se utilizara la tecnica de rol-playng.

cine nu vrea sa se prezinte la examen poate opta pt practica care incepe in martie si are un maxim de 4 luni.
o noua proba de examen va avea loc in decembrie 2010 sau ianuarie 2011 asa ca fetelor la invatat!!!!
cine vrea sa participe la examen completeaza o cere care este in scrisoare si o trimit la madrid prin posta sau mail cat mai repede posibil!!!!
deja imi e frica de nu mai pot!!nu stiu nimic!doamne!!!cand invat????ce fac la proba practica???cred ca ajung la practica in martie...examenul nu il vad bine

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #350 : 30 Noiembrie , 2009, 15:12:18 p.m. »
la proba practica mai spuneau asa:las personas que decidan no presentarse a la prueba teorico-practica o no la superen tendran la posibilidad de superar practicas tuteladas de hasta un maximo de 4 meses.habra 2 turnos de estas practicas de manera que las personas que suspenden el primer turno  o no se presenten,podran acudir al segundo.estas practicas tuteladas seguiran el sistema de evaluacion continua por lo que,salvo casos excepcionales,no se preve la realizacion de una prueba final.

deci de examen nu scapam oricum cu sau fara practica :'(

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #351 : 30 Noiembrie , 2009, 15:25:02 p.m. »
si ce este "tecnica de rol-playng"???o sa jucam o piesa de teatru? ;D....banuiesc ca tehnica de demonstrat trebuie exemplificata pe un manechin...la asta cred ca se refera nu?

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #352 : 30 Noiembrie , 2009, 15:44:23 p.m. »
eu intreb si eu raspund ;D

El Role Playing
« Ultima Modificare: 30 Noiembrie , 2009, 15:59:05 p.m. de ramona-elena »

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #353 : 30 Noiembrie , 2009, 16:10:22 p.m. »
felicitari Ramona!...cred ca am citit de 100 continutul scrisorii tale...

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #354 : 30 Noiembrie , 2009, 16:22:30 p.m. »
BUNA FETELOR ,EU AM PRIMIT ASTAZI UN AVIZ DE LA POSTA ....MAINE MA DUC SA-L IAU SI VA ANUNT ....MI-E O FRICA DE MOR.....RAMONA ,NU PUNE NICI UN FEL DE TEMARIO???? ???DIN CE INVATAM FETELOR?.....SINT MAORTA DE FRICAAAAAAAAAAAAAAA ???

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #355 : 30 Noiembrie , 2009, 16:25:28 p.m. »
nu pune nimic altceva decat ceea ce am scris :(...nici un temario

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #356 : 30 Noiembrie , 2009, 17:01:33 p.m. »
buna. sunt mihaela. am 27 de ani si sunt din timisoara. aici locuiesc la 30 de km de ciudad real. am primit azi avizul de posta pt a ridica scrisoarea

Offline admin

• Administrator
  • VIP
  • Mesaje postate: 1065
  • Gen: Bărbat
  • sa fii om e lucru mare
    • Spania Romaneasca
« Răspuns #357 : 30 Noiembrie , 2009, 17:20:42 p.m. »
Salutare fetele,

Am cofigurat corect ora pentru o mai buna comunicare. Imi cer scuze pentru configurarea eronata, ora a fost pana acum decalata cu -8 ore pentru ca serverul se afla in SUA. Problema a fost rezolvata azi si ora va fi afisata corect, nu va mai fi nevoie sa calculati cand a postat cineva un mesaj. Pentru cei din Romania, ora afisata este cea din Spania, adica GMT +1.

numai bine, scuzati intreruperea.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #358 : 30 Noiembrie , 2009, 17:22:09 p.m. »
felicitari tuturor celor care au primit scrisoarea!deci nu a fost o gluma a ministerului!Asa ca la invatat,fetelor!eu inca nu am primit-o,asa ca nu pot decit sa ma bucur pentru voi si sa sper ca maine voi avea si eu vesti bune!
Ma numesc Daniela,am 36 de ani,am o fetita de 11 ani(parca majoritatea avem fetite?!)locuiesc in Aranda de Duero,provincia de Burgos.sint din bucuresti si sintem  in spania de 5 ani; lucrez de 4 ani intr-o "residencia".Si eu am lasat in tara o casa frumoasa,un loc de munca bun,dar m-am gindit ca poate va fi mai bine pentru fata mea!Pina acum pot spune ca am avut noroc aici,am muncit si mi-am cistigat o pozitie destul de buna la locul de munca.Am reusit sa-l fac pe seful meu sa-si dea seama ca sintem muncitori si de incredere (am ajutat sa se angajeze peste 10 romani).In general sint o fire optimista,cu toate ca pentru toate realizarile mele a trebuit sa muncesc din greu,asa ca stiu ca vom reusi si cu diplomele......astept de 5 ani si cred ca a venit si vremea noastra!va pup si inca o data bafta!
Daca treceti prin Aranda ,casa mea va e deschisa!

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #359 : 30 Noiembrie , 2009, 23:14:57 p.m. »
   Buna tuturor, in sfarsit vesti bune,desi nu stiu cat de bune sunt(ma refer ca unele dintre voi a primit scrisoarea magica si ii multumesc ramonei ca a postat-o ).

Depinde din ce unghi privim, e bine ca in sfarsit au luat o decizie in privinta noastra , iar pe de alta parte nu vad prea bine acest examen si cred ca va fi destul de exigent, macar dc ne dadeau o bibliografie ,asa va fi foarte dificil, poate asta e si scopul, cine stie,eu inca nu am primit-o .
    Nina , ma bucur ca te-am cunoscut (cel putin din fotografii ), si eu sunt din Tulcea,dar aici locuiesc in Vic (Barcelona) si pentru ca prezentarea sa fie mai ampla, am 25 de ani, am absolvit postliceala in 2008 si de atunci ma lupt cu aceste acte. :)

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #359 : 30 Noiembrie , 2009, 23:14:57 p.m. »