Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1213299 ori)

0 Membri și 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
Răspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #360 : 01 Decembrie , 2009, 08:21:00 a.m. »
curaj fetelor..oricat de greu va fi examenul nu disperati..mai aveti o sansa cu proba practica...

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #361 : 01 Decembrie , 2009, 13:37:17 p.m. »
ma bucur pt cele care au primit scrisoarea:)de cand am citit pe forum vestea sunt fericita...si urmaresc cutia  postala zilnic dar ....mai astept...a primit cineva scrisoare din cele care au depus dupa septembrie?????

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #362 : 01 Decembrie , 2009, 14:29:25 p.m. »
buna.am primit si eu scrisoarea. ne vedem la examen.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #363 : 01 Decembrie , 2009, 15:04:35 p.m. »
da nina este proba practica dar in scrisoare spune ca si dupa aceast stagiu practic trebuie dat examen....asa ca nu scapam!!!
fetelor eu nu o sa mai intru asa des...trebuie sa invat...calculatorul ma intrerupe mult....ma distrage asa ca am fost la biblioteca si mi-am luat un tratat maaaare de enfermerie sa studiez ceva....sa nu mai deschid calculatorul...o sa mai intru la sf de saptamana sa vad ce mai faceti.va pup,spor la invatat si sa auzim numai de bine!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #364 : 01 Decembrie , 2009, 15:41:14 p.m. »
Buna, Cameliamary....ai primit scrisoarea? Spuneai ca esti in aceiasi situatie ca mine...ca trebuia sa trimiti o scrisoare precum ca nu indeplinesti conditiile....ai trimis-o? cand? cum? Ca eu am trimis-o pe 17 nov. si nu apere nicaieri...si am trimis-o certificada... >:(. Sunt atat de stresata.....si nu am tinmp de invatat.....la biblioteca nu am gasit nimic....ce ma fac????

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #365 : 01 Decembrie , 2009, 16:33:33 p.m. »
Buna fetelor, am primit scrisoarea...nici nu stiu cu ce sa incep ....IRENE eu am trimis acea scrisoare Margaritei cam acum doua saptamini dar tine cont ca eu stau in Madrid de aia poate ca a ta mai intirzie putin ,nu-ti fa griji ....mie nici macar nu mi-au mai cerut recomandarea ,dar ma gindesc ca poate este din cauza ca eu am depus la dosar cartea de munca asa ca e practic acelasi lucru.
 AVETI GRIJA in ce comunudad autonoma va inscrieti la examen pentru ca in scrisoare pune asa :  esta prueba (adica examenul)se desarollara en castelleno en ,al menos ,una ciudad de cada una de las Comunidades Autonomas,SIEMPRE Y CUANDO EL NUMERO DE CANDIDATOS LO JUSTIFIQUE.     trebuie sa fie un numar destul de mare de candidati ca sa se tina examenul...Eu zic fetelor CAPUL SUS :D ;D ca avem dela 4 sanse  ;) ;)sa devenim DUE ...NU VA FACETI GRIJI CA TREBUIE SA TRECEM PESTE ASTA  ;D ;D...CE A FOST MAI GREU A TRECUT .... :'(  IMPOSIBIL SA NU REUSIM :o :o ...COÑO ... :o :oCA SINT PATRU SANSE ....VA PUP SI VA DORESC SA PRIMITI TOATE SCRISOAREA SI LA INVATAT!!!!!!!!!!!!! :-* :-* :-* :-*

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #366 : 01 Decembrie , 2009, 16:48:12 p.m. »
fetelor cele care nu ati depus pan ai n septembrie nu fiti triste avem si noi sans a noastra.eu am sunat la ministerul sanatatii ca noi acum de ei depindem si am cerut informatii cu privire la dosarul meu dar eu am depus pe 11 noiembrie si mi spau ca  nu  a ajuns. pun aici nurul ca sa sunati si voi s avedem ce zic ok?
uite nr 915961009 si va rog sa fim unite pt cele care vor sa mai vb le dai id meu de mess:kynderica_anca
poopp

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #367 : 01 Decembrie , 2009, 17:01:36 p.m. »
 :-*BUNA LA TOATE SI TOTI SI UN ,,LA MULTI ANI ROMANILOR ,,ORIUNDE V-ATI AFLA**
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #368 : 01 Decembrie , 2009, 17:11:54 p.m. »
 :-*NU AM MAI FOST PE FORUM DE PRIN SEPT AM FOST PLECATA UN PIC IN TARA SA-MI REZOLV NISTE PROBLEME  SI CU OCAZIA ASTA AM MAI REZOLV SI CU ACTELE DE TRADUS SI INTREBAREA MEA PT VOI E,,CUM SA DEPUN DIN NOU PT AUXILIAR DE ENFERMERA,,AAA UITAI SA VA ZIC CA AM PRIMIN IUNIE ,,SCRISOAREA FERMECATA,,CU ,,DENEGADO ,,RASP SI NUJ ACU VREAU SA INCERC SA LE DEPUN DIN NOU PT AUXILIAR CINE IMI DA SI MIE UN RASP...???VA FELICIT PE TOATE SI CITESC MSJ VOASTRE SI MA MAI INCURAJEZ..CA MA BUCUR CA AM GASIT FORUMUL ASTA  :-* :-*AM COMENTAT SI IN TARA LA CUNOSTINTE DE VOI..CA SUNTETI IN ACEASI SITUATIE CA SI MINE SI SFATUL A FOST SA NU NE DAM BATUTI :-* :-* ;)VA SALUT ROMANIII

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #369 : 01 Decembrie , 2009, 17:13:17 p.m. »
buna,fetelor! eu inca mai astept scrisoarea :'( am sunat azi la minister si mi-au zis ca o sa o primesc.....asteptarea ma omoara.....toate fetele din localitatea mea au primit.....

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #370 : 01 Decembrie , 2009, 17:39:35 p.m. »
  ankutel...eu am depus dupa 1 septembrie... :( ...intre 4-6 septembrie, nu stiu exact.)..si surpriza: nu exista dosarul meu in baza de date la ministerul de sanatate..caci dupa cum spui tu, de dosarele celor care au depus dupa 1 septembrie se ocupa ministerul sanatatii...nu stiu unde este si ce sa fac...tu zici ca al tau e depus de in noiembrie si nu a ajuns, dar al meu depus in septembrie nu ar fi trebuit sa ajunga deja?
  a, si o intrebare..toate care ati primit scrisoarea acasa ati cerut recunoasterea profesionala sau omologarea...din cate am citit pe aici ati cerut recunoasterea profesionala, nu-i asa?..intreb ca sa fiu foarte sigura.

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #371 : 01 Decembrie , 2009, 18:17:23 p.m. »
Danadinu spune~mi te rog la ce nr ai sunat la minister,ca sa intrebi de scrisoare?

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #372 : 01 Decembrie , 2009, 18:31:32 p.m. »
fetelor noi nu de dam batute o sa reusim o sa vedeti ca o sa ajunga si la noi scrisoare fermecate .greul a trecut acum nu este alta posibilitate o sa vina si randul nostru eu o sa sun iar la minister sa vasd ce imi zice si va spun.o seara placuta si dumnezeu sa ne ajute atat pe noi cat si pe cine are nevoie .doamne ajuta pooop nb

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #373 : 01 Decembrie , 2009, 18:59:02 p.m. »
Eu,ca de obicei.....cum nu indeplineam conditiile nu am depus cartea de munca.....si acum aproape 3 ani cand am depus dosarul, nemernicul de la birou nu mi-a cerut nimic...se uita la mine ca la poarta noua......e si vina mea sunt comoda....foaaaaarte comoda..... :-[ cameliamary, scrisoarea ai pus-o certificata sau normal? sau poate cu acuse de recibo???eu azi am sunat la minister si nu au nicio scrisoare de-a mea.....si doar am pus-o certificata  ??? nu mai inteleg nimic.......fara scrisoare cica nu-mi trimit nimic.....Fetelor....eu am senzatia ca nu mai stiu nik . Tuta rau.......si parca nici nu se lipeste de mine.....si nu stiu de unde sa incep si unde s-o termin.......si cand am dat examenele de final la postliceala eram superstresata si stiam ce ma asteapta....stiam ce materie intra, era proaspata materia....dar acum....oare mai e cineva care simte ca mine?

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #374 : 02 Decembrie , 2009, 12:11:36 p.m. »
fetelor sunt disperata!la cele care nu au experienta nu o sa le trimita scrisoare?eu am trimis RECOMANDAREA de la BUC!ce inseamna certificado de derechos adquiridos?ca cica aia imi lipsea din dosar............ajutatima va rog ca fac cu inima!

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #375 : 02 Decembrie , 2009, 12:29:05 p.m. »
BUNA FETELOR :-*NEGRILA YO CRED CA ,,CERTIFICADO DE DERECHOS ADQUIRIDOS,,ESTE CERTIFICATUL ALA CU ORELE SI MATERIILE FACUTE, ADICA OBTINUTE PE PERIOADA DE 3ANI PT CA SI MI LE-AU TRIM SI CERUT SI LE-AM TRIM INCA ODATA..DAR ACU IN IAN YO TREBE SA LE DEPUN DIN NOU PT CA NU AM STIUT CA POT ADAUGA SI CARTEA DE MUNCA CU ANI LUCRATI IN TARA(DEOARECE IN TARA AM LUCRAT 14ANI IN MATERNITATE LA ATI-S.O.-CA INFERMIERA SI CUM TREBE SA DAI BANI SA INTRI PE POST DE ASISTENTA)IN FINE....SI ACU SA VEDEM DACA POT REZOLV CEVA CU CARTEA DE MUNCA DACA SE EKIVALEAZA NUJ.... ???...YO SPER NU MA DEMORALIZEZ...VA POOOP :-* :-* O ZI BUNA LA TOTI..

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #376 : 02 Decembrie , 2009, 16:58:32 p.m. »
Danadinu spune~mi te rog la ce nr ai sunat la minister,ca sa intrebi de scrisoare?

am sunat la 902218500;dupa ce am spus ca sint romanca,mi-au zis ca voi primi o scrisoare!i-am rugat sa-mi spuna daca mi-au trimis scrisoarea,ca toate cunostintele mele au primit-o  si mi-au zis ca nu au acces la acest tip de informatie.......pe urma cred ca au simtit disperarea in vocea mea,cind le-am zis sa-mi verifice adresa ,mi-au zis ca adresa e corecta si ca am sa primesc scrisoarea,ca apare in calculator ca mi-au trimis-o!

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #377 : 02 Decembrie , 2009, 17:22:11 p.m. »
Mersi Danadinu !am incercat si eu la nr asta dar nimic!dar poi am gasit altul direct la Homologari in U.E.stai sa til dau si tie9150655600 prima data robotu si zice daca stii unde vrei sa vb pulse 0 cam asa ceva si astepti ca te pune cu operator!Mersi te pup !

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #378 : 02 Decembrie , 2009, 17:44:33 p.m. »
BUNA FETELOR,
 HAI SA NE INTELEGEM CA VAD CA NU TOATE SINTEM PE ACEEASI UNDA -CERTIFICADO DE DERECHOS ADQUIRIDOS( CERTIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE) SE ELIBEREAZA LA CELE CARE AU VECHIME DE 5 ANI IN ULTIMII 7 ANI!!!!( SI AICI MA REFER LA VECHIME CA ASISTENTA MEDICALA NU INFIRMIERA)  LA CELELALTE LI SE ELIBEREAZA O RECOMANDARE( INDIFERENT CA AI VECHIME 1 AN SAU 14 ,DACA NU-I AI IN ULTIMII 7 NU CONTEAZA --RECOMANDARE).
 CERTIFICATUL ITI DA DREPTUL DE RECUNOASTERE PROFESIONALA -AUTOMAT -NU MAI E NEVOIE DE MASURI .
 RECOMANDAREA TE AJUTA PENTRU CA NEINDEPLININD CONDITIILE DE RECUNOASTERE AUTOMATA POTI SA OPTEZI LA MASURILE COMPENSATORII. CA SA OPTEZI PENTRU MASURI TREBUIE SA LE SOLICITI . CUM??? .EU AM TRIMIS O SCRISOARE LA  : MINISTERIO DE EDUCACION E INNOVACION ,SUBDIRECCION GENERAL DE TITULOS Y RELACIONES CON INSTITUCIONES SANITARIAS,  PASEO DEL PRADO NR 28 ,MADRID,CP 28014.
VA SFATUIESC CA CELE CARE NU ATI TRIMIS ACEASTA SCRISOARE SA O TRIMITETI CIT MAI REPEDE ...AAAA EU AM TRIMIS-O CERTIFICATA CA SA FIU SIGURA CA AJUNGE .  ACEEASI SCRISOARE AM TRIMIS-O SI PRIN CORREO ELECTRONIC LA ADRESA : margaritalezcano@educacion.es
  in aceasta scrisoare scrieti cum va numiti ,numarul de expediente si ca sinteti interesate de masurile compensatorii dat fiind faptul ca nu indepliniti conditiile recunoasterii automate .
nr de telefon la care puteti suna:902218500

sper sa va fie de folos si sa dea dumnezeu sa primiti toate scrisorile ,,,va pup si sa ne auzim cu bine.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #379 : 02 Decembrie , 2009, 18:54:20 p.m. »
BUNA FETELOR,
 HAI SA NE INTELEGEM CA VAD CA NU TOATE SINTEM PE ACEEASI UNDA -CERTIFICADO DE DERECHOS ADQUIRIDOS( CERTIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE) SE ELIBEREAZA LA CELE CARE AU VECHIME DE 5 ANI IN ULTIMII 7 ANI!!!!( SI AICI MA REFER LA VECHIME CA ASISTENTA MEDICALA NU INFIRMIERA)  LA CELELALTE LI SE ELIBEREAZA O RECOMANDARE( INDIFERENT CA AI VECHIME 1 AN SAU 14 ,DACA NU-I AI IN ULTIMII 7 NU CONTEAZA --RECOMANDARE).
 CERTIFICATUL ITI DA DREPTUL DE RECUNOASTERE PROFESIONALA -AUTOMAT -NU MAI E NEVOIE DE MASURI .
 RECOMANDAREA TE AJUTA PENTRU CA NEINDEPLININD CONDITIILE DE RECUNOASTERE AUTOMATA POTI SA OPTEZI LA MASURILE COMPENSATORII. CA SA OPTEZI PENTRU MASURI TREBUIE SA LE SOLICITI . CUM??? .EU AM TRIMIS O SCRISOARE LA  : MINISTERIO DE EDUCACION E INNOVACION ,SUBDIRECCION GENERAL DE TITULOS Y RELACIONES CON INSTITUCIONES SANITARIAS,  PASEO DEL PRADO NR 28 ,MADRID,CP 28014.
VA SFATUIESC CA CELE CARE NU ATI TRIMIS ACEASTA SCRISOARE SA O TRIMITETI CIT MAI REPEDE ...AAAA EU AM TRIMIS-O CERTIFICATA CA SA FIU SIGURA CA AJUNGE .  ACEEASI SCRISOARE AM TRIMIS-O SI PRIN CORREO ELECTRONIC LA ADRESA : margaritalezcano@educacion.es
  in aceasta scrisoare scrieti cum va numiti ,numarul de expediente si ca sinteti interesate de masurile compensatorii dat fiind faptul ca nu indepliniti conditiile recunoasterii automate .

sper sa va fie de folos si sa dea dumnezeu sa primiti toate scrisorile ,,,va pup si sa ne auzim cu bine.

gresesti cameliamary! certificatul de competente profesionale este noua denumire a diplomei (m-ai facut sa caut prin acte si sa ma uit din nou la diploma) pe care o primesti dupa ce termini postliceala/colegiul. Am mai spus-o si o repet ca cei care au terminat dupa 2007 nu mai primesc hartia aceea galbena cartonata taiata in valuri pe care scria ,,diploma,, ...acum scrie CERIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE! Tu te referi la Certificatul de conformitate sau...dupa caz(adica cine nu are vechimea ceruta) Recomandare pe care ti le elibereaza ministerul sanatatii. Uite cum facem daca nu intelegi sau daca nu ma crezi: eu am si recomandarea de la minister si certificatul de competente profesionale (de la scoala)...daca vrei le scanez si ti le trimit pe email..
 le am pe amandoua dar la ce folos...am depus dupa 1 septembrie si nu am primit nici o scrisoare cu masuri compensatorii...nici nu stiu daca le voi primi...nu stiu nimik...cine stie poate voi primi recunoasterea fara masuri compensatorii (ce bine ar fi)...pupici..te saluta prietena mea Nuti (fata care te-a sunat)!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #380 : 02 Decembrie , 2009, 19:29:27 p.m. »
BUNA FETELOR,

"CERTIFICADO DE DERECHOS ADQUIRIDOS( CERTIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE) SE ELIBEREAZA LA CELE CARE AU VECHIME DE 5 ANI IN ULTIMII 7 ANI!!!!" derechos adquiridos inseamna drepturi dobindite,dar nu inseamna ca se da recunoasterea automata!!!!cunosc fete care sint aici de 1 an si indeplinesc conditiile de vechime si nu li s-a dat recunoasterea automata!cred ca nu se mai da la nimeni!asa ca la invatat,ca oricum nu scapam de examen!o sa-l trecem ,si daca nu,mai avem si celelalte optiuni!nu putem rata aceasta sansa!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #381 : 02 Decembrie , 2009, 19:36:52 p.m. »
fetelor..nu pot sa va conving!! am inteles ca nu se da recunoastere automata..eu am zis asa la nimereala (dar tot sper in minuni)..insa certificatul de copetente profesionale   NU  se da la cele care au vechime 5 ani in ultimii 7!!..acela este certificat de conformitate...Danadinu, uite iti trimit si tie fotocopia cerificatului de competente profesionale (daca vrei)..ca sa vezi unde este diferenta...eu il am de la scoala...si nu am 5 ani vechime in ultimii 7...intradevar, nu ma ajuta dar vreau sa va fac sa intelegeti ca se confunda 2 harti!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #382 : 02 Decembrie , 2009, 20:26:58 p.m. »
Nina are dreptate:1-"CERTIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE"este denumirea diplomei.Eu am terminat scoala postliceala de 3 ani in 2005 si am "certificat de competente profesionale"este doar titlul diplomei,nimic mai mult.                   2-CERTIFICAT DE CONFORMITATE este hartia care se primeste de la M.S.daca ai 5 ani din ultimii 7 ani lucrati in momentul cand ai facut solicitarea la M.S. Este recunoasterea automata "derechos adquiridos"cum spun ei.               3-Daca nu ai 5 ani din ultimii 7 lucrati,atunci M.S. elibereaza o "RECUNOASTERE"pt.a servi la recunoasterea DIPLOMEI(indiferent cum se numeste) in statele membre U.E.si care din punctul lor de vedere este valida pe teritoriul RO.ceea ce se presupune ca ar trebui sa fie recunoscuta in U.E. Dar spaniolii ca sa fie mai"destepti"ne fac zile amare si nu vor sa ne recunoasca fara examen. ;s-a inteles diferenta? nu ai 5 ani din ultimii7 lucrati nu ai recunoastere automata si nici"derechos adquiridos"
Euu am afisat la pag. 7 a acestui forum un site cu legea care s-a dat pt. noi in 2008,insa nu cred ca a citito nimeni.O mai scriu inca o data 
http://www.iustel.com/v2/diario_del_derecho/noticia.asp?   selectati "ediciones anteriores"si selectati data de 20.11.2008.La articolul 43 scrie despre situatia noastra.Va pup si sa ne ajute Bunul D-zeu

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #383 : 02 Decembrie , 2009, 21:13:01 p.m. »
salut sau buna seara..!!ai perfecta dreptate tila despre ce ai scris si despre articol yo l-am citit de atunci si in art.46scrie despre noi si mai sus in art.43..yo sunt in aceasi situatie dar yo cum am mai zis nu am cei 5 din ultimi 7ani lucrati si despre scrisoarea asta la M.S.sa cer recunoasterea asta cum sa fac??????unde sa scriu va rog sa ma sfatuiti si pe mine va rog inca o data :-* :-*n buna

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #384 : 02 Decembrie , 2009, 22:15:59 p.m. »
Cristina, ca sa obtii recunoasterea aici treb sa depui :
-cererea
-fotocopie certificat de competente profesionale
-fotocopie traducere certificat comp.prof
-fotocopie buletin sau pasaport
-fotocopie adeverinta de studii
-fotocopie traducere adeverinta de studii
-fotocopie foaie matricola
-fotocopie traducere foaie matricola
-recomandarea sau certificatul de conformitate(doar celor care au 5 ani vechime in ultimii 7),aceasta recomandare o obtii de M.S. in tara, treb la dosar toate aceste acte de mai sus adaugand si diploma de bac , toate legalizate de notar,am  citit pe forum ca nu se mai cer aceste recomandari acum nu stiu ce sa zic, e mai bine sa o depui nu sa ai surpriza ca mine ca nu stiam si dupa 3 luni imi trimit o instiintare ca imi lipseste, si asta la randul ei dureaza cam o luna jumate,dupa care treb sa o ridici personal sau sa imputernicesti pe cineva.A am uitat ca treb si la recomandare o cerere pe care o faci de mana cum se zice, in care specifici ca nu ai cei 5 ani de vechime,nu e nevoie de cartea de munca dc specifici.Si inca ceva dc esti casatorita iti treb certificatul de casatorie pt a dovedi schimbarea numelui la fel legalizata fotocopia.

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #385 : 02 Decembrie , 2009, 22:32:31 p.m. »
Cristina cine ti-a spus ca te ajuta cartea de munca ????? tu ai lucrat ca infirmiera nu are nici o legatura cu recunoastera ca asistent medical (cred ca nu ai inteles ce ti s-a explicat, aici asistenta medicala= enfermera ,iar infirmiera =personal auxiliar),asa ca una cu cealalta nu au nici in clin nici in maneca doar dc vrei sa ceri o recunoastere de persona auxiliar.

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #386 : 02 Decembrie , 2009, 23:23:16 p.m. »
buna seara!!am si eu o intrebare daca e inca profesez in romania si cer recunoasterea in spania in acest timp o pot obtine automat???stie cineva ceva de asta?
eu am sa trimit la minister si cartea de munca su certificatul de libera practica sau certificat de menbru al uamr-ului ca asa se numeste cica acum si poate am noroc.dar daca stie cineva de asta va rog ajutatimaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa plssssssssssssss ;D is disperataaaa pierd locul de munca din tara(acum is in concediu fara salar)

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #387 : 02 Decembrie , 2009, 23:26:15 p.m. »
si certificatul de conformitate se elibereaza pt cei care au 5 ani lucrati din ultimii 7 sau au terminat in 2006 facultatea de asitenti medicali(4 ani)pt ceilalti se da o recomandare.certificatul de competente profesionale e diploma de la sc postliceala  :P

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #388 : 03 Decembrie , 2009, 00:11:03 a.m. »
BUNE FETELOR ,STIU CUM SE NUMESTE DIPLOMA SI STIU SI CUM ARATA NUMAI CA CERTIFICATUL LA CARE SE REFERA MINISTERUL SPANIOL NU ESTE DIPLOMA CI CERTIFICATUL CARE ATESTA CA AI LUCRAT IN ULTIMII 7 ANI CEL PUTIN 5 ANI CONSECUTIVI CU DEPLINA RESPONSABILITATE.........PENTRU CA DIPLOMA VOASTRA CHIAR DACA SE NUMESTE CERTIFICAT NU ESTE CURSATA IN UNIVERSITATE CI IN SCOALA POSTLICEALA SI EI LA ASTA SE UITA ....CA NU SINT STUDII SUPERIOARE ...POATE CA NU M-AM EXPRIMAT EU BINE ...

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #389 : 03 Decembrie , 2009, 06:05:13 a.m. »
BUNA FETELOR ZILELE ASTEA M-A SUNAT DE LA SOLVIT DUPA CE AM TOT TRIMIS E-MAILURI SI INTREBARI DESPRE OMOLOGARI SI RECUNOASTERE CA NU INTELEGEAM SI MI SA SPUS:
1)DESPRE OMOLOGARI ESTE PE PLAN NATIONAL FIECARE TARA IA MASURI PE PLAN NATIONAL DECI NOI CU SC.POSTLICEALA NU AVEM STUDII UNIVERSITARE.
2)DUPA INTRARE IN U.E.SE RECUNOSC STUDIILE OBTINUTE IN STAT U.E. ADICA NOI SI SE POATE RECUNOASTE IN 3 MODURI:
a)DACA AI TERMINAT SCOALA  IN 2008-2009 TI SE RECUNOASTE AUTOMAT DREPTURILE DE ASISTENT MEDICAL IN SPANIA,FARA MASURI COMPENSATORI
b)DACA AI TERMINAT  SCOALA INCEPIND CU 2003 SI AI 5ANI VECHIME DIN ULTIMI 7ANI ATUNCI SOLICITI DE LA MINISTERUL SANATATII DIN R.O. CERTIFICATUL CARE TI SE ELIBEREAZA SI ITI DA DREPTUL SA TI SE RECUNOASCA AUTOMAT AICI IN SPANIA DREPTURILE, FARA MASURI COMPENSATORI ,
DACA NU AI ACEST CERTIFICAT CU 5 ANI DIN ULTIMI 7ANI TI SE DA RESPECTIVA RECOMANDARE SI INTRI IN MASURI COMPENSATORII
C)DACA AI TERMINAT SCOALA INAINTE DE 2003 CHIAR DACA SI 10 SAU 20 ANI DE MUNCA TOT INTRI LA MASURI COMPENSATORI  PTR CA PE DIPLOMA DE DUPA 2003 SCRIE CERTIFICAT ......NU STIU DE CARE NU DIPLOMA POSTLICEALA

Spania Romaneasca

« Răspuns #389 : 03 Decembrie , 2009, 06:05:13 a.m. »