Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1213289 ori)

0 Membri și 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
Răspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #390 : 03 Decembrie , 2009, 06:07:49 a.m. »
SI MINISTERUL DUN R.O ITI DA RECOMANDARE NU CERTIFICAT ASA CA LA INVATAT FETELOR TOT INAINTE ACUM E SANSA NOASTRA

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #391 : 03 Decembrie , 2009, 06:59:39 a.m. »
fetelor..nu pot sa va conving!! am inteles ca nu se da recunoastere automata..eu am zis asa la nimereala (dar tot sper in minuni)..insa certificatul de copetente profesionale   NU  se da la cele care au vechime 5 ani in ultimii 7!!..acela este certificat de conformitate...Danadinu, uite iti trimit si tie fotocopia cerificatului de competente profesionale (daca vrei)..ca sa vezi unde este diferenta...eu il am de la scoala...si nu am 5 ani vechime in ultimii 7...intradevar, nu ma ajuta dar vreau sa va fac sa intelegeti ca se confunda 2 harti!
stiu ca cert de competente e denumirea unora dintre diplomele voastre,ca am o cunostinta care are acest tip de certificat,iar derechos adquiridos sint drepturi dobindite si pe aceste drepturi se bazeaza directiva  ue.

Offline lorelai-39

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #392 : 03 Decembrie , 2009, 12:24:55 p.m. »
Buna...la toata lumea de pe acest site, am primit scrisoarea sunt din Madrid , zona Usera, stie cineva de unde gasim bibliografia?
Unde ne putem interesa? Va pup si bafta multa!

Offline magda_magda

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
« Răspuns #393 : 03 Decembrie , 2009, 13:08:56 p.m. »
Buna tuturor,sunt si eu cam in aceeasi situatie ca si voi si vreau sa va spun ca ieri am primit acea scrisoare de la Ministerul Educatiei din Spania, prin care ni se solicita sa confirmam sau sa infirmam participarea la masurile compensatorii,adica examenul din 30 ianuarie. Vreau sa va spun ca am luat legatura cu Solvit Romania si cu Solvit Spania si le recomand celor care au situatii neclare si nelamuriri sa se puna in contact telefonic sau prin email cu ei pentru a afla detalii oficiale vis -a- vis de fiecare caz in parte,deoarece fiecare dintre noi avem anumite particularitati referitor la studii,diploma ,vechime in munca etc.ei pot fii contactati la urmatoarele emailuri si nr de tel si anume:SOLVIT SPANIA email "solvit@ue.maec.es",iar SOLVIT ROMANIA--tel 0040213085340,fax-0040213085396 sau prin posta la adresa-SOLVIT ROMANIA ,DEPARTAMENTUL PENTRU AFACERI EUROPENE,BULEVARDUL AVIATORILOR NR.50A,BUCURESTI-ROMANIA.,si vreau sa va asigur de seriozitatea si promptitudinea salariatilor din solvit , care se ocupa de rezolvarea situatiei noastre. Vreau sa ma si recomand,numele meu este Magda,sunt absolventa de scoala postliceala promotia 1997,cu certificat de competente profesionale,am o vechime in ro de peste 7 ani ,sunt in spania din 2006,locuiesc linga Barcelona si ma tot chinui ca si voi sa pot profesa aici.Pentru cei care doresc sa se puna in contact cu mine o pot face prin email la "raismary@yahoo .es"si le voi furniza cu placere orice alta informatie pe care o stiu strict din surse oficiale si nu "din auzite".As avea o rugaminte la cei care posteaza aici ,daca sunt persoane  care au noutati sau orice informatie care ar putea ajuta sa nu ezite sa scrie aici si eventual daca cineva stie bibliografia si alte detalii despre examenul din 30 ianuarie.In speranta ca am putut fii oarecum de ajutor va doresc toate cele bune si sa ne regasim cu bine.

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #394 : 03 Decembrie , 2009, 13:41:49 p.m. »
da stie cineva ceva de noi astia care am depus dupa septembrie??????????????
 ???

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #395 : 03 Decembrie , 2009, 16:39:45 p.m. »
vad ca pt noi cei care am depu sdupa sept nu e nici o vestedeci.... :-[asta e poate o s avina si randul nostru sau poate ...nu ... asteptam chiar daca asteptarea ne omaora asta e...daca are cineva o veste  va rog sa o publicati pe forum. multumesc si bafta la ex pt cele care au sansa asta
poop

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #396 : 03 Decembrie , 2009, 17:29:24 p.m. »
cameliamary.....care este adresa de mail : margarita.lezcano@educacion.es sau margaritalezcano@educacion.es? E cu punct sau fara punct? am inteles ca cele care nu primiesc scrisoare nu intra nici in examen nici in practica.Si scrisoarea pe ce adresa ai trimis-o? sa mai trimit una....nu stiu ce sa ma mai fac...
 o adresa de mess nu ai?????  a mea e iri_gabor pe yahoo

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #397 : 03 Decembrie , 2009, 19:03:13 p.m. »
 :-* buna  Ancuta multumesc ff mult de msj-ul tau dar yo am specificat ca yo ma kinui din 2007 cu actele am trim asa cum zici tu toate actele la 3luni am prim o scrisoare precum ca imi lipseste ,,Certificado expedido por la autoridad competente(the Romanian orden of nurses andMidwives)adica asta este ,,CERTIFICATUL DE COMPETENTA ,,CUM SE ZICE ACU NUU??? si sa acreditez ca corespunde cu anexa directiva77/452/cee si ca formarea mea implineste alta directiva77/453/cee si ca am lucrat 5ani din ultimi 7---deci yo nu am lucrat cum am mai zis ca si asistenta.. bun..deci la 1luna imi trim alt plic ca-mi cere copie dupa certificat de competente,orele si cursurile,,binenteles le-am depus iarasi...le aveam depuse dar am zis ca poate sau pierdut...in fine in anul 2008 prim un plic prin care imi zice ca studiile nu-s superioare si bla bla ce mi-a mai scris--si anul asta am prim scrisoarea fermecata in care imi zice ,,DENEGADO,,deci yo is nebuna de cap nu mai inteleg nimic--si cu cartea de munca nu mi-a zis nimeni ma gandesc yo s-o depun--acu in ianuarie vreau sa incerc din nou cu depusul actelor...dar vreau sa stiu cum ai zis si tu Recunoastere asta de M.S. cum sa fac???cum ca nu ai cei 5din 7ani?te rog daca stii cum sa trim ???in tara sau aici??te roooooooooogggg :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #398 : 03 Decembrie , 2009, 19:10:39 p.m. »
mai am si yo intrebare ce e cu scrisoarea asta de care tot vb si de ce examen este vorba spuneti-mi si mie va rog ca nu mai inteleg ---aaa--yo ma numesc maria-cristina  am 39ani si sunt din Valencia mai este cineva din Valencia poate ne intalnim la o cafea si vb despre aceasta tema--sucess la toate care au examen :-* :-*

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #399 : 03 Decembrie , 2009, 20:17:54 p.m. »
Ankutel,si eu sunt nelinistita din cauza scrisorii.Eu am depus in octombrie actele si nici o veste... :(Totusi eu m-am apucat de studiat ceva pt. ca e foarta multa materie.Vad ca scrisorile nu s-au oprit.Magda de exemplu a primit-o ieri.o sa primim si noi scrisoarea ,cand nu stiu si pe mine ma omoara asteptarea.dar trebuie sa privim partea buna a lucrurilor avem timp mai mult de studiat.Alta idioma,alti termeni.pe mine ma sperie ... :-\Va pup :-\

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #400 : 03 Decembrie , 2009, 21:41:09 p.m. »
astazi am reusit sa vb si eu cu margarita . Se pare ca este intradevar o pers remarcabila.dar ia lucreaza la m de ed y deportes. ori eu si sigur multe altele avem actele la ms ;nu?si suntem in 2 tabere.DECI:Scrisoarea au primito DOAR cei ce au avut actele la min ed pol y dep.cei de la m s mi_au spus tot azi ca iei habar nu au de ce se intimpla la ceilalti.Ca ei nu au hotarit nimic,si eu sa mai sun la sfirsitul lunii.repet ,eu am depus actele la m s in 23 sept si astept raspunsul la sf de luna , sau luna viit.Oare nu vom avea acelasi raspuns, cum ei spun ca nu au treaba unii cu altii?dar imi amintesc ca acum 3 luni au spus si ei de masuri compensatorii.voi ce ziceti? Imi cer scuze ,am uitat sa spun.....buna seara.siiiiiiiii va pup.mihaela_madrid

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #401 : 03 Decembrie , 2009, 23:59:33 p.m. »
Cristina, ceea ce spui tu ,am inpresia ca vorbesti de omologarea studiilor, ceea ce este diferit de recunoasterea profesiei, stai linistita toate sau toti care am depus actele pt omologare am primit raspuns negativ.Exista o alta varianta si anume cu aceasta recunostere despre care se tot vb pe acest forum, iar in ceea ce priveste aceasta recomandare din partea MS din Rom. cum iti spusesem, ai nevoie de actele pe care le-am scris, treb depuse personal sau poti imputernici o persoana cu procura notariala iar pt a o ridica la fel.

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #402 : 04 Decembrie , 2009, 00:09:18 a.m. »
A, si inca ceva intrebai de scrisoarea despre care tot vb. In aceasta scrisoare Min.Educatiei din Spania ne instiinteaza de masurile compensatorii si anume examenul teoretic (in prima faza )din 30 ian, deoarece ne lipseste certificatul de conformitate (5 ani lucrati in ultimii 7),pe acest certificat pun mare accent .Cum noi nu-l avem si avem aceasta recomndare vom da un examen.Ma refer la ,,noi" cele care avem deja dosarele depuse,eu una din luna ianuarie. sper ca ti-am fost de folos :)

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #403 : 04 Decembrie , 2009, 10:59:37 a.m. »
BUNA FETELOR, adresa Margaritei este urmatoarea:margarita.lezcano@educacion.es  scuzati-ma daca data trecuta am pus-o fara punct.  cele care nu ati primit scrisoarea si credeti ca va incadrati la masurile compensatorii scrieti neaparat pe adresa asta si spuneti cine sinteti ,nr de expediente si ca sinteti interesate de masuri.

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #404 : 04 Decembrie , 2009, 11:01:42 a.m. »
adresa mea este :camy2975@yahoo.com    pentru cele care au nevoie sau daca va pot ajuta cu ceva .va poop

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #405 : 04 Decembrie , 2009, 11:28:50 a.m. »
 :-*merci mult ancuta ca mi-ai rasp.e adevarat ca yo cand am depus in 2007actele am pus pt omologarea studiilor pt ca nu stiam ,,de reconocimiento,, asa mi s-a zis la ghiseu in fine---si cum am zis --respins--bun--deci yo acu tre sa trim in tara toate actele astea ce mi-ai zis tu si sa imputernicesc pe cineva sa mi le trim la bucuresti pt a-mi trim si mie recunoasterea asta-o-recomandarea :o ??? offf doamne :'(-- ca simt ca inebunesc cu atatea acte, bani keltuiti, drumuri, ma demoralizeaza,si atata birocratie nuj ce sa mai zic--total ,ca voi care ati depus actele astea si aveti recunoasterea -recomandarea acu aveti examen in prima faza cum zici pe30ian --yo va urez successs :-* ;)si sa-l luati !!si mi-ai fost de folos :-*multumesc pt mesj---va pop si o zi buna--

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #406 : 04 Decembrie , 2009, 22:19:07 p.m. »
Buna seara la toata lumea,draga cristina.Pt. a depune dosarul la M.S. faci o imputernicire la cineva din tara,trimiti actele in original.Cand faci imputernicirea la consulat(eu am facut 3 pt. ca e posibil sa le opreasca in original pe undeva)sa specifici ca imputernicirea este pt, demersurile obtinerii de la M.S.a adeverintei de recun. a studiilor in U.E.(spania);la notar (pt. legalizarea actelor).si la M.S. pt. ridicarea actelor si depunerea lor.
Dosarul la M.S.pe care trebuie sa-l depui este urmatorul:
-cerere in care se vor preciza si datele de contact
-copia actului de identitate
-copie legalizata dupa diploma de bac.
-copie legalizata dupa diploma de postliceala
copie legalizata dupa foaia matricola
-adeverinta eliberata de unitatea de invatamant absolvita prin care se atesta perioada in care au fost efectuate studiile postliceale
-copie legalizata dupa cartea de munca sau adeverinta de la unitatea angajatoare din care sa rezulte perioada de experienta
-copie legalizata dupa documentele de schimbare a numelui

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #407 : 04 Decembrie , 2009, 22:25:53 p.m. »
iti doresc mult succes si muuuuuulta rabdare.

Pot sa intreb si eu CE NUMAR DE EXPEDIENTE????trebuie sa trimiti.Din cate stiu eu acum nu mai avem nr. de expediente.Am avut pt.omologare.Pt. recunoastere este "alta marie cu alta palarie"va pup

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #408 : 04 Decembrie , 2009, 23:23:45 p.m. »
buna fetelor
a mai trecut o saptamana si nu am apucat sa invat nimic...noroc ca are sotul in decembrie 3 saptamani de concediu poate asa sa mai apuc sa citesc ceva!!!!
au mai aparut colege pe forum...un pic demotivate....dezorientate...insa vad ca sunteti alaturi de ele ;)...ma alatur si eu si va tin pumnii la toate...
BINE ATI VENIT!

LA MULTI ANI SI O VIATA CAT MAI FRUMOASA!tuturor celor care poarta numele Sfantului Nicolae(un pic devreme dar nu stiu daca duminica intru).Sa va aduca Mosul sanatate,fericire,impliniri,dar mai ales vesti bune cu privire la recunoastere!!!!!!

Va pup!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline Claudiu_Gsxr

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
« Răspuns #409 : 05 Decembrie , 2009, 21:20:46 p.m. »
buna...sunt Nina si nu am mai consumat alcool de 2 saptamani! :)...glumesc fetelor...am vrut sa incep cu un pic de umor prezentarea mea! Am 31 de ani sunt casatorita si am o fetita de 10 ani...Sunt in Spania de aproximativ 4 luni si abia acum incep sa ma acomodez! Am lasat in tara un job foarte bun, o casa frumoasa, familie, prieteni si am venit sa o iau de la inceput aici alaturi de sotul. Am fost constienta ca o sa-mi fie greu in Spania insa stiindu-mi limitele am zis ca o sa reusesc si aici. Pana acum doua saptamani am crezut ca e imposibil insa usor...usor am revenit la ,, sentimente,, mai bune. Acum locuiesc in Castro-Urdiales, un orasel mic si frumos cu munte si ocean asa ca cine are drum prin nordul Spaniei sa-mi faca o vizita ..fac cinste cu o cafea...Nu am crezut niciodata in prieteniile virtuale insa acest forum mi-a schimbat parerea...am avut ocazia sa cunosc pe cineva prin intermediul acestui forum (  ;) pup gossa) si am constatat ca in spatele unor nickname-uri se afla oameni deosebiti! ca sa ma cunoasteti mai bine puteti intra pe hi5-ul meu: http://ninaerofei.hi5.com !

ma bucur sa simt dorul si dragostea pt romani in acest mesat al dumneavoastra... as dori sa vorbesc cu dumneavoastra... am nevoie de ajutorul dumneavoastra sper sa ma puteti ajuta
http://claudiu-lover-2006.hi5.com
ID mess: claudiu_lover_2006

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #410 : 06 Decembrie , 2009, 08:03:37 a.m. »
iti doresc mult succes si muuuuuulta rabdare.

Pot sa intreb si eu CE NUMAR DE EXPEDIENTE????trebuie sa trimiti.Din cate stiu eu acum nu mai avem nr. de expediente.Am avut pt.omologare.Pt. recunoastere este "alta marie cu alta palarie"va pup
daca suni la nr 902218500 ,,ceri relatii despre dosarul tau si ti se va spune si nr de expediente.E foarte posibil sa te intrebe ei  ce nr ai...spui ca nu-l stii,si zici sa ti-l spuna ,ca sa-l notezi

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #411 : 06 Decembrie , 2009, 13:45:36 p.m. »
   claudiu...(asta cu lover 2006 nu-mi place dar incerc sa nu judec dupa nick name..desi mi-e greu sa ma abtin trebuie sa recunosc)...nu stiu la ce ajutor te referi...acesta este un forum unde incercam sa ne ajutam unii pe ceilalti iar daca problema ta tine de subiectul acestui forum te ajut cu cea mai mare placere...daca tine de altceva...atunci ai gresit persoana!

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #412 : 06 Decembrie , 2009, 17:23:41 p.m. »
Mersi mult Dana,insa nr. acesta de telefon il am si este de la Homologari.este alt departament acesta de Recunoastere. Eu am nr. de expediente dar pe acest nr.de exped.mi-a venit denegado.Ma gandeam ca este alt numar.
"La multi ani" la  cei ce poarta numele de Nicoleta,Nicolae multa sanatate,si implinirea tuturor dorintelor.Sa auzim de bine....

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #413 : 07 Decembrie , 2009, 11:24:51 a.m. »
Buna la toata lumea :-*multumesc Tila de msj-ul tau.Pt imputernicire ..la un avocat aici pot s-o fac sau numai decat la consulat trebe?si actele in original dc ?pt ca yo le trimit copii..nu?un nr.de telf care il am yo 915065600 poate iti e de folos.. merci inca o data si o zi buna va doresc :-*

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #414 : 07 Decembrie , 2009, 12:03:59 p.m. »
Betty cred ca m-ai facut cea mai fericita!!!Deci eu am terminat in 2008-2009,inseamna ca au sa imi recunoasca studiile? nu pot sa cred! doamne da sa fie asa ca m-am saturat de asteptat!

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #415 : 07 Decembrie , 2009, 13:07:52 p.m. »
Buna la toata lumea,draga Cristina eu am facut imputernicirea la Consulat.Nu stiu daca sunt valabile la un notar si plus de asta e posibil sa te coste mai mult la un notar.Actele in original ii trebuie persoanei careia ii faci imputernicirea pt ca are multe de facut si de "alergat".Trebuie stampile de Ministerul Invatamantului,(eu am legalizat si supralegalizat actele la notar,iti trebuie adeverinta de la scoala unde ai studiat...e.t.c Nu iti face nimeni nici un act fara Originale.Bafta multa

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #416 : 07 Decembrie , 2009, 13:32:19 p.m. »
stie cineva ceva de cei care am depusdosarele dupa septembrie??
poop

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #417 : 07 Decembrie , 2009, 13:53:43 p.m. »
otra cosa mariposa .Am scris un email la d-na Margarita(tin sa multumesc Cameliei pe aceasta cale pt. adresa afisata :-*) si mi-a raspuns urmatoarele:
"Estimata Sra.
 lamento comunicarle que las pruebas convocadas son para personas que han presentado su solicitud de reconocimiento como enfermeras de cuidados generales antes del pasado 1 de septiembre,fecha en que las competencias para el citado reconocimiento han pasado al Ministerio de Sanidad y Politica Social desde donde le informaran sobre su expediente"
Ce bucurie....alte asteptari,alte sperante,Cine stie ce idei si legi mai au si astia...Imi vine sa fug acasa...

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #418 : 07 Decembrie , 2009, 19:57:49 p.m. »
 Buna la toate---multumesc :-* Tila de msj deci yo am s-o imputernicesc pe mama si ea are in tara toate actele mele in copii si legalizate(adica Diploma ,adeverinta de la sc unde am facut cursurile,foaia matricola Diploma de bac si restul)acu sa vad sa merg la consulat daca tu zici ca e mai bine si sa-i trim imputernicirea si sa-mi trim toate actele la M.S-la BUCURESTI (pt.recunoasterea studiilor si yo tre sa specific ca nu am cei 5-din 7ani lucrat nu?) si sa astept raspunsul dar asta din ianuarie :( of doamne nuj as vb cu tine la telf mai multe dar nuj cum sa facem?inca o data merci si va poop :-* :-*pe toate.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #419 : 07 Decembrie , 2009, 20:03:46 p.m. »
 :-* :-*multumim de msj Ramona-Elena si pt incurajari ..si de felicitarile ...de sf.Nicolae... iti doresc si tie Sanatate,Fericire ,Implinirea dorintelor,crestere usoara la ingerasul tau si succes la Realizarile propuse numai bine si o seara buna pt toti si toate va  :-* :-* :-*

Spania Romaneasca

« Răspuns #419 : 07 Decembrie , 2009, 20:03:46 p.m. »