Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1282018 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 24
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #420 : 07 Decembrie , 2009, 21:07:32 p.m. »
Buna fetelor!
ma numesc Adina si lociuesc in Vic (Barcelona) si am primit si eu acea faimoasa scrisoare de la Minister cu masurile compensatorii!
Am confirmat prin e-mail participarea la examenul teorico- practic ce va  avea loc pe 30 ianuarie 2010  acum astept tematica.Am sunat la minister si mi-au zis ca o sa se puna in contact cu mine si o sa i-mi dea tematica si toate explicatiile necesare.
In scrisoare pune ca  in cazul in care nu te prezinti la examen  sau nu ti-l iei ,poti face maxim 4 luni de practica fara a fi nevoie de nici o proba finala.Daca nu it i iei nici practica poti face alte 4 luni si daca nici atunci .mai ai posibilitatea sa te prezinti la examen in decembrie 2010 sau ianuarie 2011. asa ca fetelor nu va faceti griji ca sanse sint 4! (CEL PUTIN E CEEA CE MI-AU SCRIS MIE!)
Sper sa mai fie fete din Cataluña, sa sa nu se amine examenul sau sa trebuiasca sa mergem pe la Madrid su cine stie unde.
N-o sa fie usor examenul (cred eu !) pentru ca exista destui termeni ce nu se aseamana cu romana ca sa poti deduce. Dar sa fim optimiste!
De la minister mi-au mai zis ca practica sepoate face in orasul in care locuiesti si ca tematica poate sa mai intirzie cel putin 15 zile.In lege scrie ca examenul se va sustine din materiile mai putin studiate in tara! Om vedea!
Daca ,careva dinte voi primeste tematica s-o publice va rog! Eu o public imediat ce soseste! Va salut pe toate si va doresc SARBATORI FERICITE!
« Ultima Modificare: 07 Decembrie , 2009, 21:12:20 p.m. de dida.spa »

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #421 : 08 Decembrie , 2009, 13:46:36 p.m. »
  cata liniste pe forum!!!   fetelor mai luati o pauza nu mai studiati atat..noi astea carea nu am primit scrisori deja ne simtim abandonate...mai bagati-ne in seama..spuneti cum stati cu invatatul..cum vi se pare materia?mie mi se pare imposibil sa poti studia intr-o luna ce se studiaza in 3 ani in  alta limba, sunt chestii pe care eu de exemplu nu am intalnit in tara si aici ma refer la faptul ca zilele trecute am vazut cum se masoara INR la persoanele aflate sub tratamentul Sintronului...succes celor care au examen in ianuarie si abia astept sa scrieti despre cum s-a desfasurat..

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #422 : 08 Decembrie , 2009, 14:54:13 p.m. »
buna adina bine ni te-ai alaturat si tu ;)
maria-cristina multumesc de urari :-*
adina la mine in scrisoare,referitor la stagiul practic ca o a doua masura compensatorie spune asa:" estas practicas tuteladas seguiran el sistema de evaluacion continua por lo que,salvo casos excepcionales,no se preve la realizacion de una prueba final.
"....m-ai trezit...eu citisem virgula de alta manera,intelegand ca nu se sustine un examen final decat in cazuri exceptionale...era invers:in cazuri exceptionale se sustine o proba finala
uffff....inca o data BINE AI VENIT!!
mi s-a luat o piatra de pe inima....credeam ca nu scap de examen oricum ar fi!
bafta fetelor si curaj mai departe!!!
« Ultima Modificare: 08 Decembrie , 2009, 14:56:00 p.m. de ramona-elena »
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #423 : 08 Decembrie , 2009, 14:57:46 p.m. »
m-au sunat azi de la SOLVIT sa verifice aplicarea masurilor compensatorii,daca am primit scrisoarea magica!
dragut din partea lor,le multumesc din suflet pt interesul ce il dau situatiei noastre!

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #424 : 08 Decembrie , 2009, 15:29:07 p.m. »
I-mi cer scuze de geresala facuta ! am vrut sa scriu CATALUÑA!
Am o fetita de 3 ani jumate care ma "AJUTA" tare mult cind scriu ceva la calculator!
Astept vesti noi de la toate care sint in aceeasi situatie cu mine!
Eu nu m-am apucat  de invatat ca nici nu stiu de unde sa ma apuc ;dar ce mi-i clar e ca trebuie invatat in spaniola si ma gindesc sa incep cu tehnici si urgente si un pic de biologie si intre timp sa asteptam tematica!!!!!!!!
Bafta tuturor si mai vorbim! :)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #425 : 08 Decembrie , 2009, 16:52:01 p.m. »
eu am inceput sa citesc ceva tehnici in spaniola bineinteles,doar trebuie sa ne familiarizam cu termenii!!vreau si eu sa citesc ceva din anatomie...Nu prea am timp dar decat deloc...trece timpul asa de repede!!!
nina de ABANDONAT nici nu se pune problema :)...doar ca am intrat in mare stres...acum ca am primit scrisorile asteptam examenul si sa vezi tu apoi iar val de mesaje care mai de care pareri,impresii,bucurii,dezamagiri(sa speram ca nu dar...)
e adevarat ca e foarte scurt timpul pana la examen dar se presupune ca noi trebuie sa stim materia!!!
adina eu am mai postat linkuri unde se gaseste materie interesanta de studiat in spaniola.le mai postez odata pt cei ce nu se duc pe forum la paginile anterioare.
de moment eu studiez de aici si mi se pare destulde complet:
http://www.aibarra.org/Manual/default.htm

http://www.hospitaldeleon.com/docs/Manual_Cuidados.pdf
http://www.juntadeandalucia.es/servicioandaluzdesalud/hrs/enfermeria_2003/publicaciones/manual_protocolos_procedim.pdf

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #426 : 08 Decembrie , 2009, 20:05:43 p.m. »
buna seara la toata lumea.ce sa va spun , cind am vb cu margarita despre examen mi_a spus ca vor fi intrebari de genul.....daca iti vine un bonlav cu ...dureri de cap cefalee,vertij,vomica;ce faci? Si mi_ar flace sa -mi raspunde-ti si mie(asta a fost subiectul meu la examen in 2008)de fapt asa sa sustinut examenul,in felul asta.Au fost 45 de intrebari de genul asta dar acum nu le mai am (voi incerca sa fac rost de ele).Si acum o stire pt tila.draga Tila,mie mi_au dat raspunsul asta in august anul acesta si in sept am depus actele la MS unde mi_au spus ca am de astepta 3_4 luni.Eu in dec am 3 luni si mi_au spus sa mai aun in fin de mes.dar ce_i mai curios este ca ei nu stiu nimic de masurile compensatorii acordate de min educ pol y dep.CUM TI SE PARE?

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #427 : 08 Decembrie , 2009, 20:13:45 p.m. »
cine e acea Margarita? nu am inteles cine a dat examenul? ne poti spune un pic mai detaliat toata situatia asta ,te rugam?! mutumesc!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #428 : 08 Decembrie , 2009, 21:43:04 p.m. »
Draga 123456 hm,ce nostim parca asi vorbi cu cifrele ;DIntru in panica.M-am bucurat intr-un fel ca am timp mai mult de invatat,insa nimeni nu stie nimic???ce curios...Este imposibil sa nu stie unii de altii.Asta e "praf in ochi"sa traga de timp.Ma intreb insa de ce le-o fi mutat de la un minister la altul?isi cam bat joc de noi.Cine stie cat timp trebuie sa mai asteptam.Te rog da-mi si mie nr. sau adresa de coreos de la ministerul sanatatii.Stii ce o sa fac daca nu primesc raspuns pana in februarie(atunci am 4 luni de cand am depus actele),o sa scriu la solvit sa vedem ce se intampla...
Draga dida "urca" mai sus in forum si o sa vezi cine este d-na Margarita pupici

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #429 : 08 Decembrie , 2009, 21:56:09 p.m. »
Draga tila  eu am depus actele la minister in 15 iunie si mi-a venit raspunsul doar in 3 decembrie.asa ca probabil o sa mai ai de asteptat.eu am sunat la minister de multe ori si aflasem ca in 29 septembrie cererea mea era in asteptarea masurilor compensatorii. si a mai durat 2 luni pina mi-a ajuns scrisoarea. eu cred ca trebuie sa mai ai un pic de rabdare . mai suna la minister si vezi ce informatii primesti!
daca cineva a trecut prin acest examen sa ne povesteasca si noua cum a fost! pupici la toate!

Offline gossa

• Plutonier
  • Mesaje postate: 34
    • www.traduceri-traducciones.eu
    • Adresa de email
« Răspuns #430 : 09 Decembrie , 2009, 17:16:37 p.m. »
CITAT [/quote]gresesti cameliamary! certificatul de competente profesionale este noua denumire a diplomei (m-ai facut sa caut prin acte si sa ma uit din nou la diploma) pe care o primesti dupa ce termini postliceala/colegiul. Am mai spus-o si o repet ca cei care au terminat dupa 2007 nu mai primesc hartia aceea galbena cartonata taiata in valuri pe care scria ,,diploma,, ...acum scrie CERIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE! Tu te referi la Certificatul de conformitate sau...dupa caz(adica cine nu are vechimea ceruta) Recomandare pe care ti le elibereaza ministerul sanatatii. Uite cum facem daca nu intelegi sau daca nu ma crezi: eu am si recomandarea de la minister si certificatul de competente profesionale (de la scoala)...daca vrei le scanez si ti le trimit pe email..
 le am pe amandoua dar la ce folos...am depus dupa 1 septembrie si nu am primit nici o scrisoare cu masuri compensatorii...nici nu stiu daca le voi primi...nu stiu nimik...cine stie poate voi primi recunoasterea fara masuri compensatorii (ce bine ar fi)...pupici..te saluta prietena mea Nuti (fata care te-a sunat)!
[/quote]

Corect... este un "certificat de drepturi dobindite" prin practica, se intelege. Adica cei care au absolvit o scoala postliceala sanitara au nevoie de o hirtie prin care ministerul sanatatii zice "noi recunoastem aceasta diploma si angajam absolventul in sistemul sanitar, cu drepturi depline de asistenta medicala". Cam asa ceva, cam asta e logica certificatului.

Asta pentru ca, asa cum bine spuneai, scoala sanitara postliceala este "mai mica" dpvd academic decit scoala de asistente medicale din Spania (care are grad universitar). Dar "practica conteaza" - in ciuda cacofoniei. De aceea se cere demonstrarea experientei profesionale.

E foarte bine ca au aparut masurile compensatorii, chiar daca, de moment, sunt punctuale si nu sunt inca puse intr-un normativ. Incet incet, lucrurile se rezolva.
« Ultima Modificare: 09 Decembrie , 2009, 17:44:13 p.m. de gossa »
Ma gasiti in facebook: CABINETUL TRADUCATORULUI sau GABINETE DEL TRADUCTOR ANCA NITULESCU sau la adresa: traducator.es.ro@gmail.com. Telefon: 650028599.
www.traduceri-traducciones.eu

Offline gossa

• Plutonier
  • Mesaje postate: 34
    • www.traduceri-traducciones.eu
    • Adresa de email
« Răspuns #431 : 09 Decembrie , 2009, 17:22:29 p.m. »
buna seara!!am si eu o intrebare daca e inca profesez in romania si cer recunoasterea in spania in acest timp o pot obtine automat???stie cineva ceva de asta?
eu am sa trimit la minister si cartea de munca su certificatul de libera practica sau certificat de menbru al uamr-ului ca asa se numeste cica acum si poate am noroc.dar daca stie cineva de asta va rog ajutatimaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa plssssssssssssss ;D is disperataaaa pierd locul de munca din tara(acum is in concediu fara salar)

Poti.
Insa "automat" este un fel de-a spune. In primul rind, dureaza. In al doilea rind, recunoasterea/omologarea automata se da in anumite conditii (acelea din legea citata mai sus).
Ma gasiti in facebook: CABINETUL TRADUCATORULUI sau GABINETE DEL TRADUCTOR ANCA NITULESCU sau la adresa: traducator.es.ro@gmail.com. Telefon: 650028599.
www.traduceri-traducciones.eu

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #432 : 09 Decembrie , 2009, 20:11:07 p.m. »
Buna Adina, in sfarsit cineva din oras, si eu locuiesc in Vic, poate ne intalnim la un suc si mai vorbim , ce zici ?

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #433 : 11 Decembrie , 2009, 16:12:47 p.m. »
ce mai faceti fetelor?nu mai spuneti niic?...suntem toate in asteptare...unele examenul...altele vesti noi....
pai daca se da la examen ce nu am studiat in romania cum se asteapta sa fim pregatiti tinand cont de timpul MULT PREA SCURT ce il avem pana la examen?????????
nu mi se pare corect!!sper sa nu fie asa!!
si temario cand il trimit inainte cu 1 saptamana de examen??????
citim si noi ce putem dar......................
sper sa nu fiu nevoita sa suport 4 luni un stagiu practic cu ce stiu eu ce xenofobe ;D
ufffffff!!!!!!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #434 : 12 Decembrie , 2009, 08:00:39 a.m. »
buna,eu inca mai astept scrisoarea......si am depus in 2008 .....
la minister nu raspunde nmeni(ma refer la Margarita).....mi.au spus ca sint pe liste,dar unde e scrisoarea mea???? :'(

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #435 : 12 Decembrie , 2009, 13:21:42 p.m. »
in august am inceput si eu procesul de homologation si am ajuns la concluzia ca necesita prea mult timp si resurse, nervi, intrebari fara raspuns, avem parte de acelasi tratament  ca in tara. (de admirat sunteti cele care incercati de ani buni deja sa obtineti acest drept)
ca o concluzie : cei/cele care nu sunteti legati de spania, vedeti oameni buni ca europa este mare.  pentru irlanda procedura este muuult mai simpla, precum si pentru marea britanie.  cum se face oare ca de 4 luni deja  nu stiu nimic referitor la dosarul pt homologation??? Asta in conditiile in care pentru irlanda procedura a durat 3 saptamani, da trei saptamani!!!!!   

aveti dreptate cei care probabil o sa navaliti cu critici "ca aici e forum pentru spania" ,dar va spun celor care inca nu s-au apucat de acte ..oamni buni, nu incercati decat daca va doriti cu tot dinadinsu' sa mergeti in spania (famile etc), daca sunteti ca mine, si doar v-ati saturat de tara aasta v-as sugera alte optiuni.
sunt curios totusi dupa cata vreme voi primi un raspous de la cei abilitati.

multa bafta tuturor

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #436 : 12 Decembrie , 2009, 21:13:30 p.m. »
 Domnule Alex, pentru homologation astepti dar astepti degeaba, in primul rand procedura dureaza cel putin 6 luni, si in al doilea rand depinde de studiile care le ai. Daca ai terminat Facultatea de asistenti medicali e ok, dc nu nu-ti face sperante, raspunsul va fi ,,denegado", dc ai studii medii (postliceala, colegiu) exista varianta de Recunoastere profesionala. Succes !

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #437 : 13 Decembrie , 2009, 15:05:46 p.m. »
O veste BUNA!!!!Am primit un raspuns de la Ministerio de sanidad y Politica Social: "Con fecha 29 de octubre pasado ha tenido entrada en esta Unidad del Ministerio de Sanidad y Politica Social Solicitud de Reconocimiento de titulos obtenidos en la Union Europea para el ejercicio de la profesion de Enfermeria.En relacion con el mismo,le manifestamos que,figura con el numero de expediente.....y se encuentra pendiente de revision de documentacion."

In sfarsit un drum,un inceput,o speranta...

Adresa este:ngomez@msmp.es

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #438 : 13 Decembrie , 2009, 16:17:18 p.m. »
tila ma bucur tare mult pentru noile informatii ce le ai....cu siguranta esti mai linistita :)
fetelor daca studiati in spaniola si sunt termeni ce nu ii intelegeti intrati aici
http://www.auxiliar-enfermeria.com/ la optiunea diccionario sanitario in lista ce apare in partea stanga.va va fi foarte util,va garantez.in plus pe aceasta pagina gasiti numeroase tehnici,teste,etc.
am mai gasit si pagina asta care mi s-a parut bine realizata.
http://www.enferurg.com/protocoloschus.htm
va pup!

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #439 : 13 Decembrie , 2009, 17:14:31 p.m. »
ma bucur si eu pentru tine Tila si multumin Ramona  pentru informatii. cum stati cu invatatu?cum vi se pare in spaniola materia?  va pup pe toate si astept vesti cu tematica ... desi cred c-o sa dureze ceva timp!
am incercat sa sun si eu la doamna Margarita ,dar nu raspunde nimeni ! o sa sun zilele astea la minister si daca aflu ceva va spun !
pa pa !

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #440 : 14 Decembrie , 2009, 11:44:07 a.m. »
buna. am vorbit in aceasta dimineata cu margarita si mi a spus sa va transmit ca cele ce nu au trimis scrisorile sa le trimita cat mai curand pentru ca nu mai este timp. prin coreo sau prin correo electronico. spor la invatat

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #441 : 14 Decembrie , 2009, 12:57:12 p.m. »
eu am trimis raspuns inapoi si prin mail si prin posta sa fiu sigura.uneori se intampla mailurile sa nu ajunga si cum ei nu trimit confirmare la mail nu am vrut sa am surprize!!!sper sa nu fie pb ca am trimis pe ambele cai.
eu cu invatatul merg acceptabil,nu mi se pare dificil in spaniola,seamana multi termeni,iar ce mi se pare diferit imi notez pe un caiet si mai repet.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #442 : 14 Decembrie , 2009, 14:54:00 p.m. »
cum adica nu mai e timp? e o data limita de trimitere a scrisorilor?
 eu nici nu am primit-o :(

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #443 : 14 Decembrie , 2009, 17:52:20 p.m. »
fetelor am primit si eu scrisoarea in dimineata asta si sunt foarte fericita!cu invatatu stau cam prost dar scot timp de unde nu am !
Eu sunt din Mallorca dar o sa ma inscriu sa dau ex in Madrid!ce nu am inteles din scrisoare este chestia cu practica tutelada!en 2 turnos asta cum o mai fii?Ramona tu ce crezi ca e?

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #444 : 15 Decembrie , 2009, 09:40:45 a.m. »
buna!am vorbit cu margarita si mi-a spus ca scrisoarea mea s-a pierdut,,,,,si ca mi-o trimit iar! >:(
"Practicas tuteladas "inseamna ca facem practica intr-un spital,sub supravegherea tutorului care ne va corespunde,si  daca nu trecem de cele 4 luni putem sa incepem o alta tura de practica ,care,din cite mi-a zis Margarita nu e neaparat sa dureze inca patru luni:daca dupa o luna,de exemplu,tutorul spune ca sintem apte,incetam practica si ni se da reconocimiento.
prima tura de practica e de 4 luni,fara exceptii.
Termenii in spaniola sint f apropiati de ai nostri,dar intrebarile de pe la oposiciones sint oarecum capcana......cum nu stim ce fel de examen va fi,nu ne ramine decit sa recapitulam un pic tehnicile.mai complicat pentru fetele care nu mai lucreaza de mult timp,ca poate au pierdut din practica......

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #445 : 15 Decembrie , 2009, 10:24:22 a.m. »
BUNA . VREAU SA VA INTREB DACA STIE CAREVA DINTRE VOI UNDE POT SA VAD MAI MULT DESPRE PRACRICA DE ENFERM. VREO PAGINA IN INTERNET SAU VREUN CD. EU AM PUTINA EXPERIENTA SI NU AM MAI LUCRAT DE ASIST. DE APROAPE 6 ANI. VA MULTUMESC.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #446 : 15 Decembrie , 2009, 11:18:49 a.m. »
In sfarsit mi-a ajuns si mie scrisoarea...cat stres... credeam ca n-o mai primesc. Vroiam sa va intreb pe ce adresa de mail ati solicitat examenul, ca la mine in scrisoare nu apare nimic.Si formularul pe care tre sa-l completati, e personal(asa cum mi-a spus cineva care a primit scrisoarea inaintea mea)? Adica e trecut de ei nr. de expediente? Ca la mine e doar un formular pe care-l poate completa oricine.ma refer ca e standard...ru stiu de ce nu ne schimbam si nu incetam sa mai facem lucrurile astea....atatea minciuni....atatia nervi.....

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #447 : 15 Decembrie , 2009, 11:40:15 a.m. »
Of... iarasi legile astea tampite! Voi va plangeti ca ati terminat postliceala si intampinati probleme... eu ce sa zic: ca am terminat si postliceala si colegiul, numai ca ultimul in 2003, iar legea nu ma avantajeaza cu recunoasterea automata. Si am lucrat si aproape 6 ani ca asistent medical... Si madam de la ministerul sanatatii imi spune ca daca nu am avut pe cartea de munca "asistent medical diplomat" degeaba! Asa ca am raspuns si eu scrisorii ca vreau sa dau examenul ala. Ce o fi, o fi!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #448 : 15 Decembrie , 2009, 14:07:55 p.m. »
daca citesc mai bine scrisoarea in al doilea paragraf spune ca :"habra hasta un maximo de 4 oportunidades"...apoi vorbeste de examenul din ianuarie si de altul in decembrie 2010 SAU ian.2011,urmeaza apoi referirea la practica  unde spune "habra 2 turnos de estas practicas,de manera que las personas que suspendan el primer turno o no se presentan,podran acudir al segundo".se intelege ca cele 4 oprtunitati sunt 2 de examen si 2 de practica si nu 1 examen si 4 practici cum am inteles multe dintre noi!eu personal asa inteleg.
despre tutela a explicat dana.
mihaela eu am postat de-a lungul discutiilor numeroase pagini cu tehnici(protocolos de enfermeria).mergi in sus in forum si ai sa gasesti daca nu poti cauta tu singura pe internet protocolos deenfermeria,iar daca vrei sa vezi si video cauti video protocolos enfermeria.
irenne pe scrisoarea mea la sfarsitul acesteia scrie ca se poate trimite acceptul pt prezenta la examen prin posta sau mail la cruz.gcarpintero@educacion.es
imi suna ciudat aceasta adresa...ce sa aiba enfermeria cu carpinteria ;D de aceea eu am trimis pe ambele cai sa fiu sigura!

spor la invatat fetelor!

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #449 : 15 Decembrie , 2009, 18:07:04 p.m. »
Mersi fetelor!sunt stresata la maxim !nu stiu pe ce sa pun mana sa invat..................sa speram ca nu o sa fie foerte ,foarte greu!Si locatia unde tre sa facem practica?oare o aleg ei?Spor la invatat fetelor!

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #449 : 15 Decembrie , 2009, 18:07:04 p.m. »