Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1535062 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #4410 : 08 Martie , 2012, 13:37:06 p.m. »
 :-*LA MULTI ANI 8 MARTIE..!!!!TUTUROR MAMICILOR SI FEMEILOR DIN INTREAGA LUME... O PRIMAVARA FRUMOASA SI PLINA DE MIREASMA FLORILOR CARE SA VA UMPLE CASA SI INIMILE ,SANATATE SUCCESE SI NUMAI BUCURII SA AVETI DIN PARTEA CELOR DRAGI...!!!O ZI SUPERBA TUTUROR :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #4411 : 08 Martie , 2012, 17:26:06 p.m. »
LA  MULTI ANI! Pt. a intra la mas.comp eu le-am trimis o scrisoare.Am mentionat ca nu pot prezenta urmatoarele documente cerute de ei(... )si am solicitat sa ma intoduca la masurile comp. conform directivei 2005/36/CE. Si am intrat. Banuiesc ca asta trebuie sa faci si tu  DOCTOROCK sau poate sunt fete care au procedat altfel desi, ma indoiesc.

Offline gabriela

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 75
« Răspuns #4412 : 08 Martie , 2012, 18:57:52 p.m. »
LA MULTI ANI ASTAZI TUTUROR MAMELOR.DOAMNELOR SI DOMNISOARELOR. :)
DOCTOR K EU AM DEPUS ACELEASI ACTE SI ATUNCI CIND AM  DEPUS RECOMANDAREA AM SCRIS CA CER MEDIDAS COMP CA NU POT INTRA IN POSESIA ACELUICERTIFICAT
.DUPA CEVA TIMP AM PRIMIT O SCRISOARE DAR NU ZICE NIMIC DE MEDIDAS...CERINDU MI CEVA DE LA MINISTER DIN TARA CA POT LUCRA COMO ENFERMERA..
ALTCEVA EU NU MAI STIU CE SA MAI DEPUN....O ALTA SCRISOARE.....SI CUM SA O MAI FORMJUULEZ..?
EU LOC IN MADRID..SI CIND AM VRUT SA ATASEZ ACTE III DA O FOAIE SA COMPLETEZ...SI APOI SA ATASEZ...CRED CA ASA ATZI PROCEDAT TOATE....
NU STIU EU DEJA AM OBOSIT...ACUMA VINE SI CEL DE AL DOILEA COPILAS..AM 4 LUNI...SI NU PREA AM MAI FOST ASA ENTUZIASMATA.....O ZI BUN AVA DORESC SI O PRIMAVARA FRUMOASA.

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #4413 : 09 Martie , 2012, 17:38:24 p.m. »
buna, mai e cineva care are actele depuse si" uitate" pe la ministerul  educatiei pt. recunoastere ? (bineinteles intre timp depuse la ministerul sanatati)

Offline juliett

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 209
    • Adresa de email
« Răspuns #4414 : 14 Martie , 2012, 15:47:03 p.m. »
buna fetelor,m am decis sa mi vand "mica librarie"de acasa ;D......daca cineva doreste manualul de enfermeria CTO ed 5,toate cele 3 volume,cartile sunt in stare noua ;D,le am deschis o data,ma puteti contacta pe privat sau facebook(cine are adresa).
plus mai vand...... :P 2 libros temarios de aux de enfermeria,si 2 libros de teste ptr enfermeras/os,aceste carti nu sunt noi,dar sunt in stare buna(am invatat din ele).
bafta tuturor :D

Offline ALI ALI

• Plutonier
  • Mesaje postate: 25
    • Adresa de email
« Răspuns #4415 : 15 Martie , 2012, 00:57:06 a.m. »
salutareeeeeee   fetelor ce mai stiti de examen? se stie ceva de  data? eu am tot sunat la minister .....si nimik nou .... vreo veste ceva¿

Offline marilena tescan

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 16
« Răspuns #4416 : 15 Martie , 2012, 14:13:35 p.m. »
Buna tuturor,ma adresez in special persoanelor care se pregatesc pentru examenul de anul acesta,va recomand o carte foarte buna cu teste pentru examen si care cuprinde si explicatii pentru toate raspunsurile ,cartea are toate testele pentru examenele EIR din 1998 pina in 2010 si se numeste : Recopilacion DAE de examenes del EIR (Tests oficiales comentados y explicados 1998-2010).Si mie mi-a recomandat-o cineva si vreau sa va impartasesc si voua aceasta informatie.Va doresc spor la invatat.Pina la sfarsitul acestei luni trebuie sa iese convocatoria pentru examenul de anul acesta (persoanele convocate pentru examen).Acest manual il puteti comanda de pe internet ,costa 86 euro plus taxa de transport,in jur la 100 de euro.Sper sa va fie de folos,eu ma pregatesc doar din acest manual ,este foarte explicit si concis.

Offline myka

• Plutonier
  • Mesaje postate: 42
    • Adresa de email
« Răspuns #4417 : 16 Martie , 2012, 09:30:11 a.m. »
Buna ziua tuturor.
 Am sunat si eu la minister bineinteles fara a avea vreo sansa de a  afla data examenului mult asteptat....."urmariti site-ul ministerului si BOE"-la ce alt raspuns puteam sa ma astept ..e clar intr-o zi va fi dar nu stim care ???.
Marilena,am gasit ceva pe internet in legatura cu cartea despre care ai vb doar ca era recopilacion examenes eir 1998-2008,avand in vedere ca cea despre care ai vb tu include 2 ani in plus voi merge la casa del libro in madrid sa vada daca o au in stoc.Eu am alta carte de teste cu toate intrebarile de examen scoase din cto-uri,sigurul inconvenient este acela ca raspunsurile vin imediat dupa intrebari si e mai greu sa te evaluezi.
Spor la invatat tuturor :).

Offline Sandra

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Femeie
    • Adresa de email
« Răspuns #4418 : 18 Martie , 2012, 06:41:39 a.m. »
Buna dimineata tuturor,

Ma numesc Sandra si sunt nou inscrisa pe acest complex site.
Am 25 de ani, am terminat in 2010 Facultatea de Asistenti Medicali Generalisti, in Ro.
Doresc sa lucrez in Spania ca asistent medical, nu am niciun fel de experienta decat practica, nu am lucrat deloc; am fost la Ministerul Educatiei Madrid si raspunsul lor la cererea holologarii facultatii mele este: in 2012 nu pot recunoste decat 3 ani din 4 ani cati am absolvit eu, pe motiv ca doar in 2014 o sa termine prima promotie de asistenti medicali cu facultate, aici in Spania! Nu stiam ce sa fiu: mandra ca suntem inaintea lor sau furioasa ca am de asteptat dupa niste inapoiati.
Practic eu nu mai am dreptul sa studiez aici pana in 2014, daca decid sa imi fie recunoscuti cei 4 ani si nu 3 ani, cum mi-au propus ei prima varianta.
Imi ramane o alta varianta, pentru a putea lucra ca asistenta si anume, sa imi recunosc titlul profesional in cadrul Ministerului Sanatatii Madrid.
Doresc indrumare, daca stie cineva mai concret, insa strict pe situatia mea, cu facultate, de ce documente am nevoie pentru a-mi depunde dosarul la Ministerul Sanatatii; deoarece ei imi spun fel si fel de variante, care mi se par scuze, sa nu mai insist, ca au cam 5 milioane de someri si eu straina vin sa le iau munca.
Va multumesc mult! Doresc fiecarei persoane care se lupta, sa reuseasca in acest domeniu, iar cand e mai greu sa isi aduca aminte cat suntem de superiori lor si cat de greu e acasa!

Un salut cordial Sandra

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 59
    • Adresa de email
« Răspuns #4419 : 19 Martie , 2012, 12:43:59 p.m. »
Buna Sandra
 Tie ar trebui sa iti convalideze studiile,deoarece ai terminat in 2010.Sunt fete in forum care au terminat in 2010 si le-au convalidat diploma.Este adevarat, gasesc fel si fel de scuze si nereguli din cauza crizei.Tot adevarat mai este si faptul ca ,de cand s-a schimbat guvernul sunt mai tacuti si necomunicativi,daca anul trecut pe timpul asta stiam despre un viitor examen acum nu mai stim nimic nici de ce incalca BOE-ul unde spunea ca vom avea doua examene pe an.Deci sa nu o mai lungim,fotocopiaza: Pasaport,( NIE),Diploma,traducerea legalizata a diplomei,planul de studiu,recomandarea de la M.Sanatatii Bucuresti si depuneti dosarul la Ministerio de Sanidad,Paseo del Prado nr 18,nu la Ministerul educatiei.Pe parcursul asteptarii tale vor avea ei grija sa te anunte ce acte mai lipsesc( eu le-am adus acte doi ani la rand),numai sa iti mai lungeasca asteptarea,DAR NOI SUNTEM AICI SI ITI VOM INTINDE MANA.
Sa ai o zi buna!

Offline juliett

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4420 : 22 Martie , 2012, 02:23:57 a.m. »
sandra,multa bafta in demersurile tale,daca vrei sa ti cumperi CTO ,sunt 3 volume,cartile din care invata toata fetele ptr a lua examenul si nu numai,eu le vand,sunt noi cartile.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #4421 : 22 Martie , 2012, 12:37:14 p.m. »

:-*buna fetelor..vad ca pe zi ce trece mai descurajate suntem cu ex..juliet m/ai facut sa rad  ;D cu vandutul cartilor..iti inteleg descurajarea darr...!!!totusi nici o speranta nu mai ai pt acest ex ???..ce ai facut pana la urma cu cel de auxiliar?stii vreun rasp?yo as dori sa impart cu voi nuj daca e o bucurie,un pas inainte dar mi/a venit,, credentialul de auxiliar de enfermera,,por fin dupa 1an si 6luni de asteptare rezultatul :P..nu ar trebui sa ma bucur atat dar totusi un loc de munca e asigurat in ziua de azi dupa cum stau lucrurile,si,, daca,,!! la ex din Madrid oi reusi anul asta bine de bine daca nu asta e,alta descurajare si AMIN cu ex. >:(va pop si succes la invatat si bafta la fetele care sunt in proces cu actele. :-*

Offline juliett

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4422 : 22 Martie , 2012, 14:47:04 p.m. »
maria-cristina,felicitari ptr titlul de auxiliar,nu am mai vrut sa postez rezultatele ex de aux aici pe forum,ptr a nu va descuraja si mai tare,dar daca m ai intrebat.... da stiu rezultatele,din 1800 de persoane(dintre care 10 extranjeri)a reusit sa ia examenul doar o singura persoana :o :o :o,cu nota 5.clar eu am picat,cu 3,90 parca ;D nici nu mai stiu rezultatul,deci ptr mine acest ex a fost destul de clar,si mi a dat de inteles care e situatia,daca nici un ex de auxiliar nu am fost in stare sa l iau,si nu numai eu,ci 1800 de persoane?????????????????oricum in spania deja m am obisnuit sa dau examene si sa le pic ;D
p.s.daca stii pe cineva ce doreste CTO,le vand eu. ;D ;D
iar ptr ex de la Madrid.....daca voi mai fi prin Spania,voi veni,desi nu am invatat nimic.
bafta multaaaaaaaaaaa tuturorrrrrrrrr.

Offline ALI ALI

• Plutonier
  • Mesaje postate: 25
    • Adresa de email
« Răspuns #4423 : 26 Martie , 2012, 17:10:41 p.m. »
salutaree fetelor .....ceva nouatii? eu nu mai stiu cum sa fac sa mai aflu cate ceva de examenul de anul asta ......mie tare frica .....de invata mai invat cate ceva .... dar sincer ......ce o fii o fii...

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #4424 : 28 Martie , 2012, 16:55:45 p.m. »
Am o rugaminte...poate posta cineva grila,examenul nostru de anul trecut. Multumesc anticipat.

Offline DianaM

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Adresa de email
Recunoastere asistenti medicali in spania
« Răspuns #4425 : 29 Martie , 2012, 10:44:08 a.m. »

Offline juliett

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4426 : 29 Martie , 2012, 16:13:55 p.m. »
DianaM,cartile dupa care invata toate fetele ptr ex de anul acesta sunt MANUAL DE ENFERMERIA CTO ED 5,sunt poze pe net daca vrei sa le vezi ,eu LE VAND,le am cump dupa ex de anul trecut de la Madrid,si le am rasfoit o data de 2 ori si acolo au fost majoritatea raspunsurilor din examen,daca te hotarasti sa ti le cumperi ma poti contacta,sunt noi.
si noi cele de pe forum care ne am prezentat la ex trecut,am invatat din tot felul de carti de diplomadas en enfermeria,am facut teste fiecare de unde am stiut...........dar se pare ca nu ne a fost de mare folos,in schimb aceste carti(sunt 3 volume)CTO,sunt f complexe,sunt lucruri de care eu nu am auzit nunca,dar aici asistentele spaniole,le stiu(nivel de pregatire diferit).
bafta la invatat,daca vrei vb pe privat si ti zic mai multe.

Offline Sandra

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4427 : 30 Martie , 2012, 17:36:24 p.m. »
Buna tuturor,

Gabi,

iti multumesc de ajutor cu pirivire la informatii.
Revin tarziu, am laptopul decedat.
Momentan sunt in dubii, nu imi gasesc niciun job, sunt putin trista, dar tot raul spre bine.
As avea o alta serie de intrebari, daca se poate, evident.
Nu am certificatul de competenta profesionala sau recunosterea, de la Ministerul Sanatatii.
Il pot solicita de aici sa nu fie nevoie sa merg in tara?
Daca nu se poate, decat in tara, ma poate ajuta cineva sa imi spuna cat dureaza pana la eliberarea acestui document?
Imbratisarile mele calde si multumiri din suflet.
Multumesc lui Dumnezeu ca am gasit acest site si ma ajuta persoane ce nu ma cunosc, carora le sunt enorm recunoscatoare.
Un weekend frumos sa aveti,
Sandra

Offline Sandra

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4428 : 30 Martie , 2012, 17:47:04 p.m. »
Buna Julliett,
It multumesc ptr incurajari si iti doresc asemenea, in tot ceea ce vei face!
Inca nu am certificatul de recunostere profesionala, dar o sa am nevoie de carti cu siguranta.
As vrea maine sa iti cumpar cartile, dar nu am cum, pana nu stiu ce si cum exact.
Tinem legatura, multumesc frumos pentru oferta!
Numai bine si multa bafta,
Sandra

Offline myka

• Plutonier
  • Mesaje postate: 42
    • Adresa de email
« Răspuns #4429 : 31 Martie , 2012, 09:04:14 a.m. »
Buna tuturor,
Buna Sandra,referitor la intrebarea ta ....certificatul,recomandarea dupa caz emisa de Min.Sanatatii Bucuresti trebuie ceruta de persoana in cauza sau de o persoana imputernicita de tine,dar mai sigur as spune sa suni la Bucuresti la minister(INTRA PE SITE-UL LOR SI ACOLO GASESTI NUMARUL DE LA INFORMATII)acolo vei primi toate informatiile cu amanunt....acte necesare ,durata...s.a.m.d.Din experienta mea iti spun ca a durat cca 3 luni pana la eliberare.
Bafta multa.

Offline Sandra

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4430 : 01 Aprilie , 2012, 20:58:22 p.m. »
Buna tututor,

Buna Myka,

Multumesc frumos ptr cele adresate! Iti sunt foarte recunoscatoare!
Numai bine iti doresc, multa sanatate si bafta in tot!
Cu respect Sandra

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4431 : 03 Aprilie , 2012, 17:06:18 p.m. »
Sandra,eu personal am trimis actele din Spania ,prin posta catre Ministerul Sanatatii din Romania  cu confirmare de primire.Am luat din siteul lor  www.ms.ro  actele necesate apoi in vara cand am fost in vacanta le-am ridicat personal,tu poti da imputernicire cuiva daca nu poti merge in tara.Tot in pagina web a ministerului gasesti si lista cu persoanele a caror adeverinta este gata.

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #4432 : 05 Aprilie , 2012, 10:19:46 a.m. »
Sandra ,Gabi are dreptate ... si eu le-am trimis prin posta si mi le-a ridicat altcineva cu imputernicire , iti las un anunt de la ei in care iti specifica despre ridicarea certificatului si de unde     http://www.ms.gov.ro/?pag=142   
aici ai toate actele de care ai nevoie pt depunere iar jos adresa unde trebuie sa trimiti actele   http://www.ms.gov.ro/?pag=50   si anuntul e destul de important ..... se pare ca s-au schimbat ceva lucruri de cand am cerut noi recomandarea .....

bafta ...

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #4433 : 05 Aprilie , 2012, 10:25:09 a.m. »
Sandra , tocmai am vazut ca ai mentionat faptul ca terminasesi in 2010 facultatea , tu nu ai nevoie de  recomandare , cred ca te incadrezi la 1 certificat publicat in anuntul de  care ti-am vb mai devreme .... Anunt 31.10.2007.doc ... mai bine suna tu la Minister si intereseaza-te si ei iti spun ce sa ceri caci trebuie sa faci o cerere .... sper sa iti raspunda , eu de o saptamana incerc sa iau leg cu  ei si nik .....

Offline doctorock

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #4434 : 05 Aprilie , 2012, 11:17:05 a.m. »
Salut tuturor! As vrea sa le recomand celor ce sunt inca la inceputul  procesului de omologare a diplomelor de asistent obtinute inainte de 2006 ,sa se informeze bine la M.Sanatatii din Madrid daca recomandarea obtinuta din Romania(deci nu vb de certificat de competente) ii va fi de folos la dosar. Dupa cum am scris in postarea de pe pagina anterioara,se pare ca recomandarea nu mai e valabila si nu ajuta.Cred ca trebuie sa ne concentram atentia asupra celor din ministerul sanatatii din Romania si sa obtinem acel certificat de calificare conform blestematei conventii a CE din 2005.Avertizez cu buna credinta doar pt a nu ajunge si voi in situatia de a cheltui sute de euro fara folos.Daca cineva a depus dosar cu recomandare si a obtinut un raspuns pozitiv dupa data de 03. Martie. 2012, sa-mi lase si mie un mesaj...sanatate,si happy Pascuas!:-) :)

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #4435 : 08 Aprilie , 2012, 17:05:03 p.m. »
  LA MULTI ANIII....!!!! DE FLORII SI CELOR CE POARTA NUMELE DE FLOARE..MULTA SANATATE ,BUCURII SI TOT CE VA DORITI..VA DORESC O ZI PLINA DE FLORII SI MULTE URARI DE BINE...!!! :-* :-*

anca12

• Vizitator
« Răspuns #4436 : 10 Aprilie , 2012, 15:23:17 p.m. »
Buna tuturor,va urmaresc cu mult interes si recunosc ca postarile voastre m-au ajutat foarte mult, in urma cu trei saptamani am depus si eu dosarul la Min Sanatatii,cum deja stiam de la voi ce acte am nevoia a fost ok...azi am gasit in cutia postala o scrisoare de la ministerul sanatii si m-am surprins f tare pt ca la depunere am fost asigurata ca dureaza mult pana o sa primesc un raspuns...in scrisoare mi se cere sa prezint in decurs de 15 zile certificate of good standing,pt ca respectivul certificat are o valabiliatate de 3 luni iar eu de cand am inceput sa pregatesc dosarul si pana l-am prezentat a trecut mult mai mult...pana aici totul clar ceea ce nu inteleg este ceea ce imi scriu la finalul scrisorii in OBSERVACIONES: d) CERTIFICADO DE LA AUTORIDAD COMPETENTE EN RUMANIA EN EL QUE CONSTE NO HABER COMETIDO FALTAS GRAVES NI INFRACCIONES PENALES PARA EL CUMPLIMIENTO DE LA PROFESION,SI VD. RESIDE EN ESPAÑA NOS PUEDE ENVIAR CERTIFICADO DE EMPATRONAMIENTO+CERTIFICADO DE  PENALES +DECLARACION JURADA POR VD. EN LA QUE CONSTE QUE TODOS LOS DATOS APORTADOS SON CIERTOS. Nu stiu daca din cauza emotiilor sau de ce dar eu una nu stiu ce este certificado de penales si ce declaratie jurada trebuie sa le trimit...daca stie cineva va rog sa imi rspundeti cat mai repede trebuie sa maa grabesc imi cer actele in 15 zile.O zi buna tuturor.

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4437 : 10 Aprilie , 2012, 17:25:08 p.m. »
Ramona,este vorba de Cazierul tau si despre empatronament(il scoti de la Ayuntamiento,daca stai legal la domiciliul tau).Daca ai mai mult timp in Spania poti merge la Politia locala si ceri Certificado de buena conducta,in care ei ii vor scrie ca nu esti in baza de date (furturi,violari de domiciliu,etc)
Daca nu....il scoti din Romania(cazierul)

anca12

• Vizitator
« Răspuns #4438 : 10 Aprilie , 2012, 19:46:19 p.m. »
Multumesc Gabi,intre timp am aflat si eu ca se scoate cazier si de aici,nu am stiut pana azi...dar declaracion jurada v-au mai cerut?Eu nu gasesc in nici o postare...iar certificatul de good of standing se elibereaza daca nu ai lucrat in rom?Eu am de la oammr doar o adeverinta...

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4439 : 11 Aprilie , 2012, 12:41:16 p.m. »
Ramona, de acea Declaracion Jurada,habar nu am ce este ,,HEEEEEYYYYY CARE STIE SCOATETI CAPSHORELELE LA CALCULATOR SI AJUTATI FATA''. Iar despre Certificatul Good of standind, este ,,malpraxis-ul'' asa ca daca nu ai lucrat niciodata nu ti-l vor da,ceri doar recomandare la Ministerul Sanatatii RO,care nu e buna de nimic atata timp cat nu este directiva pusa pe ea,doar asa sa ti se mai ingroase dosarul si tie.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #4439 : 11 Aprilie , 2012, 12:41:16 p.m. »