Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1511948 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mihaeka

• Plutonier
  • Mesaje postate: 27
    • Adresa de email
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #4440 : 11 Aprilie , 2012, 19:34:09 p.m. »
Declaracion Jurada este "declaratie pe propria raspundere". Ceva de genu': Subsemnata...... declarar ca nu am facut si nu am dres. Data si semnatura si gata declaratia

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 59
    • Adresa de email
« Răspuns #4441 : 12 Aprilie , 2012, 13:06:03 p.m. »

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #4442 : 12 Aprilie , 2012, 13:21:51 p.m. »
buna fetelor :-*..vin si yo cu o noutate sau poate e veche,pt cele care sunt in caz..deci astazi am primit o scrisoare certificada de la MS,precum ca M EDUCCATIEI ,,LE COMUNICA QUE USTED TIENE OTRO PROCEDIMIENTO ABIERTO PARA RECONOCER EL MISMO TITULO EN EL CITADO MIN EDUCACION.POR LO QUE SOLO PODRA PRESENTARSE Y EXAMINARSE EN LA PROXIMA PRUEBA DE APTITUD,SI ACREDITA QUE HA RENUNCIADO AL PROCEDIMIENTO DE M EDUC,MEDIANTE LA PRESENTACION DE LA FOTOCOPIA,CON REGISTRO DE ENTRADA,DE LA CARTA DIRIGIDA AL M EDUC CON LA OSION ELEGIDA,, ???  DECI>yo am depuse de acu 5ani actele pt reconocimiento del titulo de enfermera la M EDUC,cum era inainte si binenteles DENEGADO,apoi am depus din nou la MS si mi/au aprobat pt medidas compesatorii si am fost  la ex..intre timp am depus din nou la M EDUC pt ,,auxiliar de enfermera,,si mi/au dat CREDENCIALUL, :(..SA INTELEG CA TRE SA RENUNT LA TRAMITELE CARE LE AVEAM LA M EDUC DE DIN INAINTE PT RECONOCIMIENTO DE ENFERMERA?!..indrumatima si dati/mi un sfat..multumesc :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4443 : 12 Aprilie , 2012, 15:29:59 p.m. »
Aici erai sora mea (M.Cristina)  ;D sunt in aceeasi situatie am primit si de colo si de colo intiintare ,cam multa maculatura pt mine :)) .Eu am sunat azi la M.Educatiei si mi-a spus Leticia Gamo ca vom avea si noi un examen (pt ca eu am renuntat la cel de la M.Sanatatii) il vom avea peste un an poate un an jumatate...nu se stie.Daca vrei sa vb pe tema asta iti las adresa de mail  rodicagabrielalupa@yahoo.es

anca12

• Vizitator
« Răspuns #4444 : 12 Aprilie , 2012, 17:01:20 p.m. »
Buna Gabi,am deja un certificat de la min sanatatii...doar ca are mai mult de trei luni de cand mi l-au eliberat...a durat ceva pana l-am obtinut nici nu stiu daca o sa imi mai elibereze unul...la ce directiva te referi,pe certficatul meu scrie...intruneste toate conditiile de pregatire prevazute la art. 31 din Directiva nr 2005/36/CE A parlamentului european,etc...

anca12

• Vizitator
« Răspuns #4445 : 12 Aprilie , 2012, 17:43:07 p.m. »
Fetelor cu riscul ca o sa ma numiti pesada,revin cu problema mea...estoy echa un lio,certificado de good of standing este malpraxisul?Deci cel eliberat de OAMMR?

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4446 : 12 Aprilie , 2012, 18:19:22 p.m. »
da Ramona, malpraxis il elibereaza OAMMR-ul si aceea este directiva care trebuie....nu conteaza ca a trecut 3 luni...da fugutaza si depune-le sa nu mai treaca alte 3 luni si cazierul il duci tu ,cand il ai.

anca12

• Vizitator
« Răspuns #4447 : 12 Aprilie , 2012, 21:33:12 p.m. »
Buna Gabi,asa le-am depus si uite ca totusi s-au uitat la data si mi le-au cerut iarasi,dar nu este o problema ,am vb la oammr si le-am trimis deja in tara ieri,mama mea are procura si imi scoate altele,cazierul se elibereaza si el in aceiasi zi...sper sa ma incadrez in cele 15 zile,certificado de penales sper sa mi-l elibereze luni si mai ramane declaratia in care inca nu stiu ce o sa scriu...oricum iti multumesc.

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4448 : 13 Aprilie , 2012, 14:36:09 p.m. »
Mai Ramona,cred ca tu ai dat peste birocratul care avea starea de ebrietate mai mica decat ceilalti(pt ca ti-a verificat data)......eu am intrat in examenul de anul trecut fara Cazier,fara recomandarea de la M.Sanatatii din Romania si fara planul de invatamant.Deci dosarul meu era incomplet.Nu pot sa spun ca le-a placut fatza mea....daca le placea imi dadeau omologarea pe loc :))))).....depinde pe mana cui cade dosarul tau.Dar scriele un mail si spunele ca nu te poti incadra in plazo de 15 dias,este totusi o alta tara straina de unde tu trebuie sa scoti documentele,pt ca nici ei nu s-au sinchisit sa iti raspunda in plazo de 15 dias de cand tu ti-ai depus dosarul.Scriele e-mailul dimineata poate nu a fost concentrat romul in cafea  :o

anca12

• Vizitator
« Răspuns #4449 : 13 Aprilie , 2012, 16:34:19 p.m. »
Buna Gabi,asa este isi iau f in serios munca domnii functionari...Paste fericit.

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #4450 : 13 Aprilie , 2012, 16:51:28 p.m. »
Ramona v  sa inteleg ca tie o sa-ti recunoasca automat diploma,nu? daca ai trecut pe certif  si conform directivei 35/...nu?? cred ca am citit toate mesajele nu mi-a scapat niciunul.

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #4451 : 14 Aprilie , 2012, 14:29:13 p.m. »
ramo, faza cu plazo de 15 zile sunt obligati sa o puna in notificare dar nu-ti face griji , cand ai actele le trimiti, asa am facut si eu , i-am sunat si le-am zis ca nu pot sa le prezint in asa scurt timp si mi-au explicat ca nu-i nici o problema si cand le am sa le trimit, doar ca ei sunt obligati sa-mi dea un termen de depunere.
trebuie sa iei adeverinta cum ca n-ai lucrat pe teritoriul rom,  de la oammr , asta le-am trimis-o si eu si a fost ok  ....cazierul il ceri din spania ca asa zic astia ...  si fa  si tu o declaratie pe propia raspundere cum ca toate datele divulgate sunt adevarate .... baftaaa

Paste fericit tuturor !!! Sa aveti sarbatori fermecate

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #4452 : 14 Aprilie , 2012, 18:31:01 p.m. »
UN PASTE FERICIT!!! LUMINA SFANTA SA VA LUMINEZE CASELE SI INIMILE SA AVETI PARTE DE SANATATE SI BUCURII.HRISTOS A INVIAT!!!TUTUROR VA DORESC.

Offline gabriela

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 75
« Răspuns #4453 : 16 Aprilie , 2012, 17:54:58 p.m. »
Hristos a Inviat!!

anca12

• Vizitator
« Răspuns #4454 : 17 Aprilie , 2012, 15:29:02 p.m. »
Hristos a inviat, Dina pe certif meu asa scrie directiva 2005/36/CE dar nu imi fac iluzii,ce o vrea Dumnezeu...certificado de penales l-am obtinut deja,vroiam sa le trimit si cazierul din rom dar se pare ca am norocul sa dau tot peste functionari batuti in cap,mama mea are procura ca sa imi scoata cazierul,am mai avut nevoie de el si pt oammr sau dsp,nu mai tin minte dar se para ca in romania o procura este de unica folosinta si nu iti pot elibera doua caziere cu aceiasi,chiar daca trei notari spun ca este perfect valabila...romania tara tuturor posibilitatilor,fiecare face legile cum vrea...asa ca nu stiu o sa le trimit numai certificado de penales de aici daca mai vor si din rom sa imi trimita carta...cat despre certif de la oammr...azi aveau program de lucru dar...si programul si-l fac dupa bunul plac...oricum am trecut ieri si pe la min sanatatii la Md daca tot am fost si am cerut sa imi amplieze plazo,au zis sa le duc cand le am...mai ramane declaratia jurada,n-am facut in viata mea...banuiesc ca este imprescindibil sa o fac la notar,nu?O zi buna tuturor,am mea au stricato cei de la caziere din Rom de dimineata...

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4455 : 17 Aprilie , 2012, 20:51:53 p.m. »
Ramona,cand ai terminat tu postliceala?Sau facultate de as. medical?? Eu cred ca certificado de penales de aici iti este bun....nu vad necesitatea cazierului ro. acum.

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #4456 : 18 Aprilie , 2012, 10:40:25 a.m. »
ramona , nu e necesar sa faci la notar declaratia .... arunci bani aiurea , nu face aceeasi greseala ca si noi ...
fa o simpla declaratie .... Subsemnata ... domiciliata in ... nascuta in .... cu nie nr .... de nationalitate .... declar pe propia raspundere ca toate datele  divulgate sunt adevarate precum si toate documentele necessare rec. diplomei mele de as.med. .... data si semnatura si a tomar por culo .... ca deja exagereaza cu toate astea .... tot cer atatea pt ca la urma sa obtii acelasi rasp.....
tu trimite actele pe care le ai daca nu poti obtine cazierul ro.... si apoi daca il vor neaparat o sa ti-l ceara din nou .... insa din ce iti pune in notificarea primita de la ei se intelege ca sa trimiti cel din spania ....

bafta ...

Offline DianaM

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Adresa de email
asistenti medicali in spania
« Răspuns #4457 : 19 Aprilie , 2012, 13:46:00 p.m. »
Buna Fetelor,Paste Fericit cu intirziere .

M-am pus in contact cu Solvit cu Ana care ma ajutat putin sa inteleg referitor la tramitarea dosarului meu cu Ministerul de Educatie .Ea s-a pus in contact cu amindoua ministere si mia spus ca inca nu se stie nimic de examenul previsto pentru inceputului anului 2012 cu Ministerul de Educatie...Deja suntem in jumatatea lunii de Aprilie asa ca vreau sa  anunt  pe acele persoane care sunt in situatia mea cu dosarul depus la Ministerul de Educatie ca dupa acest ultim examen cu ei putem sa avem noroc cu ministerul Sanatatii ca sunt inca 3 examene  si in caz negativ dupa aceste ex. dupa 2 ani ai alt examen.
Referitor la documentul de GOOD STANDING nu stiu daca e acceasi document... eu am o recunoastere din partea Ministerului Sanatatii din Romania ca ma recomendeaza ca am dreptul la exercitare a profesiei de asist.medic generalist ..il am din anul 2009.
Nu am lucrat niciodata en Romania.Am terminat in  pronotia 2003.

Daca cineva ma poate ajuta referitor....stiti ce vreo pagina unde pot face teste de opozitii si raspunsuri de enfermeria?

Salutari !

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4458 : 19 Aprilie , 2012, 20:39:17 p.m. »
Diana si eu voi da examen cu cei de la Educatie,la fel mi-au spus si mie...nu stiu nici ei o data fixa a examenului,poate peste un an,peste un an si jumatate(am sunat eu si am vb cu Leticia Gamo,de la departamentul de omologari).....Referitor la teste,cauta in facebook  Oposiciones Sanidad,da-le like si o sa iti trimita  ei toate testele actualizate,de la auxiliar si celador...pana la ex de medici. Aaaaa,certificatul GOOD STANDING l-ai fi avut daca lucrai,dar fara experienta nu ti-l da.

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #4459 : 19 Aprilie , 2012, 21:22:21 p.m. »

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4460 : 19 Aprilie , 2012, 21:46:01 p.m. »
ALYY,mie mi-au explicat altceva si crede-ma am stat de vorba cu cea care ti-a trimis si tie scrisoarea(si mie),vre-o 15 -20 minute la telefon.Va fi un singur examen,teoretic.Va fi doar unul si atat  si inca nu se stie data,peste un an poate si nu va mai fi la fel de usor ca cel din 2010.Eu am ales sa dau examenul cu cei de la Educatie,nu stiu daca am ales varianta cea buna,dar a fost mai comunicativa persoana de la Educatie fata de cei de la Sanatate.

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4461 : 19 Aprilie , 2012, 21:57:02 p.m. »
da, GABI, poate ca ai ales cel mai bine....
    insa eu astept de prea mult timp o sa fac 5 ani  de cand am inceput aceasta lupta si cum minist. educatiei nu mi-a dat de inteles ca acest an o sa organizeze ceva am ales minist. sanatati nu stiu daca am facut bine sincer dar acum zarul e aruncat sper din tot sufletul sa fie de partea mea

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4462 : 19 Aprilie , 2012, 22:04:57 p.m. »
in cazul in care nu vom lua ex. ne-am putea inscrie la facultate in Rom. un an jumatate (asa am inteles eu nu-mi faceti caso) trebuie sa ma mai informez... voi stiti ceva de asta ?
si ..in cazul in care terminam facultatea ni se da omologarea automat in orice tara a uniuni

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #4463 : 19 Aprilie , 2012, 22:46:51 p.m. »
Eu am rugat o studenta la medicina,prietena  sa se intereseze la Tg-Mures pt mine,pt facultatea de asist med.Nu se recunoaste nici un an de postlic. Se fac 4! Citind forumurile am mai vazut ca unele fac. recunosc doar un an,deci...nu stiu daca mai merita efortul. Poate obtineti si voi si alte informatii. 

Offline DianaM

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Adresa de email
asistenti medicali in spania
« Răspuns #4464 : 20 Aprilie , 2012, 11:59:43 a.m. »
Mersi Gabi pentru raspunsul tau..
As avea citeva intrebari pentru tine,care este situatia ta?Cand ai terminat si daca ai lucrat in Romania?Este ca eu nu am lucrat si am aporape 6 cu homologarea si cu recunoasterea profesionala.
Daca nu ai nimic impotriva putem vb mai multe pe facebook ma poti gasi ca Diana Maria Ghenade agregame si putem sta la curent cu mai multe informatii.
Nu stiu daca tu stii ceva de faptul ca diploma de asit.med a acelor persoane care nu au profesat niciodata la 5 ani le expira dreptul de a profesa...Mamei mele i s-a spus in colegiul de asist. med in piatra neamt ca ar trebui sa fac 3 luni de practica si un examen ca sa pot sa am din nou dreptul a profesa.Dar eu em un certificat din partea Ministerului de Sanatate din Romania ca ma recomendeaza ca pot profesa...este din 2009 acel document eliberat de MS.Nu stiu daca este valabil sau nu inca acest document.....Tengo un lio tremendo.
Astept raspunsul vostru!

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #4465 : 20 Aprilie , 2012, 15:53:59 p.m. »
 :-*buna fetelor..deci intrebare/?cele care ati primit scrisori de la ambele MINISTERE si va cer sa renuntati la unul din ele pentru a continua cu tramitele de reconocimiento LA CARE IN FINAL V/ATI DECIS SA CONTINUATI?!?! vad ca gabi a ales M ED ,si ally MS,yo tengo un lio :o nuj la care sa ma decid,?!desi cu cel de la MS AVEM acu in iulie cu cel de la M ED nu se stie sigur cand?!voi ce ziceti??!!cate fete suntem aici pe forum oare care vor merge anul acesta iarasi la ex?!ma refer la cel de la MS din MADRID.,multe fete renunta am auzit,ba ca nu/s pregatite,ba e greu cu distanta si obositor,ba ca in final nu o sa reusim pt ca o sa fie ex greu si cum e situatia care e acuma in sanatate e si mai greu pt noi..!!voi ce ziceti..??!!hai ca suntem cateva care vor totusi sa lupte cu infiernul :P.va pop si animo fetelor.

Offline anca l

• Plutonier
  • Mesaje postate: 45
    • Adresa de email
« Răspuns #4466 : 26 Aprilie , 2012, 12:37:42 p.m. »
buna dragilor ,de aproape un an incerc sa mi acrediteze diploma de asistent medical,si imi tot cer tot felul de hartii iar acum ceva timp mi-au cerut un certificat cu directiva europeana 2005/36/ce,mi-au dat unul din tara cu un alt articol si mi-au spus ca acela cuprinde tot ce imi cere spaniolii,iar acum dupa ce l-am prezentat la ceva timp rezulta ca nu este bun,spanioli spun ca am nevoie de unul in care sa puna aceea directiva,iar eu nu stiu ce sa fac unde sa mai merg sa-l cer,va rog frumos daca cineva stie sa ma ajute cu informatii,va multumesc,un salut pentru toti...

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4467 : 26 Aprilie , 2012, 12:57:12 p.m. »
Buna Anca I ! Doar de un an astepteti?Noi avem  5-6 in asteptare.In primul rand,cei din Romania nu iti vor da directiva,daca tu ai terminat scoala inainte de 2009.Daca ai terminat dupa 2009,faci tot posibilul sa iti scrie cei de la M.Sanatatii din Romania directiva pe recomandare,astia daca nu vad directiva scrisa o sa te bage la medidas compensatorias,adica intri si tu la examenul ce il vor organiza,dumnezeu stie cand,dar cica e pe aproape si nu este usor deloc.....Bafta

Offline anca l

• Plutonier
  • Mesaje postate: 45
    • Adresa de email
« Răspuns #4468 : 26 Aprilie , 2012, 13:34:55 p.m. »
Buna Gabi Lupa,multumesc pentru raspuns ,deja mi s-a facut stomacul nod,numai gandindu-ma la examene ,deoarece se spune caci concurenta e foarte mare si examenul foarte greu,deci daca nu prezint directiva de recomandare inseamna ca numai prin examen se poate acredita dar se vorbea si de anumite practici,tu stii ceva despre asta,eu am terminat in 1999,iti multumesc si te salut....

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #4469 : 26 Aprilie , 2012, 15:14:00 p.m. »
In 2010,pe cand dosarele se depuneau la Ministerul Educatiei(a fost odata ca niciodata).M.educatiei a ales atunci doua medidas compensatorias 1) Examen cu proba scrisa si oral,2) Practica tutelada.(in comunitatea de unde apartineai). Dar a fost....si nu va mai fi....pt ca ne-au preluat cei de la M.Sanatatii si dupa alti ani de aseptarea, au organizat un singur examen,la Madrid(anul trecut in iulie),doar examen fara practica.Si a venit ,,multimea'' din toata tara+ insulele la mult asteptatul examen,unde ne-au dat-o prin barba....probabil istoria se va repeta,doamne fereste(nu dati cu pietre in mineeeeeeee  :o  )

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #4469 : 26 Aprilie , 2012, 15:14:00 p.m. »