Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1521108 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline anca l

• Plutonier
  • Mesaje postate: 45
    • Adresa de email
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #4470 : 26 Aprilie , 2012, 16:25:43 p.m. »
Multumesc Gabi mi-ai fost de mare ajutor,am sa vorbesc cu asesorul pentru a-i spune ce am aflat si sa vedem ce imi va spune ,un salut

Offline katy

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
  • Gen: Femeie
    • Adresa de email
« Răspuns #4471 : 27 Aprilie , 2012, 08:51:56 a.m. »
Buna ,eu sunt una dintre primele care am dat examen si am avut norocul sa fac si practica tuteleda,am reusit sa am credentialul  ,dar partea grea vine acum ca nu gasesti de munca . Majoritatea cer experenta cea ce antes nu era asa ceva,deci singura alinare este  ca am reusit sa am credentialul si sper ca va veni vremuri si mai bune. Va doresc mult noroc .

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4472 : 27 Aprilie , 2012, 11:18:55 a.m. »
da ,asa e Katy,eu urmaresc ofertele de munca si de cele mai multe ori cer experienta,dar important este faptul ca tu ai trecut peste ce a fost cel mai greu ,,homologarea,,odata ce ai acreditarea ai mai multe sanse totusi.Eu am foste colege care nu au avut experienta si totusi lucreaza in spitale sau rezidente.Cert este ca nici eu nu am lucrat,am terminat scoala si am venit in Spania iar acum incerc sa-mi acreditez diploma lucrul destul de dificil dupa cum am vazut postarile pe acest forum iar acum sunt foarte dezamagita pentru ca imi cer aceea directiva pe recomandare si nu inteleg de ce noua care am terminat de atata timp o refuza,iti dai seama ca la examen eu cred ca nu am nici o sansa ,teoretic sunt varza,practic imi amintesc ce e de facut ,dar asta e,....un salut la toata lumea

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 59
    • Adresa de email
« Răspuns #4473 : 27 Aprilie , 2012, 13:39:22 p.m. »
Kati,norocul vostru noi nu o sa il mai avem....ma refer la examen si practica tutelada.Nu dispera ca nu gasesti un loc de munca.Depune-ti CV-uri la rezidente,pe perioada de vara se cauta personal de suplencia,nu se stie de unde sare norocul.Te pot chema pt 4 luni-5 luni ...dar poti avea si continuitate.Bafta multa!!!!

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #4474 : 27 Aprilie , 2012, 17:40:51 p.m. »
Kati, tu nu te-ai inscris la bolsa de trabajo? daca nu o poti face in octombrie pana atunci fa ex. unele sunt gratis altele treb. sa le cumperi important e sa acumulezi puncte cu cat ai mai multe cu atat te vor chema mai des ; e......bine si la residente de batrani doar ca e f. prost platit postul -  da ma rog pt. inceput.. e bine si acolo  bafta!

anca12

• Vizitator
« Răspuns #4475 : 30 Aprilie , 2012, 17:39:14 p.m. »
Buna fetelor,imi cer scuze ca nu am mai intrat sa raspund la ce m-ati intrebat,am terminat postliceala in 2010...am reusit sa fac rost de toate actele pe care mi le cereau in scrisoarea primita la inceputul acestei luni,sapt trecut ,luni am fost la Ms si le-am depus iar azi am primit un telefon de la Ms in care un domn f amabil ma intreba daca sunt eu,daca am depus o cerere de recunoastere profesionala para titulo de enfermera en cuidados generales,etc...apoi mi-a spus : ia tiene el titulo firmado,puede pasar a por el cuando quiere...SOC!!!...va dati seama ca nici nu mai stiu ce i-am zis doar ca l-am intrebat inca o data pot sa merg dupa el ??? Mi-a spus que si,estos dias no pero a partir del jueves si mi-a spus un orar care nu il mai tin minte,noroc ca mi-a spus sa imi notez un numar de birou unde trebuie sa merg dupa el ca sigur nu il tineam minte nici pe ala...nu imi vine sa cred ,va jur...am 2 luni de cand am depus actele prima data...abia astept sa merg sa vad cu ochii mei...voi ce credeti?

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4476 : 30 Aprilie , 2012, 19:38:25 p.m. »
super Ramona,ma bucur,ai avut mare noroc sa rezolvi totul asa de repede,pentru voi care ati terminat recent e ok dar greul e pt noi ..... care am terminat de ceva ani....oricum iti doresc succesc pt obtinerea unui loc de munca....

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4477 : 04 Mai , 2012, 16:34:04 p.m. »
buna fetelor ,eu am fost la asesor si mi-a dat scrisoarea pe care mi-au trimis-o .In ea pune ca daca nu pot sa prezint recomandarea cu art 31 de la directiva 2005/36/CE atunci este necesar un certificat de la autoritatea competenta din tara care sa spuna ce nivel de calificare  profesionala am (adica  art11 si succesivele de la directiva 2005/36/CE).Acum intrebarea mea e unde trebuie sa ma duc sa cer acest certificat si ce trebuie sa fac.....va multumesc......

Offline myka

• Plutonier
  • Mesaje postate: 42
    • Adresa de email
« Răspuns #4478 : 06 Mai , 2012, 17:50:52 p.m. »
Salutare tuturor!
Gabi, cred ca la ora actuala multe din cele ce ne-am prezentat anul trecut la examen gandesc ca si tine drept urmare nu are cine sa arunce cu pietre...:).Ce mai stiti de examenul de anul acesta ???

Offline myka

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4479 : 06 Mai , 2012, 17:55:56 p.m. »
FELICITARI ANCA 12!Esti o norocoasa,bafta in continuare.

Offline ramona v

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #4480 : 08 Mai , 2012, 17:27:50 p.m. »
Multumesc,ieri am fost dupa titulo...in timp ce semnam doamna care mi l-a dat m-a intrebat cand am terminat,i-am raspuns ca nu de asa mult timp,apoi a zis: da,pentru care ati terminat de curand este mai usor...as vrea sa va mai intreb ceva,intre cele doua carti de care am citit pe forum,nuevo manual de enfermeria si cto,pe care mi-l recomandati?

Offline ramona v

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #4481 : 08 Mai , 2012, 17:31:50 p.m. »
Ah!! Scuze am liato anca 12 si ramona v sunt tot eu in realitete ANCA RAMONA doar ca atatea adrese si contraseñas am uitat una am facut alta,en fin...asa sunt eu un dezastru.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #4482 : 11 Mai , 2012, 15:02:27 p.m. »
 :-*bunaaa fetelor..ce faceti fetelor  cele care aveti scrisori primite de la ambele ministere cu care ati optat in final..?? la cere ati renuntat ?? v/ati pregatit pt ex din iulie..?! ::) cele care mergeti in final..?? yo inca nu am trim scrisoarea pt ca nu/s decisa inca cu care minister sa raman pana la urma :o :o...o sa fie greu ex de anul asta sigur..como estan las cosas ahora jodida ne van a machacar..oricum bafta la invatat  :P
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline myka

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4483 : 12 Mai , 2012, 15:23:28 p.m. »
Salutare tuturor!
Am o intrebare in special adresata celor ce afirma ca examenul va avea loc in luna iulie.V a bazati pe o informatie certa sau e doar o supozitie? Fara a risca sa gresesc spun ca anul trecut desi examenul a avut loc in luna iulie noi am fost instiintate inca din luna martie in schimb anul acesta nu stim nimic,ori sunt eu cea care nu a aflat nimic...puneti-ma in tema va rog.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #4484 : 12 Mai , 2012, 17:47:45 p.m. »
Buna fetele,
Eu personal myka nu cred in nici un examen din luna iulie.Pana la aceasta data trebuia sa fim instiitate de vreun examen.
Anul trecut s-a publicat in B.O.E. in luna MARTIE,suntem in luna MAI si inca nu s-a publicat nimic.Parerea mea este ca nici ei nu stiu..cand si ce va fii..
Este criza iar ei restructureaza posturi in Sanatate. Unde este logica sa ne recunoasca noua titlul ?!
Enfermerele lor pleaca in extrajero,pentru ca aici nu gasesc posturi nici macar in rezidente...nu se vor scoate nici examene de opozitii-eu am afirmat acest lucru acum mult timp pe forum...
Nu vreau sa fiu pesimista insa situatia in care suntem eu nu o vad "roza".Poate ca aveti voi alta opinie...Si stiti ceva mai multe...
Scoateti capusoarele cum spunea Nina si veniti cu ceva noutati daca stiti indiferent cum sunt-bune sau rele-

Va pup si toate cele bune

Offline asistent_generalist

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #4485 : 12 Mai , 2012, 21:11:50 p.m. »
Buna la toata lumea! sunt intr.o mare dilema am citit cred ca toate postarile de pe acest forum poate reusiti sa ma sfatuiti si pe mine. Am locuit in Madrid 4 ani cu familia mea nu prea ma descurcam cu scoala asa bine si ultimul an de liceu am fost nevoit sa ma intorc in Romania , am reusit sa iau bacalaureatu in toamna ...destul de complicat dupa liceu nu stiam ce sa fac ,in romania nu ma simt acasa nu stiu dc ...imi e foarte dor de spania .familia mea a insitat foarte mult sa raman in romania sa urmez cursurile unei scoli posliceale de asitent medical generalist pentru a avea un vitor mai bun ...mai am 1 luna si putin si termin primul an imi mai raman 2 .dupa cate am citit pe acest forum e destul de greu sa iti omologezi diploma asi avea si eu cateva intrebari :
-Am un avantaji ca vin direct dupa bancile scoli in spania ?
-Ce sanse ar avea un tanar ca mine care sincer sa va zic in scolile din romania nu prea se pune acent pe a invata ?
-Si ce credeti ar trebui sa renunt acum cat inca mai pot ,pierderile sunt mari dar nu asi vrea ca dupa ce termin scoala sa constat ca am stat degeaba 3 ani in romania si nu am realizat nimic ba mai mult am uitat si limba mi.am pierdut prieteni ???
adresa de mail: osiac_emilyahoo.com imi puteti raspunde si aici ...multumiri anticipate pe sfaturi raman recunoscator.

Offline ovi_r

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
    • Adresa de email
« Răspuns #4486 : 13 Mai , 2012, 09:31:47 a.m. »
buna ziua,tuturor.vreau in primul rand sa multumesc celor care au postat atatea mesaje si sfaturi despre aceste demersuri de a ne recunoaste diplomele in afara.multumesc din suflet .si acum sa va spun pe scurt povestea mea.eu urmeaza sa plec cu cei 2 copii in spania si vreau sa mi omologhez si eu studiile.am terminat scoala postliceala de stat in1997  dar doar 2 ani pe specialitatea igiena si sanatate publica. am citit tot ce ati postat si as avea doar o intrebare.e vreo problema daca am facut 2 ani in loc de 3?atat era ptr. acel profil.am lucrat in tara 12 ani si de 7 ani lucrez ca asistent medical intr o cresa de stat.va multumesc anticipat si multa bafta tuturor.

Offline myka

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4487 : 13 Mai , 2012, 12:22:16 p.m. »
Salutare tuturor!
Eu spun ca indiferent ce contur ,nuanta,aspect va lua situatia in care ne aflam ar fi bine sa scoatem ce-i pozitiv,....faptul ca am pus mana pe carti cum de mult nu am mai facut-o cu constiinciozitae ,devotament si am facut un remember din toata materia e un lucru pe care nu-l poate lua nimeni nici macar birocrati ,functionarii ,stimatii domni de la min. sanatatii din tara adoptiva in care ne aflam.E drept pentru cat timp ii vom mai incurca pe aici depinde de criteriul fiecaruia,e clar ca nu ne vor pe aici ,dupa cum bine vedeti restructurari se fac des  in sanatate si de aici trebuie sa ne dam seama de ce intarzie atat in a ne chema la examen,asta bineinteles daca o vor face vreodata. >:(

Offline myka

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4488 : 13 Mai , 2012, 12:48:12 p.m. »
Buna asistent_ generalist in continuare iti voi spune parerea mea si cum as reactiona in situatia expusa de tine.Dupa cum spui ai trait aici o perioda din asta inteleg ca domini limba spaniola= un as in maneca in plus fata de cei ce vin pt prima data aici si nu au pus mana pe o carte de limba spaniola niciodata.Daca ai citit ultimele postari ai vazut ca o domnisoara ce a terminat Scoala postliceala in 2010 i-a fost recunoscuta diploma intr-o perioada de aprox. 2 luni,eu sa fiu tu nu m-as gandi de 2 ori innainte de a lua decizia de a termina studiile deja incepute acolo.Mai sunt 2 ani pana termini se pot schimba multe sau deopotriva  nu se poate schimba nimic.Este mai greu pt noi toti acei ce am terminat innainte de 2007 pt ca nu ne incadram in directiva.....impusa de ministerul sanatatii ,UE SAU DE CINE O FI DATA,ce conteaza e faptul ca cei ce termina dupa acea data primesc diploma cu specificarile de rigoare ....cum ca respecta directiva.

Offline VANESSA

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 68
« Răspuns #4489 : 13 Mai , 2012, 15:45:35 p.m. »
buna fetelor ,eu am fost la asesor si mi-a dat scrisoarea pe care mi-au trimis-o .In ea pune ca daca nu pot sa prezint recomandarea cu art 31 de la directiva 2005/36/CE atunci este necesar un certificat de la autoritatea competenta din tara care sa spuna ce nivel de calificare  profesionala am (adica  art11 si succesivele de la directiva 2005/36/CE).Acum intrebarea mea e unde trebuie sa ma duc sa cer acest certificat si ce trebuie sa fac.....va multumesc......

Buna Anca, te rog mult explica-mi si mie cum adica : daca nu art.31 macar art.11?......daca le dai un certificat cum ca ai o formare in conformitate cu prevederile art. 11 din directiva iti dau recunoasterea automat????

Te intreb pt ca eu nu am putut sa obtin certificatul de conformitate de la bucuresti cu directiva 31, darrrrr mi-au zis ca daca vreau pot sa-mi dea unu pe care sa scrie art. 11 din aceeasi directiva si la ministerul educatiei din madrid mi-au zis ca asta e egal cu 0 ca nu le trebuie. Daca ar merge cu art. 11 la minsterul sanatatii......ar fi chiar ok....

Offline VANESSA

• Plutonier-major
« Răspuns #4490 : 13 Mai , 2012, 15:52:27 p.m. »
Cat despre data cand se va da examenul......eu am sunat saptamana trecuta si mi-au zis ca deja se pregateste convocatoria si ca trebuie sa urmarim Boe ca ei deja au listele facute si ca examenul trebuie sa fie inainte de vacanta....adica sf lunii iunie---inceputul lunii iulie.....Eu oricum nu mai cred nimic ca atatea minciuni si incurcaturi si nenorociri am auzit..... sunt satula pana peste cap.
M-am gandit chiar sa ma inscriu anul asta la continuare de studii in romania, sa mai fac un an si sa-mi dau licenta, de la facultatea din cta mi-au zis ca se poate.....acum sa vedem ca ar trebui sa renunt la serviciul meu si nu prea sunt decisa, mai ales pe vremurile astea.
Mult succes fetelor si spor la invatat

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #4491 : 14 Mai , 2012, 10:59:14 a.m. »
vanessa, asa credeam si eu ca se poate face un an sau doi si sa dau licenta dar nu e deloc asa am tot sunat pe la facultati chiar si la cea din Constanta iar raspunsul lor a fost ca nu se poate echivala o postliceala cu un invatamant superior trebuie facuti cei 4 ani de facultate LA ZI (in alte facultati precum la  ce-a din Iasi  iti echivaleaza un singur an dar pe baza de examene)  nu stiu cine isi mai poate permite sa lase un loc de munca, familie.... pentru a incepe o facultate mai ales cu taxele care le au!!! haideti sa ne animam un pic si sa superam in prox. examen

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4492 : 14 Mai , 2012, 16:49:54 p.m. »
buna Vanessa am sa-ti scriu exact ce scrie pe scrisoarea mea,citez:,,si no puede aportar el certificat de competente profesionale es necesario presentar un certificado de la autoridad competente de su pais que acredite el nivel de cualificacion profesional(art.11 y sucesivos de la citada directiva 2005/36/ce);;;acum vreau sa te intreb cum tb sa fac ca sa-l obtin si eu ,si unde sa merg,o zi buna iti doresc

Offline myka

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4493 : 14 Mai , 2012, 20:26:37 p.m. »
Salutare tuturor!
ALYY G ,eu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste echivalarea Sc. Postliceala cu studii superioare,eu m-am interesat cu 2 ani in urma in Brasov si Sibiu si la fel mi-au spus ca nu exista de moment alta varianta decat sa fac facultatea daca vreau diploma universitara si nu demult am reactualizat informatia.Tot ce-i posibil ca odata cu trecerea anilor sa se schimbe ceva asa cum au facut cu cei ce au terminat  liceul  sanitar.

Offline OVIDELA

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 13
    • Adresa de email
« Răspuns #4494 : 15 Mai , 2012, 09:39:57 a.m. »
 salutarre fetelor!rog pe cine stie concret despre cardul"LA CAIXA" visa electron de la ce banca in romania se pot scoate bani fara comision mare ,momentan sunt in tara si nush. daca mai am curaj sa mai incerc sa dau ex.inca o data ,daca nu participi acum in vara mai ai voie sa participi la urmatoarea data ?ce stiti fetelor care aveti mai multe informatii!ms si mult succes!

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
marilena tescan
« Răspuns #4495 : 15 Mai , 2012, 12:47:18 p.m. »
Buna Juliett,eu lucrez deja ca auxiliar de enfermerie si auxiliar de farmacie intr-o rezidenta privata in provincia Girona,convocatoria despre care vorbesti tu nu seamana deloc cu ceea ce am facut eu,acum vorbesc in numele meu cind m-am inscris pentru convocatoria para plazas de auxiliar de enfermeria am dat doar un examen psicotecnico si o entrevista,examenul psicotecnico consta in intrebari cu 4 variante de raspuns dar nu sunt intrebari din medicina ci sunt intrebari depre cum ai proceda tu in anumite cazuri,asta ca sa vada daca gindirea ta este apta sau nu pentru acel post,iti dau doar un exemplu pe care mi-l aduc eu aminte si anume daca iti cere cineva un pahar cu apa iar acea persoana nu are nimic de facut in acel moment tu ce ai face?cum reaccionezi?ai dai un vas cu apa,te deranjaza daca acea pesoana nu are nimic de facut in acel moment si ai spui doar sa se ridice si sa mearga singur sa-si ia un pahar cu apa,te superi sau ai dai dar nu iti convine ca te-a deranjat,cam asa suna una din intrebarile de la examenul sicotecnic,entrevista consta in intilnirea cu unul din reprezentantii acelei rezidente sau spital si o alta persoana din afara ,in legatura cu acea convocatoria vei avea nevoie pe lina CV si de o CARTA DE PRESENTACION,eu iti pot da o copie dupa carta mea de presentacion daca te intereseaza,am 2 zile libere si te pot ajuta cu informatii sau ce ai tu nevoie,ma poti contacta pe adresa mea de e-mail marilenatescan@yahoo.com.Bafta in continuare si ANIMO,vei reusi cu siguranta.
  buna marilena ,mie mi se pare foarte interesant ceea ce afirmi tu si mi-ar placea sa imi dai mai multe informatii ,cum tb sa procedez,tb sa caut o rezidenta privata si sa duc diploma mea sau cum,o zi buna

Offline VANESSA

• Plutonier-major
« Răspuns #4496 : 15 Mai , 2012, 13:42:28 p.m. »
Banca La Caixa din spania e asociata cu BCR din romania.

Referitor la continuarea de studii, eu am facut colegiul de asistenti medicali la universitatea Ovidius din cta si mi-au zis ca se poate face continuare de studii facand un an in plus, se poate face chiar si-n spania...tot un an dar imi trebuie recunoasterea....Nu stiu care e situatia in cazul unei Scoli Postliceale.

Referitor la recomandarea cu art 11, eu am solicitat-o la ministerul sanatatii din bucuresti ( eu cerusem ca toata lumea art. 31 dar mi.au zis ca nu pot sa mi-l dea ca am terminat in 2005 si nu eram in U.E. singura posibilitate ar fi sa-mi puna art.11) Asta se intampla acum 2 ani......dar banuiesc ca tot la bucuresti ar trebui sa intrebi.

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4497 : 15 Mai , 2012, 16:44:15 p.m. »
 Vanessa ,......     .....   ....  ,iar daca nu esti in tara ,nu stii daca se poate obtine cu o imputernicire pe numele unei persoane.....eu am trimis un email la ministerul sanatatii dar nu mi-au raspuns....

Offline VANESSA

• Plutonier-major
« Răspuns #4498 : 16 Mai , 2012, 22:04:29 p.m. »
Buna Anca, nu stiu sincer, banuiesc ca ar trebui sa mearga si cu imputernicire, oricum sunt destul de greu de localizat cei din ministerul sanatatii din bucuresti....

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 59
    • Adresa de email
« Răspuns #4499 : 16 Mai , 2012, 22:51:53 p.m. »
Anca, da,iti poate ridica o persoana imputernicita de tine acel act.Nu astepta raspuns la e-mai ,au am asteptat 3 luni si nu mi-a raspuns nimeni.....tot cand am ajuns eu acasa am gasit ,,raspunsul'' la e-mailul meu in birou la ei.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #4499 : 16 Mai , 2012, 22:51:53 p.m. »