Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1234690 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline popa biatrice elena

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #450 : 15 Decembrie , 2009, 19:51:46 p.m. »
Buna, ma numesc Biatrice Elena si sunt asistenta medicala, am primit deja scrisoarea.
Am gasit material informational pentru a studia www.refbooks.msf.org/msf_docs/sp/Clinical_Guide/CG_SP.pdf
Eu am trimis doar correo electronico cu acea solicitare de participare la examenul din 30 ian. Nu stiu daca a ajuns sau nu , sau daca trebuie sa trimit si prin posta traditionala.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #451 : 15 Decembrie , 2009, 20:30:00 p.m. »
ramona...ai trimis scrisoarea normal sau certificata? ca maintre sa ma duc la posta si nu stiu cum e mai bine

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #452 : 16 Decembrie , 2009, 09:28:43 a.m. »
Buna, ma numesc Biatrice Elena si sunt asistenta medicala, am primit deja scrisoarea.
Am gasit material informational pentru a studia www.refbooks.msf.org/msf_docs/sp/Clinical_Guide/CG_SP.pdf
Eu am trimis doar correo electronico cu acea solicitare de participare la examenul din 30 ian. Nu stiu daca a ajuns sau nu , sau daca trebuie sa trimit si prin posta traditionala.

bine ai venit Biatrice! te astept cam de multa vreme! ;) tot nu mi-a sosit scrisoarea!cred ca mi-o aduce Mosu'!
intre timp,am cerut niste cursuri colegilor mei,si unei fete care este anul 2 la enfermerie in madrid,dar din pacate nu prea am avut timp sa invat;m-am uitat un pic si pe paginile pe care le-a postat ramona,si unele intrebari mi se par complicate(ex cele de laborator)....cine mai stie toate chestiile alea?sau cele de microbiologie!?
este f buna si pagina pe care ai trimis-o tu.uite aici  alt linkhttp://www.temariosyapuntesgratis.com/ sint si examene de enfermeria.
« Ultima Modificare: 16 Decembrie , 2009, 14:25:06 p.m. de danadinu »

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #453 : 16 Decembrie , 2009, 16:28:21 p.m. »
irenne eu am trimis scrisoarea cu confirmare de primire(aviso de recibo),chiar ieri mi-a ajuns inapoi confirmarea.
dana nu te necaji,dam cu banul la examen ;D,incep sa vad pozitiva si o eventuala suspendare a examenului,cel putin in cazul meu,cum nu lucrez...poate unde facem practca ne apreciaza conpetenta si apoi ne angajeaza ;)

"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 24
« Răspuns #454 : 16 Decembrie , 2009, 17:04:49 p.m. »
fetelor sint total deceptionata de cei de la minister! am sunat azi sa vad ce se intimpla cu tematica pentru examen si acuma i-mi spun ca ei nu dau nici o tematica ! va vine sa credeti? cu o saptamina in urma mi-au spus ca mai dureaza vreo 15 zile pina trimit tematica si acuma i-mi spun asta! au zis ca fiecare comunitate autonoma o sa trimita o scrisoare cu locul si ora desfasurarii examenului si cam atit...! voua ce v-au spus? nu se poate sa nu ne dea nici o tematica! vi se pare corect asa! in legea35/2006 c.c.e scrie ca ficare tara o sa stabileasca o lista cu materiile care considera ca sint mai putin studiate de noi ! o sa sun la solvit de aici din spania sa vedem ei ce zic! daca nu ne dau tematica am pus-o, ca e prea scurt timpu sa citim TOT(pediatrie, interne ,chirurgie, derma, gine, etc..!) nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai cred ! daca sinteti voi mai bine informate ,dati un semnal!  va pup pe toate! 

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #455 : 16 Decembrie , 2009, 18:17:28 p.m. »
Ramona, eu am trimis scrisoarea "certificada", nu cu "aviso de recibo"....maaaare greseala...cand am ajuns acasa aveam la posta srisoarea care o trimisesem la minister acum o luna la d-na margarita....tot certificada....asa ca.....e posibil ca nici asta sa nu ajuga.....toanta mai sunt....acum sa vedem ce-o iesi....De invatat nu am invatat niic....si nici n stiu cand o sa pot s-o fac.....parca vad ca o scrantesc....e cineva din Tarragona?
« Ultima Modificare: 16 Decembrie , 2009, 18:24:43 p.m. de irenne »

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #456 : 16 Decembrie , 2009, 18:36:13 p.m. »
Si eu am pus scrisoarea certificata!oare are ceva daca o pun inca o data cu avizo de recibo?ca am facut o fotocopie formularului!Voi ce ziceti?

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #457 : 16 Decembrie , 2009, 19:42:50 p.m. »
Doamne,nu a-si vrea sa fiu in pielea voastra,cele cu examenul din ianuarie.Cu tematica orbecaim toti,fie ca am primit scrisoarea,fie ca nu,pentru ca oricum ne asteapta un examen mai devreme sau mai tarziu pe toti.Eu m-am apucat sa citesc din 7 locuri si nu am invatat nimic fac o varza din tot.Ramona sunt excelente link-urile m-am uitat si eu peste ele.Tematica nu stiu insa daca se va da pt. ca eu am inteles din lege ca o sa ne examineze ca si cum suntem "enfermere"profesionale ;D.ca doar cerem "recunoasterea".Nu stiu ce sa mai zic mi se pare un haos totul :o 

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #458 : 16 Decembrie , 2009, 23:16:05 p.m. »
Fetelor, trimiteti pe mail ca sunteti de acord cu examenul. Si atat! Daca vreti sa fiti mai sigure, trimiteti prin subdelegacion del gobierno. Mie, o doamna de la minister, chiar mi-a zis sa nu trimitem prin posta. Si in legatura cu examenul... credeti-ma, noi suntem "pline" de medicina, dar nu si de aptitudini care tin de relatia nursa-pacient. Iar examenele pun f mare accent pe asta.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #459 : 17 Decembrie , 2009, 14:12:30 p.m. »
irenne eu am trimis scrisoarea cu confirmare de primire(aviso de recibo),chiar ieri mi-a ajuns inapoi confirmarea.
dana nu te necaji,dam cu banul la examen ;D,incep sa vad pozitiva si o eventuala suspendare a examenului,cel putin in cazul meu,cum nu lucrez...poate unde facem practca ne apreciaza conpetenta si apoi ne angajeaza ;)

eu sint pregatita si  pentru un esec la examen,dar dupa aceea nu mi-e frica.Sint sigura ca voi trece de practica si ca la vara cel mai tirziu voi avea recunoasterea(suna oare a ingimfare???)...eu v-am mai scris dejaca lucrez aici si stiu cam ce se face si cum.Asa ca...va spun sigur ca nu sint mai pregatiti ca noi.Depinde de fiecare persoana .AM PRIMIT SCRISOAREA!!!!! in sfirsit!!!asa ca ...la invatat!v-am pupat!

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #460 : 18 Decembrie , 2009, 00:19:01 a.m. »
Bunaseara!
sunt noua in acest forum, tocmai l-am descoperit si vreau sa fac parte din el.
 Am primit si eu faimoasa scrisoare  cu examenul din data de 30 ianuarie si sunt in aceeasi caruta!!!     
Locuiesc in Spania din anul 2000 si sunt 9 ani de cand ma chinuiesc sa imi obtin omologarea de asistent medical fara nici o reusita.De fapt acuma am ajuns unde am ajuns datorita Solvit-ului pentru ca mie nu mi-a venit decat raspunsul denegat fara nici o alta solutie.In schimb cand cei de la Solvit au depus din nou actele n numele meu mi s-a oferit aceasta posibilitate si cum am terminat Liceul Sanitar si Scoala Postliceala si am lucrat 10 ani in Romania mi-au trimis scrisoarea cu examinarea din 30 ianuarie.
Asa ca va sfatuiesc sa apelati la Solvit ca aveti mult mai multe sanse de reusita!!!!!
Am intrat intamplator in acest forum si imi dau seama ca examenul se va organiza la scara mare in toata Spania.
Eu locuiesc in prezent in Elche, Alicante si nu stiu daca este cineva din zona mea-imi imaginez ca ne vor trimite in Valencia!!??!!daca mai este cineva mi-ar place sa luam legatura!!!
pana una alta nu ne ramane decat sa incercam sa invatam ce putem!!!fara nici o tematica si nici o bibliografie!!!!!eu sunt un pic ingrijorata SIde proba practica pentru ca .....nu stiu daca vor sa dominam tehnici de ingrijire sau sa cunoastem noi tehnologii si alte cele....eu am 10 ani de cand nu mai lucrez si ....vad un pic dificil!!!depinde ce pretind!!!                                                                       in fine-bine ca macar am ajuns in faza asta si sa speram ca totul va iesi bine!!!!
multe salutari si sa aveti un Craciun fericit!!!!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #461 : 18 Decembrie , 2009, 15:57:21 p.m. »
bine ai venit cristina!
eu nu lucrez de 5 ani si sunt speriata de proba practica...desi st`paneam bine tehnicile...cei 5 ani de pauza ma cam fac sa-mi pierfd increderea...in plius sunt tehnici pe care desi le-am invatat nu le-am aplicat niciodata...bineinteles ca depinde de sectia unde ai lucrat...consider ca este imposibil ca un asistent medical sa puna in practica toate tehnicile.ca exemplu nu am pus niciodata o sonda gastrica,nu m-am "inteles" niciodata cu bandajele(eram tare neindemanatica la ele) :-[
de aceea uneori vad pozitiva suspendarea examenului...4 luni de practica mi-ar da incredere sa-mi caut apoi de munca cu capul sus...dar in stadiul in care ma aflu,daca sunt dreapta cu mine,imi este frica...nu ma simt in stare...nu vorbesc de banalele im-uri,iv-uri,tensiune,puls,recoltari...etc....sistemul in sine...poate practica m-ar introduce altfel in meseria pe care nu simt ca o mai stapanesc ca acum 5 ani.
cat despre relatia asistent medical pacient si in tara puneau accent....la colocvii!!!tineau mereu cont de "informarea pacientului cu privire la tehnica ce urmeaza a i se face"...bla bla bla....si aici spun la fel...cine sta sa iti explce ce si cum!!!am nascut aici in spania acum 6 luni!!!un dezastru...nici nu vreau sa-mi aduc aminte prin ce am trecut!!!o rusine pentru personalul medical din 2 spitale in care am fost deoarece a 2-a zi dupa nastere m-au transferat la un spital mai mare...mai dotat(doar cateva exemple:punga recoltoare de la sonda vezicala era pe cale sa explodeze...in zadar am chemat de 3 ori!!!sa mi se shimbe...nu interesa pe nimeni.....branula am avut-o in mana 5 zile!!!!!pana mi s-a inflamat si tot nu mi-au scos-o desi o branula nu poate sta mai mult de 2-3 zile!!!!!....................................)O RUSINE!!!!

asa ca ce relatie nurse-pacient....?????????????????????
ce o fi o fi fetelor!!!!
cristina eu sunt din valencia daca se sustine examenul acolo poate ne intalnim.
spor la invatat si muuuulta bafta!
va pup

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #462 : 19 Decembrie , 2009, 20:41:59 p.m. »
buna seara. ieri am fost la minister sa vad ce imi mai spun si mau sfatuit sa_mi fac sita inainte pt a_mi scoate dosarul si a vedea despre ce_i vorba.mi_au spus doar ca au f mult de lucru si ca ....sigur vor practima aceleasi metode ca si cei de la min educ pol y deportes;deci se vor da examene in continoare,asa cum era si normal.dar am si eu o nedumerire :voi, cei ce ati primit scrisoarea, din ce an aveati diploma(certificatul)?ca ne_au zapacit astia de tot
Si inca ceva:la pagina 28 cineva spunea ca cei de la SOLVIT i_a spus printre altele ca celor ce au certificatul dupa2008 li se recunosc automat studiile.mai stie cineva ceva de asta?oricum , luni voi suna si eu sa vad ce spun (in rom)mi-ar place totusi sa fac rost si de nr de tel al celor de aici,asa ca daca il are cineva;il rog sa mi-l spuna si mie
.este vorba de tel solvit spania. va pup

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #463 : 20 Decembrie , 2009, 12:49:52 p.m. »
Multumesc Ramona Elena pentru raspuns!daca ma vor trimite la Valencia poate ne vedem!
ce pot sa spun!ai avut ghinion cu spitalul-eu am experiente mai bune dar in ceea ce priveste meseria de asistent meduical aici nici nu se compara cu ce era in Romania.Ce e drept cine lucreaza in servicii specifice de nastere sau chirurgie sau terapie intensiva -sunt mai pregatiti.Dar cei de pe sectii normale.....nici nu se deplaseaza in salon-te intreaba prin microfon daca e totul ok si nu fac altceva decat sa iti aduca medicatia si sa iti faca fisa de internare.Mai des vin medicii sa te vada decat asistentii.Am lucrat 2 zile in spitalul din Elche-o substitutie de auxiliar enfermeria si nu am facut in 7 ore decat 5 paturi, 3-4 schimbari de pañal si 2-3 schimbari posturale si am servit masa.Cca 4 ore am stat asezata pe scaun ....si m-au platit foarte bine...dar e extrem de dificil sa intri sa lucrezi in sanatatea publica-nu imi fac nici o iluzie-singura sansa in vreun azil ca asistent medical ceea ce nu e fff rau-e multa munca dar e o solutie.Eu am lucrat ca auxiliar de enfermeria si stiu ce este-multa, multa, multa munca pentru ca nu au celadori si e dificil dar ca asistent medical este mult mai bine si salariul e bunicel.
In fine-intai sa ne recunoasca titlul.
In ce priveste 123456-vreau sa iti spun ca trebuie sa te adresezi la solvit in Romania.Eu am trimis la Solvit in Spania cu totul scris in spaniola gandindu-ma ca ei vor actiona mai repede-si ei au trimis in Romania tot dosarul pentru ca trebuie sa te adresezi in tara al carei cetatean esti.Ei m-au sunat si mi-au cerut sa le trimit din nou toate actele in romaneste.Nu  cred ca are vreo importanta ca ai certificatul inainte de 2008 sau nu-in teorie legea spune ca poti profesa in toata Europa meseria pe care o profesezi in tara de origine.Insa cum Romania este mai "speciala"au pus aceasta conditie-sa demonstrezi ca ai lucrat  5 ani in ultimii 7.Si cum nu o indeplinesti trebuie sa iti dea aceatsa solutie-asa mi-au spus cei de la Solvit Romania-sa dai aceasta proba-insa mie nu mi-a venit acest raspuns decat dupa ce aui intervenit cei de la Solvit.
De fapt si de drept cred ca nu nici un interes sa ne omologheze titlul.Si ne dau doar drept de a profesa nu recunosc decat profesia-de exemplu daca vrei sa iti continui studiile, sa faci o specializare de obstetrica sau....nu poti decat daca iti recunosc titlul de asistent medical.
Asa ca multa rabdare si nu abandonati ca in final trebuie sa ne recunoasca drepturile!!!!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #464 : 21 Decembrie , 2009, 15:51:15 p.m. »
buna fetelor
am atat de muuuuulta treaba!!!!!nu veniti sa ma ajutati? ;D....sau si voi aveti nevoie de ajutor?
de invatat....curatenie...mancare....ca de sarbatori...
nu cred ca mai intru pana de Craciun de aceea vreau sa va urez la toate si la toti de pe acest forum si bineinteles si intregii "spanieiromanesti" cele mai fericite sarbatori,pline de bucurie,caldura,impliniri,sanatate...
si pentru ca mi-a placut foarte mult acest mesaj vi-l dedicdin tot sufletul!!!
Acum, cand colindele, toate nascute sub zapezi, aduc cu ele mireasma de Iisus nascut in iesle, simtim si noi tot mai tare atmosfera de Sarbatoare ce se apropie. Deschideti usa si lasati spiritul Craciunului sa va intre in casa! Deschideti inimile si lasati Bucuria si Implinirea sa va intre in suflet! Deschideti larg bratele si imbratisarea voastra calda, vorba buna si gandul curat sa fie cel mai de pret cadou pentru cei dragi! Fie ca Iubirea, Intelepciunea, Increderea si Generozitatea sa va calauzeasca pasii in noul an! La multi ani!

va pup!!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #465 : 23 Decembrie , 2009, 10:02:32 a.m. »
BUNA FETELOR,
 NU AM MAI SCRIS NIMIC ULTIMAMENTE PENTRU CA NU AM AVUT NICI O NOUTATE ,IN PRIMUL RIND , SI , IN AFARA DE ASTA ,ASA CUM SPUI TU RAMONA ,MA IMPART INTRE CASA ,COPIL ,SERVICIU SI CE SA MAI ZIC DE INVATAT CA CITESC CITE CEVA SI PARCA CITESC DEGEABA CA NU PREA MAI RETIN NIMIC ASA CA CE O VREA DUMNEZEU CA ASTA ESTE... :-\VA SCRIU DE FAPT SA VA UREZ MULTA SANATATE ,FERICIRE SI MUUUUULT NOROC LA EXAMEN  :D :D :D CA VOM AVEA NEVOIE . VA PUP SI SA NE AUZIM CU BINE :-* :-* :-*

Offline sufletel07

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #466 : 23 Decembrie , 2009, 13:21:38 p.m. »
Buna ziua tututror. Intai sa ma prezint. Sunt Anca, Brasov, Romania, 40 ani, absolventa de liceu sanitar + an de echivalare postliceala. Urmeaza sa las Romania pentru Spania, Torrevieja, asa ca m-am apucat sa imi fac actele. Dar inca sunt la inceput, mai am pana va ajung. Citesc de multa vreme acest forum, am aflat multe lucruri interesante. Sunteti nemaipomenite fetelor. Va doresc la toate sa luati examenul, pentru ca sunteti fete destepte  ;) , iar daca chiar nu va fi asa, mai sunt alternative, deci nu aveti de ce sa disperati. Pana atunci sa aveti un Craciun fericit cu sanatate si liniste si tot ce va doriti voi. Sarbatori fericite!!!!!!!!!!!!!!!!! Si un an nou fericit la toate/la toti!!!!!!!!!!!  :)

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #467 : 23 Decembrie , 2009, 13:24:03 p.m. »
BUNA SUNT MIHAELA. VA DORESC CRACIUN FERICIT SI UN AN NOU PLIN DE BUCURII. BAFTA LA EXAMEN. VA PUP.PA

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #468 : 23 Decembrie , 2009, 19:08:46 p.m. »
Buna fetelor!Vreau sa urez la toti membrii acestui forum un Craciun Fericit,plin de fericire si liniste sufleteasca!suntem mult prea departe de casa ca sa simtim mirosul de sarmale...,si sa auzim colinde pe strazi,dar inima este acolo in Romania!Orice ar fi acolo este casa noastra! va pup fetelor!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #469 : 23 Decembrie , 2009, 21:41:40 p.m. »
sarbatori armonioase dar cel mai important le urez pentru 2010 sa atinga obiectivul principal legat de profesie: sa putem lucra ca asistenti medicali!!! mi-ar placea ca la anu sa ne ,,plangem  ,,de faptul ca suntem de garda de sarbatori si recunoasterea profesionala sa fie istorie!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #470 : 23 Decembrie , 2009, 22:14:27 p.m. »
Buna fetelor,nu am mai scris nimic in ultimul timp pt. ca nu am noutati,dar asta nu inseamna ca nu am stat cu ochii pe acest forum.Cand nu am timp acasa ma uit la servici, e ca o obsesie.Bun venit celor ce s-au alaturat cu noi pe acest forum,si chiar daca suntem departe de casa si nu simtim sarbatorile, asa cum numai noi stim ca sunt acasa,alaturi de familie si prieteni,eu va transmit o urare care mie mi-a placut tare mult.
   " Pe la colturi unii  spun
    Ca exista Mos Craciun
    Ca i-ati scris si c-o sa vina,
    Sa v-aduca in pumni lumina
    Langa brad si langa foc,
    Sa v-aduca mult noroc" ;)

V-am pupat si sa auzim vesti bune :-*

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #471 : 24 Decembrie , 2009, 09:06:08 a.m. »
craciun Fericit!
Nu suntem niciodata singuri - acesta este mesajul Craciunului.Craciunul inseamna mai mult decat brazi impodobiti, lumanari aprinse miros de cozonaci si mere coapte, Craciunul este spiritul dulce al prieteniei, sufletul cald al mamei, al parintilor, al celor dragi care lumineaza tot anul.Este bunatatea, speranta renascuta.Este pace si intelegere... Craciuni fericit pentru toata lumea ! va pup pe toate!mult succes in anul care vine.

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #472 : 25 Decembrie , 2009, 18:00:48 p.m. »
Buna, numele meu este Laura ,locuiesc in Spania si m-ar interesa subiectul omologarii certificatului de competente profesionale de asistent medical generalist.....si mie mi-au cerut recomandarea respectiva de la Ministerul Sanatatii insa as dori sa stiu, daca ma poate informa cineva, dupa ce primesc aceasta recomandare de la minister daca mai am nevoie de vreo stampila in plus sau sa ma adresez si altui departament ca sa-mi fie complecta si sa mi-o poata traduce si trimite aici in Spania. As dori sa stiu acest lucru deoarece fac o imputernicire cuiva pt a-mi putea ridica recomandarea respectiva si daca mai am nevoie de ceva stampila sau.... sa fac imputernicirea complecta. Ms

Offline adela

• Plutonier
  • Mesaje postate: 26
« Răspuns #473 : 25 Decembrie , 2009, 22:54:49 p.m. »
Buna!Am trimis si eu certificatul de la Ministerul Sanatatii din Bucuresti,de fapt recomandarea,sun tot din doua in doua saptamani la Madrid si imi spun ca acum verifica actele pt ca sunt prea multi care au trimis pt omologare si de aceea dureaza atata.au zis ca o sa imi dea un raspuns la sfarsitul lui februarie!Astept sa vad!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #474 : 26 Decembrie , 2009, 08:26:23 a.m. »
buna laura.Nu mai trebuie nici o stampila,doar certificatul sau recomandarea de la minister tradus de catre un traducator autorizat,sau mai bine spus tradus si legalizat.din cite stiu eu nu mai trebuie apostila.

Offline doinelia

• Plutonier
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #475 : 27 Decembrie , 2009, 19:19:42 p.m. »
Buna seara.Ma numesc Doina si locuiesc in Madrid.Astept de aproape un an de zile raspunsul de la minister ptr recunoasterea titlului de asistent med.Zilele trecute mi-au spus ca mi-au trimis carta cu medidas compensatorias dar eu cum nu mai stau la vechea adresa s-a rambursat.Am fost cam acum o sapt si am schimbat adresa.Aveti idee cam cat dureaza sa o trimita inca o data?Si am tot citit mesajele voastre in legatura cu scrisorile ce vi le-au trimis de la minister si nu inteleg ce este acel examen din ianuarie 2010?Alta convocatorie nu va mai fi?Si in scrisoare iti explica ce ai de facut ?C ade la minister nu-ti dau nici o informatie.Nu stiu am cam intrat in panica citind mesajele voastre si incep sa-mi pierd rabdarea.Ma puteti lamuri despre ce este vorba?A si ma scuzati ca nu am transmis la toata lumea Sarbatori fericite!Va multumes.

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #476 : 28 Decembrie , 2009, 11:12:22 a.m. »
buna doina. pareream mea e sa nu mai stai sa astepti scrisoarea ca timpul trece si ex e in ianuarie. ia un pix si o hartie si trimite o scrisoare la minist. confirmand participarea ta la examen cu nr de expediente , bineateles daca vrei. daca are cineva adresa de mail sa ii dea doinei ca asa e mai repede. si ca temario nu avem nimic in mod special , tot ceea ce am invatat in ro. salutari

Offline camibuscu

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Adresa de email
« Răspuns #477 : 28 Decembrie , 2009, 11:12:34 a.m. »
BUNA!Ma numesc Camelia,sunt as med cu 19 ani experienta,am obtinut certficatul de conformitate pt lucru in ue de la ministerul sanatatii romania,am actele de rezidenta facute in spania...dni,medic de familie,etc.....dar acum sunt in romania cu copiii mei.As vrea sa va intreb daca am vreo sansa de angajare daca vin acolo.....nu stiu,e frica de necunoscut cu 2 copii dupa mine,desi barbatul iubit ma asteapta acolo,zaragoza.Vreau sa fiu pe picioarele mele astept sugestii.multumes mult

Offline camibuscu

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Adresa de email
« Răspuns #478 : 28 Decembrie , 2009, 12:05:39 p.m. »
BUNA!Ma numesc Camelia,sunt as med cu 19 ani experienta,am obtinut certficatul de conformitate pt lucru in ue de la ministerul sanatatii romania,am actele de rezidenta facute in spania...dni,medic de familie,etc.....dar acum sunt in romania cu copiii mei.As vrea sa va intreb daca am vreo sansa de angajare daca vin acolo.....nu stiu,e frica de necunoscut cu 2 copii dupa mine,desi barbatul iubit ma asteapta acolo,zaragoza.Vreau sa fiu pe picioarele mele astept sugestii.multumes mult

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #479 : 28 Decembrie , 2009, 12:32:53 p.m. »
pentru fetele care invata in acest moment pt examen sunt lucruri interesante pe www.enfermeria.org pt. practica. daca stiti si voi altele astept raspunsuri. salutari

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #479 : 28 Decembrie , 2009, 12:32:53 p.m. »