Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1511946 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anca l

• Plutonier
  • Mesaje postate: 45
    • Adresa de email
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #4530 : 01 Iunie , 2012, 19:04:04 p.m. »
mersi Ovi_r,eu am terminat in 1999 si nu am practicat deloc meseria,pot spune cu siguranta ca sunt verde in tot ,de cand am inceput demersurile sunt intr-o continua agitatie,intrebarea mea e :recomandarea serveste la ceva sau e numai moara de vant?o fosta colega de a mea ,mi-a spus si ea ceva similar ca i-au dat dar nu i-a servit de nimic ,a trecut prin examen ca sa obtina homologarea ,numai ca ea in comparatie cu mine avea si experienta,eu am incercat sa fac teste dar sincera sa fiu dupa 5 intrebari obosesc,nici nu stiu ce sa mai fac,ma gandesc ca daca nu ne serveste nu are rost sa mai cheltuim bani,nu,tu ce zici?tu ai experienta,scuza-ma ca te intreb ,dar cum vad ca am terminat cam in acelasi timp ,simt nevoia sa vb cu cineva care e cam in aceeasi situatie,tu din ce provincie esti.....un salut

Offline ovi_r

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
    • Adresa de email
« Răspuns #4531 : 02 Iunie , 2012, 06:56:38 a.m. »
salut,anca.eu deocamdata sunt in romania,urmeaza sa plec in spania cu cei 2 copii in iulie.stau in san sebastian,tara bastilor.eu am lucrat la inceput in laborator de histopatologie,cu toate ca am terminat profilul de igiena si sanatate publica.dar m am descurcat.din 2005 lucrez la cresa de stat.asa ca si eu am uitat cam ce sa face.nu te descuraja.eu sunt mai la inceput ca tine cu actele dar sunt optimista.fetele de pe acest forum mi au inspirat optimismul,datorita muncii depuse de ele pe acest forum as vrea sa incerc si eu in spania.multa bafta.

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4532 : 02 Iunie , 2012, 07:46:30 a.m. »
 ;ma bucur Ovi-r ca esti optimista ,tine-o tot asa,iar cat despre fetele de pe forum,eu nu pot decat sa spun ca sunt super,o adevarata placere sa vezi ca sunt unite si sar in ajutor ori de cate ori avem nevoie.ce ai facut pana la urma ,tu ti-ai cerut recomandarea care ti-au oferit-o in locul certificatului ?...

Offline ovi_r

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4533 : 02 Iunie , 2012, 09:27:10 a.m. »
ai dreptate,bravo lor,fetelor de pe forum.ma bucur ca exista astfel de oameni.eu trebuie sa cer de la locul de munca o adeverinta cum ca am lucrat cu norma intreaga si dupa aia sa merg sa depun dosarul la directia de sanatate publica buzau.ei trimit dosarul la bucuresti dar doamna cu care am vorbit era atat de plictisita ca am intrebat o cam in cat timp ies aceste recomandari si mi a raspuns ceva de genul:pai ultimele au venit dupa 6 luni de la depunere.....asa ca avem de asteptat.

Offline myka

• Plutonier
  • Mesaje postate: 42
    • Adresa de email
« Răspuns #4534 : 03 Iunie , 2012, 11:29:35 a.m. »
Buna ziua tuturor!
Din randurile din convocatorie deduc ca spre deosebire de anul trecut cand am fost instiintati de ziua,ora,locul examenului printr-o scrisoare recomandata anul aceata va trebui sa deschidem zi de zi boe pt a afla aceste date,.....fac un apel catre toate persoanele interesate ca in ziua in care  va aparea acea publicare sa se posteze si pe forum .Bineinteles acea persoana care va afla prima  :)
Spor la studiat... :D

Offline Gabi Lupa

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 59
    • Adresa de email
« Răspuns #4535 : 04 Iunie , 2012, 16:24:04 p.m. »
Myka.....,,tu tranquila''....in toti anii astia de stat prin Spania am observat ca spaniolii nu fac economie de hartie.Asa ca verifica cutia postala din cand in cand.O sa gasesti un plic mare si alb   :D si in el,data si ora examenului(hocus- pocus Universitatea de Medicina din Madrid,90% )

Offline eni

• Plutonier
  • Mesaje postate: 40
    • Adresa de email
« Răspuns #4536 : 04 Iunie , 2012, 17:55:14 p.m. »
Am sunat azi la Minister, mi au spus ca mai mult ca sigur ca examenul va fi la sfarsitul lui iulie...le am comentat ca trebuie sa nasc (am data pe 15 iulie), au zis ca "nos da igual..si no vienes pierdes tu oportunidad!!", le am explicat ca sunt cazuri si cazuri..in fine au zis sa nu ma agit..voi merge cu bebe si gata!!va dati seama...un dezastru, sper sa fie ok, in final sa prezint un "escrito"referitor la starea mea de sanatate si vedem!!!succes fetelor si spor la invatat!!

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #4537 : 04 Iunie , 2012, 18:16:54 p.m. »
eni, nu fi stresata ! nu esti singura! eu o sa aduc pe lume un bebe pe 12 iulie( mas o menos) doar atat sper sa nu dau la luz in acea zi ar fi culmea dupa 5 ani de asteptare...

Offline eni

• Plutonier
  • Mesaje postate: 40
    • Adresa de email
« Răspuns #4538 : 05 Iunie , 2012, 11:12:10 a.m. »
Buna ALYY, sper sa avem putere sa dam examenul, si sa l luam ;D , nastere usoara si poate ne vedem la examen, felicitari!!

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4539 : 06 Iunie , 2012, 10:12:35 a.m. »
mai are cineva informatii despre certificatul cu art 11 si succesivele din directiva 2005/36/ce,eu am sunat la Bucuresti dar nu imi raspunde nimeni.........succes tuturor celor care se prezinta la examen...

Offline ovi_r

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4540 : 06 Iunie , 2012, 13:33:06 p.m. »
buna,anca.vroiam sa ti spun ca daca nu raspund cei de la bucuresti incearca sa suni la directia de sanatate publica de unde esti tu.poate ei iti raspund,sunt in masura sa o faca ptr. ca dosarul il poti depune si la ei.incearca poate ai mai mult noroc sa ti raspunda.asemenea bafta tuturor celor ce dau examen.

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4541 : 07 Iunie , 2012, 11:50:00 a.m. »
buna Ovi ,mersi mult ,am sa incerc ,la BUCURESTI am sunat la toate numerele de telefon si nimic,doar la unul imi piuia in urechi dar nu se auzea nimic ,eu cred ca ridica receptorul si nu raspund ,in fine am sa incerc cum mi-ai zis tu...toate cele bune.....

Offline katy

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
  • Gen: Femeie
    • Adresa de email
« Răspuns #4542 : 10 Iunie , 2012, 19:46:28 p.m. »

Offline katy

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
  • Gen: Femeie
    • Adresa de email
« Răspuns #4543 : 10 Iunie , 2012, 19:49:37 p.m. »

Offline nico_eta

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
« Răspuns #4544 : 14 Iunie , 2012, 12:18:55 p.m. »
As dori si eu sa stiu cum obtin certificatul de competenta profesionala si un certificat care sa imi acredite nivelul de calificare profesionala(art.11 de al directiva 2005/36CE). Imi puteti spune de unde le obtin si cat timp dureaza

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4545 : 14 Iunie , 2012, 12:23:07 p.m. »
buna nico-eta,in primul rand conteaza in ce an ai terminat si in functie de asta pot sa-ti spun de ce ai avea nevoie ,atat cat sunt si eu in tema

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4546 : 14 Iunie , 2012, 12:43:28 p.m. »
deoarece nico-eta daca ai terminat dupa 2006 nu ai nevoie de certificatul cu art 11,celalalt il poti cere de la ministerul sanatatii de la Bucuresti,iar durata nu stiu cat e....sper sa iti fie de folos

Offline fgeo

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Adresa de email
« Răspuns #4547 : 14 Iunie , 2012, 19:51:49 p.m. »
Buna fetelor  am reusit dupa un an de asteptare sa primesc o recomandartede la min sanat din BUCURESTI, dar nu stiu ce inseamna acee directiva despre care vb voi pt ca pe rec mea ssrie ca beneficiez de dreptul de exercitare a profesiei de as med pe terit ROMANIEI CA AM LUCRAT DIN 1999 SI PANA IN PREZENT si ca se elibereaza in vederea sprijinirii titularului in demersurile de rec a calificari profesional;e in UE

Offline fgeo

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4548 : 14 Iunie , 2012, 19:55:22 p.m. »
DACA ACEASTA REC ESTE BUNA UNDE TREBUIE SA DEPUN DOSARUL EU FIIND IN ROMANIA PT CA INCA LUCREZ AICI , ASTEP RASPUNS SI VA MUTUMESC

Offline nico_eta

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
« Răspuns #4549 : 14 Iunie , 2012, 23:22:41 p.m. »
Am terminat in 1998 si am lucrat in tara din 1999 pana in 2001. Unde trebuie sa sun sa imi spuna ce sa fac?

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4550 : 15 Iunie , 2012, 10:00:03 a.m. »
buna fgeo,ma bucur ca ai reusit sa obtii recomandarea,acum trebuie sa prezinti dosarul la ministerul sanatatii din spania,sincera sa fiu eu am platit un asesor si el mi-a depus actele si tot el ma informeaza de tot ceea ce am nevoie,odata depuse actele ei te vor informa daca treci la medidas compensatorii sau nu,eu cred ca in cazul tau nu ar trebui pt ca ai lucrat tot acest timp,bafta....

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4551 : 15 Iunie , 2012, 10:04:57 a.m. »
buna nico_eta,in cazul acesta va trebui sa te adresezi directiei de sanatate publica din judetul din care esti si sa ceri certificatul cu art 11 si succesivele din faimoasa directiva ,deoarece cel cu directiva 36/2005/CE,nu ti-l vor da(pt ca ai terminat in 98),iti doresc succes, in acelasi caz sunt si eu dar eu inca nu am reusit sa contactez cu ei,sper ca daca tu o vei face sa ne tii la curent si pe noi,.....

Offline ALI ALI

• Plutonier
  • Mesaje postate: 25
    • Adresa de email
« Răspuns #4552 : 16 Iunie , 2012, 19:07:16 p.m. »
Fetelor ce stii ce data examenului de la Minusterul Sanatatii?Am tot sunat la minister si nu mi raspunde nimeni.....si BOE ....ma uit in fiecare zi la el dar nimik......vro noutate?

Offline Denisssa

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #4553 : 17 Iunie , 2012, 07:08:45 a.m. »
Buna fetele! Am si eu o intrebare ptr voi dk sunteti dragute sa  ma ajutati si pe mine.. Eu termin  postliceala sanitara anul acesta , in august , si m-ar interesa sa stiu ce este de faqt ptr omologarea si echivalarea studiilor. cui trebuie sa ma adresez, mai trebuie sa sustin  examenul  ??

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4554 : 17 Iunie , 2012, 09:47:32 a.m. »
buna Denissa,in cazul tau nu cred ca ai sa dai examen ,cand termini iti pregatesti dosarul si il depui la ministerul sanatatii din Spania,...ai nevoie de traduceri la foaia matricola de la generala,liceu,diploma de bac si de asistenta ,toate legalizate si de un certificat cu directiva 2005/36/CE de la MS bucuresti,act de identitate (copie) si daca mai iti lipseste ceva ei iti vor cere......

Offline Denisssa

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #4555 : 17 Iunie , 2012, 15:57:50 p.m. »
multumesc mult pentru informatie Anca !

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4556 : 18 Iunie , 2012, 07:57:24 a.m. »
cu placere Denissa

Offline fgeo

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4557 : 23 Iunie , 2012, 19:07:40 p.m. »
multumesc anca osa incerc sa trimit dosarul si voi astepta ,mai am de obtinut o adeverinta de la ordinul as med si de facut traduceri si apoi voi trimite dosarui sa speram ca voi reusi

Offline ovi_r

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4558 : 23 Iunie , 2012, 19:34:35 p.m. »
buna seara,tuturor.am si eu o intrebare.am primit planul de invatamant de la sc.si acolo scrie ca eu am doar 2100 de ore.puteti sa mi spuneti daca mai are rost sa ma zbat sa depun dosarul avand in vedere ca nu am orele cerute.mentionez ca eu am lucrat in toti acesti ani ca asistent medical,deci am vechime pe cartea de munca,ma ajuta cu ceva?daca traduc si carte de munca are vreo valoare?va rog ajutati ma,poate mai e cineva in situatia mea sau a auzit de o situatie asemanatoare.multumesc din suflet.p.s:am uitat sa spun ca am facut doar 2 ani de postliceala,sectia igiena si sanatate publica,de aceea am mai putine ore.

Offline andreea1983

• Plutonier
  • Mesaje postate: 25
    • Adresa de email
« Răspuns #4559 : 27 Iunie , 2012, 07:38:32 a.m. »

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #4559 : 27 Iunie , 2012, 07:38:32 a.m. »