Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1511947 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline kriss j

• Colonel
  • Mesaje postate: 155
    • Adresa de email
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #4560 : 27 Iunie , 2012, 13:03:41 p.m. »
Mama mia :( :(Ce ne asteapta iarasi...nici nu vreau sa ma gandesc .bafta tuturor!!

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #4561 : 27 Iunie , 2012, 13:08:04 p.m. »
Multumim  Andreea! Incep  din nou emotiile si stresul...!:(  Fetelor afisati siteuri cu  grile, bineinteles daca  aveti  noutati in afara de cele postate de noi anul trecut. va pup.  mult succes!

Offline ALI ALI

• Plutonier
  • Mesaje postate: 25
    • Adresa de email
« Răspuns #4562 : 27 Iunie , 2012, 16:19:45 p.m. »
oleeee in sfrasit  avem data .....sa vedem ce se intampla anul asta fetelor bafta  la toata lumea ......mai e putin....

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #4563 : 27 Iunie , 2012, 17:18:34 p.m. »
Buna seara,

a crescut "familia"... :)
Am continuat sa va urmaresc...sa va citesc...dar nu mi-am mai gasit locul...
Multi/e cu siguranta nu ma cunosc  ;) dar celor care isi aduc aminte de mine(sper sa fie cineva  ;) ) vreau sa le transmit DIN TOT SUFLETUL mult NOROC la a doua convocatorie.Sper din toata inima ca anul acesta sa va mearga mai bine,sa reusiti sa va indepliniti visul!!!!!

Va pup si va imbratisez  :-*

BAFTA!!!!!!!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ovi_r

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
    • Adresa de email
« Răspuns #4564 : 27 Iunie , 2012, 17:42:23 p.m. »
buna,ramona.e adevarat ca s au mai schimbat oamenii de pe forum dar eu parca te cunosc de cand lumea...am citit tot ce ai scris tu cu privire la demersurile in recunoasterea noastra in spania si tin sa ti multumesc din suflet ptr. ca,datorita tie si celorlalte ca tine, eu am reusit sa fac multe din demersuri cu mult,mult mai putin stres.inca o data:MULTUMESC DIN SUFLET SI DUMNEZEU SA TE AJUTE IN VIATA.

Offline kriss j

• Colonel
  • Mesaje postate: 155
    • Adresa de email
« Răspuns #4565 : 28 Iunie , 2012, 11:28:48 a.m. »
Multumim ramona pentru gandurile bune,esti alaturi de noi ca intotdeauna.chiar crezi ca o poate uita cineva pe mama acestui forum???mai lasa si tu sa se mai stie cate ceva despre tine.pupici multi.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #4566 : 28 Iunie , 2012, 19:22:31 p.m. »
:-*buna fetelor..por fin tenemos fecha ;D...!!!! ramona tu siempre esti bienvenida  :-*..esti cea care a initiat acest forum..adevarat multi nu te cunosc dar din mesajele puse si temelia acestui forum te/au cunoscut cu bune si rele  ;) ,ai fost o luptatoare si te apreciez pt acest gest :-*multumim de urari si sper ca anul acesta sa fie ex mai suave si sa tina cont ,,poate,,de reclamatiile puse de unele dintre noi >:(..sa de/a domnul sa fie mai usor :)..spor la invatat si sa ne vedem cu bine la Madrid. ;) :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline anca l

• Plutonier
  • Mesaje postate: 45
    • Adresa de email
ramona -elena
« Răspuns #4567 : 29 Iunie , 2012, 09:34:40 a.m. »
buna ramona,am citit multe din mesajele tale pe care le-ai postat ,si vreau sa te felicit ca esti o luptatoare,mi-a facut placere sa aflu ca locuim in aceeasi localitate,citind mesajele tale am descoperit ca si tu aveai aceleasi incertitudini pe care le am eu acum,eu am terminat in anul 1999 si nu am practicat deloc in comparatie cu tine,imi doresc  sa pot sa ajung sa lucrez macar intr-o rezidenta,dar in acelasi timp mie tare frica ,nu stiu daca o sa pot face fata si bineinteles ca inca nu am omologarea ,imi lipseste certificatul cu art 11 si succesivele din faimoasa directiva,tu stii ceva despre el sau daca il obtin tot trebuie sa dau examen?te salut si sper sa nu te fii deranjat cu mesajul meu....

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #4568 : 03 Iulie , 2012, 11:28:34 a.m. »
Buna anca I,

imi pare rau sa-ti dau un raspuns negativ dar unul din motivele pentru care m-am retras de pe forum a fost faptul ca demersurile s-au modificat de cand am obtinut eu recunoasterea profesionala si nefiind in situatie nu mai puteam sa ma pronunt.Am mai spus ca sufleteste voi fi mereu alaturi de toti care trebuie sa treaca prin acest "chin",ca voi gasi mereu vorbe de incurajare dar nu cred ca mai sunt in masura sa dau informatii cu privire la demersurile si actele necesare pentru obtinerea recunoasterii.Trebuie sa apara o alta "mentora" pentru partea cu recunoasterea ;) Pe sectiunea cu exercitarea profesiei cred ca inca mai pot informa ;) (bineninteles pe comunitatea valenciana deoarece cum bine stiti legile sunt diferite...fiecare comunitate are autonomie sanitara :( )

Frica de necunoscut o are oricine anca ;) Cred ca este devreme sa te gandesti la asta...inca mai ai de strabatut din drumul anevoios.... :( pana a ajunge sa te gandesti ce vei face daca vei lucra.In rezidente oricine face fata ;) in spitale e mai greu(materiale noi,tehnologie avansata....)dar nu imposibil ;)
Bafta multa si ANIMO!!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #4569 : 03 Iulie , 2012, 11:49:45 a.m. »
Informatie ;)

Am o prietena in Anglia care lucreaza acolo asistenta medicala dar care vrea sa vina in Spania(nu stie ce o asteapta  ;D ).Am intrebat la Ministerul Sanatatii daca o favorizeaza echivalarea de acolo si mi-au raspuns ca oricum trebuie sa ceara recunoasterea pe Spania dar ca trebuie sa ataseze la dosar si recunoasterea obtinuta acolo.Se vede ca ar fi un avantaj...altfel nu ar fi cerut-o.Va las raspunsul pentru cei interesati deoarece cred ca am mai vazut pe forum persoane care aveau recunoasterea de catre alte state europene si cred ca poate fi de interes.Pup.

Estimada Sra.:

En relación a la consulta planteada, se informa que:

Si su título de Enfermera ha sido expedido en un país comunitario, como es Rumania, para ejercer la profesión en España, deberá ser previamente reconocido en este país.

El Ministerio competente para resolver dicho reconocimiento es el de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad. La información y requisitos podrán encontrarse en la página web de este Ministerio

http://www.msssi.es/profesionales/formación/recotituloseuro

donde figura la Directiva 2005/36/CE del Parlamento Europeo y del Consejo de 7 de septiembre de 2005 relativa al reconocimiento de cualificaciones profesionales, así como el Real Decreto 1837/2008, de 8 de noviembre, por el que se incorpora al ordenamiento jurídico español la citada Directiva. Asimismo, encontrará nota informativa para los interesados en solicitar el reconocimiento de una profesión regulada en España, donde figuran los documentos que se precisan, forma, y lugares para la presentación. También se podrá descargar el modelo para solicitar dicho reconocimiento.

Además, en su caso –igualmente- deberá remitir la Resolución por la que dicha cualificación profesional le fue ya reconocido en otro país comunitario.  

Ministerio de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad

S.G. de Ordenación Profesional

(Unidad de reconocimiento de títulos de la Unión Europea )

Paseo del Prado, 18-20 -Despacho 6120

28071 Madrid

Tfs: 915961115/915961009

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4570 : 03 Iulie , 2012, 12:52:12 p.m. »
ai mare dreptate in ceea ce spui Ramona ,stiu ca e un drum anevoios,dar sunt cuprinsa de remuscari ca nu am facut nimic pana acum si de indoieli dar in acelasi timp nici nu vreau sa renunt,tu din ce ai studiat pentru examen?a fost greu sa inveti?mersi mult pentru incurajare,am nevoie de ea,te salut....

Offline eni

• Plutonier
  • Mesaje postate: 40
    • Adresa de email
« Răspuns #4571 : 10 Iulie , 2012, 14:05:58 p.m. »
Buna ALLY, cum esti cu sarcina?! eu inca in asteptare...speram ca va fi bine , succes!!

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #4572 : 11 Iulie , 2012, 16:06:54 p.m. »
Eni, azi am fost la monitoare totul bine pana acum :)  se lasa asteptat ???  incerc sa citesc cate ceva pt. ex.( mai dificil da na") tu cum te descurci?

Offline eni

• Plutonier
  • Mesaje postate: 40
    • Adresa de email
« Răspuns #4573 : 11 Iulie , 2012, 22:15:32 p.m. »
Ma bucur ca sunteti bine, si copilasul meu se lasa asteptat, mi au spus ca la 41.6 saptamani se provoaca nasterea, inainte nu, vedem noi.
Am sunat din nou la Minister, mi au spus ca daca chiar nu putem sa ne prezentam si o putem justifica putem presenta un "escrito", cu acte doveditoare de la medic, dar nu e garantat ca va fi acceptat, sansa se pierde si ne mai ramane una ( de examinare ma refer), in fine vedem noi...tu unde stai?! eu in Barcelona!!Sper sa avem noroc!!

Offline ALYY G.

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #4574 : 12 Iulie , 2012, 10:32:24 a.m. »
 Eni , iti las adresa mea de mess    alynalup@yahoo.com ( sa mai vorbim de ale noastre)  ;) Eu locuiesc in Toledo ; te-am pupat! ciao!                                                                  Pt. toti/toate cei care se vor prezenta la examen spor la invatat ;D sper sa ne vedem la examen  ;) Succes!

Offline Flore

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
« Răspuns #4575 : 13 Iulie , 2012, 11:45:45 a.m. »
www.seap.minhap.gob.es/ministerio/...gobierno/.../sub_valencia.html..si mi-am bagat dosarul pentru recunoasterea diplomei...Apoi....dupa vreo 8 luni de asteptare ...m-au sunat de la Minister de la Madrid...sa merg sa-mi ridic personal diploma de D.U.E. in care scrie ca pot lucra ca asistent medical cu aceleasi drepturi pe tot teritoriul Spaniei.....

Offline Flore

• Membru
  • *
« Răspuns #4576 : 13 Iulie , 2012, 12:01:01 p.m. »
Continuarea ? A fost de necrezut...La Bolsa de trabajo...nu ma puteam inscrie...pentru ca nu aveam nici macar 1 punct...experienta din afara Spaniei nu puncteaza in sistemul lor dupa cum prea bine stiti...Aici se ghideaza dupa un sistem de puncte=vechimea in sistem+ cursuri de reciclare profesionala+ cunoasterea "limbii valenciene " care are 4 etape :nivel oral=0.75p ; nivel elemental =1 p, nivel mediu (mitja)=2p ; nivel superior = 4 puncte ....Pe mine ma interesa sistemul de stat...mai exact Generalitat Valenciana...(pentru ca majoritatea privatilor (rezidente de tercera edad...plateau o mizerie de salariu si lucrai aproximativ non-stop) ...Am inceput sa fac cursuri de valenciana la Escuela Oficial de Idiomas...pentru ca certificatele obtinute dupa prezentarea la examen sa fie emise de JQCV (Junta Qualificadora de Conocimientos del Valenciano)altef nefiind valabile si recunoscute....Am obtinut 2 puncte...acum fac pregatire pentru nivelul superior...Interesant este ...ca toti cei care nu au trecut prin Oposiciones ...(adica examene oficiale in care se scot la examen posturile vacante din fiecare comunitate autonoma...si la care ,daca ai studiat temeinic materia de examen ai sansa sa obtii un post fix in sistemul sanitar=esti asigurat pana la pensie cu un loc de munca...) continua sa faca substitutii...adica sa lucreza periodic ...prin sistem...acoperind tot felul de vacante ,concedii medicale....si alte "bajas"...si bineanteles ca te cheama de la Bolsa de trabajo in functie de punctele pe care le are fiecare...

Offline Flore

• Membru
  • *
« Răspuns #4577 : 13 Iulie , 2012, 13:07:25 p.m. »
http://www.mad.es/sanidad/agencia-valenciana-salud.html ...Sper ca va pregatiti si voi...Daca nu ai trecut prin opozitii pentru post..."esti invizibil"...Dumnezeu sa ne ajute tuturor ! Astept intrebarile voastre...

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4578 : 13 Iulie , 2012, 16:57:46 p.m. »
buna Flore ;),bine ai venit pe forum,ma bucur ca iti impartasesti experienta cu noi,si eu am terminat in 1999 si am venit ca tine aici in Valencia in 2001,numai ca spre deosebire de tine eu abia acum 1 an m-am apucat de tramite si nu am nici experienta in domeniu,acum sunt in situatia in care imi pare rau ca nu am facut demersurile mai demult iar de examen mi-e groaza,dar ma bucur sa vad ca sunt fete care au reusit ,asta imi da un gram de optimism si un pic de forta de a lupta,iti doresc succes in oposiciones,apropo esti chiar din Valencia capital,eu stau in Ontinyent,salutari si numai bine....

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #4579 : 15 Iulie , 2012, 17:16:28 p.m. »
buna fetelor! asa cum anul trecut am plans alaturi de voi,anul asta vreau sa va pun ca am terminat primul an de medicina chinezeasca cu bine!!!!mai bine zis cu media 8.dupa esecul examenului de anul trecut
 am avut de ales intre a merge la psiholog (deoarece nu .mi mai puteam controla starea emotionala) sau sa incerc sa merg mai departe
am inceput sa studiez medicina chinezeasca doar din dorinta de a face ceva...de a.mi umple timpul si disco duro (asa cum spune sotul meu).atunci nu stiam nimic despre acupunctura,auriculoterapie,moxibucion,tuina si toate cele.acum stiu ca exista si o alta metoda de a trata o boala,desi in mtc nu exista cuvantul boala,ci doar sindrom.sindrom de insuficienta,de exceso,...yang o yin .am invatat ca nu poti trata un sindrom fara ca organele sa fie in echilibru..zang fu!! am invatat ca nu poti trada ochiul,daca nu echilibrezi ficatul,caci altfel,problemele vor reaparea.aici organele functioneaza in paralel.cand unul e in insuficienta,celalalt e in exceso.asa ca pt a fi in echilibru,cel in insuficienta trebuie tonificat,iar cel in exceso,trebuie dispersat.am invatat ca stresul si depresia se pot combate si fara pastile,care dupa cum se stie tonifica ceva dar toxifca alceva.am invatat ca hipertensiunea se poate regla in cateva minute prin microsangerare.am aflat ca pentru a retine mai usor punctele de auriculoterapie, (ureche)trebuie sa.mi imaginez un copil mic,un fat ,cu capul in jos....si astfel pt a quita duperea de cap,trebuie activat punctul care corespunde capului fatului.am aflat ca durerea de rinichi pe care am avut.o ani de zile era un sindrom de insuficienta,datorata acumularii de frig/umididitate acumulate inca din copilarie,de aici durerea de umeri,durerea lombara ,durere si pesadez en las piernas,cansancio,falta de concentracion .am facut analize si toate ai iesit bine...reumatism, glanda,am facut radiografie la coloana....totul bine...asa ca mi.au recomandat pastila minune..ibuprofen
!!!!!!!!!!!!!!!!apoi ,intr.o zi la practica,cand ne.a invatat sa tomam pulsul(cu 3 degete)profesoara mi.a spus....ai insuf yang de rinon y baso.toate sintomele m.i lea descris ea,eu nu a fost nevoie sa.i spun nimic.am facut 10 sesiuni de acupunctura si ma simt mult mai bn.dar asta e povestea mea.eu ma numar printr.e persoanele fericite care a avut posibilitatea de a face ceva,de a nu sta pe loc.nu.i de ajuns sa vrei sa faci ceva!!!!trebuie sa si poti!!!!cu siguranta sunt multe persoane capabile sa .si continue studiile aici,dar ficare are o poveste,greutati,familie,copii la scoala....fata mea e mare,asa ca mi.am putut permite sa ma gandesc la mine.mesajul meu pt voi e sa nu plecati capul!daca asta e drumul pe care vreti sa.l urmati,atunci trebuie sa luptati.nimemi nu n.e da nimic,nimeni nu n.e usureaza viata!sa fim sincere...cate dntre voi ve.ti primi ajutor din partea...oricui,cand nu ve.ti mai putea?eu nu ma bazes pe nimeni.ce pot face eu,e bun facut!!!noi suntem din nastere puternice si luptatoare!stiu ca fiecare dintre voi e capabila de mai mult!!!haide.ti sa nu mai plangem...sa fim mai ferme,mai ambitioase.stim ca spaniolii nu ne vor,dar noi ii vrem!!!as vrea sa luati examenul cat mai multe....sa le aratam ca putem.eu nu stiu daca ma voi prezenta.nu sunt capabila. nu mai pot lupta.poate sunt o lasa.pe mine m.ai invins.nu permite.ti sa vi se intample asta.daca nu sunt obtiuni,atunci trebuie sa invatam,invatam si iar invatam.eu va potajuta aratandu.va cateva puncte care sa va ajute sa scapati de stres(eu suncer...nu am niciunul)as vrea sa vin la examen sa va sprijin...sa fiu alaturi de voi!va doresc din tot suflul   muuuulta bafta.stiu ca examenul va fi greu!dar ziceti.mi ceva care.i usor...va iubesc pe toate...multa bafta,curaj,putere de concentrare si SA LUATI EXAMENUL

Offline anca l

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4580 : 15 Iulie , 2012, 18:33:53 p.m. »
bravo Mihaela c,mi-a placut mult mesajul postat de tine,mie chiar mi-ar face placere sa ne inveti cum sa eliminam stresul si chiar si depresia ,dar vreau sa-ti spun ca  si tu trebuie sa lupti nu numai sa incurajezi,asa cum ai reusit sa inveti medicina chineazeasca cred ca poti sa treci si examenul,asta a fost un inceput de studiu asa ca animate si tu cu noi,eu sincera sa fiu mie groaza de tot examen,munca si tot ,sunt praf dar am ceva care ma tot impinge de la spate,eu cred ca e un pic de ambitie amestecata cu multa frica,cine stie cel putin sa nu ne para rau ca nu am incercat desi in cazul meu ,da deja imi pare rau ca nu am incercat mai demult,dar asta e....

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #4581 : 17 Iulie , 2012, 12:30:15 p.m. »
Buna fetelor!ce se intapmla cu forumul?toata lumea invata pe rupte si nu mai timp de nimic altceva?chiar nu mai sunt intrebari fara raspuns?cred ca ar fi nevoie de cateva fete din gegeratia trecuta sa va animeze putin!chiar atat de tare sunte.ti ingrozite de examenul asta???chiar nici una nu mai zambiti?haideti fetelor....rodica...tu ce faci? Tu nu ai examen acum.intra si animeaza fetele .mai zi ceva.povesteste.le ce ceai imi vei aduce tu mie la examen!ce animatie a fost data trecuta si cans sa sustinut primul examen....cate intrebari au fost expuse aici!cate raspunsuri am aflat eu de aici!!sincer!!se aflau lucruri foate interesante!era un ajutor in a invata.eu nu am timp sa deschid nici o carte...exagerez!dar acum e f tarziu pt mine!dar daca voi ati mai afisa cate o intrebare...pe.aia as citi.o! Haideti fetelor...ca nu va fi capat de drum...stim ce ne asteapta.asta e! La naiba.....chiar nu va mai relaxati deloc???crede.ti ca asta va schimba cu ceva lucrurile?stiti cu toate ca stresul nu usureaza munca si nici capacitatea de memorare.stiti ca asa mai mult.ve.ti pierde.....nu.mi spuneti sa tac ! Ca nu voi tace!mu.mi spuneti ca mie mi.e usor sa vorbesc....pt ca fiecare dintre noi isi alege singur drumul in viata!stiu ca e usor sa dai sfaturi

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #4582 : 17 Iulie , 2012, 12:52:34 p.m. »
Deci...stiu ca e usor sa dai sfaturi.....dar eu nu asta fac! Eu ma cert cu voi.eu va provoc!nina....zi.mi ceva!sau mai bine pune.mi o intrebare care ti.a placut,care te.a impresionat. Mai e foarte putin pana la examen,iar voi nu sunte.ti!haide.ti fetelor....luati 5 minute de pauza.....asezati.va comode la o ceasca de cafea si intrebativa....ce fac? ...ce voi face? Viata se va termina aici? Sau dupa axamen...nu voi mai lupte cu viata? Nu voi mai avea probleme? Ba da....ele vor continua sa fie ale noastre! Si nimeni din afara nu l.e va rezolva! Deci vom lupta si dupa examen.stiu ca examenul e cumva definitoriu...dar nu putem face nimic ...nu putem schimba nimic! Trebuie sa luam viata asa cum e! E foarte pacat de persoanele care chiar sunt capabile...de cele care au destula experienta in domeniu...care nu mai stiu multe teorie,pt ca trecut timp....care nu au avut ocazia sa arate ceea ce au deprins.....!dar haideti sa fim realiste...marea cu sarea nu exista!!! Sper sa ma insel....sa fiu eu cea rea.....sa ma puteti contrazice....sper sa luati examenul cat mai multe.....dar nu mai fit atat de inchise.stiti ca fara sa vrem,ne.am transformat intr.o famile.si familia trebuie sa fie unita oricand!acum sunt la munca,dar dupa amiaza,cand voi fi acasa,voi scoate un manual si voi pune o intrebare.sper sa.mi raspundeti!!!!imi puteti zice orice....dar nu va las!!!!!!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #4583 : 17 Iulie , 2012, 14:37:47 p.m. »
.....nu.mi spuneti sa tac ! Ca nu voi tace!mu.mi spuneti ca mie mi.e usor sa vorbesc....pt ca fiecare dintre noi isi alege singur drumul in viata!stiu ca e usor sa dai sfaturi

:)) Mihaela, mi-ai readus zambetul pe buze!

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #4584 : 17 Iulie , 2012, 16:34:14 p.m. »
Nina...imi pare bn ca ti.am readus zambetul pe buze.dar as vrea sa pot face asta pt cat mai multe persoane.vreau sa va incurajez....sa pot face mai mult pt voi.pe mine nu m.a incurajat nimeni,niciodata! Cand i.am propus sotului sa fac postliceala stiti ce mi.a spus? Cand voi merge eu la scoala,mergi si tu!!!!.am plans si atat!.anul urmator l.am informat....m.am inscris la scola,pe un rece si taios!! Si nu a mai zis nimic.i.am spus mamai decizia luata.stiti ce mi.a spus?treaba ta...esti mare...faci ce vrei..dar gandestete ca fata ta e mare,are  14 ani....si iar am plans,de durere.apoi nu am avut bani de taxe.am vandut aurul.care.l aveam.cui era sa ma plang?lui mama?cum au fost cei trei ani...mai bn nu va spun!de acum nu mai cer voie.nu voi mai plange.ca ni.mi da nimeni.nu ma ajuta nimeni.stiti cum m.am simtit singura romanca intre 60 spanioli?multi dintre ei medici...iar eu o puta extranjera....care l.e curat ...baile?fenomenal..fantastic!!!!am zis.....aici suntem.egali.si pot fi mai buna decat multi dintre voi.in ultima zi de scola am plans de bucurie ca am terminat cu bine ,dar si de tristete.ma gandeam pe care din doua mame sa sun.....care se va bucura pt mine.si nu am sunat niciuna.caci nu era cazul.vreau sa va spun ca pt toate viata e grea.dar ca sta in puterea fiecarea sa luptam.de.aia va cical.de.aia nu va las in pace.acum sunt in vacanta,deci am timp sa va incurajez.sa va spun ca trebuie sa invingeti

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #4585 : 17 Iulie , 2012, 22:34:02 p.m. »
am zis ca pun o intrebare:la hipertension arterial maligna se caracteriza:a)cifras muy elevadas de presion presion arterial                                                                                            b)es normal que se produsca  cualqur edad .                                                                                       c)cifras no muy elegada de presion arterial                                                                                       d)se produce una nefrosclerosis maligna en<50% de los pacientes hipertensos                                         e)el pico de incidencia se presenta en mujeres a los 40 y 50 anos

Offline andreea1983

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4586 : 18 Iulie , 2012, 09:54:18 a.m. »
am zis ca pun o intrebare:la hipertension arterial maligna se caracteriza:a)cifras muy elevadas de presion presion arterial                                                                                            b)es normal que se produsca  cualqur edad .                                                                                       c)cifras no muy elegada de presion arterial                                                                                       d)se produce una nefrosclerosis maligna en<50% de los pacientes hipertensos                                         e)el pico de incidencia se presenta en mujeres a los 40 y 50 anos

Mihaela c :D cred ca raspunsul e  (a) :D
« Ultima Modificare: 18 Iulie , 2012, 09:56:05 a.m. de andreea1983 »

Offline gabriela88

• Membru
  • *
« Răspuns #4587 : 18 Iulie , 2012, 19:14:33 p.m. »
salut ,Flore, sint Gabi ,valencia ,crezi ca ai putea sa-mi dai adresa ta de mail?as fi vrut  sa te intreb anumite chestii ,daca nu este cu suparare,multumesc mult

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #4588 : 19 Iulie , 2012, 00:49:04 a.m. »
da ,raspunsul corect este a.uite alta.....en enfermos con funcion renal normal se recomienda la ingestia de:    a)1g/kg de peso y dia de proteinas de alto valor biologico       b)3g/kg de peso y dia de proteinas de alto valor biologico                 c)5 g/kg de peso y dia de proteinas de alto valor biologico           d)7g/kg de peso y dia de proteinas de alto valor biologico             e)9 g/kg de peso y dia de proteinas de alto volor biologico
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          son condiciones que favorecen la aparicion de esplenomegalia:             a)trastornos hematologicos con alto recambio celular              b)ocupacion medular            c)hipertencion portal                    d)todas los anteriores                      e)ninguna

Offline andreea1983

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #4589 : 19 Iulie , 2012, 09:53:03 a.m. »
da ,raspunsul corect este a.uite alta.....en enfermos con funcion renal normal se recomienda la ingestia de:    a)1g/kg de peso y dia de proteinas de alto valor biologico       b)3g/kg de peso y dia de proteinas de alto valor biologico                 c)5 g/kg de peso y dia de proteinas de alto valor biologico           d)7g/kg de peso y dia de proteinas de alto valor biologico             e)9 g/kg de peso y dia de proteinas de alto volor biologico
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          son condiciones que favorecen la aparicion de esplenomegalia:             a)trastornos hematologicos con alto recambio celular              b)ocupacion medular            c)hipertencion portal                    d)todas los anteriores                      e)ninguna

Mihaela C la prima intrebare raspunsul este (a) si la a doua raspunsul (c) O zi buna!:)

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #4589 : 19 Iulie , 2012, 09:53:03 a.m. »