Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1574462 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline doinelia

• Plutonier
  • Mesaje postate: 46
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #480 : 28 Decembrie , 2009, 19:33:32 p.m. »
Buna mimami,iti multumesc de sfat dar unde gasesc adresa?si daca inca nu am primit scrisoarea are ceva ca ma inscriu inainte?mersi.

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #481 : 29 Decembrie , 2009, 00:15:04 a.m. »
Buna fetelor ; numele meu este Costina ,locuiesc in Mallorca ; ma bucur tare mult ca am gasit acest forum ; am citit cred majoritatea mesajelor voastre ; sint in aceeasi situatie ca si multe dintre voi , cu examen pe data de 30 ianuarie ; M-a preocupat ideea de a nu avea o tematica pt acest examen si am fost la Guvern , la area de Alta Educacion - care , ca de obicei funccioneaza ca si un Secretariat - noi nu stim nimic -numai primim documente .Va dati seama ca m-a infuriat pierderea de timp si pasivitatea lor si am sunat la Ministerulde Educatie ; Mi-au spus ca o sa fim informate prin posta ,dupa 10 ianuarie , de tematica ; Vedeti ca mai e vorba si de proba practica , care va trebui sa o sustinem ;consta in cazuri practice -pacient de virsta...si cu afectiunile ... ce trebuie facut ,sau ce trebuie administrat in caz de ¿ cautatiin Internet cazuri practice de enfermeria , test ; eu mai studiez din pagina :www.enfermeria.es unde sint cursuri , apuntes ,interesant mai ales ca aici nu dispunem de manualele  noastre de acasa .Ma bucur inca odata ca am cu cine impartasi mai multe ,credeam ca pe aici nu mai e nimeni ; va pup pe toate , Sarbatori cu bine !!!   ....si ..la invatat .

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #482 : 29 Decembrie , 2009, 10:16:38 a.m. »
buna doinela. scriemi pe formihaela@yahoo.com

Offline m.laura

• Locotenent
  • Mesaje postate: 105
« Răspuns #483 : 29 Decembrie , 2009, 11:20:45 a.m. »
mersi mult danadinu pentru raspuns....sa speram ca va fi bine....Un an nou fericit va doresc....La multi ani!!!

Offline m.laura

• Locotenent
« Răspuns #484 : 29 Decembrie , 2009, 11:23:32 a.m. »
Buna Costina si eu sunt din Mallorca...o intrebare am pt tine....ti-au cerut si tie aceasta recomandare sau certificat de la Ministerul Sanatatii din Romania si dupa aceea ti-au dat raspuns ca trebuie sa sustii un examen sau ti-au dat direct acest raspuns??? Sarbatori fericite...

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #485 : 29 Decembrie , 2009, 14:52:35 p.m. »
Buna , Laura ; Sa stii ca ma lupt cu Ministerul Educatiei din ianuarie 2007 , de cind aparuse ideea asta de Recunoastere de titlu ; Ei bine , nu mi-au dat nici un raspuns clar ,scris ma refer ; Anul acesta in Iunie  am facut o solicitare la Sovit Ro si la Solvit Spania - Ro mi-au zis ca e obligat Ministerul sa-mi recunoasca automat titlul ,dar sa prezint si Certificatul acela de la Min Sanatatii din Ro -certificatul de competenta , care de fapt e numai o recomandare !!! . Mi-au spus ca nu mai e nevoie sa prezint nimic si ca mi se vor aplica las medidas compensatorias ;mi-au spus ca dosarul meu este in proces de studiu si ca se urmareste transformarea anilor de experienta in puncte ; Imagineaza ca am crezut ca urmeaza sa-mi trimita raspuns pozitiv ,dar... nimic .Mi-au trimis solicitarea asta de participare la probe teorico practice si daca vreau sa ma inscriu pt data de 30 Ian 2010.
Daca nu aprobam acest examen ne dau dreptul de a face practica tutelata in institutii in urma careia putem la fel sa beneficiem de Recunoastere ; Sper sa se puna de acord si sa nu ne mai amageasca atit ; Sint tare dezamagita de multe lucruri ; Eu cred ca le e teama sa recunoasca titlul direct -cum ar fi normal - ce fac cu atitea enfermere care nu au de lucru ;Am avut ocazia sa lucrez intr-o Rezidenta ; e clar ca noi avem experienta , ca sintem apreciate ,dar stii cum e aici - hirtiile vorbesc ; am vazut si enfermere care habar nu au pe ce lume traiesc ,dar sint homologate !Imagineaza ca nu stiu sa extraga o proba de singe ,ce sa zic mai mult .
Oricum e un inceput bun pentru noi ;ceva vor face , nu au alternativa ; Sa speram ca recunoasterea va fi cadoul nostru de sarbatorile astea , chiar daca mai tirziu !
Tine-ma la curent daca ai ceva noutati ; Va pup ,si spor la invatat .

Offline m.laura

• Locotenent
« Răspuns #486 : 29 Decembrie , 2009, 20:29:13 p.m. »
Mersi de raspuns draga, si eu am avut experiente neplacute ca de exemplu acum...eu am apelat la o avocata pentru a-mi face un scris unde cer o prelungire de termen pentru a prezenta respectiva recomandare de la Minister deoarece nu aveam cum sa le prezint in 15 zile cum ziceau ei....asta s-a intamplat acum o luna ...acum mi-a ajuns iar o scrisoare de la ei cum ca imi mai acorda un termen de 7 zile sa prezint acea recomandare...dupa parearea mea inca nu au deschis plicul cu cererea mea pe care a facut-o avocata....iar acum nu stiu....daca nu prezint actele respectiva pana in data in care imi zic ei imi dau raspunsul la solicitarea mea , bineinteles denegat....insa sper ca avocata asta sa faca ceva , nu stiu , mai facem un scris , sunam sa vedem ce s-a intamplat, sa speram ca va fi bine.
Dupa parerea mea sistemul lor merge foarte prost si efectiv nu le pasa , sau poate sunt smecheri si nu vor sa ne recunoasca titlurile desi au nevoie de asistente, insa eu sunt foarte dezamagita de ei deoarece eu cand mi-am acut solicitarea de aici de la Area de educacion mi-au zis ca ma incadrez la auxiliar de asisitenta, cand m-au contactat cei de la firma la care lucrez acum acestia mi-au zis ca sunt due , nu a stiut nimeni sa-mi zca unde ma incadrez si cum sa fac solicitarea, apoi am facut o noua solicitare.....de unde poti sa stii din moment ce esti strain aici, fara sa prea stii limba , sa cunosti legile si toate astea deci....inca o experienta neplacuta....
In legatura cu cele de aici... sunt cu mult sub nivelul nostru dar ei se tin ca stiu si sunt foarte avansati..dar in fine asa merge treaba , sa speram ca va fi bine......si eu am avut o experienta placuta si inca o mai am deocamdata ca lucrez la o firma de riesgos laborales si sunt foarte norocoasa ...insa acum vedem pe viitor daca o sa primesc vreo veste buna de la Ministerul Educatiei si-mi accepta solicitarea , ar fi minunat....Doamne ajuta, Doamne ajuta la toata lumea sa fie bine...

Offline m.laura

• Locotenent
« Răspuns #487 : 29 Decembrie , 2009, 20:35:15 p.m. »
Costina nu ai putea sa-mi lasi un email sa mai vorbim daca tot esti in tema cu astea m-ar interesa sa mai vb sau daca vrei sa ne intalnim si mai vorbim.....astept raspunsul tau si ...spor la invatat ...si multa bafta...

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #488 : 29 Decembrie , 2009, 22:21:40 p.m. »
buna fetelor,nu am mai scris de ceva vreme,dar v-am urmarit in tacere.Ma bucur pt voi cele care au posibilitatea sa sustina acest mult asteptat examen,si va urez mult succes,dar intreb si eu,noi ceilalti care nu locuim  in spania,ci in Romania,ce facem???de recunoscut nu ni se recunosc diplomele,de sustinut examen,nu putem pt ca sa fim seriosi cine merge din rom in sp pt a sustine ex?mai ales ca si muncim aici,(vb cazul meu),noi nu avem nici o sansa???nu e corect ??? :-[ >:(

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #489 : 30 Decembrie , 2009, 22:32:00 p.m. »
Buna Laura ; Iti las email-ul meu : valgisa@yahoo.es; As vrea sa ne intilnim dar eu locuiesc la capatul lumii  , in capdepera ; oricum spune-mi unde locuesti tu si poate vin sa-ti fac o vizita ; mi-ar face placere sa vb cu tine , mai ales ca aici nu am pe nimeni ,roman ma refer ; multa bafta si tie ;

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #490 : 01 Ianuarie , 2010, 16:38:57 p.m. »
buna;nu stiu cum va simtiti voi dar eu sunt total deceptionata.Am depus actele in data de 23 sept si in 23 dec am primit o scrisoare unde i-mi :-cer un certificat cu materiile studiate,nr de ora de teoria y practicas ;-recomandarea de la ms din romania(si culmea e ca le am depuse)dar mi-au mai cerut sa demonstrez ca am 2 ani de experienta(copie carte de munca)precum si un certificate ca nu sunt inhabilitado para exercer la profesion (HABAR NU AM DE UNDE-L POT OBTINE).am cerut cartea de munca din ro ,urmeaza sa o traduc dar eu am lucrat ca sora medicala si nu stiu cum vor traduce cei de la ambasada.habar nu am ce sa mai fac si unde sa mai merg.Poate a fost greseala mea ca am spus ca am lucrat 2 ani.....Dar ei au spus ca legea prevede 3 ani de experienta pt a obt recunoastera automata.CERT ESTE CA SUNT TOTAL DECEPTIONATA.Luni voi merge la minister pt a clarifica pt ce-mi mai cer inca o data recomandarea si planul de studiu.Poate le-au pierdit.SI ACUM CEVA PT DOINA:SI EU SUNT DIN MADRID NU STIU UNDE LOCUIESTI TU DAR EU CRED CA CEL MAI BINE E SA-TI REZOLVI PROBLEMELE MERGIND DIRECT LA MINISTER.DUPA CUM VEZI HITRIILE SE PIERE CHIAR SI DEPUNINDU-LE DIRECT ACOLO,DAPAI SA LE TRIMITI PRIN POSTA SAU MAI STIU EU CUM . AS VREA DACA SE POATE SA NE CUNOASTEM .va pup

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #491 : 01 Ianuarie , 2010, 18:01:48 p.m. »
buna!acel certificado se poate obtine de la ministerul sanatatii sau de la oamr,dar trebuie sa le spui clar ce vrei...si pina te intelegi cu ei sa-l faca asa cum trebuie.....stii cum e in tara!Ai mare grija cum iti traduc "sora medicala",deoarece au tendinta de a traduce auxiliar de enfermeria",si atunci..........eu am tradus actele de vreo 2 ori,deoarece imi scriau auxiliar...pina la urma i-am convins la o firma din bucuresti sa scrie enfermera ,care e asistenta si suna cam general,nu DUE,care stim ca e diplomado universitario en enfermeria.UN AN NOU FERICIT!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #492 : 01 Ianuarie , 2010, 20:29:48 p.m. »
mihaela c, si eu sunt confuza! am depus dosarul dupa 1 septembrie (cam pe 4-6 sept)cu toate actele mai putin cartea de munca...citind mesajul tau deja intru in panica..daca o sa-mi ceara cartea de munca...nici macar nu o am la mine..e in Romania...nu am luat-o de la clinica...de traducerea ei ce sa mai zic...nici eu nu am 3 ani de vechime ca sa primesc recunoastere automata..si cel mai mult ma sperie faptul ca nimeni nu stie nimik despre dosarul meu..transferul asta de dosare de la ministerul educatiei la ministerul sanatatii a complicat lucrurile si eu nu mai stiu ce sa fac..au trecut 4 luni, n u am primit numar de inregistrare la dosar si nimeni nu poate sa-mi dea o informatie despre stadiul in care este dosarul meu..deja imi fac griji..daca s-a pierdut?!
  Sa ne spui si noua Mihaela ce raspuns primesti luni de la minister legat de faptul ca iti cer inca o data cerificatul si planul de invatamant...cum sa se piarda niste documente importante din dosar...astia se joaca cu viata noastra..?!...mama, ce bataie le-as trage!!!

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #493 : 02 Ianuarie , 2010, 11:16:02 a.m. »
Buna fetele si in primul rand LA MULTI ANI!!! si fie ca nou an sa va aduca nu mai fericire si bucurii si bineinteles recunosterea studiilor  ;D ;D! eu nu mai inteleg cu scrisorile astea ce se intampla pt ca eu mi-am depus actele in 15 septembrie si inca nu stiu nimic! Oare cum le analizeaza?In ce ordine? M-am saturat de asteptat! Pot sa ma inscriu la examen daca nu am primit scrioarea?

Offline adinuta

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Adresa de email
« Răspuns #494 : 02 Ianuarie , 2010, 14:44:50 p.m. »
La multi ani!Bafta multa la examen!

Offline doinelia

• Plutonier
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #495 : 02 Ianuarie , 2010, 16:04:33 p.m. »
Buna Mihaela C.sunt Doina din Madrid,contacteaza-ma la adresa doinelia@yahoo.com si-ti explic de unde sa ceri certificatul care atesteaza ca nu ai avut probleme ca enfermera.Nu se ia de la minister din romania ci de ordinul asistentilor medicali.

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #496 : 02 Ianuarie , 2010, 17:27:50 p.m. »
ciao fetelor,
Sa inteleg din ce povestiti pe forum,ca cei de la minister isi schimba criteriile de recunoastere de la luna la luna?,acum incep si ei sa ceara,aceleasi acte ca si pt Italia.Si de unde a-ti scos chestia asta cu 3 ani de experienta pt a  primi recunoasterea???eu nu cred ca are relevanta,adica stiu fete (asistente)care au 10 ani de experienta si tot nu au primit recunoasterea,asa ca nu stiu daca cer neaparat 3ani experienta sau nu.In fine,oricum in loc sa fie tot mai usor,se pare ca tot mai greu va fii sa primim recunoaste .succes la toate!!!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #497 : 02 Ianuarie , 2010, 17:53:53 p.m. »
mihaela c, si eu sunt confuza! am depus dosarul dupa 1 septembrie (cam pe 4-6 sept)cu toate actele mai putin cartea de munca...citind mesajul tau deja intru in panica..daca o sa-mi ceara cartea de munca...nici macar nu o am la mine..e in Romania...nu am luat-o de la clinica...de traducerea ei ce sa mai zic...nici eu nu am 3 ani de vechime ca sa primesc recunoastere automata..si cel mai mult ma sperie faptul ca nimeni nu stie nimik despre dosarul meu..transferul asta de dosare de la ministerul educatiei la ministerul sanatatii a complicat lucrurile si eu nu mai stiu ce sa fac..au trecut 4 luni, n u am primit numar de inregistrare la dosar si nimeni nu poate sa-mi dea o informatie despre stadiul in care este dosarul meu..deja imi fac griji..daca s-a pierdut?!
  Sa ne spui si noua Mihaela ce raspuns primesti luni de la minister legat de faptul ca iti cer inca o data cerificatul si planul de invatamant...cum sa se piarda niste documente importante din dosar...astia se joaca cu viata noastra..?!...mama, ce bataie le-as trage!!!
buna!de ce nu intrebi daca poti sa depui dosarul din nou,direct  la ministerul sanatatii?

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #498 : 02 Ianuarie , 2010, 18:33:18 p.m. »
ciao fetelor,
Sa inteleg din ce povestiti pe forum,ca cei de la minister isi schimba criteriile de recunoastere de la luna la luna?,acum incep si ei sa ceara,aceleasi acte ca si pt Italia.Si de unde a-ti scos chestia asta cu 3 ani de experienta pt a  primi recunoasterea???eu nu cred ca are relevanta,adica stiu fete (asistente)care au 10 ani de experienta si tot nu au primit recunoasterea,asa ca nu stiu daca cer neaparat 3ani experienta sau nu.In fine,oricum in loc sa fie tot mai usor,se pare ca tot mai greu va fii sa primim recunoaste .succes la toate!!!

Asta vad si eu... unora le cere experienta, dreptul de libera practica de la OAMMR... mie nu mi-au cerut astea!
Iar de recunoscut diplomele automat, e valabil doar pentru asistentii diplomati ce au terminat facultatea din 2007 incoace (ma refer ca DUE). Si legea e asa de prost facuta... nu pot atasa vechimea la diploma de as med diplomat, doar la certificat de absolvire de scoala postliceala. Asta e... Va urez bafta in continuare, ca avem toate nevoie!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #499 : 02 Ianuarie , 2010, 18:45:24 p.m. »
LA MULTI ANI!!!un an nou plin de realizari,succese,impliniri,sanatate,fericire!!!dar mai ales reusita la examen!!!sau practica....echivalare....
cat de multe fete s-au alaturat forumului in ultima perioada!!!
bun venit tuturor!!!
vad ca se tot complica lucrurile.azi am citit ce au postat noile fete si am ramas surprinsa!cred ca intradevar schimbarea competentei de echivalare catre institutia ministerului sanatatii a adus mai mari batai de cap.daca intrati pe pagina lor la profesionali actele ce le cer acum sunt mai multe decat se cerea la ministerul educatiei.asa este,cer si carte de munca,si materii studiate,si ore....etc....vad ca noi fetele care am depus prin min educatiei ne-am retras un pic din subiect deoarece ne depaseste,prin ministerul sanatatii se pare ca procedura este un pic diferita.eu personal aici nu ma mai pot implica sa dau sfaturi!!din pacate....
observ ca s-a format un "nou colectiv" sa zic asa cu fetele care au depus dupa septembrie.
noua celorlalte ne ramane sa le uram muuuuult succes si sa ne auzim dupa examen,care eu una nu il vad aprobat dar nu sunt deloc trista....astept cu nerabdare practica.
daca proba practica de la examen presupune rezolvarea unui caz mi se pare chiar simplu!!imposibil sa nu stii ce sa spui daca te ghidezi dupa modelul virgina henderson,pe care de alt fel si ei il aplica in planul de ingrijiri.
ce o fi o fi!!!
va pup fetelor si spor la invatat ca eu nu am timp....mai dau din cand in cand cate un ochi pe o carte.....dar.....
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #500 : 02 Ianuarie , 2010, 19:38:49 p.m. »
Ramona, te rog scrie link-ul ministerului sanatatii, unde scrie despre actele necesare recunoasterii diplomelor! Multumesc!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #501 : 02 Ianuarie , 2010, 21:49:03 p.m. »
kali iti las adresa unde gasesti documentele http://www.msps.es/profesionales/formacion/recoTitulosEuro/profesionales.htm optiunea documentacion necesaria
daca intri aici  http://www.msps.es/profesionales/formacion/recoTitulosEuro/home.htm gasesti si decretele referitoare la echivalare.
bafta!

Offline m.laura

• Locotenent
« Răspuns #502 : 02 Ianuarie , 2010, 22:29:47 p.m. »
Eeeee fetelor va cam grabiti, nu stiu daca voua nu v-au spus dar omologarea pt diploma de asistent dureaza un an de zile sa va explic si de ce ..... avocata mea mi-a explicat ca acel consiliu care da aprobarea la aceasta omologare se reuneste o data sau de 2 ori pe an , acum cum vi-e norocul si depinde cand ati trimit dosarul, eu una am asteptat 11 luni , bun daca dosarul nu e complet va cer documentatie in plus , cum e planul scolar, practica ...etc .... apoi se examineaza inca odata dosarul si va da un raspuns, daca au nevoie de certificatul de la minister , daca trebuie sa da-ti examen ...acuma depinde de fiecare ce scoala a facut si cat de mult noroc are......nu va stresati daca va e complet dosarul trebuie numai sa aveti rabdare sa asteptati raspunsul lor......sa speram ca unul bun....bafta tuturor...sper ca v-am ajutat cu ceva.....
Erofeinina daca vrei informatii poti merge la guvernul din orasul tau unde banuiesc ca ai depus actele si ei sunt obligati sa-ti dea o informatie , nici eu nu mi-am stiut nr de expediente dar m-au gasit dupa nume si nie....bafta
« Ultima Modificare: 02 Ianuarie , 2010, 22:34:00 p.m. de m.laura »

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #503 : 02 Ianuarie , 2010, 23:09:15 p.m. »
Laura, multumesc pentru sfat! Si tie, Ramona-Elena pentru informatiile ajutatoare pe care le oferi de fiecare data...esti un adevarat serviciu de consultanta! Acum pentru fetele care urmeaza sa dea examenul avem si noi o rugaminte (noi- cele care nu intram la acest examen de pe 30 ian) daca puteti sa postati un exemplu de intrebare din cele care o sa pice...macar una..sa vedem cam ce vor de la noi...pe ce pun accent...succes!

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #504 : 03 Ianuarie , 2010, 10:24:17 a.m. »
sal,
oare sa trimit si programa analitica,fetelor?e destul de mare.are 33 de pagini,oare sa ma ajute la ceva???ce ziceti?

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #505 : 03 Ianuarie , 2010, 12:50:21 p.m. »
sal,
oare sa trimit si programa analitica,fetelor?e destul de mare.are 33 de pagini,oare sa ma ajute la ceva???ce ziceti?

Dy, daca ai facut cerere pentru omolagare, trimite-o! Si tradusa (si legalizata) si in romaneste! Daca ai cerut doar recunoasterea profesiei, nu le trebuie! Eu am facut cerere pentru amandoua... recunoasterea pentru angajare, cealalta pentru licentiatura! Prostia mare e ca acum, in sud unde locuiesc eu, la facultate se face doar diplomatura sau masteratul. Asa ca... m-am saturat de toate! Colegele mele au intrat in toamna direct in anul 4 si in cateva luni vor avea licentiatura. Bv lor!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #506 : 03 Ianuarie , 2010, 12:57:32 p.m. »
Scuze... am vrut sa zic ca la facultate, acum, se iese cu gradul sau masteratul.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #507 : 03 Ianuarie , 2010, 12:58:43 p.m. »
kali iti las adresa unde gasesti documentele http://www.msps.es/profesionales/formacion/recoTitulosEuro/profesionales.htm optiunea documentacion necesaria
daca intri aici  http://www.msps.es/profesionales/formacion/recoTitulosEuro/home.htm gasesti si decretele referitoare la echivalare.
bafta!

Multumesc, Ramona! Ma voi uita imediat!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #508 : 03 Ianuarie , 2010, 13:20:39 p.m. »
cu placere fetelor...oricand sunt dispusa sa va ajut cu informatii atat timp cat am acces la ele!
cat despre examen,nina fii sigura ca dupa ce il vom sustine vom intra sa impartasim cu voi experienta traita,care si cum ce a facut,ce raspunsuri a dat,ce caz practic a avut,etc.
nici nu mai este mult,deja ne bate la usa si eu nu am invatat nimic!!sanatoase sa fim! :D
va pup!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #509 : 03 Ianuarie , 2010, 13:48:25 p.m. »
Vai, Ramona... ce diferite sunt cerintele Ministerului Sanatatii fata de cele ale Ministerului de Educatie! Imi vine sa urlu de ciuda! Daca stiam de la inceput... aveam deja recunoasterea! Iar in ceea ce priveste acele certificate de la OAMMR... eu le am, dar sunt mentionate doar numarul de credite, nu scrie negru pe alb ca am lucrat anii astia... ma intreb, oare cei de la Min.  San. au habar ca toate asistentele inscrise in Ordin efectiv lucreaza?

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #509 : 03 Ianuarie , 2010, 13:48:25 p.m. »