Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1474233 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Monica27

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 20
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #4830 : 14 Aprilie , 2015, 00:44:07 a.m. »
Buna Cris! Cursurile se vor incepe eu m-am inscris la bucuresti si la focsani dar la focsani nu s-au  inscris multe persoane..Cursurile vor incepe numai daca se inscriu suficienti elevi aproximativ 30 pentru a forma o clasa. .Eu o sa fac tot posibilul sa il fac ca nu se stie dc la anul se vor inscrie sau nu  ..cursul chiar dc se fc 3 ani consecutiv scolile il vor face numai dc sunt elevi suficienti ...la bucuresti mi-au spus ca in curand vor incepe astept 😦..o sa mai sun zilele acestea si mai scriu pe forum. Numai bine! 😙

Offline Monica27

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 20
« Răspuns #4831 : 14 Aprilie , 2015, 10:36:59 a.m. »
Vroiam sa mai specific ca lista de inscrieri e deschisa tot anul nu ai o data  fixa. .cum se strang elevi pt a forma o clasa incep ..dar lista de inscrieri continua..de exemplu  dc peste o luna se inscriu suficienti pt a forma o alta clasa incep din nou si asa tot anul. .La Iasi au inceput de 2 ori pana acum ..au inceput pe 7 februarie prima grupa si pe 14 martie alta grupa..si tot asa. .Sper sa va fie de folos! O zi buna!

Offline cristina urcan

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
« Răspuns #4832 : 29 Aprilie , 2015, 14:11:50 p.m. »
   Salutari!! Este cineva din cluj interesat de programul de revalorizare?? am sunat si mi s-a spus ca in cluj nu se vor face cursurile pt ca nu sunt solicitanti  :( . Eu locuiesc in Madrid, m-ar interesa sa fac cursul dar daca nu sunt solicitanti pt cluj...nu stiu inspre ce alt oras sa ma indrept. Zic ca merita sa sacrificam cateva luni pt a face cursul! Mult succes tuturor!!

Offline cristina urcan

• Membru
  • *
« Răspuns #4833 : 29 Aprilie , 2015, 15:16:45 p.m. »
Tocmai am sunat si la Alba Iulia, cursurile vor incepe in 15 septembrie DACA vor fi suficiente persoane, de la secretarie mi s-a spus ca eu sunt abia a 3-a persoana care s-a interesat, evident cu 2-3 persoane nu se va face cursul. Animooo, poate ne strangem de-o grupa!

Offline cristina urcan

• Membru
  • *
« Răspuns #4834 : 01 Mai , 2015, 21:33:30 p.m. »
 Buna fetelor!! m-am interesat si la bucuresti, mi-au zis ca e aproape sigur ca va incepe cursul in cateva saptamani, posibil in iunie!! in principiu doar orele de teorie, de stagiu practic inca nu stiu nimic. M-am gandit sa ma inscriu acolo...as merge doar sambata si duminica la cursuri, problema va fi practica....nu se stie cand va incepe. Destul de complicat sa ne hotaram,avand in vedere ca trebuie sa renuntam la locul de munca de aici pt cateva luni :-\ :-\ :-\

Offline cristina urcan

• Membru
  • *
« Răspuns #4835 : 19 Mai , 2015, 14:41:30 p.m. »
Salutari la toata lumea! M-am inscris la Bucuresti, astept sa ma sune sa vedem cand incep cursurile.  Monica27, vreau sa vb ceva cu tine...nu pot sa-ti trimit in privat. iti las emailul meu, te rog sa ma contactezi. ( cristinasicoco@yahoo.com)

Offline larysa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 10
    • Adresa de email
« Răspuns #4836 : 27 Mai , 2015, 19:48:31 p.m. »
 Si eu am sunat la Alba -Iulia , si se incepe pe 15 septembrie daca sunt suficiente persoane cum sa mentionat mai sus. Si eu ma inscriu ca am terminat in 2007 si am lucrat 4 ani in tara si nu 5 cum se cere in directiva. Sper sa ne ajute cursul asta , ca de la secretariat nu stiau sa-mi zica daca se poate face si la distanta , pretul etc. mi-au spus ca asta decide Domnul Director . Acum traba sa-mi depun cererea , si o sa merg in tara daca nu se poate face la distanta cursul, sper sa-mi pot lua liber de unde lucrez. ;)

Offline Simone13

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
« Răspuns #4837 : 04 Iunie , 2015, 02:40:53 a.m. »
Buna noapte, fetelor! Eu personal m-am inscris in februarie la mult ravnitul Curs de REVALUARIZARE, IASI. Cursul este prezential, dureaza trei luni de zile, sunt destul de severi in sensul ca cer o gramada de referate, etc.Nu doresc sa va speri doar sa va spun experienta mea.In data de 22 iunie am examenul final care consta in Ex. scris si oral! Sper si doresc tuturor sa reuseasca absolut tot ce-si doresc, si sa reusim odata sa putem sa ne afirmam in domeniul nostru de Asistent Medical Generalist. Bafta tututror!

Offline larysa

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4838 : 15 Iunie , 2015, 15:24:26 p.m. »
Buna la toata lumea . De convocatoria de anul acesta stie cineva ceva ?

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Ultima Modificare: 24 Iunie , 2015, 17:52:53 p.m. de erofei nina »

Offline VANESSA

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 68
« Răspuns #4840 : 24 Iunie , 2015, 20:30:04 p.m. »
Buna fetelor....referitor la convocatoria de anul acesta pe pagina ministerului scrie ca examenul este pe 9 iulieeeeee.....acum o sapt eu am sunat si mie mi-au spus ca inca nu a iesit convocatoria.....iar acum vad pe pagina ministerului 9 iulieeee si au pus articolul publicat in luna aprilie....Eu nu mAi inteleg nimic....acum o sapt. Nu era nimic publicat....dar nu vad lista cu cei care se pot prezeenta

Vreuna dintre voi stie ceva? Maine o sa sun dimineata sa vad ce  imi vor mai spune

Offline larysa

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4841 : 25 Iunie , 2015, 16:43:23 p.m. »
Si eu le-am trimis maill saptamina trecuta si mi-au raspuns ca nu stiu nimic de comvocatorie  le-am dat si numarul de dosar . Si vad si eu data de 9 iulie dar nu gasesc nici o lista si cica e de prin aprilie, eu nam vazuta decat saptamana trecuta desi ma uitam mereu pe saitul MS poate nam vazut bine nu stiu nu inteleg nimic. VENESSA daca ai sunat scrie tie ce te-au mai zis.

Offline andreea1983

• Plutonier
  • Mesaje postate: 25
    • Adresa de email
« Răspuns #4842 : 01 Iulie , 2015, 21:34:48 p.m. »
http://www.boe.es/boe/dias/2015/05/01/pdfs/BOE-A-2015-4840.pdf

Doar 4 persoane la examenul din 9 iulie? Si restul?

Offline andreea1983

• Plutonier
  • Mesaje postate: 25
    • Adresa de email
« Răspuns #4843 : 08 Iulie , 2015, 07:25:07 a.m. »
Simone13 am inteles ca ai avut examen pe data de 22 iunie. Ne poti spune si noua cum a fost? Multumesc si multa bafta in tot ceea ce vrei sa faci :)  ;)

Offline mihaela m

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 4
« Răspuns #4844 : 31 Iulie , 2015, 17:23:00 p.m. »
Buna fetelor, este cineva dintre voi care s-a inscris anul acesta la probele de "medidas compesatorias"? Eu am prezentat actele anul acesta dupa ce am " consumat"  cele trei sanse de examen si imi cer alte acte ceea ce nu mi- au cerut data trecuta. Acum imi cer un certificat de nivel de la scoala post- liceala unde am invatatin care sa apara nivelul de studii care il avem. Vroiam sa stiu daca cineva a prezentat asa ceva, pentru ca mie mi- au spus de la scoala ca asa ceva ei nu elibereaza. Multumesc  ;)

Offline Lya

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Adresa de email
« Răspuns #4845 : 12 August , 2015, 18:27:25 p.m. »
Buna la toate,am citit unele mesaje dintre voi multe trebuie sa va prezentati la medidas compensatorias,dar citind lista celor convocati erau doar cateva persoane.Eu inca nu am ajuns sa depun dosarul in Min.Madrid,deoarece am deja un echivalent la diploma obtinuta in Ro ca TCAE aici,insa dupa obtinerea credentialului am scos Certificatul de la ministerul Sanatatii din Bucuresti (am fost promotie anului 2012)de asistent medical.Daca puteti,va rog lamuriti-ma,voi intra la medidas compensatorias chiar si cu certificat de competente profesionale si certificatul cu legea de la Bucuresti,conform cerintelor europene sau imi vor da recunoastere automata?Stiti ceva concret despre asta?E nevoie sa renunt la titltul de TCAE?Va multumesc mult,sa aveti multe succese!!

Offline juliett

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 209
    • Adresa de email
« Răspuns #4846 : 29 August , 2015, 00:55:30 a.m. »
Buna tuturor,am creat pe facebook un grup,daca vreti sa accesati pagina si sa vorbim acolo ptr ca e mai usor,sau cel putin toata lumea foloseste facebook ul.
Ah sa ma prezint....sunt juliett(iulia)asistent medical,fac parte din cele 3(cred ca au fosf trei,tin minte ca la ultima nu m am prezentat)convocatorii de acum 2-3 ani,din pacate nu am reusit,am destule postari aici pe forum impreuna cu Nina,kriss,Tila etc.
Recunosc sunt in urma cu stirile/noutatile,dupa cele 2 examene nereusite am abandonat aceasta lupta si nu m am interesat stiind ca imi va vi imposibil(oricum stiam ca 2 ani de la ultimele cele 3 convocatorii trebuie sa faci o pauza,adica sa astepti)
Va astept pe facebook!!!!
Pagina se numeste Asistenti Medicali in Spania

Offline mihaela m

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 4
« Răspuns #4847 : 29 August , 2015, 17:26:54 p.m. »
Buna Juliett, eu sunt Mihaela, am cautat pe facebook dar nu am gasit nici-un grup cu acest nume lipseste ceva? Merci  :D

Offline cris

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 203
    • Adresa de email
« Răspuns #4848 : 11 Septembrie , 2015, 16:28:08 p.m. »

Offline mickaela

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #4849 : 11 Septembrie , 2015, 17:47:10 p.m. »

Offline cris

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4850 : 11 Septembrie , 2015, 19:44:03 p.m. »

Offline cristina urcan

• Membru
  • *
« Răspuns #4851 : 19 Septembrie , 2015, 00:46:37 a.m. »
 Mickaela, odata facut cursul de revalorizare nu sunt sigura daca vom mai avea nevoie de actele ce le-ai mentionat tu...In cazul in care ni se cer le poti obtine chiar daca nu ai profesat deloc! nici eu nu am profesat deloc, totusi ,de la M.Sanatatii din romania mi-au eliberat o "recomandare" in loc de certificatul de conformitate.  Cu OAMMR e mai complicat ,nu-ti elibereaza  daca nu esti membru. Ca sa fii membru Oammr ar trebui sa faci Reatestarea, adica redobandirea dreptului de a profesa. De ce? Avand in vedere ca au trecut mai bine de 5ani de cand nu ai profesat ai pierdut dreptul de a profesa pe teritoriul romaniei, drept care se poate recastiga prin aceasta Reatestare ( consta in practica 3luni+ex teoric) ,in urma reatestarii ti se va elibera si acel certificat de membru Oammr.  Un proces destul de lung dar daca tot esti in romania si vrei sa faci programul de revalorizare, profita si cu un drum fa si Reatestarea!  succes!!!

Offline VANESSA

• Plutonier-major
« Răspuns #4852 : 19 Septembrie , 2015, 16:26:26 p.m. »

Offline mickaela

• Membru
  • *
« Răspuns #4853 : 22 Octombrie , 2015, 21:30:38 p.m. »
Draga Cristina Urcan, iti multumesc mult pt informatiile oferite.

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #4854 : 05 Noiembrie , 2015, 03:02:57 a.m. »
Buna,
Am deschis si un subiect nou, dar vreau sa postez si aici, poate ca aici am mai multe sanse sa imi rasp.cineva....
Stie careva dintre voi, vreo asistenta romanca, cu diploma recunoscuta in Spania, care sa se fi prezentat la ex.EIR?? Sau care se va prezenta anul viitor?Eu vreau saa prezint, si mi ar placea sa stiu daca mai e cineva??multumesc

Offline cris

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #4855 : 16 Noiembrie , 2015, 16:48:19 p.m. »
Dupa cum vezi Dy, aici nu e nimeni care sa se fi prezentat la convocatoria EIR. Sau, cel putin, nu e nici un semn.... Tu ai omologat/recunoscut diploma de asistent medical in Spania? Lucrezi deja ?

Offline VANESSA

• Plutonier-major
« Răspuns #4856 : 20 Noiembrie , 2015, 12:09:42 p.m. »
buna fetelor---- cele care va veti prezenta la convocatoria urmatoare, S-a afisat lista provizionala cu cele care participam, dar inca nu avem data de examen, am sunat la minister si ei au zis ca probabil in ianuarie sau februarie. TREBUIE SA NE APUCAM DE INVATAT

Offline Lya

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Adresa de email
« Răspuns #4857 : 30 Noiembrie , 2015, 20:58:09 p.m. »
Buna seara la toti/toate,vin si eu cu o noutate referitor la recunoasterea profesionala a asistentului medical in Spania.Am terminat scoala postliceala in 2012 in Romania si nu am profesat decat practica si putin voluntariat. Dupa care, abia recent am avut toate documentele necesare recunoasterii si va las aici ceva detalii:am fost personal la Ministerul Sanatatii din Madrid,am depus actele traduse  si legalizate la un notar, urmatoarele:buletin sau pasaport,DNI,diploma de BAC,Ceritificatul de competente profesionale de asistent medical,foaia matricola,planul de studii,certificatul de la Ministerul Sanatatii de la Bucuresti cu Directiva 2005/36/CE si cazierul care l-am scos in Spania.Dupa 2 saptamani am primit o scrisoare de la minister care imi cereau inca 3 acte:declaratie jurada  ca nu am facut grave erori in timpul practicii(declaratie facuta la notar),un nou cazier deoarece cel prezentat era aproape la termen de scadere si un empadronament .Le-am trimis cu carta urgente si mi-au trimis raspuns in felul urmator,citez:”Reconocer dicho titulo/certificado para ejercer en Espana la profesion regulada de Enfermera en Cuidados Generales con los mismos derechos que los nacionales espanoles.De acuerdo con la legislacion vigente,el beneficioario de este reconocimiento debera poseer los conocimientos linguisticos del idioma castellano y,en su caso de las otras lenguas oficiales de las Comunidades autonomas,necesarios para ejercicio de la profesion en Espana(articulo.71 1827/2008,de 8 de noviembre).As dori sa va las scris ca, daca cineva mai este cam in aceeasi pozitie ca si mine sa stie pasii si ..rezolvarea instantei prezentate.Nu am platit nimic la depunere,instanta se gaseste pe pagina ministerului de descarcat in dublu exemplar.As dori sa aflu daca aceasta recunoastere este ok din punctul de vedere al legilor spaniole,eu am intrebat pe cineva mai informat si mi-a raspuns ca da,pot lucra ca si enfermera.mult succes celor care vor sustine examenele!!!Va multumesc mult!
« Ultima Modificare: 30 Noiembrie , 2015, 21:06:12 p.m. de Lya »

Offline gabriela

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 75
« Răspuns #4858 : 14 Ianuarie , 2016, 01:52:22 a.m. »

Offline Roxana C

• Membru
  • *
    • Adresa de email