Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579526 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #660 : 18 Ianuarie , 2010, 08:35:07 a.m. »
Mihaela daca te duci la m.s. spune-ne ce se intimpla dar sfatul meu ar fi sa scrii la solvit si sa vezi ce lamuriri iti dau ptr ca eu cind am vb la solvit mi sa spus ca se" recunosc titlurile daca ai terminat in 2008-2009,daca ai terminat dupa 2003 si ai 5 ani lucrati din ultimi 7 si daca nu indeplinesti aceste conditii intri in masuri compensatorii "acum dupa cite vad nu este asa scrie la solvit ptr ca ai 3 luni decit ai depus actele si vezi ce poti face,Bafta

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 24
« Răspuns #661 : 18 Ianuarie , 2010, 13:53:18 p.m. »
vin din nou cu ultimele informatii primite! am sunat din nou sa vad de ce nu vine scrisosrea si mi s-a spus ca inca nu au trimis nici una si ca o sa vina inainte de examen . nu stia cu exactitudine cind... o zis ca mai mult ca sigur ca nu o sa sustina pe 30 si examenul , asa cum v-am mai spus consta in :
- proba scrisa alcatuita din 2 parti:una cu test grila si alta cu cazuri practice cu intrebari scurte la care trebuie sa dai raspunsul(nu grila)
-proba practica -pe manechin cu tehnici si intrebari scurte vizavi de cazul respectiv
am intrebat si daca se plateste perioada de practica in cazul in care nu luam examenul. a zis ca nu! cam atit ! nu ne ramine decit sa asteptam sa binevoiasca sa ne trimita scrisorile si cea da domnu! i-am zis ca sint doar 2 saptamini pina la examen si noi nu stim nimic!!!!!!!!! cum? unde? si cind? . o zis ca in momentul cind se va stabili totu ne vor comunica! eu asa ceva nu am vazut in viata mea! cita dezorganizare si lipsa de informatie! da ce sa facem ;trebuie sa jucam precum ei canta! sintem pe terenu lor! va pup pe toate ! va doresc spor la invatat si sa avem noroc toate ca dupa atita stres ...meritam ,nu? sa auzim numa de bine!  :-*

Offline BRaluca

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
« Răspuns #662 : 18 Ianuarie , 2010, 14:16:31 p.m. »
  Buna ziua, ma numesc Raluca si sunt din Suceava...am plecat in Spania, mai exact in Pallma de Mallorca (la sotul meu) cu gandul de a reusi sa ma angajez ca asistenta medicala pe un post privat sau de stat. Dupa expedierea actelor de convalidare la Madrid, am primit raspuns(8luni) ca mai am nevoie de un act prin care sa se dovedeasca ca am lucrat cel putin 5 ani in domeniu si mi s-a dat si o adresa de unde pot obtine acest act "Ministerul Sanatatii Publice - Directia Generala de Organizare, Resurse Umane, Dezvoltare Profesionala si Salarizare - Serviciul de recunoastere a calificarii profesionale, Bucuresti".
  Din pacate eu nu am avut cum sa profesez dupa absolvire, deoarece imediat am plecat in Spania. Vreau sa va intreb daca cineva a mai fost pus in situatia asta si cum s-ar putea rezolva, stiind faptul ca nu am acei 5 ani lucrati?!
  A reusit cineva sa foloseasca alte acte, ma refer de la un cabinet medical sau un medic de famile ceva...sau alte informatii utile sau sfaturi?!
  Va multumesc!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #663 : 18 Ianuarie , 2010, 17:31:05 p.m. »
ceri la ministerul sanatatii certificatul cum ca studiile pe care le ai te autorizeaza   sa lucrezi pe teritoriul Romaniei.Nu e obligatoriu sa fi lucrat.Nu iti e de folos nici o alta adeverinta de la cabinete sau altceva.trebuie sa fie de la minister.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #664 : 18 Ianuarie , 2010, 17:36:50 p.m. »
Tot primesc mesajul asta:
www.mec.es
eu am cerut informatii in urma cu o luna,si e a doua oara cind primesc mesajul asta.VOI?

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #665 : 18 Ianuarie , 2010, 18:43:41 p.m. »
fetelor, nu stiu cum sunteti voi...(hai ca deja il citez pe creanga ::)) ) dar eu cand am plecat pe drumul acesta am studiat pe internet tot ce se putea studia in privinta omologarii sau recunoasterii. Doar in momentul in care nu gaseam un raspuns la nedumeririle mele am inceput sa intreb. Sunt un pic iritata de faptul ca fetele noi de pe forum vin cu intrebari fara sa citeasca si paginile anterioare , UNDE, pentru numele lui D-zeu sunt raspunsurile intrebarilor lor! Fetelor, nu mi-o luati in nume de rau dar daca vreti sa reusiti incepeti cu prima pagina! nu aveti idee cate lucruri puteti sa aflati citind acest forum si cum ati castiga timp pregatind dosarul pentru reconocimiento.!!

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #666 : 18 Ianuarie , 2010, 19:39:03 p.m. »
Danadinu si eu am primit acest raspuns de la minister,cand era cu faimoasele scrisori!Ca si tie mi l~au trimis dupa o gramada de timp,adica dupa ce am primit scrisoarea!In perioada aia ii bombardam cu intrebari pe nesimtitii astia de la minister!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #667 : 19 Ianuarie , 2010, 13:29:11 p.m. »
nimic nou:(...nu tu scrisori:(((...
stiti cumva daca ajungem la practica,oare nu putem sa ne alegem singure locul?ma gandesc de exemplu la fetele care lucreaza ca auxiliari in domeniu ar putea face practica la locul de munca,sau cele care fac voluntariat...
nu s-ar putea cere asta printr-o cerere la minister?fetele care tot sunati pe la ministere si sunteti prietene cu cei de acolo ;Dintrebati si asta ;)
va pup.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #668 : 19 Ianuarie , 2010, 14:37:07 p.m. »
Suna cam ironic ceea ce spui ramona-elena in ultima fraza.... eu nu sunt prietena cu cei de la minister si daca am sunat e pentru ca ,la fel ca si voi ,sint stresata si nervoasa ca nu stiu nimic in legatura cu examenul. eu am scris informatiile primite cu cel mai bun gind,in speranta ca fac un bine spunindu-va si voua ce am aflat. asa cum am sunat eu poate suna oricine..! in fine! va salut pe toate!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #669 : 19 Ianuarie , 2010, 14:56:31 p.m. »
doamne dida nici prin gand nu mi-a trecut sa va jignesc pe cele care sunati!!!am spus-o sub forma de gluma :( pt ca ma indoiesc ca cineva poate fi prieten cu ei la cate necazuri ne fac.eventual ironia este vizavi de ei nicidecum fata de voi!!!ba chiar va multumesc ca sunati si postati pe forum ceea ce vorbiti cu ei.este un mare ajutor!!imi cer scuze dar repet nu am spus-o cu intentie rea.eu cred ca fetele ma cunosc deja de atata timp de pe acest forum si sper ca stiu ca nu as indrazni NICIODATA sa va iau peste picior :(
« Ultima Modificare: 19 Ianuarie , 2010, 15:23:38 p.m. de ramona-elena »

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #670 : 19 Ianuarie , 2010, 15:12:57 p.m. »
Problema este acum ca sintem toti cu nervi intinsi la maxim si nu mai putem gindi cind este nici macar o gluma este prea mare stres ptr noi oare cu ce pret vom plati acest stres cred ca o sa ne imbolnavim, pe linga faptul ca sintem emigrante abia a trecut stresul cu limba cu gasitul de munca si acum stresul asta care nu se mai termina nu stiu cu sinteti voi dar sint ca nu se mai termina odata,iar astea ne tin in tensiune, nu este drept sintem oameni.Ne trateaza ca si cum am fi nimic, simt ca se sterg cu noi la picioare nu este drept. :'(

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #671 : 19 Ianuarie , 2010, 16:01:44 p.m. »
Totusi Ramona-Elena am si eu o intrebare ptr tine.De cite ori ai sunat tu la minister ca sa intrebi despre recunoasterea titlului?Este mai bine sa stai si sa te uiti pe internet si sa vezi ca altele au sunat si au pus informatii.Inainte sa spui despre "prietenia" noastra cu ministerul gindeste la consecinte ptr ca sint persoane interesate despre aceaste tema si vor sa afle mai multe informatii.Daca iti aduci aminte eu am dat nr. de tf. de la Margarita si multe persoane au sunat-o si au aflat ca dosarul lor s-a mutat la alt minister sau a trebuit sa trimita o hirtie ca sa poata sa dea examen.Totusi acest forum este sa ne ajutam si sa fim prieteni intre noi totusi sintem Romani si trebuie sa ne ajutam.De ce nu suni si tu o data si posteaza informatia pe care o ai am citit forum asta nu postat nici informatie doar vorbe goale.Da miine tf la minister si intreaba si tu ce te intereseaza si anunta-ne si pe noi.Este mai corect fata de toata lumea prin fatul ca afirmi ca sintem prietene cu cei de la minster ne jignesti si fiecare poate sa faca pe cont propriu.Gindeste la consecinte.Si daca tot vrei sa dai tf.din intimplare intreaba ca daca se amina examenul se amina si practica.nr de tf. este postat in pag 16 sau 17 pe forum.Succes

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #672 : 19 Ianuarie , 2010, 17:13:01 p.m. »
betty nu am sa ma cert nici cu tine.sigur ca nu am sunat la d-na margarita pt ca nu am vazut rostul.pt ce sa deranjez atat timp cat dosarul meu era in regula si doar asteptam un raspuns?????chiar tu cred ca ai scris ca a rugat d-na margarita sa nu mai deranjam ca este ocupata cu scrisorile ce urma sa le trimita.mi se pare chiar exagerat sa va luati de o simpla vorba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!asta denota ca sunteti ori stresate ori increzute!!!!nu mi se pare chiar deloc o ofensa!!mai cititi de cateva ori mesajul meu si daca chiar ramaneti pe ideea ca are chiar si o mica urma de ofensa la adresa cuiva imi repet scuzele!!!cat despre vorbele goale .............draga mea,atat am putut sa ajut atat am ajutat.unele fete au apreciat prezenta mea in acest forum si le multumesc pt asta.daca citesti forumul de la inceput (SI CHIAR TE ROG SA O FACI!!!ca sa nu ma jignesti fara motiv.....)ai sa vezi ca am oferit muuuuuulte informati fetelor care au fost in aceeasi situatie cu mine!!!!!pe restul regret ca nu le-am putut ajuta!!!iar in momentul de fata cred ca vorbele tuturor sunt goale deoarece nu putenm face altceva decat sa asteptam examenul sau practica!!!!!!
eu urasc cand vad in forumuri persoane care incep sa se certe,sa intre in polemica...urasc!!!!mi-am cerut scuze!!si am facut-o sincer...chiar nu am avut intentia sa va supar dar vad ca exagerezi lucrurile!!!
daca se alatura si alte fete voua cu regret am sa ma retrag daca chiar nu mai sunt de folos nimanui in acest forum:(
va doresc mult succes!

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #673 : 19 Ianuarie , 2010, 17:37:57 p.m. »
Gata, fetelor, va rog din suflet sa nu va certati... e pacat! Suntem o mana de fete care ne-am adunat aici sa ne ajutam una pe cealalta, sa ne impartasim "durerile" si bucuriile! Haideti sa nu stricam asta! Stiu ca stresul asta ne face sa reactionam imediat, iar apoi sa simtim un gust amar... dar sa privim inainte cu speranta si sa incercam sa nu ne jignim, ca vorbele dor mai ceva decat o palma.  :)

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #674 : 19 Ianuarie , 2010, 18:29:07 p.m. »
Offfffffffffffffffffff fetelor nervii si stresu isi cam pun amprenta!Imi pare foarte rau pt ce am vazut azi pe forum!Eu cred ca nu merita sa va certati ...........Mi~ar parea nespus de rau ca tu Ramona sa lasi forumul pt ca te~ai inplicat in nenumarate randuri in a aduce informatii si a ne ajuta!Cat despre tine Betty,tu pt  mine ai fost CHEIA!Cu ajutorul tau  am aflat ce acte imi lipsesc la dosar pt a ma putea prezenta la examen...............Pe calea asta va multumesc la amandoua !Deci fiecare ati  aportat multe in acest forum si fara voi ...........nu ar fi la fel!Haide~ti fetelor ca suntem pe ultima suta de metriiiiiiii.......Va pup

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #675 : 19 Ianuarie , 2010, 20:21:48 p.m. »
  Sunt de aceeasi parere cu Corina (negrila)!!! Informatiile Ramonei si ulterior  a lui Betty au fost esentiale in demersurile noastre si am fi niste ipocrite sa nu recunoastem asta. Betty, nu o cunosc pe Ramona personal dar mi-am facut o parere despre ea citind postarile ei si cred cu tarie ca nu a avut intentia nici macar pentru o secunda sa jigneasca pe cineva; uneori mai facem haz de necaz de situatia noastra si cred ca asta a facut si ea.Te-ai aprins prea repede si cu toate ca Ramona si-a cerut scuze tu ti-ai exprimat supararea in continuare. Te inteleg si pe tine intrucat bataia de joc a celor de la minister si-a pus amprenta pe noi si am inceput sa ne descarcam frustrarile pe forum! haideti sa fim unite si sa nu rupem ceea ce incepuse sa se cladeasca pe acest forum!!

Offline nusa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #676 : 19 Ianuarie , 2010, 20:35:23 p.m. »
 E adevarat ca stresul va aduce in situatia asta insa e pacat sa naruiti tot ce ati cladit,acest forum pentru unii a fost ca o raza de soare, cand nicaieri nu gaseai informatii despre recunoasterea diplomei  in Spania si usor usor ati vazut ca fiecare a venit cu o informatie si s-a cladit o strinsa legatura intre voi, nici nu vreau sa-mi shimb parerea si sa cred altceva, eu cred ca e un nor pe cer dar se v-a risipi pentru ca maine este o alta zi, cand suntem suparati atragem numai suparare si tristete,ganditi-va la zambetul unui copil si inimile voastre se vor lumina, SIGUR  :D :-*

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #677 : 19 Ianuarie , 2010, 21:12:24 p.m. »
haideti,fetelor,nu fiti stresate!(nu ca eu nu as fi)........repet .....am asteptat atita timp,nu are rost sa ne  predam acum,cind chiar ni se va oferi o sansa......nu ni s-a mai raspuns"DENEGADO",ci "pendiente  medidas compensatorias".cred ca chiar cu aceste scrisori putem sa ne luam de ei.....,legal vorbind,au considerat ca trebuie sa sustinem un examen,sau practica,daca nu se tin de cuvint si intirzie prea mult,eu zic sa scriem iar la SOLVIT.Eu una cred ca si ei au avut ceva de spus in toata afacerea asta.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #678 : 19 Ianuarie , 2010, 21:36:01 p.m. »
Buna fetelor va rog ,va rog nu va certati ne inecam ca tiganul la mal? daca noi nu suntem unite atunci cine? ;)Va urmaresc in fiecare zi,insa din pacate nu am mai postat pt. ca nu am ce...
Ramona ,draga mea,nu te cunosc dar parca te cunosc de o viata.Cand citesc mesajele tale ma anim tare mult.Plus de asta ai venit cu ff multe informatii iar pe mine m-ai ajutat tare mult.Bety fara tine nu as fi stiut de margarita nu as fi stiutca dosarul meu "umbla" pe la alte ministere.Fetelor amandoua sunteti geniale.E un pacat,zau. ;DSper sa citesc ceva maine de voi, dar pozitiv
Dana,eu mai astept putin pana luna viitoare cand implinesc 4 luni de cand am depus dosarul si o sa le scriu si eu la solvit sper sa pot rezolva ceva.In ultimul timp nu am mai facut chiar nimic,spre rusinea mea,insa mi-e atat de frica si sa sun undeva,nu stiu ,de ce, insa ma gandesc sa nu-mi spuna iar ca imi trebuie nu stiu ce acte...Off ce stres...

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #679 : 20 Ianuarie , 2010, 08:46:28 a.m. »
Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni dar problema este ca orice cuvint spus acum in situatia de strs ne poate duce la masuri neasteptate.Multi s-ar simti ofesati si daca ar suna la minister orice informatie pe care ar avea nu ar mai punea pe net.Asta este problema in definitiv eu am sunat saptamina trecuta nu inseamna ca sint prietena cu ei.EU va sfatuiesc sa sunati eu informatia despre masurile compensatorii o aveam de anul trecut din iunie dar nu stia cum sa scriu pe forum dar am tot sunat si imi spuneau ca la sf luni iulie se trimit scrisori dupa aceea la sf.luni septembrie si tot asa ..........De aceea va sfatuiesc sa sunati sa-i presam cu TELEFOANE sa vada ca sintem interesati si sa-i presionam alta sansa nu avem decit sa sunam, sa facem manifestatie in fata ministerului nu se poate trebuie autorizatie de la politie,etc.singura solutie este sa-i stresam noi pe ei cu telefoane poate s-or satura de noi si nu ne mai tint in tensiune.Ginditi-va ca daca pina acum nu s-au gindit unde se da ex.etc mai este putin zic ca il amina alt stres pe 20 feb.sigur se va da?Deaceia hai s-a ii sunam sa rezolve mai repede situatia noastra.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #680 : 20 Ianuarie , 2010, 09:48:43 a.m. »
Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni dar problema este ca orice cuvint spus acum in situatia de strs ne poate duce la masuri neasteptate.Multi s-ar simti ofesati si daca ar suna la minister orice informatie pe care ar avea nu ar mai punea pe net.Asta este problema in definitiv eu am sunat saptamina trecuta nu inseamna ca sint prietena cu ei.
recunosti ca esti stresata dar sustii ideea cu ofensa.dupa cum si fetele au inteles era doar un fel de a spune,faceam haz de necaz cum spune nina.nu am avut intentii rele de aceea cum dida s-a simtit jignita imediat mi-am cerut scuze si sper ca de altfel mi le-a acceptat.sper sa faci si tu acelasi lucru.betty,eu nu contest prezenta ta benefica pe acest forum,ai aportat informatii utile,dar nu cred ca participarea la acest forum implica obligatoriu aport concret de informatii!!sunt atatea fete care ni s-au alaturat noua doar sa ceara ajutorul,sa ne incurajeze cu o vorba buna,fara sa aduca nicio informatie,asta nu inseamna ca vorbele lor au fost goale!
eu nu vad o solutie in a presa ministerul cu telefoane,poate a scrie la SOLVIT da,insa telefoanele vin si se duc.foarte bine raspund ca asta este treaba lor acolo si atat.ce ii costa amabilitatea???ca asa ne duc de nas,cu amabilitatea.de aceea imi este si scarba sa sun.ce sa imi mai zica si mie?????
eu nu lucrez nici ca auxiliar,nu fac nici voluntariat de aceea am dat doar o idee pentru fetele care se afla in aceasta situatie.
betty  sa nu ma intelegi gresit nici de aceasta data si sper sa iti treaca supararea ca destul necaz avem cu "prietenii" nostri ;D

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #681 : 20 Ianuarie , 2010, 10:29:30 a.m. »
BUNA. CITESC FORUMUL IN FIECARE ZI SI AZI POT SPUNE CA MA AMUZA MICA DISCUTIE DINTRE VOI  FETELOR. SE VEDE CA SUNTEM TOATE FOARTE STRESATEEEEEEEEEE . EU AM SUNAT SAPTAMANA TRECUTA LA MINISTER SI MI AU SPUS CA EXAMENUL  "PROBABIL" SE VA AMANA PE 20 FEBRUARIE. ASA CA FETELOR... SA AVEM  RABDARE........CA ALTCEVA NU NE RAMANE. SALUTARI

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #682 : 20 Ianuarie , 2010, 10:32:37 a.m. »
eu ti-am acceptat scuzele ramona -elena ! hadeti sa lasam balta tema cu ofensele si sa mergem inainte!. parerea mea e ca singura noastra posibilitate e sa asteptam . sintem la mina lor!
eu zic ca daca nu sunam, nu aflam nici cit am aflat si nu stiu daca intra in competentele SOLVITULUI organizarea examenului intr-un alt stat. ei (din cite am inteles )te ajuta pina ajungi la rezolvrea actelor si atit!
nu siu ce sa zic? eu o sa mai sun si saptamina viitoare daca nu vine scrisorea ca nu-mi da nime in cap si macar mai vad cum o lugesc...ha ha ! mai bine sa o luam cu umor si pina la urma tot vom scapa si de asta! va pup pe toate !

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #683 : 20 Ianuarie , 2010, 10:45:05 a.m. »
aaaaaaa. uitasem ! pentru cine nu a facut niciodat ecg am gasit o pagina (un joc ). sper sa va ajute! adresa e:
http://nobelprize.org/educational_games/medicine/ecg/ecg.html. pa pa !

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #684 : 20 Ianuarie , 2010, 13:42:55 p.m. »
sal
fetelor,cele care lucreaza ca auxilar de enfermera,cum a-ati reusit?a-ti facut ceva curs sau doar cu diploma de asistenta?nu stiti pt valencia un loc de munca ca auxiliar de enfermera?multumesc

Offline nusa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #685 : 20 Ianuarie , 2010, 15:03:42 p.m. »
Bravo, s-au impacat fetele, foarte frumos felicitari :D

Offline mirela carolina

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #686 : 20 Ianuarie , 2010, 16:21:17 p.m. »

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #687 : 20 Ianuarie , 2010, 16:48:08 p.m. »
Buna fetelor eu sunt Diana sora Corinei si vin cu noi informatii.Azi D_na Margarita a fost tare amabila si mi_a raspuns la tlf dupa mii de incercari...si ca intotdeauna foarte amabila.Am intrebat data examenului care dupa cum am banuit nu  mai este in 30 ianuarie,dar nici nu a zis o data exacta deoarece deocamdata nu au stabilit_o.A spus ca examenul o sa se amane cateva saptamani.In legatura cu bibliografia a zis ca nu este asa ceva deoarece noi ca sii asistente medicale trebuie sa stim tot din ingrijiri de medicina generala,cum trebuie sa actionam in urgente etc.Eu am intrebat in legatura cu practica ,...noi locuim in Palma de Mallorca,si mi_a spus in felul urmator...ca ea o sa caute ca si practicile sa le facem cat mai aproape de unde locuim.Sper sa va mai linistiti!va pupammmm

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #688 : 20 Ianuarie , 2010, 17:07:02 p.m. »
buna,poate ca tu ai solicitat omologarea diplomei.Citeste tot ceea ce e scris pe forum si poate te vei lamuri:masurile compensatorii sint numai pentru cei care au solicitat recunoasterea profesionala.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #689 : 20 Ianuarie , 2010, 20:32:08 p.m. »
stie careva din voi pt RCP(reanimacion cardiopulmonar)care este noul protocol?am cautat pe net dar eu personal nu am gasit nimic concret,poate voi reusiti sa gasiti si sa postati un link unde spune concret cate insuflari si cate comprimari toracice se fac.care este diferenta intre adult,copii si nou-nascuti?la care si cum si cate insuflari si cate comprimari ???eu stiam de 2/15 dar gasesc in cartea de urgente de lucretia titirca(nu stiu daca voi tot de pe ea ati studiat)1 insuflare/5-6 comprimari.am inteles ca acum sunt 2/30,dar nu am certitudinea si doamne fereste sa-mi pice la examen RCP sa le spun vre-o tampenie ;D
multumesc.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #689 : 20 Ianuarie , 2010, 20:32:08 p.m. »