Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1534659 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Lunera

• Vizitator
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #750 : 22 Ianuarie , 2010, 17:50:17 p.m. »
Stiu ca i foarte greu sa obtii un post de munca fix,la stat,dar se poate lucra si ca personal laboral,la inceput substituind in concedii de vara,iarna,medicale si ,dupa citva timp,adunind puncte poti da oposiciones si obtine un post de munca pe toata viata,pina iesi la pensie.Ceea ce nu stiu eu e daca putem sa concursam avind recunoasterea profesiei,nu omologarea studiilor,cum scrie in requisitos-actele de care ai nevoie.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #751 : 22 Ianuarie , 2010, 17:53:49 p.m. »
ca sa poti substitui,trebuie sa ai anumit punctaj la oposiciones.....nu poate merge oricine ca sustituto

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #752 : 22 Ianuarie , 2010, 18:04:14 p.m. »
Da,dar orice asistenta de aici incepe de la 0 cind termina scoala,trebuie sa existe un inceput in orice meserie.Vad ca nimeni nu-mi poate spune sigur daca putem opta ptr oposiciones fara omologare  :'(

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #753 : 22 Ianuarie , 2010, 18:14:41 p.m. »
Lunera, nu poti! Ca sa te inscrii la SAS trebuie sa depui actele, adica si recunoasterea, apoi sa ai si punctajul... etc. Daca nu crezi, intra pe site-ul de la SAS. Acolo scrie negru pe alb.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #754 : 22 Ianuarie , 2010, 18:17:51 p.m. »
BUNA FETELOR :-*DA VAD SI YO CA ACU SUNTEM LA CAFEAUA DE DUPA-AMIAZA..YO AS VREA SA VA INTREB CINE ESTE DIN VALENCIA??AS VREA SA MA INTALNESC SA NE CUNOASTEM SI SA STAM DE VORBA ASA NE MAI ,,RACORIM,,DE OFURILE NOASTRE--AS DORI KIAR SA NE INTALNIM(YO SUNT DIN PICASSENT-VALENCIA)VA POP O SEARA BUNA :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #755 : 22 Ianuarie , 2010, 18:26:57 p.m. »
Kali,am citit  ceva care poate ajuta:in "experiencia no sas "poti pune ca ai lucrat la o rezidencia de ancianos concertada con la junta de Andalucia,deci ai putea obtine puncte daca lucrezi,mai intii,intr o casa de batrini care desi e particulara ,e subventionata de stat.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #756 : 22 Ianuarie , 2010, 18:34:33 p.m. »
si eu sunt din valencia dar mult prea departe de picassent :'( sunt din ontinyent.nimeni pe aproape?
sigur sunt multe asistente in situatia noastra dar nu prezente pe acest forum.parca vad ce multi vom fi la examen
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #757 : 22 Ianuarie , 2010, 18:54:06 p.m. »
  Buna seara, in primul , Oana , nu vei scapa nici tu de examen pt obtinerea Recunoasterii chiar dc ai termina in 2009 , numai cei care au INCEPUT cursurile in  2007    ( deoarece la aceasta data Rom a intrat in UE) si deci incepand cu promotia 2010  vor obtine Recunoasterea automata(acest lucru il stiu de la Solvit. Si in lege spune ca cei care au inceput sau au finalizat cursurile inainte de aderarea Rom in UE treb sa aiba 2 ani vechime pe cartea de munca (asta mai nou ), inainte cereau certificatul de conformitate, Dc. nu au se incadreaza in masurile compensatorii.
Spun acestea deoarece eu am terminat in 2008 si totus treb sa sustin acest faimos examen.
            Cat despre continuarea studiilor, m-am interesat si eu la universitatea din orasul unde locuiesc si mi-au spus ca am 2 variante, ori imi echivalez bacalaureatul si intru in anul 1 , cu examen de intrare, ori imi echivalez studiile si in functie unde ma incadreaza ministerul educatiei, pot intra in anul 2, 3 sau  4, fara examen.

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #758 : 23 Ianuarie , 2010, 10:52:30 a.m. »
pentru BETTY : la MS lucrurile sunt mult mai complicate si mai nesigure ca la MEPSYD.Nici acum nu stiu ce vor face cu noi.mereu cer alte si alte hirti si te uimesc prin raspunsurile date,care sunt mereu diferite.dupa cum am spus ,ultima oara cind am vorbit cu ei (saptamiiiia trecuta)si vreau sa spun ca mereu am vorbit cu persoana care firmeaza raspunsurile la scrisori ,adica "presedintele",mi-a spus ca daca avem diploma inainte de 2008 si nu avem experienta ,nu ne da recunoasterea.Nu a pomenit nimic de masuri compensatorii.ce firti mi-au cerut?o groaza .te sperii da ai vedea cite am prezentat.cind am depus dosarul ,persoana despre care iti spun,SATURNINO MEZCUA-director de programa ma intrebat de ce nu am profesat din 2008 .am spus ca sunt aici de 5 ani si ca din 2008 incerc sa obtin reconoasterea.mi-a spus ca trebuie sa adud empatronamientul (curios nu?)mi-a spus de asemenea sa adaug o un istorial de ce sunt, aici ce vreau , unde am incercat sa obtin  omologarea si ce raspuns au dat.....(ata ciudatenie)si apoi am prezentat:copie dupa certificatul de studiu ,foaia matricola ,nie,recomandarea de la bucuresti, asignaturas cu nr de ore,DAR nu am prezentat certificatul de la scoala cu perioada de scolarizare si nr de ore.dupa trei luni miau spus ca imi lipsesc acte precum :experienta 2 ani ,certificat de antecedente,certificat de la scoala ,asignatura si recomandare .apoi si-au dat seama ca au gresit si ca nu pot avea expertienta cu titlu din 2008 ,dar ca trebuie sa prezint adeverinta de la scoala si plan de studiu si recomandarea -copie in romaneste(voi a-ti prezentat asa ceva?)le voi depune intr-o saptamina si apoi sa vedem ce-mi mai cer ....poate pe mama,(am 2,)pe tata....si cine mai stie .asta e istoria mea.si daca a spus ca ai dosarul complet ,stai linistita , ca asa mi-au spus si mie si la 3 zile am primit scrisoare ca-mi lipsesc sirul ala lung de acte...habar nu au ce vor face cu noi ,nici dupa atitea luni .dar vreau si eu sa intreb ceva:CHIAR NIMENI NU A MAI PRIMIT RASPUNS DE LA MS?eu sunt singura?pai a trecut o luna de atunci .ce dracu fac astia ,dorm?nu stiu ca noi suntem treji si asteptam?Saturnino o fost in concediu de sarbatori o luna ,iar eu trebuia sa prezint actele in 15 zile laun raspuns gresit din partea lor.am fost la minister si ma-u primit alte 2 cucoane care au spus ca din punctul lor de vedere dosarul este complet si nu inteleg raspunsul lui Saturmino,dar ca el decide si ca trebui sa astept sa vina din concediu.restul il stiti hai ca v-am plictisit va pup

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #759 : 23 Ianuarie , 2010, 11:05:34 a.m. »
Mihaela ai nr de tf a lu Saturnino si cum poti vb cu el personal.Ptr ca aici nimeni nu poate sa-ti dea nici o informatie,si sa inteleg ca daca ai recomandarea de la m.s din ro si ai terminat in 1998 atunci intri in masuri compensatori?Sau ce se intimpla?Sint multi care au cartea de munca in R.o.in recomandare spune clar cit timp ai lucrat,nu inteleg ce cer.
De ex cumnata mea a depus toate traduse si legalizate :
-diploma de sc postliceala
-recomandarea,adeverinata de la omar,diploma de grad principal,pasaport,foaia matricola cu nr de ore si practica
-ce ar mai trebui depus?

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #760 : 23 Ianuarie , 2010, 18:10:11 p.m. »
    BUNA!
EU DACA AM CRETIFICAT DE LIBERA PRACTICA DE LA OAMMR VIZAT MAI TREBUIE SA IAU ADEVERINTA DE ACOLO?
SI AM MAI CITIT CA IMI TREBUIE SI CAZIER JUDICIAR?
CA NU VREAU SA FIU NEPREGATITITA.

Offline carmencita

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 11
« Răspuns #761 : 23 Ianuarie , 2010, 18:48:58 p.m. »
Buna seara, am citit cu f mult interes tot forumul; sunteti toate niste fete extraordinare si m-ati ajutat sa-mi fac o imagine a ce inseamna asistenta med. in spania;bref...printr-un complex de imprejurari, am trait si muncit in spania in perioada 2006-2007, binenteles la negru...empleada del hogar( suna mai frumos);m-am intors in ro, lucrez (NU SUNT ASISTENTA MED)...sunt functionar public( sunt ing). Am ramas cu nostalgia locurilor frumoase pe care le-am vazut -am locuit in madrid. Ma gandeam sa incep o postliceala sanitara( facultate nu pot din cauza programului) si sa incerc sa gasesc ceva de lucru in spania din 2013 incolo( atunci as termina); ma doare capul cand vad cate probleme aveti cu recunoasterea meseriei; cand zic recunoastere ma gandesc ori la omologare ori la recunoastere profesionala; v-as ruga sa-mi spuneti ce poti face cu omologarea si ce poti face cu recunoasterea profesionala; am uitat sa spun ca nici nu lucrez in sist. sanitar si nici nu as avea vechime in meseria asta; stiu ca sunteti stresate de examenul care se apropie, va tin pumnii la toate si v-as fi recunoscatoare daca v-ati rupe din timpul vostru si m-ati lumina...multumesc mult... :-* 

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #762 : 23 Ianuarie , 2010, 23:20:16 p.m. »
Bine ai venit Carmencita! Omologarea diplomei iti ajuta sa lucrezi, dar si sa-ti continui studiile in sistemul sanitar (adica sa iti dai licenta, sa faci un master), iar cu recunoasterea poti doar lucra. Eu, care am terminat si postliceala si colegiu iti recomand sa faci direct facultatea (care acum e de 4 ani) pentru ca atunci cand vei termina iti vor recunoaste mult mai usor diploma ca DUE (diplomat in asistenta medicala). La noi, mare diferenta intre una si cealalta nu prea e... dar cum si in Romania si in UE au inceput sa ceara diplomatura, e mai usor... chiar daca inseamna multe sacrificii (eu am muncit si in timpul postlicealei si in timpul colegiului... ultimul terminand-ul insarcinata fiind). Din cauza ca munceam nu ma puteam duce cu colegele din grupa sa fac practica, asa ca am vorbit inainte cu fiecare medic raspunzator sa-mi fac practica atunci cand pot... si crede-ma ca era mult mai bine pentru mine pentru ca eram singura cu asistentele de pe tura si cu medicii, iar practica era practica. Eu iti doresc mult succes in tot ce vei vrea sa urmezi!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #763 : 24 Ianuarie , 2010, 11:49:22 a.m. »
mihaela c, am si eu o nedumerire? tu ai diploma din 2008?? cum poti sa ai diploma din 2008 daca esti de 5 ani in Spania? sau nu am inteles eu bine?

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #764 : 24 Ianuarie , 2010, 19:46:28 p.m. »
foarte buna intrebarea!

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #765 : 24 Ianuarie , 2010, 20:54:14 p.m. »
sunt aici de 5 ani si am diploma din 2008 deoarece dupa 2 ani am intrerupt,venind aici pt a gasi "ciini cu covrigi in coada" ......si cum nu i-am gasit ,si nici nu-mi dadea" mana "sa merg prea  curind acasa,si cum intre timp au venit aici si sotul si copilul,abia dupa obtinerea "actelor "am putut merge pt a termina studiile. nu stiu daca a fost bine sau rau ,dar asta a fost.         in legatura cu actele necesare pentru depunere:copie act de identitate,dipolma,plan de studiu,foaia matricola,recomandare,adeverinta de la scoala cu perioada studiilor si nr de ore si atit DAR daca ai diploma de pina in 2008,trebuie sa prezinti obligatoriu si experienta minim 2 ani in ultimii 10 ,precum si certificatul cum ca nu esti inabilidada pt a profesa-care nu stiu daca este acelasi lucru cu adeverinta de libera practica . eu am inteles ca NU.dar cum mai nou mie mi-au spus ca imi trebuie si actele in romaneste,e mai bine sa le depuna ,ca....nu strica,nu?si cam atit !Iar nr de tel al lui SATURMINO,il dau cu mare placere 915961773 si spuneti-i ca vreti sa va faca sita .in principiu ,va va spune ca si mie:doar ce scrie in solicitud,dar dupa3 luni,iti spun ca nu ai dosarul complet ,si ca raspunsul este in functie de fiecare caz.....BAFTA SI RABDARE .
« Ultima Modificare: 24 Ianuarie , 2010, 23:48:33 p.m. de Mihaela c »

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #766 : 25 Ianuarie , 2010, 08:57:41 a.m. »
Eu cred ca trebuie sa l lasam in pace pe Saturnino ca sa se poata ocupa de dosarele,examenele noastre si sa ne inarmam de multa,multa rabdare.Va spun asta din proprie experienta-eu am depusa cererea de recunoastere a meseriei din....2007.La 7 luni dupa ce am trimis dosarul mi au raspuns,cerindu mi o adeverinta de la OAMR unde sa scrie ca am lucrat 5 ani consecutiv in ultimii 7.Cind pierdusem speranta sa mai obtin vreo veste de la ei,am primt scrisoarea cu masurile compensatorii.Intre timp mi am omologat diploma de bac,costa vreo 44 euro si se rezolva in 2-3 luni,asta pentru ca daca nu avem vreo omologare oficiala sintem considerate ca avem doar studii primare-cind m am inscris la INEM,somaj,m a intrebat ce studii am,i am explicat ca am depus dosarul ptr omologare si mi a spus ca pina nu am omologarea nu ma pot trece decit cu studii primare,ceea ce m a enervat si de aceea mi am omologat bacul.Cind am fost sa mi ridic credencial=hirtia cu omologarea,mi au spus ca pot sa continui studiile,fie universitare,fie FP=formacion profesional.Ca sa faci studii universitare trebuie sa te duci la UNED sa dai examen de selectivitete pentru straini,un fel de examen de bac(aici bacul inseamna clasa a11 a si a12 a,examenul se numeste prueba de selectividad)si se face o medie intre nota de la selectivitate si nota de la bac.In functie de aceasta nota poti intra la orice facultate,bineinteles ,daca ai nota suficienta,depinzind de numarul de candidati si de locuri.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #767 : 25 Ianuarie , 2010, 09:05:54 a.m. »
In cazul in care nu vrei sa mergi la facultate,poti sa faci formacion profesional,un curs de 1-2 ani si sa obtii diploma oficiala de auxiliar de clinica,de farmacie,tehnic de radiologie,de laborator ,sau in alte domenii,depinde ce vrei sa studiezi(CU DIPLOMA OFICIALA POTI LUCRA SI LA STAT).Daca ai omologarea bacului nu trebuie sa mai dai prueba de acceso la FP,intri direct.Ceea ca va spun eu e aici,in Andalucia,nu stiu daca peste tot e la fel,cred ca selectivitatea se da in toate tara,poate varia doar formacion profesional.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #768 : 25 Ianuarie , 2010, 09:12:24 a.m. »
Am trimis aseara un email la gcruzcarpintero sa intreb cind e examenul,acum mi a raspuns zicind ca inca nu se stie,ca ma anunta ei.Daca cineva dintre voi a mai aflat ceva,spuneti ne,cred ca o sa innebunesc de atita asteptare,incertitudine,nu mai am nici chef de invatzat,se cunoaste,nu? ;D

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #769 : 25 Ianuarie , 2010, 09:42:27 a.m. »
pai si eu trimis mail la gcruzcarpintero si mi-a raspuns acelasi lucru........nu avem noutati...va vom informa.

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #770 : 25 Ianuarie , 2010, 10:41:23 a.m. »
BUNA. TOCMAI AM VORBIT CU MARGARITA LA MINISTER SI MI A SPUS CA EXAMENUL VA FI PE 13 FEBRUARIE SIGURRRRR... SPOR LA INVATAT

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #771 : 25 Ianuarie , 2010, 11:01:18 a.m. »
Ptr Lunera tin sa te anunt ca examenul de selectivadad nu se da iti spun din propia experienta eu anul asta m-am inscris la universitate aici si nu a fost nevoie sa dau nici un examen.Cu diploma de bac am traduso si legalizato am fost la uned si cum sintem in u.e mi s-a eliberat un certificat unde m-am inscris la universitatea de ciencia de la salud aici in Madrid,si dupa aceea mi-am omologat diploma de bacalaureat.Dar noi cu scoala postliceala putem sa ne omologam si ca auxiliar de enfermeria nu este nevoie sa facem sc.ptr asta si poti sa te inscrii la facultate ptr cine are timp si rabdare.De fapt noi sintem aici sa muncim nu sa facem scoli ale le puteam face si R.o.Eu am renuntat deoarece mi-a venit scrisoare cu masurile compensatori,am studiat odata 3 ani mai facinca odata 4 ani o sa fie ma experta decit Doctori.Si pina la urma tot la particular lucrez cind string eu puncte sa intru la stat la pensie?Asa ca mai bine am renuntat.Este bine dupa parerea mea sa ne omologam si de auxiliar, ptr ca nu se stie cu criza asta,sfatul meu este ca dupa ce trece cu examenul sa incercati sa o omologati diploma ca auxiliar.Eu am omologato.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #772 : 25 Ianuarie , 2010, 11:19:23 a.m. »
buna fetelor :-* BETTY AM SI YO O INTREBARE:pt omologarea diplomei pt ,,AUXILIAR DE ENFERMERA,,iti trebuie aceleasi acte la dosar???si faimoasa RECUNOASTERE de la min.sanatati din tara??ca yo acu sunt in ,,tramite,,cum se zice .Si as mai avea o intrebare pt cine are aceasta RECUNOASTERE cand ati depus dosarul CEREREA care trebuie pusa, este ,,SCRISA DE MANA? ,,sau este una ,,SPECIALA sau TIP??? ,,va rog sa-mi ziceti si mie .Va multumesc si o zi buna :-*AAA..!!! BETTY---si uned unde este ca vreau si yo sa-mi omologhez DIPLOMA DE BAC??(yo sunt din VALENCIA)MULTUMESC :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #773 : 25 Ianuarie , 2010, 11:30:38 a.m. »
Betty,multumesc ptr precizari,deci nu are nici o legatura faptul ca ti ai omologat diploma de auxiliar cu recunoasterea,te intreb ptr ca mi se pare ca am citit undeva ca nu poti cere recunoasterea meseriei de asistenta daca ti au dat omologarea de auxiliar.Cit timp dureaza si de ce acte ai nevoie?

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #774 : 25 Ianuarie , 2010, 11:39:58 a.m. »
Nu este adevarat eu din 2007 incerc sa-mi recunosc titlul,dupa aceea am aflat de omologare si dupa ce am primit raspunsul"denegat"am fost si am intrebat si mi s-a omologat titlul dar acum astept la fel ca si voi examenul pe data care se da ptr ca am primit si scrisoarea cu masurile compensatori.A si am o prietena care le-a depus si ia zis ca una este omologarea si alta este recunoastera.

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #775 : 25 Ianuarie , 2010, 11:42:42 a.m. »
Ptr ca sa iti dea de auxiliar sint actele de omolgare si cu taxa diploma pasaportul foaia matricola si cam atit.Unedul nu stiu unde este in valencia stiu unde este in madrid dar eu am cautat pe net.si am gasit mai multe informati.

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #776 : 25 Ianuarie , 2010, 11:44:33 a.m. »
Ptr auxiliar nu iti trebuie nici o recomanader de ministerul din r.o.ptr ca noi nu am lucrat ca auxiliar in tara ci ca asistenti medical,mie nu mi-a cerut alceva nimic.

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #777 : 25 Ianuarie , 2010, 11:47:47 a.m. »
Omologarea diplomei de Bac se face tot la minsterul invatamintului doar ptr cine vrea sa studieze ca sa nu dea proba de selectidad trebuie sa isi scoata certificat de la uned

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #778 : 25 Ianuarie , 2010, 11:58:22 a.m. »
Ptr Mihaela nu inteleg ce trebuie dus ca sa demonstrezi ca ai 2 ani de experienta din ultimi 10 ani in recomndarea de la ministerul sanatati din r.o scrie cit timp ai lucrat ce alceva trebuie?si ca nu esti inabilidad ce act iti trebuie?cazier sau ce?

Offline lilimaena

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Adresa de email
« Răspuns #779 : 25 Ianuarie , 2010, 12:26:37 p.m. »

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #779 : 25 Ianuarie , 2010, 12:26:37 p.m. »