Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579542 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #780 : 25 Ianuarie , 2010, 14:33:11 p.m. »
Buna,eu am intrebat la Subdelegacion del Gov.despre omologarea titlului de bac,pt.ca acolo se depun actele.Este oficial si ei se ocupa de acte,asa cum trimit si pt. recunoastere si omologare.
Am intrebat de asemeni daca imi pot recunoaste titlul ca auxiliar,dar m-a sfatuit sa astept si doar in cazul in care voi primi raspuns negativ si de la recunoastere si de la omologare atunci sa imi recunoasca titlul de auxiliar.
Intrebarea mea este:In momentul in care ti s-a recunoscut diploma de auxiliar ti se mai poate recunoaste diploma de enfermer?Ori esti recunoscut cu una,ori cu alta ::)...parerea mea...
Maria-Cristina,UNED este in Villa-Real si eu sunt din provincia valenciana.Ca sa-ti omologhezi bacul trebuie sa mergi la Sub. del gov.din orasul unde esti.
Am fost si la o scoala de F.P.sa ma inscriu la un curs de auxiliar(SALUS)se numeste si m-au sfatuit sa nu mai fac nici un curs de auxiliar din moment ce eu am scoala de enfermerie,pt. ca mai devreme sau mai tarziu tot se vor recunoaste.
Nu stiu ce sa mai zic,parerea mea este ca in final tot mai mare credibilitate are  o scoala pe care am face-o aici.Ganditi-va cat timp am pierdut asteptand sa ni se recunoasca studiile facute in Ro. :'(

va pup :-*

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #781 : 25 Ianuarie , 2010, 15:18:30 p.m. »
Bety nu are nici o legatura faptul ca ti-ai OMOLOGAT titlul de auxiliar??Esti sigura?Mie mi-e putin frica sa fac pasul acesta desi recunosc,asa cum am scris, ca mi-a trecut prin cap si mie sa-mi omologhez titlul ca auxiliar.
Parerea mea este ca trebuia sa-ti continui scoala,nu trebuia sa te lasi.Am citit in urma cu cateva pagini ca ai intrat in anul intai.Cu diploma de auxiliar nu puteai sa intri intr-un an mai avansat(2-3)?

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #782 : 25 Ianuarie , 2010, 16:09:57 p.m. »
Buna,multumesc Betty de raspunsuri si Tila  :-*---am sa caut unde este UNED in Valencia si o sa incerc si yo cu omologarea diplomei de bac.SI cu Recunoasterea titului sau Omologarea daca yo am primit ,,DENEGADO,,in iunie 2009(de omologat)ca recunoastere imi trebuie din tara certificatul de recunoastere si acu sunt in trimitere dar:,,CEREREA,,trebuie de mana scris sau este una ,,TIP,,---(MA REFER PT A TRIM IN BUCURESTI)CA nuj ce sa mai fac is nebuna de cap sa imi cer recunoasterea de Auxiliar de Enfermera ori sa continui cu Recunoasterea titului.VA POP :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline alexandra_sanda88

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #783 : 25 Ianuarie , 2010, 16:41:39 p.m. »
 :) buna..........eu am obtinut in august2009 certificatul de competente profesionale-asistent medical generalist....... am fost in noembrie 2009 la ministerul invatamantului in madrid k sa obtin informati despre actele necesare omologarii studuilor,mi sa dat un formular ptr omologarea studilor nonuniversitare ptr extraheri....cer o serie de acte obligatori ptr  care am umblat in romania de mia venit acru....am o mica nelamurire..ei cer copias compulsadas(din cate am inteles eu fotocopii= xerox legalizate) dupa respectivele acte.......dar nu inteleg dupa actele originale in limba romana sau dupa traduceri.... ???...iar pe aceste fotocopii se poate pune apostila de la haga? eu sunt inca in romania...am toate actele ce mi le cer legalizate si traduse...poate sa ma lamureasca cineva in legatura cu acele fotocopii?va multumesc si o zi buna in continuare!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #784 : 25 Ianuarie , 2010, 17:44:46 p.m. »
alexandra, toate copiile trebuiesc compulsate...si asta nu inseamna legalizate la notar ci te duci cu ele la ambasada Spaniei din Bucuresti si acolo ti se vor compulsa (am mai scris despre asta..vezi postarile mele anterioare). Sa ai bani pregatiti caci o singura copie compulsata te costa 25RON (cel putin atat era anul trecut); aici in Spania, compulsarea nu te costa nimic. Eu am compulsat copiile dupa actele de studii gandindu-ma ca traducerile actelor nu trebuiesc compulsate dar venind aici am constata ca toate copiile xerox trebuiesc compulsate( deci inclusiv traducerile)... cat despre apostila nu stiu ce sa zic..teoretic nu mai este nevoie de ea..dar putem sa avem surpriza sa ne o ceara..ramane la atitudinea ta daca ai bani si pentru astea...(eu le-am apostilat la prefectura iar certificatul de conformitate\recomandarea l-am si supraapostilat la tribunal..pana acum nu m-a ajutat cu nimic)

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #785 : 25 Ianuarie , 2010, 17:51:43 p.m. »
Erofeinina, compulsadas inseamna legalizate la un notar autorizat. Eu am trimis copiile legalizate dupa traduceri si copii dupa originale (lb romana), fara apostile. Si au fost bune! Tu iti dai seama ce ar insemna sa se duca toti care pleaca din Romania cu actele sa le legalizeze la acelasi birou de la ambasada? E criminal!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #786 : 25 Ianuarie , 2010, 17:55:17 p.m. »
Iar copiile simple dupa actele in lb romana mi le-au facut cei de la subdelegacion, nu eu. Mi-ar fi spus daca nu erau bune, nu? Iar cei de la minister de aici au zis ca sunt in  regula toate.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #787 : 25 Ianuarie , 2010, 17:59:36 p.m. »
maria, cererea se face de mana pentru ministerul sanatatii din Romania!!

kali, eu am avut actele legalizate la un notar din Constanta dar mi -a spus ca, compulsa trebuie sa fie pusa de catre o autoritate spaniola..si fiind pe atunci in Romania a trebuit sa merg la ambasada; traducerile au fost compulsate aici de catre traducatorul autorizat..dar eram aici in Spania iar din cate am inteles, Alexandra este inca in Romania; mie daca imi spuneau ca trebuie si o stampila de la biserica..ma duceam si la biserica  ;D sa nu cumva sa fiu nevoita sa fiu pusa din nou pe drumuri mai ales ca odata plecat din tara e foarte greu!!!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #788 : 25 Ianuarie , 2010, 18:04:37 p.m. »
e...posibil ca tu sa ai dreptate kali,eu din prea mult excez de zel am incarcat documentele cu sute de stampile pe ele...acum astept rezultatul!!!...eu inca mai sper la recunoastere automata (fara masuri compensatorii :D)...ma omoara optimismul, nu-i asa??

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #789 : 25 Ianuarie , 2010, 18:18:45 p.m. »
Daca ai terminat dupa 2007, ai sanse!

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #790 : 25 Ianuarie , 2010, 18:42:28 p.m. »
pt Betty:Pe 23 dec am primit scrisoare unde imi spuneau ca imi lipsesc de la dosar planul de studiu,recomandarea (care erau depuse ,dar ei le doreau in ronaneste),adev unde sa certifice cei doi ani de experienta pe care o obtii de la unitatea unde ai profesat si certif ca nu ai antecedente(ca nu esti inabilidada)de la OAMMR.                                                                                                              DAR repet,scrisoarea a fost gresita ,in sensul ca  au uitat,sau n-au citit,sau....!.ca eu am titlu din 2008.iar scrisoarea se adreseaza celor cu diploma de pina in 2008.dar mi-au cerut si recomandare si adev care sa ateste experienta .Nici eu nu am crezut ca-mi vor cere adeverinta de la scoala cu anii de studiu pentru ca sunt trecuti in foaia matricola si in planul de studiu.;si totusi au cerut-o.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #791 : 26 Ianuarie , 2010, 05:41:02 a.m. »
Ptr Mimami -ai intrebat-o pe Margarita unde se va tine examenul,in fiecare provincie autonoma sau in Madrid ,si o sa trebuiasca sa ne ducem toate acolo?

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #792 : 26 Ianuarie , 2010, 09:57:57 a.m. »
Iar copiile simple dupa actele in lb romana mi le-au facut cei de la subdelegacion, nu eu. Mi-ar fi spus daca nu erau bune, nu? Iar cei de la minister de aici au zis ca sunt in  regula toate.
pai asta e.orice subdelegacion sau organism oficial spaniol poate compulsa actele.Confrunta fotocopia cu originalul si-ti pun stampila.Eu am depus la MEPSYD  si acolo mi le-au compulsat Aveam fotocopii simple dupa toate actele,nu legalizate la notar. .Normal ca daca esti in ro trebuie sa mergi la ambasada,(si cum ambasada spaniei e in ro trebuie sa si platesti  ??? >:()

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #793 : 26 Ianuarie , 2010, 10:03:20 a.m. »
PT LUNERA. DA AM INTREBAT-O SI MI-A SPUS CA DACA NR. DE PARTICIPANTI E SUFICENT SE FACE IN FIECARE PROVINCIE AUTONOMA, DAR CUM E CAZUL MEU CA SUNT DIN CASTILLA LA MANCHA SI CA SUNT PUTINI PARTICIPANTI VA TREBUI SA MERG IN MADRID.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #794 : 26 Ianuarie , 2010, 13:20:30 p.m. »
Da,eu cred ca examenul va fi in Madrid ptr toti,sper sa nu l puna prea devreme ca sa nu trebuiasca sa ne platim si vreo cazare.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #795 : 26 Ianuarie , 2010, 15:41:06 p.m. »
Vai de mine, atunci... o sa dorm in parc daca ma cheama astia in Madrid!  :'( Chestia e ca toate examenele sunt dimineata... si cum zic fetele ca va fi pe 13 febr... e sambata, asa ca... examenul va fi obligatoriu dimineata.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #796 : 26 Ianuarie , 2010, 15:43:46 p.m. »
Si ma rog la D-zeu sa aibe mila de noi, pentru ca bugetarii (cei care vor fi in comisie) nu lucreaza sambata, asa ca... vor fi putin cam nervosi!

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #797 : 26 Ianuarie , 2010, 16:20:00 p.m. »
fetelor...mi-e o lene de plesnesc....nu reusesc sa ies din starea asta....de unde sa gasesc resurse sa ma pun cu burta pe carte?cum stiu ca nu pot acoperi toata materia....nici nu fac nimic...mai e cineva in situatia mea? si sunt asa de obosita......

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #798 : 26 Ianuarie , 2010, 17:01:27 p.m. »
PENTRU BETY
 NU AM MAI SCRIS DE MULT PE FORUM PENTRU CA NU AM AVUT NOUTATI DAR VA URMARESC IN FIECARE ZI ,
 BETY , EU SINT IN ACEEASI SITUATIE CA TINE  ADICA AM OBTINUT OMOLOGAREA CA AUXILIAR DAR INCA NU AM RIDICAT-O PENTRU CA MARGARITA MI-A SPUS CA IN MOMENTUL IN CARE NE IESE RECUNOASTEREA TREBUIE SA RENUNTAM LA UNUL DIN TITLURI PENTRU CA NU POTI SA AI UN TITLU CARE SA ECHIVALEZE A DOUA MESERII DIFERITE.,ITI SPUN PENTRU CA EU PERSONAL AM INTREBAT-O PE MARGARITA DESPRE ACEASTA TEMA .VA PUP SI SA NE AUZIM ODATA LA EXAMENUL ASTA CA NE -AM SATURAT DE ASTEPTARE... >:(

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #799 : 26 Ianuarie , 2010, 18:25:53 p.m. »
Irene,eu sunt exact in situatia ta.Nu trebuie sa dau examenul acum,nu sunt in tabara voastra ,insa ceva trebuie sa invat.. ;D
Camelia,exact asta intrebaam eu mai sus.Cum poti sa ai 2 titluri.Iti dai seama ce tari am fi ;D

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #800 : 26 Ianuarie , 2010, 18:44:01 p.m. »
Fetelor, data de examinare va fi 13 februarie pentru ca am primit si eu mail in care mi se zice ca ne vor anunta locatia si ora. Deja imi vine sa arunc toate cartile pe geam si sa nu mai deschid nici o pagina de internet care sa aibe legatura cu asistenta medicala.  :'(

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #801 : 26 Ianuarie , 2010, 21:23:12 p.m. »
Buna fetele! nu am mai intrat de mult dar din cand in cand mai citesc mesajele voastre!!!sa stiti ca eu am titlul de auxiliar din 2003 si nimeni nu mi-a spus nimic de renuntare-oricum este un grad inferior pe care fff  bine il poti exercita daca ai recunoscuta profesia de enfermera!!!!
In ce priveste invatarea---invat din cand in cand dar nici pomeneala asa cum ar trebui-lucrez de luni pana simbata intr-o farmacie in care nu puteti crede cata munca este(mai ales cu lipsa de personal ca toti privatii!!!!), am doua fetite de 4 si de 8 ani asa ca va las sa va imaginati cat timp am!!!!in plus merg zilnioc-dus-intors din Elche in Alicante cca 60 km/zi asa ca mai pierd cca o ora pe drum!!!!am repasat destul si acuma iar nu mai stiu mare lucru-mai ales nume de proceduri, tehnici, sonde, maniobre.....am vazut o gramada de intrebari pirn internet in care trebuie sa te fixezi pe nume si alte cele....chiar daca stiu tehnica nu mai stiu cine a inventat-o!!!!!asa ca ....fara cuvinte!
in plus cand ma gandesc ca trebuie sa merg pana in Madrid...dar in mod sigur ne va toca sa mergem ca doar nu ne vor face noua favoruri-deja vedeti cum se poarta-e inuman sa nu ne anunte nimic, sa fie totul in aer....data examenului, locul sa nu mai vorbim de lipsa unei tematici!!!!asa ca nu ne putem astepta la altceva!!!!animo si ce-o vrea Durrmnezeu!!!!
si cand ma gandesc ca sunt atatea persoane in Romania(am citit si pe forum) care cred ca totul aici e roz!!!!!
as vrea sa spun fetelor care spera sa lucreze ca auxiliar intr-un azil privat sa se gandeasca ffff bine-eu am lucrat un an si jumatate si pana nu lucrezi nu iti dai seama ce inseamna!!!!!!este fffff dificil mai ales ca se lucreaza cu lipsa de personal, fara celadori(un fel de ajutor de auxiliar)si toti bunicii din azil sunt bolnavi -dar stiu un singur lucru- ca ei sau familia lor platesc intre 1500 si 2000 de euro pe luna asa ca au dreptul sa fie cat se poate de pretentiosi!!!!!si au dreptate dar cand esti in turnul de noapte un auxiliar si un asistent la 80 de batrani nu ai cum sa le faci pe toate!!!!!sau dimineata in 2 ore trebuie sa ridici intre 10 si 14 persoane din care jumatate paralizati (ati incercat vreodata sa imbracati o persoana care este catatonica?sau agresiva?-este fffff dur-nici nu va puteti imagina!!!sau sa dusati pe cineva care nu vrea sa se duseze!!!!)Asa ca fetelo va sfatuiesc sa va mai ganditi!!!!si de asemenea sa va pregatiti sa schimbati gramezi de pampersi, sa treceti prin 3-4 zile de epidemie de gastroenterita intr-un azil cu peste 50 de batrani infectati-cu respectivele schimburi de pampersi!!!!!si asta spus in cuvinte frumoase!ca adevarul e mult mai tragic!!!!!
asa ca sa speram ca ne recunosc profesia de asistent ca pentru asta am invatat atata si pentru asta am fost pregatite si inca foarte bine!!!!!si unde vom lucra vom demonstra ce putem-sunt sigura!!!!!si vom invata super repede totul!!!!asa ca
Fruntea sus ca putem!!!!!!!
Salutari si sa auzim de bine!!!!!!

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #802 : 26 Ianuarie , 2010, 21:46:49 p.m. »
Doamne,Cristina ma sperii  :o.Insa iti multumesc ca macar stiu ce este intr-un azil in tremeni frumosi ;D
Cel putin cu titlul de auxiliar poti lucra in domenii cat de cat relationate cu medicina,nu ca mine intr-o cafeterie :'(
va pup

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #803 : 26 Ianuarie , 2010, 22:39:25 p.m. »
Ai dreptate Cristinat in tot ceea ce spui-eu n am lucrat in azil dar am citeva cunostiinte,spaniole, care mi-au spus acelasi lucru -e o munca ingrozitoare,dura,una din ele imi spunea ca prefera sa fie femeie de serviciu decit auxiliar,e mult mai lejer si mai putin dezgustator.Nu cred insa ca poti avea doua diplome cu aceleasi studii,e ca si cum unui medic i ar da si diploma de asistent medical pe aceleasi studii-facultatea de medicina.Cred ca la particulari nu prea conteaza dar dpdv legal,oficial,nu poti avea doua meserii cu aceleasi studii.Iti multumesc ptr incurajare,si eu sint ingrijorata ca n-o sa pot invatza totul,mai ales ca nu stiu pe ce se axeaza ei-pe planos de cuidados,pe anatomie si fiziologie,boli,tehnici,etc.Oricum,fetelor,nu va facti griji,chiar daca nu luam examenul practica o vom lua,adevarul e ca ne dau 4 posibilitati ceea ce inseamna ca au de gind sa ne recunoasca pe toate.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #804 : 26 Ianuarie , 2010, 22:46:55 p.m. »
Ce mi-e teama mie e sa nu cada intrebari despre istoria enfermeriei,teoriile lui Orem,Nighdale,Roy,eu n-am invatat in scoala asa ceva dar vad ca in toate examenele de oposiciones sint intrebari despre istorie,eu habar n-am.  ???

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #805 : 26 Ianuarie , 2010, 23:37:57 p.m. »
bun, macar sa imi dea dreptul de a profesa ca enfermera ca oricum titlul de auxiliar mi-a folosit doar in azil-la inceput nu mi l-au cerut dar dupa ce au primit o denuntare si i-au luat la puricat autoritatile spaniole ne-au cerut tuturor celor care lucram ca auxiliari-printre altii un medic stomatolog cu sotia lui asistenta tot din Romania, un medic stomatolog din ...Ecuador cred...sa avem titlul in ordine.Dar am auzit de multe persoane care nu au titlu si lucreaza.
Si este adevarat-eu imi doream sa lucrez ca femeie de serviciu ca era mult mai usor!!!!
In prezent lucrez intr-o farmacie ca auxiliar si aici da-mi-au cerut titlul spunandu-mi ca este valabil ca si unul de auxiliar de farmacie dar am si colegi care nu au nici un titlu asa cum am colegi auxiliari de farmacie diplomati care au facut acest curs aici in Spania. In fine-totul depinde de noroc -au am prieteni care ocupa posturi fff bune,-administrativ cu studii superioare fara sa aiba titlul omologat-doar au dat o copie a titlului de licenta tradus in spaniola-dar ce e drept intr-o firma privata.

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 24
« Răspuns #806 : 27 Ianuarie , 2010, 00:31:27 a.m. »
Buna seara fetelor!
citesc forumu zilnic si ma regasesc in fiecare dintre voi! toate am trecut prin greutati(si trecem) dar sper ca vom putea vorbi dupa examen cu zimbetul pe buze si mai relaxate!
Si  eu la fel ca voi sint stresata, multa materie, multa terminologie, putin timp dar ma gindesc ca"n-o fi dracu asa de negru!";nu?! Si apoi, daca nu e examenul, e practica  si tot o fi cumva !principal e ca ne-au deschis poarta si asta e mult!
Am primit si eu e-mail cu data de 13 si ..cam atit! sint curioasa daca au bunul simt sa ne trimita si scrisoarea pina pe 30(asa ar fi normal)!
Din cite am inteles eu, examenu nu va fi doar in Madrid. eu am intrebat daca in  Barcelona va fi si a zis ca da(eu locuiesc in Cataluña) si nici nu va fii din cine stie ce legi sau alte porcarii spaniolesti (nici de cum asa de greu ca la "oposiciones")-asa mi s-a spus! ca doar e de recunoastere profesionala! eu ma gindesc, dupa cum mi-au vorbit, ca se vor axa pe tehnici si pe chestii de baza (diagnostic, prim ajutor,etc).
Eu ,personal o sa incerc sa citesc bine tehnicile (in spaniola) si urgentele(daca apuc toate)si a fi ce-a da Domnu!. Mi e mi-au spus ca de exemplu nu-i nici un bai daca nu nimeresti vena din prima  ca pe ei ii intereseaza si dexteritatea noastra (profesionalismul), si ca n-o sa ne intrebe cum se numeste osul -x in spaniola .ei sa vada ca avem habar!
In fine, hai sa respiram adinc si sa zimbim un pic si sa ne gindim ca totu va fi bine!
Va pup pe toate  si capul sus ! Am ajuns pina aici  si mergem mai departe!
cum zicea Cosbuc:
"traiesc acei ce vreau sa lupte;
iar cei fricosi se pling si mor

oricare ar fi sfarsitul luptei,
sa stai luptand, ca esti dator.

o lupta-i viata;deci te lupta
cu dragoste de ea, cu dor."

Am inversat un pic strofele ca mi s-au parut ca merg mai bine asa ,in situatia noastra!
Noapte buna si sa auzim numai de bine!
 :) ;)

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #807 : 27 Ianuarie , 2010, 09:17:13 a.m. »
Fetelor Statul Roman nu isi doreste sa rezolve problema deoarece ar pleca si m multi asistenti medicali.
Acum imi dau si eu cu parerea:de ce s-a mai luat decizia de a se infiinta facultati de asistenti medicali si moase in Romania si principala conditie la intrare sa fie 5 ani vechime?
Lor le convine sa nu ridice scoala postliceala sau colegiul la rang de studii universitare!In primul rand le intra f multi bani de la noi cei care urmam facultatea ca in tara mare lucru la salariu nu se vede in urma absolvirii facultatii!
In plus in Spania cu tot cu examenul care il dati voi acum nu veti ajunge enfermera diplomada NEVER EVER....
Nu vrea sa va suparati pe mine ptr tot ce am spus dar asa vad eu realitatea dupa cum merg lucrurile in tara si dupa ce am citit de nu stiu cate ori 55 pagini pe acest forum.
De asemenea eu sunt constienta ca nu e deloc usor in Spania dar nu am fugit niciodata de munca si fug doar de stresul de zi cu zi pe care il traiesc in tara caci lucrez pe o sectie cu toxicomani,alcoolici,depresivi,atacuri de panica,schizofreni,demente si multe altele unde numai munca de asistent nu fac in afara de orele de tratament si perfuzii scris  condici,decont,recoltari analize tre sa mai fac politie cat cuprinde si e un stres de nu se poate deoarece s-au facut o groaza de reguli care nu se aplica tuturor creindu-se brese...

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #808 : 27 Ianuarie , 2010, 10:12:45 a.m. »
Dios mio,numai in Ro poate exista asa ceva -sa nu poti intra la o facultate daca nu ai vechime,cred ca nu exista asta in nici o tara din lume cred ca am inteles eu gresit.In ceea ce priveste munca,nimeni nu se plinge ca trebuie sa munceasca,ci de tipul de munca pe care trebuie s-o faca,o munca fizica grea-sa ridici,sa cari la persoane invalide,batrine nu i usor,plus ca trebuie sa muncesti cit shapte ptr ca patronul vrea sa faca economii si angajeaza putin personal.Nu i acelasi lucru cu munca de asistenta,care,desi nu e diplomada ptr ca studiile romanesti de asistenta nu sint studii universitare,dpdv practic e acelasi lucru,se lucreaza ca enfermera,cu aceeasi categorie laborala,cel putin asa sper.

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #809 : 27 Ianuarie , 2010, 10:21:59 a.m. »
Buna ziua! Dani7asi cam dupa parerea ta cam ce calificare vom primi dupa examen?si inca ceva ...in aceste momente te rog sa ma crezi ca nu avem nevoie de astfel de incurajari!o zii buna!

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #809 : 27 Ianuarie , 2010, 10:21:59 a.m. »