Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579533 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #810 : 27 Ianuarie , 2010, 10:52:23 a.m. »
Negrila nu am vrut sa supar si sa demoralizez pe nimeni!Departe de mine gandul asta.crezi ca eu sunt intr-o situatie mai buna?
dar asta e realitatea vazuta din tara
Romania e o tara care tinde sa scoata bani si din piatra seaca
Crezi ca mie mi-a fost usor sa incep o facultate in care sa studiez aceleasi lucruri pe care le-am facut in postliceala acum 9 ani?si cu 2 copii si cu un servici solicitant?
Pe deasupra sa ne mai si jecmaneasca de bani?DAR  repet asta e Romania in care traim.

Offline dani7asi

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #811 : 27 Ianuarie , 2010, 10:58:52 a.m. »
  Si inca ceva ,eu am crezut ca pe acest forum fiecare poate sa isi aduca aportul cu informatii reale nu neaparat de sustinere a unui grup.
  Eu va doresc succes la examen si va admir pentru ca sunteti promotorii exercitarii profesiei de asistent medical in Spania!
Ce va fii nu tine nici de mine nici de voi si nu avem alta solutie in acest moment decat sa ne rugam la DZEU sa se solutioneze cat mai repede toate problemele intampinate deocamdata de voi(urmez si eu curand).
SUNT ALATURI DE VOI CU TOT SUFLETUL MEU!
 :-* :-* :-* :-* :-*

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #812 : 27 Ianuarie , 2010, 11:17:31 a.m. »
Multumim Dani,eu nu ti am luat o in nume de rau,fiecare poate sa si spuna parerea,trebuie sa ne intelegi ca sintem stresate,cu nervii la pamint dupa atita asteptare,incertitudine :)

Offline dani7asi

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #813 : 27 Ianuarie , 2010, 11:23:30 a.m. »
Va pup pe toate si imi pare rau ca nu va pot ajuta cu nimic deoarece inca sunt in Romania si inca lucrez aici....

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #814 : 27 Ianuarie , 2010, 12:38:06 p.m. »
As vrea sa fac o precizare:diplomado,aici,nu inseamna sa ai o diploma,ci sa ai studii universitare medii,de 3 ani,de ex :asistente,invatatoare,arhitecti tehnici;daca faci 5 ani,e o licentiatura,studii universitare superioare-profesori,arhitecti,etc.cel putin asa era pina acum,s ar putea sa se fi schimbat cu planul Bolonia,mi se pare ca sint 4 ani si ptr arhitecti si ptr asistente.De aceea cu diploma de auxiliar nu poti sa intri in anul 2 sau 3 la facultate,aici isi pot scoate diploma de auxil cei care termina 10 clase-invatamintul obligatoriu,apoi dau o proba de acces ptr FP-formacion profesional si fac un curs de 1 an sau cei care termina 12 clase si nu mai trebuie sa dea prueba de acceso ptr a face cursul de auxiliar,fie de clinica,fie de farmacia,laborator.Nu ne pot omologa ptr ca studiile noastre nu sint universitare dar dpdv practic vom fi la acelasi nivel ca asistentele de aici,cel putin asa sper,Si aici,inainte,nu erau studii universitare,,asistentele erau ATS-asistente tecnico sanitario iar cind s a introdus diplomatura,le-a omologat,deci multe dintre asistentele mai batrine n-au facultate si lucreaza la fel ca celelalte.

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #815 : 27 Ianuarie , 2010, 15:21:13 p.m. »
Buna fetelor am si eu o intebare ptr cine este in Romania si lucreaza.De ex cine a terminat scoala postliceala trebuie sa faca facultate de asistent medical?sau cu diploma de postliceala se poate face 1-2 ani de scoala si iti echivaleaza?Cind termini facultatea de asistent medical ce scrie pe diploma?

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #816 : 27 Ianuarie , 2010, 15:26:41 p.m. »
Ptr cine este in Spania trebuie sa ne gindim ca cu aceleasi reguli  se recunosc titlurile la fel ca si celor din Portugalia si alte tari.Sint multi din Portugalia care nu stiu sa vb si li se recunosc titlurile acum noi nu stim ce scrie pe diplomele lor dar cred la fel se va intimpla si cu noi.Poate stie cine care li s-a recunoscu titlul in alte state ex.Italia ce scrie pe titlul lor.

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #817 : 27 Ianuarie , 2010, 15:51:37 p.m. »
Fetelor, eu am o fosta colega de clasa (de la colegiu) care si-a echivalat diploma inainte de a intra Romania in UE si scrie negru pe alb: DUE. Iar pentru a intra la facultate in Romania, daca esti absolvent al postlicealei, se putea intra direct in anul 2 (asa am facut eu) si in functie de medie poti intra la buget sau la plata. Nu stiu daca intre timp s-a mai schimbat ceva. Pe diploma mea scrie "Diploma de absolvire" a Facultatii...., cu Titlul: Asistent Medical Diplomat. La cei care termina licentiatura nu stiu ce scrie, pentru ca abia anul acesta vor iesi primii absolventi.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #818 : 27 Ianuarie , 2010, 16:26:04 p.m. »
In Romania, la salariu se "vede" ceva... sunt cateva sute de roni in plus. Colegele care sunt angajate in spitale (ma refer la cele cu colegiu) au salarii bunicele, fata de cele care lucreaza la privat.

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #819 : 27 Ianuarie , 2010, 16:27:03 p.m. »
Si citi ani ai mai facut daca ai intrat anul 2?Si cu diploma asta nu poti sa faci nimic in Spania?
Nu este titlu universitar?

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #820 : 27 Ianuarie , 2010, 16:31:31 p.m. »
Pe mine ma intereseaza daca dupa aceea pe diploma scrie diploma univesitaraca ai absolvit o scoala universitara?Ptr ca aici daca ai diploma universitara ti se OMOLOGHEAZA si scrie Due.Este adevarat cine si-a omologat diploma inaite de 2007 pe diploma de aici din spania scrie due chiar daca a terminat scoala postliceala.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #821 : 27 Ianuarie , 2010, 16:35:24 p.m. »
Pai de ce crezi ca ma zbat? Pana la urma am 5 ani de asistenta medicala. De ce zic ca cei de la minister nu vor, sau se fac ca nu vor sa ne recunoasca studiile? Si da, este titlu universitar, dar exista acea lege "tampita" care zice ca diplomatii care au iesit inainte de intrarea Romaniei in UE nu sunt recunoscuti... de Romania!!! Ca Ministerul Sanatatii din Romania nu mi-a dat certificat de conformitate, ci doar recomandare.
« Ultima Modificare: 27 Ianuarie , 2010, 16:44:50 p.m. de kali »

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #822 : 27 Ianuarie , 2010, 16:41:12 p.m. »
Desteptii care fac legile in Romania, obligati de UE, au infiintat facultatile de asistenta medicala, dar, din intamplare "au uitat" sa inscrie in nomenclatorul de meserii  diplomatii in asistenta medicala. Ma intelegeti? Cu toate ca nu inteleg cum, cei care s-au angajat imediat dupa facultate, in contractul lor de munca era trecut asistent cu studii superioare. Dar nu stiu de ce ma mai mir... vorbim aici de Romanica noastra... vesnic "cu capul in nori".

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #823 : 27 Ianuarie , 2010, 18:11:36 p.m. »
Pai pe diploma ta ce scrie ca ai studii universitare sa inteleg nu ptr ca daca scrie chestia asta tu poti sa-ti omologhezi diploma nu ai nevoie de la ministerul sanatatii de recomandare.Din cite am inteles eu aici in Spania daca pe diploma scrie studii universitare atunci ti se omolgheaza si dureaza mai putin si esti Due

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #824 : 27 Ianuarie , 2010, 18:37:54 p.m. »
Betty, citeste bine legile. Absolventii de medicina, stomatologie, asistenta medicala, arhitectura si alte cateva au un "regim special". Scrie clar, doar acelora care sunt absolventi dupa ce a intrat Romania in UE li se omologheaza diplomele automat, iar eu am terminat in 2003. Ce e asa de greu de inteles?

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #825 : 27 Ianuarie , 2010, 18:44:51 p.m. »
Omologatul diplomei este una si recunoastera titlului este altceva.Omologatul diplomei nu tine de intrarea Romaniei in u.e.Doar recunoastrea profesionala este de cind a intrat r.o in u.e.Eu daca pe diploma mea scria ca am studii universitare mi se omologau,Omologarea diplomei tine de fiecare stat in parte si de legile lor.Eu am incercat cu omologarea dar cum pe diplomea nu scrie studii universitare nu am putut face nimic si atunci mai avem o sansa cu recunoaster profesionala

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #826 : 27 Ianuarie , 2010, 18:51:06 p.m. »
Betty, crede-ma draga, stiu care-i diferenta intre omologare si recunoastere... am doua dosare depuse la Ministerul Educatiei. Apoi am aflat ca cel pentru recunoastere a fost trimis la Ministerul Sanatatii. Asa ca... tot astept de aproape un an omologarea si nimic. Am sunat si mi-au zis ca ei lucreaza cu acea directiva arhicunoscuta. Si, ma repet, citeste-o sa vezi ce scrie. Eu cred ca o stiu pe de rost.

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #827 : 27 Ianuarie , 2010, 19:00:52 p.m. »

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #828 : 27 Ianuarie , 2010, 19:07:27 p.m. »
Te inteleg, de asta tot am scris in mesajele anterioare ca e posibil ca guvernul de aici sa puna piedici in omologarea sau recunoasterea diplomelor... ceva adevar este, dar noi suntem prea "mici" sa stim totul. Ma uit acum pe site-ul ministerului educatiei ca s-a publicat lista specialitatilor din medicina (examen in ziua de 13 februarie, la Madrid), pentru OMOLOGAREA TITLULUI de medic. Deci, am scris, omologare... nu recunoastere.

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #829 : 27 Ianuarie , 2010, 19:48:00 p.m. »
POOOOOr fin au pus un anunt in web-ul MEC asa c a cel putin acuma sunt sigura ca macar data de 13 februarie este sigura!!!!va las aici adresa
http://www.educacion.es/educacion/universidades/educacion-superior-universitaria/titulos/homologacion-titulos/reconocimiento-titulos.html

Offline dani7asi

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #830 : 27 Ianuarie , 2010, 19:50:38 p.m. »
Betty in Romania nu te obliga nimeni sa faci facultatea ca sa poti profesa.O faci doar ca sa iti adauge putin la salariul de baza sau sa iti foloseasca in afara tarii...
sunt zvonuri cum ca cei care nu vor face facultatea vor face munca de infirmier si doar administrarea medicamentelor dar inca nu s-a reglementat nimic.
Referitor la anii care ti se echivaleaza la inceperea facultatii pana acum se echivala un an de facultate cu cei 3 ani de postliceala dar de anul acesta se incepe cu anul intai.
Eu nu inteleg cum Kaly a terminat facultatea de asistenti si moase in 2003 cand nu se stia nimic despre asa ceva(nu contest ca ar fi adevarat)si sa nu ii omologheze studiile avand in vedere ca sunt universitare.
Eu termin facultatea anul acesta si in toamna imi dau licenta.nu vad ce ar mai avea de obiectat autoritatile spaniole....
dar oricum nu ma mai mira nimic....

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #831 : 27 Ianuarie , 2010, 20:07:38 p.m. »
Dani7asi, nu am zis ca sunt licentiata, am zis ca sunt diplomat, adica am terminat colegiul de 3 ani al unei facultati de stat. Eu cred ca am scris destul de clar. Si am mai adaugat ca abia anul acesta ies primii absolventi ai facultatii de 4 ani, adica cei licentiati. Primii asistenti diplomati in Romania au iesit in 2002. Si ai dreptate, am intrat direct in anul 2 deoarece mi s-a echivalat primul an cu diploma de la postliceala. De ce am facut si colegiul? Pentru ca de pe atunci se zvonea, nu numai de un salariu un pic mai mare, ci si ca la un moment dat se vor cere doar asistenti medicali cu studii superioare... fie ele de scurta durata sau de lunga durata.

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #832 : 28 Ianuarie , 2010, 17:52:46 p.m. »
PENTRU RAMONA. IMI LASI ADRESA TE DE MESS? DA MI UN BEEP A MEA E formihaela@yahoo.com

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #833 : 28 Ianuarie , 2010, 18:24:38 p.m. »
mihaela te-am adaugat la lista mea de mess.
pupic.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #834 : 28 Ianuarie , 2010, 19:20:47 p.m. »
vorbeam cu mihaela de calculo del goteo si am gasit asta daca sunteti interesate
http://www.aisnicaragua.org/download/bronline/primera/18%20-%2028.pdf

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #835 : 28 Ianuarie , 2010, 19:34:01 p.m. »
vedeti ce haios apar gradele? :D
dar chiar ca armata fac astia cu noi cu recunoasterea asta
ne meritam gradele la cat suferim ;D

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #836 : 28 Ianuarie , 2010, 19:57:54 p.m. »
am intrat pe pagina ministerului...cel mai mult mi-a placuta asta

que esperamos aclaren sus dudas:

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #837 : 28 Ianuarie , 2010, 19:58:57 p.m. »
multumim de grade......

Offline admin

• Administrator
  • VIP
  • Mesaje postate: 1065
  • Gen: Bărbat
  • sa fii om e lucru mare
    • Spania Romaneasca
« Răspuns #838 : 28 Ianuarie , 2010, 20:09:26 p.m. »

Cu placere. Va doresc tuturor sa va rezolvati cat mai repede omologarea. Sa nu ramana nimeni pe afara, cu sau fara scrisoare, cu sau fara examen si practica. Pana de Paste sa fiti toate cu diploma convalidata!

Sa vedem cate dintre voi veti mai da pe aici dupa ce veti rezolva cu omologarea. :)

Spor la stelute si la grade.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #839 : 28 Ianuarie , 2010, 20:50:52 p.m. »
multumim admin de incurajare si sustinere:)
pe mine personal m-ai facut sa rad cu gradele...foarte dragut,imi place ;)
eu am sa raman activa ;)sa va povestesc cum ii eclipsez profesional pe asistentii medicali spanioli cand voi lucra in domeniu ;)
« Ultima Modificare: 28 Ianuarie , 2010, 21:30:33 p.m. de ramona-elena »

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #839 : 28 Ianuarie , 2010, 20:50:52 p.m. »