Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1213292 ori)

0 Membri și 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mirellita

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #90 : 01 Septembrie , 2009, 08:38:50 a.m. »
     In romania nu stiu sa se fi dat vreo lege ceva la noi in spital spre ex. sunt putine care fac aceasta facultate si eu as face o daca as avea cinci ani vechime dar daca nu am trebuie sa o iau de la inceput ceea ce nu mai pot daca as ramane in tara dupa cinci ani da ,as face inca doi si asta e ,asta e regimul din Romania bataie de joc asta e o maniera sa stoarca bani de la noi aceste facultati,diferente la salariu nu sunt inca dar cred ca vor fi ca de ...Astaluego ca mai multe cuvinte nu stiu .

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #91 : 01 Septembrie , 2009, 16:34:15 p.m. »
Buna! Tila,eu ma lupt cam de patru ani cu morile de vint....si mie mi-e frica de un eventual examen,dar chestia e ca aici,asa cum am mai  scris ,nimeni nu-ti spune unde ,cum,sau ce fel de examen se poate da.....ti se da un raspuns negativ,de tipul celui primit de tine pt omologarea diplomei,si cu asta gata....descurca-te.e foarte trist ceea ce se intimpla....doar pentru ca scoala postliceala din Romania nu se numeste "universitate",nu putem sa exercitam profesia,cu toate ca se studiaza cam acelasi lucru ,sau daca eu am lucrat 13 ani in tara , in ATI nu are nici o importanta ,si nu se uita nimeni la vechime.....eu sint foarte dezamagita de tot si de toate,dar nu invinovatesc numai statul spaniol ci mai ales pe cel roman ,ca nu se implica absolut deloc......ca sa-ti dau un exemplu de cum sintem noi ,am fost in aprilie la consulatul nostru din Madrid si am ramas surprinsa modul in care eram tratati-ca in Romania-cozi imense osala de asteptare fara scaune ,functionari acri si nepoliticosi,care ne trateaza pe toti "de sus".Sper sa se  mai schimbe ceva,dar cind?In ceea ce priveste omologarea in alt stat,poti solicita omologarea in toate tarile din europa,daca vrei si ai bani,dar pe spanioli nu-i prea impresioneaza daca ai diploma omologata in Italia.Aici au cam stagnat totul din cite am observat.tin legatura cu multe fete si pina acum nu am nici o veste buna :(BAFTA

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #92 : 01 Septembrie , 2009, 19:03:21 p.m. »
Buna Dana, si eu care intrasem in panica pt. ca nu am vechime...Dar ma uit stupefiata cata vechime ai si pe unde ai lucrat iar aici nu se tine cont de absolut nimic.Colegii mei de servici imi tot spun sa am rabdare pt. ca noi suntem abia la inceput cu intrarea noastra in UE iar lucrurile nu s-au "asezat" cu legiile si acordurile lor in Uniune.Asa o fi dar oare ma intreb se va schimba ceva vreodata?Am senzatia ca stau pe loc si nu fac bine asteptand recunoasterea studiilor.Sunt disperata la fel ca toata lumea si i-am disperat pe toti in jurul meu.Voi incerca sa trimit din nou actele cu noua lege si cu formularul pe care il am sa vedem ce se intampla.Oricum ma pregatesc sufleteste pt. un raspuns nu tocmai pozitiv.Sa "citim "de bine 

Offline ale

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
« Răspuns #93 : 01 Septembrie , 2009, 19:55:31 p.m. »
Buna sunt Alexandra.Sunt noua pe aici si am citit si eu cam ce se intampla, eu sunt la inceput de drum pt inceperea actelor si sunt cam nelamurita.Am sunat azi sa ma interesez de ce acte am nevoie pt omologarea diplomei de asisitent medical si mi a zis in felul urmator:am nevoie de diploma de colegiu medical (asta am terminat) tradusa,legalizata si apostilata cu stampila de la Haga, foaia matricola(idem) si programa analitica doar tradusa atata. Cand am toate astea sa ma prezint la bucuresti sa le depun ca le trimit ei la Madrid.Din cate am citit si spuneti voi am nevoie de mai multe acte.As vrea sa citeasca cineva mesajul meu si sa ma lamureasca sa stiu incotro sa o apuc.
Momentan lucrez in unitate de primire urgenta de aproximativ 2 ani si fiind tatal meu plecat de 9 ani in Spania as vrea sa ma duc si eu.
Dupa ce am toate actele rezolvate le pot depune de ex. in orasul unde locuieste tatal meu???e mai bine asa? sau sa le trimita ei???
Sunt zapacita de cap si ma repet nu stiu incotro sa o apuc sper sa ma ajutati voi!!!
Va multumesc anticipat

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Adresa de email
« Răspuns #94 : 02 Septembrie , 2009, 10:06:30 a.m. »
saltare ALE
 Eu am depus de curand actele. diplome +recomandare ministerul sanatatii+ programa analitica +foaie matricola trad si apostile doar certificatul de competente si foaia matricola, . iti vor cere copie xerox dupa pasaport/buletin +
plata se face prin transfer bancar (45.05 euro) in contul de pe site. ( iban si swift precum si denumirea bancii). Tot ce ai nevoie este sa detii un cont in euro (eu nu aveam si mi-am facut). Comisionul este insa fooarte mare, sau asta s-a intamplat la banca cu care am lucrat eu, adik pt fiecare transfer ...30 euro comisionul.
** acum asteptam, asteptam,asteptam.......
 Mai e o cerere pe care o completezi acolo la ei, vezi ca programul de deepuneri este martea si joia daca tin eu minte bine 9-14.00 dar te-as sfatui calduros sa ajungi pe la ora 10.00 ,punctualitatea nu este tocmai punctul lor forte.
 De asemenea, ar fi bine sa ai dosarul complet.  nu sunt tocmai dragute

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #95 : 02 Septembrie , 2009, 10:07:59 a.m. »
 la cum merg lucrurile..... italia pare tot mai accesibila.... deocamdata asteptam

Offline ale

• Membru
  • *
« Răspuns #96 : 02 Septembrie , 2009, 14:17:57 p.m. »
Multumesc mult dar totusi nu imi vine sa cred cand am sunat la Bucuresti nu mi a zis nimic de recomandare si de copii xerox de  buletin sau pasaport oricum eu imi faceam dar chiar am intrebat-o la final asta e tot si ea mi a zis ca daaaaa..... ce le place sa te puna pe drumuri sau tind sa cred ca habar nu avea mai bat si atatia km si sa imi zica ca imi lipseste una alta pe bune te apuca dracii cand vezi ce sistem de .... avem.
In fine ma apuc sa traduc si eu actele...o intrebare cam cat te a costat cu totul tradus,apostilat...... programa analitica cat a fost?aia mi-a zis ca trebuie doar tradusa atata.
(inca nici nu mi am scos-o de la facultate tre sa dau ceva sa mi-o faca mai repede ca doar traim in Romania)
mersi mult

Offline ale

• Membru
  • *
« Răspuns #97 : 02 Septembrie , 2009, 14:21:45 p.m. »
A si inca o intrebare ce e cu certificatul acela de competente???ti-l dau ei sau tre sa il ai tu ? nu inteleg!
Eu am actele si pt Italia astept recomandarea de la Roma dar gandul ma bate mai mult spre Spania

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #98 : 02 Septembrie , 2009, 14:46:21 p.m. »
Hola,Alex am si eu o intrebare:Ce este cu "programa analitica?" ce este si de unde o iei?eu nu am asa ceva.Ai completat formularul ca sa ceri titlul de "Enfermero responsable de cuidados generales"?Ai scris ceva mai sus ca ai i ntrebat si ti-au spus ca titlul este posibil sa ni-l recunoasca ca ATS.Lamureste-ma te rog.Ce ti-au spus exact? Si asta pt Ale:"certificat de competente profesionale" avem noi cei care am terminat postliceala.Asa se numeste diploma.Te rog Alex da-mi un raspuns urgent daca"treci" pe aici...A si inca ceva ce titlu aveti pe traduceri?"Asistent medical generalist" cum il aveti tradus??

Offline ale

• Membru
  • *
« Răspuns #99 : 02 Septembrie , 2009, 17:57:50 p.m. »
Programa analitica este ca o carte cu toate materile amanuntite care le ai facut tu in toti cei 3 ani cu numarul de ore de practica are un numar de registru si fiecare pagina e cu stampila universitatii.De exemplu eu trebuie sa fac o cerere pt ea si sa platesc o taxa de 100lei si o duci la secretariatul scolii unde ai invat si ....dureazaaa mie mi au spus cam intr-o luna si ceva dar daca mai dai ceva ti-o face mai repede.Am si eu o intrebare ce inseamna ATS???aaa  voi ce ziceti cum e mai bine sa imi depun actele aici in Romania sau in Spania???

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #100 : 02 Septembrie , 2009, 18:44:32 p.m. »
mersi mult ale,dar unde faci aceasta cerere(unde o depui?)la inspectorat sau la scoala?Nu stiu unde sa intreb de ea?! Asta mai lipsea;sa mai stau si dupa o nenorocita de carte.La mine merg atat de greu actele la scoala...ATS semnifica (auxiliar tehnico sanitar)cred.Eu am intrebat la mine la servici si mi-au explicat ca faci cam aceiasi munca ca un auxiliar.O sa ma interesez mai bine si o sa-ti spun.Parerea mea este ca stai bine acasa muncind si sa-ti trimiti actele foarte bine si de acolo.Daca poti, si spui ca tatal tau este aici ,poti veni intr-o scurta calatorie sa-ti depui actele la orice "Subdelegacion del Govierno"din orice localitate din Spania,insa trebuie sa vi tu personal.Nu cred ca "merita" acest lucru.mersi inca o data...

Offline ale

• Membru
  • *
« Răspuns #101 : 02 Septembrie , 2009, 19:06:10 p.m. »
Eu iti zic din punctul meu de vedere:Eu o sa ma duc la rectorat unde platesc Taxa aceea si specific ca e pt programa analitica dupa care cu chitanta si cu o cerere te duci la scoala unde ai invatat la secretariat si i-o dai "in brate" si vezi ce iti zice daca dureaza tre sa ii pui ceva in buzunar sa o faca mai repede.Ti-am zis mie mi a zis ca dureaza cam o luna poate si mai mult, o colega de-a mea a rezolvat-o intr-o saptamana ca i-a dat ceva! :)

Offline ale

• Membru
  • *
« Răspuns #102 : 02 Septembrie , 2009, 19:12:00 p.m. »
Trebuie sa completez si eu formularul aceela ca sa cer titlul de "Enfermero responsable de cuidados generales"? si daca da unde il gasesc sau cum fac???

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #103 : 02 Septembrie , 2009, 19:23:15 p.m. »
Formularul eu l-am luat de la Subd.del Govierno" pt. ca sunt aici.Eu am fost si am intrebat de legea noua si drept raspuns mi-au pus formularul"in brate"cum spui tu.Il poti trimite pe tatal tau titlul de formular l-am trecut mai sus.Eu asa o sa procedez.Nu stiu daca fac bine,dar ma gandesc ca din moment ce exista formularul asta atunci ceva bine o fi. Ma duc sa-i dau vestea mamei cand o auzi...

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #104 : 02 Septembrie , 2009, 20:51:24 p.m. »
Tila,  traducerea la ,,asistent medical generalistŽŽ in actele mele apare ca,, enfermera generalistaŽŽ ; legat de programa analitica vreau sa-ti spun ca aceasta se da doar la cei care au terminat COLEGIUL (care este tot de 3 ani)-- noi, cei cu scoala postliceala primim de la scoala un plan de invatamant;

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #105 : 02 Septembrie , 2009, 21:05:30 p.m. »
mersi mult erofeinina,eu cred ca planul de care spui cred ca il am deja. Sau saturat toti de la scoala de numele meu.Au dosarul meu pe birou.Macar sa ne foloseasca toate "drumurile",banii,nervii,si noptile nedormite...Sa auzim de bine...

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #106 : 02 Septembrie , 2009, 22:02:32 p.m. »
Programa analitica este ca o carte cu toate materile amanuntite care le ai facut tu in toti cei 3 ani cu numarul de ore de practica are un numar de registru si fiecare pagina e cu stampila universitatii.De exemplu eu trebuie sa fac o cerere pt ea si sa platesc o taxa de 100lei si o duci la secretariatul scolii unde ai invat si ....dureazaaa mie mi au spus cam intr-o luna si ceva dar daca mai dai ceva ti-o face mai repede.Am si eu o intrebare ce inseamna ATS???aaa  voi ce ziceti cum e mai bine sa imi depun actele aici in Romania sau in Spania???

ATS este o denumire depasita pentru DUE,adica e o asistenta medicala care a facut scoala in urma cu mai multi ani.ca sa dam un examplu oarecum asemanator,ar insemna ca in tara noastra ATS ar fi cele cu scoala postliceala ,iar DUE ar fi cele cu colegiul sanitar .E doar o diferenta de titulatura ,pentru ca de fapt au studiat acelasi lucru ,doar ca in epoci diferite.Un alt exemplu concret-am un coleg spaniol,de  30 de ani care e DUE,iar mama lui ,care are 57 ani e ATS.L-am intrebat care e diferenta si mi-a spus ca nu e....au facut tot 3 ani de "postliceala" amindoi.Traducerea pe cererile de echivalare  pentru asistent medical ar trebui sa fie enfermero,ca stiu ei la ce va referiti.eu lucrez de 4 ani aici....nu am inca diploma omologata,dar lucrez ca asistenta.Am inceput ca auxiliar ,apoi seful a vazut ce stiu sa fac si m-a trecut pe post. cu mine mai lucreaza 2 romance tot fara omologare,apoi mai cunosc o fata care lucreaza fara sa aiba omoilogarea,pe undeva pe linga Barcelona.E cam riscant,dar merita.
Formularul pt enfermero responsable de cuidados generales il gasiti pe  acest link www.educacion.es/mecd/titulos/files/Anexo7.rtf Dar este pentru recunoasterea profesionala prin directivele UE,care nu e acelasi lucru cu omologarea diplomei.pentru asta eu nu am platit nici o taxa aici.BAFTA TUTUROR! 

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #107 : 02 Septembrie , 2009, 22:37:37 p.m. »
danadinu, tu ai obtinut recunoasterea profesionala? te intreb ca sa inteleg mai bine cum poti lucra daca nu ai omologarea diplomei..avand in vedere ca recunoasterea profesionala nu e acelasi lucru cu omologarea diplomei se poate ca pentru inceput sa obtii recunoasterea profesionala  si sa te angajezi iar pe parcurs sa incerci sa obtii si omologarea diplomei? poate nu am inteles eu bine cum sta treaba si de aceea aberez..dar poate stie cineva?

Offline mirellita

• Sergent
  • **
« Răspuns #108 : 03 Septembrie , 2009, 07:03:01 a.m. »
Salutare,am vazut ca vorbiti despre formularul acela cu legea noua eu l am scos de pe net tastand pe google titlul;Modelo de solicitud de reconocimiento de titulos obtenidas en la ue par la enfermero de cuidados generale.Daca nu intra de prima oara selectam limba spaniola ca el asa apare eu asa l am scos de pe net .Dar ce e asta ,adica pana la urma ce sa cerem recunoasterea profesionala sau recunoasterea studiilor ca m am zapacit de tot .

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #109 : 03 Septembrie , 2009, 14:47:53 p.m. »
salutare tuturor sincera sa fiu m-am cam zapacit si eu...Chiar nu avem pe cine sa intrebam?!Parerea mea este ca nici spaniolii nu stiu.Pana la urma ce trebuie sa cerem???Formularele sunt pt. cei cu directivele insa la toti ne-au cerut cam aceleasi adeverinte de la ministerul sanatatii..Bun ei ne-au dat certificate de Recunoastere,atunci eu ma gandesc ca logic ar fi sa cerem recunoasterea, nu?

Offline mirellita

• Sergent
  • **
« Răspuns #110 : 04 Septembrie , 2009, 08:56:17 a.m. »

In Italia spre exemplu se cere recunoaterea profesiei de asistent medical generalist si ei daca indeplinesti conditiile de scoala postl. si cele 4600 ore plus recomandarea de la minist. sanatatii, recunosa profesia ,acolo la ei ai voie sa lucrezi ca 'infirmiere professionale"adidca in traducere libera asistent profesionist ma rog  calificat asa ar trebui sa fie si pentru Spania sa completam formularul acela de infirmere de cuidados generale si basta ,numai stiu ce sa zic...

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #111 : 04 Septembrie , 2009, 15:11:21 p.m. »
saltare all.
1. nu ai facultate, nu poti spera la DUE, numai ATS...Se poate trece, conform celor spuse de cei de la biroul de invatamant dupa ce facem studii acolo.
2. costul variaza de pretul /traducere. la mine a fost aproximativ asa : 45.01 euro (+comision 30 euro, da suna ciudat dar banca mea asa a luat) taxa pt dosar, traducerile cam 250-300 RON, la tribunal e fix in functie de numarul de acte supralegalizate cam 45 -50 RON

Offline mirellita

• Sergent
  • **
« Răspuns #112 : 04 Septembrie , 2009, 19:46:05 p.m. »
        Salutare ,stie cineva ce anume face acest ATS in Spania,diferenta dintre el si un due,bine am vazut mai sus ce se scria oare fac acelasi lucru dar sun t platiti mai putin ,putem sa ne gasim servici ,ce spuneti daca stie careva.S-auzim de bine.

Offline mirellita

• Sergent
  • **
« Răspuns #113 : 04 Septembrie , 2009, 19:53:17 p.m. »
       Tila draga ,cand ai terminat scoala postliceala ,daca ai terminat o de cativa ani ar trebui sa ai plan de invatamant ,cel putin asa am eu care am terminat in 2007,sunt doua foi in care scrie materiile invatate si nr. de ore in toti cei patru ani ,ca legea europeana prevede 4600 ore in total ,pentru asta le trebuie lor.Despre italia ti am raspuns in pagina 7 cred ,dar nu te lasa mai ales ca ai copilul la scoala ,eu cred ca se va face dreptate pana la urma.Bafta la toti.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #114 : 05 Septembrie , 2009, 07:53:07 a.m. »
saltare all.
1. nu ai facultate, nu poti spera la DUE, numai ATS...Se poate trece, conform celor spuse de cei de la biroul de invatamant dupa ce facem studii acolo.
2. costul variaza de pretul /traducere. la mine a fost aproximativ asa : 45.01 euro (+comision 30 euro, da suna ciudat dar banca mea asa a luat) taxa pt dosar, traducerile cam 250-300 RON, la tribunal e fix in functie de numarul de acte supralegalizate cam 45 -50 RON

Nu mai exista ATS in spania.fiti atenti sa nu confundati cu Auxiliar de enfermeria,care aici se ocupa doar de ingrijire si de dat mancarea si pastilele pregatite de asistent,spala trusele,poate sa faca vreo insulina sau sc,ia temperatura,etc.Nu face curatenie!In rest,ATS,asa cum am mai spus ,sint persoane care au facut un colegiu de 3  ani in urma cu vreo 15 ani.Nu ni  se poate echivala   diploma cu ceva care nu mai exista.cereti recunoasterea profesionala,ca din cite am auzit mergea mai repede..teoretic.
dferente de salariu aici sint de la "judet la judet",si de la stat la particular.la stat salariile sint mult mai mari,munca mai putina,alte conditii,dar nu poti intra decit cu examen ,iar daca il iei, ca  e batalie mare,nu stii in ce localitate te trimit.daca refuzi postul pierzi puncte.e complicat.
eu lucrez la particular si nu am diploma inca.am scris deja asta.

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #115 : 06 Septembrie , 2009, 09:36:54 a.m. »
eu tot colegiu am terminat, tot 3 ani, decat ca am 4600 ore (in 2007) si probabil datorita acestui fapt s-a produs confuzia. nuj ce o fi. am sa vad si gata.  oricum multam

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #116 : 06 Septembrie , 2009, 11:19:56 a.m. »
alex, si eu am terminat in 2007 scoala postliceala (nu colegiul) si ca nr. de ore am 4620 insa nu aici e confuzia la care te referi tu. Confuzia apare la titulatura pe care o primesti in Spania in momentul in care reusesti sa obtii recunoasterea ( vezi postarile daneidinu-foarte elocvente). Din ce am citit eu pe aici deduc ca tu ai cerut omologarea diplomei nu recunoasterea profesionala si de aceea ai platit taxa de 45 euro; In fine, pana la urma nu conteaza ce ai cerut ci conteaza raspunsul celor ce se ocupa de dosarele noastre! bafta!

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #117 : 08 Septembrie , 2009, 09:47:13 a.m. »
m-am blocat.

Offline ariana

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
« Răspuns #118 : 10 Septembrie , 2009, 19:39:12 p.m. »
HOLA :)BUNA :-*LA TOATE FETELE CARE INCEARCA UN RASPUNS IN ACEST FORUM SI NU-L GASESTE,YO MA CONFRUNT CU ACEASI SITUATIE DE ECHIVALARE TITULUI DE ENFERMERA AICI IN SPANIA..SUNT DIN VALENCIA,DIN 2007 AM DEPUS ACTELE SI MI-AU TRIM PLIC CU RASPUNS CA BA IMI TREBE CERTIFICATUL DE COMPETENTA BA IMI TREBE DE NURSE NUJ CE...SI LE-AM REFACUT DIN NOU SI LE-AM TRIMIS DUPA CARE AM PRIM RASPUNSUL ANUL ACESTA LUNA IUNIE CA ,,DENEGADO,,NUJ CE SA MAI FAC CA SIMT CA INEBUNESC PLUS CA AM UN LOC DE MUNCA PROMIS LA O REZIDENTA DE BATRANI DAR IMI CER ACTELE DE CONVALIDARE SI CUM NU LE AM NUJ CE SA MAI FAC O SA INCERC TOTUSI DIN NOU SA LE DEPUN PT A CERE DE ,,AUXILIAR DE ENFERMERA,,POATE POATE ASA REUSESC  :-* :-* :-*VA PUP PE TOATE SI BAFTA...POATE MA SFATITI SI PE MINE CE SA FAC..INCOTRO S-O APUC...SA NE AUZIM DE BINE :-*

Offline alex_vf

• Sergent
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #119 : 12 Septembrie , 2009, 13:26:15 p.m. »
off topic ari, sunt baiat  :P

Spania Romaneasca

« Răspuns #119 : 12 Septembrie , 2009, 13:26:15 p.m. »