Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579529 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #990 : 04 Februarie , 2010, 14:32:32 p.m. »
ce veste buna deuta, s-au apucat sa scuture praful de pe dosarele noastre...sper sa fie adevarat si sa nu o spuna doar ca sa nu-i mai stresam...
 pentru fetele care dau examen: ....simt un gol in stomac de parca as fi eu in locul vostru....imi dau seama ce e in sufletele voastre...Multa bafta!

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #991 : 04 Februarie , 2010, 14:36:10 p.m. »
Fetelor, voi vedeti ceva? Ca nu stiu ce word folosesc astia... nu inteleg nimic din atatea simboluri.

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #992 : 04 Februarie , 2010, 14:43:30 p.m. »
Nu sunt simboluri , sunt numerele dosarelor.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #993 : 04 Februarie , 2010, 14:44:21 p.m. »
Nu, gata, cred ca a fost o eroare de la comp-ul meu. L-am copiat si acum se deschide.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #994 : 04 Februarie , 2010, 14:54:09 p.m. »
Voi vedeti ca sunt dosare din 2004? Fereasca D-zeu! Cat au asteptat fetele astea! Si cate sunt in Madrid si Barcelona repartizate...  :o

Offline doinelia

• Plutonier
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #995 : 04 Februarie , 2010, 16:40:17 p.m. »
 Buna fetelor,am ceva timp de cand nu am mai scris ptr ca am mana cu atela pusa,un mic accident casnic.Am citit in fiecare zi mesajele.Azi m-am uitat pe lista cu expedientele si fatalitate nr meu nu apare pe nici o lista din madrid.Nu stiu ce s-a intamplat si nu stiu ce sa fac ca Margarita nu raspunde.Am trimis rasp pe 13 ianuarie pe adresa de e-mail din scrisoare si a 2 a zi mi-a si raspuns señor Carpintero deci a primit confirmarea ptr examen.I-am si scris acum un e-mail si l-am intrebat de ce nu apar pe nici o lista.Sa vad cand imi raspunde.In rest sa avem succes la examen.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #996 : 04 Februarie , 2010, 16:43:04 p.m. »
Ia fiecare lista in parte... poate au gresit ei si te-au adaugat pe lista gresita. Chestia e ca zice in comunicat ca daca te duci in alta locatie, nu poti intra in examen. Trimite iarasi un mail azi, ca pana maine sau poimaine ai raspunsul.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #997 : 04 Februarie , 2010, 16:47:15 p.m. »
fetelor.....cu cine pot vorbi si eu pe mess despre probele de examen???.....in teorie, n-ar fi greu...in practica insa......dar daca schimbam impresii(nu prin scris) poate ma mai lamuresc....oare doar eu sunt speriata asa? Eu dau proba in barcelona....ce multe suntem!!!!!!! id-ul meu: iri_gabor pe yahoo

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #998 : 04 Februarie , 2010, 17:52:22 p.m. »
mariana la ministerul sanatatii din ro se pot trimite actele prin posta.la ridicare trebuie sa te duci personal sau un imputernicit.amodalitatea de prezentare a actelor,respectiv si prin posta.
baftactele necesare sunt precizate pe siteul lor.cred ca scrie si de
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #999 : 04 Februarie , 2010, 19:38:44 p.m. »
Buna fetelor ; nu stiu cum sinteti voi dar eu va spun sincer ca nu prea mai am chef de invatat , nu stiu , se apropie examenul si incep emotiile , stiti voi ,traeaba aia cu morcovul , dar eu am impresia am morcovul cu tot cu tufe   ???
Mi se pare ca nu sint asa multe fete in listele afisate ! BAFTA MULTA LA TOATE !!!

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #1000 : 04 Februarie , 2010, 19:43:49 p.m. »
Buna fetele!!!!
Dumnezeule mare-vom fi 36 in Valencia!!!!!
cu cat se apropie ziua....mai dificil este!!!!
nu stiu cat de usoara va fi proba dar eu ...in ce priveste cazul clinic?????sunt in apa!!!!m-am uitat pe net si am vazut ca se refera la necesitatile basice!!!este asa ?ca nu sunt prea convinsa!
ce trebuie sa facem exact?este o proba scrisa si faci un plan cu toate aspectele necesitatilor basice sau ce?eu am terminat in 1991 si nu mai stiu nimic din toata teoria!!!!sunt la pamant!!!!
fetele care ati terminat mai recent!!!ce trebuie sa facem exact la cazul clinic?poate imi dati un raspuns!!!!
si la sala de demonstratie vom avea partea a si b?vor fi deci doua examinari?vor fi tehnici sau ce?
probabil ca e faza acuta dinaintea examenului ca ...nu mai sunt la fel de increzatoare ca si pana acuma!!!
si nu stiu eu dar cand am vazut ca vom fi 36....nu stiu daca sa invidiez sau nu pe ele care sunt cateva-poate ca o sa mearga mai repede sau poate ca se vor enerva mai repede si isi vor pierde rabdarea cu noi!!!!???!!!sau poate vor fi mai multe comisii de examinare!!!!
va pup si astept incurajari!!!!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1001 : 04 Februarie , 2010, 20:18:28 p.m. »
 Uite, la teorie, cazul practic este de genul acestora din urmatorul link:  http://www.auxiliar-enfermeria.com/test/test_1907.htm Adica iti da un caz iar apoi iti pune intrebari referitoare la caz. Intrebari care pot fi 10 sau 50. Multa bafta!

Offline cristinat

• Plutonier
« Răspuns #1002 : 04 Februarie , 2010, 20:28:39 p.m. »
Multumesc mut de tot!!!!si mai ales pentru rapiditatea cu care mi-ai raspuns!!!!va urez multa bafta!!!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1003 : 04 Februarie , 2010, 20:45:35 p.m. »
banuiesc ca vor fi mai multi examinatori deoarece proba practica dureaza 45 minute....si la 36 de persoane cand terminam????????????????
are cineva idee de un plan in enfermeria in atencion primaria?asta pentru partea de role playing la caz simulat in consulta de enfermeria.
« Ultima Modificare: 04 Februarie , 2010, 20:49:05 p.m. de ramona-elena »

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #1004 : 04 Februarie , 2010, 21:07:38 p.m. »
in Barcelona suntem 40.....ce frica mi-e.........cineva din tarragona, barcelona????

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1005 : 05 Februarie , 2010, 09:58:56 a.m. »
ptr Craciunmariana-in primul rind,multumim ptr urarile de bafta,sper sa avem.In al doilea,trebuie sa te inarmezi de multa,multa rabdare;in teorie,nu are importanta unde locuiesti,actele se pot trimite prin ambasada,cred,dar in practica e ff greu de la distanta,noi sintem aici si ne chinuim de ani de zile cu actele:le depui pe toate si tot iti mai cer ceva,iti mai trimit cite o scrisoare dupa luni de zile de asteptari,cel putin asa am patit eu.Pina te interesezi bine si stringi toate actele necesare,te sfatuiesc sa inveti limba spaniola,e neaparat daca vrei sa lucrezi aici,doar lucrezi cu publicul,cu pacienti,e primul lucru pe care trebuie sa-l faci.Nu vreau sa te fac sa-ti piara cheful dar iti spun ca trebuie sa ai multa rabdare,e f greu,asa cum ti-ai dat seama din tot ceea ce ai citi pe forum.Poate de acum incolo va fi mai usor,nu stiu,mai ales daca ai facut facultatea poate nu mai o sa trebuiasca sa dai probe compensatorii.Oricum,tu invata spaniola ca-i usoara si frumoasa si iti doresc mult noroc!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1006 : 05 Februarie , 2010, 17:39:10 p.m. »
cazuri clinice in consulta de enfermeria en atencion primaria-pt role playing(ca am intrebat si cum nu a postat nimeni am gasit eu si poate va intereseaza ;) )

http://perso.wanadoo.es/aniorte_nic/trabaj_diagnost_enf.htm

http://www.aibarra.org/Casos_Clinicos/Caso1/default.htm

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1007 : 05 Februarie , 2010, 17:41:45 p.m. »
cineva intreba de tinuta,respectiv halat.daca era necesar cred ca specificau.in schimb cred ca este bine pentru "imagine" sa fim cu parul prins,unghii scurte,fara lac,fara bijuterii pe maini(inele,bratari,chiar si verighete)pt ca in tehnici pt igiena asa trebuie procedat.nu stiu daca vor valora asta dar mi-am dat cu parerea :)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1008 : 05 Februarie , 2010, 17:45:39 p.m. »
tila ,nu m-ai adaugat la lista de mess  :( ,poate am fost eu bagacioasa ;D si nu vrei s ne cunoastem personal pe mess
si maria-cristina ai zis ca ma adaugi dar mie nu mi-a ajuns cerere de invitatie  ??? sper ca am lasat bine id-ul  ;D
va pup

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #1009 : 05 Februarie , 2010, 19:03:04 p.m. »
Scuze,Ramona ca nu ti-am raspuns.Iti multumesc din suflet pt.ca ai avut bunavointa sa-mi dai adresa,insa esti destul de stresata cu examenul.M-am gandit sa te las sa treaca,si sa-mi povestesti dupa aceia ce campioana ai fost ;) Binenteles ca te-am trecut pe lista mea de mss  ;)V-am citit din umbra.La servici cand am timp,si nu e vreo sefa,fug repede la ordenador sa mai citesc noutatile.Sunt alaturi de voi cu sufletul si cu gandul si va urez din toata inima sa treceti toate cu brio.numar zilele la fel ca si voi. :)
Pupici :-*
« Ultima Modificare: 05 Februarie , 2010, 19:04:35 p.m. de tila »

Offline cristinat

• Plutonier
« Răspuns #1010 : 05 Februarie , 2010, 20:24:23 p.m. »
ati vazut fetelor ca au pus ora-e la 9.30 dimineata....
atunci inteleg ca role paying-ul e cu planul de necesitati de V. Henderson!!!!parca sunt cazuta din luna....si cum o sa avem noi timp in 15 minute sa expunem tot cazul cu diagnostic si cu toate aspectele!!!!!!!!!in fine..
Ramona Elena ....ai timp ptr. tot si ptr. toate!!!!!multumim mult ptr. toate informatiile si nu numai tie..Kali si ..tuturor celor care ne impartasesc din experienta lor!!!!!
faptul ca am descoperit acest forum ma ajuta sa suport mai usor totul!!!!salutari si mult spor la studiat!!!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1011 : 05 Februarie , 2010, 20:49:02 p.m. »
cristinat eu nu cred ca trebuie la role-playing sa dam diagnostic pe toate necesitatile bazice.cred ca vor pune accent pe comunicare,atitudine,interviu....e dificil de dat cu presupusul dar atat putem face ;D

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1012 : 05 Februarie , 2010, 20:56:52 p.m. »
Role-playing e cam asa: vine "pacientul x" si incepe sa spuna ce-l doare, iar tu trebuie sa actionezi in functie de semne si simptome. E ca o simulare a unui caz real.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1013 : 05 Februarie , 2010, 21:03:37 p.m. »
pai kaly vine un hipertensiv.tu cum iti imaginezi consulta?buenos dias ;D si apoi?inspectie?anamneza?si apoi ta...nu stiu...poti simula tu un dialog? :D

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1014 : 05 Februarie , 2010, 21:09:32 p.m. »
Pai el vine si zice ca-l doare capul... nu-ti zice "mi-a crescut tensiunea". In afara de ce ai zis (interviul) trebuie sa-i iei tensiunea, dar inainte de asta ii explici ce vei face. Toate "nimicurile" astea se puncteaza. Asa ma gandesc eu. Efectiv "joci un rol". Sau te joci "de-a asistenta si pacientul".  ;D

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1015 : 05 Februarie , 2010, 21:21:22 p.m. »
sunt praf ;D trebuie sa cunosti bine simptomatologia,semnele ca sa deduci ce are sa stii ce sa ii faci.ce aberatie.sa mearga intai la medic,ii pune diagnostic si apoi tu cu planul de ingrijiri nu????poate totusi ne da un historial...

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #1016 : 06 Februarie , 2010, 10:39:16 a.m. »
Buna tuturor ; va afisez citeva pagini care ,dupa parerea mea ar prinde bine sa trecem prin ele inainte de ex :
http://www.terra.es/personal/duenas/diagnos.htm  - unde avem dg diferencial - intre necesitatile descrise V . Henderson (14) si Patrones funccionales de M.Gordon ;
http://www.laenfermeria.es/cursos.html  - unde au un manual de procedimientos si tehnici destul de util ;
cit despre cazurile practice , daca stapinim bine diagnosticul de enfermeria ,ar trebui sa fie usor  ;)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1017 : 06 Februarie , 2010, 17:19:32 p.m. »
katina,multumim.
pagina cu diagnosticele este ffff buna,eu le am scoase la imprimanta.ajuta foarte mult in formularea diagnosticului de enfermerie.este o pagina foarte uitila pentru analisis de caso clinico de la proba teoretica cat si pt role playing la proba practica.
acum pe ultima suta de metri trebuie sa ne concentram mult pe diagnostice si pe tehnici.
spor.va pup.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1018 : 07 Februarie , 2010, 14:34:47 p.m. »
buna fetelor....suntem in criza de timp

pt distributia topografica abdomen(stiti voi...hipocondru,hipogastru....)daca nu va mai aduceti bine aminte: http://sotoanatomiaabdomen.wordpress.com/2007/01/31/topografia-abdominal/
si pentru examen fizic de enfermeria asta este ff interesanta,va recomand sa cititi: http://www.pdcorynthia.sld.cu/Documentos/estudiantes/EXAMEN%20FISICO.manual%20de%20enfermeria.htm

spor!

Offline popa biatrice elena

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
« Răspuns #1019 : 07 Februarie , 2010, 17:11:12 p.m. »
http://www.educacion.es/educacion/universidades/convocatorias/especialidad-enfermeria/acceso-especialidades/enfermero-interno.html
daca reusim cu recunoasterea se pare ca putem si sa avansam, sau cel`putin de aici asa reiese.....spor la invatat

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #1019 : 07 Februarie , 2010, 17:11:12 p.m. »