Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1315809 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline neacsu

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 24
asistenti medicali in spania
« : 01 Noiembrie , 2006, 09:56:38 a.m. »
propun sa incepem un nou topic.....sa ne impartasim experientele ...atat cei care au in curs plecarea in spania ptr a practica aceasta meserie...cat si (mai ales) cei care deja lucreaza in spania ca asistent medical(atat in structuri de stat cat si particulare)
 haideti sa ne impartasim experientele....si pot incepe prima(asa ar fi onest din partea mea0
    eu, initial am vrut sa plec in italia(acolo sunt f multe oferte de munca in meseria noastra), am urmat demersurile fff greoaie  ale actelor...am obtinut recunoasterea(echivalarea) diplomei de la ministerul sanatatii de la roma....practic mai erau doi pasi f mici de urmat si puteam incepe activitatea (munca) in italia(milan), ..insa sotul meu si-a gasit de munca in spania(si cum tatal meu e deja de 4 ani la munca aici-barcelona-..am renuntat la tot visul cu italia si incep sa ma interesez cum sunt lucrurile(actele, demersurile, timpul de asteptare) ptr aceasta tara.practic eu nu am o experienta de impartasit in ceea ce priveste spania...insa am ptr italia:(..
ok , acum astept si raspunsurile voastre....cine stie..poate mai sunt si asistenti medicali care lucreaza in aceasta tara....asa poate vom afla cat de greu/usor  este acolo si multe alte lucruri in speranta ca ne vom strange cat mai multi....astept raspunsurile voastre
            madalina
« Ultima Modificare: 12 Februarie , 2010, 13:39:52 p.m. de admin »

Offline diaconu

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #1 : 18 Noiembrie , 2006, 22:47:49 p.m. »
in mare cred ca trebuie urmati aceasi pasi...ca si cei pt italia.....respectiv....vizarea documentelor la MEC:adeverinte de autenticitate,foi matricole,plan de studiu,diplome bac si postlic......ceva de genul...cred ca asta ai facut si tu pt Italia....apoi...apostilari...traduceri legalizari si iar apostilari si bla bla....dupa ce termini cu toata etapa asta trebuie sa te directionezi catre Ambasada Spaniei...eu una dupa tot demersul cu vizarile o sa continui echivalarea aici in Spania...am pe cineva de la un centru de informare care ma indruma...sincera sa fiu nu imi este clar ce trebuie sa fac dupa vizari apostilari legalizari etc.....am sa vad la momentul respectiv...ce mi se va spune sa fac....dar pana atunci sa ma vad rezolvata cu asta!Cat despre examen nu am auzit nimic de genul legislatiei(pe Italia stiu despre ce imi vb.)...aici spun ca doar daca planul de invatamant din Romania nu este in concordanta cu cel din Spania se poate cere sustinerea unor probe teoretico-practice care sa compenseze lipsurile,dar eu una nu cred ca este cazul!Ai intrat pe www.mec.es ?acolo ai sa gasesti planul de studiu pe 'enfermerie'...este foarte asemanator!!Tipa ce lucreaza aici in Spania spunea ca multe dintre tehnicile ce noi le realizam ca asistente medicale in Romania aici in Spania le face doar medicul!!!
Nu stiu....tu spune-mi in ce stadiu esti cu actele si incerc sa ma mai informez pentru tine!Incearca sa mai cauti si pe net ...stiu ca e super complicat...eu am 7 luni de cand caut si caut si caut...si crede-ma ca mereu gasesc cate ceva NOU!!
Si o chestie super faina...nu stiu daca pe tine te intereseaza dar....Daca ni se recunoaste diploma de as.med.aici in Spania poti intra anul 4 la unele din facultatile din Spania...asta o gasesti tot pe mec.es.
Te tin la curent ;).
A...sunt din Brasov....

Offline neacsu

• Sergent
  • **
« Răspuns #2 : 20 Noiembrie , 2006, 09:16:37 a.m. »
ramona uite ce am gasit pe net...http://www.sgci.mec.es/ro/echivalareI.htm...intra e interesant(chiar util)...cat despre www.mec.es....din pacate nu-mi este util caci nu inteleg f bine spaniola, deci.. ah...inca un site...util...http://www.omfm.ro/w3c/detail.php?cat=3&scat=1&art=406
pastram legatura....,
madalina
« Ultima Modificare: 20 Noiembrie , 2006, 09:21:24 a.m. de neacsu »

Offline diaconu

• Membru
  • *
« Răspuns #3 : 20 Noiembrie , 2006, 11:25:38 a.m. »
Cele doua adrese sunt un inceput...sa zic...eu le-am citit deja...dar sa stii ca informatiile sunt incomplete!Una este pentru diploma de bac.....care nu prea are legatura.....bine in mare da......iar cealalta nu specifica de autentificarea la Ministerul Educatiei si Cercetarii la Centrul National de Recunoastere si Echivalare Diplome care este o etapa FOARTE IMPORTANTA!!Si nu vb de adeverinta de autenticitate fara de care daca te duci la programare te intoarce acasa!intra pe http://www.sgci.mec.es/ro/index.htm    si pe   http://www.old.edu.ro/cnred.htm.....sunt ceva mai complete...desi nici aici nu amintesc de adev de autenticitate.Si apoi mai e ceva ce eu nu stiu....daca traducerile se pot face la orice traducator autorizat sau la un centru special...ca am citit ca unele state nu accepta traducerile de oriunde!!!
Am rugat-o pe prietena mea sa intrebe la mec cand se duce la vizari....dar pana atunci mai este..... :(
daca afli noutati.....
o zi faina....si multa rabdare ;)
 :-*

Offline neacsu

• Sergent
  • **
« Răspuns #4 : 20 Noiembrie , 2006, 14:12:31 p.m. »
mda..nici nu ma asteptam la asa raspuns rapid :) ;)
stii ...ma gandeam ca in situatia mea...daca am facuta recunoasterea de ministerul sanatatii italian....oare nu este valabila ptr toate statele membre ue?(in cazul meu spania).....hmmm...ce bine ar fi...ai idee oare unde ma pot interesa???????unde pot gasi un raspuns competent?
tot ceea ce am facut eu ptr italia, ...tot, ...trebuie reluat ptr spania....mai putin(nu stiu), declaratia de valoare(a studiilor) pe care am obtinut-o de la consulatul italiei la bucuresti...in rest, ..cam aceleasi demersuri...

Offline Stefan

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #5 : 20 Noiembrie , 2006, 22:41:19 p.m. »
Sotia mea a avut actele echivalate ptr italia.

A venit la barcelona si a trebuit sa -si recunoasca diploma si aici ...nu conteaza ca tu o ai recunoscuta intro alta tara UE....deocamdata.
Binenteles ca jumatate din drum il ai parcurs mergand pe la ministerele din romania.
Dupa 7 luni a obtinuta echivalarea ca asistenta diplomada(DUE)=diplomadura universitaria en enfermeria
Deci daca ai colegiul de 3 asistente aici ti l incadreaza la studii superiore -ori o specie de subingineri cum era in tara si logic ca te poti baga in anul 4 de facultate sati completezi studiile.........
             salutari si nu va lasati
              Stefan

Offline diaconu

• Membru
  • *
« Răspuns #6 : 21 Noiembrie , 2006, 09:45:12 a.m. »

Offline neacsu

• Sergent
  • **
« Răspuns #7 : 27 Noiembrie , 2006, 22:19:07 p.m. »
cred ca o sa astept sa se termine acest an(urmeaza destula agitatie in preajma sarbatorilor)....apoi din ianuarie voi merge la ambasada sa vad daca voi afla ceva(desi am auzit ca nu-s tocmai prietenosi jandarmii de acolo) .....si, informatii prea multe(sincer) nu-mi fac ganduri ca voi afla....insa ...o sa incerc
ramona...tu ce mai faci?
« Ultima Modificare: 27 Noiembrie , 2006, 22:21:46 p.m. de neacsu »

Offline neacsu

• Sergent
  • **
« Răspuns #8 : 04 Decembrie , 2006, 22:24:30 p.m. »
mai ai ceva noutati ramona?sper ca esti ok...nu te-am mai vazut pe forum

Offline diaconu

• Membru
  • *
« Răspuns #9 : 05 Decembrie , 2006, 13:28:52 p.m. »
sunt bine...mersi de intrebare....nu am mai apraut pentru ca sunt groaznic de ocupata....noutati nu mai am deocamdata....dar daca apar te anunt!Sarbatori fericite daca nu ne mai ''auzim''pe forum luna asta tinand cont ca este o luna atat de plina....si bafta multa in ianuarie la ambasada...asteptam vesti...eu un a sunt curioasa ce ai sa afli...sigur,daca ai sa poti sa afli ceva...caci daca spui ca nu prea sunt prietenosi cei de acolo.....

Offline neacsu

• Sergent
  • **
« Răspuns #10 : 06 Decembrie , 2006, 15:33:41 p.m. »
multumesc frumos...LA MULTI ANI  si tie....sper ca anul ce va urma sa ne schimbe vietile tuturor in bine(sau mai bine :P)...stii ramona...am inceput sa intru in niste forumuri spaniole ptr as med...voi incerca , poate obtin ceva informatii de pe acolo ;)
te pup, numai bine....si pe curand
chao

Offline neacsu

• Sergent
  • **
« Răspuns #11 : 15 Decembrie , 2006, 20:10:35 p.m. »
am gasit un site(zic eu destul de interesant) despre omologarea studiilor.....ptr cei interesati pot lectura aici(doar ca e un site in lb spaniola) http://web.mit.edu/iberia/homologacion.html  astept parerile voastre ...hmmm...oare din ianuarie 2007 va mai fi nevoie sa ne omologam diplomele , sau daca vom fi cetateni ue...scapam de acest stres?????????...astept parerile voastre...
p.s.-am vazut multi useri guest...de ce nu va inregistrati sa facem schimb de informatii, idei,pareri?ahhhh...e valabil si ptr userii inregistrati care mai intra "din umbra" pe aici:P

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #12 : 06 Aprilie , 2009, 12:40:12 p.m. »
Nu pot sa cred ca au trecut 3 ani de cand am postat ultimele mesaje...cum trece timpul...!!
Din pacate vad ca nu a mai postat nimeni de atunci.....Si cand ma gandesc cati sunt interesati de acest subiect....
Sunt curioasa voi ce ati mai facut intre timp...ati obtinut echivalari...lucrati....
Eu una...am obtinut echivalarea,dar pe Italia...am incercat si acolo,dar din motive personale m-am intors in Spania.
Am depus actele si aici dar acum sunt in asteptare.....ce stres....zi de zi ma uit in posta....nu am somn noaptea....
Oricum...prea curand nu pot lucra....in iulie astept o fetita(asa mi-au zis la ecograf)
Poate de data aceasta se anima lume la acest topic...mai ales ca de cand suntem in UE...demersurile pentru echivalare sunt destul de simple!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline gossa

• Plutonier
  • Mesaje postate: 34
    • www.traduceri-traducciones.eu
    • Adresa de email
« Răspuns #13 : 07 Aprilie , 2009, 15:03:13 p.m. »
Ma gasiti in facebook: CABINETUL TRADUCATORULUI sau GABINETE DEL TRADUCTOR ANCA NITULESCU sau la adresa: traducator.es.ro@gmail.com. Telefon: 650028599.
www.traduceri-traducciones.eu

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #14 : 09 Aprilie , 2009, 20:40:13 p.m. »
Ma alatur si eu celor care au incercat in zadar sa-si omologheze diploma de asistent medical .Gossa, am sunat pe nr. de tf. pe care l-ai lasat dar mi-a intrat robotul....o sa mai incerc zilele astea.eu una mi-am pierdut orice speranta....Toate portile la care am batut mi s-au inchis.....tot ce aud e ca nu suntem universitari si basta....nu se mai sta la discutie....oare e totul pierdut? In februarie la Ambasada spuneau ca vor incerca sa faca ceva....ca vor avea un raspuns in martie....si acum tot ce fac e sa te trimita sa ceri informatii la Minister...si acolo se stie: a fost o eroare .Punct. Nimic mai mult. O eroare care a fost corectata. Cineva stie altceva? Se va schimba ceva?

ninaerofei

• Vizitator
« Răspuns #15 : 13 Aprilie , 2009, 20:00:23 p.m. »
buna ziua tuturor....

Astazi m-am hotarat sa ma alatur si eu in grupul asistentelor care doresc sa lucreze in Spania. Povestea mea a inceput cu un an in urma. Lucrez la o firma medicala internationala care are clinici aproape in toate colturile lumii. Sunt foarte multumita de jobul meu intrucat salariile si conditiile de munca sunt altfel decat cele cu care ne-am obisnuit noi in spitalele romanesti (sistemul medical privat din Romania este la acelasi nivel  cu sistemul medical din tarile mai dezvoltate...cel putin la clinica noastra asa este). Intruna din zile, am fost vizitati de cateva  oficialitati din Europa si atunci am profitat de ocazie si am intrebat rezentantul din Spania daca exista posibilitatea transferului de personal de aici din Romania in clinicile din alte tari. Raspunsul lor pozitiv mi-a dat speranta  intrucat sotul meu lucreaza in Spania si imi doream nespus de mult sa fiu alaturi de el lucrand ca asistenta medicala si nu in alt domeniu. De mare ajutor mi-a fost internetul. Am studiat zile si nopti toate site-urile posibile pentru a afla toti pasii ce urmeaza sa fie parcursi pentru echivalarea studiilor; ca o paranteza: sunt sigura ca multi sunt sau au fost in situatia mea si de aceea ii rog pe toti sa-si spuna povestea -->poate pentru cineva vom fi de ajutor asa cum si pe noi ne-au ajutat informatiile postate de altii. Asadar, drumuri la scoala, la notar, la Bucuresti, la prefectura , la tribunal...nenumarate telefoane...toate astea doar pentru a obtine vestitul "certificat de conformitate" de care avem mare nevoie pentru a lucra ca asisitente in Spania. Acum sunt in posesia acestui cerificat care de fapt este o hartie pe care scrie "recomandare", l-am tradus si l-am apostilat..urmeaza supralegalizarea lui...si cred ca asta a fost tot ceea ce puteam sa fac aici in Romania in privinta omologarii diplomei de asistent medical. Urmatorii pasi vor fi facuti dupa ce ajung in Spania pentru ca am un groaznic sentiment ca nu va fi suficient doar acest cerificat eliberat de ministerul sanatatii. Pentru cei interesati pot sa ofer orice informatie legata de obtinerea acestui cerificat. In fine, pana ajung eu in Spania mai sunt cateva luni (astept sa termine copilul anul scolar). Voi posta pe acest site informatiile legate de demersurile mele facute in Spania insa pana atunci am si eu o intrebare: chiar nu exista nimeni care lucreaza ca asistent medical in Spania pana la ora actuala? Macar pentru incurajarea celor care sunt la inceput de drum, haideti sa ne unim si sa scriem aici experientele noastre, a tuturor...!!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #16 : 15 Aprilie , 2009, 13:48:07 p.m. »

Offline gossa

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #17 : 15 Aprilie , 2009, 15:01:35 p.m. »
Ramona, cei care analizeaza dosarele de omologare vor sa le demonstrezi ca de cind ai absolvit ai lucrat ca asistenta medicala si ca ai evoluat profesional, capatind mai multa experinta. Poti depune la dosar (in termenul prevazut de ei in scrisoarea pe care ti-au trimis-o) adeverinta de la locurile/locul de munca (cutare a lucrat in acest spital/clinica etc de la data... la data... in functia de...). O recomandare de la sefi iarasi e buna (cu antetul unitatii si stampilele corespunzatoare) si, practic, completeaza adeverinta. Bafta!!!
Ma gasiti in facebook: CABINETUL TRADUCATORULUI sau GABINETE DEL TRADUCTOR ANCA NITULESCU sau la adresa: traducator.es.ro@gmail.com. Telefon: 650028599.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #18 : 22 Aprilie , 2009, 11:34:28 a.m. »
Multumesc de informatie gossa.
Am sunat la Min.Educatiei la Madrid si intradevar mi-au spus ca daca mi s-a cerut acel certificat de 5 ani de experienta profesionala trebuie sa trimit un document cu experienta profesionala indiferent de durata ei!Alta problema!!
Se elibereaza de la fostul loc de munca o adeverinta care se prezinta la Min.Sanatatii din Bucuresti de unde se elibereaza un certificat de experienta profesionala.Sper sa nu dureze mult acest demers!M-am saturat de asteptat!!!!

Offline gossa

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #19 : 22 Aprilie , 2009, 12:35:05 p.m. »
Ti-au cerut ei certificat de experienta profesionala de la min. sanatatii??? Exact cu vorbele astea?

Pentru ca o alta varianta este ca adeverinta eliberata de la spital/clinica/dispensar etc, care certifica anii de munca in locul respectiv, sa fie doar vizata de min. sanatatii. Evident, cind se prezinta in Spania, trebuie tradusa de un traducator autorizat.

toate bune...

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #20 : 26 Aprilie , 2009, 16:27:07 p.m. »

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #21 : 08 Mai , 2009, 19:42:43 p.m. »
Buna as dori si eu sa aflu exact actele necesare pt a lucra in spania ca asistenta.Sunt in ultimul an la posliceala si vreau sa ma duc dupa ce termin in spania!as vrea sa stiu ce imi trebuie si daca experiata e necesara!De la scoala ne spune ca putem sa lucram fara nici o problema si nu mai ne trebuie experienta pentru ca Certificatele (ne dau certicate nu Diplome) noastre sunt in conformitate cu UE !Nu mai stiu ce sa cred!Sunt total derutata!Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine!

Offline aly_aly

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #22 : 10 Mai , 2009, 22:56:48 p.m. »
Buna tuturor, azi am gasit din intamplare acest forum si vreau sa va impartasesc si eu din experienta mea. Lucrez ca asistent medical de un an jumate, pot sa spun ca nu am crezut vreodata ca o sa-mi profesez meseria vreodata in Spania, din cauza birocratiei, care este la fel ca si la noi
Am lucrat in curatenie, am ingrijit persoane in varsta, ce am putut pt ca nu am avut acte.Dupa ce am avut permisul de munca mi-am depus actele pt  convalidarea diplomei, acte pe care le aveam deja pregatite, si dupa care am umblat ff mult,..la scoala, la directia de sanatate publica,...ce mai ...
ff mult de umblat.
Odata obtinute m-am prezentat la Subdelegacion del Gobierno, am depus toate actele care mi le cereau, am adus cartea de munca tradusa si legalizata , ca sa demonstrez ca am experienta, asa m-a sfatuit doamna de la biroul respectiv, am platit o taxa care nu e prea mare, si de acolo toate actele s-au trimis la Madrid. Mi s-a spus ca dureaza in jur de 6 luni si aprox atat a durat. Mi-au trimis cateva scrisori, odata sa ma informeze ca au ajuns actele la ei, si odata sa imi spuna ca sunt in lucru, apoi am primit o scrisoare ca mi s-a aprobat cerea: asistent medical diplomat!
Ca sa obtin diploma trebuia sa merg la Madrid, dar avand copilul mic, mentionez ca stau in Tarragona, care se afla la o oarecare distanta de Madrid, am apelat la un gestor, care mi-a facut o imputernicire pt o firma de curierat rapid ca sa imi ridice diploma, m-a costat ceva gestorul si firma, dar insignifiant fata de drumul pe care trebuia sa-l fac cu copilul dupa mine, si mi-au adus diploma.
Am inceput sa las CV-uri si intr-o saptamana lucram deja.Pt cei care au dubii sau stau pe ganduri,...merita, bafta tuturor!
Pt

Offline aly_aly

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #23 : 10 Mai , 2009, 23:01:16 p.m. »
Inca o chestiune, nu am auzit sa nu fi aprobat vreo cerere pt ca au nevoie de asistente medicale.
De cand mi-am convalidat eu diploma probabil ca s-au mai schimbat unele lucruri, dar nu va dati batuti!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #24 : 12 Mai , 2009, 18:09:41 p.m. »
Vin cu noutati pentru cei interesati de recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical generalist in Spania.
Azi am sunat personal la Ministerul Sanatatii din Bucuresti(si sprea marea mea mirarea am prins foarte repede legatuta si am dat peste o doamna foarte binevoitoare!!)pentru ca nu reuseam sa mai inteleg ce document sa trimit la madrid ca sa fie in regula,tinand cont ca cei de la Bucuresti elibereaza 2 tipuri de documente necesare recunoasterii(asta dupa cum e postat pe siteul lor):certificat de conformitate care se elibereaza doar celor din promotia 2006,2007(eu am absolvit in 2004) si certificat de drepturi castigate-experienta profesionala care se elibereaza doar daca ai lucrat 5 ani in ultimii 7(eu am lucrat 8 luni de la absolvire).
Pentru cei in situatia mea care nu se incadreaza in nici una din conditille cerute pentru eliberarea celor 2 documente,se elibereaza o asa zisa RECOMANDARE.
Eu aveam o adeverinta eliberata in 2007 care se numea tot certificat de conformitate pe atunci dar care are titlul de ADEVERINTA si care precizeaza ca pot exercita profesia de asistent medical generalist pe teritoriul Romaniei in baza legii nr 307/2004 care pe italia mi-a fost valabila(unde de altfel am obtinut recunoasterea) dar pe Spania nu are valoare deoarece trebuie sa fie precizata directiva 2006/100/CE(eu am trimis aceasta adev.la madrid dar ...degeaba...)Este necesara RECOMANDAREA!!
Pentru eliberarea acestei recomandari sunt necesare urmatoarele documente:

-          cerere in care se vor preciza si datele de contact;

-          copia actului de identitate;

-          copia legalizata dupa diploma de bacalaureat;

-          copie legalizata dupa Certificatul de Competente Profesionale;

-          copie legalizata dupa foaia matricola;

-          adeverinta eliberata de unitatea de invatamant absolvita prin care se atesta perioada in care au fost efectuate studiile postliceale;

-          copie legalizata dupa cartea de munca sau adeverinta de la unitatea angajatoare din care sa rezulte conditia de experienta profesionala mentionata ;(eu le trimit pe amandoua sa fiu sigura)

-          copie legalizata dupa documentele de schimbare a numelui.
Tot dosarul se poate trimite prin posta la:
dest.:ministerul sanatatii publice-directia generala organizare,resurse umane,dezvoltare profesionala si salarizare-serviciul de recunoastere a calificarilor profesionale
str.cristian popisteanu nr.:1-3 cod 010024 bucuresti

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #25 : 12 Mai , 2009, 21:17:00 p.m. »
felicitari celor care au venit cu informatii ajutatoare si mai ales incurajatoare pentru noi, toti cei ce ne straduim sa ne practicam meseria de asistent medical in Spania...
Pentru obtinerea certificatului/recomandarii necesare voi posta urmatorul link... sunt descrisi toti pasii necesari pe care trebuie sa-i urmati (pe mine m-a ajutat foarte mult) :http://www.italiaromania.com/forum2000/topic.asp?TOPIC_ID=4100&CAT_ID=5&FORUM_ID=15&Forum_Title=Informatii+Utile&Topic_Title=Recunoasterea+actelor+de+studii+in+Italia!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #26 : 12 Mai , 2009, 21:30:10 p.m. »
precizez ca actele pot fi trimise prin posta (cu confirmare de primire...confirmarea are si un numar de inregisrtrare a dosarului) insa la ridicarea certificatului/recomandarii trebuie sa ajungeti personal sau sa delegati pe cineva cu imputernicire notariala...
Odata obtinut acest act nu este suficient pentru cei cu scolile posticelale(doar promotia din 2010 va avea recunoastere automata deoarece ei au alt sistem de invatamanat implementat in 2007-prin credite) dar nu va descurajati...mai raman cateva usi la care trebuie sa insistati insa in statul spaniol..

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #27 : 13 Mai , 2009, 12:25:57 p.m. »
am citit si eu mesajul postat pe acel forum...util,dar nu inteleg totusi de ce trebuie apostilat acest document(certificat/recomandare)...cel putin mie in Spania nu mi-au cerut nici un fel de apostila pe documentele prezentate.Pentru Italia nici atat!!Eu pentru Italia am depus dosarul anul trecut in martie si nici unul din acte nu avea apostila...si am primit echivalarea in iunie!Chiar am fost foarte surprinsa tinand cont ca aud mereu ca pe Italia dureaza cel putin 1 an...dar mie in 3 luni mi-a iesit echivalarea si culmea ca ma chinui mai mult pe Spania unde parea procedura mult mai simpla!!!
Si erofeinina ce alte documente mai trebuiesc dupa prerzentarea acestei recomandari?la ce usi mai trebuie batut?banuiesc ca spui asta din proprie experienta...lamureste-ne si pe noi sa stim la ce sa ne mai asteptam....Eu una rasuflasem usurata gandid ca scot porcaria asta de recomandare si rezolv dara acum m-ai pus pe ganduri...iar intru in stres............

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #28 : 13 Mai , 2009, 19:11:00 p.m. »
draga Ramona, nu stiu dc trebuie sa apostilam documentele : atat certificatul/recomandarea cat si diploma de studiu; eu am aflat ca e nevoie de apostila de Haga si nu am stat pe ganduri..nu am vrut sa risc ca odata ajunsa in Spania  sa fiu nevoita sa ma intorc in Romania pentru o amarata de stampila; tin sa precizez ca momentan sunt in Romania si ca astept ca fetita mea sa termine anul scolar. Cat despre celelalte acte necesare in Spania nu pot sa-ti dau delatii multe intrucat in  cazul meu se ocupa o firma careia i-am trimis recomandarea si diploma scanate prin email. Aici de mare ajutor ti-ar fi postarea de mai sus a d-nei/d-rei aly_aly care e mai in masura sa dea astfel de informatii. Iata ultimele informatii pe care le-am primit de la cei din Spania care se ocupa de actele mele:  "....Realitatea este ca de o vreme se intarzie mai mult cu  recunoasterea diplomelor de postliceal sanitar din Romania (universitatile insa se  recunosc automat). Incercam solutionarea acestui neajuns deoarece ne afecteaza atat pe noi cat si centrele medicale si asistentele. Autoritatile spaniole ne spun ca sunt in proces de evaluare a unor masuri compensatorii pentru persoanele absolvente de postliceal sanitar din Romania. Acest lucru face ca procesul sa fie mai lung (decat cele 2 luni de zile initiale) si suntem in curs de solutionare a problemei. Chiar maine avem o noua intalnire la Madrid la Ministerul Invatamantului si speram sa fie un pas inainte pentru agilizarea procesului. ............."

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #29 : 14 Mai , 2009, 20:49:52 p.m. »
Eu nu stiu daca sa mai sper intr-o rezolvare....mi-au denegat si omologarea si recunosterea...nu mai stiu ce pasi as putea sa urmez....nu am lucrat 5 in ultimii 7 ani.....si nici nu am terminat dupa 2006....locuiesc in Vila-Seca, Tarragona....mai e cineva in zona in situatia mea?

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #29 : 14 Mai , 2009, 20:49:52 p.m. »