Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1262157 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Roxana C

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
Re: asistenti medicali in spania
« Răspuns #4860 : 15 Ianuarie , 2016, 19:57:38 p.m. »
buna tuturor..am tot citit mesajele voastre de aici si tot nelamurita sunt si de aceea as vrea sa ma lamuriti .de ceva timp ma chinui sa imi recunosc aici in spania diploma de asistenta .mi-am depus dosarul la subdelegacion del gobierno si dupa aproape un 1 an mi-au trimis una carta spunandu-mi ca nu e de competenta ministerului educatiei ci a sanatatii.pana aici totul ok mi-au lasat o adresa unde sa pot intra  si sa vad ce documente imi  trebuiesc.puteti sa imi spune-ti exact de unde trebuie sa scot acele certificate care sunt mentionate pe site-ul respectiv.am terminat in 2011 si nu am practicat deloc

Offline ALI ALI

• Plutonier
  • Mesaje postate: 25
    • Adresa de email
« Răspuns #4861 : 04 Februarie , 2016, 11:27:59 a.m. »
Buna ziua
DUPA CUM AM INTELES SE PRESUPUNE CA O DATA REALIZAT CURSUL DE REVALORIZARE  DE 3 LUNI REALIZAT IN TARA AVEM DREPTUL DE A MUNCI IN UNIUNEA EUROPEANA, ASTAZI AM SUNAT LA MINISTERUL DE SANATATE  DIN SPANIA SI MI SE SPUNE CA INCA NU ESTE RECUNOSUT ACEST DREPT IN SPANIA....ESTA TODAVIA EN ESTUDIO .....SINCER NU STIU CE SA MAI CRED IMI VINE SA DAU FOC LA DIPLOMA.
EU M AM INSCRIS LA CRAIOVA LA ACEST CURS SI LA SFRASITUL LUI MARTIE AM EXAMENUL.....FRATILOR CARE ESTE ADEVARUL PENTRU CA EU NU MAI POT MA LASA NERVIII.......LA CRAIOVA MI SA SPUS CA AU AVUT ELEVI CARE AU REALIZAT CURSUL SI AU PLECAT IN ANGLIA , ITALIA , GERMANIA  SA PROFESEZE. IN SPANIA NU SE STIE NIMIK SIGUR ...CE CACAT DE TARA  E ASTA ......VAI DE NOI
INCA CEVA  ASI VRE SA VA INTREB , AM INCERCAT CELE 3 EXAMENE DE RECUNOASTERE DE DIPLOMA DIN MADRID SI ANUL ASTA AS VREA SA MA INSCRIU DIN NOU .... PENTRU CA NU MAI STIU CUM DRAQ SA FAC SA SA POT PROFESA O DATA CE AM INVATAT .....SPER SA NU AJUNG LA VARSTA DE PENSIONARE FARA SA PROFESEZ .....CE ACTE IM TREBUIE? CUM SE PROCEDEAZA ?
VA SALUT NUMAI BN

Offline larysa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 10
    • Adresa de email
« Răspuns #4862 : 17 Februarie , 2016, 23:14:14 p.m. »
Buna ;) ;) ;) Oare cu cursul de revalorizare mai avem nevoie si de certificatul de conformitate.... :(

Offline VANESSA

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 68
« Răspuns #4863 : 08 Martie , 2016, 20:46:18 p.m. »
Buna fetelor, eu am vorbit cu cei de la solvit, iar ei spun ca acest curs de revalorizare inca nu este recunoscut in spania, trebuie sa se mai schimbe niste legi ca sa poata fi recunoscut, se presupune ca prin 2018-2019 va fi posibil.

In alta ordine de idei...pe 26 mai este examenul anul acesta la Madrid...cine se mai prezinta cu mine?

Offline alydac

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
« Răspuns #4864 : 16 Octombrie , 2016, 17:15:41 p.m. »
BUNA ZIUA...SUNT NOUA AICI SI  MA CONFRUNT CU ACEIASI PROBLEMA RECUNOASTEREA TITLULUI DE AS.MEDICALA GENERALISTA;AM DIPLOMA DIN 2002 CU DENUMIREA DE "CERTIFICAT DE ABSOLVIRE..." SI IMI CER CEI DE LA MINISTERUL SANATATII MADRID UN PARAGRAF CARE NU SE AFLA DECAT PE"CERTIFICATUL DE EXPERIENTA PROFESIONALA" CARE IL OBTIN CEI CE AU TERMINAT INAINTE DE 2007 DAR CARE AU TITLUL DE ABLOLVIRE PE DIPLOMA"CERTIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE...",IN CONCLUZIE URMEAZA SA LE TRIMIT UN MAIL SA LE SPUN CE SI CUM...ASTA DUPA CE DIN MAI 2016 STAU CA NU STIAM CE E CU PARAGRAFUL CERUT...DUPA MII DE TELEFOANE LA OAMMR BUCURESTI AU SINCHISIT SA MA LAMUREASCA CA EU AM RECOMANDARE SI 12 ANI DE MUNCA CONTUNUA CA SI ASISTENTA MEDICALA,DAR NU BENEFICIEZ DE PARAGRAFU RESPECTIV...IN CONCLUZIE MASURI COMPENSATORII INTELEG DE LA VOI.INTRE TIMP AS VREA SA OBTIN AUXILIAR PANA REUSESC SA PARTICIP LA EXAMENE...ETC..AM INTELES CA SE POATE OBTINE AUXILIAR CELE DOUA TITLURI NU AU NICI O TREABA,NU SE ANULEAZA UNA PE ALTA,DAR VA ROG FRUMOS CINE ESTE AMABILA SA MA LAMUREASCA CE ACTE TREBUIESC DEPUSE SI UNDE...??MULTUMESC ANTICIPAT.
« Ultima Modificare: 16 Octombrie , 2016, 17:17:48 p.m. de alydac »

Offline Roxana veve

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4865 : 20 Octombrie , 2016, 07:31:25 a.m. »
Buna fetele,va citesc de mult timp dar e prima data cand scriu.Am si eu o intrebare,cum fac sa dau proba de aptitudine pentru asistenta medicala?am primit o scrisoare cum ca,avand in vedere ca am terminat studiile inainte ca Romania sa intre in Uniunea Europeana,trebuie sa dau o proba de aptitudine,intrebarea mea e acuma ce fac?trebuie sa ma inscriu eu sau afiseaza pe B.O.E (ca acolo am vazut niste liste cu persoane convocate pentru examen)?si  cand e urmatorul examen?cine ma poate ajuta?va multumesc.

Offline Cris Tina

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4866 : 06 Noiembrie , 2016, 12:24:52 p.m. »
Buna fetelor! Eu sunt foarte nelamurita..urmeaza sa plec in Madrid si as dorii sa profesez ca asistenta..doar ca momentan am nevoie sa imi pregatesc actele..doar ca in afara de traduceri legalizate nu stiu ce mai este nevoie sa fac..si nici nu stie nimeni sa imi spuna sau nu stiu eu unde sa intreb..ma poate ajuta cineva??
« Ultima Modificare: 06 Noiembrie , 2016, 12:27:09 p.m. de Cris Tina »

Offline Lya

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Adresa de email
« Răspuns #4867 : 02 Ianuarie , 2017, 18:39:55 p.m. »
« Ultima Modificare: 02 Ianuarie , 2017, 18:46:31 p.m. de Lya »

Offline emilia

• Membru
  • *
« Răspuns #4868 : 05 Februarie , 2017, 23:42:40 p.m. »
Buna fetelor,sunt ultimul an la o scoala postliceala amg in Romania,pana sa ma apuc de ea am stat 6 ani in Spania,de ceva vreme tot caut informatii cu privire la recunoasterea diplomei de amg aici dar nu prea am gasit mare branza,eu voi termina anul acesta in august si am in plan sa ma intorc si daca este cu putinta sa ma angajez ca asistenta,tot am citit ca unele fete reusesc din prima sa obtina omologarea iar altele au multe piedici.este vre-o fata in situatia in care a terminat acum ultimii ani si au reusit sa obtina omologarea,si care sunt pasii?va multumesc din suflet pt raspunsuri!

Offline Roxana veve

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4869 : 03 Martie , 2017, 14:20:21 p.m. »
Buna fetele,luna aceasta trebuie sa afiseze lista cu persoanele convocate pt exament pt recunoasterea profesionala de asistent medical..aveti vreo idee despre cum o sa fie examenul?ne putem orienta ce tip de intrebari sunt?am inteles ca intrebarile vor fi din cazuri clinice...a mai dat cineva examenul?modulele din ce trebuie sa imvatam sunt afisate,eu vroiam sa stiu doar daca este un exemplu de test pe undeva ca sa ma orientez...

Offline Cryss24

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4870 : 19 Martie , 2017, 21:43:26 p.m. »
Buna seara, dragelor!Postez si eu cu gandul ca poate cineva va face lumina si in cazul meu, tinand cont ca sunt intr-o nebuloasa totala, am sa va prezint situatia:Ma numesc Cristina, am 24 de ani si sunt mamica unei fetite de 2 ani, am terminat Scoala Postliceala Sanitara in 2014, in ultimul an am ramas insarcinata si nu am profesat, deci am 0 experienta, acum ca fetita a crescut incerc sa ma axez pe meseria care mi- am dorit-o atat de tare, pt moment sunt in Belgia cu sotul si fetita, am actele pregatite pt a le fi depus aici, dar...nu ma acomodez..nu-mi place clima, nu pot invata limba(sau nu vreau pt ca nu-mi place), am decis sa ne intoarcem in Romania pt un an, pt a-mi pregati drumul pt Spania(acolo sunt parintii mei, de aceea imi doresc sa mergem acolo, imi doresc f mult sa-mi reunesc familia, tinand cont ca ei pleaca de cand aveam 14 ani, au avut diferite contracte), o parte din acte le am:Planul de invatamant, Certificatul de Membru, Adeverita aceea de la Minister , un cazier dar cred ca a expirat...cred ca trebuie sa mi le pun la punct din nou:Prima intrebare este: Pot sa mi trimi actele din Romania pt recunoastere sau omologare( nu stiu daca e diferenta) :-[ /2. Ce acte mai am nevoie pt a avea dosarul complet?
Intr-o saptamana o sa mergem in vizita la parintii mei o sapt, as vrea sa ma interesez si acolo care e procedura..unde sa o fac? Ei stau in Castelldans, apartine de Lleida..imi cer mii de scuze daca deranjez cu ceva, ma simt un pic rusinata ca nu stiu atatea lucruri, tot citesc p- aici dar sunt asa stresata ca nu inteleg mare lucru!Va salut cu drag, sper sa fie cineva care ma poate ajuta, am sa postez aici tot ce urmeaza sa fac, si informatiile care o sa le primesc in Lleida.O seara linistita! :)

Offline mihai91

• Membru
  • *
« Răspuns #4871 : 08 Aprilie , 2017, 13:48:20 p.m. »
Buna ziua,

Am citit mai multe postari, recente sau mai vechi si vad ca e destul de complicat sa obtii echivalarea studiilor de as med. Pun o alta intrebare, deoarece in cele citite de minie, nu am vazut nicaieri discutandu-se de un salariu. Eu, in momentul de fata, lucrez in germania ca as med de 3 ani si am un salariu de 1900 euro net. Intentionez sa vin, in vara, in barcelona, cu un prieten. Ma intereseaza, concret, cam ce salarii se ofera in domeniu. Din putinele informatii gasite pe net, pe acest subiect, ar fii undeva intre 1000 si 1500. E adevarat? As vrea raspunsuri din partea celor care lucreaza sau au lucrat pana recent.

Multumesc

Offline marilena tescan

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 16
« Răspuns #4872 : 27 Aprilie , 2017, 23:28:30 p.m. »
« Ultima Modificare: 27 Aprilie , 2017, 23:31:44 p.m. de marilena tescan »

Offline marilena tescan

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 16