Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579626 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #510 : 03 Ianuarie , 2010, 13:59:30 p.m. »
da kali si eu daca stiam ca se ajunge aici aveam recunoasterea de mult.nu am depus actele ca nu aveam drept de munca inainte de 2007 si gandeam ca si asa nu pot lucra daca as avea echivalare!si rau am facut...acum as fi avut recunoasterea si fara examen si fara practica....inainte se dadea fara nicio problema!!!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #511 : 03 Ianuarie , 2010, 14:00:29 p.m. »
am impresia ca tot cei de la ministerul educatiei si stiintei,sunt mai indulgenti,decat cei din minist sanatatii,dar ,poate e doar o aparenta.Vroiam sa va intreb ceva,cartea de munca,trebuie si copie al ei in limba romana si legalizate,sau doar copie la traducerea ei,legalizata.Cine stie,va rog sa raspundeti!!!

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #512 : 03 Ianuarie , 2010, 14:04:27 p.m. »
De ce ziceti ca daca stiati..aveati recunoasterea de mult????ce sa stiti?cei de la ministerul sanatatii dau recunoasterea mai usor???explicati-mi si mie daca stiti mai multe.Voi ce a-ti cerut,omologarea diplomei sau recunoasterea titlului.????Eu am cerut recunoasterea titlului si mai am sa trimit la ministerul educatiei certificatul de conformitate.Il trimit tot la ministerul educatiei,nu?merci

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #513 : 03 Ianuarie , 2010, 14:11:34 p.m. »
Ai mare dreptate Ramona! Am o colega de clasa care si-a echivalat studiile inainte de 2007 prin Ministerul de Externe. Ca bani, a platit mult mai mult decat noi, a "batut" la mai multe usi, multe drumuri (ma refer in Romania) dar acum lucreaza si are si contract pe perioada nedeterminata. Ma bucur mult pentru ea! Am crezut ca va fi mai simplu dupa intrarea Romaniei in UE... asta e valabil doar pentru cei care au terminat facultatea in 2007. Noi, cei care am terminat aceeasi facultate in 2003 (cu aceeasi programa) nu ne ajuta legea. Ghinion pentru noi.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #514 : 03 Ianuarie , 2010, 14:21:22 p.m. »
De ce ziceti ca daca stiati..aveati recunoasterea de mult????ce sa stiti?cei de la ministerul sanatatii dau recunoasterea mai usor???explicati-mi si mie daca stiti mai multe.Voi ce a-ti cerut,omologarea diplomei sau recunoasterea titlului.????Eu am cerut recunoasterea titlului si mai am sa trimit la ministerul educatiei certificatul de conformitate.Il trimit tot la ministerul educatiei,nu?merci

Dy, recunoasterea e buna pentru a putea lucra, dar nu pentru continuarea studiilor. Si o poti cere Ministerului Sanatatii. Eu am depus cererea la Ministerul Educatiei, pentru ca asa era atunci (ianuarie 2009) sau asa m-au sfatuit cei de la Subdelegacion. Iar, in Romania, pentru a scoate certificatul de conformitate, legea nu-ti da voie sa adaugi experienta profesionala la diplomatura, ci doar la acel certificat de absolvire a Scolii Postliceale. De ce? Pentru ca inainte de 2007 profesia de asistent medical diplomat nu era in nomenclatorul de meserii... sau ceva de genul, asa mi-a explicat o doamna de la Ministerul Sanatatii, si nu poti avea experienta (pe cartea de munca) ca asistent medical cu studii superioare. Ce sa-ti zic... va mai curge apa pe Dunare pana legile din Romania vor fi bune pentru toti!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #515 : 03 Ianuarie , 2010, 14:36:15 p.m. »
Si, conform actelor necesare pentru recunoastere (ce le cere Ministerul Sanatatii), poti atasa la diplomatura un certificat precum ai 3 ani vechime, din ultimii cinci, chiar daca scrie asistent medical generalist si nu asistent medical diplomat.

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #516 : 03 Ianuarie , 2010, 18:18:53 p.m. »
ma bucur ca acum ma luati in seama .Incerc de o groaza de timp sa va spun ca suntem 2 tabere:cei ce au depus actele la m e p s y d si cei care au depus la ms .Cum ms e f aproape de mine, merg destul de des pt a intreba ,dar mereu imi spun altceva.in prima faza mi-au cerut si empatronamentul pr a demonstra ca nu am putut profesa din 2008 de cind am diploma deoarece am fost aici, in spania si ei nu mi-au dat "voie"sa lucrez.Apoi aceeasi persoana mi-a spus ca nu-mi trebuie decit ce scrie in SOLICITUD.Si de trei luni imi indruga numai minciuni.Cu citeva zile inainte de a primi scrisoarea mi-au spus ca daca nu am primit nici o scrisoare pina acum ,inseamna ca am dosarul complet . Dar ca un paradox,la citeva zile ma anuntau ca-mi mai trebuie 4 acte la dosar dintre care 2 sunt depuse si nu stiu pt ce le mai cer.deci....ne plimba. ne mint.ne amagesc. Am scris si eu la solvit si astept sa vad ce spun VOI NU VEDETI CA NOI NU STIM NIMIC CONCRET?SUNTEM ATITEA PE FORUM SI NU GASESTI 2 INFORMATII CEL PUTIN ASEMANATOARE.Da miine merg la MS si poimiine vreau sa merg la ambasada.va pup si cind voi avea vesti vi le voi impartasii.BAFTA

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #517 : 03 Ianuarie , 2010, 19:19:47 p.m. »
nici eu nu am cartea de munca aici dar a trebuit sa o rog pe sora mea sa mearga sa o ia apoi sa o traduca si legalizeze acolo ca eu ma-m saturat de alergat si acasa e si mai ieftin

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #518 : 04 Ianuarie , 2010, 23:04:59 p.m. »
mihaela c, ai fost la ms..ce ai rezolvat ?!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #519 : 05 Ianuarie , 2010, 07:16:43 a.m. »
buna
am mai gasit o pagina cu tehnici,si cu alte linkuri -http://www.enferpro.com/tecnicas.htm#INDICE

Offline RalucaOana

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 11
« Răspuns #520 : 05 Ianuarie , 2010, 12:00:04 p.m. »
Salut. Sunt Raluca, din Suceava, absolventa de postliceala in 2009 si sunt tentata, alaturi de prietenul meu, sa vin in Spania la munca. Am tot citit ce s-a scris pe topicul asta, dar nu am, in continuare, unele nelamuriri.
Am nevoie de aceleasi acte ca pentru Italia, acelasi ceritficat eliberat de Ministerul Sanatatii, sau imi trebuie ceva in plus, sau poate ceva in minus?
Care sunt sansele mele, tinand cont ca, exceptand practica facuta pe UPU si ATI, nu am experienta.
Conteaza sau ajuta la ceva ca sunt absolventa unei facultati de psihologie?

Puteti sa-mi dati ceva sfaturi? Va multumesc!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #521 : 05 Ianuarie , 2010, 15:18:41 p.m. »
Salut. Sunt Raluca, din Suceava, absolventa de postliceala in 2009 si sunt tentata, alaturi de prietenul meu, sa vin in Spania la munca. Am tot citit ce s-a scris pe topicul asta, dar nu am, in continuare, unele nelamuriri.
Am nevoie de aceleasi acte ca pentru Italia, acelasi ceritficat eliberat de Ministerul Sanatatii, sau imi trebuie ceva in plus, sau poate ceva in minus?
Care sunt sansele mele, tinand cont ca, exceptand practica facuta pe UPU si ATI, nu am experienta.
Conteaza sau ajuta la ceva ca sunt absolventa unei facultati de psihologie?

Puteti sa-mi dati ceva sfaturi? Va multumesc!

Raluca, fara experienta atasata la certificatul de absolvire, nu faci nimic cu Scoala postliceala aici. Eventual iti vor da o echivalare a diplomei de auxiliar de enfermeria, ceea ce inseamna o infirmiera la noi. Adica un auxiliar in Spania are doar 10 clase si doi ani in plus de cursuri de auxiliar. Poate ai o sansa daca dai niste examene de echivalare, dar trebuie sa intrebi mai bine la ministerul invatamantului din Madrid. Iar facultatea de psihologie nu te ajuta cu nimic... doar sa faci o echivalare a acesteia... ptr a lucra ca psiholog, dar nu stiu sigur.

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #522 : 05 Ianuarie , 2010, 15:37:05 p.m. »
buna. sunt mihaela. in 30 ian merg la examen si mie nu mi au cerut certificatul cu experienta. deoarece am spun dinainte ca nu am experienta necesara pt recunoasterea automata. asa ca se poate si fara acea hartie de la minister.pa

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #523 : 05 Ianuarie , 2010, 16:38:20 p.m. »
Buna Raluca! Si eu am terminat anul acesta, si mi-am depus actele in septembrie si astept un raspuns!Nici eu nu am experienta desi am lucrat pe parcursul scolii ca si asistenta medicala,dar fara carte de munca!eu nu mi-am scos de la ministerul sanatatii acea recomandare,pt ca am inteles ca nu mi-o mai trebuie,daca o sa mi-o ceara am so scot!

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #524 : 05 Ianuarie , 2010, 17:00:34 p.m. »
Mai da mai relaxati-va putin ! miroase deja a creier incins ; fetelor am descoperit o pagina interesanta , mai actuala  in domeniul Pediatrie - neonatologie :
http://www.eccpn.aibarra.org/temario/seccion5/seccion5.htm
Poate va juta la ceva ; Daca mai dispuneti de vreo pagina interesanta , postati-o aici ;
Hai descreti-ti fruntile ca o sa fie bine !Spor la invatat .

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #525 : 05 Ianuarie , 2010, 20:13:13 p.m. »
buna seara.Am fost ieri la MS insa am venit asa cum am plecat....;pt ca nu se lucra.Mai bine zis responsabilul cu dosarele (care dealtfel este si cel care semneaza  actele)nu era acolo.Si de ce ar fi?mi-au zis sa ma duc dupa data de 7 ,iar azi am sunat si mi-a raspuns o cucoana(de obicie raspunde chiar SATUMINO MEZCUA NAVARRO-asa se cheama ....domnul),si mi-a facut sita pt data de 11 si m-a sfatuit sa-i trimit un fax unde sa-i spun nedumeririle mele pt ca in ziua cind am sita sa aibe dosarul si sa-mi poata spuna ce se intimpla.Dar ei mi-au dat 15 zile pt a entrega papelele,iar eu am primit scrisoare in 25 decembrie.mie imi lipsea de la dosar adeverinta de la scoala unde era trecuta terioada si nr de ore.stiam ca nu a am pt ca am pierdut-o,dar cum nimeni nu mia zis nimic....am lasat-o asa .insa acum am rugat-o pe sora mea sa mearga sa ceara alta,iar planul de studiu si recomandarea de la BUC le-am depus din nou ieri.asa cel putin apar cu acte dapuse in astea 15 zile.imi pare f rau ,dar eu mi-am pierdut orice speranta.Daca au ajuns sa-mi ceara inca o data aceleasi acte....e bine,deci...timp pierdut ,nervi si toate cele .poate voi aveti alta bafta .mult noroc

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #526 : 05 Ianuarie , 2010, 20:59:09 p.m. »
Fetelor, cele care mai aveti acte de depus... incercati sa le trimiteti prin birourile de subdelegacion. Nu se pierd si mai ales, acestia fac o copie ptr voi stampilata, ca dovada ca ati trimis acele acte. Bafta!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
« Răspuns #527 : 05 Ianuarie , 2010, 22:49:55 p.m. »
de ce stiam ca cei care au terminat postliceala dupa 2007 primes recunoasterea automat???
si daca fetele au absolvit in 2009 ce doamne iarta-ma de experienta sa aiba???mi se pare absurd.

aibarra este intradevar o pagina foarte interesanta kali dar daca urci pe forum ai sa gasesti multe linkuri postate de mine cu protocolos de enfermeria foarte interesante.

http://www.juntadeandalucia.es/servicioandaluzdesalud/hrs/enfermeria_2003/publicaciones/manual_protocolos_procedim.pdf
http://www.enferurg.com/protocoloschus.htm
http://www.auxiliar-enfermeria.com/
http://www.fisterra.com/recursos_web/enfemeria/protocolos.asp
http://www.aibarra.org/Manual/default.htm
http://fcm.uncu.edu.ar/enfermeria/alto_riesgo/manuales/tecnicasyprocedimientos.pdf
http://www.minsa.gob.ni/enfermeria/doc_inter/manual_proced.pdf
http://www.enfersalud.com/index.php?t=sub_pages&cat=12
http://www.hospitaldeleon.com/docs/Manual_Cuidados.pdf

informatie este...TIMP NU ESTE :'(
SPOR LA INVATAT FETELOR
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline RalucaOana

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 11
« Răspuns #528 : 06 Ianuarie , 2010, 10:19:04 a.m. »
Va multumesc pentru raspunsurile date. Kali, mi se pare normal sa nu fii asteptata cu bratele deschise daca nu am experienta, si la fel de normal mi se pare sa o iau de jos. Daca incep de la infirmiera (cum ai dat tu exemplul), in timp nu pot ajunge sa profesez ca asistenta?! Stiu ca in Italia este posibil asa ceva, ba chiar, daca am noroc, sa fiu angajata din start ca asistenta.
Cum spunea si Ramona-Elena, daca sunt absolventa din 2009, cum as putea avea experienta, alta decat practica facuta in cei trei ani. Aici eu am noroc ca am facut practica pe UPU si ATI, sectii relativ grele, unde intalnesti diferite cazuri, diferite situatii si inveti o gramada de lucruri. Dar cu experienta asta nu ma pot considera o asistenta priceputa. Mai am mult si multe de tras pana acolo.
Si pentru recunoasterea diplomei, ce acte sunt necesare?! Eu am trimis la MS actele pentru certificatul de competenta, pentru ca voi incerca si in Italia. Stie cineva daca difera actele pentru Spania de cele pentru Italia?!

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #529 : 06 Ianuarie , 2010, 12:12:30 p.m. »
Buna fetelor!!!!
Si la multi ani pentru 2010!!!
ce mai faceti?cum merge studiatul?eu cu doua fetite de 4 si de 8 ani si cu serviciul....nu merg prea stralucit!in fine-vom mai vedea!!!
citesc ultimele mesaje in forum si ma mira foarte tare toate demersurile pe care le faceti...Eu am venit in Spania in 2000 si din 2001 am acte de rezidenta si pana acuma nu am reusit sa imi recunosc titlul de asistente medical (doar de auxiliar de enfermeria si bacalaureatul-dupa aproape 2 ani de asteptare)asa ca ....muuuulta rabdare!!!!Si repet sfatul pe care l-am dat data trecuta-apelati la solvit romania-eu de exemplu aveam cartea de munca doar tradusa fara apostila si pentru ca mi-au depus-o ei .....nu stiu dar am primit scrisoarea cu examenul!Si cred ca e mai indicat sa se prezinte actele la MEC si nu la Sanatate!!!
in teorie si conform legii cei care pot demostra ca au lucrat 5 ani consecutivi in ultimii 7 ani trebuie sa li se recunoasca automat titlul ca si cei care au facut facultatea de asistenti medicali.Eu am facut liceul sanitar si am lucrat 5 ani ca sora medicala si apoi am facut un an de scoala postliceal de echivalare si am lucrat alti 5 ani ca asistent medical si credeam ca de aceea am atatea probleme la recunoastere dar vad ca de fapt  gasesc mereu motive pentru a baga bete in roate!!!!!
Pentru fata care intreba daca sa vina in Spania in Zaragoza......nu stiu ce sfat i-as da.Daca ar fi sa o iau de la capat sunt ffff sigura ca nu as mai emigra.E fff greu si mai ales in conditiile actuale de criza!!!!Eu am lucrat in acesti 9 ani de zile in doua azile geriatrice, intr-o fabrica si in ultimii 3 ani si in prezent lucrez intr-o farmacie la 35 km de casa.Viata aici nu e usoara si mai ales departe de tara si de familie.In prezent sotul meu este in somaj si nu stim daca si cand o sa ii iasa ceva de munca .
In ce priveste munca de asistent medical(in cazul in care imi va fi recunoscuta profesia) nu imi fac iluzii cu spitale si alte cele....poate in vreun azil unde va spun din proprie experienta(de auxiliar de efermeria) ca este fff multa munca(vorbesc de azile private unde nu au tot personalul...)sau cu mult noroc in vreo clinica sau spital privat-si salariile nu se compara cu cei care lucreaza in sanatatea publica.Ptr. a lucra in sanatatea publica trebuie sa te inscrii la bolsa de sanidad si sa astepti sa te cheme ei pentru a lucra in vacante sau concedii medicale ale celor din spitale si asa sa acumulezi un punctaj si dupa aceea poti avea vreo sansa-dar asta inseamna sa dispui de timp si sa nu mai lucrezi in rest sa fii mereu disponibila si pentru noi-imigrantii-este fff dificil.
Stiu ca si acasa este greu dar eu am regretat de multe ori ca am plecat din tara.Aici nu ai pe nimeni care sa te ajute la necaz si  din pacate romanii nu sunt un popor foarte unit.Am pierdut prieteni romani pentru simplul fapt ca nu au suportat ideea ca am primit actele inaintea lor sau ca ne-am cumparat primii o masina-aici nu e un lux ci e o pura necesitate-mai ales intr-un oras ca Elche pentru ca eu lucrez in Alicante si nu am avut de munca pana nu mi-am cumparat o masina sa pot ajunge la serviciu.
Asa ca gandeste-te bine inainte de a pleca de acasa-daca ai serviciu sigur merita dar daca nu...mai gandeste-te.
In ce priveste examenul din 30 ianuarie...a primit cineva informatii ceva despre sustinerea examenului?
Am intrat in site-urile postate in acest forum si am dat de niste teste care m-au ingrozit!!!!!Eu care am terminat in 1991 si am lucrat ca asistent medical pana in 2000 cand am venit in Spania....nu mai stiu nimic.In plus erau intrebari in care trebuie sa alegi de exemplu numele celui care a inventat nu stiu ce tehnica sau ce protocol....!!!!?????
Nu stiu daca o sa avem acelasi tip de intrebari(era un test pentru oposiciones de enfermeria general)dar in cazul acesta ....da igual cat studiez manualul de enfermerie pentru ca ...nu stiu ce sansa pot avea.In fine ma mangaie ideea ca pot face 4 luni de practica tutelada si sa imi recunoasca titlul-desi in situatia mea in care lucrez de luni pana sambata de la 9.30 la 18.30 nu stiu in ce orar pot merge la practica....Sa speram ca in final totul va iesi bine !!!!
ps sper sa fiti mai optimiste ca mine!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #530 : 06 Ianuarie , 2010, 13:50:09 p.m. »
Buna fetelor! Raluca, eu te inteleg ca vrei sa o iei de jos, dar cum spuneau si alte fete de pe aici, legislatia din Italia e mult mai permisiva decat cea spaniola. Din pacate pentru noi. Eu totusi cred ca ni se pun niste piedici! Si inca o chestie pe care eu nu o inteleg: de ce Ministerul Educatiei lucreaza cu o directiva din 2007, iar Ministerul Sanatatii cu alta din 2005 (unde Romania nici macar nu e luata in calcul, nefiind inclusa inca in UE, in acel timp). Si credeti-ma, degeaba am studii superioare si vechime in munca. Tot in aceeasi "oala" suntem toate. Sa speram ca vom avea o sansa... ca nu aud nimic de vreo data exacta pentru examen! Mie mi s-a spus ca e o data fictiva. Ca nu se stie inca data.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #531 : 06 Ianuarie , 2010, 14:04:43 p.m. »
Cristinat, vorbesti de practica aceea de 4 luni... aici practica inseamna sa te duci zilnic 8 ore pe zi de luni pana vineri. Adica va trebui sa te lasi de munca... e groaznic. Si inca o chestie... aici spitalele sunt in afara orasului, iar daca nu ai masina, e si mai rau. Iar cele care avem copii... fara cineva sa ne ajute (familie, prieteni)... nici nu-mi vine sa ma gandesc ca ma apuca nebunia. Si da, se intra f, f greu in spitale pentru un post. Iar particularii platesc putin. Imi vine sa ma apuc de altceva, sa ma reprofilez. Eu nu stiu cum ai avut atata rabdare sa astepti actele din 2001. Te invidiez!  :D

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #532 : 06 Ianuarie , 2010, 14:47:40 p.m. »
Draga Kali cand nu ai altceva de ales nu ai ce face!!!!
de fapt si de drept imi luasem gandul de la aceasta posibilitate!!!eu am cerut omologarea titlului in 2001 si in 2002 am primit raspunsul de la MEC cum ca nu am apostila pe acte.Am fost de urgenta in Romanaia si am cheltuit cca 800 euros pentru a obtine toate actele(ale mele si ale sotului meu) dupa care a venit bomba-aveam doar liceul sanitar si 1 an de postliceala si nu ma incadram.Doar ptr. auxiliar de enfermerie-ceea ce e f frustrant ptr. ca realmenete am lucrat 10 ani in Romania ca asistent medical.Tipul de la MEC mi-a spus ca nu este adevarat si cand i-am explicat ca pe vremea lui Ceausescu era singura forma de scolarizare ptr. asistenti medicali nu m-a crezut.Am insistat atata incat dupa cateva zile tipul s-a informat si m-a chemat la MEC(stateam in Madrid pe vremea aceea)si si-a cerut scuze ptr. neintelegere si mi-a spus ca atunci cand vom intra in UE legea imi va echipara????profesia-un fel de recunoastere a profesiei.Cand am intrat in UE am fost din nou in Romania si mi-am scos un certificat de la MS cum ca sunt asistent medical cu drept de a profesa in Rom. si cu acest certificat(pe care l-am primit la cca 8 luni dupa ce l-am solicitat)por fin in 2008 -am depus din nou in Alicante la o subdelegatie de guvern.Si dupa cca 7 luni am primit raspunsul cu medidas compensatorii conf. ordenantei nu stiu care...am citit ordenanta si nu se referea la Romania-doar la statele ce au intrat in UE anterior Romaniei-polonia..si nu mai stiu ce alta tara..)si cum credeam ca este o nedreptate am apelat la solvit.Ei mi-au spus ca dupa aceea au inclus si Rom. in cadrul acestor masuri compensatorii si ca aveau dreptate dar ca trebuiau sa imi ofere posibilitatea de a ma examina sau a face ceva cursuri.Si cand le-am spus ca nimeni nu mi-a oferit o alta posibilitate mi-au preluat cazul si s-au ocupat ei de a-mi depune iar actele-au colaborat ei cu solvit spania si asa am primit acum cca 2-3 luni faimoasa scrisoare cu examenul.
Asa ca -----sa nu iti dea Dumnezeu cat poti duce!!!!!!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #533 : 06 Ianuarie , 2010, 16:36:21 p.m. »
Te cred, Cristinat! Parca suntem blestemati, noi astia din Romania! Legi facute de dragul de a fi facute, mai mult sa incurce decat sa descurce... Si scoli care au absolventi de niste profesii care nu sunt recunoscute in UE... si aici nu vorbesc doar de facultati private, ci si de cele de stat! Nu stiu cand vom fi, macar in privinta educatiei, la acelasi nivel cu celelalte din Europa. Atatia ani de studii pierduti din cauza unor legi prost intocmite.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #534 : 06 Ianuarie , 2010, 16:39:39 p.m. »
Ramona, multumim pentru link-urile ajutatoare. Si vb ta... timp sa avem sa studiem. Dar cand mai avem si copii... de unde timp?  ???

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #535 : 06 Ianuarie , 2010, 16:46:27 p.m. »
cristinat...mi-a facut o mare placere sa te citesc.Pacat ca esti departe de mine si nu te pot cunoaste....E tare greu aici sa gasesti pe cineva cu care sa imparti necazuri si bucurii....cea recunoastere ne mananca de vii..ma vlaguieste...sunt atat de stresata....si ma simt atat de golita de cunostinte....eu nu le inteleg pe cele care spun ca romanii sunt bine pregatiti.....scoala la noi nu e deloc practica...doar uitandu-ma pe teste ma ia plansul. Si aici asistente au meserie de sine statatoare...pot lua decizii...noi nu am fost invatate sa facem asta...un haos total...

Offline elly27

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #536 : 06 Ianuarie , 2010, 18:08:05 p.m. »
Buna seara!

Sora -mea locuieste in Spania de cativa ani si acum doreste sa isi depuna actele pt recunoasterea certificatului de asistenta . Mi-a trimis mie in Romania o procura , pt a-i putea obtine toate actele de care are nevoie. Am tradus lista actelor care sunt necesare, insa nu stiu de unde se obtin urmatoarele:

- adeverinta de la autoritatea competenta a Stattului membru de origine sau de provenienta care sa ateste ca persoana interesata este un profesionsit caruia nu i s-a retrsa dreptul de exercitare a profesiei ("Certificate of good standing") si ca indeplineste conditiile cerute de Directiva Uniunii Europene pentru exercitarea profesiei;
- certificat de la autoritatea competenta a Statului membru de origine sau de provenienta care sa ateste ca diploma depusa permite exercitarea profesiei in tara de origine si, de asemenea, indeplineste conditiile prevazute de Directiva 2005/36/CE
- certificat cu specificarea continutului concret al exercitarii profesiei, eliberat de catre autoritatea competenta, care sa ateste exercitarea profesiei timp de doi ani cu norma intreaga , in decursul ultimilor zece ani, in Statul membru care a eliberat diploma, numai in cz. in care in acest stat nu este reglementata profesia sus-mentionata.

Cine a obtinut deja aceste acte, imi poate spune si mie de unde se obtin, daca dureaza. multumesc!  Sper sa i le pot obtine pe baza procurei.

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #537 : 06 Ianuarie , 2010, 20:03:59 p.m. »
sal fetelor,
am nevoie de sfaturile voastre de aceea va rog sa imi raspundeti si sa ma sfatuiti.Deci sa va explic cazul meu.Am trimis dosarul cu actele necesare pt recunoasterea titlului de asistent medical,la ministerul educatiei si stiintei din Madrid,in anul 2008!!!dupa ce am asteptat 3luni,pt un raspuns,mi-au trimis o scrisoare in care imi explica ca nu pot continua,tramitele deoarece au nevoie de certificatul de conformitate.Nu am trimis acel certificat deoarece,nu il aveam..pe atunci locuiam in valencia.Acum locuiesc in romania,am acel certificat si vreau sa il trimit.Am sunat la ministerul din madrid,unde am dosarul si mi-au zis ca pot sa il trimit acum,chiar daca au trecut 2 ani,ca dosarul meu nu e la arhiva,si chiar am intrebat asa babeste,sigur nu trebuie sa refac din nou dosarul??mi-au zis ca nu,doar sa trimit acel certificat prin intermediul ambasadei spaniei de la bucuresti.Am sunat de 3 ori si toti mi-au zis  la fel.Acum surpriza...am fost la ambasada sa trimit certificatul si de acolo nu au vrut sa mi-l trimita pt ca dupa ei,dosarul meu e expirat,ca trebuia sa trimit certificatul in termen de 3luni de la data cand mi l-au trimis,si ca trebuie sa refac tot dosarul.Intrebarea mea e,CINE ARE DREPTATE!!!!PE CINE SA ASCULT???si asta nu e tot,de la MInistreul din madrid ,mi-au spus ca nu am nevoie de apostila pe el,si de la ambasada au zis ca am,ca fara apostila nu e valid!!!deci..CIne are dreptate???ambele sunt organe competente care de ocupa cu recunoasterea diplomei.Si mi-au mai zis de la ambasada sa refac un nou dosar si sa trimit pe adresa ministerului de sanatate,pt ca oricum cei de la ministerul educatiei cand vor avea certificatul,vor transfera dosarul meu la ministerul sanatatii.Dar daca e adevarat,atunci eu nu am toate actele necesare pe care le cere ministerul sanatatii.Cei de la m.educatiei nu cereau atatea certificate si carte de munca si alte chestii.Ce sa fac fetelor??dati-mi un sfat.Nici nu vreau sa trimit si dupa ce mai astept 4luni sa imi zica cei de la msanatatii ca nu am dosarul complet.Eu nu am cerut decat recunoasterea titlului,nu mai vreau sa fac nici o scoala,doar sa pot profesa.astept parerile voastre.
va pup si succes la toate

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #538 : 06 Ianuarie , 2010, 20:17:03 p.m. »
buna,fetelor!
recunoasterea automata nu se da nimanui,nici romanilor,nici polonezilor de ex.Am colege poloneze care se confrunta cu aceleasi  probleme.Apelati toate la SOLVIT ca trebuie sa se aplice masurile compensatorii  chiar daca acum recunoasterea profesionala tine de competenta ministerului sanatatii.eu tot timpul spun ca nu se poate sterge cu buretele scoala pe care am facut-o,experienta multa sau putina pe care o avem.Da,poate ca nu intrunim toate cerintele statului spaniol,dar pentru asta exista masurile compensatorii.
Intr-adevar sa lucrezi ca asistent la particular e greu-munca multa,bani putini,multa responsabilitate.Am sfirsituri de saptamina cind sint singura la 140 de pacienti si eu tai,eu spinzur!eu dau ordin eu il execut!medicul vine doar la vizita si vede cazurile mai deosebite,dar daca e vreo urgenta eu trebuie sa iau deciziile,sa vorbesc cu apartinatorii,etc.poate o sa va scriu mai mult despre ce fac eu aici.Oricum imi place ceea ce fac!si ma simt mandra ca pot sa lucrez singura pe tura,ca m-au lasat la inceput din necesitate-nu aveau suficient personal,apoi m-au trecut oficial ca asistenta......oficial,dar nu intru totul legal.
buna,Dy,situatia ta e destul de complicata...nu mai ai pe nimeni in spania sa te ajute?sa-l depuna la vreo subdelegacion!Ca cu  cei de la ambasada nu se poate discuta,din cite am inteles.Nu stiu de ce cer apostila,ca nu mai trebuie.eu am atasat niste acte la dosar ,traduse aici in spania,fara apostila.succes

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #539 : 06 Ianuarie , 2010, 20:45:15 p.m. »
Dy, vezi ca dosarul tau tr sa aibe un nr de inregistrare. Suna la Ministerul invatamantului la nr. 0034.902.218.500 si spune numele complet sau numarul de inregistrare si, daca dosarul e in lucru, il vor gasi in baza de date. Cere-le adresa unde primesc ei actele si trimite-le cu confirmare de primire. Nu e nevoie de apostila, exact cum spune si Danadinu.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #539 : 06 Ianuarie , 2010, 20:45:15 p.m. »