Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1582015 ori)

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #540 : 06 Ianuarie , 2010, 20:51:43 p.m. »
danadinu....unde locuiesti?eu lucrez ca auxiliar intr-o rezidenta si, cand vad ce fac asistentele si cate responsabilitati au, am senzatia ca n-o sa pot facea ce fac ele....nu ma simt pregatita.Nu as putea nici sa iau decizia de cata insulina si de care  sa administrez intr-un caz de hiperglicemie la o persoana in teorie fara probleme de diabet  ???....nu ma vad in stare >:(...si asta e doar unul din miile de exemple. eu nu am facut in tara niciun EKG :-\.....si cate si mai cate....sunt lucruri atat de banale pe care nu le stapanesc....

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #541 : 06 Ianuarie , 2010, 20:53:19 p.m. »
Elly, eu inteleg ca certificatele necesare de care scrii tu se elibereaza: primul si ultimul de la OAMMR din orasul unde a lucrat sora ta, iar al doilea certificat se elibereaza de Ministerul Sanatatii din Romania (certificatul de conformitate). Eu nu cred ca cei de la Ministerul Muncii elibereaza vreun certificat... eventual o copie dupa cartea de munca. Poate ma insel... mai bine intrebi direct la OAMMR, pentru ca ei tin toata evidenta cu toti ce lucreaza ca asistenti.

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #542 : 06 Ianuarie , 2010, 20:57:43 p.m. »
Irenne, scuza-ma ca-ti raspund eu... asa am simtit si eu cand am intrat ca voluntar intr-o clinica de traumatologie, aici in Spania. Intr-o luna am invatat sa fac EKG si radiografii, ceea ce stiam doar teoretic din timpul scolii, ca de muncit acasa...  nu m-am lovit de ele. Asa ca le inveti pe toate incet, incet. Succes!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #543 : 06 Ianuarie , 2010, 21:01:18 p.m. »
irenne nu trebuie sa fii dezamagita...sigur,toate ne simtim nesigure dar nu te pune nimeni sa faci nimic pana nu ti se arata.la orice loc de munca exista o perioada de acomodare.niciodata un asistent nu va putea acoperi toata materia,nu va putea stapanii toate tehnicile pentru ca asta depinde de sectia in care lucrezi,aprofundezi ceea ce faci in respectiva sectie si restul se pierde.eu am facut ekg si nu este greu deloc.sigur ca nimeni nu o sa-ti pretinda sa faci ekg chiar daca esti as med inainte sa-ti explice,sa-ti arate.se poate f bine intampla sa nu stii sa faci ceva practic,sa ai doar cunostinta teoretica de aceea sunt colegii mai vechi care te indruma mereu,asa este cu noul venit!nu trebuie sa te sperie asta.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
« Răspuns #544 : 06 Ianuarie , 2010, 21:08:56 p.m. »
dy situatia ta este un pic complicata.dara daca ai sunat la cei de la min educatiei si au spus sa trimiti asa trebuie sa faci chiar daca cei de la ambasada nu vor sa-ti preia documentul.
la ambasada nu cred ca ti.-au vb de apostila de la haga.este vorba de o stampila care se pune la directia legislativa a ministerului sanatatii dupa ridicarea certificatului de conformitate.platesti la posta o taxa ,nu mai imi aduc aminte cat si mergi la directia legislativa cu documentul pt al apostila(tot asa se zice).scrie pe min sanat.daca nu ma insel exact demersul.eu asa am facut.cat despre trimis originalul la min educatiei din madrid nu stiu ce sa zic.ei vor document compulsat care se face la subdelegacion del gobierno,la notar.eu aici prin notar am facut si m-a costat 6 euro.nu cred sa mai trimita dosarul tau la min sanatatii cred ca dosarele din 2008 le vor rezolva cei de la min educatiei pana la final.ei trimit dosarele ce sau depus in 2009.chestia asta ai putea sa mai suni la madrid sa mai intrebi.
daca cei de la ambasada nu iti iau documentul iti ramane sa-l trimiti cuiva in sp sa ti-l compulseze la notar si sa-l trimita la madrid.daca nu mai ai pe nimeni aici eu ma ofer cu drag sa te ajut in aceasta problema pentru ca este o nimica toata!!!stiu ce inseamna sa ai nevoie de ajutor cu acte si sa nu ai la cine apela!!!!!!!!din cauza asta am depus actele atat de tarziu...toti ma ajutau si niciunul!!! :'(
bafta multa!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #545 : 06 Ianuarie , 2010, 21:33:05 p.m. »
kali...acum unde lucrezi?....cat te admir ca ai avut intuitia sa lucrezi ca voluntara...asa ai intrat in lumea lor....ai invatat lucruri noi...nu ai pierdut timpul in asteptarea actelor...

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #546 : 06 Ianuarie , 2010, 21:38:30 p.m. »
kali...acum unde lucrezi?....cat te admir ca ai avut intuitia sa lucrezi ca voluntara...asa ai intrat in lumea lor....ai invatat lucruri noi...nu ai pierdut timpul in asteptarea actelor...

Am intrat, cu o recomandare, la o policlinica privata de traumatologie. Problema, daca o pot numi problema, e ca vor sa ma angajeze, numai ca fara recunoastere... n-am nici o sansa. La negru e f greu. Partea buna e ca am invatat multe lucruri noi... si imi si place ceea ce fac. Si cum zicea Ramona, toti colegii te ajuta daca vad ca iti dai silinta.

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #547 : 06 Ianuarie , 2010, 21:46:51 p.m. »
deci...tot voluntariat faci? de cat timp?....ce bine sa cunosti pe cineva care sa te ajute la un moment dat.....succes cu angajarea...poate dupa 30 ianuarie, liucrurile se vor schimba pt. tine...ca pt. mine nu prea vad sanse...practica ma mananca ::). Eu sunt in tarragona...tu?

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #548 : 06 Ianuarie , 2010, 22:10:21 p.m. »
A, eu sunt departe, tocmai in celalalt capat al tarii, in sud. Am observat ca nu mai e nimeni din Andalucia. Pacat. Iar practica fac de aproape 3 luni, dar ma duc atat timp cat e copilul la scoala sau cand e nevoie de un ajutor pe tura. Cand e copilul in vacanta stau cu el, ca nu am cu cine-l lasa. Mai tarziu, cand (si daca) voi avea contract, salariu, voi plati pe cineva sa aibe grija de copil. Sotul lucreaza de dimineata pana seara, asa ca... fara altcineva sa ma ajute, e f greu. Succes si tie, si tuturor de pe acest site, ca avem mare nevoie... nu am venit intr-o tara straina de prea mult "bine".

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #549 : 07 Ianuarie , 2010, 07:20:06 a.m. »
buna,eu locuiesc in provincia de burgos.Am mai spus ca lucrez cu 3 romance si cu o bulgaroaica.Au mai lucrat si 2 poloneze,dar au plecat din motive personale.toate asteapta examenul din 30 ian,si chiar daca cele din polonia indeplineau conditia "experienta" nu li s-a recunoscut automat.
Responsabilittea e mare,intr-adevar,dar colegii te ajuta f mult,daca te vad dispus  sa inveti si daca nu esti genul eu le stiu pe toate!daca lucrezi ca auxiliar stii cam ce fac asistentii.Spre deosebire de Ro,munca noastra este apreciata si sintem aproape pe picior de egalitate cu medicul.In tara nu am vazut ca dr sa ia in seama si parerea ta...etc.
si eu sm avut chestii pe care nu le facusem in tara si le-am invatat aici ex:radiografii,pus sonda nasogastrica....pus sonda vesicala la barbati (in tara am lucrat in ATI in obstetrica gineco)...etc....totul se invata.SA TRECEM CU BINE EXAMENUL,APOI MAI VEDEM

Offline RalucaOana

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 11
« Răspuns #550 : 07 Ianuarie , 2010, 10:15:21 a.m. »
Salut, din nou. Tot citind ce scrieti pe aici, prin ce ati trecut, ce faceti, devin tot mai optimista. Tind sa cred ca, la fel ca multe dintre voi, am o sansa in Spania, mai ales ca varsta imi permite sa incerc. Nu am copii, responsabilitati, deci ma pot "lovi" de orice. Bine, ideal ar fi sa reusesc ceea ce-mi propun, dar pun si raul in fata.
Am o intrebare... Ce se intampla de fapt pe 30 ianuarie? Ce e cu examenul ala de care vorbeste toata lumea? Si, fiind vorba intre noi, cat de greu este sa-ti gasesti de lucru ca auxiliar, in prima faza?! Banui ca nu e imposibil pentru ca, la fel ca in Romania, Italia, Germania etc, e criza de personal.
Va pup si va doresc o zi buna!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #551 : 07 Ianuarie , 2010, 10:52:20 a.m. »
La multi ani celor care poarta numele Sf. Ion! Multa sanatate si succes in toate!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #552 : 07 Ianuarie , 2010, 11:07:20 a.m. »
Danadinu, cata dreptate ai... cand am vazut cum se poarta aici medicii cu toti colegii, inclusiv cu femeia de servici, am ramas cu gura cascata. De exemplu, intr-o zi f aglomerata la clinica, toate asistentele eram in sala de cura cu un pacient cu politraumatism, infirmiera era in sala de operatii, femeia de servici ajuta pe celador, in fine... medicul a pregatit patul pentru pacientul care urma sa fie internat. Da, adica a schimbat lenjeria de pat, de la pacientul care tocmai plecase, cu alta curata. Asta da exemplu! Medicii nostri ar avea multe de invatat! Si, atunci cand vorbesc despre infirmiere sau alti auxiliari, spun "colega/colegul mea/meu"! Asta da respect!

Offline elly27

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #553 : 07 Ianuarie , 2010, 11:32:57 a.m. »
Kali, multumesc pt raspuns. Oare daca diploma are apostila pe ea din 2008, mai trebuie reinnoita sau e ok? apostila asta e valabila cat timp?

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #554 : 07 Ianuarie , 2010, 13:31:23 p.m. »
Kali, multumesc pt raspuns. Oare daca diploma are apostila pe ea din 2008, mai trebuie reinnoita sau e ok? apostila asta e valabila cat timp?

E valabila! Oricum, nu se mai cere nici un document cu apostila. Doar tradus si legalizat. Eu, pe ale mele, le-am tradus la un traducator din tara si legalizat la un notar public. Si sunt ok.

Offline adinuta

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Adresa de email
« Răspuns #555 : 07 Ianuarie , 2010, 15:36:34 p.m. »

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #556 : 07 Ianuarie , 2010, 16:27:21 p.m. »
SIGUR VOM REUSI!  nu stiu cum si cind ,dar eu astept din 2005 si nu m-am dat batuta.!!!!

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #557 : 07 Ianuarie , 2010, 17:49:26 p.m. »
Adina, eu locuiesc in Vila-Seca....la 10 km de Tarragona. ;)

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #558 : 07 Ianuarie , 2010, 18:23:27 p.m. »
azi am reusit sa iau legatura cu cei de la SOLVIT,care mi-au cerut sa le trimit toate acteles si de la dosar,DESI....erau necesare doar :RECOMANDAREA(fara cei 2 ani care mi-au spus ei sa-i demonstrez).(pentru ca in recomandare spune clar :CA AI DREPTUL DE A PROFESA ), TITLUL SI ACT DE IDENTITATE,inclusiv raspunsurile  la cererile mele.Le-am trimis prin correo electronico si acum astept raspuns.nu stiu cum va simtiti voi , dar eu nu mai pot.am trecut de faza cu plinsul ,cu oftatul,cu iluzii,cu vise...;acum nu mai simt nimic,nici macar durere.de ce oare?
« Ultima Modificare: 07 Ianuarie , 2010, 20:26:52 p.m. de Mihaela c »

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #559 : 07 Ianuarie , 2010, 21:19:36 p.m. »
buna kali cum ai reusit sa faci voluntariat?eu pe unde am intrebat au zis ca nu se poate .

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #560 : 07 Ianuarie , 2010, 22:04:22 p.m. »
Am cerut sa vorbesc direct cu directorul. Se poate la clinicile particulare. Am inteles ca mai e posibil la crucea rosie.

Offline adinuta

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Adresa de email
« Răspuns #561 : 07 Ianuarie , 2010, 23:06:47 p.m. »
Irenne iti las adresa de yahoo adina.david@yahoo.com si putem vb.Sunt in concediu de maternitate pina in 5 martie.Astept sa ma contactezi.Ceau.

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #562 : 08 Ianuarie , 2010, 19:57:54 p.m. »
salutare fetelor
va multumesc ff mult pt cine mi-a raspuns si mi-a dat un sfat(kali,danadinu,Ramona-elena)In special tie Ramona-Elena,pentru,dispozitia ta,de a ma ajuta,esti tare buna si sper sa ne intalnim vreodata.Deocamdata,nici nu stiu ce sa zic,sau cum mai putea ajuta,dar daca am nevoie,stiu ca pot apela la tine,si asta  ma linisteste.Multumesc din suflet!!!
eu am un numar de dosar,si am sunat de multe ori la ministerul educatiei, si de fiecare data ma gaseau dupa nume,ultima data cand am vb am cerut si nr de dosar pt ca cel din scrisoarea ce mi-au trimiso l-am pierdut.Si ei mi-au zis ca inca imi lipseste  de la dosar certificatul de conformitate,nu mi-au zis ca e denegado,cum a patit parca adinuta,pt ca nu a trimis certificatul in termen de 15 zile.Ei mi-au zis sa il trimit prin ambasada.Iar tipa de la ambasada,mi-a spus clar ca pe certificat trebuie apostila de la tribunal,nicidecum o stampila de la directia juridica,pe care stiu ca trebuie sa o pun,si acum nu se mai plateste nici o taxa,pt asta ca si inainte.In fine,vad ca fiecare au parerile lor,si de aceea imi e frica,ca o sa trimit certificatul la m.educatiei,si dupa vreo sapt ma anunta ca au transferat dosarul la m sanatatii,si aia dupa 4luni de asteptare,ma anunta ca imi lipsesc acte si inca 3 luni de asteptare ca sa imi zica Denegado!!!de asta mi-e frica ca nici ei nu stiu ce fac.Inca nu stiu ce sa fac,sa fac dosar nou si sa il trimit la m.sanatatii sau sa trimit doar certificatul...
Nu aveti nici una nr tel ministerul sanatatii,biroul care se ocupa cu recunoasterea titlului???va rog,daca aveti,scrieti-l,k?va pup si va tin la curent cu "noutatile"

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #563 : 08 Ianuarie , 2010, 20:05:29 p.m. »
Salutare fetele.Va citesc din umbra si ma ingrozesc.Eu nu intru in examenul din 30 ian. Nici nu stiu cand va veni si randul meu.Nu am experienta,am terminat in 2005 si in 2007 am venit aici.Am lucrat la un medic de familie 1 an jumate si scriam retete si trimiteri pana imi cadea mana din cot.Ce puteam sa invat intr-un cabinet de medicina de familie?Nu ma simt capabila sa fac nimic din tehnici si sunt disperata acum.Am uitat si ce stiam,ce sa mai vorbesc de un examen.Studiez acum tehnici si anatomia cand am timp pt. ca lucrez la o cafeterie,nici macar cu norma intreaga.Plec de acasa la 9 dimineata si nu stiu cand ma intorc,inclusiv sambetele si duminicile.Ce legatura mai am eu cu medicina?Dosarul meu este la ministerul sanatatii acum,insa m-am uitat si cer nu stiu cata experienta.Eu ce o sa fac daca din 2008 sunt cu actele de "omologare"nimeni nu mi-a dat nici o informatie sa imi depun actele pt. recunoastere.Am asteptat ca o proasta 1 an jumate si in final mi-a venit "denegado" de 3 ori fara nici o alta explicatie si indrumare,pana cand am descoperit in vara acest forum si am "navigat"pe internet in cautarea unui raspuns.Atunci m-am dus la Sub.del gov. si mi-a pus formularul in brate spunandu-mi ca da, e o lege...Am pierdut atata timp,pt.ca mi-am depus din nou dosarul pt. rec.in octombrie.Cine e de vina ca nu  am experienta?Eu, ca am plecat din tara si am pierdut vremea pe aici degeaba.Sunt foarte deceptionata si mi-am pierdut orice speranta....

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #564 : 08 Ianuarie , 2010, 22:05:46 p.m. »
multumesc pt nr tel.,dar eu vb de ministerul sanatatii din madrid,nu de la bucuresti,ca pe ala il am si eu.Dragile mele,eu am si alta problema pe langa cele multe care le am deja.Diploma mea,e de "Asistent medical de urgente medico-chirurgicale"nu generalist,ce ziceti,daca cei de la minister nu au aceasta nomenclatura,imi vor recunoaste diploma???mai e cineva in aceeasi situatie???

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #565 : 08 Ianuarie , 2010, 23:21:46 p.m. »
draga,dy intra pe MINISTERIO DE SANIDAD Y POLITICA SOCIAL si da la "contactar".Acolo gasesti nr.de tel.,adresa,adresa de coreos,nr.de fax.Bafta

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #566 : 09 Ianuarie , 2010, 08:37:06 a.m. »
buna,dy.
si pe dosarul  meu scrie as obstetrica ginecologie,si am solicitat totusi recunoasterea.nu mi-au spus nimic de genul ca nu ma incadrez in nomenclator.Cred ca daca voi reusi voi avea recunoasterea ca as generalist,deoarece aici ca sa fii "moasa"trebuie sa mai faci un an de scoala,de specializare.
Tila,nu -ti pierde speranta!deceptionate sintem toate ,ca am venit aici,sperind la ceva mai bun si ni se pun atitea piedici!dar nu ne dam batute,si tu,chiar daca  nu ai experienta,poate ca nu vei trece de un eventual examen,dar vei trece de perioada de practica!ca sigur o sa vi se ofere si voua masuri compensatorii!va pup pe toate!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #567 : 09 Ianuarie , 2010, 11:14:31 a.m. »
Fruntea sus, fetelor! Daca nu trecem de examen, trecem sigur de practica. In 4 luni de zile si una care nu a terminat asistenta medicala invata sa faca de toate. Pacat ca dureaza cam mult pana se incepe practica... apoi inca patru luni... In fine, vedem noi! Ce mai conteaza jumatate de an pe langa atatia ani pierduti?! Sa ne "citim" cu bine!  :D

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #568 : 09 Ianuarie , 2010, 13:27:07 p.m. »
Buna fetele!!!!!
cineva are vreo noutate sau informatie in ce priveste locul examenului? mai sunt 21 zile si nu stim nimic!!!!
cineva stie vreun telefon unde sa ne putem interesa?
in site-ul MEC apar convocatorii dar nimic de enfermerie-de ex este afisata o convocatorie pentru medici in 13 februarie si de examenul nostru care este mult mai recent nu spun nimic!!!!!

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #569 : 09 Ianuarie , 2010, 15:43:51 p.m. »
buna fetelor!
sunt daniela si inca nu am plecat in spania.
lucrez in bucuresti si am terminat postliceala in 2001.
din acel an m-am angajat si profesez in aceeasi unitate.
in capul meu e haos total.am o rugaminte mare la voi:spuneti-mi si mie va rog
ce sanse am sa profesez ca asistent medical in spania.va multumesc mult celor care isi rup din timpul lor sa imi raspunda si mie!

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #569 : 09 Ianuarie , 2010, 15:43:51 p.m. »