Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1580030 ori)

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #570 : 09 Ianuarie , 2010, 17:36:22 p.m. »
dani7asi, nimeni nu o sa poata spune cu certitudine daca ai sa reusesti sa profesezi aici in spania...dupa cum vezi nu putem sti nici despre soarta noastra in momentul de fata..citeste de la inceput acest forum si o sa-ti faci o idee cam cum sta treaba aici si cantareste lucrurile in asa fel incat sa-ti fie bine!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #571 : 09 Ianuarie , 2010, 20:12:31 p.m. »
dani7asi,nina are mare dreptate nici ce se v-a intampla cu noi nu stim :'(
de munca unii zic ca este in domeniu,altii zic ca nici vorba cu criza de acum.nu ne ramane decat sa ne vedem cu recunoasterea in mana si apoi sa gandim la un loc de munca dar pana atunci.....

fetele care inteleg spaniola am gasit un site in braziliana cu cateva tehnici.este interesant de vazut.se intelege f bine,doar accentul difera.
www.soenfermagem.net/videos.html cel putin pe mine ma interesa sondajul gastric,vezical,care sunt f interesante.identice cu descrierea in spaniola.mai puteti cauta pe youtube video cu tehnici.eu am cautat dar nu prea am gasit interesante.daca gasiti voi postati va rog.este interesant si de vazut nu numai de citit.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #572 : 09 Ianuarie , 2010, 22:09:07 p.m. »
Buna fetelor! Pentru "aduceri aminte" eu am gasit la biblioteca "Nuevo Manual de Enfermeria" de la editura Oceano. E foarte bun. Numai ca... e cat un DEX de al nostru! :D Dar cuprinde cam tot ce am invatat la scoala. Succes!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #573 : 09 Ianuarie , 2010, 23:31:52 p.m. »
nu stiu daca vorbim de acelasi manual kali dar si eu l-am imprumutat,acelasi manual cred,cu aceeasi denumire,aceeasi editura,cat un DEX  :D.la prima vedere si eu am zis..uau...sa am eu timp sa citesc tot ce este aici...dar rasfoind acasa am vazut ca de fapt manualul este axat doar pe ginecologie,maternitate,neonatologie.ma insel?

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #574 : 10 Ianuarie , 2010, 00:18:08 a.m. »
Multumesc fetelor,dana,kali pt incurajarile voastre.Incerc sa nu ma dau batuta si vorba voastra din practica aia om invata ceva.Bafta la toata lumea,si sa auzim vesti bune. ;) :-*

Offline ignatencu katy

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #575 : 10 Ianuarie , 2010, 02:50:22 a.m. »

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #576 : 10 Ianuarie , 2010, 12:31:05 p.m. »
Ramona, manualul cuprinde toate tehnicile. Inclusiv asistenta medicala in chirurgie, maternoinfantil, geriatrie, farmacologie. E o editie noua.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #577 : 10 Ianuarie , 2010, 13:28:00 p.m. »
fetelor.....mi-e o lene de mor.....nu am nicio tragere de inima......ma uit ca matza-n calendar la teste de examen  si-mi dau seama ce tuta sunt  :-[......nu stiu ce-o sa ma fac......doar de ras, ca altceva....slabe sperante.....in cazul meu parca-i inteleg sa nu-mi dea recunoasterea automata..... :(

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #578 : 10 Ianuarie , 2010, 15:21:21 p.m. »
sal,fetelor.solvit isi ofera serviciile gratis???? sau ne costa ceva daca apelam la ei???ma gandesc ca in viitorul apropiat si eu o sa am nevoie de ei.
raspundeti-mi care a-ti apelat la ei si stiti cum merge treaba
merci

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #579 : 10 Ianuarie , 2010, 15:23:25 p.m. »
inca o intrebare fetelor,
cine nu ia examenul de pa 30 sau cine nu are sansa sa se prezinte,cand mai are loc urmatorul ex?dar practica cand se incepe?si spun ei la ce spitale,sau fiecare cum isi rezolva???
pupici

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #580 : 10 Ianuarie , 2010, 16:20:19 p.m. »
In acea faimoasa scrisoare scrie ca cei care nu trec de examenul din 30 ianuarie, vor avea posibilitatea de a face practica incepand cu luna martie, maxim 4 luni, in care vor fi evaluati continuu. Cei care nu se prezinta, vor avea posibilitatea sa se inscrie in alta "runda" de practica (nu se mentioneaza cand incepe). Cei care nu trec de practica vor avea posibilitatea de a se inscrie la un examen teoretic-practic ce va fi in decembrie 2010 sau ianuarie 2011.

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #581 : 10 Ianuarie , 2010, 18:14:12 p.m. »
Buna tuturor ; va atasez o pagina care dupa parerea mea e destul de interesanta , referitor la diagnosticul de enfermeria :
http://www.terra.es/personal/duenas/diagnos.htm

Sa speram ca miine vom avea noutati sau ceva vesti de la Minister ; va tin la curent ;

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #582 : 10 Ianuarie , 2010, 21:13:23 p.m. »
irenne nu esti singura in aceasta stare...sunt cu tine ;D
uneori cand citesc cat de multe face un asistent ma gandesc ca avem in mainile noastre o viata de om...o responsabilitate maaare si constat ca nu stiu multe lucruri....eu pretind,vreu recunoastere dar sunt in stare?uneori gandesc ca mi-ar prinde bine cele 4 luni de practica :(
kali,tu care faci voluntariat in domeniu stii cumva ce teorie folosesc la realizarea de PAE?eu am gasit multe cazuri dupa virginia henderson?si cu diagnosticul asta de enfermerie mi se pare un pic complicat :(chiar se utilizeaza aceste lucruri in spitale cu pae?si in definitiv proba practica ce va fi de fapt si de drept?ca cineva spunea ca iti da un caz de rezolvat....pai si tehnica?eu asta vad in proba practica realizarea unei tehnici si nu realizarea unui PAE........

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #583 : 10 Ianuarie , 2010, 21:18:47 p.m. »
buna seara!eu am decis...vin in spania in luna martie
sper sa rezolv ceva.am uitat sa scriu ca sunt si la facultatea ASM in anul 3.
merg cu Dzeu inainte!
bafta si voua celor ce dati examen!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #584 : 10 Ianuarie , 2010, 21:24:16 p.m. »
dy,intr-adevar solvit e gratis.uite ce mi-au scris mie
"o descriere a sistemului SOLVIT:
Sistemul SOLVIT este format dintr-o retea de centre SOLVIT, care functioneaza in cadrul administratiilor nationale din fiecare stat membru, precum si din Norvegia, Islanda , Liechtenstein . Rolul sau este de a gasi solutii pragmatice si rapide la situatiile concrete care ii sunt prezentate, prin cooperarea intre centrul SOLVIT care a primit sesizarea (centru cu care petentul are legatura administrativa cea mai stransa) si centrul SOLVIT din statul unde a avut loc incalcarea dreptului comunitar. SOLVIT reprezinta un mod informal de solutionare a problemelor care apar in cadrul Pietei Interne a Uniunii Europene, un mecanism alternativ procedurii contencioase.
Astfel, persoanele fizice sau juridice care intampina probleme in exercitarea drepturilor care decurg din dreptul comunitar privind Piata Interna pot sa solicite interventia SOLVIT daca situatia reclamata indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

- este generata de neaplicarea sau aplicarea necorespunzatoare a dreptului comunitar aferent Pietei Interne (libera circulatie a persoanelor, marfurilor, serviciilor si capitalurilor) de catre administratia unui stat membru;

- prezinta un element transfrontalier (caracterul transfrontalier nu presupune ca petentul sa se afle in alt stat membru decat cel unde a aparut problema; este suficient sa existe un element de extraneitate care sa poata face aplicabile prevederile dreptului comunitar);

- nu exista deja o actiune in justitie pentru solutionarea sa (datorita caracterului informal al actiunii SOLVIT)."
dar toate astea le poti citi pe site-ul lor.
Ramona-elena-nu cred ca  acum iti dai seama ca meseria de asistent implica o mare responsabilitate,iar lucrurile pe care nu le stim le vom invata.sintem fete inteligente si ei nu sint mai presus decit noi.doar sa nu dam peste persoane xenofobe. unde lucrez eu nici vorba de virginia henderson.au studiat tot felul de chestii,dar nu le pun in practica.Mie mi-e frica doar de teorie.stiu ca la practica voi face fata( ma refer la practica din spital).bineinteles ca si  eu am emotii.sa nu credeti ca ma dau mare,dar incerc sa ma incurajex si pe mine,incurajindu-va pe voi.bafta

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #585 : 10 Ianuarie , 2010, 21:29:39 p.m. »
inca o intrebare fetelor,
cine nu ia examenul de pa 30 sau cine nu are sansa sa se prezinte,cand mai are loc urmatorul ex?dar practica cand se incepe?si spun ei la ce spitale,sau fiecare cum isi rezolva???
pupici
eu  nu cred ca  examenul  va fi pe 30 ianuarie,mi se pare prea repede sa organizeze un astfel de examen,iar despre practica nici vorba sa inceapa in martie.....uite acuma sint pesimista..... :)

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #586 : 10 Ianuarie , 2010, 22:35:37 p.m. »
irenne nu esti singura in aceasta stare...sunt cu tine ;D
uneori cand citesc cat de multe face un asistent ma gandesc ca avem in mainile noastre o viata de om...o responsabilitate maaare si constat ca nu stiu multe lucruri....eu pretind,vreu recunoastere dar sunt in stare?uneori gandesc ca mi-ar prinde bine cele 4 luni de practica :(
kali,tu care faci voluntariat in domeniu stii cumva ce teorie folosesc la realizarea de PAE?eu am gasit multe cazuri dupa virginia henderson?si cu diagnosticul asta de enfermerie mi se pare un pic complicat :(chiar se utilizeaza aceste lucruri in spitale cu pae?si in definitiv proba practica ce va fi de fapt si de drept?ca cineva spunea ca iti da un caz de rezolvat....pai si tehnica?eu asta vad in proba practica realizarea unei tehnici si nu realizarea unui PAE........

Intr-un spital, sincer, nu stiu ce se face... dar intr-o policlinica privata, unde asistenta face si treaba care nu-i a ei (de ex. radiografiile se fac de catre un tehnician radiolog, nu de catre asistenta)... cateodata asistenta ia decizii singura. Nu stiu o "teorie" anume... Iar examenul practic e tip rol-playing, adica iti vine un pacient cu x simptome, iar tu trebuie, in urma investigatiei, sa dai un diagnostic de enfermeria (care e diferit de cel dat de medic) si sa folosesti una sau mai multe tehnici in diagnostic si tratament. Asta inteleg din tipurile de examen pe care le gasesc pe net.

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #587 : 11 Ianuarie , 2010, 00:13:06 a.m. »
Danadinu ce te face sa crezi ca nu va fii un ex?Deci acuma sunt la pamant!Dupa atata timp in care au facut ce au vrut ei cu noi,asta ar fii culmea.......sa nu fie un ex in 30 ianuarie!si faimoasele scrisori,prin care ne instiinteaza oficial?Ar fii strigator la cer!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #588 : 11 Ianuarie , 2010, 00:58:06 a.m. »
Examenul va fi... numai ca nici ei nu stiu exact cand. Asta mi-au zis-o la telefon. Ca 30 ian e o data fictiva. Doar cand se vor strange toate aprobarile de la noi, vor fixa o data... si locul.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #589 : 11 Ianuarie , 2010, 09:07:33 a.m. »
nici eu nu spun  ca nu va fi examenul.spun doar ca 30 ian mi se pare prea repede.din cite stim nimeni nu a primit scrisoarea prin care sa fie anuntat locul ,ora,etc.iar daca lui kali i-au spus ca asteapta sa stringa aprobarile......mi se pare un pic tragere de timp.in scrisorile primite nu era nici un termen ,asa ca sigur o vor mai lungi.Partea proasta e ca vom sta in asteptarea acelei scrisori si eu de exemplu nu pot sa fac alte planuri-as vrea sa plec in concediu si pina nu primesc scrisoare nupot face nimic,apoi faptul ca stam si asteptam...ca ni s-a dat o speranta...
de la solvit mi-au trimis mail inainte de anul nou intrebindu-ma daca am primit scrisoarea cu masurile compensatorii,ca sa imi poate inchide cazul.la momentul respctiv nu o primisem,iar acum cred ca le voi raspunde sa-l inchida si daca spania intirzie prea mult cu aceste masuri sa deschida alt dosar..

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #590 : 11 Ianuarie , 2010, 10:51:52 a.m. »
in scrisoarea mea apare ca data de examen ziua de 30 ianuarie 2010.atunci cum este posibil sa nu se sustina acest examen la data stabiliata chiar de ei?????dar ce este asta???bataie de joc????cineva spunea ca vor trimite scrisorile cu informatii referitoare la examen dupa 10 ianuarie!!!

dana eu nu lucrez de 5 ani!si cred ca temerile mele sunt cat se poate de intemeiate tinand cont si de faptul ca am lucrat dupa terminarea scolii doar 8 luni intr-un cabinet de familie unde nu faci mai nimic din tehnici!eu nu ma subestimez dar daca trebuie sa recunosc ca am niste lipsuri o fac!sigur ca o sa invatam ceea ce nu stim dar pana atunci ne asteapta un examen iar cele care nu avem experienta este normal sa fim un pic "terorizate"de proba practica.teoretic sunt convinsa ca toate cunoastem tehnicile dar la momentul aplicarii practice te poti bloca.cand ai repetat de multe ori o tehnica practic este normal sa o visezi,o aplici cu usurinta dar altfel.....
cat despre xenofobie si eu m-am gandit de multe ori la ea :'(si la examen poate fi o comisie xenofoba si sa vezi atunci moral..... :'(cred ca tine mult si de noroc,in definitiv cam toate examenele tin un pic si de noroc....sper noi sa il avem!!!!!
atunci fetele care lucrati lamuriti-ma cu diagnosticul asta de enfermerie.eu am citit ceva despre el dar in toate cazurile care le-am citit acest diagnostic sa da aplicand un model anume.eu cu virginia henderson am gasit cazurile de pe net.

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #591 : 11 Ianuarie , 2010, 11:28:07 a.m. »
Salutare tuturor ; v-am promis ceva vesti de la Minister ;am sunat in dimineata asta si mi-au zis asa :pregatesc liste pe fiecare comunitate autonoma cu cite sintem , pentru a stabili locul unde se va sustine examenul , si vor trimite si TEMATICA de examen ; au zis sa asteptam pina primim detaliile , si ca ar fi posibil sa se stabileasca o alta data de examen , daca nu le da timp sa organizeze toate cele ; singura si cea mai importanta este aceea de a astepta nota informativa din partea lor ; pe mine m-au intrebat daca am primit-o , deci cred ca deja le-au trimis , si ca ar trebui sa primim ; Sa speram ca va fi bine ; va pup si sper ca v-a fost de ajutor .

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #592 : 11 Ianuarie , 2010, 12:50:11 p.m. »
:-* :-* Buna fetelor,si un calduros LA MULTI ANI..2010.!! plin de Succese si Realizari si nu in ultimul rand Sanatate :-*va doresc..!!v-am urmarit si citit toate msj-ele in tacere si ma bucur pt toate cele care sau alaturat acestui forum si le urez mult succes----yo vreau sa va intreb :asa sincer !!ca am o nelamurire ??? cu scrisoarea asta care ati primit-o si cu examenul din 30 ian.??pan acu se vb pe forum de omologarii de recunoastere si acu se vb numai de examen si teorii!!!!nu mai inteleg :oyo nu am prim nici o scrisoare  :'(si dupa cum stiti am primit doar aia cu ,,DENEGADO,,si in rest nici una.Acu am ,cita, sa depun dosarul si pt recunoasterea diplomei si am sa depun si pt ,,auxiliar de enfermera,,ca zau nuj ce sa mai fac ca simt ca inebunesc de atatea acte ,drumuri,bani keltuiti si in final nimic concret :'( :'( :-[ce sa mai fac ???nu va suparati ca v-am inebunit cu msj-ul meu dar vreau sa ma mai descarc asa putin ca nu prea am deloc aici cu cine discuta problema mea si nu numai..doar o prietena am si e afara de cazul asistente(adica ma incurajeaza dar nu se pricepe)..yo va urez voua tuturor un EXAMEN USOR SI SENIL SI SA REUSITI SA-L LUATI CU BRIO :-* :-* :-*SI SA AUZIM CU BINE CA ATI REUSIT SA VA ANGAJATI PE UNDEVA SI SA VA MEARGA BINE....SUCCESE!!!!!!!!!!!!
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #593 : 11 Ianuarie , 2010, 13:50:43 p.m. »
masurile compensatorii (adica examenul sau practica )sint numai pentru cele care au solicitat recunoasterea profesionala,nu pentru cele care au cerut omologarea diplomei.nu stiu daca e bine sa ceri omologarea ca auxiliar,aici te poate ajuta  betty,ca din cite am inteles ea o are sau ceva in genul asta.
chiar m-ar fi mirat sa fie examenul pe 30 ianuarie....daca ne trimit acum si tematica e clar.oricum va fi bine

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #594 : 11 Ianuarie , 2010, 15:26:49 p.m. »
Ramona.....eu de 7 ani sunt in Spania, si tot ce am stiut vreodata legat de meseria mea....s-a sters.....au ramas urme vagi.....eu acum lucrez intr-o rezidenta ca auxiliar si tare as vrea, de ex. sa stiu si eu cum se face aspiratia secretiilor cu cel aparat....si nu am cum sa invat....tot le aud:am aspirat pe cutarica....avea mucozitati...era incarcat...." si mi-e o ciuda de mor ca eu nu reusesc sa vad cum o fac...am senzatia ca se feresc de mine...niciun EKG nu am reusit sa vad....ca atunci cand il fac, ne spun ca nu mai au nevoie de noi si sa ne facem treburile noastre.....ne cam gonesc......asa ca e imposibil sa fur meseria...ufffff.......

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #595 : 11 Ianuarie , 2010, 15:51:14 p.m. »
Pai Irenne, cred ca sunt f fricoase tipele ca le furi locul de munca. Stai tu linistita, ca tehnicile astea se invata repede. Incearca sa te lipesti de una care e pe tura ta si nu-i spaniola. Cele care sunt in situatia noastra (straine) sunt mai deschise.

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #596 : 11 Ianuarie , 2010, 19:23:22 p.m. »
e cam dificil sa ma lipesc de cineva......toate sunt catalance...unde lucrez eu nu sunt romance nici ca auxiliare.......si nu-ti poti imagina ce figuri au asistentele ...nu le ajunge nimeni cu prajina la nas....asa ca nu pot sa fac nimic....am incercat sa fur , dat nu ma lasa nici sa ma uit.....o singura data am putut sa stau cu una cand a recoltat  si asta doar pt. ca persoana era agitata si avea nevoie de cineva sa o imobilizeze...

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #597 : 11 Ianuarie , 2010, 19:28:26 p.m. »
Pacat! Macar daca ai avea putin timp sa te duci sa faci voluntariat ca asistenta la vreo ONG. Dar dupa servici, probabil casa de intretinut, familie... cand?

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #598 : 11 Ianuarie , 2010, 19:40:22 p.m. »
timpul parca zboara....nu am timp de nimic si copii nu am....eu lucrez de dimineata...7-14,15 si ajung asa obosita...parca sunt batuta....nu stiu ce-o sa fac cand voi incepe practica......si nu-mi permit sa ma las de munca....

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #599 : 11 Ianuarie , 2010, 20:02:36 p.m. »
foarte rau de fetele care nu vor aproba examenul si trebuie sa intre in proba practica,ma refer la fetele care lucreaza si nu se pot lasa de munca.eu sunt un caz fericit,am parintii aici si desi am copil ma pot ajuta ei.de lucrat nu lucrez,stau acasa cu fetita.e greu pt cineva care nu are ajutor aici sa se lase de munca.cu ce se intretine 4 luni???ce "tonterie"....ufff

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #599 : 11 Ianuarie , 2010, 20:02:36 p.m. »