Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579531 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #630 : 14 Ianuarie , 2010, 20:04:01 p.m. »
Buna fetelor ; as vrea sa fac un comentariu vis-a-vis de mesajul trimis de Cami ; Probabil ca din Ro lucrurile se vad altfel , agentiile de colocare fac tot posibilul sa-si cistige comisionul cerut , iar asistentele noastre ajung aici ,dar binenteles pe posturi inferioare si cu salarii mai mici ; am o cunostinta care e coordinadora de enfermeria intr-un spital  si-mi comenta despre o colega de-a noastra venita aici cu un contract direct din tara ,din anul 2008 . E adevarat ca s-au fact astfel de contracte , pe o perioada determinata ,6 luni sau un an ,dar respectiva a juns in spital -privat binenteles -pe un post de celador - care la noi e -brancardier , un post mult inferior de cel de enfermera ; acea colega nu stia sa vorbeasca spaniola , intelegea ceva , dar nu se putea exprima .In principiu erau multumiti de ea , dar munca prestata va dati seama era diferita ,iar faptul ca nu se putea exprima .......... ; Indiferent de CV-ul bun , cind trec la angajare cer homologarea si daca nu o ai atunci incepe dansul ; In 2008 inca nu se stia bine cum stau lucrurile cu noi romanii - CE -si multe dintre clinicile private sau rezidente au acceptat colege de-ale noastre dar cind s-au lovit de inspectii de munca , si cind s-au cerut certificatele de omologare , au inceput sa se dea la o parte ; Si daca sint romance care  lucreaza , sigur o fac pe un contract de auxiliar de enfermeria , altfel au ei probleme ; va spun din proprie experienta , am lucrat aici si stiu cum procedeaza ;
Asa ca realitatea existenta o stim , am ajuns pina aici si haideti sa luptam pentru a obtine ce ne intereseaza ; si este ff important sa vorbesti spaniola bine si sa folosesti termenii medicali ; Enfermera este o figura destul de importanta aici , cu capacitate de a rezolva  multe situatii , diferit de ceea ce am studiat si aplicat noi in tara ; daca la enfermera zice ca trebuie aplicata masura x de izolare a unui pacient , se aplica fara comentarii .Oricum o sa va convingeti fiecare ;
Sa speram ca n-or sa ne mai  streseze si sa trimita detalii cit mai repede ;
Toate cele bune tuturor .

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #631 : 14 Ianuarie , 2010, 20:24:41 p.m. »
Rmona Elena iti multumim pentru materialul de studiu!Tot ce postezi e super interesant si super folositor!Nu te cunosc dar imi esti draga!Sunt norocoasa ca am gasit forumul si pe voi fetelor,pentru ca aici am gasit raspunsul  la multe din intrebarile mele! ::) :-* :-*

Offline doinelia

• Plutonier
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #632 : 14 Ianuarie , 2010, 20:35:32 p.m. »
buna seara,vreau sa va spun ca nu e acelasi lucru certificatul de conformitate obtinut din romania cu ceea ce asteptam noi aici in spania de 2 ani si daca printre voi sunt fete care au multi ani de munca in romania si mai ales cele cu liceu sanitar si an de echivalare amintiti-va ca acum ceva ani in urma sa fie vreo7 se faceau contracte in italia si se plateau bani buni ptr obtinerea acelor acte si locuri de munca.Stiti pe posturi munceau in italia?pe post de auxiliar de enfermerie dar in tara se zicea ca sunt enfermere.stiti ca acele fete lupta si ele acum sa-si recunoasca titlul?Inca ceva si eu cand am obtinut cert de conformitate din romania acum 2 ani am zis ca gata voi putea muncii direct si ca ministerul de aici doar trebuie sa-si dea avizul,dar precum stiti nu a fost asa,abia am primit scrisoarea cu medidas compensatorias ,de acum 2 ani!!romania recunoaste titlul tau dar in lege spune ca trebuie si statul spaniol sa-ti dea acordul,asa ca eu nu cred ca te poti angaja direct cu cert din romania aici in spania,poate in alte state din europa.se poate citi acesta informatie pe misterio de educacion titulos europeos.
Ptr cele care vor da examen sa avem bafta si sa luam examenul ca sa le demonstram astora cat de bn pregatite suntem desi avem ani de cand nu am mai profesat.Stiu ca printre voi sunt multe fete care au lucrat ani buni prin spitale in romania unde se lucreaza f greu.Eu va pot spune ca am lucrat 12 ani la arsi si chirurgie plastica unde am invatat tot ceea ce stiu si azi cu ochii inchisi.Ceea ce am facut mia placut f mult si in acesti ani am suferit enorm ca nu mi-am putut face meseria.Bafta multa tuturor.

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #633 : 14 Ianuarie , 2010, 23:41:33 p.m. »
o s ava povestesc si eu ceva poate o sa fac un pic de lumina...e adevarat sunt multe firme care duc asistenti medicali in strainatate...chiar eu am fost in italia cu o astfel de firma...unele sunt serioase altele nu...dar pt spania la ora actuala nu exista nici o firma care sa aduca asistenti in spania si asta o spun din sursa sigura...firma cu care am plecat in italia ducea si in spania asistenti medicali in 2007 ...dar nu se mai ocupa de asta din cauza birocratiei...si c anu ne este recunoscuta profesia....
cat despre certificatul de la minister din romania .... nu poti lucra cu el
el doar te ajuta sa poti obtine recunoasterea in statul in care vrei sa pleci dar nu poti munci in strainatate cu el...si odata ce ai obtinut recunoastere din statul in care vrei aceal certificat nu prea iti mai foloseste.cel putin mie in italia mi-a trebuit numai cand am depus doasrul pt recunoastere  apoi nu am ami avut nevoie de el tot ce iti cere angajatorul era recunoastere si diploma.
cami ai grija ce ai semnat si cu cine ca sunt multe firme fantoma.ex este o firma din arad care iti cere actele originale si nu iti gaseste de munca nu face nimic iar in momentul in care le ceri actele iti cer bani...am colegi care au luat teapa cu firme .
in 4 luni am intors internetul pe dos si am sunat la toate firmele care duc sau duceau asistenti in spania si toate au acelasi raspuns-nu ne mai ocupam...-sau in spania nu este recunoscuta meseria de asistent medical
dar poate cami stie ceva si ne poate ajuta tare bine ar fi sa fie cum spune ea.cami poate cand ai timp ne spui si noua mai multe .o seara frumoasa

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #634 : 15 Ianuarie , 2010, 10:24:15 a.m. »
buna,fetelor..ce s-a mai animat forumul in 2 zile....(m-am simtit cam rau,nu am deschis pc-ul).Aar cel certificat de care vb carmenbuscu e certificatul de conformitate de le min sanatatii,care este doar pentru SOLICITAREA recunoasterii profesionale in UE,dar nu inseamna ca poti lucra automat in orice tara a uniunii.Intr.adevar Directiva aceasta dupa care se fac recunoasterile spune ca daca o persoana este abilitata sa lucreze intr-o anumita profesie intr-un stat al UE,este abilitata sa lucreze in acea profesie in orice alt stat ue.....dar,asta e in primele articole ale directivei.....pe urma vin conditiile,si care este corespondentul fiecarei meserii .,iar noi ne incadram intr- un sector special.iar cine nu indeplineste acele conditii intra la masuri compensatorii,pe care statul spaniol le-a descoperit de curind ;D ....,si chiar si cei care indeplinesc toate conditiile au probleme,asa cum am mai spus,fie ei romani,bulgari sau polonezi......cred ca am citit aceasta directiva de 5 ori ,si in romana sin in spaniola.
       ...nici vb de examen,nu?

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #635 : 15 Ianuarie , 2010, 10:26:12 a.m. »
iar in ceea ce priveste cum se vad lucrurile din tara si cum sint aici.....putem sa ne dam seama de multe chestii citind ceea ce a scris dy.

Offline doinelia

• Plutonier
« Răspuns #636 : 15 Ianuarie , 2010, 16:06:33 p.m. »
Buna fetelor,vreau sa va spun ca eu cum am trimis prin e-mail formularul ptr examen am si intrebat daca data ramane aceeasi si care e tematica.Azi mi-a raspuns acea  persoana de la minister si-mi scrie ca el examenul ramane la aceeasi data, ca ma vor anunta exact ora si locul si ca nu ai temario ptr ca este un ex de competenta profesional si nu pe materii concrete.Asa ca nu stiu cam unde sa ne documentam.Cred ca daca citim ceva din paginile care au fost puse pe forum la paginile anterioare ar folosi la ceva.Incercati si voi si scrieti pe e-mail care apare in scrisoare si vedeti ce va raspunde.

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #637 : 15 Ianuarie , 2010, 16:53:00 p.m. »
Buna fetelor si "La multi ani !"nu am mai scris demult dar am urmarit mesajele voastere in legatura cu ce a scris Doinelia este foarte adevarat azi am sunat si eu si mi-a spus ca nu va fi nici o tematica si ca este un ex de competenta profesional cit despre data ex. este inca pe data de 30 ianuarie DAR s-ar putea sa se modifice in 20 febuarie,mi-a spus ca saptamina care vine trimit scrisorile daca nu intervine alceva si mi-a dat un ex despre un ex. care se da simbata asta ca locul si ora s-a anuntat marti asa ptr 30 ianuarie putem sa primim scrisorile in saptamina ex.doar daca nu pot ei sa trimita scrisorile saptamina care vine

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #638 : 15 Ianuarie , 2010, 17:52:17 p.m. »
Adica, sa inteleg, ca exista posibilitatea sa primim scrisoarea in aceeasi saptamana cu examenul? Astia ori sunt prosti, ori... batuti in cap?!  >:(

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #639 : 15 Ianuarie , 2010, 20:01:55 p.m. »
Cam asa ceva .Bafta tuturor.

Offline doinelia

• Plutonier
« Răspuns #640 : 15 Ianuarie , 2010, 21:51:38 p.m. »
buna seara m-am reintors.intrebare e posibil sa se schimbe examenul?ma indoiesc,ne asteapta la examen probabil ca sa ne demonstreze ca nu suntem la nivelul lor!!!!!dar eu sunt convisa ca o sa luam examenul toate si asa vor vedea ei ce pregatite suntem.cam cate fete sunteti din madrid?

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #641 : 15 Ianuarie , 2010, 22:49:15 p.m. »
ce optimista esti doinela ;Dparca vad o urma de ironie in mesajul tau ;D...eee...ce bine ar fi sa luam toate examenul dar.....tine si de noroc nu numai de cunostinte...subiectele...tehnicile....comisia....dispozitia....etc...etc....
pana la urma cum si cine si ce a inteles???cineva zicea ca se va da tematica...acum nu...acum se schimba examenul....acum nu....mai fetelor....care ati vorbit la minister...ori vorbesc aia pe pereti ori nu ati inteles voi bine.
ce stres...astept scrisoarea acum...doamne ca ma bufneste rasul...imi aduc aminte de cealalta scrisoare care o asteptam toate cu disperare ;Dce ne iubesc astia de la minister "CA CO"respondeaza cu noi asa des ;D
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #642 : 16 Ianuarie , 2010, 01:39:50 a.m. »
Buna seara!
as vrea sa aflu si eu numarul de telefon unde se pot cere informatii despre examenul faimos.Rezulta ca eu am trimis prin posta cu confirmare de primire inscrierea la examen si am trimis un e-mail solicitand informatii acum cca  10 zile si nu am primit nici un raspuns.Asa ca nu stiu ce sa mai cred!!!!am vazut ca alte fete au intrebat la aceasta adresa de e-mail ce se intampla si cel putin au primit un raspuns!!!eu nici unul----asa ca va rog mult sa imi spuneti si mie la ce numar sunati! sau la ce extensiune ca numarul care vine in site-ul MEC e numarul de informatii generale!!!!
 ???ne lungesc asa pana la pastele cailor sau vor sa renuntam....nu stiu ce sa mai cred!!!! ???

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #643 : 16 Ianuarie , 2010, 01:42:35 a.m. »
In orice caz mi se pare o lipsa totala de seriozitate din partea unui minister sa se comporte asa!!!!si fata de noi....lipsa de consideratie si de respect total!!!!mai intai ne dau sperante si dupa aceea isi bat joc de noi!!!!! :o :o

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #644 : 16 Ianuarie , 2010, 06:41:30 a.m. »
vezi ca este postat in pag 16 -17 la d-na margarita

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #645 : 16 Ianuarie , 2010, 11:43:52 a.m. »
In orice caz mi se pare o lipsa totala de seriozitate din partea unui minister sa se comporte asa!!!!si fata de noi....lipsa de consideratie si de respect total!!!!mai intai ne dau sperante si dupa aceea isi bat joc de noi!!!!! :o :o

Si de ce ai impresia ca le pasa de noi? Noi, cica, am venit sa le "zburam" locurile de munca... dar ei nu vad ca ale lor asistente, daca nu au chef de munca sau vor sa mearga in vacanta, le apuca "brusc" cate o migrena, o cistita, etc? Noi, in tara, aveam tupeu sa lipsim, chiar daca aveam temperatura 39ºC?

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #646 : 16 Ianuarie , 2010, 11:46:46 a.m. »
Sorry... era un "grade" acolo, dar vad ca nu-mi recunoaste simbolul de pe tastatura...

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #647 : 16 Ianuarie , 2010, 16:40:40 p.m. »
buna ziua .As vrea sa stiu daca cneva dintre voi a primit vre-un raspuns de la MS.Pentru ca mie mi-au trimis o scrisoare chiar cind am inplinit 3 luni ,dar imi spuneau ca imi lipseste RECOMANDAREA si PLANUL DE STUDIU (pe care l-am depus impreuna cu toate actele in 23 sept) ,dar si ADEVERINTA DE LA SCOALA ,O ADEVARINTA DE LA LOCUL DE MUNCA PT A DEMONSTRA 2 ANI DE EXPERIENTA ,SI CERTIFICATUL PRECUM CA NU SUNT INABILITADA PT A PROFESA.Greseala mea a fost ca am depus si o copie de la carte de munca cu 2 ani de exp.acum trebuie sa umblu din nou dupa acte.Miercuri am fost la minister dar nu era persoana "acreditata " acolo,asa ca a incercat sa ma lamureasca altcineva.Ce ma uimit a fost (ATENTIE)ca s-a consutlat cu un registru unde spunea ca titlul trebuie sa fie ori universitar,ori eliberat de ministerul educatiei,cercetarii si tineretului.stiati asta?si mi-au mai spus ca din punctul lor de vedera totul e in regula si nu vad rostul actelor cerute din nou.dar ca trebuie sa stau de vorba cu "presedintele pt a lamuri,iar el vine luni .asa ca    alta aminare, alte probleme.si am intrebat :daca tot trebuie sa dau examen ,pentru ce trebuie sa mai umblu dupa acele acte.mi-au spus ca dupa parerea lor, s-ar putea sa fac mai putina practica s-au....nu se stie.Asa ca nu stiu ce sa fac .Stiti si voi cit de greu se obtin actele acasa.sa vad ce-mi mai spun luni.

Offline elly27

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #648 : 16 Ianuarie , 2010, 16:42:35 p.m. »
 Stie cineva daca actele de studii originale (foaie matricola, programa analitica, diploma) mai trebuie apostilate sau doar se traduc si se legalizeaza copiile? pe lista care o am cu ceea ce e necesar pt dosar nu se specifica ca ar trebui apostilate.
 Mi s-a spus ca acel certificat de conformitate de la Min. San. dureaza o luna pana este eliberat. A avut cineva "sansa" sa il primeasca mai repede? O luna pt un act.............. asa-i in Romania.

Offline nusa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #649 : 16 Ianuarie , 2010, 17:57:33 p.m. »
 Buna fetelor, ma numesc Ana sunt din Bucuresti, va urmaresc de foarte mult timp din umbra si ce am vazut la voi este extraordinar,atatea ginduri, sperante, dezamagiri si totusi mergeti inainte,e minunat,in fiecare zi citesc ce ati scris,sunteti un grup de fete cu suflet curat,imi doresc ca peste citva timp sa citesc ca ati invins,va doresc numai bine si mult succes.

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #650 : 16 Ianuarie , 2010, 18:04:30 p.m. »
Multumim Nusa si bine ai venit!Da, sa speram ca o sa se termine odata calvarul asta!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #651 : 16 Ianuarie , 2010, 19:10:54 p.m. »
Multumim Nusa si bine ai venit!Da, sa speram ca o sa se termine odata calvarul asta!

Sa te auda Domnul, sa se termine acest calvar! Sa intram pe forum si sa vorbim de cazurile intalnite, de rezultate bune, etc.  :)

Offline BETTY

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #652 : 16 Ianuarie , 2010, 19:14:00 p.m. »
Mihaela dar daca vrei sa ne informezii mai mult cind ai terminat scoala si pe diploma ta ce scrie de ce minister este eliberat ca in R.o se schimba numele la ministere ca"chilotii" scuza-tii expresia dar te umpli de nervi.

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #653 : 17 Ianuarie , 2010, 15:05:25 p.m. »
eu am terminat scoala in 2008 si am obtinut CERTIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE.Si mi-au spus ca pentru ca frofesia sa fie recunoscuta in spania trebuie sa fie titlu universitar s-au sa fie eliberata de MINISTERUL EDUCATIEI ,CERCETARII SI TINERETULU.Nu stiu daca este vre-o diferenta (in opinia lor)si daca raspunsul este si in functie de titlu.Dar vreau sa va spun ca acum aproximativ o luna am vb cu margarita si mi-a spus ca titlu este recunoscut in una din 3 variante:     1     sa fit titlu universitar ,             2 sa avem 5 ani de experienta in ultimii 7,            3   titlul sa fie elibertat de min educ cercet si tineretului .nu stiu ce vrea sa insemne asta si nici nu vreau sa ma mai gindesc pt ca oricum ei fac ce vor indiferent de titlu                                                                     

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #654 : 17 Ianuarie , 2010, 15:12:28 p.m. »
si inca ceva .noi discutam despre o groaza de lucruri ,dar nu si despre ce titlu avem fiecare,pentru ca legile s-au schimbat,si planul de studiu la fel.si atunci am stii fiecare c-am la ce sa ne asteptam nu?pentru ca e logic sa beneficiem de aceleasi drepturi in conditiile in care avem acelasi titlu, acelasi an le expediere, acelasi plan de studiu. nu?

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #655 : 17 Ianuarie , 2010, 17:04:51 p.m. »

Mi s-a spus ca acel certificat de conformitate de la Min. San. dureaza o luna pana este eliberat. A avut cineva "sansa" sa il primeasca mai repede? O luna pt un act.............. asa-i in Romania.

Elli27,din cate stiu eu nimeni nu a avut sansa sa obtina acest certificat de la minister intr-o luna; Dureaza de la 2 luni in sus si cand spun doua luni e vorba de un caz fericit; Daca sunt multe dosare il poti primi chiar si in 4 luni cel putin asa era mai demult. Ai grija sa nu-ti lipseasca vreun document caci daca iti lipseste nimeni nu te suna acasa sa iti spuna ci doar o sa apara pe site-ul ministerului sanatatii din Romania numele si in dreptul numelui-documentul care iti lipseste, asa ca din cand in cand, dupa ce depui dosarul mai intra pe site sa vezi daca iti apare ceva. Daca apare doar numele si in dreptul lui nimik, inseamna ca poti sa te duci sa-ti iei certificatul.

Offline elly27

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #656 : 17 Ianuarie , 2010, 19:27:09 p.m. »

Elli27,din cate stiu eu nimeni nu a avut sansa sa obtina acest certificat de la minister intr-o luna; Dureaza de la 2 luni in sus si cand spun doua luni e vorba de un caz fericit; Daca sunt multe dosare il poti primi chiar si in 4 luni cel putin asa era mai demult. Ai grija sa nu-ti lipseasca vreun document caci daca iti lipseste nimeni nu te suna acasa sa iti spuna ci doar o sa apara pe site-ul ministerului sanatatii din Romania numele si in dreptul numelui-documentul care iti lipseste, asa ca din cand in cand, dupa ce depui dosarul mai intra pe site sa vezi daca iti apare ceva. Daca apare doar numele si in dreptul lui nimik, inseamna ca poti sa te duci sa-ti iei certificatul.

Asa mi-au spus de la Minister, ca dureaza o luna.....    Dar nu se trimit prin posta aceste certificate? Chiar nu stie nimeni daca trebuie apostilate actele de studii?

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #657 : 17 Ianuarie , 2010, 21:46:25 p.m. »
despre obtinerea certificatului s-au scris detalii pe paginile din urma ; da, se poate trimite si prin posta dar trebuie sa-l ridici personal sau prin procura notarilala (daca tu mergi pentru sora ta)! Cat despre apostilarea actelor de studii nimeni nu o sa-ti dea un raspuns concret, intrucat teoretic nu mai este nevoie de apostilarea lor din momentul in care am intrat in UE dar cum cerintele ministerului se schimba de la o zi la alta (caci nici ei nu au habar de propriile legi) eu ti-as recomanda sa le apostilezi!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #658 : 18 Ianuarie , 2010, 07:17:49 a.m. »
mie mi-au dat certficatul in 7 luni,dar era in 2007,cind era totul foarte nou si trebuia sa ne batem (la propriu )pe la usa ministerului....atunci spuneau ca dureaza maxim 3 luni......am tot asteptat,dar nici un raspuns....cind am mers sa intreb mi-au spus ca imi lipsea o adeverinta,dar asta nu apare pe site,in listele lor...numele meu nu era nicaieri......am rezolvat pina la urma,ducind adeverinta...ca la noi,la nimeni.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #659 : 18 Ianuarie , 2010, 07:21:59 a.m. »
si inca ceva .noi discutam despre o groaza de lucruri ,dar nu si despre ce titlu avem fiecare,pentru ca legile s-au schimbat,si planul de studiu la fel.si atunci am stii fiecare c-am la ce sa ne asteptam nu?pentru ca e logic sa beneficiem de aceleasi drepturi in conditiile in care avem acelasi titlu, acelasi an le expediere, acelasi plan de studiu. nu?
orice titlu am avea,ar trebui sa se aplice acele masuri compensatorii ceolr care nu indeplinesc toate cerintele....dar ei ne tot duc cu vorba.....teoretic in 2 saptamini este examenul,si nu stim nimic.....nu se poate ca un organism oficial sa isi bata joc de noi in halul asta..........asa cum am mai zis...examen va fi,in cele din urma....insa nu prea cred ca pe 30 ianuarie...

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #659 : 18 Ianuarie , 2010, 07:21:59 a.m. »