Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579887 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #900 : 01 Februarie , 2010, 20:20:01 p.m. »
maria-crstina cred ca nici nu am realizat intrebarea ta.cele care am depus actele inainte de septembrie 2009 am intrat in examen acum in ianuarie.cele ce dam examen am cerut recunoasterea titlului de asistent medical pt a putea profesa in spania.deoarece nu indeplinim anumite conditi am intrat in masuri compensatorii,respectiv acest examen.fetele care au depus actele dupa sept 2009 cred ca dau examen in dec 2010 sau ian 2011.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline corina39

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #901 : 01 Februarie , 2010, 22:22:07 p.m. »
Eu am pus actele la ministerul sanatii in 4 noiembrie si in 3 decembrie mi-a venit scrisoare ptr examen......

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #902 : 01 Februarie , 2010, 22:38:41 p.m. »
Ptr Danadinu-diferenta intre omologare si recunoastere e ca doar cu recunoasterea poti lucra dar nu ti poti continua studiile,in timp ce cu omologarea poti ambele.Eu cred si sper sa putem lucra cu aceleasi drepturi,categorie cu asistentele spaniole,care,de asemenea,sint de 2 feluri-ATS/DUE ,dar le-au echivalat la acelasi nivel,cum a fost si la noi cu cele cu liceul sanitar,a trebuit sa facem 1 an de echivalare la post liceala.Sper sa fie asa,sa putem lucra oriunde,sa putem da oposiciones,daca vrem si avem rabdare ;D,sa nu ne limiteze sa lucram doar la particulari si la aziluri,ar fi chiar culmea dupa atita "lupta".

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #903 : 01 Februarie , 2010, 23:08:59 p.m. »
eu asa intelesesem de la fete ca au intrat in examenul de acum cei ce au depus actele pana in septembrie 2009 dar se pare ca au luat in calcul mai multe dosare!ma bucur pentru tine corina:)

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #904 : 02 Februarie , 2010, 08:19:27 a.m. »
Eu am pus actele la ministerul sanatii in 4 noiembrie si in 3 decembrie mi-a venit scrisoare ptr examen......

probabil te referi ca ai depus actele in noiembrie 2008 iar scrisoarea ti-a venit in decembrie 2009...sau ma in insel...curioasa treaba...poti sa detaliezi, corina?

Offline nusa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #905 : 02 Februarie , 2010, 08:32:27 a.m. »
Buna ,corina 39 tu cum ai pus actele le-ai trimis prin posta sau le-ai depus personal?Esti in Romania?

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #906 : 02 Februarie , 2010, 09:40:57 a.m. »
Eu cind am vb cu Margarita acum doua saptamini mi s-a zis ca cu acest titlu putem sa dam oposiciones.Ar trebui sa ne gindim ca recunoastera titlului se face ptr tote statele membre u.e dupa cum pune pe saitul mec si ca nu ar fi vreo problema ptr oposiciones cred ca nu putem sa facem vreo specializare.Parerea mea.Oare cind ne vor da rezultatele la ex.Ptr Corina ma indoiesc sa fi depus actele la MS si sa dai ex acum ptr ca ex il da MEC si sint foarte multe fete care au depus la m.s din sept.si nu au primit nici  macar un raspuns.Sint fete care au intrebat la MS despre masuri compensatorii si ei nu stiu nimic.Totusi poate tu ai avut noroc.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #907 : 02 Februarie , 2010, 10:39:26 a.m. »
Si eu cred ca nu vom putea face specializare ptr ca asta inseamna continuarea studiilor.Cu oposiciones e mai complicat ptr ca nu depinde de la UE,nici macar de statul spaniol ci de fiecare comunitate autonoma,de guvernele locale:in requisitos de aici,de la Junta de Andalucia scrie ca trebuie sa ai omologare,poate in viitor se schimba sau in credencial o sa scrie ceva de genul-recunoasterea are efecte de omologare la nivel laboral,nu stiu,o sa vedem...

Offline vioduti

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #908 : 02 Februarie , 2010, 11:48:59 a.m. »
in legatura cu mai multe msg pe care le-am vizionat mai devreme, ar trebui sa stiti ca ministerul sanatatii din madrid nu are nimic de a face cu diplomele de sanitara.ministerul de educatie este cel care iti acorda omologarea sau recunoastere academica(reconocimiento academico).eu am diploma de asistent medical omologata aici in spania si pot sa spun ca nu am dat nici un examen.am facut si dosarul pentru a ma prezenta la oposiciones :)

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #909 : 02 Februarie , 2010, 13:34:27 p.m. »
Da,si eu stiu ca omologarea tine de min educatiei,dar recunoasterea nu stiu.Recunoasterea nu e academica,nu e recunoasterea studiilor ci a MESERIEI de asistent medical,deci nu poti cere recunoastere academica,omologarea studiilor inseamna ca ai acelasi nivel academic precum  asistentele de aici.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #910 : 02 Februarie , 2010, 14:04:00 p.m. »
ptr vioduti-am o nedumerire,ce scrie pe credencialul tau,DUE,atunci inseamna ca te au omologat,deci tu ai 3 ani de studii universitare?Doar in cazul asta pot omologa,daca studiile sint omoloage,deci la acelasi nivel,De aceea dpdv practic noua nu ne pot omologa,nu au facut o nici cu ale lor,cu ATS,le-au echiparat dpdv laboral,ca denumire nu puteau  sa le omologheze ptr ca au alt tip de studii.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #911 : 02 Februarie , 2010, 14:20:31 p.m. »
buna--mercik de raspuns Ramona :-*--deci yo daca nu am Certificatul de Recunoastere din tara de la mins.nu imi pot depune dosarul pt Recunoastere aici nu??? ???voi ati avut acest Certificat si de aia ati intrat acu in ex???succes la fete :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #912 : 02 Februarie , 2010, 15:25:09 p.m. »
eu nu mai stiu maria-cristian cum se numeste documentul de la ministerul sasnatatii din bucuresti;eu am depus RECOMANDARE pentru ca nu aveam lucrati 5 ani in ultimii 7,cine avea experienta profesionala(5 ani in ultimii 7)primea un certificat de drepturi castigat;oricum stiu ca trebuie depus un certificat de la min.san.din ro pt recunoastere.daca citesti mesajele de pe ultimele paginii sigur te lamuresti sunt fete bine informate care au vorbit despre asta :)

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #913 : 02 Februarie , 2010, 16:16:56 p.m. »
Mesaj pentru Vioduti ; ai putea sa fii un pic mai explicita ? ce scrie pe diploma ta homologata ? in ce an ai terminat scoala postliceala sau ce ai terminat ? cum ai procedat ? pentru ca dai impresia ca cele care sintem pe forum nu am avut habar pe unde sa umblam si sintem in stadiul in care sintem ! Ma bucur pentru tine ca esti intr-un stadiu avansat - in ce priveste oposiciones - dar stai linistita ca si noi o sa fim in stare ; Dupa ce stiu eu cele doua ministere - de educactie si al sanatatii sint in strinsa legatura si credentialele sint eliberate in toate cazurile de ministerul educatiei ; dar cum in toate statele europene , in ce priveste libera deplasare a profesionalilor  sanitari se procedeaza asa , pai , asa fac si ei ; ministerul sanatatii este in masura sa controleze mai bine profesionalii sanitari ; Faptul ca ne recunosc profesia - si accesul in ati desfasura  activitatea ca si enfermera , inseamna ca vor permite accesul la formacion continuada , master , oposiciones ,ce vrem ; si ti-o spun din sursa sigura ; Oricum doresc ca toate fetele inscrise la acest examen SA APROBE  - deja ati vazut ca nu e chiar asa complicat ,iar la cele care inca lupta sa fie optimiste ; e o poarta deschisa pentru toate si trebuie sa profitam si sa demonstram ca se poate ;Succes fetelor !!!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #914 : 02 Februarie , 2010, 16:52:34 p.m. »
Bravo Ktina,ai pus punctul pe i ! Multumim ptr incurajari :-*

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #915 : 02 Februarie , 2010, 18:33:52 p.m. »
Vioduti, daca tu ai recunoasterea profesionala/omologarea pentru Spania inseamna ca ai prins ,, vremurile bune,, de pana in anul 2007  insa de atunci lucrurile s-au schimbat din pacate pentru noi in rau! Probabil ca tu nu ai auzit de transferul dosarelor de la ministerul educatiei la cel al invatamantului, de masuri compensatorii---etc....ai citit cateva mesaje si te-ai grabit sa iti spui parerea eronata! sunt fete pe forum care suna si bat la usa ministerelor foarte des si vin cu informatii noi iar tu ce faci....trantesti o chestie...si pleci...poti macar sa te intorci aici printre noi si sa le raspunzi fetelor care vor sa stie mai multe despre diploma ta recunoscuta, despre sistemul sanitar spaniol, despre conditiile de munca si salarizare...etc...banuiesc ca lucrezi in domeniu si sti mai multe.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #916 : 02 Februarie , 2010, 18:39:29 p.m. »
buna,fetele!
nina are dreptate,si poate ca e normal sa se supere asa de tare.Pina sa se anime acest forum am citit si am participat la tot felul de discutii legate de acest subiect,pe diverse forumuri,incepind din 2006-2007.am batut pe la toate usile,am plins,m-am dat cu capul de toti peretii,apoi am inceput iar cautarile si iar am batut la alte usi,m-am lovit de birocratia din romania,de nepasarea din spania,de raspunsuri de genul"romanii nu vin in spania sa studieze ci sa munceasca"(asta cind am sunat la min.educatiei cerind informatii despre convalidarea partiala a studiilor)......asa ca ,eu cred ca toate am spus.mai pe scurt sau mai pe larg ,ce documente ni s-au cerut,atit in tara cit si aic.Am spus de zeci de ori ca aici se cer chestii diferite,de la dosar la dosar,si am citit in  nu stiu ce postare de pe forum ca una din fete(scuze ca nu stiu numele)suna saptaminal la minister si de fiecare data i se cere altceva.....am trecut si eu prin faza asta,si mi-a placut ce a scris....

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #917 : 02 Februarie , 2010, 18:45:13 p.m. »
Buna tuturor ; cum am vazut ca la partea teorica de la examen avem destinat destul timp pentru cazul practic , va las o pagina care poate fi de ajutor   :    http://www.aibarra.org/Casos_Clinicos/default.htm
Eu folosesc destul de des pagina asta , care are un pic din toate ; cautati ceea ce va intereseaza direct in pagina -aibarra.org ;

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #918 : 02 Februarie , 2010, 18:48:28 p.m. »
vioduti,nu stiu daca mai intri si mai citesti mesajele noastre,tu ai fost una sau unul din norocosii din 2007.atunci s-au omologat ceva diplome,nu stiu pe ce baza,apoi o prietena de-a mea a fost in audienta la minister,cu un avocat, si a dat exemplu doua cazuri de fete care au terminat aceeasi scoala, aceeasi promotie,in acelasi oras,din ro,uneia i s-a omologat si alteia nu.Stii ce i s-a raspuns???ca a fost o greseala :o.Au sistat omologarile dupa ce a fost scandalul cu falsificarile de diplome din america latina.asa ca ne bucuram pentru tine,si sintem un pic invidioase,dar nu cred ca poate cineva sa spuna ca noi stam cu mainile-n sin.......mie mi-au iesit peri albi la propriu de cind sint aici si lupt pt chestia asta.NU MAI CONTEAZA!!!!AVEM EXAMEN PE 13...BAFTA TUTUROR!!!facem un chef online pe 13 sau pe 14????? 8)
« Ultima Modificare: 02 Februarie , 2010, 19:00:57 p.m. de danadinu »

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #919 : 02 Februarie , 2010, 18:59:10 p.m. »
Buna fetelor!la proba practica tre sa ne prezentam cu uniforma .....?am niste emotii groaznice!
poate ii o intrebare stupida ,dar mia trecut asta prin cap!

Offline negrila

• Plutonier-major
« Răspuns #920 : 02 Februarie , 2010, 19:01:14 p.m. »
A inca ceva !BRAVO KOSTINA!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #921 : 02 Februarie , 2010, 19:03:35 p.m. »
poate ca ne vor spune ceva in scrisori.....eu o sa mai sun vineri la valladolid sa vad daca au ceva noutati.

Offline corina39

• Plutonier-major
« Răspuns #922 : 02 Februarie , 2010, 19:15:47 p.m. »
BUNA.....SINCER NU STIU EXACT DE UNDE MI-A VENIT RASPUNSUL,DEOARECE EU AM DEPUS SI IN IANUARIE 2009 LA MINISTERUL DE EDUCATIE ,ATAT PTR OMOLOGARE(MI-A VENIT DENEGAT),CAT SI PTR RECUNOASTERE(DAR IMI LIPSEA HARTIA DE LA MINISTERUL SANATATII DIN RO).........APOI MI-AM REZOLVAT IN VARA LUI 2009 RESTUL DE HARTII DIN RO,AM DEPUS IN SEPTEMBRIE LA MINISTERUL EDUCATIEI PTR AUXILIAR SI INTR-O LUNA AM AVUT TITLUL.....IAR IN 4 NOIEMBRIE AM DEPUS DIN NOU PTR RECUNOASTERE PROFESIONALA(AM FOST LA MINISTERUL EDUCATIEI ....DE UNDE AM FOST TRIMISA LA MINISTERUL SANATATII....)......LA MINIST SANAT MI S-A SPUS CA INTR-O LUNA ,CEL MULT VOI PRIMI RASPUNS......DE ACEEA VA SPUN CA PE 3 DECEMBRIE AM PRIMIT SCRISOAREA PTR MASURI COMPENSATORII......COINCIDENTA,SAU NU......NU AM IDEE......VA PUP.....

Offline corina39

• Plutonier-major
« Răspuns #923 : 02 Februarie , 2010, 19:20:59 p.m. »
ACTELE LE-AM DEPUS PERSONAL LA MINISTER...NU PRIN POSTA.....LOCUIESC IN SPANIA!!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #924 : 02 Februarie , 2010, 19:24:25 p.m. »
Buna fetele,Ramoa,am si eu o intrebare pt. tine?De unde ai tu informatia asta ca urmatoarele examene vor fi in decembrie 2010 sau in ianuarie2011?Noi nu stim si nu cunoastem informatiile pt. "maine"ce sa mai vorbim de alceva.
A...si inca ceva legea spune ca statul de "acojida"trebuie sa dea un raspuns in decurs de 4 luni.Nu ti se pare putin cam crud sa spui lucrurile asa? >:(

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #925 : 02 Februarie , 2010, 19:54:57 p.m. »
treaba cu raspunsul in "4 luni" nu trebuie luata chiar ad literam,ca una e ce spune legea si alta e ce spune ministerul.....eu am depus in 2005 pt omologare si mi-a venit denegado in 2007,apoi am depus in iunie 2008 pt recunostere si mi-au raspuns in decembrie treaba cu masurile compensatorii,chiar daca in directiva UE scrie ca trebuie sa-ti raspunda in 3 luni.eu timp de 1 an jumate nu am stiut nimic absolut de dosarul meu.....mi se spunea de fiecare data acelasi lucru:"ha sido abierto,pendiente de revisar"...nu m-au cerut nici o alta hirtie(imi spuneau ca daca nu-mi cer nimic inseamna ca e complet)...etc.Sa ne ajute dumnezeu sa luam examenul toate ,iar cele care nu-l dau acum si asteapta la min sanatatii,sa speram ca nu o sa mai dureze cit a durat la noi!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #926 : 02 Februarie , 2010, 20:20:33 p.m. »
danadinu, din pacate am sters partea a doua...m-am gandit ca nu are rost sa aprind spiritele pe aici...insa ma bucur ca imi impartasesti parerea!
 corina, pana acum ministerul sanatatii nu a luat nici o decizie in privinta dosarelor pe care le au ei de acum ,, in carca,, si de aceea cred ca tu vei intra la acest examen pentru ca mai aveai un dosar depus inainte in luna ianuarie...ce noroc pe capul tau! succes!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #927 : 02 Februarie , 2010, 20:22:31 p.m. »
in fine,stres pt. cele care dau acum examenul,dar stres mai mare si pt noi cele care nu stim nimic,si stam cu inimile stranse pana ne vine un raspuns,sau doamne fereste sa ne mai trebuiasca ceva la dosar.
Eu am depus in mai 2008 si aproape la fiecare 5 luni imi venea cate o "surpriza"si asa de 3 ori pana cand am primit denegado.Normal ca exista stres si acum  :(

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #928 : 02 Februarie , 2010, 20:28:57 p.m. »
Buna fetele,Ramoa,am si eu o intrebare pt. tine?De unde ai tu informatia asta ca urmatoarele examene vor fi in decembrie 2010 sau in ianuarie2011?Noi nu stim si nu cunoastem informatiile pt. "maine"ce sa mai vorbim de alceva.
A...si inca ceva legea spune ca statul de "acojida"trebuie sa dea un raspuns in decurs de 4 luni.Nu ti se pare putin cam crud sa spui lucrurile asa? >:(

Draga Tila, de examenul urmator din decembrie 2010 sau ianuarie 2011 stim din acele scrisori arhicunoscute. Scrie negru pe alb.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #929 : 02 Februarie , 2010, 20:38:34 p.m. »
tila eu stiu asta din scrisoarea ce am primit-o in decembrie.acolo scria de examenul nostru din 30 ianuarie care s-a schimbat in 13 februarie si mai scria ca urmatorul examen va fi in decembrie 2010 sau ianuarie 2011.la mine asa scrie in scrisoare.dar cine stie ce or sa mai schimbe pana in decembrie!de altfel poate aceste date sunt tot pt noi cei care dam examen acum in caz ca suspendam si vrem sa ne mai prezentam la un alt examen.poate pentru cei care sunteti in asteptare se va sustine un examen mai devreme.imi dau si eu cu presupusul ca sa nu gresesc si sa va dezamagesc gandindu-va ca aveti de asteptat pana in dec sau 2011 :(

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #929 : 02 Februarie , 2010, 20:38:34 p.m. »