Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1582039 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #960 : 03 Februarie , 2010, 11:09:28 a.m. »
nina eu nu am apucat sa-ti cites mesaju "acid" pe care zici ca l-ai sters...sunt curioasa ;D sigur ma amuzam.

kali ai dreptate cu exprimarea,gramatica,si eu am notat multe greseli de exprimare dar trebuie sa fim toleranti ;) si eu uneori cand imi recitesc mesajele imi dau seama ca am facut dezacorduri sau am papat litere ;D ne grabim de multe ori sa scriem sau pur si simplu gramatica lasa de dorit ;D ne pricepem mai bien la injectii ;D .stai sa vezi tu exprimare pe noi la examen,in spaniola,ce o sa se mai distreze comisia ;D poate vor scoate si o carte cu perle pe seama noastra  ;D

tila multumim de invitatie,cu mare placere acceptam,sa ajungem sanatosi pana atunci.uite daca vrei iti las mess-ul meu si poate ne auzim acolo sa ne cunoastem mai bine. diaconu_r_e@yahoo.com ,daca alte fete vor sa ma adauge la lista lor nu ma supar  ;)

SCRISOAREA nu cred ca a primit-o nimeni altfel pana acum era postata la cat de binevoitoare sunt toate fetele de pe forum.
« Ultima Modificare: 05 Februarie , 2010, 17:43:20 p.m. de ramona-elena »
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #961 : 03 Februarie , 2010, 11:13:32 a.m. »
lunera nici mie nu mi se pare greu examenul.dar tot trebuie sa fii pregatit,sa stii din toate.daca te uiti la teorie nu pun mare accent pe grila care este punctata 1,5  :( ca sa scoti minimul de 1p pe care il cer ei trebuie la grila sa raspunzi corect la 20 de intrebari,cazul practic puncteaza mai mult.iar cum la practica cer minim 3 p trebuie sa stii macar jumate din ce cer.dar si eu vad pozitiv examenul ;) acum nu mai este cale de intoarcere,ce o fi o fi.sa avem noroc si la comisie!!!!!conteaza ffff mult,zic eu.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #962 : 03 Februarie , 2010, 11:21:16 a.m. »
neata,fetelor :-*vad ca ieri cam ati fost aprinse unele de msj!!!si ma bucur ca sau lamurit treburile ;)de fiesta ma inscriu si yo kiar daca nu am ex.dar as dori sa va cunosc si sa ne intalnim sa servim o cafea sau ce o fi--ca sunt din Valencia si mi-e usor sa ne intalnim(kiar ma gandeam la tine Ramona sa iti fac o vizita ;D,dar acu sa term ex)ca imi esti simpatica de la bun inceput si de Tilla(nuj dc ??? + ca mi-a mai dat unele rasp) :-*.Cum ziua de ex e 13 sper sa fie cu ,,MARE NOROC PT CELE CE AU DE DAT EX SI SA DEA DOMNUL SA-L LUATI CU BRIO,, Iar pe 14 cum e ziua INDRAGOSTITILOR yo va urez la toate SA FITI INTOTDEAUNA INDRAGOSTITE SI SA IUBITI :-*SI SA VA IUBEASCA CA MERITATI ;) SI CA ACEASTA ZI SA SE INKEIE CU O FIESTA IN CINSTEA LUARI EX. VA POOOOOP SI BAFTAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #963 : 03 Februarie , 2010, 11:24:53 a.m. »
esti bine venita maria-cristina ;) si bine ca ai pomenit de 13,mi-ai dat sperante mai mare pntru ca mie 13 INTOTDEAUNA mi-a purtat noroc.de l-as avea si la examen ::)
« Ultima Modificare: 03 Februarie , 2010, 11:31:17 a.m. de ramona-elena »

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #964 : 03 Februarie , 2010, 11:48:36 a.m. »
 SPER SA AJUNG INTR-O ZI PRIN SATUCUL TAU DAR DUPA EX CA ACU ESTI CU EX SI NU VREAU SA DERANJEJ ..SI KIAR AS DORI SA VA ASTEPT LA USA SA VA FELICIT PE TOATE SI SA MERGEM SA NE CINSTIM ;D :-*.AM SA IAU SI YO ADRESA DE EMAIL SA TE TREC LA A MEA  ;).VA POOP O ZI BUNA LA TOATE :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #965 : 03 Februarie , 2010, 11:54:39 a.m. »
Vezi Ankutel saptamina asta ti-a zis ca este dosarul complet parerea mea este sa mergi cum a fost Mihaela la ei si sa vezi daca iti lipseste ceva sau cum ai 4 luni de cind ai depus actele scrie la solvit.Poate  te lamuresc ce iti lipsesc si daca ti le recunosc.Doamne cita lipsa de respect din partea lor,sa-ti spuna una ,apoi alta si la urma te trezesti cu alceva dupa nu stiu cit timp.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #966 : 03 Februarie , 2010, 14:04:26 p.m. »
fetele care mai cauta material de invatat,si rasfoiesc in forum,pentru a le facilita cautarea in pagini postez pagina cu linkurile
http://forum.spaniaromaneasca.com/asistenti_medicali_in_spania-t72.540.html
bafta!

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #967 : 03 Februarie , 2010, 16:16:33 p.m. »
ei mi-au spus ca inca nu s-au uitat pe dosarul meu ...deci inca nu stiu ce imi lipseste...dar eu nu ma las o sa ii sun in fiecare saptamana sa vad ce o sa imi zica...desi imi vine sa ii omaor cu cata lejeritate vorbesc ufff si eu stau cu nervii intinsi la maxim.....fetelor cele care aveti dosarul la ministerul sanatatii voi mai stiti ceva ?ce acte vor pana la urma ....ufff...cand eram acasa in romania credeam c ae mai simplu dar de fapt....is comozi tare spanioli astia
hai sa va spun ceva am o cunostinta care e tot romanca a terminat facultatea de geografie....si stiti unde munceste?nu in spital in farmacie....iam zis sa imi dea niste vitamine pt femei insarcinate....si peste 2 ore m-a sunat sa nu le iau ca a gresit.....nu sunt pt femei insarcinate...
cum a ajuns sa munceasca in farmacie????printr-o cunostiinta....deci crede-ti ce vreti

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #968 : 03 Februarie , 2010, 16:19:49 p.m. »
cat despre faptul ca nu stim unii gramatica nu stiu ce sa spun mie nu imi merge tastat pt spatiu si ....dar cred ca de multe ori ne grabim si uitam de gramatica...cel putin asa patesc eu...vreau sa scrii repede si dupa ce postez si vad ce a iesit imi vine sa rad ;D

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #969 : 03 Februarie , 2010, 16:22:07 p.m. »
si o intrebare pe dani din iasi... ai fost la oamr sa vezi....care e treaba ....a trecut ceva timp de cand m-ai contrazis si ma gandesc ca ia fost sa te interesezi nu???
nu vreau sa fiu rautacioasa sunt doar curioasa si sper sa nu te superi ;)

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #970 : 03 Februarie , 2010, 19:06:32 p.m. »
si o intrebare pe dani din iasi... ai fost la oamr sa vezi....care e treaba ....a trecut ceva timp de cand m-ai contrazis si ma gandesc ca ia fost sa te interesezi nu???
nu vreau sa fiu rautacioasa sunt doar curioasa si sper sa nu te superi ;)
NU SUNT DIN IASI IN PRIMUL RAND SUNT DIN BUCURESTI!
IN AL DOILEA RAND NU AM FOST SA IMI IAU ADEVERINTA DE MALPRAXIS DE LA OAMMR DEOARECE AM CITIT CA E VALABILA DOAR 3 LUNI SI EU VIN IN SPANIA LA SF LUI MARTIE DECI O SA O RIDIC INAINTE DE A PLECA.
SI .... ANKUTEL O SINGURA PROBLEMA AM :DE  UNDE AI AJUNS TU LA CONCLUZIA CA LE STIU EU PE TOATE?

Offline ionut_099

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 4
« Răspuns #971 : 03 Februarie , 2010, 19:09:53 p.m. »
Buna sunt ionut,lucrez ca asistent medical in tara si as vrea sa stiu si eu daca am terminat postliceala in 2007 mai trebuie sa mai dau examen pentru recunoasaterea diplomei in spania!va multumesc si bafta tuturor

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #972 : 03 Februarie , 2010, 19:15:37 p.m. »
Ionut, daca in curand nu se va schimba legislatia, din pacate, raspunsul este da...

Offline ionut_099

• Membru
  • *
« Răspuns #973 : 03 Februarie , 2010, 19:23:16 p.m. »
multumesc mult kali!examenul trebuie numai daca vrei sa lucrezi la stat?sau si la privat?

Offline ionut_099

• Membru
  • *
« Răspuns #974 : 03 Februarie , 2010, 19:27:45 p.m. »
stiti daca si in italia trebuie examen pentru recunoasterea diplomei?

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #975 : 03 Februarie , 2010, 19:30:56 p.m. »
Examenul este o conditie sa ne recunoasca diplomele ca sa putem lucra. Nu conteaza unde... Cand ai timp, ia si citeste tot ce e scris pana acum pe acest subiect si vei afla raspunsurile la toate intrebarile tale. Iar in  alta tara nu se pune aceasta conditie. Spania e mai "cu mot"! Adevarul e ca unele asistente din America de Sud au venit cu diplome false si s-a descoperit asta, iar acum o "tragem" toti. Asta e ceea ce zic ei. Cine stie?!

Offline ionut_099

• Membru
  • *
« Răspuns #976 : 03 Februarie , 2010, 20:02:41 p.m. »
iti multumesc mult pentru raspunsuri!Iti doresc o seara placuta si multa bafta in ceea ce-ti doresti!pa-pa

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #977 : 03 Februarie , 2010, 20:06:32 p.m. »
Multumesc! Mult succes si tie!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #978 : 03 Februarie , 2010, 21:56:26 p.m. »
Mai fetele, care sunt in aceasi situatie cu depunerea dosarelor dupa 1 septembrie ati primit vreo scrisorica cu faptul ca trebuie adeverinta de mal praxis la dosar? Eu sunt ca "toma necredinciosul" ::)
Cand mi-am depus dosarul in Ro.anul trecut,la M.S.pt.adeverinta  de "recunoastere"i-am spus mamei(pt.ca ii facusem procura ei) sa treaca si pe la OAMMR sa intrebe daca trebuie ceva de la ei,sa nu ma intoarca din Bucuresti ca nu am dosarul complet(sunt din Brasov).Si surpriza."Certificatul de membru" trebuie sa fie la "zi",vizat si facuta o Asigurare de malpraxis de 4000 de euro in rate de 12,53 Ron.platiti pe an.(cel putin asa am facut-o eu),fara credite sau alte belele.Scrie de asemeni ca trebuie vizata in fiecare an.

Acum intrebarea mea este:din moment ce OAMMR si-a dat acordul, ca sunt asigurata de malpraxis,ca sunt inscrisa in "ordinul asistentilor..etc."  si cu toate dandanalele depuse la dosar la M.S. din R.O.pt a obtine adev.de "recunoastere" pt.ce mai au astia nevoie de ADEVERINTA DE MALPRAXIS"? ???
« Ultima Modificare: 03 Februarie , 2010, 22:04:20 p.m. de tila »

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #979 : 03 Februarie , 2010, 22:00:30 p.m. »
Tila, astia de aici vor o dovada ca nu ai pana in ziua de azi culpa medicala. Iar asta se elibereaza de OAMMR. In lista actelor necesare de pe site-ul Min. San. din Spania e trecut si acest certificat.

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #980 : 03 Februarie , 2010, 22:09:48 p.m. »
Nu mi se pare corect cu legile aplicate de ei.Un minister are o lege,iar celalalt alta.Ce scrie pe sit-ul MSspaniol este putin incalcit(cel putin pt. mine)pt. ca specifica anumite documente(doar acelor profesii care NU sunt in directive.Eu am inteles;nu stiu cine a afisat pe forum un msg.de la OAMMRdin RO.ca legea s-a modificat putin pt.noi si ca au inclus in directive si asistent med. generalist

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #981 : 03 Februarie , 2010, 22:12:34 p.m. »
Cand eu mi-am schimbat certificatul de membru cu noua lege din UE,eram aici in Spania.Asa ca nu aveam cum sa savarsesc vreo infractiune din moment ce nu am mai lucrat din 2007

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #982 : 03 Februarie , 2010, 22:19:58 p.m. »
Eu am copiat acel citat. Asta e... e o mare tampenie, dar cine suntem noi sa luptam contra lor.

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #983 : 04 Februarie , 2010, 07:03:54 a.m. »
buna tila eu am sunat la minister si mi-a spus de acest certificat cica daca il am imi da recunoasterea automata....dar ei in fiecare saptamana imi cer altceva....au vrut recunoastere de la bucuresti ..le-am duso....au vrut carte de munca si certificat de membru..am dus si asta...acum ce pot face o sa duc si adeverinta de mal praxis bine ca nu trebuie procura ca sa o scoti
cat despre cerintele ministerului sanatatii uff nici eu nu inteleg si nici ei nu stiu sa iti explice..ce anume vor de la noi

Offline deutza_deea

• Plutonier
  • Mesaje postate: 43
« Răspuns #984 : 04 Februarie , 2010, 09:38:46 a.m. »
Buna fetelor!Am sunat ieri la ministerul sanatatii si mi-au zis ca au inceput sa verifice actele, cred ca este o veste buna pt. ca pana acuma imi spuneau ca nu au inceput sa verifice. Sper sa fie adevarat! Pt fetele care dau examenul acuma va doresc mult succes si sper sa il luati toate! Pupici!

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #985 : 04 Februarie , 2010, 10:33:45 a.m. »
Buna, au afisat disrtibuirea candidatilor la examen. Este scris numarul dosarului. Offf , mai este putin, sper din toata imima sa trecem cu bine de acest examen si la sfarsit sa respiram usurate. Si.....mergem la carnaval dupa examen :) BAFTAAAAA !!!!!!!!!

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #986 : 04 Februarie , 2010, 11:05:12 a.m. »
PT ANCUTA  ZI MI PAGINA UNDE SA INTRU SA VAD. MERCI

Offline ANCUTA

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #987 : 04 Februarie , 2010, 11:19:18 a.m. »
Este pagina unde au afisat si desfasurarea examenului, nu vrea sa-mi intre adresa, du-te la pagina 57 si intri direct.

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #988 : 04 Februarie , 2010, 11:23:54 a.m. »
OK- MERCI

Offline ANCUTA

• Plutonier
    • Adresa de email