Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579908 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Lunera

• Vizitator
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #1020 : 07 Februarie , 2010, 18:31:26 p.m. »
Merci de informatie Beatrice,asta inseamna ca ne vor recunoaste cu toate drepturile,nu ne vor pune limite,e OK.Sper si doresc din tot sufletul sa luam toate examenul.
multa bafta si ...multumesc mult fetelor care ne dau informatii ptr a ne fi mai usor cu invatatul.
Bafta la toate!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #1021 : 07 Februarie , 2010, 21:19:18 p.m. »
fetele va mai las o pagina desi timp nu prea mai este...... :'( e mai mult axata pe actuacion en urgencias,emergencias...e interesanta

http://www.seg-social.es/ism/gsanitaria_es/mapa.htm
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #1022 : 07 Februarie , 2010, 21:25:58 p.m. »
E de ajutor, Ramona, chiar daca mai sunt cateva zile!

Offline ELLA ROMAN

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
    • Adresa de email
« Răspuns #1023 : 08 Februarie , 2010, 00:16:19 a.m. »
VAI FETELOR ,CIND VA CITESC MESAJELE AM NISTE EMOTII!SI EU VREAU SA IMI DEPUN ACTELE PENTRU RECUNOASTERE.....DAR AM EMOTII!!!!!!!CINE VREA SA COMUNICAM VA ROG SA MA CONTACTATI PE ADRESA ella_prune@yahoo.com            ASTEPT VESTI DE LA NOI!!!!!!!!!!!! SI VA UREZ MULTA BAFTA!
[/color]

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1024 : 08 Februarie , 2010, 08:53:05 a.m. »
Va las o pagina care mi se pare interesanta,e un fel de diccionar enciclopedic,are niste tutoriale destul de bune.

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/spanish/ency/article/003199.htm

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #1025 : 08 Februarie , 2010, 10:33:33 a.m. »
Va las o alta pagina destul de interesanta , stiu ca in ajun de ex .... dar poate prinde bine .
http://www.portalesmedicos.com/publicaciones/categories/Apuntes-de-Enfermeria/
Deja se acumuleaza stres , emotii , nu mai stim ce sa citim ...  Speram sa fie bine pentru toate ce trecem prin starea asta ; Spor la invatat  ;)

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1026 : 08 Februarie , 2010, 10:38:31 a.m. »
buna! am primit scrisoarea.voi?

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1027 : 08 Februarie , 2010, 11:23:32 a.m. »
Inca n-am primit scrisoarea,scrie ceva in plus sau tot ceea ce au pus in pagina web?Uffffffffff,ce emotii,se apropie momentul.....

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1028 : 08 Februarie , 2010, 11:57:46 a.m. »
Am primit scrisoarea,pune aceleasi lucruri plus adresa si web-ul scolilor respective si ora 10-ora inceperii examenului(9:30-ne striga).
multa bafta!

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #1029 : 08 Februarie , 2010, 12:44:23 p.m. »
pt ella ,si eu sunt la inceput de drum ,in ce stadiu esti cu actele? Ti-ai scos hartia de la minister. sanatatii?In ce an ai terminat si cata vechime ai?
Eu sunt in situatia ta ,Mariana,trebuie sa imi depun actele la minister saptamana asta.
Offffffff dar stau cu grija si sunt socata ca a murit o colega de a mea si nu mai imi sta gandul la nimic!
Totodata deabia reusisem sa il conving pe seful de sectie sa imi dea 3 luni fara plata  dar avand in vedere tragedia aceasta nu cred ca mai pot pleca cu concediu fara plata deoarece oricum eram putin personal pe sectie

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #1030 : 08 Februarie , 2010, 12:46:07 p.m. »
EU AM TERMINAT SCOALA POSTLICEALA IN 2001 SI AM 7 ANI VECHIME DEOARECE AM FACUT INTRERUPERE 11 LUNI PTR CIC

Offline craciunmariana

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
« Răspuns #1031 : 08 Februarie , 2010, 13:43:22 p.m. »
Buna fetelor,am citit f multe pagini cu mesajele voastre,de multe ori stau in fata calculatorului ca la cinema si va urmaresc pasii. Abia astept sa deschid netul si sa vad ce ati mai facut. Povestile voastre sunt de- a dreptul incredibile,ar fi multe dintre ele luate ca si scenarii de filme .......pe mine una m-ati facut si sa zambesc si sa plang.Pana acum ati dat dovada de un optimism cum rar am intalnit< mai ales Ramona elena care incurajeaza pe toata lumea>. Eu va doresc sa fiti unite si sa mergeti inainte ,abia astept vesti de la voi -BUNE sunt sigura. Pupici !               

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1032 : 08 Februarie , 2010, 13:45:22 p.m. »
eu nu am primit-o....dar la mine vine posta cam pe la 13-14 ;) asa ca mai astept....trebuie sa apara si la mine 8)
ce mai invatati fetelor?pe ce puneti accent?eu am citi diagnosticele de nanda,sa am idee cum sa le formulez,ceva cazuri,entrevista enfermera cum sa o concep....adica pe ce sa pui accent in fiecare nevoie fundamentala,examen fisico,si din tehnici:rcp,sondaje:vesical,nasogastric,punctia venoasa,im,sc,id,ekg,aspiracion,clisma,ta,cura de herida,hemostaza,inmovilizaciones....... ;D
voi?
BAFTAAAAAAAAAAA!!!!!!!

Offline craciunmariana

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
« Răspuns #1033 : 08 Februarie , 2010, 13:49:09 p.m. »
Ah,inca ceva cine a plecat din Ro cu copii poate sa-mi spuna cum sa acomodat copilul la scoala cu colegii........si cu invatarea limbii spaniole?

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1034 : 08 Februarie , 2010, 13:55:41 p.m. »
ce frumos ai scris mariana :D sa speram ca iesim toate cu bine din examenul asta,si daca vor fi si exceptii sa mergem inainte cu capul sus si cu speranta ca mai devreme sau mai tarziu calvarul se va termina.caci stagiul practic imposibil sa nu il aprobam daca ajungem acolo.
bafta tuturor,cei cu examen,cei cu stagiu practic,cei in asteptare.............

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1035 : 08 Februarie , 2010, 13:59:56 p.m. »
mariana,copii sunt f receptivi cand e vorba de invatarea unei limbi straine,asta nu e problema.cu nivelul educational iar nu e o problema,copii din ro sunt mereu matriculati in ani superiori decat cei de acasa.cat despre colegi sunt cazuri si cazuri.nepotica mea avea si dusmani(nu ma joc cu tine ca esti romanca...)dar avea si prietene ffff bune cu care impartea tot ;) .

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #1036 : 08 Februarie , 2010, 15:13:23 p.m. »
AM PRIMIT SCRISOAREA. MERG IN TOLEDO. BAFTA LA TPATE

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1037 : 08 Februarie , 2010, 15:15:25 p.m. »
mariana nu stiu ce varsta au copii tai,(sa-ti traiasca!!!),dar este normal sa nu vor sa se mute,au prieteni,colegi...dara daca te gandesti la ei,ca vor suferi din cauza schimbarii nu trebuie sa te preocupi prea mult,desi inteleg ca este ceva normal,dar copii se adapteaza mai repede decat noi adultii ;) le va fi greu la inceput dar apoi nu vor mai vrea sa plece in romania,cunosc multe cazuri.cat despre faptul ca veti fi "romani"este discutabila....depinde de oamenii ce-i veti intalni...eu personal nu m-am simtit niciodata indepartata,dimpotriva,mereu am fost tratata cu amabilitate,ajutata mai mult de spanioli decat de romani  :( .asa cum ai spus daca iti vezi de treaba ta...dar sigur ca sunt si cazuri nefericite,si eu am auzit...dar hai sa fim realisti mariana....in romania desi esti acasa nu intalnesti oameni si oameni?
orice decizie vei lua sa fii sigura ca este cea mai buna si sa nu regreti niciodata ;)
eu iti doresc multa bafta,curaj si daca te hotarasti sa pleci pe drumul asta anevoios.....muuuuulta rabdare!!!!
te pup.

Offline cristinat

• Plutonier
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #1038 : 08 Februarie , 2010, 15:47:29 p.m. »
Am primit scrisoarea si ne vedem in Valencia!!!!
am de gand sa sau un ultim repaso si ce-o vrea Dumenezeu!!!!
va doresc multa , multa bafta si incredere in voi!!!
am prieteni spanioli care au dat examene de opozitii si alte cele si m-au sfatuit sa fiu concisa in raspunsuri ca nu vor sa te incurci si sa o lungesti-vor sa dai raspunsuri firme si la obiect asa ca aveti grija!!!!de multe ori raspunsul e simplu si nu asa de complicat cum pare!!!!in fine-vom vedea noi!!!!
va anim sa intrati pe forum sambata si duminica si sa va spuneti opiniile despre examen!!!sper sa ne auzim cu bine!!!!
Ptr. Ramona Elena-cred ca o sa iti lipseasca forumul dupa ce vei lua examenul ca eu sunt convinsa ca o sa il iei!!!!esti cea mai activa dintre membri!!!!!!si demna de admirat cu toate informatiile pe care le aduci!!!!!
va pup!!!!hai ca ce-a fost mult a trecut!!!!!! :-* :-* :-*

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #1039 : 08 Februarie , 2010, 16:01:33 p.m. »
Mai Ramona,sper sa nu ne abandonezi dupa ce vei lua examenul(pt. ca sunt sigura ca o sa-l iei)  ;) nu numai ca ai venit cu informatii utile pentru toata lumea,insa ai dat multe sfaturi si ai sustinut pe toata lumea cu o vorba buna.Eu personal iti multumesc din suflet ;)
Inca ceva foarte,f,f,important:voi stiati fetelor ca Ramona a infiintat practic acest forum,impreuna cu "neacsu"nu stiu cine este si imi pare tare rau ca nu a mai postat...sau poare se "ascunde"sub alt nume ::)
Iti multumim Ramona-"diaconu" ;)pupici :-*
Fetelor va doresc sa aveti muuuulta bafta si sa-i eclipsati pe spanioli cum spunea Ramona ;D
« Ultima Modificare: 08 Februarie , 2010, 16:08:00 p.m. de tila »

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1040 : 08 Februarie , 2010, 16:34:41 p.m. »
tila( narcisa:) ) ce dragut din partea ta ....ma bucura tare mult cand citesc asa mesaje,ma mai destind un pic cu tot stresul asta :'( .eu nu va abandonez de fel....nu scapati de mine asa usor ;) doar ca din pacate birocratic vorbind nu cred ca o sa mai pot ajuta pe nimeni,pentru ca s-au schimbat mult lucrurile...dar pentru o vorba buna,incurajare,sustinere,voi fi mereu aici ;).
chiar vreau sa multumesc din suflet SPANIAROMANEASCA,pentru ca datorita acestui site am cunoscut fete MINUNATE!!!si sunt convinsa ca dincolo de acest forum vom lega prietenii frumoase :D .

betty te vad conectata...nu ai mai postat nimic in ultima perioada...desi ne-am "ciondanit" un pic eu iti simt lipsa pe forum...sper ca esti k,spor la invatat si muuuulta bafta si tie!!!
pupici....pupici!!!

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #1041 : 08 Februarie , 2010, 17:04:50 p.m. »
Da citesc cred ca de cel putin 10 ori pe zi forumul il am aprins tot timpul sint foarte stresata ptr mai ales cu rolplaying.Ma gindesc ca mai sint 4 zile si nu pot sa-mi imaginez ce ar putea sa-mi cada ,sper sa nu ma fac de ris.Sper din tot sufletul ca toate care sintem pe forum sa li se recunoasca odata titlul(ma refer si la cele care au dosarul la m.s.) si ptr cine vrea sa si-l recunoasca.VA DORESC MULTA BAFTA si poate ne vom vedea macar cind iesim la pensie si sa ne aducem aminte de perioada asta de stres.Ar fi frumos sa ne intilni exact ca la reuniune dupa 10 ani de liceu sa ne intilnim toti care au scris pe forum ar fi grozav.Am inceput sa visez ca sa mai uit de stres. :)

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #1042 : 08 Februarie , 2010, 17:28:28 p.m. »
Buna terapie Betty  :DSi mersi de incurajari.Eu sunt prima care ma inscriu la intalnirea de 10 ani,insa nu ti se pare cam mult pana atunci?  ::)Mie mi-ar placea sa ne intalnim mai repede atunci cand vom fi Enfermere Responsable ;D
« Ultima Modificare: 08 Februarie , 2010, 17:30:06 p.m. de tila »

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #1043 : 08 Februarie , 2010, 17:32:24 p.m. »
sintem foate raspindite in toata Spania eu sint in Madrid tu esti in valencia sau prea aproape si daca reusim nu o sa avem timp de intilniri trebuie sa lucram si etc.eu cred ca ar fi mai bine cind iesim la pensie asa copii sint marii nu mai obligatii cu ei noi avem timp sa mergem la mare si sa ne amintim despre perioada asta,iar visez.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #1044 : 08 Februarie , 2010, 18:35:00 p.m. »
hei..cei cu galagia asta ??..pe mine nu ma baga nimeni in seama? si eu sunt de cel putin 2-3 ori pe zi pe acest forum..dar acunsa...azi dimineata la ora 7 nu era nimeni conectat...se poate una ca asta! ;)  eu stiam ca Diaconu este Ramona si chiar am admirat faptul ca din 2006 pana acum a ramas fidela acestui forum si nu l-a abandonat...dar de neacsu..nu stie nimeni nimic?
  mariana, un pic mai tarziu iti spun si eu povestea fetitei mele (de 10 ani) rupta din mijlocul bunicilor si a prietenilor din Romania...noi suntem de cateva luni aici si totul este ,,proaspat,, dar din pacate nu am timp acum..revin peste vreo doua ore!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1045 : 08 Februarie , 2010, 18:43:08 p.m. »
ninaaaaa!!!cum nu te bagam in seama...si tu esti sufletul forumului  ;) .da eu la inceput eram "diaconu" dar nu stiu cum am facut ca nu am intrat o perioada si am uitat parola  :( .in zadar am incercat sa o recuperez ca nu am reusit...dar important este ca sunt aici si cristinat nu o sa-mi lipseasca forumul chiar daca iau examenul(da Doamne!!!!)pt ca am sa continui sa intru sa incurajez fetele cu dosare nerezolvate...doar nu ne vedem cu saci in caruta si le abandonam nu? ;)
cristinat ne vedem la examen  ;) imi scriu in frunte ramona ca am inteles ca sunt si alte nationalitati la examenul asta...sau ca la aeroport cu numele pe o hartie  ;D

mariana am vrut sa ma fac psiholog dar prea tarziu...acum sunt asistenta si iubesc meseria asta  ;)

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #1046 : 08 Februarie , 2010, 20:24:38 p.m. »
buna seara la toate fetele :-*cand deskid calculatorul,dimineata,citesc ziarul un pic de la mine din oras ;)apoi intru pe forum sa citesc ce ati mai scris,si pt asta va Admir pe toate in special Ramona(capitan)cu link-urile ce le postezi si la fel celelalte fete ce au postat, sunt ff bune le-am copiat si yo sa le am pt viitor(ca sunt in tramite de Recunoastere la ms Bucuresti)ca mi-or prinde bine si fff bine,,ce sa va mai zic?yo sunt cu inima  cat un purice cand ma gandesc ca mai e un hop si vine ziua cea Mare si ma simt si sunt in aceasi unda cu voi(adica alaturi)plina de emotii nuj dc?poate ca ne-am cunoscut si spus ofuriile aici si sa ne simtim asa de aproape si unite :'( :-*sper sa continuam sa vb pe acest forum si cum zicea si betty sa ne intalnim peste 10ani(dar e prea tarziu) DE acord cu Tilla--aaaaaaaa yo as fi de acord sa infiintam un club al,,ASISTENTELOR FARA FRONTIERE,,SI CAPITAN S-O DESEMNAM PE Ramona ;D :-*(ce parere aveti) ,,mult a fost putin mai este,,yo va doresc din tot sufletul multa BAFFFFFFFFFFTAAAA( deja si acu cand va scriu am emotii )si sa dea domnul sa iesiti de acolo cu capul sus si cu notele mari(sau punctele)va pooooooop pe toate si sper sa fiti duminica pe forum sa se umple paginile de vb voastre si sa ne relaxam un pic.SUCCESSSSSSS :-* :-*SUNT ALATURI DE VOI  SI VA IMBRATISEZ. :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #1047 : 08 Februarie , 2010, 20:58:35 p.m. »
,,acunsa,,...auzi la mine! "ascunsa" am vrut sa scriu...hai ca-mi dau doua palme!

acum ca am obrajii "imbujorati" sa va povestesc de fetita mea (apropo, avem voie sa deviem de la subiect? ??? ):

Nu i-am cerut acordul cand am hotarat sa ne mutam aici, in Spania si nu va spun ca am bocit mai mult decat ea cand isi lua ramas bun de la d-na invatatoare si de la colegi. Ea vroia si parca nu vroia sa se mute dar saraca nu avea incotro...Odata ajunsi aici am intampinat probleme la inscrierea copilului caci trebuia sa intre in clasa a 4-a insa a sarit peste un an si au bagat-o in clasa a 5-a. Am dramatizat atunci mai mult decat trebuia si chiar daca am avut o intrevedere cu un oficial de la minister pentru a-i explica ca fetita nu stie nici macar un bob de spaniola ( sa nu o bage in a5-a)a ramas tot ca ei...prima zi de scoala a fost traumatizanta mai mult pentru mine...obisnuita in Romania cu festivitatea de deschidere a anului scolar ..aici am intrat ca oile in clasa! DAr  socul pentru mine a fost cand a intrat in clasa si a fost asezata langa o colega mai mare de 3 ori decat ea..si-n inaltime si in latime ;D.... acum imi vine sa rad dar in ziua acea am plans acasa de nu am mai putut! ramasesem cu imaginea copilului meu lasat printre straini si abia asteptam sa vina ora la care sa o pot lua de la scoala! nici sandwich nu i-am pus caci am crezut ca nu se fac ore in prima zi..ca-n Romania! Mi se rupea sufletul pentru copil! Avea o viata mai mult decat perfecta in Romania cu prieteni multi, doua  bunici care o adorau si care abia o asteptau in vacante iar noi am rupt-o din raiul ei si am adus-o aici...
  Avem 5 luni de cand suntem aici si nu am auzit-o nici macar o data sa zica ca vrea inapoi in tara natala si asta pentru ca aici il are pe tati langa ea (sotul meu a fost mai mereu plecat si nu a vazut-o crescand); usor... usor si-a facut prieteni si aici cu toate ca cei din Romania au ramas in sufletul ei (vorbeste des pe mess iar eu ma emotionez mereu cand isi spun "mi-e atat de dor de tine!"). Si cu toate ca a sarit peste un an vreau sa va spun ca este excelenta la matematica si foarte buna la celelalte materii...vorbeste spaniola de parca s-a nascut aici si de multe ori eu o intreb eu ce inseamna aia...si ailalta. Si ca sa vezi ce inseamna sange de roman: ii place sa citeasca foarte mult insa carti in limba romana..asa ca noi trebuie sa trimitem bani in tara sa ni se trimita carti de acolo..sper ca in curand sa treaca pe povestile in limba spaniola! Mai greu e pentru mine ..nu m-am uitat la telenovele niciodata si spaniola nu face parte dintre "idiomele" mele preferate si al naibi daca vrea sa se lipeasca de mine!

« Ultima Modificare: 11 Februarie , 2010, 10:17:16 a.m. de admin »

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #1048 : 08 Februarie , 2010, 21:09:32 p.m. »
acum am vazut am avansat in grad...ufff..ce ma umflu in pene! tila, e pe bune treaba cu dosarele..azi am primit confirmarea ca dosarul meu a primit un numar si este la verificat! nu stiu cat o sa dureze dar eu sunt incantata ca au inceput sa lucreze si cei de la ms!

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #1049 : 08 Februarie , 2010, 22:20:43 p.m. »
Doamne Nina,m-ai facut sa plang.Vorbesc foarte serios.
Imi aduc aminte de copilul meu care acum e in clasa a treia.Am venit in 2007,in iulie si in toamna a intrat la scoala,clasa intai.Nu stia o boaba spaniola.Nu stia nici macar sa spuna ca vrea la baie.Dragul de el..Il invatasem sa spuna"quero ba&ntilde;o"sau "quero agua".Venea acasa si imi spunea ca scrie ce scrie doamna pe tabla,dar nu intelege.Profesorii le vorbeau in valenciana.
Nu mai vorbesc de faptul ca aici se invata sa scrie inca de la gradinita,iar el nu stia bine sa scrie.M-am gandit ca e mai bine sa invete cu toti copii odata,insa ei deja stiau sa scrie in valenciana.Ne-am chinuit cu dictionare de castellana, romana si valenciana.Un calvar...
In Romania la fel bunicii se certau care sa-l ia de la gradinita si la care sa stea mai mult..Au trecut aproape 3 ani,insa prieteni nu are decat la scoala,pt. ca in timpul liber trebuie sa stau cu el in parc,sa-l supraveghez,nu-l pot lasa singur.Plus de asta,merge la scoala de la 9 dimineata si il iau la ora 5 seara.Are multe lectii si uneori trebuie sa pregatim examenele din cursul saptamanii,nu prea are timp de joaca,
Acum sunt mandra de el cand il vad ca-mi vorbeste castellana,valenciana si engleza,dar ma simt vinovata ca i-am rapit copilaria pe care o avea in Romania,alaturi de bunici si prieteni....
« Ultima Modificare: 08 Februarie , 2010, 22:23:04 p.m. de tila »

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #1049 : 08 Februarie , 2010, 22:20:43 p.m. »