Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579890 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Lunera

• Vizitator
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #1170 : 14 Februarie , 2010, 12:46:39 p.m. »
Noua ne-au spus ca ei corecteaza repede,intr-o saptamina sint gata,apoi trimit rezultatele la Madrid,voua ce v-au spus? Precis vor afisa listele in pag web,sper sa nu intirzie prea mult...

Offline doinelia

• Plutonier
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #1171 : 14 Februarie , 2010, 13:26:14 p.m. »
Buna fetelor,eu cred ca la proba practica deja s-au pus notele ira la teorie nu stiu ce sa zic dar cred ca nu se lasa testele necorectata pana luni,ar fi trebuit sa le corecteze de sambata de cand am terminat,ca doar acelor examinatori li s-a platit ziua de sambata.Asa ca eu ma astept ca in 2-3 zile sa le afiseze pe pagina web.Sa avem bafta si sa luam toate.Ptr fetele care vor pagina de teste afisez paginahttp://www.auxiliar-enfermeria.com/.Testele de la examen au fost selectionate din toate intrebarile ce apar in acest site.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #1172 : 14 Februarie , 2010, 14:02:29 p.m. »
 :-* :-*BRAVO..BRAVO..SI IAR BRAVO..FETELOR SI CUM SE ZICE ACUM MAI NOU LA NOI,,JOS PALARIA ,,PT VOI,ATI FOST SUPER, ;)YO CRED CA O SA-L LUATI TOATE,DUPA CUM AM CITIT AICI SI CUM V-ATI DESCURCAT(CU MICI ERORI)CARE AU FOST DE EMOTII SUNTETI TARI(MA REPET)SI CUM, ZICEA DANA CA AU FOST FETE CA NU STIAU SA FOLOSEASCA UN PERFUZOR(ASTA-I CAM DE RASUL-PLANSUL)NU VREAU SA JIGNESC PE NIMENI..RAMONA NU TE MAI STRESA DE ACUM CA ORICUM IL VEI LUA DUPA CUM AI SCRIS TU AICI DE CEEA CE AI FACUT,SI DE RESTUL FETELOR LA FEL MA BUCUR,,DEVERDAT SOIS MAS LISTAS,,VA POOOP :-* :-*PE TOATE...SI ACU LA FIESTA,CA O MERITATI!!! ;) ;)
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline nusa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #1173 : 14 Februarie , 2010, 14:51:48 p.m. »
Fetelor felicitari pentru curajul vostru,eu cred ca toate veti trece examenul, fiti optimiste :D

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1174 : 14 Februarie , 2010, 15:45:29 p.m. »
eu am zis ca daca in sfirsit imi da recunoasterea,voi face o copie marita si mi-o pun in rama,la capul patului,poate asa voi reusi si eu,in sfirsit,sa dorm mai linistita....dupa 5 ani de usi inchise,cred ca merita,nu?

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #1175 : 14 Februarie , 2010, 17:33:43 p.m. »
BUNA FETELOR,
IN SFIRSIT A TRECUT CE A FOST MAI GREU ,... ACUM SA ASTEPTAM REZULTATELE .EU AM DAT IN MADRID ,SUPRAVEGHETORII AU FOST FOARTE CUMSECADE ,PROBELE PRACTICE USOARE DAR SA VEDEM CUM STAM LA TEORIE  CACI CU INTREBARILE DE OPOSICIONES... :o .EU SINT INSA DESTUL DE OPTIMISTA  :D :D...MA GINDESC CA DIN 65 DE INTREBARI AM FACUT ACOLO 20-25 ,DUPA CARE CAZUL CLINIC CU DIABETUL APROAPE 70 LA SUTA IAR PRACTICA NU-MI E FRICA PENTRU CA EU CRED CA AM FACUT DESTUL DE BINE (DACA NU F BINE ).
 SPER DIN TOT SUFLETUL SA LUAM TOATE ACEST EXAMEN CA PREA NE-A MINCAT ZILELE...VA PUP SI VA DORESC LA TOATE SA PRIMITI VESTI BUNE. ;D ;D ;)

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1176 : 14 Februarie , 2010, 20:18:59 p.m. »
ptr dy:rol playing e o tehnica de escenificare,un fel de teatru-o persoana are rolul de pacient iar alta de asistenta Asa am facut noi,a trebuit sa primim o pacienta,sa-i punem intrebari despre boala pe care o avea,regimul alimentar,daca fumeaza,bea,sa-i dam sfaturi sa se lase de fumat,sa faca mai mult exercitiu fizic,etc.
Tot ceea ce ai vazut pe forum-NANDA,GORDON,plus toate testele le gasesi pe internet,trebuie doar sa pui-test enfermeras si-ti apar multe pagini.Iti doresc succes si daca mai vrei sa sti ceva, scrie.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #1177 : 14 Februarie , 2010, 22:18:00 p.m. »
Buna,fetele.Eu abia acum am reusit sa intru sa va felicit,insa niciodata nu este prea tarziu nu?  ;)Felicitari inca o data pt. curajul vostru si pt toate informatiile pe care le afisati,multumim mult.
Ramona tu esti geniala, si ca si cu scrisoarea,tu afisezi totul cu lux de amanunte :-*
Am citit tot ce ati scris "pe nerasuflate"si uf...ce ne-o astepta si pe noi :'(

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1178 : 15 Februarie , 2010, 07:16:53 a.m. »
la proba practca se pune mare accent pe dialogul cu bolnavul,si pe condtii de igiena,asepsie,etc.asa ca sa vorbiti cu pacientul,sa-l identificati,sa verificati fisa,sa scrieti tot ce faceti in fisa,etc.Iar la role playing,tot cam asa.Vorbit cu pacientul si incercam sa scoatem de la el cit mai multe date.Oricum,din grupa mea toate am trimis-o la medic pe "deprimata de Rosalia".si ne-au spus sa ne obisnuim sa actionam si singure,cu toate ca le spusesem ca la noi nu exista consula de enfermeria pt asa ceva.si ca intotdeauna e medicul cel care il vede primul pe pacient.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #1179 : 15 Februarie , 2010, 10:46:47 a.m. »
pe tenerife deja au postat rezultatele pe pagina ministerului.sunt 2 persoane apte.tot cu nr de dosar sunt identificati!felicitari!!!!!!inseamna ca vor posta pe site rezultatele din toate centrele...ce stres...nu am rabdare ;D
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #1180 : 15 Februarie , 2010, 11:11:51 a.m. »
Intradevar au aparut rezultatele de Tenerife !!!! Dar numai doua apte !!!!! Si vedeti ca nu mai apar listele cu cite au patricipat la proba ? Deja sint panicata .....  poate o avea grija D-zeu de noi ... e singurul .. 

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #1181 : 15 Februarie , 2010, 11:21:00 a.m. »
BUNA FETELOR ,
 UNDE ATI VAZUT ...IN CE PAGINA CA EU NU GASESC :o :o

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #1182 : 15 Februarie , 2010, 11:29:11 a.m. »
In aceeasi de la Ministerul de Educatie - mec.es

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #1183 : 15 Februarie , 2010, 11:36:36 a.m. »
GATA ,AM GASIT ...DUPA CITE IMI ADUC AMINTE ,AM FACUT UN CALCUL CU CELE CARE TREBUIAU SA SE PREZINTE LA EXAMEN SI ERAU IN TOTAL 191 DIN CARE:
  MADRID 112
  ISLAS BALEARES 16
  ZARAGOZA 11
  SEVILLA 11
  CANTABRIA 4
  BARCELONA 44
  PAIS VASCO 12
  CASTILLA LA MANCHA 24
  ..... SI ASA MAI DEPARTE ...MA GINDESC CA AVIND PUTINE DE CORECTAT LE-AU CORECTAT DEJA PE CELE DIN TENERIFE. DOAMNE AJUTA SA LE CORECTEZE MAI REPEDE PE TOATE SI SA PRIMIM VESTI BUNE. :-[ :-[

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #1184 : 15 Februarie , 2010, 12:41:05 p.m. »
BUNA FETELOR ,AM GASIT LISTA UNDE AVEAM NOTAT CENTRELE SI NUMARUL DE CANDIDATI....IN TENERIFE LA "EUE ...CANDELARIA" AU FOST 3 CANDIDATI DIN CARE AU APROBAT 2.

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #1185 : 15 Februarie , 2010, 12:42:48 p.m. »
DOAMNE AJUTA CA SINT MAI NERVOASA ACUM DECIT IN ZIUA EXAMENULUI :o :o :o ;D ;D

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #1186 : 15 Februarie , 2010, 12:46:00 p.m. »
Interesant este ca eu m-am uitat iarasi pe lista unde se arata cum e impartit punctajul... si scrie ca la scris, la cazul clinic, sunt 2,5 puncte, iar eu pe fisa am adunat sutimele scrise si-mi dadea parca un punct. Pe site scrie ca grila e notata cu 1,5 puncte. Nu mai inteleg nimic! Of... asta e!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1187 : 15 Februarie , 2010, 12:51:15 p.m. »
da kali si eu m-am uitat acasa si am vazut ca la caz dau 2.5 puncte...nici eu nu stiu ce sa mai inteleg.daca este asa nu am mari sperante ca nu am facut cine stie ce la caz :( si rezultatele din tenerife cred ca le-au postat deja pt ca au fost putini candidati..posibil ca le-a si zis pe loc daca sunt apti sau nu!unde am fost multi candidati probabil va mai dura ceva timp pana sa comunice!!!tot nu am scapat de stres.pana acum era stresul examenului...acum stresul asteptarii rezultatelor!!!  :'(

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1188 : 15 Februarie , 2010, 12:52:09 p.m. »
Problema este ca ei nu au fost parolisti... au zis ca ne dau doar din enfermeria, iar ei au dat si legislatie, ceea ce implica un temario pentru asta. Ma refer ca sunt multe care nu au acces la net zilnic sa fi facut teste de oposiciones... si multe care au crezut vorbele celor de la Minister. Pacat! Majoritatea care vor pica, probabil va fi din cauza testului scris... Fericite vor fi cele care au facut pe net teste de oposiciones!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1189 : 15 Februarie , 2010, 13:02:04 p.m. »
Da, Ramona... daca e punctat cazul cu 2,5 puncte... eu habar nu am de diabet. In Romania nu am invatat sa facem asa ceva. Si nici pe net nu am gasit ceva asemanator. Plus ca unele lucruri nu le-am putut traduce bine. Stiu mai mult decat sigur ca  intrebarile despre legislatie le-am gresit (nu prea-s buna la invatat pe de rost, fara logica... zic asta pentru ca le-am facut o singura data pe net, apoi am crezut ce au zis fetele care au vb cu cei de la Minister). Din restul... cine mai stie! Dar nici nu le mai caut... fie ce-o fi! incerc sa nu ma gandesc!

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #1190 : 15 Februarie , 2010, 13:14:07 p.m. »
Deci sa cred ca voua nu v-au dat noua punctuatie , dupa noua organizare de examen ?
In Baleares , ne-au facilitat o copie dupa pagina primita de ei cu punctuatie schimbarile aparute , mai ales ca aveam 65 de intrebari - iar in informatia noastra erau 33 - si ca in baza acestei pagini daca vrem sa reclamam putem sa o facem , pentru ca nu contrasteaza deloc ; In proba teoretica , au pus 65 de intrebari iar intrebarea 29 era anulata , deci nu era nevoie sa raspundem , ne-au specificat din start ; Punctuatia pentru aceasta proba e de 3 puncte ; Cazul clinic - cu durata de 30 min - puncteaza 1 punct - iar in totalitate aceasta proba , poti fi apt incepind cu 1 punct ;
La practica : - rpl playngul -avea 15 minute si o punctuatie de 2 punte , punctind 10 item cum zic ei ;
iar la procedimientos care erau 3 -in loc de doua - acordau 4 puncte si apuntau la fel 10 item pe fiecare tehnica ;
Acumulat , zic ca esti APT incepind cu 5 puncte , dupa cum apare pe tabelul dat de ei , dar fiecare in parte specifica ca esti apt dupa 4 puncte - 1 de teorie si 3 de practica ; sa cred ca 1 punct ni-l dau din oficiu ?
In sfirsit , emotiile adevarate incep acum ; Daca n-as fi `pierdut timp in a invata nu mi-ar fi parut rau ; acum cine stie cum vor proceda cu noi ! Succes tuturor si .... tranquilidad daca se poate , ca eu nu mai am chef de nimic ...

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1191 : 15 Februarie , 2010, 13:19:05 p.m. »
In nici un caz nu ne vor da vreun punct din oficiu! Noua nu ne-au aratat noua punctuatie! Cand le-am zis ca ne-au anuntat pe site ca vom avea 30 de intrebari la grila, au zis ca nu au primit asa ceva. Ne-au zis in schimb ca daca luam 1 punct la scris, ca sa trecem ne trebuie 4 la practica. Atat!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1192 : 15 Februarie , 2010, 13:20:13 p.m. »
asta m-a suparat si pe mine...au zis una si au facut alta!!!nu mi se pare corect!!!noroc de fetele care au facut teste...si eu care chiar am postat cateva teste de oposiciones dar nu m-am mai uitat peste ele ...cum au spus ca dau numai intrebari de enfermerie....ce rau imi pare...sa nu iau examenul pt o tampenie :(

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1193 : 15 Februarie , 2010, 13:24:43 p.m. »
Ei... acum nu mai putem schimba nimic! Macar ma bucur ca la practica nu ne vor pune intrebari din legislatia spaniola sau administratie. Acolo probabil vom face doar tehnici, pentru ca am intrebat pe aici asistentele si au zis ca nu se foloseste diagnosticul de enfermeria sau analiza de caz. Asa ca acolo vom trece toate in scurt timp! Pacat doar de timpul pierdut!  :(

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #1194 : 15 Februarie , 2010, 13:39:34 p.m. »
Foarte rau ca nu v-au anuntat nimic , sau sa va faciliteze o copie dupa noua organizare de examen ; noua ne-au spus daca vrem sa sustinem probele sau nu , pentru ca erau constienti si cu hirtiile noastre in fata ca nu e corect !!! Binenteles ca nu am zis nu , ca oricum nu mai aveam ce face .

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1195 : 15 Februarie , 2010, 14:08:10 p.m. »
Eu, oarecum, ma asteptam sa ne minta! Am patit-o de f multe ori aici... Dar una e sa te minta X-ulescu, care de multe ori isi spune si prieten, alta e sa te minta o institutie. Si avem si dovada, negru pe alb, pe site-ul lor! Asta zice cat de mult pun ei accent pe sinceritate! Si mai cerem Romaniei multe, care e in urma civilizatiei cu zeci de ani din cauza educatiei comuniste, a coruptiei, cand o tara ca Spania nu este un exemplu.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #1196 : 15 Februarie , 2010, 14:11:52 p.m. »
fetelor, tot raul spre bine! da-l incolo de examen si daca nu-l luati nu e capat de lume...ganditi-va ca la proba practica va fi mai bine in sensul ca intrati in contact cu sistemul lor de sanatate si poate facand practica printre ei mai apar si oportunitati in ceea ce priveste locul de munca.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #1197 : 15 Februarie , 2010, 14:13:25 p.m. »
Haideti fetelor capul sus ce a fost greu a trecut,emotii,asteptari,ani,usi inchise si raspunsuri in aer... ::)
Eu am fost azi la scoala de enfermerie cunosc o profesoara si secretaara de acolo sa ma lamureasca,in final care este tematica,si ce se cere la examene.
ce este cu "nanda-panda"lor ca eu sunt buimacita de cap..
Mi-au dat un link,o sa-l afisez mai jos.Stiau de examen pt. ca au fost si reprezentanti de aici,Si le-am spus ca examenul a fost dificil pt ca nimeni nu se astepta la atatea intrebari si mai ales din legislatie,administratie...Mi-au spus ca e normal pt ca si ei trebuie sa fie la curent cu noile legi de ex.legea avortului.Si ca atunci cand profesezi intr-o alta tara e normal sa stii legiile ei..
aici aveti link-ul:
http://www.juntadeandalucia.es/servicioandaluzdesalud/hrs/enfermeria_2003/planes_cuidados2004.htm

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #1198 : 15 Februarie , 2010, 14:18:27 p.m. »
de Betty nu mai stiti nimic?....ce o fi facut?
Si din Cantabria chiar nu e nimeni de pe forum (nici macar printre vizitatori)? Au fost 4 ..sunt curioasa cate o sa ia examenul.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1199 : 15 Februarie , 2010, 14:19:19 p.m. »
desi sunt foarte suparata...incerc sa vad partea pozitiva a examenului scris.fiind mai multe intrebari am avut mai multe sanse de a obtine punctaj mai mare tinand cont ca pana la urma au stabilit sa puncteze grila 3 puncte si cazul clinic 1 punct(sa speram ca este asa si nu este alta minciuna de a lor).daca puncteaza grila 3 puncte atunci nu imi fac probleme pt ca la 20 de intrebari tind sa cred ca am raspuns corect pt a scoate punctul.si daca ma gandesc logic...cum trebuiau sa fie 30 intrebari punctate in total 1,5...atunci fiecare intrebare puncta 0,05.daca se pastreaza punctajul de 0,05 pt 60 de intrebari(5 erau de rezerva)atunci rezulta ca la grila trebuie sa acorde 3 puncte.poate totusi a fost in beneficiul nostru sa primim 65 de intrebari ;)

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #1199 : 15 Februarie , 2010, 14:19:19 p.m. »