Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: asistenti medicali in spania  (Citit de 1579904 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
Rspuns: asistenti medicali in spania
« Răspuns #1200 : 15 Februarie , 2010, 14:23:20 p.m. »
Sa stii ca m-am gandit si eu mult la asta! Adevarul este ca se invata f mult despre aparatura moderna sau tehnici facute cu instrumente care nu prea le vezi in Romania! Eu cand am vazut ca sunt atatea pansamente speciale pentru arsuri sau diferite rani, unguente speciale pentru diferite tipuri de ulceratii... nu mai zic ca acasa f putine spitale lucreaza cu vacutainere pentru analize. Nu stiu acum ce s-a mai schimbat... dar pe vremea cand am invatat eu sa curat o rana, nu se facea decat cu apa oxigenata si rivanol... Imi vine sa rad cand ma gandesc ca, in urma cu un an, am intrat intr-un spital si cand am vazut saloanele am avut impresia ca am nimerit intr-un hotel!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1201 : 15 Februarie , 2010, 14:30:23 p.m. »
Haideti fetelor capul sus ce a fost greu a trecut,emotii,asteptari,ani,usi inchise si raspunsuri in aer... ::)
Eu am fost azi la scoala de enfermerie cunosc o profesoara si secretaara de acolo sa ma lamureasca,in final care este tematica,si ce se cere la examene.
ce este cu "nanda-panda"lor ca eu sunt buimacita de cap..
Mi-au dat un link,o sa-l afisez mai jos.Stiau de examen pt. ca au fost si reprezentanti de aici,Si le-am spus ca examenul a fost dificil pt ca nimeni nu se astepta la atatea intrebari si mai ales din legislatie,administratie...Mi-au spus ca e normal pt ca si ei trebuie sa fie la curent cu noile legi de ex.legea avortului.Si ca atunci cand profesezi intr-o alta tara e normal sa stii legiile ei..
aici aveti link-ul:
http://www.juntadeandalucia.es/servicioandaluzdesalud/hrs/enfermeria_2003/planes_cuidados2004.htm

Da, Tila, ai dreptate! Dar noi, de unde sa stim ce legi sa invatam, daca nu ne-au dat o tematica, cu toate ca am cerut-o? E la mintea cocosului, ca atat timp cat termini o scoala intr-o alta tara, nu ai cum sa stii legile din tara unde te duci sa profesezi! Si cand ne-au spus ca vor fi doar intrebari din practica de enfermeria, asta nu a fost o minciuna? Si cand s-a schimbat notarea, nu trebuia sa ne anunte? Era obligatia lor! Sa fim sinceri... daca li se intampla aceasta unor asistenti din nordul Europei sau Americanilor, Ministerul Educatiei se trezea imediat cu plangere la tribunal! Am dreptate?

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #1202 : 15 Februarie , 2010, 14:57:27 p.m. »
Da ai perfecta dreptate,dar cu cine sa te certi? >:(Ne conformam la legile lor,la conditiile impuse de ei.Cum spunea Ramona.poate ca a fost mai bine asa cu punctajul..
Eu cred ca ei au interesul sa scape cat mai repede de noi in sensul ca pt ei ar fi mai bine sa aprobe cat mai multi,nu vad nici un interes din partea lor sa nu ne dea recunoasterea.Este criza,dar dupa aceia fiecare se descurca in cautarea unui loc de munca...Asta e parerea mea..

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 24
« Răspuns #1203 : 15 Februarie , 2010, 15:02:58 p.m. »
salutare fetelor!
eu cred ca nu exista o fata care sa nu fie dezamagita de felul in care au procedat cu noi de la bun inceput!
nu stiu cum o sa fie notarea testului scris ,dar nu stiu daca ati observat ca la cazul clinic punea in paranteza la fiecare  chestie pe care trebuia sa o rezolvam (0.5 puntos). habar nu am ce o sa faca . oricum in Barcelona nu stiau ca noua ni s-a spus ca o sa fie 30de intrebari . eu i-am aratat scrisoarea ca o aveam cu mine si i-am spus ca si in pagina ministerului e aceeasi informatie. o dat din umeri,o recunoscut ca nu e corect si o zis ca o sa notifice la minister si atit.  o recunoscut si ei ca testu e foarte greu! o mai zis ca nu pun accent pe scris ; ca e f. importanta practica...da eu ,sincer, nu mai stiu ce sa cred.  ne-au spus atitea  minciuni  ca zau nu mai stii ce sa crezi! si cind ma gindesc ca am sunat de atitea ori si mi-au spus ca o sa fie 30 intr, ca nu o sa fie grele, "ca nici nu se pot compara cu oposiciones.".ca pe ei ii intereseaza profesionalitatea noastra ca de aia ii zice recnoastere profesinala..etc.. SI NU O DATA MI-AU ZIS ACELASI LUCRU!!!! Nu au procedat corect! da ce putem face ? sintem, la mana lor! sa speram din tot sufletu ca am facut de 1 punct si ca l-am luat toate! eu am facut curat si tot smotrulesc prin casa si nu i-mi gasesc locu! am fluturi in somac! deabia astept sa se termine asteptarea asta! sint mai stresata ca la examen! va pup pe toate si DOAMNE AJUTA!

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #1204 : 15 Februarie , 2010, 16:04:31 p.m. »
fetelor, in Tenerife au luat doua, dar poate a treia nici nu s-a prezentat....cate emotii....

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #1205 : 15 Februarie , 2010, 16:53:55 p.m. »
eu sunt innebunita...din 5 in 5 minute actualizez pagina de la minister doar doar apar ceva rezultate dar nimic
azi nu cred sa mai apara nimic...s-o fi terminat programul de lucru :(
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1206 : 15 Februarie , 2010, 16:56:11 p.m. »
dida eu nu am socotit punctajul de la cazul practic dar cred ca era 0,05...0.5 mi se pare prea mult.
nu este nicio fata pe forum care a calculat exact punctajul de la caz?

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #1207 : 15 Februarie , 2010, 17:04:33 p.m. »
Ramona , poate gresesc, da eu asa i-mi amintesc ! am impresia ca au fost 5 fraze de completat, ficare cu propozitiile ei. ! nu stiu ! ca de atita asteptare nu mai pot gindi bine! poate ca ma insel! adevaru e ca nu am calculat puctajul!in fine...! nu stiu daca vor mai afisa ceva azi ca la 5:30 inchid...parca!  cu groaza ma gindesc ca mai trebuie sa mai asteptam o noapte! asta e! pa pa ! :-*

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1208 : 15 Februarie , 2010, 17:10:08 p.m. »
Eu am calculat punctajul de la caz si a dat 1 punct. Numai ca... cine mai crede care e adevarul? Cum era replica aia cunoscuta din "Dosarele X": "Adevarul e dincolo de noi!"  ;D Acum fac haz de necaz!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1209 : 15 Februarie , 2010, 17:10:57 p.m. »
dida eu nu am socotit punctajul de la cazul practic dar cred ca era 0,05...0.5 mi se pare prea mult.
nu este nicio fata pe forum care a calculat exact punctajul de la caz?
buna,la cazul practic ,fiecare raspuns era punctat diferit,aveam punctajul scris la fiecare:erau si raspunsuri doar cu 0,05 si raspunsuri cu 0,25(cel mai mult)-cred ca era cel cu timpii de actiune ai insulinii rapide(cind face efectul,cind atinge ef,maxim,cite ore dureaza),pe urma,cred ca ar fi bine sa ne gindim un pic si sa vedem ca pe foile noastre scrie30 intrebari-45 minute si caz clinic 1h si 15 minute.eu cred ca e mai bine ca au fost mai multe intrebari si nu un caz pe care sa-l despicam in 7........ce ar fi intrebat despre un caz intr-o ora si 15?va dati seama???

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #1210 : 15 Februarie , 2010, 18:18:33 p.m. »
parca era si cineva de prin tenerife pe forum,nu?.....hei...felicitari!!!!

Offline corina39

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #1211 : 15 Februarie , 2010, 19:32:24 p.m. »
BUNA FETELOR,BINE CA ATI SCAPAT DE STRESUL EXAMENULUI!!!CINE A FOLOSIT ULTIMUL MANUAL DE ENFERMERIA?MERITA CUMPARAT???....CAT COSTA???....EU ASTEPT VESTI PENTRU INCEPEREA PRACTICII....NU AM FOST ASA CURAJOASA CA VOI,DEOARECE NU STAPANESC BINE LB SPANIOLA....VA PUP SI O SEARA PLACUTA!!!!

Offline dana26

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 23
« Răspuns #1212 : 15 Februarie , 2010, 19:52:47 p.m. »
buna seara fetelor  :-*  :-*felicitari celor din tenerife care au luat examenul si vroiam sa va intreb unde va uitati voi ca sa vedeti rezultatele?..stiu... pe site de la minister, la homologacion de titulos, dar unde anume?...oricum pana o sa aflu rezultatele asa o sa ma uit pe site de la minister  :o

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #1214 : 15 Februarie , 2010, 20:19:02 p.m. »
buna seara,fetelor.am si eu o intrebare.....stie cineva cati candidati au fost in tenerife?

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #1215 : 15 Februarie , 2010, 20:29:00 p.m. »
BUNA FETELOR ,SI EU AM INNEBUNIT DESCHIZIND PAGINA MINISTERULUI :o :o :o....RAMONA EU AM CALCULAT LA EXAMEN SI IMI DADEA 1 PUNCT CAZUL CLINIC ...IN TENERIFE AU FOST 3 CANDIDATI ....FETELOR DIN TENERIFE INTRATI PE FORUUUUUUUUUUUM ;D ;D ;D

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #1216 : 15 Februarie , 2010, 21:49:18 p.m. »
Buna,fetele am si eu o intrebare.Ce sunt cu codurile afisate la fetele din Tenerife pe sit-ul ministerului? :o
Cand primiti astfel de numere?Parca suntem cobai...
Am vazut de asemeni ca rezultatele o sa le primiti prin posta? :(

Offline dida.spa

• Sergent
  • **
« Răspuns #1217 : 15 Februarie , 2010, 22:02:13 p.m. »
Tila, acele numere reprezinta numarul fiecaruia de dosar(el numero del expediente) . . deci rezultaele se afiseaza pe numar de dosar,vezi doamne respectarea dreptului la protectia datelor.
FELICITARI FETELOR DIN TENERIFE! O noapte usoara sa avem !

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #1218 : 15 Februarie , 2010, 22:04:06 p.m. »
Perdon,fetele care au primit apt-ul o sa li se trimita acasa recunoasterea
Domnule "admin"nu se mai pot modifica mesajele,odata intrate pe forum?

admin: mesajele salvate pot fi editate timp de 5 minute, in cazul in care ati facut o greseala. Totusi daca doresti sa modifici ceva dupa mai mult timp, ma poti contacta pe mine si editez eu cum doresti. Sper ca am inteles intrebarea ta... pentru ca  nu este destul de clar , ce vrei sa spui exact prin "odata intrate pe forum" ?
« Ultima Modificare: 16 Februarie , 2010, 09:41:13 a.m. de admin »

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #1219 : 15 Februarie , 2010, 22:08:55 p.m. »
Pai,nr. meu de expediente e 1xxx,acolo vad 2007co...nu mai inteleg nik..

Offline dana26

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 23
« Răspuns #1220 : 15 Februarie , 2010, 22:21:45 p.m. »
saru'mana danadinu pt raspuns  :-*, acolo ma uitam si eu, dar nu actualizasem site  ;D...sper sa luam toate  :), nb si maine spor la  :o pe site, va pup!

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1221 : 15 Februarie , 2010, 22:26:31 p.m. »
Corina, manualul de enfermeria e f bun din punctul meu de vedere... numai ca costa (am inteles) in jur de 100 de euro. Chestia e ca unele intrebari din test nu au avut de-a face cu meseria in sine, ci cu legislatia si administratia medicala spaniola, ceea ce nu se gaseste in carte. Habar nu am de unde poti face rost de aceste informatii, pentru ca cei de la Minister nu au fost "draguti" sa ne informeze... probabil de frica sa nu luam toate examenul!  :D

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #1222 : 15 Februarie , 2010, 22:32:38 p.m. »
Iar pentru fetele care intreaba de nr de dosar... e un numar ce incepe cu anul cand a fost facut dosarul (depuse actele) de ex. 2009 apoi urmat de numarul de dosar. Nu m-am uitat la toate numerele, dar majoritatea sunt 200xC (de la carpeta) 00xxx, adica nr de ordine. Un exemplu e 2008C00147. Am observat ca sunt dosare depuse din 2004.  >:(

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1223 : 15 Februarie , 2010, 23:10:38 p.m. »
Buna seara fetelor,nu m-am mai putut conecta ptr ca a trebuit sa fac mute din lucrurile pe care le am neglijat in ultmul
timp cu agitatia examenului,invatatul,etc.Si eu astept  rezultatele ....uf...parca e mai rau decit inainte de examen  ???Partea teorica a fost cam grea dar si eu cred ca faptul ca au fost mai multe intrebari ne-a ajutat,avem mai multe probabilitati de a raspunde corect,iar despre legi,administratie nu erau decit 3-4 intrebari cel mult.Mie imi era teama de cazul clinic,ce pot sa te intrebe in o ora si un sfert,mi se parea enorm...Si eu am facut socoteala la items si dadeau un punct in total.
Eu am citit despre legi,administratie,istoria enfermeriei in cartile ptr pregatirea ptr oposiciones si,de asemenea,facind testele de pe net,multe din intrebarile ciudate le facusem inainte-am gresit,insa la cele usoare >:(
Stati linistite ca o sa luam toate examenul,sint sigura,o sa vedeti in curind.
Va doresc noapte buna si......sa auzim de bine :-*

Offline ANCUTA

• Plutonier
  • Mesaje postate: 37
    • Adresa de email
« Răspuns #1224 : 15 Februarie , 2010, 23:33:24 p.m. »
Buna seara, ma intrebam care parte e mai dificila ....inainte de examen sau dupa. Acum pot spune ca perioada cea dificila e dupa examen , cand stai cu nervii intinsi la maxim. Nu ma mai plang si eu de felul in care au organizat acest examen ( au spus una si au facut alta ), nu mi se pare corect , cu atat mai putin din parte unui minister. In fine, sunt dezamagita total. Ma gandesc ...dc 3 grile le-au corectat intr-o zi , noi care am fosta intr-un numar mai mare....vom astepta o luna ? Si aici au gresit , treb sa afiseze toate rezultatele odata. Ma bucur pt fetele care au luat ex., FELICITARI . Sper din tot sufletul sa-l luam toate. Va pup !

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1225 : 16 Februarie , 2010, 09:50:55 a.m. »
14 APROBATI IN MADRID,LA CRUZ ROJA! FELICITARI FETELOR!!!!!!!!!
Stie cine va citi concursanti au dat examenul la Cruz Roja in Madrid? VAD ca merge repede.....Doamne ajuta!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #1226 : 16 Februarie , 2010, 10:06:23 a.m. »

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #1227 : 16 Februarie , 2010, 10:07:58 a.m. »
Felicitari fetelor !!!!

Offline cristyna

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 16
« Răspuns #1228 : 16 Februarie , 2010, 10:20:55 a.m. »
FELICITARI FETELOR!!!!!!SPUNETI-MI SI MIE DE UNDE STITI CA S-AU AFISAT REZULTATELE PT CELE DIN MADRID CA  MIE NU IMI APAR DECAT CELE DIN TENERIFE PE PAGINA DE LA MINISTER

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #1229 : 16 Februarie , 2010, 10:29:53 a.m. »
felicitariiiiii fetelor!!!!!!acum bafta la cautare de munca ;)
cristyna trebuie sa actualizezi pagina ca sa-ti apara noile rezultate

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #1229 : 16 Februarie , 2010, 10:29:53 a.m. »