Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 102988 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lunera

• Vizitator
Rspuns: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #150 : 07 Mai , 2010, 20:34:42 p.m. »
Nu ai de ce,Octavian, nu mi-e greu sa postez si stiu, din experienta proprie, cit de important e sa afli informatii folositoare, pe mine m-a ajutat mult forumul asta si sper sa va pot fi si eu de folos .
Multa bafta!  ;D

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #151 : 08 Mai , 2010, 01:37:06 a.m. »
Buna tuturor ,mica-mea mare familie ! N-am mai scris de mult ... cind vad ca de fapt locurile de munca parca au disparut , putine oferte , si colege dezamagite nu e chiar indicat sa comentez...
Dupa cum stiti , am aproape doua luni de cind lucrez . La inceput e mai dificil , pina te obisnuiesti cu regulile noului loc de munca , protocoale specifice , colegi noi .... dar dupa o luna deja totul e rutina . In centrul unde lucrez cea mai dificila tura este cea de dimineata - ma refer la mai mult de munca - vizita cu medicul - schimbari de tratamente, pansamente , constante , valoraciones , internari noi , organizarea auxiliarilor si tot ceea ce ar putea apare in acest timp .Tinind cont ca in tura de dimineata medicul e prezent ,iti da destul de mare siguranta ,totul pare mai usor ,si apoi 7 ore trec foarte repede ca de multe ori nu am timp nici macar de baut o cafea ... dar fac tot posibilul sa imi rezerv 15 min pentru mine  ;D Celelalte ture sint mai mult de vigilancia - tratamente la ore concrete si ce mai apare intre timp ; In general e bine , mai ales ca sintem bine dotati cu aparate , materiale .In general aplicam procedimientos de enfermeria exact asa cum se invata - complet steril , limpio , auxiliarii sint f bine pregatiti - si in general ei sint mina ta dreapta , te avizeaza de orice li se pare suspect ;
Tura de noapte este cea in care poti studia sau citi ce vrei , la fel ,ore concrete de tratament , si incidente ..
In general sint multumita , iar salariul iti da satisfactie si incredere in tine .
Avem chiar eleve in practica aici  ; fac numai tura de dimineata , si chiar au un grafic pentru 2 luni de practica de L-V .Enfermera de turn firmeaza prezenta ei in fiecare zi ; Va tin la curent ; Sper sa-mi da-ti vesti bune curind , va pup .

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #152 : 08 Mai , 2010, 12:00:47 p.m. »
Multumesc inca o data ,Lunera!!!
Succes!!

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #153 : 09 Mai , 2010, 10:15:59 a.m. »
Buna,fetelor!si la mine tot tura de dimineata e cea mai complicata,ca sint de facut pansamente,tratamente,constante,schimbat sonde,etc.La noi vizita se face dupa amiaza,ca e un pic mai liber.ture de noapte nu fac,decit 2 nopti odata la 5 saptamini,iar simbata si duminica lucrez 12 ore zilnic,tot una la 5 saptamini.turele de sfirsit de saptamina sint destul de obositoare,ca lucrezi singur si munca pe care in cursul saptaminii o facem 3 persoane,simbata o face una.De o perioada avem medic cam tot timpul,ca inainte aveam numai dimineata.Asta iti da o senzatie de liniste,chiar daca ,de multe ori mi-au spus ca noi stim mai multe decit ei si ca ne descurcam f bine.....dar e chestia de vb cu familiile,trimis la urgente....etc.Noi ,in general,intii actionam si apoi chemam medicul,ca ne-am obisnuit asa de cind lucram fara dr.....Va doresc succes tuturor.Si am si o veste proasta....in castilla si leon nu se mai fac "sustituciones de verano" la centrele de stat.Nu stiu cum va fi in restul spaniei,dar aici cuvintul criza a inceput sa se auda si in sanatate.Noi lucram cu Seguridad social,ca seful primeste ceva subventii pt pacientii terminali pe care-i avem,si din ianuarie au inceput sa ne controleze "la singe",iar unul din medicii care face vizita la noi e seful unui centro de salud de aici si atit el ,cit si sefa labiratorului de la spitalul de aici  mi-au spus chestia cu "sustituciones" .

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #154 : 15 Mai , 2010, 11:35:24 a.m. »
Ramona, ai vazut oferta asta? http://www.infojobs.net/valencia/due/of-i145620461473561721905111803853

Sint o multime de oferte ptr Madrid,Barcelona, Pais Vasco, dar ...Valencia,Andalucia...putine.Sper ca pina la urma sa gasim si noi de lucru, nu stiu daca mai sint multe fete care nu lucreaza- ma refer la cele care au obtinut recunoasterea.
Oricum...BAFTA tuturor!!!  ;D ;D ;D

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #155 : 15 Mai , 2010, 11:53:18 a.m. »
fetelor (ma adresez acum celor care lucreaza), desi am un drum lung de parcurs pana la momentul in care voi putea profesa pe teritoriul Spaniei am o curiozitate: ati primit uniforme si incaltaminte la locul de munca? In Romania iti cumperi daca lucrezi la stat si primesti daca lucrezi la privat..aici cum se procedeaza??

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #156 : 17 Mai , 2010, 11:06:12 a.m. »
eu fac un curs de auxiliar de enfermera prin inem si pentru luna de practica primim uniforme si papuci de la ei .eu stiu ca se primesc uniforme gratis

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #157 : 17 Mai , 2010, 13:05:05 p.m. »
Buna tuturor ; referitor la uniforme si incaltari , in general , e obligatia centrului unde lucrezi sa ti le ofere gratuit ; eu am primit doua costume si incaltari ; costumele sint personalizate , avind brodat numele si categoria profesional - enfermera .Va pup si succes in cautari .

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #158 : 18 Mai , 2010, 16:51:04 p.m. »
buna dragele mele
nu mai scriu atat de des ca nu prea mai am ce  :(
ieri nu am mai fost la interviu deoarece contractul era doar de 4 luni si cam departe de casa;ar fi presupus sa ne mutam si sotul sa renunte la contractul indefinit pe care il are aici.....era prea riscant...dupa 4 luni ce faceam?amandoi fara munca.........m-am entuziasmat pentru ca e visul meu sa lucrez in serviciu de urgente.....dar trebuie sa fiu realista si sa ma conformez situatiei  :(
multumesc din suflet pentru toate urarile,dar mai ales pentru faptul ca nu incetati sa fiti solidare!!!!si solidari......bineinteles..... ;)
va pup
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #159 : 19 Mai , 2010, 11:34:05 a.m. »
sal,
Ramona-elena,imi pare tare rau ca nu rerusesti sa te angajezi in valencia.Speram sa gasesti o oferta buna si sa ma ajuti si pe mine cand voi avea diploma recunoscuta. ;DSi eu tot in valencia voi venii,dar asa dezamagita sunt cand aud ce criza mare e acolo, si nici tu nu reusesti sa gasesti nimic...Chiar asa rau e?auzeam ca totusi au nevoie de personal medical...
sper din suflet sa iti gasesti!!!te pup
Apropo,ai putea daca nu iti cer prea mult sa imi faci rost de un nr de tel.al universitatii de stat din valencia,unde cica vom face practica ca eu tot caut pe net dar imi apar multe si niu stiu care e de stat si care e privata,dar zicea cineva ca doar una e de stat in valencia.Doar daca ai timp si poti si vrei... Multumesc.te pup

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #160 : 20 Mai , 2010, 13:36:32 p.m. »
Buna dy,
pe mine personal ma afecteaza situatia din Comunitatea Valenciana!!!Nu prea se gaseste de munca asa cum se gaseste de exemplu in Catalunia.Daca as avea oportunitatea sa gasesc un contract bun,chiar si pe perioada determinata in Catalunia,nu as ezita sa ma mut pentru ca sunt sigura ca la terminarea contractului as gasi altul intr-un timp rezonabil....pe cand aici situatia este foarte nesigura!!!Mi-ar fi facut placere sa te pot ajuta,insa oricum eu locuiesc la 80 de km de Valencia,dar daca voi fi tot pe aici si iti pot fi de ajutor cu mare drag,stii asta  ;)
Cat despre Universitatea de Enfermerie de stat din Valencia,din cate stiu eu asta este pagina lor oficiala,daca nu ma insel  ;D ... http://centros.uv.es/web/centros/infermeria/castellano/

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #161 : 21 Mai , 2010, 11:42:52 a.m. »
multumesc mult ramona,
o sa ii sun si sper sa stie ceva in legatura cu practica asta.acum am inteles ca si la madrid incepe,doar de valencia nimic.Mereu comunitatea valenciana e mai inceata in toate.
te pup si succes la toate!!!si nu te da batuta ,ca vei gasi cat de curand

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #162 : 26 Mai , 2010, 13:19:19 p.m. »
sa
danadinu,tu unde lucrezi?
scuze,probabil ca ai specificat asta in una din paginile de aici,dar sunt la servici pe graba si nu am timp sa citesc tot.
merci

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #163 : 26 Mai , 2010, 19:58:53 p.m. »
sal,fetelor,cum va mai merge la treaba?celor care lucrati ;D sper ca ok!vroiam sa va intreb pe cele care stiti,creditele care le-am acumulat in romania la cursurile ce le-am facut aici,sunt valabile si in spania???
sau despre ce credite vb voi?
aici in Romania e obligatoriu sa acumulezi minim 30 credite pe an,ca altfel nu ne vizeaza certificatul de membru  Oammr pe anul respectiv,la astea va referiti?
faceti va rog lumina...
va multumesc si succes la toate!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #164 : 27 Mai , 2010, 10:43:36 a.m. »
In mod normal citesc ultimele mesaje postate...pe fuga....cum nu prea am timp..... :( Dar din cand in cand citesc din urma cu calm si rabdare sa vad ce s-a mai intamplat,asa ca Lunera azi am vazut mesajul tau cu oferta de pe infojobs  ;D si iti multumesc pentru interesul de a ma informa!Eu am cont pe infojobs si intru zi de zi de cate 4-5 ori  ;D doar doar mai apare vre-o oferta asa ca am cunostinta de tot ce "misca" acolo  ;)
Tu Lunera nu ai gasit nimic de munca?Esti din Murcia parca nu?Acolo foooooarte rar apare cate o oferta de munca  :( Iti doresc multa bafta!!!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #165 : 27 Mai , 2010, 19:15:36 p.m. »
Buna Ramona, nu...inca nu am gasit nimic, si aici,in Andalucia, sint foarte putine oferte de munca.Adevarul e ca eu am trimis CV-ul doar la 3-4 spitale mari plus aici,in localitatea unde stau eu ,la residencia de ancianos.Chiar azi m-a sunat directoarea de acolo sa-mi ofere un trabajo de a ingriji o batrinica acasa la ea- s-o ajut la imbracat,mincare,cumparaturi,curatenie,etc...am refuzat,nu-i tipul de munca pe care-l vreau eu; de trebaluit prin casa sint satula, ceea ce vreau eu e sa profesez meseria...sa fac injectii,sa pun perfuzii,sonde,etc.Asa ca,deocamdata ma multumesc sa fac cursurile de fuden,tot adun puncte in speranta ca voi putea lucra la vreun spital de stat,ceea ce imi doresc foarte mult...sper sa reusesc mai devreme sau mai tirziu.Vad ca in Barcelona,Madrid,Pais Vasco sint multe oferte de trabajo, unele la spitale bune-clinica Quiron,Teknon, imi pare rau ca nu locuiesc pe acolo,poate as avea vreo sansa sa prind un loc de munca...ce bine de fetele care stau in aceste parti...
Oricum, trebuie sa fim optimiste,o sa gasim si noi de lucru,sint convinsa.Vara trecuta nici nu-mi trecea prin gind ca o sa am meseria recunoscuta, ma gindeam sa studiez altceva,administrativo sau educacion infantil si acum...cu putin noroc voi putea sa lucrez in meseria mea.
Sa auzim de bine si...multa bafta!!! ;) ;D ;D

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #166 : 31 Mai , 2010, 19:14:18 p.m. »
Salut!
Fetelor si baietilor  ;) sunt terorizata!!!!Am gasit de munca..........nu este ceea ce imi doresc dar trebuie sa lucrez......sa fac ceva experienta....si apoi poate o sa-mi permit sa selectez  ;D Intr-un orasel din Alicante-Alcoy,la 30 km de unde locuiesc eu,la o rezidenta in tura de noapte,salariul este destul de mic....dar ce sa fac...decat nimic...........Incep sambata,dar maine merg sa mi se arate ce si cum am de facut!Parca vin de pe alta planeta....acum am impresia ca nu mai stiu nimic!!!!Doamne ajuta!!!!!!!!!!
Am recitit mesajele postate de ktina si camelia,ceea ce faceau ele.....dar tot sunt speriata........... :'(
Va pup si va povestesc!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #167 : 31 Mai , 2010, 19:38:34 p.m. »
felicitari Ramona!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #168 : 31 Mai , 2010, 20:48:38 p.m. »
Curaj, Ramona, sint sigura ca vei face fata, nu-ti fie teama...o sa vezi cum o sa te descurci  ;) Ca in orice domeniu, la inceput e nitel mai greu pina te obisnuiesti si intri in rutina dar dupa citeva zile o sa fi stapina pe situatie si o sa rizi de frica pe care o aveai inainte de a incepe  ;D
Iti doresc mult succes...nopti linistite ;) ... si sa ne povestesti cu amanunte cum e acolo,ce ai de facut,etc.

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #169 : 01 Iunie , 2010, 10:20:18 a.m. »
ramona ma bucur mult pt tine.bafta

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #170 : 01 Iunie , 2010, 20:21:44 p.m. »
Ramona,ai parte de toata sustinerea nostra!Cand m-am angajat la bloc operator(in ro) si mi-au aratat toate instrumentele si poupinelele si autoclavele si sondele si..si ..si...am inceput sa tremur si sa ma ia cu ameteli,eram sigura ca in viata mea n-am sa le pot invata pe toate...descurajata,stresata,etc.DAR dupa un timp au inceput sa se aranjeze in mintea mea si in scurt timp le visam!Asta o sa ne spui si tu dupa un timp!
Mult curaj si incredere!!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #171 : 03 Iunie , 2010, 21:51:58 p.m. »
Salut,
am fost 2 nopti sa invat ce am de facut.....nu pare asa greu...Sambata intru singura,fac tura unei colege...de luni intru in tura mea.Am sa va povestesc dupa tura de sambata ce si cum am de facut....pentru cei interesati  ;)
Va pup si bafta!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #172 : 04 Iunie , 2010, 05:19:41 a.m. »
Abea asteptam detalii!

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #173 : 04 Iunie , 2010, 17:54:25 p.m. »
Ooooooooooolllllllllleeeeeeee! Felicitari Ramona ; sint convinsa ca o sa iasa bine ! am incredere in tine  ;)
E adevarat ca la inceput percepi muuuuulta informatie , dar nu te speria , cu mult calm , atentie si rabdare . Imagineaza-ti ca eu am pacienti pe care ii localizez inca dupa nr camerei ,sau patului , mai bine zis ,fara sa le stiu bine numele . Dar nu conteaza , ceea ce important e sa realizezi ce-ti indica medicul , ingrijirile prescrise , buna colaborare cu auxiliarii si ... cam atit . Ma bucur pt tine .Am inteles ca faci numai nopti, da-mi detalii si poate te pot ajuta cu cite ceva .Te pup si... animo , o sa te descurci fff bine .

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #174 : 04 Iunie , 2010, 22:02:42 p.m. »
Buna la toata lumea
Ramona FELICITARI ma bucur enorm ca in sfarsit ai gasit de munca
asteptam detalii si CURAJ totul o sa fie bine o sa vezi ;)

Offline Gabitza

• Plutonier
  • Mesaje postate: 30
« Răspuns #175 : 06 Iunie , 2010, 23:20:51 p.m. »
Felicitari Ramona !!!! Si eu mi-am gasit. Am fost ieri la interviu, intr-o residencia, la 7 km de casa si e super. E noua, acum in iunie are un an. O sa fac schimbul 1 si 2, de la 7 30 la 3 si de la 2 30 la 10. Sper sa invat repede ce am de facut pe-acolo. Am emotii, incep la sfarsitul lunii asteia. Va pup si bafta la toata lumea, mai vorbim. Pa, pa. ;)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #176 : 07 Iunie , 2010, 16:13:28 p.m. »
Multumesc tuturor pentru sustinere  ;) si Gabitza...FELICITARI si tie....te asteptam cu povesti  ;)
Sa va zic in mare ce am facut sambata la munca....prima mea noapte singura....
Nu am stat o clipa....cum nu cunosc inca bine rezidenta,pacientii,ceea ce am de facut....am mers cam "despacito"......cand iti cunosti munca totul devine rutina si iti faci treaba repede,dar ca sa fiu sigura ca nu fac vre-o "tonterie" am preferat sa fac totul incet si cu calm  ;)
Rezidenta este imensa...am o harta dupa mine pentru ca ma pierd  ;D....si zice lumea ca ar fi si fantome(rezidenta este de fapt un spital construit in 1877 iar in "patio" se afla mormintele celor 2 fondatori ai spitalului)....ce bine...asa o sa am companie....jejejeje.
Eu treaba mi-am facut-o asa:
1.Comedoare:adica am pregatit pe masa(locul) fiecarui rezident pastilutele,siropurile,picaturile si batidos pentru "desayuno"
2.Am impartit la 24 tratamentul(pastile)
3.Am ajutat la schimbat de pampersi(nu este obligatoriu dar........................)
4.Am realizat "curas" de UPP(ulceras por presion) la gluteos,talones,juanetes.....etc.Au fel si fel de pansamente cu diferite denumiri
5.Am urmarit 3 pacienti care aveau dificultate in a defeca....dar nimic mai mult....normal li se administreaza Duphalac dar cum nu aveau prescris nu am putut sa le dau nimic.
6.Am urmarit un nene care in decursul zilei se simtise rau:TA,FC(frecuencia cardiaca)....dar era bine
7.Pe la 6 am inceput cu glicemiile,insulina,heparina,parches(plasturi) de nitroglicerina
8.Pe la 7 am inceput sa notez in calculator tot ce am facut,valorile de la glucemii,etc.
9.Pe la 8 dupa ce am predat tura am plecat acasa  ;)
Nu stiu cand a trecut noaptea....de fantome nu am avut timp....greu nu a fost....urgente nu am avut....asa ca nu stiu ce sa va mai povestesc  ;D
Sa vad ce mai fac in seara asta....V-as mai scie una alta in detaliu(despre batranei....despre ce am mai facut eu.....)ca sa radeti putin dar ma enerveaza ca atunci cand depasesti un numar de caractere tot "sare" pagina in sus si nu vad ce scriu  ;D si apoi doarme fetita mea si profit poate dorm si eu un pic  ;)
Va pup si spor la treaba  ;)
« Ultima Modificare: 07 Iunie , 2010, 16:15:21 p.m. de ramona-elena »

Offline Gabitza

• Plutonier
« Răspuns #177 : 12 Iunie , 2010, 16:55:40 p.m. »
Hola, fetele, si eu am facut mas o menos acelasi lucru ca si tine, Ramona, am fost azi pe acolo si merg si maine. Ma angajez pe la sfarsitul lunii dar merg inainte cateva zile sa vad si eu ce si cum stau lucrurile pe-acolo, sa-i cunosc pe toti, sa ma obisnuiesc cu ce am de facut.... E super, o sa dureze putin pana-i invat pe toti dar.... poco a poco. Avem 120 de ancianitos, 3 plantas si cam atat. Abia astept sa treaca 2,3 saptamani sa intru in paine mai hotarat asa ca dupa aia va fii mult mai usor. Va pup si mai vorbim,pa. :-*

Offline Gabitza

• Plutonier
« Răspuns #178 : 12 Iunie , 2010, 23:26:17 p.m. »
M-am repetat cu sfarsitul lunii.....scuze...

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #179 : 13 Iunie , 2010, 23:42:25 p.m. »
salut,
Ramona,esti un bombon de chocolate.Tu scrii intodeauna tot cu amanuntul.Crede-ma am citit de 2-3 ori ce ai facut
asa avem si noi o idee de cum decurg lucrurile.Parca ma vedeam in pielea ta ;D Singurica cu fantomele :o
Desi nu stiu cat timp o sa mai dureze si la noi pentru ca de moment au stagnat cu vestile cei de la M.S.,sper sa ajungem si noi sa lucram chiar si cu "bunicutii",de moment :D
Lunera iti multumesc pt link-urile afisate.Cum noi suntem in "stadiul de studiu" ne este de folos totul.

Va pup si sa auzim vesti bune

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #179 : 13 Iunie , 2010, 23:42:25 p.m. »