Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 101484 ori)

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
Răspuns: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #180 : 14 Iunie , 2010, 17:59:05 p.m. »
 :-*Buna fetelor......MA BUCUR ENORM PT TINE RAMONA SI PT CELELALTE FETE CARE SI-AU GASIT DE MUNCA :-*..LA INCEPUT E MAI GREU DAR..ICETUL CU INCETUL VA OBISNUITI SI O SA VA VINA MAI USOR ..MULT SUCCES SI VA POP PE TOATE :-* :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #181 : 14 Iunie , 2010, 23:05:06 p.m. »
Fetelor....am lucrat tot sfarsitul de saptamana..............da dar saptamana asta lucrez doar miercuri si joi  ;)
Ce sa va mai povestesc?Lucruri se tot intampla dar cand vii acasa parca le uiti....Cam se repeta noptile.......pastile,pampersi,plasturi,cure,injectii.....Saptamana asta am avut 2 babute la paliativos(avem langa camera de enfermerie 2 camarute vai de ele cu oxigen...cica unde stau pacientii critici......)Aveau infectie respiratorie si aveau nevoie de O2.Am facut si nebulizaciones(aerosoli)bineinteles cu masca de O2 ca nebulizadorul nu functiona.Se ataseaza tubul de plastic de la masca la O2 si nu la nebulizador....ceea ce nu este bine pt ca aerosoli trebuie sa fie in aer sec si nu umed dar.............Sambata mi-au cazut 2 babute...auxiliarele le lasa in pozitia in care cad...in caz ca au ceva fracturat...sa vina due sa faca evaluarea....nu aveau nimic....Una a ametit si a cazut si cealalta a incercat sa o ridice si a cazut peste ea.... ;D Cand un rezident cade exista un protocol:iei constante vitale(TA,FC,T,SatO2)si glicemie,valorezi stadiul de constienta,cauza cazaturii,daca prezinta fracturi,contuzii,rani,etc. si se face un informe de caidas.Exista mai multe protocoluri de urgenta:cefalee:dai efferalgan;vomitos:dai o lingurita de motilium,daca e de culoare maro verifici cu apa oxigenata daca are sange,dureri musculare,articulare:paracetamol + voltaren crema,hiperglicemie:in functie da valori administrezi un anumit numar de unitati de insulina rapida,hipoglicemie:suc cu zahar si comprobezi la 30 minute....etc....etc....
Am luat si ceva analize....e fooooooarte dificil la batrani  :(
Ma duc sa dorm ca azi am dormit doar 4 ore.Daca aveti intrebari va raspund cu drag....orice tonterie.....Eu stiu ce inseamna frica de a nu fi lucrat aici...ti se pare totul strain....complicat....nu e chiar asa dar nici usor...mai ales pt cei ca mine care nu am lucrat de ani de zile....parca acum fac iar scoala.........multe lucruri le-am uitat si m-am apucat sa mai citesc una alta....Chiar daca lucrez cu batranei am o mare responsabilitate....Mai fac si prostii si nu zic la nimeni dar invat din ele si am grija ca data viitoare sa fiu mai atenta  ;)
Va pupic si daca mi se pare ceva interesant va povestesc.
« Ultima Modificare: 16 Iunie , 2010, 18:38:28 p.m. de ramona-elena »
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #182 : 16 Iunie , 2010, 14:14:36 p.m. »
Ramona, am si eu citeva intrebari, cind ai putin timp, raspunde-mi: citi rezidenti sint in total  si cite auxiliare? Cite nopti faci pe saptamina, nu ti-e greu sa lucrezi doar de noapte? Cit iei salariul in mina, ai vreun spor de noapte? Ce tip de contract ai?
Iti multumesc anticipat si-ti doresc "nopti usoare"! Apropó, poti dormii putin sau nu? ;) ;D ;D

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #183 : 16 Iunie , 2010, 15:03:57 p.m. »
 Gramada cere varf!..cad babutzete... ;) am ras cand am citit postarea ta, Ramona... Ca si Lunera am si eu cateva intrebari: sonde vezicale ai pus?...Dar perfuzii? Ti s-a intamplat sa nu reusesti sa pui o branula (stiu cum sunt vasele la batrani...)..daca da..ce faci atunci? si cam atat.

Lunera...sa dormi nu cred ca se poate ..totusi, nu suntem in Romania! pana si acolo lucrurile s-au mai schimbat ! sa vedem ce ne zice Ramona!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #184 : 16 Iunie , 2010, 20:25:31 p.m. »
Am sa incerc sa va raspund repede la intrebari  ;) Azi si maine lucrez.
Rezidenta are in jur la 130 de rezidenti.Pe fiecare turn este cate un DUE,dar pe tura de dimineata este si un "due de refuerzo" doar cateva ore.Auxiliari(gerocultores)sunt cam 50.Nu stiu cum sunt impartiti pe turele de dimineata si tarde,noaptea sunt 3 auxiliari si un DUE.
Lucrez o "semana larga"=luni,marti,vineri,sambata si duminica si o "semana corta"=miercuri si joi.Saptamana asta o am "corta".
Nu este chiar asa greu sa lucrez de noapte tinand cont ca am zile libere.Si noaptea trece destul de repede pentru ca treaba este.Salariul in mana am sa iau cam 1450.Salariul brut este de 1227 plus spor de noapte 2,40/ora lucrata,iar fiecare duminica lucrata 16 euro in plus.
Acum am semnat un contract de 2 saptamani de sustitutie de verano dar fata care avea postul nu mai vine pentru ca a obtinut un post intr-un centro de salud,asa ca pe 20 luna asta trebuie sa semnez un contract de 6 luni dupa care zic ei imi fac indefinit.
De dormit noaptea NU SE POATE,nu aici unde lucrez eu pentru ca am inteles ca sunt institutii unde se poate dormi...aici vin pe furis si te pandesc....daca te prind ca dormi iti suspenda salariul timp de o luna  >:(
Sonde vezicale inca nu am pus....am intrebat ce material folosesc....camp steril nu folosesc  ???....dar trebuie sondat steril....eee cat se poate...saraci batranei...da-i sa mearga ca daca fac o infectie urinara nu-i nimic  :(
Nici perfuzii nu am pus inca....de recoltat da...am recoltat unde am putut.....mi s-a intamplat sa intep o babuta de 3 ori si nu am reusit nici cum sa recoltez....am lasat pt tura de dimineata sa incerce...nu se intampla nimic...nu sunt singura...am mai vazut in relevo trecut "no consigo realizar extraccion sanguinea.Pendiente."
Cred ca v-am raspuns la toate intrebarile  ;)
Daca este cineva din zona(Valencia-alcoy)si este interesat sa lucreze unde lucrez eu am inteles ca mai au nevoie de un due pentru tura de noapte.....a plecat si cealalta fata.Sunt 2 due pe turele de noapte cand nu lucreaza unul lucreaza celalalt.
Va pupic si va las ca cinez ceva si ma pregatesc sa plec la "babutei mei"  :D

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #185 : 17 Iunie , 2010, 14:59:49 p.m. »
Mersi ptr raspuns, Ramona; deci lucrezi 14 nopti pe luna si iei in jur de 1450, deci ar fi 100 euro pe noapte(nu stiu daca incepi la 20 sau la 22, daca faci 10 sau 12 ore.) ..inseamna 10 euro pe ora...
Deci esti singura pe tura la 130 de persoane, adevarul e ca e multa raspundere...cred ca ti-a fost multa teama primele zile, e normal. Cred ca acum esti deja "calare pe situatie" si nu ai probleme... ;D

Nina, am intrebat despre dormit ptr ca , vorbind cu o vecina care-i auxiliar la un spital de stat, mi-a zis ca se poate dormi  noaptea pe sectia unde lucreaza ea - estancia corta-  dar ca ea nu poate ca nu e linistita...m-am mirat si ...de aceea am intrebat. Nici eu n-as dormi...mi-ar fi teama sa nu se intimple ceva cuiva si eu sa nu fiu pe faza. Cind lucram in Ro erau nopti in care puteam trage un pui de somn, in altele nu. Adevarul e ca nu esti platit ca sa dormi, dar la salariile si conditiile pe care le aveam inainte in Ro..........stiti si voi, ce sa va mai povestesc  :-[

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #186 : 17 Iunie , 2010, 15:14:02 p.m. »
Gabitza, multe felicitari ptr locul de munca! Sper sa-ti mearga bine si sa ne povestesti ce si cum !!! ;D ;D

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #187 : 17 Iunie , 2010, 19:36:48 p.m. »
Salut,
Lunera lucrez 8h pe noapte cand imi pica tura luni,marti,miercuri sau joi,de la 23 la 7,si 10h cand imi pica tura vineri,sambata si duminica,de la 22 la 8.Am avut o noapte tare linistita,mai nimic de facut.Am avut si analitici....care din fericire mi-au mers din prima..... ;) Pentru maine am muuuulte analitici.....sper sa-mi mearga la fel de bine....Sfarsitul asta de saptamana trebuia sa fiu libera dar m-a intrebat seful daca vrreau sa vin sambata ca nu poate veni o colega......Nu am putu refuza  :(
Va pup.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #188 : 18 Iunie , 2010, 11:51:54 a.m. »
 :-* :-* BUNA FETELOR....RAMONA MA BUCUR FFFFFFFF MULT PT TINE CA AI REUSIT SA GASESTI DE MUNCA SI MAI ALES ACU CA O SA-TI FAC ,,CONTRATO INDEFINITO ,,MEJOR ;)TE FELICIT SI ITI DORESC MULT SUCCES SI SA DEA DOMNUL SA-TI FIE BINE ACOLO LA,,BUNICEII,, ;)....SI TU O SA AI GRIJA DE EI CA ESTI O BUNA ASISTENTA SI ,,LISTA,,SI MA BUCUR SI PT CELELALTE FETE CARE AU GASIT :-*....VA POPIK SI MULT SUCCES FETELOR :-* :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #189 : 18 Iunie , 2010, 15:23:08 p.m. »
bravo ramona,
te descurci super!!!
spune-mi te rog,la cati km e alcoy de valencia capital?e oras sau sat?merci te pup

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #190 : 18 Iunie , 2010, 22:52:09 p.m. »
Salut,
azi am semnat contractul de 6 luni.Problema este ca m-a trecut la "jornada parcial" pentru ca ies la 34 de ore pe saptamana.Nu stiu in ce masura afecteaza un contract cu jumatate de norma dar.....oricum...pe mine de moment ma intereseaza experienta.....
Azi dimineata am avut 5 analitici...mi-au mers bine....iau cu seringa acum desi e un pic mai incomod(mi se pare mai simplu cu vacutainer).La o rezidenta cand sa bag sangele in eprubeta(imediat dupa ce am recoltat)nu am mai avut cum.............sangele era deja coagulat....Nu mi s-a parut normal...si am comentat asta in relevo dar sefu nu s-a surprins deloc cand i-am povestit....  ???
Acum sunt mai stapana pe situatie cum spui Lunera....dar mai am multe lucruri de invatat.Este adevarat ca primele nopti am mers stresata la munca....acum sunt mai relaxata...imi cunosc treaba tot mai bine...o fac mai repede....Am inceput sa ma obisnuiesc in a face evaluarea pacientilor cand acuza diverse probleme....Trebuie sa dai importanta la ORICE!Primul lucru iei constante vitale....apoi intrebi tot ce-ti trece prin cap.La inceput parca nu stiam ce sa-i intreb...cum noi suntem obisnuite ca medicul sa evalueze si noi sa "executam".......Dar cand ii vezi cata incredere au in tine...si cum se lasa in mana ta.....parca instinctiv stii ce sa-i intrebi....ce sa le faci.....si iti mai si zic:"yo me fio mucho de ti"...
Cand ma gandeam ca v-a trebui sa lucrez in rezidenta ma cam intristam.....nu ma vedeam lucrand cu batrani.....Este adevarat ca sunt unii agresivi....ursuzi....dar sunt si care cauta multa afectiune....si cand ii vad ca plang...sunt tristi si spun"mi hija me ha dejado aqui porque no me quiere ver en la casa"....mi se rupe inima....imi vine si mie sa plang.....Si cand ai grija de ei si iti multumesc...si te iau in brate....si iti strang mana...si te roaga sa mai vii sa-i vezi........Sunt si lucruri neplacute dar si lucruri care emotioneaza.Va sfatui sa nu fugiti de rezidente...aveti de invatat atat din punct de vedere profesional cat si emotional.
Nu este un loc de munca "para toda la vida" dar este un inceput usor.....care te initiaza ca sa spun asa.

Dy Alcoy este un oras ce apartine de Alicante.Este destul de departe de Valencia.....sunt cam 120km.
Va pup si va tin la curent cu noutati.Multa bafta!
« Ultima Modificare: 18 Iunie , 2010, 23:01:39 p.m. de ramona-elena »

Offline anca rus

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #191 : 21 Iunie , 2010, 21:28:45 p.m. »
buna Lunera unde locuiesti in Spania daca poti sa-mi zici

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #192 : 21 Iunie , 2010, 22:01:14 p.m. »
Buna Anca, locuiesc intr-o localitate aproape de Sevilla, dar tu?

Offline ramona-elena

• VIP
Re: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #193 : 26 Iulie , 2010, 23:47:19 p.m. »
Buna fetelor...
Nu am mai postat pentru ca nu am mai avut timp....cand sunt libera profit si stau cu fetita iar cand am un sfarsit de saptamana liber parca sunt scapata din inchisoare si nu stau pe acasa  ;D .Munca merge k...sunt deja obosita de nopti dar ce sa fac????De acomodat m-am acomodat destul de bine.Inca sunt lucruri pe care nu le stiu dar....cu timpul am sa le asimilez.Mi-au murit 2 batranei pana acum.La primul crdeam ca o sa ma afecteze sa-l vad dar nu m-a impresionat.Am trecut cu bine si peste asta.Nu stiu ce sa va povestesc.Am invatat multe lucruri noi dar poate voi le stiti si nu vreau sa va plictisesc.Si sa "vorbesc singura"........... ;D Eu am spus ca daca aveti intrebari,nelamurir,curiozitati,va raspund cu drag  ;)
Vad ca au mai disparut fete de pe forum.....au aparut noi....
Ma bucur pt fetele care au primit raspuns de la minister cu masurile compensatorii...macar acum stiu ceva...chiar daca mai au de asteptat pana la sustinerea examenului macar au un raspuns  ;) La invatat fetelor  ;) ca timpul zboara!

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #194 : 27 Iulie , 2010, 19:14:19 p.m. »
Cand mai ai timp,orice,orice ne poti povesti,ptr ca unele dintre noi(destule)suntem curioase de tot ce poate fi intr-o rezidenta!Nu prea stim cu ce se mananca si sorbim orice,orice informatie despre munca voastra,protocoale,munca de zi cu zi etc,a celor care muncesc deja.Eu am citit ce ati povestit voi de nu stiu cate ori ca sa fiu intr-un fel la curent cu ce e in spitalele,rezidenta sau ce-or fi ele din Spania.
Asa ca va asteptam sa mai intrati din cand in cand(cand mai aveti putere)sa povestiti orice!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #195 : 28 Iulie , 2010, 09:59:55 a.m. »
Buna,eu sunt de acord cu ana-maria,orice este bine de stiut.Chiar daca unele fete au experienta si lucreaza de mai mult timp,in spitale,rezidente,va rugam completati si voi.Stiu ca timpul este pretios,si poate sunteti obosite si ocupate cu viata de zi cu zi,insa pe noi cele care nu am intrat inca in contact cu astfel de lucruri,ne intereseaza orice.

Ramona,draga mea,eu am unele intrebari.Stiu ca suna aiurea,insa vreau sa te intreb cand au murit batraneii a trebuit sa constati tu prima decesul.apoi ai chemat medicul si ai completat unele documente.In ce au constat? ce ai facut mai exact? Stiu ca esti obosita,dar te rog acorda-ne putin timp,si mai povesteste-ne ceva ;)

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #196 : 28 Iulie , 2010, 10:14:49 a.m. »
Tila, unde lucrez eu, dupa ce se constata decesul, anuntam familia, medicul(care TREBUIE sa completeze certificatul de deces) si funeraria. Eu una nu am avut nimic de completat.....Doar in cursul clinic, in calculator, unde introducem mereu tot ce se intampla pe tura.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #197 : 28 Iulie , 2010, 19:49:54 p.m. »
Merci,Irene pentru raspuns :-*

Offline vio25

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 10
« Răspuns #198 : 31 Iulie , 2010, 20:26:28 p.m. »
buna ma numesc vio si sunt noua pe aici.sunt asistenta medicala cu studii superioare,in prezent lucrez la serviciul de ambulanta gl,am 4 ani vechime.in ultima vreme m-am tot gandit ca vreau sa plec si m-am gandit la spania pt ca acolo am jumatate e familie.ce sanse as avea sa imi gasesc de lucru in medicina de urgenta.si care ar fi primele lucruri pe care trebuie sa le fac.va rog nu ignorati mesajul meu.ms

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #200 : 01 August , 2010, 11:43:03 a.m. »
vio...in Spania sunt foarte cautati asistentii in urgente...cel putin in Catalunia,asa ca nu cred ca vei avea probleme.....trebuie doar sa-ti omologhezi titlul....Partea buna e ca ai studii superioare  si ca poti cere omologarea. Esti o privilegiata din punctul asta de vedere.

Offline vio25

• Sergent
  • **
« Răspuns #201 : 01 August , 2010, 12:31:29 p.m. »
multumesc pt incurajare,deja parca sunt mai hotarata stiti voi cum e la inceput ba ai vrea ba nu ai vrea.imi este putin teama de un nou inceput dar merita.in romania nu te mai motiveaza nimic.multumesc inca o data si va pup
ne vedem in spania. ;D ;D ;D

Offline vio25

• Sergent
  • **
« Răspuns #202 : 01 August , 2010, 12:40:07 p.m. »
este cineva pe aici care lucreaza in medicina de urgenta spaniola cu care sa pot impartasi pareri?

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #203 : 01 August , 2010, 19:24:31 p.m. »
Bravo, Ramona! Ma bucur ca nu ti se pare o greutate sa lucrezi cu batrani... adevarul ca un "multumesc" din partea lor iti face sufletul sa rada de bucurie. Imi aduc aminte de o pacienta in varsta pe care am avut-o la "Extracciones" (in contractul de la Serviciul de Sanatate am lucrat la extractii si la probele ptr alergii). Imi spune in timp ce imi pregateam vacutainer-ul "daca imi prinzi, din prima, vena si nu ma intepi de mai multe ori... ptr ca am venele f proaste, o sa te iau in brate de bucurie!". Am inceput sa rad, dar in sinea mea am simtit ca si cum am primit un cadou. E asa de bine sa lucrezi de placere si sa pleci de la spital cu zambetul pe buze. Vineri, cand am terminat contractul la ambulatoriu, asistenta sefa mi-a zis ca abia asteapta sa ma mai vada pe acolo. Sa o auda D-zeu!
In rest... mai am o saptamana la urgente si apoi vacantaaaaaaaa!  :D

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #204 : 03 August , 2010, 22:13:32 p.m. »
Buna fetelor, am venit din vacanta si ma grabesc sa scriu citeva rinduri ;); in primul rind, ma bucur mult sa aud vesti de la Kali  :-* si...vesti bune...ma bucur nespus ca a reusit sa lucreze la stat...e o realizare ptr ea si o speranta ptr toate fetele...deci e posibil ;)

Ptr fetele care au lucrat la stat in Ro, mi se pare ca si Camelia mi-a spus ca e interesata: la bolsa de trabajo de la serviciul de salud, deci de la stat, se punctueaza timpul lucrat in tzara doar de cind Ro a intrat in UE, deci din 2007 .

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #205 : 04 August , 2010, 07:16:19 a.m. »
BUNA FETELOR ,N-AM MAI SCRIS DE MULT TIMP DAR V-AM TOT URMARIT .RAMONA MA BUCUR MULT CA TI-AI GASIT DE MUNCA SI ,CRED CA ACUM IMI DATI DREPTATE CIND VA SPUNEAM SA NU FUGITI DE REZIDENTE SI ORICE CONTRACT VI SE OFERA SA INCERCATI PENTRU CA ASA SE CAPATA SI EXPERIENTA SI ASA SE INTRA PESTE TOT.
 EU LUCREZ TOT ACOLO ,MAI AM PUTIN SI PLEC IN VACANTA SA IAU COPILUL DIN ROMANIA SI DIN SPTEMBRIE VREAU SA VAD DACA MAI IMI GASESC CEVA PENTRU DIMINEATA LA EXTRACCIONES ,SAU LA VREO CLINICA CEVA.
AM CITIT DESCRIERILE TALE ,RAMONA ,SI PARCA MA VEDEAM PE MINE IN PRIMELE ZILE.MA BUCUR SI MI SE UMPLE INIMA CIND CITESC  SI VAD CA IN SFIRSIT AM REUSIIIIIIIIIT.
 CE PACAT CA NU SE IA IN CONSIDERATIE VECHIME DINAINTE SE 2007.NISTE NESIMTITI...DAR NU ARE NIMIC CA AM TRECUT NOI PESTE MAI GRELE.
VA PUP SI VA DORESC LA TOATE SA VA GASITI DE MUNCA SI SA SIMTITI SATISFACTIA SI BUCURIA CARE SE SIMTE CIND TE SIMTI APRECIAT ,CIND FACI MUNCA CE ITI PLACE ,CIND SIMTI CA AI TRECUT IN SFIRSIT DE STADIUL DE LIMPIEZA ,CAMARERA SAU AUXILIAR.
PROMIT CA O SA INCERC SA SCRIU MAI DES ,VA PUP SI PE CURIND.

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #206 : 04 August , 2010, 13:08:40 p.m. »
 :-* Lunera! Imi pare tare rau ca nu se puncteaza experienta din Romania (de pana in 2007) pentru ca tu ai ani buni lucrati si e pacat. Eu nu stiam de acest aspect... avand in vedere ca eu am lucrat 6 ani doar la privat, nici nu m-am mai interesat. Dar o sa vezi ca tu vei reusi si sigur te vor chema sa lucrezi in sistemul public. Am auzit ca in Sevilla s-a terminat deja lista din 2009... asa ca e f posibil sa te cheme in curand. Eu iti tin pumnii si iti urez multa bafta!  :-*

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #207 : 04 August , 2010, 15:38:24 p.m. »
Buna fetelor,
ma bucur tare mult sa vad ca ati mai postat si pe acest topic  ;) Deja parca ma simteam singura.Kali ...bine ai revenit,nu mai stiam nimic de tine de ceva vreme.
Am sa incerc sa postez orice detaliu...orice fac la munca  ;) Multe nu am postat pentru ca ma gandeam sa nu vi se para lucruri banale desi pentru mine pana si glucometrul era o noutate cand am inceput sa lucrez  ;D In tara nu am avut ocazia sa vad unul.In plus tehnicile le stiu teoretic dar practic.....cand trebuie sa le executi parca ai mintea "en blanco".Intr-o seara am fost trimisa sa fac un "lavado vesical"...teoretic stiam dar practic.... ;D Eram cu 2 auxiliari....o  rusine.Am facut si eu cum am stiut...a doua zi am citit protocolul si acum nu am sa mai uit...odata realizata o tehnica nu se mai uita  ;) Multe tehnici nu fac noaptea dar cand am sa am mai mult timp(pt ca sapt asta o am plina....sunt libera doar azi  :'( )am sa va povestesc una cate una pentru ca stiti voi......teoria nu-i tot una cu practica!!!!!
La noi cand moare un rezident trebuie inainte de toate sa ii facem EKG care ar trebui sa fie plan(linie dreapta)si dupa ce avem EKG-ul facut incepem cu telefoanele despre care vorbea irina:medic,care trebuie sa vina sa certifice decesul si sa semneze un "certificado de defuncion",apoi directoarea,familia,tanatoriul.De completat hartii nici noi nu completam,doar notam in "relevo"(nu stiu in romaneste cum se cheama-dar ar fi ca "o dare de seama"  ;D ceea ce ai facut si ceea ce s-a intamplat in tura ta).
Va pup si am sa va scriu mai mult  ;) dar mi-ar placea sa opinati...sa intrebati....ca altfel ma simt aiurea sa "vorbesc singura"
Eu i-am cerut permisiunea administratorului sa deschidem un topic special pt noi asistentele in care sa vorbim despre tehnici,fel si fel de situatii legate de profesia noastra,la locul de munca dar nu mi-a raspuns..........
Intr-o zi nu eram in clar la cati litri trebuie pus O2 in functie de saturatie si mi-ar fi placut sa existe un astfel de topic.Acum stiu la cat se pune O2  ;).
Va las...merg sa-mi iau ingerasul ca este la mama.Spor la treaba si la invatat!!!
« Ultima Modificare: 04 August , 2010, 15:44:02 p.m. de ramona-elena »

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #208 : 04 August , 2010, 17:36:03 p.m. »
excelenta idee Ramona! eu m-as bucura enorm daca ai descrie tehnicile pe care esti nevoita sa le faci si cred ca si celelalte fete ar fi incantate...eu in afara de dializa nu prea stiu mare lucru si atunci cand va citesc mi se pare ca faceti "lucruri sfinte" la locurile voastre de munca. Stiu ca inveti foarte multe atunci cand ajungi sa profesezi dar daca povestirile voastre ne-ar ajuta pe viitor sa evitam situatiile penibile ar fi un lucru minunat!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #209 : 04 August , 2010, 17:57:56 p.m. »
Multumesc Kali, dragutza ca intotdeauna  ;)  :-* :-*.
In ceea ce priveste deschiderea altui topic, nu stiu daca e asa de buna ideea, eu as prefera sa continuam pe acesta discutiile despre munca,tehnici...orice legat de trabajo, de ce sa ne "imprastiem" in alte topicuri?  e o parere, voi urmari cu multa atentie tot ceea ce veti scrie in legatura cu munca de asistenta chiar daca va veti muta :).
Ramona, vreau sa te intreb un lucru: aveti acolo protocoale ptr toate tehnicile? Le poti lua acasa sa le citesti ca sa nu ai surprize? Daca ai vreo nelamurire noaptea, cind esti singura, pe cine intrebi, ce faci?

Eu cred ca desi ne e de mare folos impartasirea experientelor de zi cu zi ale fetelor de pe forum,(multumim mult celor care povestesc lucruri de la locul de munca, ne ajuta mult)  pina nu lucram fiecare,nu ne lovim de diversele situatii, nu gresim si nu trecem prin situatii penibile, dificile dar si altele pline de bucurii, multumire,etc, nu putem fi stapine pe situatie, nu putem avea incredere in noi insine...totul face parte din capatatea experientei necesare unei asistente, toate am trecut sau vom trece prin asta...e normal.
Sper din tot sufletul sa ne fie cit mai usor, sa avem parte de problemutze nu de probleme si... sa fim bune asistente, dpdv profesional si, mai ales, dpdv uman, ceea ce e cel mai important.

Spania Romaneasca

« Răspuns #209 : 04 August , 2010, 17:57:56 p.m. »