Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 102947 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
Re: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #210 : 04 August , 2010, 23:29:39 p.m. »
"Daca ai vreo nelamurire noaptea, cind esti singura, pe cine intrebi, ce faci?"

Lunera, eu, de exemplu daca mi se intampla sa fac ceva ce inainte nu am mai facut, intreb medicul care e de garda. E mare diferenta intre ai nostri si medicii de aici care sunt f draguti si te ajuta la orice. De multe ori, ptr ca auxiliara nu ma putea ajuta, medicul m-a ajutat sa pun un ghips. Sau, alta data, pentru ca a trebuit sa intru de urgenta in sala de operatii (imi venise unul dintr-un accident de circulatie cu fractura deschisa), medicul de garda a facut o injectie unui pacient care venise ptr enfermeria, adica a muncit in locul meu.
Adevarul este ca mi-au trebuit cateva luni sa prind curaj sa vorbesc cu ei de la egal la egal (cum imi tot aminteau cand vorbeam cu "Dvs."). Ei... "amintiri" din Ro.  :D

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #211 : 05 August , 2010, 00:02:37 a.m. »
Eu raman cu drag pe acest topic daca asa va este mai bine  ;) Am gandit ca ar fi mai util un topic nou tinand cont ca acest topic l-am realizat mai mult pentru partea "administrativa" sa spun asa,ceea ce presupune angajarea noastra ca asistente medicale in Spania.
In rezidenta de noapte nu este medic de garda.Daca te afli intr-o situatie in care nu stii cum sa actuezi poti suna la spital sa vorbesti cu medicul de garda si el te indruma ce sa faci.Problema este ca nu poti suna pt orice nimic....si de multe ori stai si te gandesti daca este un nimic sau nu.....Te gandesti ca suni si te faci de rusine....atunci preferi sa gasesti singur solutii  ;) bineinteles depinzand de gravitatea situatiei.
Protocoale nu avem,avem in schimb un dosar mic cu cateva protcoale de urgenta stabilite de catre medicul din rezidenta noastra(cred ca am mai vorbit despre asta).Pt diaree de ex:la 3 "deposiciones liquidas" se pune in "dieta astringente",daca e abundanta se da Fortasec si Sueroral.La greturi,varsaturi se adm Motilium;la HTA 1 captopril de 25 mg,in stari de agitatie 1ml de Risperdal,etc.Nu avem multe protocoluri de urgenta doar cele suuuuuper bazice sa zic asa:cefalee,HTA.hTA,Hglicemie,hglicemie,febra,varsaturi,agitatie,constipatie,diaree si cred ca atat.........In restul situatiilor.....cum consideri  ;D La eczeme aplici ce iti trece prin mana:Menaderm,Lexxema,etc.La dureri paracetamol,masaj cu Voltaren,Trombocid,etc.,oxigen pui in functie de saturatie,la o noua ulcera,rana....daca o gasesti tu realizezi regula de tratare dupa cum consideri si restul o urmeaza,se numeste "pauta de cura".

Ma lungesc....va mai povestesc data viitoare ca este 12 noaptea si maine lucrez......si vineri si sambata si duminica.............dar sapt viitoare lucrez doar miercuri  ;)
Noapte buna.Pupici.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #212 : 05 August , 2010, 14:42:40 p.m. »
 Ma simt atat de pierduta cand va citesc..Eu am lucrat la medic de familie in RO 1 an si jumate.Ce pot sa stiu eu (practic vorbind) de tehnici cand venea 1 data pe luna un pacient pentru un bandaj sau o injectie? ::)
Perfuzii am pus in practica la spitalul militar,unde am facut practica...Asa ca este incomparabil cu ce se intampla aici,in spitale sau rezidente..ORICE,ORICE este bine venit din ce povestiti voi,din experienta voastra.
Eu una va multumesc din suflet Kali,Lunera,Cameliamary, Ramona ca nu ne-ati uitat  pe noi cele care trebuie sa trecem faimosul examen si ca voi sunteti dovada vie ca DA,SE POATE.  :-*

Eu o sa plec sambata acasa in RO,in sfarsit dupa 2 ani.... 8)
Va doresc sa aveti o vacanta si o vara frumoasa plina de bucurii,pace, liniste si spor la invatat...ca examenul ne asteaptaaa. :o
 Celor care lucreaza le doresc un servici cat mai usor si fara probleme... ;)
va pup :-*

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #213 : 05 August , 2010, 19:56:16 p.m. »
Tila, si eu iti doresc vacanta placuta si spor la invatat si...nu-ti fie frica nici de examen nici de ce te asteapta la locul de munca, o sa vezi cum incetul cu incetul totul se rezolva, te obisnuiesti si faci fata tuturor situatiilor. ;) ;D

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #214 : 06 August , 2010, 09:38:37 a.m. »
BUNA FETELOR,AM VENIT DE LA MUNCA SI M-AM GINDIT SA VAD CE MAI FACETI.TILA ITI UREZ VACANTA PLACUTA SI NU-TI FIE FRICA CA TOTUL SE INVATA POCO A POCO...IMPORTANT E SA VREI...CHIAR SI CELE CARE AM LUCRAT IN TARA(EU CEL PUTIN AM LUCRAT 9 ANI LA SPITAL) TOT AM LUAT-O APROAPE DE LA CAPAT ....SI DUPA UNA SI ALTA NICI NU NE RECUNUSC ANII MUNCITI DECIT DUPA 2007,DAR EU MA GINDESC CA IN SEPTEMBRIE CIND MA VOI DUCE SA MA INSCRIU LA BOLSA DE TRABAJO IAU CU MINE CARTEA DE MUNCA TRADUSA SI FAC PE PROSTUL ,DACA PRINDE BINE DACA NU..... ;) ;)
ASEARA NU AM AVUT MARE LUCRU ,DOAR O BABUTA CARE A CAZUT ,SI ,CARE DUPA CUM A POVESTIT SI RAMONA ,CONFORM PROTOCOLULUI ,M-AU CHEMAT AUXILIARELE ,AM VALORAT-O(TA,SAT DE O2,FC,BMT-GLICEMIE)AM CONTROLAT-O SA NU AIBA VREO LEZIUNE ,FRACTURA,HEMATOAME ,TOT CE SE POATE VEDEA PRACTIC CU OCHIUL LIBER+AM INTRBAT-O CUM A CAZUT,UNDE O DOARE....DUPA CARE AU FACUT AUXILIARELE UN PARTE DE CAIDA ,EU L-AM SEMNAT ,L-AM INTRODUS IN MEC(PROGRAMUL CU CARE SE LUCREAZA IN REZIDENTA) SI GATA.ASTAZI DE DIMINEATA CIND A VENIT DRA ,CARE E O DRAGUTA ,M-A INVITAT LA O CAFEA SI I-AM POVESTIT CAM TOT PARTELE.
AM MAI AVUT DE ASEMENEA IN UCER O ALTA BABUTA CARE ARE O ALIMENTATIE PRIN SNG PE CARE O REALIZAM NOI ENFERMERELE PTR CA ARE UN ANUMIT SISTEM "PRIN GOTEO",CAM LA FEL CA SI PERFUZIA DAR CARE VINE CONECTAT LA SNG.
ESTE O BABUTA CU CIROZA HEPATICA ,CU ASCITA ,VARICE ESOFAGIENE. SI CARE IN PLUS ARE CA MAJORITATEA DEMENTA TIP ALZHEIMER+DEPRESIE+DISFAGIE.....CHIAR I-AM PROPUS DOCTORITEI UN PLAN DE DIURETICE SA VEDEM DACA I-AM PUTEA USURA PUTIN BURTA PE CARE O ARE DE LA ASCITA(ICI DOCTORII NU SINT NICI PE DEPARTE CA AI NOSTRI)SI A FOST DE ACORD CU MINE ,CA SA NU II FACEM PARACENTEZA CA E MAI AGRESIVA SA INCERCAM ASA DE MOMENT.
CAM ATIT DEOCAMDATA DACA MAI AVETI INTREBARI CU PLACERE VA RASPUND CA SINT MULTE CARE NU STIU DACA VA INTERESEAZA SI SA NU LE SCRIU DEGEABA,SAU UNDE CREDETI CA AVETI PUNCTE SLABE.EU DE EXEMPLU AVEAM FRICA DE FACUT EKG PENTRU CA IN TARA EU LUCRAM LA INTERNE SI EKG-UL SE FACEA LA PRIMIRE  ASA CA....DAR L-AM INVATAT TEORETIC DIN INTERNET SI PRACTIC  :-[ :-[ :-[PE CEI CARE MI-AU MURIT AICI LA MUNCA.ASTA E...
VA PUP SI NE MAI AUZIM MAINE CA MUNCESC LA NOAPTE SI MAINE DE DIMINETA DUBLEZ .

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #215 : 06 August , 2010, 11:45:50 a.m. »
Fetelor, eu m-am inscris in colegiul asistentelor in luna mai.Mi-au spus care e nr. meu de colegiat......acum cateva zile, mi-au trimis un plic cu decizia oficiala,sa spun asa.......dar am citit undeva pe forum ca se da o tarjeta....mie nu mi-au dat nimic....doar hartia prin care  ma informeaza ca sunt colegiata si care e nr. meu.....Voua v-au dat altceva? ???

Offline vio25

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 10
« Răspuns #216 : 06 August , 2010, 13:18:35 p.m. »
irene spune-mi te rog colegiul de asistente in spania este de 3 sau de 4 ani si daca este de 4 ani care este titulatura asistentului medical?

Offline vio25

• Sergent
  • **
« Răspuns #217 : 06 August , 2010, 13:26:32 p.m. »
imi poate explica si mie cum e cu bolsa de trabajo?trebuie sa ai o anumita vechime sau cum e ?

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #218 : 06 August , 2010, 13:59:26 p.m. »
Vio...tu te referi la universitate,nu? Eu ma refeream la colegiul asistentelor,unde trebuie sa ne inscriem ca sa primim numar de colegiat....un fel de OAMMR.Universitatea era de 3 ani si acum e de 4.....nu stiu daca se schimba si titlul la absolvire....o asistenta spaniola mi-a spus ca in al patrulea an se face farmacologie........dar nu m-am interesat.E doar un comentariu care mi-a ajuns la ureche...cum noi, cei cu recunoasterea nu putem studia in continuare :-\ ,nu era de importanta vitala pt. mine :-[
« Ultima Modificare: 06 August , 2010, 14:01:44 p.m. de irenne »

Offline vio25

• Sergent
  • **
« Răspuns #219 : 06 August , 2010, 14:43:23 p.m. »
irene multam frumos pentru raspuns m-am lamurit.

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #220 : 06 August , 2010, 20:00:53 p.m. »
Tila,iti doresc un concediu placut!!
Multumesc tuturor acelor fete care nu ne lasa"de izbeliste"pe noi,cele care acum ne pregatim ptr examen si inca suntem speriate de lucrul in Spania!Desi am lucrat multi ani aici(doar la bloc operator)sunt foarte speriata de tot ce NU inseamna chirurgie!Dar cand citesc ce povestiti voi,pe langa faptul ca mai invat cate ceva,imi mai vine si sufletul la loc,ptr ca vad ca se poate! ;D
Multumim din suflet ptr incurajari!

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #221 : 06 August , 2010, 23:54:26 p.m. »
Ptr. Irenne: in legatura de cardul de care vorbeai... nu stiu ce se da celor colegiati (in Andalucia nu e obligatoriu sa fii colegiat), dar celor inscrisi la sindicatul de enfermeria li se da un card cu un numar de sindicalist. Eu asta am primit.
Vio 25, anul acesta ies primii absolventi ai facultatii de enfermeria de 4 ani in Spania cu gradul (nu diplomatura - cum au cei cu 3 ani), iar in Romania, unele colege de ale mele (de la colegiu), care s-au inscris pentru a face al 4-lea an, vor termina licentiatura. Nu inteleg de ce, odata intrati in UE, nu studiem acelasi lucru si nu iesim cu aceeasi titulatura. Dar asta e chestie de politica probabil. Mai trebuie sa treaca prin chinuri inca vreo cateva generatii de absolventi... ca viata e prea frumoasa fara probleme, necazuri, timp si bani pierduti.

Offline vio25

• Sergent
  • **
« Răspuns #222 : 07 August , 2010, 10:41:33 a.m. »
kali in romania anul trecut a iesit prima promotie de asistenti cu licenta,si eu sunt unul dintre ei.se vehiculeaza ca si cei cu postliceala sa se poata inscrie direct in anul 3 al faculatatii dar deocamdata raman la stadiul de discutii.acolo in spania nu se poate acest lucru?

Offline vio25

• Sergent
  • **
« Răspuns #223 : 07 August , 2010, 11:06:54 a.m. »
nu stiu cum e in spania dar in romania nu este nici o diferenta intre asistentul cu 3 ani si cel cu 4 ani ca si responsabilitate vorbind,iar ca si salarizare diferenta e mica.mie dupa terminarea facultatii mi-au dat 90 ron la salariul e baza,oricum e bine si asa pentru ca alte colege de ale mele nici la un an de la absolvire nu sunt platite pt studii.....nu sunt bani.....e criza...etc. intr-un cuvant romania.

Offline vio25

• Sergent
  • **
« Răspuns #224 : 07 August , 2010, 11:13:36 a.m. »
kali lucrezi cumva in urgente?
m-ar interesa cum e in spania protocolul de resuscitare?

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #225 : 07 August , 2010, 21:12:26 p.m. »
 :-*Buna seara fetelor....am si yo intrebare pt irenne:cat platesti pt colegiu ?pe luna sau pe an?si pt kali:la fel cat platesti pe luna sau pe an la sindicatul de enfermerie?...multumesc de raspunsuri :-*m-as inscrie si yo la sindicat chiar daca nu am deocamdata recunoasterea(astept inca adeverinta de la ms din tara :'()...o seara placuta ce mai e din ea si o duminica la fel de placuta :-* :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #226 : 07 August , 2010, 22:15:16 p.m. »
Pt. Maria-Cristina:la colegiu platesc pe trimestru 60 de euro(59 si ceva,parca) plus taxa de inscriere,care,nici daca ma tai nu mi-aduc aminte cat a fost:200 si ceva sau trei sute...nu mai stiu(si doar am platit-o acum 3 luni ::)). Oricum e destul de mult, de aia nu m-am inscris si la sindicat  :-\...nu m-am indurat sa scot alte sute din buzunar...  :-[

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #227 : 08 August , 2010, 14:15:35 p.m. »
BUNA FETELOR, EU AM PLATIT 300 DE EURO TAXA DE INSCRIERE + 54 DE EURO TRIMESTRIAL DAR CE STIU EU ESTE CA NU TE POTI COLEGIA DACA NU AI TITLUL RECUNOSCUT,PENTRU CA IMI ADUC AMINTE CA ATUNCI CIND M-AM COLEGIAT MI-AU CERUT DIPLOMELE ROMANESTI +RECUNOASTEREA DE LA MIISTERUL SPANIOL.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #228 : 08 August , 2010, 16:22:47 p.m. »
Salut fetelor.
Maria tu cum esti din Valencia te vei inscrie acolo la colegiu ma gandesc.Eu am platit 290 inscrierea plus 17 euro pe luna iunie.In Valencia se plateste pe semestru.Este 104 euro parca.17,40 pe luna.
Nici eu nu m-am inscris la sindicat tot din cauza banilor!!M-a usturat colegiul!Si nu beneficiezi de NIMIC!!!Doar "tonterias"...cursuri nu prea au pe Valencia,daca au majoritatea sunt presenciale..............un sac de bani de pomana!!!!
Va las ca si noaptea asta lucrez....ultima pe saptamana asta.Ma pun sa mai dorm putin.
Pupici.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #229 : 08 August , 2010, 22:59:22 p.m. »

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #230 : 12 August , 2010, 04:25:56 a.m. »
Salut fetelor si baietilor...ca am citit ca Octavian se muta pe acest topic  ;)
Va vine sa credti sau nu va scriu de la munca  ;D jejejeje....m-am ajuns....mai bine zis m-am desteptat!!!Am un pic de timp liber...ca la 5:30 ma pun la tratamente  ;)
Hai sa va povestesc ce sefa sunt acum  ;)  ;D ca sa luati aminte si sa invatati sa impuneti respect!

Cand am inceput sa lucrez,colegii de noapte(auxiliarii)mi-au spus tare dragut ca TREBUIE sa ajut la schimbat de pampersi pentru ca ASA A ZIS SUPERVIZOAREA!Eu ca o toanta....cum nu stiam ce functie ocupa aceasta "supervisora"....(cum nu am avut contact cu ambitul sanitar nu am mai auzit de aceasta functie)am zis in sinea mea:""super"....o fi si asta ceva sefa....daca a zis ea pai inseamna ca asa trebuie sa fac"....si schimba Ramona la pampersi!
Se schimba seful asistentilor intr-o zi si face reuniune.Ne anunta ca de noapte trebuie sa pregatim noi(due) "el carro de medicacion" la care eu:"pai asa nu o sa mai avem timp de schimbat pampersi"

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #231 : 12 August , 2010, 04:34:48 a.m. »
Toti cei 8 due prezenti au ramas gura cascata."Dar tu schimbi pampersi?Si au inceput sa spuna ca sigur au profitat de mine....fiind noua.Eu am zis ca e ordin de la supervizoare la care seful imi zice ca v-a vorbi cu directoarea personal.A doua zi imi zice ca directoarea a spus ca nu avem nicio obligatie sa schimbam pampersi,doar daca vrem noi....sa ne treaca noaptea.....Si sigur...eu fata faina...in sinea mea....si imbecila in sinea lor....am continuat sa ajut la schimbat de pipi si caca.Saptamana trecuta cere liber o colega si raman in 2 auxiliare.Ele disperate ca ce se fac singure cu atata treaba la care eu amabila.....tot in sinea mea...ca in sinea lor tot o imbecila le zic sa nu se preocupe ca fac eu toata treaba celei care lipsea....si uite asa schimb pampersi pana la ora 4 dimineata,cand rupta de spate si oboseala imi iau si eu pachetelul si urc in camera de descanso!Cu ce credeti ca ma gasesc?????Cele 2 doamne....auxiliare.....se odihneau bine mersi cu lumina stinsa.....sa nu le vad eu de pe alt culoar!!!Am incremenit!Si ele la fel!Nu va explic cum m-am simtit!!!!Au incercat sa se scuze....sa imi dea explicatii.....dar am incheiat orice discutie!Le-am zis sa le fie de bine tot ajutorul care le-am dat pana atunci ca nu o sa mai vada!!!!Sa vedeti ce de-a timp liber am si ce ma odihnesc eu acum!
Concluzia este ca fiecare trebuie sa isi vada de treaba lui...sa uite de amabilitate sau colegialitate.....ca fiecare isi vede de "turta" lui!
« Ultima Modificare: 12 August , 2010, 04:36:26 a.m. de ramona-elena »

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #232 : 12 August , 2010, 04:47:49 a.m. »
Cand aveam o "cura" de facut schimbam singura pampersul si apoi "curam".Acum,ca un adevarat due ce sunt  ;D ...le spun sa ma cheme cand sunt cu cutare sau cutare.Ma duc...privesc cum schimba...imi fac cura si plec  ;) .M-am simtit ingrozitor dar mai bine ca s-a intamplat asa ca cine stie cat timp m-ar fi exploatat si eu habar nu as fi avut!!!!!!!!!
Nu stiu ce sa va mai povestesc ca mai am o gramada de timp...si imi e ca ma ia somnul.....  ;D Din pacate nu pot sa dorm.....mai vin controale si daca ne prinde ne scade o luna de salariu!!!!Nici pe net nu avem voie...doar pt vademecum sau alte nelamuriri legate de enfermerie  ;D ...dar eu stiu sa sterg istorialul  ;D .
Daca am timp zilele astea intru sa va povestesc ceva tehnici desi nu stiu care....ca mi-e rusine de fetele cu experienta sa nu rada ca explic banalitati  ;D .Pentru ca tehnici prea importante nu fac de noapte:heparine,glicemii,analize,spalaturi vezicale,sondaj vezical,oxigenoterapie,aerosoli,pansamente,administrare de medicamente,insuline,IM,cam, atat cred.
Va pupic!Noapte buna!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #233 : 13 August , 2010, 17:36:52 p.m. »
In  concluzie, Ramona, proverbul acela cu "facerea de bine e..." e valabil si aici in Spania! Eu am crezut ca doar la noi in tara intalnesti astfel de situatii; din pacate toate suntem predispuse sa trecem prin asa ceva caci ne dorim ca la orice loc de munca sa impresionam prin munca in exces, amabilitate...etc . Tu l-ai depasit cu brio, bravo tie!
 Cat despre tehnici,te rog sa nu te preocupi de ce o sa zica fetele cu experienta..sunt destule fete fara experienta care abia asteapta sa le descri!
« Ultima Modificare: 13 August , 2010, 18:48:30 p.m. de erofeinina »

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #234 : 14 August , 2010, 19:18:55 p.m. »
Ramona Elena,foarte tare ce povestesti!!imi inchipui ce moaca au facut alea cand si-au dat seama ca au fost prinse cu mata-n sac si ca vor trece din nou la panales...pana se mai angajeaza vreo fata plina de entuziasm si bune intentii(poate chiar una dintre noi ;D)Aventura aceasta sigur te-a ajutat ptr ca altfel nu ai fi avut taria sa le pui la punct cu atata fermitate!

Inca ceva:cu 14 ani de lucru in carca,in Ro,nu stii cum astept sa ne descri tehnicile astea banale!!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #235 : 15 August , 2010, 12:42:34 p.m. »

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #236 : 15 August , 2010, 12:50:47 p.m. »

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #237 : 16 August , 2010, 16:21:30 p.m. »

Si din asemenea experiente se invata ceva anume chiar daca sunt neplacute.

Mi-e cand mi se intampla sa nu stiu cum sa actuez si este ceva banal mai intru si pe net si consult acolo decat sa sun noaptea la medicul de urgenta si sa ma fac de rusine  ;D
Noaptea nu facem doar spalaturi vezicale,mai facem si sondaje vezicale daca este necesar(se intampla rar dar am facut).Maniera de a face un sondaj vezical nu este atat de sterila cum am invatat(cel putin nu in rezidenta in care lucrez eu)Nu se foloseste camp steril dar se lucreaza cu grija.In mod normal trebuie sa te ajute cineva ca sa iti deschida manusile,sonda,sa iti dea lubrifiantul,etc.Inainte de toate pregatesti tot ce ai nevoie(manusi nesterile,manusi sterile,sonda vezicala,burete-pt igiena,ser fiziologic,seringa de 10 pt balon,betadina,gasas,punga de colectare,lubrifiantul...si cam atat cred)Buretele este unul special,imbibat cu sapun  neutru,se inmoaie in putina apa si produce o spuma.Cu acest burete se realizeaza igiena organelor genitale,nu se face acea igiena de care stim noi....de la  a la z.Cu acest burete este suficient.Se dezinfecteaza cu betadina meatul urinar(ca la carte  ;D dinspre meat spre exterior)Imbraci manusile sterile.Lubrifiantul se pune pe dorsul mainii si apoi se trece sonda prin el ca sa nu se atinga sonda de canula tubului cu gelul lubrifiant care este nesteril(mi-e imi este mai comod asa,sau se poate pune direct pe o gasa si se terce pe sonda)apoi introduci sonda....stitii tehnica....la barbat 90grade apoi inclinare...etc....trebuie sa intre usor nu se forteaza!!!!!Se introduce serul fiziologic in balon pt a fixa sonda,si daca este corect introdusa apare imediat pe sonda urina.se pune bolsa recolectoare.eu am povestit in mare si "babeste" ca tehnica in termeni ca la carte o stim toti dar practic....asa ca iertati-mi vocabularul  ;D
va mai povestesc data viitoare ca azi lucrez si ma pun sa dorm putin.
pupici.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #238 : 18 August , 2010, 02:27:39 a.m. »
Hello  ;)

Lunera eu IM nu am facut-o niciodata cu bataie.In scoala nu ne-a invatat cu bataie desi uneori,in functie de pacient esti nevoit sa faci asa.Ma refer la acei pacienti mai in varsta care sunt invatati cu IM cu bataie....ca daca le faci fara bataie te jigneste,ca habar nu ai,ca i-ai facut injectia mai rau ca la un animal...eu personal am patit asa ceva.Eu prefer sa fac fara bataie pentru ca dupa cum stim la bataie muschiul se contracta ceea ce poate avea multe inconveniente:absorbtie dificila,durere mai intensa,hematom,rupere de ac,etc.Este bine sa uitam de "bataie"pentru a distrage pacientul.

Saturatia de O2 se masoara cu pulsioximetro,un aparat micut unde se introduce degetul index;sunt care au buton ce trebuie apasat sunt care nu;la cateva secunde pe ecran apare saturatia.In functie de aceasta se stabileste oxigenoterapia.Exista niste valori dupa care te poti ghida.Din 100% se scade saturatia obtinuta iar valoarea rezultata te ajuta sa stabilesti cat O2 sa administrezi(cat lipseste pentru a obtine 100%).
24%=3l/min:26%=4l/min;28%=6l/min;31%=8l/min;35%=10l/min;40%=12l/min;50%=15l/min.Aici la saturatie de 70%-75% trebuie trimis la spital.Noi nu ne ghidam dupa valorile ce le-am expus,in functie de saturatie,se pune in general la 3l/min,dupa cateva minute se verifica iar saturatia si daca este nevoie mai urci sau scazi.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #239 : 18 August , 2010, 03:33:55 a.m. »
http://www.redcota.es/fausto.gonzalez/Desbridamiento.htm
http://extranet.hospitalcruces.com/doc/adjuntos/Protocolo%20UPP%20(Osakidetza%202006).doc

Aseara am realizat un pansament "por precision"=nu trebuia realizat in tura mea dar a cazut pansamentul si a trebuit sa-l fac.Era "una ulcera" de gradul 3,cu tesuturi necrozate...ceva ingrozitor.Cum eu nu realizez acest pansament m-am uitat inainte in "pauta de cura" pt a sti cum sa realizez pansamentul.Pauta era cu ser fiziologic,betadina si un pansament numit Allevyn.Total gresit in halul in care arata acea escara.Am vorbit cu asistenta de dimineata sa ii schimbe pauta de cura si eu am vorbit eu am auzit ca in noaptea asta am gasit biata femeie cu pansamentul ce i l-am pus eu noaptea trecuta.Tesuturile necrozate se pot indeparta in mai multe feluri.Aici tehnica se numeste "desbridamiento".Apar in primul link,sunt interesante de citit.In rezidente sunt multe pansamente de facut cu ulcere asa ca trebuie sa le stim ffff bine.Cum se trateaza ce fel de pansamente se folosesc,fapt pentru care v-am postat al doilea link.Produsele ce apar sunt cele care le folosim si aici in rezidenta.O sa va ajute sa va familiarizati cu denumirile.Este adevarat ca se invata mai usor cand le folosesti dar e bine de stiut un pic inainte.Eu de exemplu cand am inceput sa lucrez mi-au zis de Tubigrip.....imi imaginam ca e un tub pentru ceva.....este fasa elastica  ;D

Va pup ca am ceva treaba.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #239 : 18 August , 2010, 03:33:55 a.m. »