Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 105205 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
Re: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #240 : 18 August , 2010, 18:00:16 p.m. »
CIND NU STII CEVA AI SI PROTOCOALE,INTERNET SAU SUNI O COLEGA.
EU DE EXEMPLU NU STIU DACA VA MAI AMINTITI ,IN PRIMA NOAPTE MI-A MURIT O BABUTA ( ERA TERMINALA) SI CUM A MURIT IN JUR DE 7 DIMINEATA NU STIAM DACA SA MAI CHEM MEDICUL DE URGENTE SA CERTIFICE SAU SA ASTEPT SA VINA CEL AL REZIDENTEI LA ORA 9,ASA CA AM SUNAT O COLEGA DE-A MEA MAI VECHE SI MI-A SPUS CA ,CHIAR  DACA NU O SA VINA NICI UN MEDIC IMEDIAT( FIIND EXITUS NU SE MAI GRABESC SA VINA) ,EU SA-I SUN SI SA LE SPUN CA ....AM UN POSIBLE EXITUS...TOATE DATELE,SA-I FAC EKG SI GATA.
ASA AM FACUT SI BINEINTELES CA MEDICUL A VENIT IN JUR DE 8.30-9.00 DUPA CE EU PLECASEM DEJA.
IN CEEA CE PRIVESC TEHNICILE,IN REZIDENTE NU SE FAC CINE STIE CE TEHNICI,CI DOAR CELE DE BAZA PE CARE CRED CA MAJORITATEA STIU SA LE FACA CHIAR DACA NU PRACTIC,TEORETIC.DACA LE STII TEORETIC TE DESCCURCI,IMPORTANT ESTE SA NU ARATI CA TI-E FRICA SAU CHIAR DACA E PRIMA DATA CIND FACI ,SA FIE CA SI CUM AI MAI VAZUT DIN ASTEA MII.VA PUP,MAI VORBIM.

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #241 : 23 August , 2010, 17:18:02 p.m. »
Ramona,Camelia,multumim frumos ptr informatii...si buna dispozitie(da...tubigrip si mie imi suna a un tub ceva..)
Desbridamiento il faceti voi sau medicul,sau un chirurg?cum se procedeaza?Si cu oxigenul,doar de la 75 %oxigenarea in jos le puneti oxigen?

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #242 : 24 August , 2010, 09:38:06 a.m. »

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #243 : 24 August , 2010, 19:45:29 p.m. »
Ana Maria,oxigenul nu il punem de la 75%,incepand cu aceasta valoare trebuie sa sunam la urgente sa derivam rezidentul la spital.Oxigenul se administreaza cand saturatia scade mai mult de 80-85%.

Ktina,chiar ca nu m-am gandit la avarii:incendii,inundatii.............Ce linistita merg eu in fiecare noapte la munca....dar nu stii NICIODATA ce se poate intampla!Multumim de sfat!Am sa si intreb la munca cand merg despre un asemenea protocol.In orice caz cred ca daca s-ar fi intamplat ceva de genul acesta pana acum as fi sunat inainte de toate la directoare si ma indruma ea  ;)

Nolotil stiu ca este un analgezic si antipiretic-banuiesc ca iv l-ai administrat la indicatia medicului.....sau aveti asta in protocol de urgenta?Noi la febra putem da doar paracetamol si daca nu scade sunam la urgenta.Droal.....Buscapina???Nu imi suna pentru nimic.Ar fi bine cand povestiti de medicamente sa specificati si ce anume sunt,pentru ce.Eu la mine in rezidenta nu am auzit de aceste medicamente.Posibil sa avem dar daca nu le-am administrat inca.....Am cautat in vademecum(farmacopee)Buscapina si imi apare cum ca este un spasmolitic...iar morfina?....pentru a reduce senzatia de asfixie?sau?
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #244 : 24 August , 2010, 22:27:03 p.m. »
Ramona ai dreptate , ar fi trebuit sa ma explic mai detaliat ; In pacienti oncologici pot apare temperaturi ridicate rezistente la alte antipiretice ; folosim Nolotil IV sau IM care pina acum a dat bune rezultate ; sint temperaturi neoplazice , de origini centrale , greu de coborit , asa ca noi il folosim aici , binenteles la indicatia medicului .Droal sau toradol il folosim ca si analgesic si antitermic , iar buscapina o folosim in procese inflamatorii respiratorii cu abundantes secretiones ca si mucolitic ; cind situatia se complica si cu dispnee se administreaza morfina subcutan ; binenteles tot ce se administreaza e la indicatia medicului ; asa se procedeaza aici . Stiu ca in rezidenta nu poti face multe , pentru ca nu este permis - sint centre socio sanitarios si cea mai mica descompensare implica derivarea la spital ; Sper ca m-am facut inteleasa . Oricum , noaptea cind esti singura si cu atiti pacienti in grija , daca ti se pun rau 3 in acelasi timp e dificil ," toca sudar ", dar hai ca nu ma pling , ca au fost nopti destul de lejere , fara nici o complicatie . Va pup fetelor si sa auzim de bine .

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #245 : 25 August , 2010, 22:54:00 p.m. »
Buna seara,Ktina,am citit cu mult interes patania ta din tura de noapte...sa ne fereasca D-zeu de nopti asa de groaznice...Bine ca s-a terminat totul cu bine  ;D . Am o nelamurire- maximul responsabil cine e, nu e medicul de garda, de ce trebuie sa dai tu el aviso? In centrele unde nu e medic noaptea toata raspunderea e a asistentei dar in cazul in care exista un medic de garda, cum e ?

Am inceput si eu munca la o rezidenta, m-au sunat de la INEM sa ma duc la o entrevista( nu puteam sa mai refuz ptr ca am refuzat o oferta de trabajo la o rezidenta care ma angaja ptr 3 ore pe zi, cu un salariu de mizerie...asa ca am refuzat, doar n-o sa accept orice doar de dragul muncii), am fost...eram eu si inca 5 asistenti, toti tinerei,dar m-au ales pe mine ptr ca cereau experienta - desi eu lucrasem in Ro in pediatrie... asa ca am inceput saptamina trecuta lucrul, e bine, sper sa ma obisnuiesc ptr ca eu am lucrat doar in spital si e ceea ce imi doresc, dar deocamdata trebuie sa ma multumesc cu orice, asa-i la inceput. E o rezidenta de stat,foarte ingrijita, curata, e in centrul orasului si e foarte solicitata de catre asistenti, au o bolsa de trabajo interna.Mi-au spus colegii ca se cistiga f bine, cica in jur de 2000- 2200 euro in mina, mai mult decit la SAS, iar munca nu e grea-insuline,tensiuni,picaturi, curas,pastillas.Nu au pacienti gravi tip paliativos,criticos, au mult personal: sintem 3-4 asistente dimineata, 2 dupa-amiaza si 1 noaptea si o armata de auxiliari,personal domestico, etc. Eu nu fac decit dimineti deocamdata, pina cunosc rezidentii, mersul treburilor,etc.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #246 : 25 August , 2010, 23:08:22 p.m. »

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #247 : 26 August , 2010, 16:49:44 p.m. »
Lunera,ma bucur tare mult ptr tine! ;)Iti tin pumnii sa-ti fie bine in continuare si...mai scrie-ne,cand ai timp,despre ce faci tu acolo.

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #248 : 26 August , 2010, 18:09:46 p.m. »
FOARTE MULT ma bucur pentru tine Lunera ; Iar daca au bolsa de trabajo interna e bine ,mai ales ca te-au ales , te pregatesc si isi capata deja incredere in tine ; nu se stie niciodata ce nevoi apar in centrul respectiv - bajas medicas , concedii ,pensii etc ; eu aici unde lucrez am un contract de relevo - una dinte colege iese la pensie si intre timp m-au contractat pentru ca in momentul in care se pensioneaza sa aibe deja persoana stabila ; chiar mi-au confirmat ca dupa un an de contract devin fixa ; e o adevarata liniste sufleteasca ;
Referitor la " patania " mea , vreau sa spun ca noaptea sint singura , iar medicul e doar garda localizabila , adica eu il sun cind am nevoie , de aceea sint considerata maxima responsabila ;Dimineata am 5 medici !!  concluzia este ca eu trebuie doar sa dau aviso a cine corespunde , mantenimiento in general , iar pt incendiu - bomberos ; en fin a trecut , chiar sefa ma compatimea considerind situatia destul de uratica ;
Eu consider ca e un bun inceput pentru tine , faptul ca ai colegi amabili conteaza f mult ;Seamana cu inceputul meu aici !
Stai linistita ca o sa vina si un loc de munca fix !Bafta multa din partea mea .

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #249 : 26 August , 2010, 19:17:30 p.m. »
Lunera...viitorul suna bine!..pentru tine ;) mi-ar surade si mie  ideea unui astfel de loc de munca ..asta daca o sa ma vad vreodata cu diploma recunoscuta! Daca esti doar pentru o luna vei primi acelasi salariu ca si colegele tale?

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #250 : 26 August , 2010, 19:37:31 p.m. »
Buna fetelor, va multumesc ptr felicitari  ;D ;D ;D

Nina, stai linistita, bineinteles ca vei primi recunoasterea si vei gasi de lucru mai repede decit mine ptr ca locuiesti intr-o zona mai buna dpdv economic, deci si a locurilor de munca  ;)
Nu stiu cit voi primi salariul,depinde de zilele lucrate, fiestas, simbete,duminici,etc... banuiesc ca mai putin decit colegii mei ptr ca nu lucrez decit diminetile, luna viitoare voi face si dupa-amieze, nopti nu.O sa va spun cit am luat cind termin contractul, mi-au spus cei de la INEM cind m-au sunat ca e in jur de 1700-1800 in mina, sa vedem...
O sa va scriu cu detalii ceea ce fac zilnic, e mai usor decit in spital, doar mi se pare greu de memorizat atitea nume, persoane...ca la incepur,deh. ;D

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #251 : 04 Septembrie , 2010, 04:51:17 a.m. »
Lunera...ajung cam tarziu cu felicitarile dar am vrut sa stii ca ma bucur tare mult pentru tine  ;) Chiar daca este o perioada scurta cu siguranta ve-i avea de invatat din aceasta experienta.Sper ca iti merge la fel de bine ca la inceput....pareai foarte entuziasmata  ;)

Eu la munca nu prea mai am elan.....cred ca e de vina schimbul de anotimp  ;D ....ca sa nu spun altceva.....Sunt un pic dezamagita dar.....o sa ma resemnez  ;)
In perioada asta am multi batranei raciti....sper sa nu ma contagiez  :-\ In astfel de cazuri se masoara constantele vitale(CV):puls/frecventa cardiaca(FC),saturatia de O2(SatO2),TA;si Tº.Daca au febra dam un paracetamol.Daca sunt prezente si alte simptome ca dispnee,tuse,mucozitate,cadru confusional,etc. se trimite la spital.Daca se poate mentine cu paracetamol pana la un control medical in rezidenta,nu se deriveaza la spital.Uneori mai aplicam comprese reci....dam lichide....lucruri obisnuite in astfel de situatii.

Trebuie sa ma pregatesc pentru tratament asa ca va pup!
Bafta si spor la treaba  ;)

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #252 : 05 Septembrie , 2010, 11:20:21 a.m. »
Multumesc, Ramona...asa e, sint destul de entuziasmata ptr ca eu ma asteptam la altceva...un azil unde batrineii sint abandonati de familie,etc...un los trist si deprimant  :( dar am intilnit un fel de hotel, mare,curat, ingrijit, cu fff mult personal auxiliar, unde batrinii sint f bine ingrijiti.Mai mult de jumatate din nr de rezidenti sint "validos", deci nu au nevoie de ingrijiri, unii nu sint chiar asa batrini si stau acolo ca la hotel- 1-2 in camera,au cheia lor,coboara la sala de mese care e ca un restaurant mare,totul curat si dichisit .Cealalta parte sint asa-numitii "asistidos", cei care au nevoie de ingrijiri, sint mai batrini si au anumite probleme; apoi exista alta parte, unde stam noi,asistentii, e "enfermeria", unde e un fel de spital, cu cei mai gravi...desi nu e nimeni grav in adevaratul sens al cuvintului, cei cu probl acute sint derivati la spital, nu avem enfermos criticos, nici cuidados paliativos.Partea cea mai neplacuta e cea cu enfermos mentales, sint citiva cu demente, schizofrenii, Alzheimer, e trist sa vezi cum pot ajunge unele persoane la o virsta...dar asa e viatza, sa batem in lemn...
Alt lucru care imi place mult e atmosfera de lucru,companierismul si intelegerea care exista intre colegi, nu stiu daca asa e peste tot dar aici m-am simtit f bine primita...in prima zi eram moarta de frica de necunoscut, de lipsa de incredere in mine insami, mai ales ca nu lucrasem de multi ani.Cred ca experienta asta mi-a folosit tocmai la acest lucru,  la recapatarea increderii in mine, in faptul ca nu am uitat tot ceea ce am invatat cu ani in urma si ca pot sa lucrez din nou ca asistenta ;D
Ramona, de ce esti dezamagita, ce ti s-a intimplat, ai avut vreo problema la servici? Poate e si faptul ca lucrezi numai de noapte...cred ca e greu, te da peste cap, e obositor rau chiar daca ai multe zile libere.
Iti spun "animo", gindeste-te ca aici lucram in conditii bune de munca, nu avem ca sefi niste medici care se cred zei, avem un salariu bun care ne permite sa nu avem grija zilei de miine,etc. Cind citesc ziarele din tzara si vad  cum toata vina situatiei dezastruoase a sistemului sanitar o are o asistenta si... o aresteaza... ii multumesc lui Dumnezeu ca nu traiesc intr-o astfel de tzara( ma refer la tragedia de la maternitatea Giulesti).

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #253 : 07 Septembrie , 2010, 16:33:43 p.m. »
Salut fetelor si baietilor  ;)
Octavian ai spus ca ni te alaturi in acest topic....dar inca nu dai semne....
Lunera....probleme la munca nu am avut si sper nici sa nu am....doar ca lucrurile nu merg chiar asa cum mi-as dori.Nu vreau sa dau detalii....locul de munca il consider oarecum o parte personala....e ca a doua famile sa zic asa....sau ar trebui sa fie......dar........Cand vezi si intelegi ca nu poti schimba prea multe nu iti ramane decat sa te resemnezi si asta uneori demoralizeaza.Este adevarat ca suntem privilegiati sa lucram ca asistenti medicali in Spania tinand cont situatia din tara....dar luand in considerare nivelul de trai de aici nu pot si nu vreau sa ma conformez cu putinul care mi se ofera de moment.Vreau sa lupt pentru mai mult dar mi se pare aproape imposibil deoarece traiesc intr-o comunitate cu niste legi cam complicate,cel putin pentru mine ca rezident strain!Ma franeaza,nu stiu de unde sa incep,cum sa incep,ce este mai bine sa fac....si orice solutie gasesc costa bani...pe care din pacate nu ii am!Si daca as avea bani....desi am luptat pentru recunoasterea profesionala acum ma dezamageste complet....pot doar sa exercit profesia......nu pot ascende.... :'(...Sunt foarte dezamagita!Mma gandeam sa incerc o convalidare de studii si apoi sa fac completare.....IMPOSIBIL!Ar trebui sa merg sa traiesc in Valencia.....acolo viata este extrem de scumpa...nu mi-as permite!Si nici nu as avea timp...si scoala...si servici....si familie!Nu vreau sa ma resemnez dar se pare ca nu am alt remediu!Cum spuneam...o fi schimbarea de anotimp de am starea asta negativa......Mereu imi trece si o iau de la capat...in cautare de solutii....
Nu va mai indispun cu starea mea...nu vreau sa va molipsesc  ;)
Va pupic!

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #254 : 07 Septembrie , 2010, 23:23:12 p.m. »

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #255 : 08 Septembrie , 2010, 16:28:44 p.m. »
Multumesc, Tila  :-*.
Sint de acord cu tine in tot ceea ce spui  ;D

Offline dimi

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Adresa de email
« Răspuns #256 : 12 Septembrie , 2010, 17:41:13 p.m. »
buna fetelor
sint noua pe acest forum dar sint la zii cu experientele traite de voi !!va citesc de circa un an si vreau sa spun ca sint impresionat de vointa voastra de a face ceva cu aceasta meserie care e frumoasa si care iti ofera si multe satisfactii !!lunera si ramona pe voi va citesc si va admir ff mult !!eu sint liliana din bucuresti am trait 4 ani in castellon ,am ramas fara muncasi ptr ca imi placea aceasta meserie am venit in romania sa.-mi continui studiile pe care le inepusem in 2003 .Anul acesta am terminat sc post liceala carol davila din bucuresti cu o medie f buna ,Sincer traind atatia ani in spania si cunoscind si limba avind inca si multi prieteni in castellon mi-ar placea sa ma intorc si sa lucrez acolo ,dar eu vroiam sa va intreb daca diploma asta de acum din 2010 e recunoscuta in europa ,ptr ca de la scoala ne-a siz ca da si putem sa lucram oriunde fara echivalare .Va multumessc si astept raspuns de la voi fetele care mai stiti ceva in legatura cu situatia mea adica absolvente de anul acesta pot lucra in spania fara echivalare?? va pup si va doresc suucces din inima !!bafta tuturor

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #257 : 13 Septembrie , 2010, 00:50:42 a.m. »
Buna, Liliana, bine ai venit pe forum! ;D
Ptr a lucra in Spania ai nevoie de echivalare, recunoastere, daca nu ai credentialul unde scrie ca poti lucra nu ai cum...poate tu te referi la faptul ca nu trebuie sa intri in medidas compensatorias...e posibil.
Oricum, tu fa cererea ptr recunoastere sau omologare,depune dosarul si...asteapta vesti de la minister, poate ai noroc si nu trebuie sa dai examen, mai ales ca tu ai terminat scoala de curind.
Diploma e recunoscuta in Europa, dar trebuie sa faci cerere ca sa obtii aceasta recunoastere, sa depui dosarul cu toate actele si sa ai multa,multa rabdare ca aici hirtzogaraia se misca incet de tot...dar pina la urma se rezolva. ;)

Iti doresc multa bafta!!! ;D

Offline dimi

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #258 : 13 Septembrie , 2010, 18:54:53 p.m. »
buna lunera
mersi mult ptr raspuns dar ce zici tu si anume dosarul acela cu recunoasterea ,crezi ca am vreo sansa sa il pun adica mai bn zis sa-l trimit din romania sau trebuie neaparat sa vin eu acolo .Banuiesc ca toata treaba se intimpla la madrid nu ??adica acolo trebuie sa merg ptr tot
Si daca esti amabila si draguta cind ai timp poti sa-mi zici si mie care sint pasii de urmat ,si ce acte trebuie sa pregatesc eu ptr recunoastere .Mersi mult esti o draguta ,si te astept cu un raspuns

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #259 : 15 Septembrie , 2010, 05:20:42 a.m. »

Si eu sunt "o draguta"....si  "o amabila".......fetele de pe acest forum ma cunosc foarte bine,chiar unele dintre ele ma apreciaza pentru ceea ce sunt....cel putin atat cat cunosc din Ramona "virtuala"......dar cu toatea astea nu pot ramane indiferenta la mesaje de genul tau Dimi.....Nu intentionez sa te jignesc dar nu suport de fel persoanele lingusitoare!Poate nu esti una dintre ele dar mesajul tau asa mi-a dat impresia..................Daca esti interesata sa depui actele pentru a obtine echivalarea....recunoasterea profesionala....omologarea....etc...etc....citesti topicul "recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in spania"...Acolo vei gasi toata informatia necesara.De alt fel pe topicul "asistenti medicali......." gasesti o sumedenie de sfaturi utile,experiente impartasite,etc etc care sunt sigura ca te vor ajuta.Cand ai o nedumerire la anumite acte necesare atunci vii si apelezi la "amabilitatea" noastra si vom incerca sa te ajutam.....dar pana atunci....spor la citit!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #260 : 15 Septembrie , 2010, 11:48:55 a.m. »
   Acelasi lucru l-am gandit si eu, Ramona, dupa ultimul mesaj scris de Dimi...in gandul meu imi spuneam ca unele persoane mai au putin si vor cere sa le strangeti hartiile sau sa le depuneti voi dosarele. M-am abtinut insa sa scriu din nou : " CITITI FORUMUL! " tocmai sa nu fiu acuzata de aciditate desi multor persoane lenese o picature de de acid le-ar prinde bine..poate le-ar sturni un pic! Am primit chiar mesaje pe privat la care nu am vrut sa raspund tocmai pentru ca raspunsurile pe care le cautau se afla pe forum, iar daca le este greu sa citeasca le va fi greu sa si munceasca!
« Ultima Modificare: 15 Septembrie , 2010, 14:20:03 p.m. de erofeinina »

Offline dimi

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #261 : 15 Septembrie , 2010, 15:28:54 p.m. »
BUNA fetelor !!! ramona -elena intentia mea nu a fost sa lingusesc pe nimeni ,dar daca ti-am dat impresia asta sau daca te-am deranjat cu ceva iarta-ma nu asta a fost intentia mea !!eu doar v-am intrebat si am vrut sa fiu draguta adica mai bn zis amabila !!Vad ca esti o persoana foarte acida si ar fi bine sa te mai temperezi putin !!!in fine nu stiu cum faci tu meseria asta fiind asa recalcitranta dar poate virsta isi spune cuvintul !!si cu asta am terminat !!esti dusa rau cu capul !!sincer fara sa te simpti jignita !!

Offline admin

• Administrator
  • VIP
  • Mesaje postate: 1065
  • Gen: Bărbat
  • sa fii om e lucru mare
    • Spania Romaneasca
« Răspuns #262 : 15 Septembrie , 2010, 16:59:05 p.m. »
BUNA fetelor !!! ramona -elena intentia mea nu a fost sa lingusesc pe nimeni ,dar daca ti-am dat impresia asta sau daca te-am deranjat cu ceva iarta-ma nu asta a fost intentia mea !!eu doar v-am intrebat si am vrut sa fiu draguta adica mai bn zis amabila !!Vad ca esti o persoana foarte acida si ar fi bine sa te mai temperezi putin !!!in fine nu stiu cum faci tu meseria asta fiind asa recalcitranta dar poate virsta isi spune cuvintul !!si cu asta am terminat !!esti dusa rau cu capul !!sincer fara sa te simpti jignita !!

Dimi, felicitari accesul tau a fost blocat pe forum. Majoritatea utilizatorilor admira comportamentul ramonei, iar eu sunt unu dintre ei. Dupa cum poti vedea nu pot insa accepta un asemnea limbaj, si mai ales la adresa unei persoane care efectiv a ajutat comunitatea romaneasca din Spania.

Aviz amatorilor, comportativa decent, nu mai jigniti persoane.

Cu stima,
admin

P.S. : interdictia de a te autentifica si a posta mesaje pe forum expira in 15 zile, speram ca atunci sa te comporti decent.

« Ultima Modificare: 15 Septembrie , 2010, 17:06:08 p.m. de admin »

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #263 : 15 Septembrie , 2010, 22:05:02 p.m. »
  OMG!!! :o   nu pot sa cred ce am vazut scris de Dimi -> cat tupeu obraznic!!! Desi mi-a placut pedeapsa data de admin. simt (si nu "simpt", draga Dimi..) ca trebuie sa iau si eu atitudine:  fatuca , tu sti cati ani  are Ramona de aduci varsta in discutie? sau te refereai la varsta ta...caci, dupa calculele mele ( ai inceput studiile in 2003..ai stat vreo 4 ani in Spania...te-ai reintors in Romania pentru a termina studiile incepute=>sunt ceva ani, nu? ) pari mai in varsta decat ea. Diferenta este ca Ramona a reusit in viata ...tu insa, ai trecut ca gasculita prin apa! Ramona a muncit mult creind un topic special tocmai pentru persoanele care sunt la inceput de drum...persoane ca tine, Liliana...iar tu in loc de un multumesc ii aduci jigniri! Rusine sa-ti fie!  daca ti-a fost lene sa citesti cum vrei tu sa muncesti in Spania...nu ma mira faptul  ca ai ramas fara loc de munca odata!!! Nu vreau sa ma gandesc ca te vei reintoarce in Spania si ne vei face de ras pe noi -asistentele romance...poate totusi te razgandesti si ramai acolo unde esti acum...in lenea si prostia ta!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #264 : 15 Septembrie , 2010, 23:58:01 p.m. »
Buna seara! Cu riscul de a-mi pune tot forumul in contra si de a-mi fi blocat accesul - vad ca cenzura inca functioneaza la noi- vreau si eu sa-mi spun parerea, mai ales ca numele meu a fost citat in forum: la fel ca toata lumea, eu o apreciez pe Ramona ptr tot ceea ce a facut ptr acest forum, nici nu se discuta...De aceea m-a uimit "iesirea" ei , m-a uimit cum a pus-o la punct pe Liliana care  vorbise cu mult respect si bun simt si nici macar nu i se adresase ei ;sincera sa fiu eu nu vazusem nici urma de lingusire...cu un "citeste topicul celalalt" ar fi fost deajuns.Poate daca i s-ar fi adresat ei cu "Ramoncita, cum tu esti atit de buna si de grozava, spune-mi si mie..." nu ar fi fost atit de respinsa aceasta fata, nu stiu...poate gresesc dar asa am avut impresia.
Ramona, daca gresesc,iarta-ma!

Cum nu suport injustitia voi scrie sincer ceea ce gindesc: ceea ce m-a indignat pe mine a fost interventia "rosie" -la propriu si la figurat - a administratorului, mi s-a parut excesiva, mai ales ca nu a blocat niciodata accesul cuiva, nici cind a fost vorba de injurii la adresa gazdelor, de falsificare de diplome,etc- lucruri mult mai grave decit o replica... intr-adevar putzin cam urita, e drept(desi provocata de raspunsul Ramonei),admin nu a luat masuri si ptr o mica ciondaneala interzice accesul unei persoane  si asta doar ptr ca e vorba de Ramona, de sefa...of ,lucrul asta imi aminteste de vremurile vechi...

Offline admin

• Administrator
  • VIP
  • Mesaje postate: 1065
  • Gen: Bărbat
  • sa fii om e lucru mare
    • Spania Romaneasca
« Răspuns #265 : 16 Septembrie , 2010, 09:54:00 a.m. »
Lunera, dupa cum ai vazut am intervenit foarte rar, sau aproape deloc. Nu am obligatia de a ma justifica si nici nu o voi face. Vreau doar sa punctez 2-3 lucruri.

Nu e nevoie sa facem analiza pe test ca sa ne dam seama ca dimi chiar a jignito pe Ramona.

Citat
Vad ca esti o persoana foarte acida si ar fi bine sa te mai temperezi putin !!!in fine nu stiu cum faci tu meseria asta fiind asa recalcitranta dar poate virsta isi spune cuvintul !!si cu asta am terminat !!esti dusa rau cu capul !!s

Ai zis ceva de genul ca Ramona e sefa, si ca deaia am reactionat eu asa. Pe Ramona o respect pentru ce a facut, pentru ca a muncit cateva nopti in folosul comunitatii, si-a adus aportul cum a stiut mai bine, a deschis un topic nou, a dat siteuri si materiale, a raspuns multor persoane si le-a ajutat cum a putut. Si pentru timpul pierdut, eu cred ca merita macar respect.

Stiu ca nu e singura, sunt 5 fete sau chiar mai mult care au facut o treaba destul de buna, si pe aceasta cale le multumesc si lor. Cred ca sistemul de popularitate cu stelute este destul de echitabil indica destul de clar gradul de implicare in forum.
Cat despre cenzura mea, imi pare rau ca iti aduce aminte de timpurile demult apuse. Dar sa stii ca nu am facut scoala nici in comunism, si nici membru de partid n-am apucat sa fiu. In schimb de 5 ani de zile finantez din banii mei un proiect pentru romanii din Spania. Iar in astia 5 ani de zile am cateva sute de nopti nedormite, toate dedicate formului si portalului Spania Romaneasca.

A mai ramas maine sa intre cineva sa ma injure, sau sa ma jigneasca pe forum si eu sa fiu un domn politicos si sa-l rog frumos sa inceteze.

In fine m-am adresat tie, dar e valabil pentru toata lumea, si chiar ai facut foarte bine ca ti-ai spus opinia ca aici e democratie nu e dictatura. Dar pana si in democratii se mai expulzeaza cetatenii care nu respecta regulile bunului simt. Chiar Franta expulzeaza cetateni romani in ultimul timp....

« Ultima Modificare: 16 Septembrie , 2010, 10:01:56 a.m. de admin »

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #266 : 08 Decembrie , 2010, 04:28:59 a.m. »
Salut fetelor,

mai sunt inca pe aici,desi tot mai rar..... :'( Muncesc si iar muncesc.Acum de noapte nu mai am timp de nimic...ne-au impus multe alte activitati care nu le aveam...ca de exemplu verificarea medicatiei pregatita de farmacista pentru a doua zi a 140 de rezidenti...  :o

Ce rau imi pare de problema aparuta pe forum cu mesajele....ce pacat....ce trist....Cand am intrat nu ma dumiream ce s-a intamplat...de ce nu pot vizualiza mesajele recente.....  :'(

Sper ca este bine toata lumea....Eu sunt super obosita...plictisita....dar bine ca e de munca  ;D

Va pup si sper sa mai pot intra pana la Craciun.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #267 : 08 Decembrie , 2010, 11:42:24 a.m. »
Buna Ramona! Asa ziceam si eu in Romania...munces...muncesc...nu am timp de nimic ! acum as vrea sa fie la fel! Esti o fericita!

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #268 : 16 Ianuarie , 2011, 20:49:45 p.m. »
Fetelor...chiar nu mai spune nimeni nimic? >:(  Ramona, unde esti? Daruieste-ne cateva minutele.....ne e dor de tine!!! :-*
Nimeni nu mai spune nicio anecdota de la locul de munca?Nu fiti rele.... ;)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #269 : 18 Ianuarie , 2011, 03:44:43 a.m. »
Buna fetelor....

imi cer scuze ca nu am mai intrat...nu am mai postat.....dar din pacate am observat ca acest post a cam "murit"....si eu singura....Sper sa fie ceva trecator....
Se da foarte multa importanta postului vechi...si inteleg...De aceea cu rabdare,astept sa se rezolve situatia fetelor.Sunt sigura ca se va participa iar in acest post odata rezolvata situatia celor in "asteptare".

Eu nu am noutati.Sunt la acelasi loc de munca.E k....decat nimic...
Irina sunt curioasa cum iti merge la master....

Va doresc din suflet multa bafta!!!!!!!

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #269 : 18 Ianuarie , 2011, 03:44:43 a.m. »