Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 102992 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
Re: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #270 : 23 Ianuarie , 2011, 15:33:20 p.m. »
Ramona, nu numai acest topic moare ci tot forumul al asistentilor medicali; din pacate suntem intr-o situatie neplacuta si ne rezumam doar la privit  caci alte noutati de postat nu avem!
Sper sa fie doar o situatie de moment! 

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #271 : 24 Ianuarie , 2011, 12:49:16 p.m. »
Ramona, nu numai acest topic moare ci tot forumul al asistentilor medicali; din pacate suntem intr-o situatie neplacuta si ne rezumam doar la privit  caci alte noutati de postat nu avem!
Sper sa fie doar o situatie de moment! 

Buna ,fetelor...nu am mai intrat de multa vreme,deoarece, asa cum spune Nina ,nu am avut noutati.Intru din cind in cind...citesc tot ce mai scrieti....ma gindesc cu groaza prin ce treceti cele care inca mai asteptati acel examen....si sint cu gindul alaturi de voi.Nu pot decit sa va incurajez...stiu prin ce treceti...dar nu disperati....daca noi am dat examen inseamna ca ceva s-a miscat....
Pt fetele care deja au recunoasterea,cautati pe pagina ministerului sanatatii de aici sau cu Google  el si cititi bine in  conditiile de inscriere, mai ales  ceea ce este referitor la limba spaniola.Eu inteleg ca se accepta si daca ai recunoasterea ,nu numai cu omologarea,dar.... pt cei "nevorbitori "de  spaniola se cere un anumit nivel,nivel acreditat doar de o "academia de idiomas" sau de institutul Cervantes.Oricum aceasta " oferta " a trecut,si asa cum bine vedem sint f putine locuri,dar nu e imposibil!!!!
ps nu am reusit sa gasesc vreun link care sa trimita direct la acest"BOE"

danadinu

• Vizitator

Offline magda_magda

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
« Răspuns #273 : 01 Februarie , 2011, 09:31:01 a.m. »
Buna dimineata,tuturor,numele meu este Magda,locuiesc in Manresa,provincia de Barcelona,de curand am primit credentialul(dupa 3 ani de asteptari) care ne da dreptul sa muncim aici in Spania ,am depus cateva cv-uri prin zona unde locuiesc si se pare ca nici o veste pana acum.As dori daca sunteti amabile sa ma informati si pe mine cam ce pasi trebuiesc urmati dupa primirea credentialului,mentionez ca am citit tot forumul si as dori cateva indrumari cu pasii de urmat ,unde anume trebuie sa mergem pentru a ne inscrie ..etc.Va multumesc anaticipat.emailul meu este raismary@yahoo.es.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #274 : 01 Februarie , 2011, 16:53:29 p.m. »
Buna Magda,

...felicitari pentru credentialul obtinut  ;)
Daca ai citit "tot forumul" atunci inseamna ca ai inteles ca si celelalte fete care suntem in posesia credentialului INCA avem nelamuriri cu sistemul spaniol in ceea ce privesc angajarile in domeniul nostru(sanitar).
Eu personal,am gasit de munca dupa 4 luni de la otinerea credentialului....am fost norocoasa...sunt fete care nici azi nu lucreaza!!!
Un prim pas in cazul nostru este sa obtinem un post de munca in institutii private...pentru a putea demonstra ca avem experienta pe teritoriul spaniol.Mie lipsa experientei in Spania mi-a dat probleme in cautarea unui loc de munca.Pentru a lucra la stat situatia se complica dupa cum cred ca stii.Vorbim deja de puncte...care se acumuleaza prin experienta in institutii sanitare publice.Pentru inceput la stat putem lucra doar pentru a supli vacante....de Pate....de Craciun...vara.....si asta daca avem noroc....ca si pt suplente tot cu experienta contrateaza....dar....sanse exista....chiar daca minime....
In plus,in cazul tau....cum locuiesti in Comunitatea Catalana trebuie sa stii catalana.In spitalele publice una dintre conditii este cunoasterea dialectului.La opozitii(examene pe post) prima proba eliminatorie este catalana!!
Va trebui de asemenea sa te inscrii la Colegiul Enfermerilor dar asta poate astepta pana iti gasesti de munca pentru ca inscrierea se face intr-un moment....doar sa ai banutii pregatiti pentru ca "vale una pasta"  ;D Eu am platit dintr-un foc 300 euro.

Sfatul meu este sa ai rabdare....multa rabdare....pentru ca de munca se gaseste greu....mai ales daca nu ai experienta in Spania.Trebuie sa lasi cv-uri peste tot pe unde este posibil!!Eu am intrat pe net si am cautat "residencias geriatricas","clinicas","geriatricos","centros sociosanitarios","clinicas sanitarias"......etc....etc....etc....Am luat adresele si am fost si am depus cv-uri.....muuuuuulte.La care a fost posibil am aplicat pe internet....pentru ca sunt centre unde au formular tip pe pagina lor.
Te poti inscrie si pe site-uri de oferte de munca.Eu folosesc www.infojobs.com ,de altfel chiar prin acest site mi-am gasit de munca.Am aplicat la o oferta si m-au sunat.

Multa bafta si sa ne povestesti cand ai noutati  ;)
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #275 : 02 Februarie , 2011, 08:55:28 a.m. »

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #276 : 02 Februarie , 2011, 09:08:41 a.m. »

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #277 : 07 Februarie , 2011, 04:58:51 a.m. »
Buna fetelor,

am si eu o nelamurire   ;D  ??? poate ma puteti lumina  ;)
Imi spune o colega de munca(asistenta medicala)ca via unei rezidente nu mai era permeabila pentru ca prezenta sange coagulat...Imi explica ca daca se mai intampla sa ii fac un "lavado de la via" cu ser fiziologic asa cum a facut si ea in turnul ei.Sa incarc o seringa cu ser fiziologic,sa scot perfuzorul si sa introduc serul prin branula...... pana via va fi iar permeabila....  ???  ???  ??? Ma iertati.....dar sincera sa fiu eu nu am invatat in scoala asa ceva!!!Stiu ca daca o vie nu mai este permeabila se scoate si se pune alta!Un "lavado con suero fisiologico" dupa parerea mea poate fi un risc enorm de embolie datorita deplasarii coagulilor formati!!!
A auzit/invatat cineva aceasta tehnica?????

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #278 : 07 Februarie , 2011, 08:49:18 a.m. »
si eu am ramas surprinsa cind am auzit prima data de aceasta"tehnica" pe care o folosesc asistentii aici ......Noi in ro foloseam heparina diluata in ser(foarte diluata) nu mai stiu proportia -cred ca era ceva 0,5 ml heparina in 10 ml de ser fiziologic.Nu cred ca  aceasta "tehnica "o invata la scoala,ci cred ca e un obicei prost pe care ei il transmit de la unul la altul.Eu  incerc ,intr-adevar sa fac lavado cu ser,dar daca vad ca e foarte" infundata" nu insist. E foarte riscant.Sfatul meu:ca sa desfunzi o via incearca asta :cu garoul se face presiune si cu o seringa mai mare se aspira.asa poti aspira eventualele cheaguri.Daca via e foarte infundata,nu va merge nici cu ser,nici cu heparina ,nici cu"garou".Iar daca tu nu vrei sa risti,schimbi via.Dar trebuie sa incerci mai intii sa o desfunzi.

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #279 : 07 Februarie , 2011, 09:48:43 a.m. »
Buna fetelor ! Si noi folosim tehnica asta , cu toate ca pe mine m-a surprins destul de mult , am insistat ca nu o folosesc pentru ca nu am invatat asa dar medicul mi-a spus ca nu se mai foloseste serul heparinizat demult !!! Si intradevar folosim lavado cu ser fiziologic in catetere centrale inainte si dupa administrarea medicamentului , in vias endovenosas pe fiecare tura , inclus in vias subcutaneas ; Pina acum nu s-a intimplat nimic ,eu la fel ca si tine Ramona temeam o eventuala embolie ! Stii cum e , daca medicul spune , noi facem .
Inca ceva , ce mai faceti , trebuie sa reanimam forumul pentru ca pare un pic "adormilat "
Saptamina asta o sa va dau noutati despre o rezidenta de vanguardia din zona , moderna ,superdotata , unde voi face niste ture extra .
Va pup , numai bine ,si va invit sa veniti cu noutati ,intrebari , etc

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #280 : 07 Februarie , 2011, 09:56:51 a.m. »
da,Ktina,dar vb despre  un cateter infundat.....cum il desfunzi?nu despre"spalarea "lui inainte si dupa administrarea medicamentului.....iar aici nu e chiar "daca medicul spune noi facem"....poti sa te mai si contrazici cu ei...si sa-ti sustii punctul de vedere.Cel putin unde sint eu.va pup

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #281 : 07 Februarie , 2011, 15:47:14 p.m. »

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #282 : 26 Februarie , 2011, 09:49:12 a.m. »

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #283 : 26 Februarie , 2011, 10:19:20 a.m. »
Sper sa fie de ajutor ; am avut senzatia ca nu m-am facut inteleasa in raspunsul anterior , "daca medicul spune , noi executam " .In general cind avem dubii intrebam medicul si  daca exista protocol se respecta,daca nu ne indica ce considera mai indicat .Depinde de situatie , de medic , putem da sugerentii , opinii , dar in general respectam indicatiile lor , asa cum si auxiliarele respecta indicatiile noastre .
Inca ceva ,ati inceput cursul de Prescripcion Enfermera ? Eu incep saptamina viitoare ,am auzit ca e super . O sa va dau detalii .
Cit despre rezidenta de vanguardia - un pic dezamagita - multi rezidenti ,majoritatea cu probleme si pluripatologii , 5 plante ,e adevarat ca totul supermodern ,dar ...muuult de munca pentru o singura enfermera .
Va pup si numai bine .

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #284 : 28 Februarie , 2011, 23:00:59 p.m. »
BUNA. SUNT MIHAELA. AM PRIMIT RECUNOASTEREA TITULUI ACUM UN AN, DAR INCA NU AM GASIT NIMIC DE LUCRU. EU LOCUIESC LA 30 DE KM DE CIUDAD REAL. MULTA BAFTA TUTUROR

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #285 : 28 Februarie , 2011, 23:30:37 p.m. »
Buna, Mihaela.....de un an cauti si nu gasesti? >:( Asa de rau stau lucrurile in Ciudad Real? :o
Ce nasol......in Catalunia se mai gasea anul trecut cat de cat...anul asta nu vad nicio oferta pe net...parca au interdictie  ???....ceva se intampla......Sper sa nu dureze mult situatia asta si sa-ti gasesti ceva bun.Bafta multa!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #286 : 01 Martie , 2011, 12:20:41 p.m. »
BUNA FETELOR ,A TRECUT MULT TIMP DE CIND NU AM MAI SCRIS ,DAR, CA SI RAMONA TIMPUL MEU SE IMPARTE INTRE MUNCA,SOMN SI FAMILIE SI NICI NU AM MAI AVUT CINE STIE CE NOUTATI.EU LUCREZ LA ACEEASI REZIDENTA LA CARE AM INTRAT DUPA EXAMEN,IN IANUARIE M-AU FACUT FIXA ;D,SINT  MULTUMITA  ::),CHIAR DACA LUCRATUL NUMAI DE NOAPTE LA UN MOMENT DAT ISI SPUNE CUVINTUL 8),DAR CE SA FACEM .....DUPA CUM STAU LUCRURILE IN ZIUA DE AZI.. :-\..
M-AM HOTARIT SA MA INSCRIU LA SATSE CA SA INCEP SA FAC CURSURI PENTRU ACUMULARE DE PUNCTE SI SA MA INSCRIU LA BOLSA DE TRABAJO.
MI-A SPUS O COLEGA CA IDEAL ESTE CA, IN MOMENTUL IN CARE TE INSCRII LA BOLSA ,SA AI CEVA PUNCTE ACUMULATE ,PENTRU CA BAREMAJUL SE FACE O SINGURA DATA PE AN CIND SE REUNESTE COMISIA.
DUPA CE MA INSCRIU ZILELE ASTEA VA MAI POVESTESC.
RAMONA IMI PARE RAU CA NU TE MAI SIMTI ASA DE BINE LA MUNCA DAR ANIMATE CA SINT ALTELE MAI RELE.EU AM ACELEASI TAREAS PE CARE LE AI SI TU ,ESTE ADEVARAT CA PE ZI CE TRECE SE CERE DIN CE IN CE MAI MULT ,DAR ASTA E....
AI PUTINA RABDARE SA INTRAM INTR-O REZIDENTA DE STAT SI O SA VEZI CUM SE SHIMBA LUCRURILE. ;D ;D
VA PUP  :-* :-* :-*SI SA NE AUZIM CU BINE. ;)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #287 : 02 Martie , 2011, 16:27:05 p.m. »
Camelia....multumes de "animos"  ;) .Cand sunt mai binne....cand demoralizata.....Ce sa facem...mergem inainte....Conditiile sunt uneori inumane....dar bine ca avem de munca.Din punctul asta de vedere sunt foarte recunoscatoare!Cum zice si Irina....situatia e neagra rau!!!!!!!!!!!Nu este de munca!Pe vremea cand incercam eu sa obtin echivalarea ma sunau din toate partile....dar nu aveam titlul omologat....acum insa.....parca s-au terminat ofertele de munca!!!!!
In Valencia imi zicea cineva ca s-a deschis bolsa de trabajo dar cum eu nu am 1 punct macar....nu ma pot inscrie  :'( Nu stiu cand am sa pot obtine acel punct....ca valenciana nu stiu...si nu am timp sa invat...iar sa fac substitutii la public este aproape imposibil.....Dar nu imi pierd speranta  ;)
Stie cineva 1punct=cate credite???Pentru ca prin cursuri acumulezi credite si la nu stiu cate credite se transforma in pucte.......
Prin SATSE care este maximul care se poate acumula?Parca zicea Lunera odata ca 30?

Miha....ma tot tin sa te sun dar mereu uit  ;D Sper ca esti k....chiar daca nu ai gasit inca de munca  :(
Pupici.

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #288 : 14 Martie , 2011, 13:01:36 p.m. »
sal Ramona,
in valencia s-a deschis bursa locurilor de munca in noiembrie,acum deja e inchisa.se deschide odata pe an.Si te poti inscrie si fara puncte,claro,asta nu inseamna ca ai si mari sanse daca nu ai ceva puncte,dar incercare moarte nu are.
te pup si animo!

Offline ramona-elena

• VIP

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #290 : 10 Aprilie , 2011, 12:28:22 p.m. »
Ramona, daca poti, trimite-mi materialul cu UPP...si eu tot fac cursuri desi am acumulat maximul de puncte ptr bolsa...dar cred ca am prins gustul cursurilor si nu ma mai opresc, hahaha! Oricum, sint ff folositoare, ma pun la zi cu multe chestii pe care le-am uitat sau, pur si simplu nu ni s-au predat la vremea respectiva ori nu s-a prea pus accentul...asa cum spuneai si tu... ;)
Ultimul curs facut de mine mi s-a parut f interesant, e vb de "vendajes e inmovilizaciones"; a fost mai mult practic, am invatat sa punem si atele de gips, nu numai bandaje.Daca e cineva interesat in aceasta tema va pot trimite prin email materialul pe care ni l-au dat.

Ramona, aici sint 30 de puncte maxim ptr bolsa SAS, nu stiu in Valencia cum e... poti face prin SATSE cite cursuri vrei ( ptr tine ar fi util ptr ca au cursuri on-line= Fuden, am mai scris), nu numai presenciales... eu le-am facut pe toate prin interet, in afara de cel de vendajes).
1 credito= 10 horas lectivas;   1 hora= 0,05 puntos

Lunera

• Vizitator

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #292 : 17 Aprilie , 2011, 18:00:12 p.m. »
Ramona am gasit o oferta de munca ptr tine daca te intereseaza
http://es.trabajar.com/oferta-empleo/enfermeros-valencia-306237o

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #293 : 17 Aprilie , 2011, 19:41:03 p.m. »
Dani sunt inscrisa la oferta asta de munca din martie.... :'( Dar se vede ca nu am noroc....Eu sunt foarte interesata sa gasesc de munca in Valencia pentru ca asa cum v-am spus vreau sa ma mut acolo dar se pare ca va fi foarte greu....... :'(
Oricum multumesc tare mult de interes si oricand esti la curent cu o noua oferta de munca pe Valencia posteaza si aici  ;)
Lunera multumesc pentru site-ul de valenciana dar costa ceva daca nu esti afiliat.Am gasit si eu unul pentru ceiinteresati:
www.edu.gva.es/polin/es/publi_rom_val.html

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #294 : 18 Aprilie , 2011, 03:36:59 a.m. »
http://www.respyn.uanl.mx/vii/2/ensayos/formas_farmaceuticas.htm

Va las ca am treabaaaaaaaaaaaaaa.................. ::)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #295 : 18 Aprilie , 2011, 03:40:32 a.m. »
Por cierto ADMIN  ;D cum aici ne mai comunicam si in spaniola din cand in cand..... ;D nu este posibila introducerea caracterului ñ....adica n cu caciulita  ;D deoarece e dificil de inteles uneori anumite cuvinte  :( ?

Mersi.

Offline ramona-elena

• VIP

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 18
« Răspuns #297 : 27 Aprilie , 2011, 18:16:45 p.m. »
Hristos a inviat! Fetelor, va urmaresc de cateva luni si vreau sa va multumesc ptr tot ce ati postat pe acest forum. Pe mine m-ati ajutat foarte mult, mi-ati dat o noua speranta, cand nu mai aveam niciuna. Vreau sa va spun ca am citit aproape in intregime celelalte 2 topicuri si mi-am notat absolut tot ce aveam nevoie ptr a putea reincepe tramitele ptr recunoastere. Vreau sa iti multumesc in special tie, Ramona ptr ca ai facut un lucru extraordinar ptr cele care nu stiau de unde si cum sa inceapa. Ne-ai "animat" intotdeauna si ne-ai facut sa fim increzatoare.
Pe acest topic nu ma regasesc inca...insa sper sa fie cat de curand, cum de fapt toate speram la fel.
O sa incerc sa va spun istoria mea, si sper sa nu va plictisesc. Sunt in Spania de 6 ani si jumatate si cam de 5 si jumatate incerc sa imi omologhez diploma.Spun omologhez, ptr ca asa am inceput. Nu stiam la inceput de recunoastere. Am facut tramitele prin subdelegacion del gobierno, cerand omologarea si bineinteles ca mi-au dat denegado, asta dupa aproape 1 an de asteptat. Atunci cei de la subdelegacion, mi-au spus despre recunoastere.Am inceput din nou tramitele, cu alta solicitare, insa, dupa cateva luni mi-au trimis o scrisoare in care spuneau ca imi lipsesc acte(nu mai tin minte exact care)insa vreau sa va spun ca mie de la subdelegacion mi-au spus ca am nevoie doar de diploma,foaie matricola, certificat de nastere si NIE. In fine...dupa inca un an si ceva, mi-au dat din nou denegado, insa mi-au spus ca mi-ar putea omologa diploma ca si "tecnico en cuidados auxiliares de enfermeria". Trebuia sa le dau un raspuns scris afirmativ sau negativ in decurs de 3 luni de la instiintare. Vreau sa va spun ca am asteptat pana in ultima saptamana ptr a le da raspunsul, ptr ca nu stiam ce sa fac.Stiam despre ce este vorba, ce face un auxiliar si stiam ca nu e ceea ce am studiat eu. Insa pana la urma am acceptat. Nu mai aveam nici o speranta in a-mi recunoaste profesia. Asa ca mi-au trimis credentialul cu "tecnico en cuidados auxiliare en enfermeria" la inceputul anului 2010. Eram asa de dezamagita, incat nici nu aveam chef sa imi caut de munca, insa am avut noroc cu o prietena care muncea intr-un centru de discapacitados si m-a recomandat directoarei. Am inceput sa lucrez ca si auxiliar anul trecut in vara cubriendo una baja. Am muncit 5 luni ,dupa care am terminat contractul si am ramas in paro, insa m-au chemat pentru a face concediile de craciun si acum de paste si mi-au spus ca in vara ma vor  cheama din nou. Asa ca...cel putin m-am obisnuit putin cu sistemul lor si am putina experienta, chiar daca nu ca si asistenta si... "he metido la cabeza" cum se spune, in acel centru.
Osa va povestesc mai multe, daca doriti pe viitor si daca nu va plictisesc, bineinteles,insa acum trebuie sa plec. Ramona eu sunt din Valencia, am vazut ca si tu esti. Va multumesc inca o data la toate si va doresc succes in tot ceea ce faceti. Va pup.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #298 : 28 Aprilie , 2011, 19:38:45 p.m. »
HRISTOS A INVIAT!!! RAMONA ma bucur ca esti bine (nu mai am id-ul tau..mi s.a stricat netul si sau sters toate :( )ce sa zic astept examenul in iunie..mi-e o fricaaa de nuj ce e cu mine. :'(.si cu invatatul..cu carti..,notite..,teste,..dar cum zic toate fetele si tu.., tre sa izbavim si sa reusim..mai ales ca nici nu stim din ce sa invatam...ma refer.ce temario. ???.nimic..asa de la noi si de la ei ;)yo te salut ANIMO si succes  pe viitor :-* ;)
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #299 : 01 Mai , 2011, 04:15:41 a.m. »
Monica bine ai venit printre noi si multumesc pentru aprecieri  ;)

Nu am inteles totusi...pana la urma ai depus actele pentru recunoasterea profesionala ca asistent medical?....esti in asteptare?

Si daca lucrezi ca auxiliar,cum ai titlu oficial(omologarea)tin sa te informez ca si pentru auxiliari de enfermeria au scos convocatorie de opozitie pe Valencia.Eu cred ca merita sa te prezinti pana una alta....Niciodata nu se stie....Pe spitale banuiesc ca stii ca un auxiliar castiga cam cat castig eu ca DUE in rezidenta....

Pupici!

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #299 : 01 Mai , 2011, 04:15:41 a.m. »