Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 102987 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
OPOSICIONES
« Răspuns #30 : 04 Martie , 2010, 15:35:36 p.m. »
Fetele care sunt mai in tema cu opozitiile.....va rog sa ma lamuriti si pe mine ca eu tot citesc,citesc si iar citesc dar nu ma lamuresc  ;D .
Cand se dau?De cate ori pe an?Cand te inscrii?
Am inteles ca se publica in BOE cand se convoca locuri libere si de la publicare ai o luna la dispozitie sa te inscrii.Dar cand se fac convocari?Pe Valencia am gasit un decret care vorbea de convocarii din 2007 si cum ca opozitiile vor fi la sfarsitul lui 2010!!!!!Sa inteleg ca se fac convocari odata la 3-4 ani?????????
Eu personal m-as inscrie la toate opozitiile din Spania daca s-ar putea,chiar daca sunt departe...pentru ca asa as acumula puncte,fie ca iei fie ca nu....dar nu gasesc pe nicaieri convocatorii...inscrieri...unde se fac aceste inscrieri....etc etc....
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
Rspuns: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #31 : 04 Martie , 2010, 19:35:59 p.m. »
Ramona, cei de la sindicat mi-au zis ca daca vom fi inscrisi la ei, vom primi pe mail notificari cu toate cursurile care se fac, inscrieri la oposiciones, tot ce ne ajuta in completarea studiilor si ce ne este de folos in munca, legile care apar, etc. Banuiesc ca acelasi lucru il fac si cei de la Colegiul asistentelor... Cel mai bine ar fi sa intrebi la una din aceste doua organizatii din orasul tau.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #32 : 05 Martie , 2010, 15:51:30 p.m. »

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #33 : 06 Martie , 2010, 08:41:24 a.m. »
dananadinu unde anume in Castilla y Leon??
scuze ca-ti raspund raspund asa tirziu.castilla si leon,provincia de burgos.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #34 : 06 Martie , 2010, 08:47:07 a.m. »
eu ma voi inscrie,asa cum am mai spus,in colegiu,nicidecum in sindicat.Ca si colegiul ne apara drepturile,si in afara de asta ne da acel numar de inregistrare cu care putem sa mergem oriunde,atit la particulari cit si la stat.Colegi mei sint inscrisi doar in colegiul asistentilor.
in castila si leon au fost opsiciones acum 2 ani,asa ca nu se fac in fiecare an.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #35 : 06 Martie , 2010, 18:10:25 p.m. »
danadinu,  :( eu vreua sa ma mut in avila...si ce greu e cu munca acolo....

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #36 : 09 Martie , 2010, 23:49:38 p.m. »
De acum sa ne apucam de cursuri... ca trebuie acumulate pana la sfarsitul lui octombrie 30 de credite (numai din cursuri). Acum imi pare rau ca nu am facut acasa mai multe... dar cine stia ca voi pleca sa muncesc printre straini?! Acum am doar 17 credite (din cursuri).  :(

Offline kali

• General-maior
  • **
« Răspuns #37 : 09 Martie , 2010, 23:52:22 p.m. »
Daca aceste cursuri facute au o vechime mai mare de 6 ani, creditele insumate se injumatatesc pentru al 7-lea an... asa ca...  >:(

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #38 : 10 Martie , 2010, 07:05:47 a.m. »
BUNA FETELOR!
AM INCEPUT SA FIU DEZAMAGITA DE DEMERSURILE CE TREBUIE SA LE FAC PTR A AJUNGE SA LUCREZ IN SPANIA DAR TOTUSI MERG INAINTE.DEABIA ASTEPT SA VAD CAT DE REPEDE VA GASITI LOCURI DE MUNCA ACUM DUPA CE V-A DAT
RECUNOASTEREA PROFESIONALA.DECIZIA MEA VA FI SI IN FUNCTIE DE ACEST LUCRU.
VA MULTUMESC CA EXISTATI PRIN INTERMEDIUL FORUMULUI SI VA UREZ SUCCES IN CONTINUARE!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #39 : 10 Martie , 2010, 10:13:32 a.m. »
Kali eu acum sunt foarte preocupata sa-mi caut de munca....dupa ce voi lucra o sa ma interesez de cursuri,oposiciones in sens concret...adica sa ma inscriu si eu ca informatii caut si tot caut dar multe nu gasesc.....De ce spui ca trebuie sa facem 30 de credite pana in octombrie?Este obligatoriu pentru orice asistent medical?
Ai spus ca te-ai inscris la bolsa de trabajo,te referi la inem?Adica eu inteleg ca inem si bolsa de trabajo sunt 2 chestiuni diferite.La inem te inscrii oricum,ieri am fost si luni am interviul(cred ca iti fac ei un cv....) iar la bolsa de trabajo te inscrii doar cand se deschide si trebuie sa indeplinesti ceva conditii(in Valencia de exemplu trebuie sa ai minim un punct).
Bafta!!!!!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #40 : 10 Martie , 2010, 10:42:44 a.m. »
Dupa cit stiu eu,30 e nr maxim de credite pe care-l poti obtine,nu-i obligatoriu dar daca nu ai puncte obtinute prin experienta,deci vechime,e bine sa faci multe cursuri ptr a avea un nr cit mai mare de puncte.
Ramona,toate asta e baremajul care se face la bolsa de trabajo del SAS,nu stiu cum e in Valencia.Bolsa se deschide pe 30 octombrie si e doar ptr a lucra la stat,e o lista f mare si ,in functie de punctaj,de barem te cheama la vreun spital sau altul,la inceput ptr a inlocui in concedii,vacante.E altceva decit INEM,acolo te inscri oricum,eu m-am inscris ,iti iau toate datele(sa ai la tine credentialul si un certificat de la spitalul de stat din Romania unde ai lucrat) si daca primesc vreo oferta de lucru de la vreo clinica particulara,residenta,etc,te suna;mie mi-au spus sa caut,sa dau curriculul in multe locuri,cu alte cuvinte,sa nu am multe sperantze la ei.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #41 : 10 Martie , 2010, 11:00:55 a.m. »

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #42 : 10 Martie , 2010, 11:03:33 a.m. »
Aici in valencia nu au o data exacta de deschidere a bolsei de trabajo,spun ca trebuie sa mergi tu periodic sa intrebi cand se deschide.Ce tampenie!!!Sa ma duc la usa lor zi de zi????:-\

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #43 : 10 Martie , 2010, 11:14:48 a.m. »
Am uitat sa va spun fetelor de aceea adeverinta cum ca a-ti lucrat la stat sau privat...Matusa mea a fost la Directia de Sanatate Publica si de acolo i-au zis ca nimeni nu da o asemenea adeverinta,sa vorbeasca direct cu doctorita poate ii da ea.Dar acum stiti istoria mea....ca am lucrat la cabinet de familie privat!!!!!! >:( Cele care au lucrat in spitale de stat pot intreba direct la administratia spitalului,iar cele ce au lucrat la cabinete direct la doctori.
Bafta multa!....si sa nu patiti ca mine  ;D
« Ultima Modificare: 10 Martie , 2010, 11:22:25 a.m. de ramona-elena »

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #44 : 11 Martie , 2010, 09:03:18 a.m. »
Buna dimineatza,fetelor,nu mai postati nimic cele care aveti recunoasterea,ce ati mai facut,cursuri,inscrieri,etc;cum merge cu gasirea unui loc de munca?Aici va las o pagina http://enfeps.foroactivo.com/ofertas-de-empleo-f5/ofertas-2010-t1515.htm.
BAFTA!!! ;D

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #45 : 12 Martie , 2010, 08:38:21 a.m. »
BUNA FETELOR. SA VA SPUN CATE CEVA DIN CEEA CE AM FACUT EU. DE MOMENT M-AM INSCRIS LA INEM SI IERI AM FOST SI AM VB LA SATSE. M-AM INSCRIS LA SINDICAT. TAXA E DE 160€ PE AN SI SE POATE PLATI IN 2. SUNT MULTE AVANTAJE SI PE MINE MA INTERESEAZA. AU O GRAMADA DE CURSURI PE CARE LE PUTEM FACE GRATIS PE INTERNET PT. A OBTINE CREDITE. INTRATI PE SASTE SI VEDETI MAI MULTE. VA PUP.PA

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #46 : 12 Martie , 2010, 11:30:51 a.m. »
BUNA FETELOR ,NU AM MAI SCRIS IN ULTIMUL TIMP NIMIC PE FORUM PENTRU CA AM AVUT CALCULATORUL STRICAT, :-[ :-[DAR ACUM SINT DIN NOU AICI. ;D ;D
SA VA SPUN CE AM MAI FACUT IN ULTIMUL TIMP...M-AM COLEGIAT LA CODEM ,MADRID,... M-A COSTAT INSCRIEREA 293,71 DE EURO+53 DE EURO COTIZATIA PE TREI LUNI. A TREBUIT SA MA COLEGIEZ PENTRU CA LA EMPRESA LA CARE AVEAM LOC DE MUNCA NU SE ANGAJEAZA FARA ....(UNDE INAINTE AM LUCRAT CA AUXILIAR) ASTAZI INCEP MUNCA DE NOAPTE SI SA NU CREDETI CA NU AM NISTE EMOTII...... :o :o CA STITI CUM E DE NOAPTE ESTI SINGURA ,E MULTA RESPONSABILITATE .... :'(
EU DEOCAMDATA NU M-AM UITAT DE CURSURI SAU DE BOLSA DE TRABAJO CA M-AM GINDIT INTAI SA CAPAT PUTINA EXPERIENTA AICI SI DUPA ACEEA.VA PUP SI SA NE AUZIM CU BINE  :-* :-*

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #47 : 13 Martie , 2010, 14:58:07 p.m. »
cameliamary, cum a fost noaptea ? abia stept sa ne povestesti......vreau amanunte.Poate vorbim pe mess   :D

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #48 : 13 Martie , 2010, 16:14:42 p.m. »
Cameliamary,unde lucrezi,la rezidenta?Daca nu sint prea indiscreta,cit are salariul o asistenta,cite nopti se fac pe luna,cite simbete,duminici? Te intreb ptr ca nu stiu ce sa fac-sa astept sa ma cheme sa inlocuiesc la stat si sa fac multe cursuri intre timp ptr a aduna puncte si a ma pregatii mai bine sau sa ma angajez la vreo rezidenta...Partea proasta e ca eu nu am lucrat la adulti niciodata si mi-e cam teama,asa cum spuneai tu,sa ramii singura noaptea...De aceea eu as prefera sa lucrez,la inceput,intr-un spital unde sintem mai multe asistente pe tura si pot intreba daca am vreo nelamurire,pot cunoaste toate aparatele,instrumentele,medicamentele de aici...nu e cazul tau care,oricum,ai lucrat acolo ca auxiliar si sti cum merg treburile;eu nu am lucrat de mult,asa ca m-am dezobisnuit si mi-e cam nu stiu cum la inceput.

Offline irenne

• Sublocotonent
    • Adresa de email
« Răspuns #49 : 13 Martie , 2010, 20:08:34 p.m. »
Lunera,credeam ca sunt singura care trece prin asta...mi-e o frica de mor.....mi-e teama ca nu o sa stiu ce sa fac in anumite situatii....ca nu voi lua deciziile bune......uf...frica asta ma omoara.

Offline Mihaela c

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 99
    • Adresa de email
« Răspuns #50 : 13 Martie , 2010, 20:28:30 p.m. »
lunera,intrebai de salariu....desi nu lucrez, am fost la multe interviuri (pe care culmea ,le-am trecut cu bine)si au inceput sa-mi vorbeasca de salariu, de ture....si de cind trebuie sa incep munca, asta pina s-a interesat avocatul de cit timp va mai intirzia sa-si dea acordul cei de la ms DECI:depinde de rezidenta .daca ai program normal ,adica 5 zile  a 8 ore si 2 descanso,1500 eura.daca ai 4 lucrate si 3 descanso,1300.eu am gasit o rez .unde se lucra o sapt.3 zile,urmatoarea 4 ,iar salariul 1100.am mai gasit una ,4 ore pe zi,780.deci...variaza in functie de program.si inca ceva ,daca ai doar ture de noapte,eu ce stiu e ca 2 sapt.lucrezi,2 descanso.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #51 : 13 Martie , 2010, 22:07:34 p.m. »
Mihaela,mersi ptr informatiile date;eu am auzit ca o asistenta care lucreaza in 3 ture intr-un spital de stat cistiga aprox.2000euro pe luna,deci ar fi o diferenta de 500 euro cu salariile din rezidente.

Irenne,cred ca e ceva normal sa ne fie teama la inceput,mai ales cele care nu am lucrat de mult timp...la fel ca cele care termina scoala,tot ce e nou,necunoscut te sperie,dar cred ca o sa ne obisnuim,o sa facem fata,trebuie sa avem incredere in noi insine si...curaj,totul o sa fie ok,o sa vedeti...animo! :)
Eu am de gind sa continui sa ma pregatesc,am inceput sa-mi descarc unele cursuri de Fuden,le citesc si o sa fac testele cind ma voi inscrie la SATSE ca sa fie gratis,in felul asta impusc doi iepuri dintr-un foc-invat multe lucruri si obtin puncte ptr bolsa de trabajo.Daca va intereseaza cursurile astea,apasati pe Fuden-aula virtual-aula acreditada,sint cursuri interesante si mai ieftine decit altele:30 euro ptr cei care nu sint afiliati la sindicat,gratis ptr cei afiliati dar costa 10 euro daca vrei sa ti le trimita acasa.Aici,la bolsa de trabajo se punctueaza cu 0,05 puncte ora de curs deci unul de 30 de ore ca cele pe care le citesc eu ar fi 1,5 puncte,eu am de gind sa fac multe(sint bune cele despre diabet,hipertensiune).

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #52 : 14 Martie , 2010, 10:13:39 a.m. »
salut fetelor,
am fost pe aici prin zona zilele astea dar cum nu am mai avut noutati......
vineri am fost la un interviu la 200km de casa ;D....m-am iluzionat...am zis "gata am gasit de munca"...hotararti sa ne mutam acolo...bla bla.Sotul este auxiliar de enfermerie,desi de moment lucreaza in constructii :(...asa ca si-a luat si el cv...doar doar aveau nevoie si de auxiliari...si asa a fost,doar ca salariile....o mizerie.Eu 1070...cu impozite ramaneam la 900,sotul 900...cu impozite...700!!!Castigam impreuna cat castiga el singur.In plus 60 de batrani la un enfermer....iar programul 5 zile,8h/zi....plus ture,nopti....si nu tu spor....Profita...cu criza asta...ca mi-au si zis:"daca tu zici nu,uite cate asteapta la usa......"
Aici nu platim chirie,eu am grija de fetita,parinti mei sunt aici....Pentru banii astia nu cred ca merita sacrificiul sa ne mutam asa departe......In plus noi aici suntem la mare,frumos...acolo era un satuc,care ei ii spun "orasul fantoma" :o...e super mic,pustiu...parca uitat de lume....in plin camp.....in jur nimic....nici macar la 30 de minute.........Asa ca am renuntat la ideea de a ne muta.
Acum am ramas in stadiul de cautare :'(...si treaba merge super incet...deja sunt 2 saptamani de cand aplic si nimic...nimic...doar amarata asta de rezidenta de la cucuiata ;D
Intr-o zi trebuie sa invoiesc sotul de la munca sa luam cv-uri sa mergem personal sa depunem...cred ca sunt sanse mai mari asa decat sa astepti dupa inem...sau la oferte de pe net...... :(
Va pup si multa bafta!
« Ultima Modificare: 14 Martie , 2010, 22:29:39 p.m. de ramona-elena »

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #53 : 14 Martie , 2010, 12:33:57 p.m. »
Ramona nu te descuraja...o sa apara si locul de munca potrivit pentru tine mai devreme sau mai tarziu!mi se pare ca ai procedat corect refuzand acel loc de munca! eu am invatat ceva de la instructoarea mea de la scoala : nimeni nu te va calca in picioare daca tu nu te lasi calcata! rezidenta la care ai fost era privata sau de stat? salariile pe care vi le ofereau mi se pare ca erau de mizerie! meriti ceva mai bun...sa nu iti para rau!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #54 : 14 Martie , 2010, 22:33:19 p.m. »
Nina,multumesc de incurajare  :-* Rezidenta era privata.Dar de ce intrebi?...in definitiv ori de stat ori privata salariul tot era mic,zic eu,nu,?
Dar sunt sigura ca nu sunt doar eu in situatia asta....offff....de abia astept sa povestim de ceea ce facem la locul de munca!
Si eu sunt super curioasa sa vad ce a facut camelia!Te asteptam cu vesti  ;) Speram ca ti-a mers k!
Va pup.

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #55 : 15 Martie , 2010, 00:35:23 a.m. »
Buna fetelor , n-am mai scris demult in forum ,de fapt am fost ocupata , am gasit un loc de munca , m-am mutat ....  o sa va dau detalii mai multe despre tot .
Referitor la Ramona - ai facut foarte bine ca ai refuzat !!! noi sintem " enfermeras " nu auxiliares sau alte categorii .Unde au mai vazut ei salarii asa mici , chiar daca sint rezidenta privata !!! daca venea la interviu o spaniola sigur nu aveau tupeu sa-i spuna asa ceva ; stai linistita , mai cauta , locuri de munca vor iesi incepind din aprilie ; cauta si iar cauta pina gasesti ce te intereseaza si ce-ti convine mai bine pentru tine si familia ta ;
Stiti ca eu am dat examen in Mallorca ; ei bine mi-a iesit o oferta in Pais Vasco ,dupa mine destul de bine - 14 pagas , salariul de 1840 € , si mai ofera pentru cei ce vin din alte localitati un ajutor pentru chirie de 300 € pe luna ; program de 8 ore , in ture , iar pt turele de noapte sporul nocturn ; chiar nu puteam refuza asa ceva . E un fel de spital de zi si au si un modul ca rezidenta de batrini ; e de stat !!  Miine o sa merg sa formalizez contractul si sa vedem cind incep ; cam in acest stadiu sint eu ;
In rezidenta in care am lucrat , privata , asistentele nu depaseau 1500 € pe luna , cu sporuri cu tot ; deci atentie mare , profita toata lumea , dar noi sintem cele ce alegem !aveam 100 de rezidenti si eram singura pe tura , controland toate aspectele - rezidenti auxiliari , edificiu , instalatii ,tot ; sefii se ocupau de hirtii si de atencion al cliente dar enfermera controla toate celelalte ; responsabilitati maxime pe putini bani ; a trecut ....
Va voi tine la curent cu alte noutati de la noul loc de munca .Va pup si succes si voua .

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #56 : 15 Martie , 2010, 09:15:58 a.m. »
Ma bucur ptr fetele care au gasit de lucru,....Ctina,cred ca ai facut o alegere buna,ai avut noroc. ;D
Eu sint sigura ca ,mai devreme sau mai tirziu,toate vom gasi de lucru ceva convenabil,nu muncind pe un salariu de mizerie cum a spus Ramona,a facut bine ca nu a acceptat.Nu trebuie sa ne descurajam,pe criza asta e normal sa fie mai greu dar,precis vom gasi ceva pina la urma.Eu m-am registrat la "trabajo.com" pe internet ,imi trimit oferte dar nu in provincia unde locuiesc eu;pe "paginas amarillas.es-enfermeria" sint diverse adrese de empresas,clinicas care au optiunea-empleo,trabajar con nosotros,unde poti trimite curriculum,deci nu trebuie sa te duci acolo,sa bati din usa in usa,il poti trimite prin internet.Cred ca trebuie sa incercam toate optiunile si sper sa avem toate noroc  ;) ;D ;D

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #57 : 15 Martie , 2010, 09:26:49 a.m. »
Lunera multumim de site-uri  ;)...ma inscriu si eu,de moment sunt inregistrata la www.infojobs.net
Ktina desi nu te cunosc iti spun sincer ca m-am emotionat pentru reusita ta.Sa dea D-zeu sa iti mearga bine!!!!Eu insa sunt curioasa cum ai gasit asa oferta...mai ales la stat,in sensul ca aici in Valenci la stat intri doar cu puncte,oposiciones...Ai aplicat undeva anume?Te-a recomandat cineva?Intreb pentru ca fetele vad ca vorbesc de salarii acceptabile,iar eu gasesc pe net doar oferte cu salarii mici:1000-1300 cel mult  :( De la voi aud ca se poate castiga mai bine.......Si oferte bune...mai nimic....doar rezidente....doar suplinitori,o luna,doua.....
Lunera si eu am aplicat la diverse clinici,rezidente pe net,pe pagina lor la optiunile empleo,quieres trabajar con nosotros,etc.....desi nu stiu daca se uita pe aceste mailuri....Dar sunt multe institutii sanitare care nu au pagini de internet asa ca de aceea am zis sa merg personal sa las cv.
Of Doamne sa lucram si noi odata......... :'(

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #58 : 15 Martie , 2010, 09:43:27 a.m. »
Ramona,nu te desespera,o sa vezi ca vei gasi ceva ca lumea,ai rabdare si pina la urma o sa apara postul potrivit ptr tine.Cred ca-i mai usor de gasit in localitatile mai mici,unde nu sint multi candidati sau in orasele mari unde sint multe spitale,clinici,cabinete particulare....e chestie de noroc.Eu am  speranta ca la vara ma vor chema la spital la stat,de la bolsa de trabajo del SAS mi-au spus ca in general,cam toata lumea inscrisa lucreaza substituind in concediul de vara si de iarna,iar acum vor lua in primire posturile definitive cei care au luat oposiciones,deci vor ramine multe posturi vacante ptr cei care sint inscrisi la bolsa de trabajo temporal.Vom vedea...oricum,bine ca avem posibilitatea de a putea lucra,inca nu-mi vine sa cred ca sint din nou asistenta ...dupa atitia ani... ;D

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #59 : 15 Martie , 2010, 12:05:47 p.m. »
Ktina, la fel ca si Ramonei mi s-a facut pielea de gaina cand am citit despre reusita ta! uite ca se poate!BRAVO!pentru mine a fost bucuria mai mare intrucat ai scris despre Pais Vasco...eu fac naveta zilnic la spitalul din Cruces (Pais Vasco) si poate trec pe langa tine fara sa stiu cine esti!..Doamne cum e viata asta! scrie-ne mai multe despre locul tau de munca ..te rugam frumos! Apropo, cum te descurci cu eusckera? acesta provincie ofera salarii foarte bune (ca doar nu degeaba cer autonomie cei din organizatia ETA) dar are o limba atat de urata!

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #59 : 15 Martie , 2010, 12:05:47 p.m. »