Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 101479 ori)

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 18
Re: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #300 : 02 Mai , 2011, 12:23:03 p.m. »
Buna fetelor! Buna Ramona! Ma bucur foarte mult ca m-ati primit printre voi,va multumesc:) Ramona, o sa continui istoria mea:
Eu am terminat postliceala in august 2004 si imediat dupa ex de licenta, am plecat in Spania la prietenul meu de pe vremea aceea si sotul meu actualmente. Nu am profesta niciodata aceasta meserie.
Am aflat de pe acest forum de acel Certificat de conformitate(in cazul meu recomandare) de la MS roman si acea adeverinta de la OAMMR. Toate acestea au coincis cu plecarea mea in Romania in concediu, acum 2 luni.Fiind acolo, am putut sa imi obtin aceste acte.
Am citit undeva pe forum ca acel Certificat se elibereaza de la birourile pe care MS le au in fiecare resedinta de judet, la punctele DSP.Eu am fost la acel birou si mi-au spus ca ei doar imi preiau dosarul cu actele necesare ptr eliberarea certificatului si il trimit la Bucuresti,deci nu mi-l elibereaza ei;si ca dureaza 4-5 luni pana la obtinerea lui. In fine...eu am acum acea recomandare si acea adeverinta de la OAMMR,precum si certificatul de membru. Ptr a avea certificatul de membru a fost nevoie sa fac o perioada de practica la spital si sa sustin un examen tip test grila ptr reatestarea profesionala deoarece nu am profesta niciodata.
Acum 2 saptamani, cand am ajuns in Spania, mi-am tradus toate actele pe care le aveam la un interprete jurado,pe care l-am gasit tot cu ajutorul vostru :) Traducerile m-au costat 245 eu(ptr cele care nu au traduse inca actele si vor sa stie aproximativ cat costa)
Saptamana aceasta vreau sa merg la Madrid sa depun actele la Ms. Sper din suflet sa am noroc si sa ma treaca la masuri compensatorii.
Vreau sa va spun (si cred ca o sa radeti de mine :D) ca inca nu am depus actele, insa fac teste online de pe linck-urile pe care le-ati postat si mi-am salvat la favorite tot ce mi s-a parut interesant ptr a invata. Cum le vad pe fetele care au ex in iunie atat de iluzionate(si in acelasi timp stresate, cum e normal), cred ca m-am molipsit si eu ;D
Ca atat despre mine si sper ca nu v-am plictisit, ptr ca am scris fooaarte mult ;D .Va tin pumnii la toate si va doresc mult succes in tot ceea ce faceti. Pupici

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
« Răspuns #301 : 02 Mai , 2011, 13:47:46 p.m. »
Da Ramona, am auzit ceva despre convocatoria ptr oposiciones, insa nu stiu prea multe. Maine o sa merg la Proop sa intreb si la sediul Ugt ptr ca sunt afiliata. Sa vad ce informatii or sa imi dea. As vrea sa ma prezint la ex ptr ca nu pierd nimic.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #302 : 02 Mai , 2011, 16:54:42 p.m. »
Monica,nu este necesar sa mergi la Madrid sa depui actele.Eu personal consider ca este un drum inutil....alti bani cheltuiti  :( Eu am depus actele in Valencia la Subdelegación del Gobierno-Alta Inspección de Educación.Acolo iti preiau toate actele,iti intocmesc un dosar pe care apoi il trimit la Madrid.Nu va fi cu nimic "mai sigur" sau mai rapid sa depui actele direct la Madrid.Functioneaza fara programare.Orarul este de la 9-12h.

Cat despre convocatorie,cateva mesaje mai sus,am postat adresa cu informatii referitoare la aceasta.Trebuie sa dai clic in acea lista lunga pe opozitia pentru auxiliari de enfermerie din 2007(atunci a iesit de fapt las provisiones de plazas)...convocatoria a iesit pe 26/04/2011.

Bafta!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
« Răspuns #303 : 03 Mai , 2011, 00:10:24 a.m. »
Ramona, multumesc ptr informatii. Stiu ca se poate face tramitarea actelor din Valencia prin subdelegacion, insa cum mi s-a terminat astazi contractul in acea rezidenta in care lucrez, iar pana in iunie cand ma vor chema din nou,sunt in paro, profit de asta ptr a-i face o vizita verisoarei mele care locuieste in Alcalá de Henares(Madrid) :) Daca trebuia sa merg doar ptr a depune actele la MS, nu as fi mers, ptr ca intr-adevar sunt bani cheltuiti degeaba. Oricum, iti multumesc ptr sfat. :-* 

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #304 : 03 Mai , 2011, 09:08:17 a.m. »
buna,Ramona.Vroiam sa te intreb daca la voi la residencia lucrati numai dupa protocoale si daca da,crezi ca ai putea sa-mi trimiti vreunul din ele,ex cel de "ingreso"? te pup.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #305 : 05 Mai , 2011, 01:23:31 a.m. »
Dana...la noi la rezidenta se lucreaza dupa protocoale in anumite situatii(caidas,administración de medicamentos,urgencias-unele,exitus,etc....)si cred ca toate rezidentele lucreaza asa.Eu am ceva protocoale acasa,imprimate,mi le-au dat de la munca....nu le am in calculator,si ca sa le scriu imi ia ceva timp.Cel de ingreso eu nu il am...de noapte nu se fac ingreso  ;D Nu stiu de ce iti trebuie concret acest protocol dar daca iti este asa necesar incerc sa vorbesc cu colega mea poate reusesc sa fac rost de el..........

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #306 : 05 Mai , 2011, 10:04:34 a.m. »
buna.La noi nu se lucreaza dupa protocoale si e cam debandada pentru ca s-a marit rezidenta,nu mai avem doar batrini ci si terminali ,si vrem sa facem niste protocoale,ca sa ne ghidam dupa ele....ca doar asa e normal.cel de ingreso era doar un exemplu.merci ..pa

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
« Răspuns #307 : 05 Mai , 2011, 15:01:04 p.m. »
Buna, fetelor! M-am inscris ptr examenul de oposiciones ptr auxiliar de enfermeria. Am platit astazi taxa si am depus formularele la PROP. Acum...invatat si asteptat. O sa ma inscriu la un curs pe care il sustine sindicatul Ugt ptr preparare ptr oposiciones,insa inca nu l-au inceput, deoarece nu au inca lista completa cu participanti si au spus ca timp este, ptr ca poate dura chair pana la anul sa apara convocatoria.

Mie cei de la sindicat mi-au dat o pagina web unde se pot face teste. Am sa o las aici, daca va intereseaza,puteti arunca o privire: "El rincon del vago"
http://tests.rincondelvago.com/enfermeria/
Si mi-au mai dat o lista cu niste carti cu un editorial cu care lucreaza ei si spun ca este f. bun.(asta ramane de vazut :) ),eu o sa va las si numele editurii; se cheama editura MAD.
Va mai las si prerul cartilor:
-Temario Especifico vol.1 - 20,30eu
-Temario Especifico vol.2 - 20,30eu
-Temario Especifico vol.3 - 20,30eu
-Test - 16,80

-Simulacros y Sup Prácticos -N.D
Cam asta e tot ce stiu si il impart cu voi.

Aceste carti sunt ptr pregatirea enfermerelor ptr oposiciones. Dar au si ptr pregatirea auxiliarelor.Va doresc o zi buna

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #308 : 07 Mai , 2011, 03:16:23 a.m. »
Dana...ma surprinde ca nu aveti protocoale...ce dezordine  ;D
Protocoalele de urgenta trebuie sa le intocmeasca medicul...ca de exemplu...actuación ante:caidas,HTA,hTA,Hglucemia,hglucemia,diareea,estreñimiento,cefaleea,fiebre,TCC(traumatismo craneocrebral),vomitos,etc.Celelalte protocoale la noi vin de la conducere(la noi empresa este suuuuuper mare....cu o suuuuuper conducere).In fine daca vrei iti trimit pe mail protocoalele care le am eu,atat cele de urgente pe care le poti prezenta medicului rezidentei si daca lui i se pare k le semneaza si dupa ele puteti apoi lucra linistite,cat si celelalte...ma rog ceea ce am eu....Doar ca cred ca imi va lua muuuult timp....si eventual pe saptamana viitoare sa incerc pentru ca intru in vacanta si poate reusesc sa imi fac timp.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #309 : 07 Mai , 2011, 14:11:36 p.m. »
Buna fetelor...vreau sa va spun ca nici la rezidenta unde am lucrat eu nu aveam protocoale...si asta ca era o rezidenta f buna, de stat, apartinind Consejeriei de Igualdad y Bienestar, deci va dati seama... :o

Ramona, in ceea ce priveste alegerea unui manual ptr a invata ptr oposiciones...eu te sfatuiesc sa-ti cumperi manuale specifice ptr oposiciones due Valencia...sint mult mai exacte in cea ce priveste temario de oposiciones, plus ca mai cuprind si legi specifice din Valencia; asa cum am mai scris mai demult, eu am invatat dupa manualele de oposiciones ( sint diverse de diverse editoriales) ptr examenul de recunoastere si mi-a prins f bine. ;DIn unele colectii de manuale ptr oposiciones vin si un volumen de teste,unele cu explicatii la raspunsuri.Nu pot sa-ti indic de unde le poti cumpara ptr ca mie mi le-a imprumutat o asistenta care a luat examenul de la ultimele  opozitii de aici...cred ca erau de la academia la care facea pregatirea...dar am vazut ca sint si prin librarii mari, dar de alte editoriales.
Oricum, iti urez mult succes! ;) ;D ;D

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #310 : 08 Mai , 2011, 14:49:47 p.m. »
Lunera mersi de sfat  ;) Tocmai mi-am comandat de pe net de la editura MAD volumele cu temario especifico de enfermeria pt opozitiile din Valencia.Legile le mai gasesc si pe net...cateva le am si in manualul de la colegiul de enfermerie cu legislatia....Monica de fapt sunt 3 volume a 29 euro fiecare si cu 5 euro gastos de envio...92 euro.... :'( Teste am sa-mi cumpar cu 1 luna inainte de examen...pna atunci invat...ca atatea carti de golpe..............Toate cartile cu legi,teste,simulacros,etc...treceau de 200 euro....Sa invat eu partea specifica de enfermerie si am sa fiu cea mai tare  ;D
Au iesit opozitii si pe extremadura si aragon....daca cineva este interesat.

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
« Răspuns #311 : 09 Mai , 2011, 00:31:32 a.m. »
Ramona, ma bucur foarte mult ca informatia mea ti-a fost de folos si ai comandat cartile de la acea editura.Cand le primesti, sa imi spui si mie cum ti se par,ptr ca sigur o sa mi le comand si eu. In legatura cu pretul, cred ca te-a costat mai mult deoarece nu esti afiliata la UGT. Afiliatii au o reducere si cu acea reducere le cumpara la pretul pe care l-am afisat in celalalt mesaj(cel putin asa cred, dupa ce mi le comand eu, o sa iti spun sigur). Daca stiam ca o sa ti le cumperi de la acea editura, poate puteam sa te ajut si sa ti le comand eu, cu acea reducere,insa cred ca e prea tarziu... :(

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #312 : 09 Mai , 2011, 15:40:13 p.m. »
Monica,cred ca ai dreptate....trebuie sa fie vorba de ceva reduceri ca afiliat....M-am gandit eu...si m-am tot uitat...m-am tot invartit....dar tot 29 euro costa o carte...jejeje... ;D Oricum diferenta este considerabila...este vorba de 9 euro in plus pe fiecare carte...la 3 carti....27 euro...  :'( Mersi de idee...poate am sa profit de amabilitatea ta pe viitor  ;) sau poate ma afiliez si eu la UGT  ;) asta daca nu costa prea mult...ca destule taxe platesc deja.....  :'(
Pupici!(cum ajung cartile te informez)

Offline gabriela

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 75
« Răspuns #313 : 10 Mai , 2011, 14:14:39 p.m. »
BUNA FETELOR.NUMELE MEU ESTE GABRIELA.... VA CITESC MEREU...SI VA URMEZ SFATURILE.EU AM TERMINAT O POSTLIC IN 2000 SI AM LUCRAT UN AN SI JUMATATE CA ASISTENT GENERALIST...DUPA CARE AM VENIT IN SPANIA.
CITIND AM URMAT PASI SI M AM PREZENTAT L AMINIST DE SANIDAD PT RECON PROFESIONAL...NEAVIND ACEL CERTIFICAT SI ACEEA ADEVERINTA DE MAL PRAXIX.
AM DEPUS ACTELE SI DOAMNA DE ACOLO MIA ZIS CA AR FI BINE SA ATASEZ SI UN CERTIFICAT PENAL DACA AM MAI BINE DE 5 ANI LOCUITI AICI.
ACUMA INCERC SA MERG IN TARA SA DEPUN ACEL DOSAR LA MINIST DE SANATATE DIN BUC....PT AMI ELIBERA UN CERTIF SAU O RECOMANDARE ..PT A FI RECUNOSCUTA AICI.
DACA AVETI ALTE NOUTATZI ....ANUNTATI MA.

Offline gabriela

• Sublocotonent
« Răspuns #314 : 10 Mai , 2011, 14:20:08 p.m. »
EU ANUL TRECUT AM FACUT UN CURS DE 6 LUNI DE AUXILIAR DE GERIATRE SI AM LUCRAT TOT 6 LUNI INTR O REZIDENTA.....SUPLINID PT VACACIONES....DUPA CARE IN IANUARIE 2011 CIND AM TERMINAT CONTRACTUL MI AU SPUS CA DEOCAMD NU AU NIMIC PT MINE SI CA ACUMA SE CER  CU TITLU DE AUXILIAR DE ENFERMERIA.
AM FOST FORTE DEZAMAGITA......DAR ASTAI VIATA....
SI PT ACEST MOTIV M AM INCAPATINAT SI AM DEPUS PT RECUNOASTERE.
ACUMA AS VREA SA DEPUN SI PT RECUNOASTERE DE AUXILIAR DE ENFERM.....CREDETZI CA AR FI O IDEE BUNA?
POATE ASA AS GASI MI REPEDE DE MUNCA IN REZIDENTA?
VOI CARE AVETZI EXPERIENTA ..CE MA SFATUITZI?

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
« Răspuns #315 : 10 Mai , 2011, 23:35:26 p.m. »
Buna, Ramona! E cam mult, intr-adevar, 27eu in plus ar fi inca o carte cumparata.Daca mai ai nevoie de carti si te pot ajuta, nu ezita sa imi spui. Afilierea la UGT pe mine ma costa 9 eu pe luna pe care ii platesc trimestral; iar daca esti in paro sunt doar 3 eu pe luna.Nu e foarte mult,iar pe mine m-au ajutat de fiecare data cand am avut nevoie. Maine merg la Madrid sa depun actele.Inca nu am fost, ptr ca saptamana trecuta s-au complicat putin treburile si nu am mai putut sa merg. Pupici :-*

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
« Răspuns #316 : 10 Mai , 2011, 23:54:05 p.m. »
Buna, Gabriela! Sa inteleg ca ai depus deja actele la MS insa fara acea recomandare de la minister? Sau inca nu?
In legatura cu titlul de auxiliar, e adevarat, acum majoritatea rezidentelor cer sa ai titlul de auxiliar de enfermeria.Unde lucrez eu e la fel.
Mie mi-au omologat titlul de asistent medical generalist ca si tecnico en cuidados auxiliares de enfermeria,insa au facut-o cei de la ME. Nu stiu cum e acum si daca cei de la MS fac la fel. Poti incerca sa ceri omologarea ca si auxiliar si cand ai toate actele, sa le depui ptr recunoasterea profesionala ca si enfermera. Dar asta doar daca nu ai depus deja actele, ptr ca nu cred ca poti avea 2 expediende la MS ptr 2 lucruri diferite.

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
« Răspuns #317 : 10 Mai , 2011, 23:56:07 p.m. »
Ramona, te vad online :) Esti si tu pe aici? Se pare ca nu avem somn..jeje..sau tu esti la munca?

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #318 : 10 Mai , 2011, 23:58:58 p.m. »
Gabriela bine ai venit printre noi si multa bafta in drumul ce il vei urma.Eu personal nu cred ca iti strica sa ceri atat omologarea ca auxiliar cat si recunoasterea ca asistent medical.Nu cred sa te coste mai multi bani....traducerile sunt aceleasi.La depunerea actelor cred ca trebuie doar sa specifici aceasta.Cred ca ar trebui sa ti se intocmeasca 2 dosare cu 2 cereri diferite ca sa nu se intample sa iti dea una si cealalta nu.Cum recunoasterea dureaza mai mult cred ca merita sa incerci sa ceri si de auxiliar pentru ati gasi de munca intre timp...nu stiu.Poate dupa examenul din iunie se schimba iar lucrurile....sa speram ca in mai bine......
Monica eu nu cred sa fie o problema la MS in a avea 2 expediente.Tocmai ca sunt 2 lucruri diferite,consider ca trebuiesc intocmite 2 dosare diferite.Poate ca nici nu ar trebui sa comenteze asta la depunerea dosarelor.Nu vad nici un inpediment.Intr-o zi depune dosarul pt auxiliar si in alta zi pt recunoastere......en fin....

Bafta multa!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #319 : 11 Mai , 2011, 00:02:11 a.m. »
Hello Moni  ;D
Nu am somn si maine ma trezesc devreme....jejeje.....Sunt in concediu  ;) dar trebuie sa merg sa depun cererea pt opozitii.Tocmai dadeam un ochi pe carti...mi-au ajuns azi.Interesante dar pentru cine vrea sa se prezinte la opozitiile din Valencia deoarece sunt structurate pe temario ce se cere aici.Pt actualizare de cunostinte cred ca este mai bun manualul CTO de enfermerie pe care il recomanda cris pe celalalt topi.
Sunt 3 volume destul de consistente in alb negru.......Nu sunt niste carti deosebite dar cred ca destul de complete.Eu as fi multumita sa le invat...m-as simti mult mai "bogata"  ;D

Offline Monica.D

• Sergent
  • **
« Răspuns #320 : 11 Mai , 2011, 00:16:47 a.m. »
Hello, Ramo! :) Nici eu nu am somn si dimineata pe la 6-7 plec la Madrid, asa ca ar trebui sa merg la somn..jeje.
Deci sunt ok cartile? Eu o sa mi le comand pe cele ptr auxiliar de enfermeria ca sa invat ptr oposiciones iar ptr "prueba de aptitud", daca voi intra la medidas compensatorias, o sa imi comand manualul CTO sau Nuevo manual de enfermeria editura Oceano.
Cred ca o sa am un "lio" in cap daca o sa trebuiasca sa invat ptr amandoua examenele :o  Sau o sa trebuiasca sa aleg sa invat doar ptr ex de la Madrid, ca este cel care ma intereseaza mai mult.

Offline gabriela

• Sublocotonent
« Răspuns #321 : 11 Mai , 2011, 12:14:42 p.m. »
BUNA FETELOR....SI VA MULTUMESC CA MATZI PRIMIT PRINTRE VOI.
RAMONA ..O SA INCERC SA DEPUN SI LA MINIST DE EDUCATIE..PT AUXILIAR....POATE IMI IESE MAI REPEDE.
MONICA...DA AM DEPUS FARA ACEL CERTIFICAT ACTELE PT RECON..LA MINIS DE SANATATE
IN IUNIE PLEC IN TARA CU BAIETELUL MEU SI VREAU SA MA OCUP DE ACEL CERTIF SI POATE MA POT INSCRIE LA OAMMR PT A OBTINE ACEEA ADEVERINTA ...
IN REST MAI NIMIC....VA URMARESC PE VOI SI FAC TESTE PE NET...POATE CINE STIE .
APROPO ...TESTELA DE AUXILIAR MI SE PAR ...F USOARE
VA DORESC BAFTA LA CELE CARE AVETZUI EXAMENE.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #322 : 11 Mai , 2011, 15:38:47 p.m. »
Monica eu nu te sfatui sa cheltui bani pe carti pt opozitiile de auxiliar.Cum spune Gabriela,testele sunt suuuuper usoare,daca vrei intra pe www.auxiliar-enfermeria.com si acolo ai sute si sute de test,ai sa vezi cat de banale sunt.Cred ca mai bine investesti in carti de enfermerie si te apuci de invatat pt medidas compensatorias....asta te ajuta si pt examenul de auxiliar si in plus cel de enfermerie trebuie sa fie tinta ta!!!! ;)

Offline cris

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 203
    • Adresa de email
« Răspuns #323 : 15 Mai , 2011, 22:05:18 p.m. »
Buna, fetelor! 
Scriu aici de data aceasta pt ca intrebarea mea se adreseaza, in special, fetelor care deja lucreaza ca enfermeras. Spuneti-mi, va rog, voi cum faceti injectia im , mai exact cum puntionati :cu acul atasat la seringa sau cu acul detasat, adica intii intepati cu acul si apoi atasati seringa.

Eu  la scoala am invatat ca este incorect sa intep cu acul detasat de seringa. In schimb aici, am vazut toate asistentele ca fac exact invers. Sint nedumerita!

Fetele care anul trecut ati avut la proba practica injectia im cum ati procedat?
...si colegele voastre de servici?

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #324 : 16 Mai , 2011, 08:38:20 a.m. »
Bineinteles ca-i incorect cu acul detasat...eu n-am vazut pe aici pe nimeni sa faca injectii cu acul detasat...m-am mirat mult cind am citi postarea ta, cris. :o  Unde ai vazut tu ca toate asistentele fac asa? Unde am lucrat eu, nici gind...nici la spital sau ambulatorio nu am vazut niciodata sa fi facut cineva injectii cu acul detasat...doar in Romania...acum vreo 25 de ani  ???

Offline cris

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #325 : 16 Mai , 2011, 12:47:11 p.m. »
Bineinteles ca-i incorect cu acul detasat...eu n-am vazut pe aici pe nimeni sa faca injectii cu acul detasat...m-am mirat mult cind am citi postarea ta, cris. :o  Unde ai vazut tu ca toate asistentele fac asa? Unde am lucrat eu, nici gind...nici la spital sau ambulatorio nu am vazut niciodata sa fi facut cineva injectii cu acul detasat...doar in Romania...acum vreo 25 de ani  ???

La rezidenta unde eu lucrez , dupa ce intimplator am vazut o asistenta ca detasa acul de la seringa, am "urmarit" alte 4 asistente pt a le observa tehnica. Toate inteapa la fel, doar cu acul si apoi ataseaza seringa. Asa ca.....eram intr-o ceata......ma gindeam ca aici in Spania asa or fi invatat......contrar a ceea ce am invatat in Romania. Lipsea numai sa le intreb, dar nu am vrut pt ca nu stii cum le cade...........
E vorba de o rezidenta in Navarra.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #326 : 16 Mai , 2011, 13:07:51 p.m. »
Si pe mine ma surprinde foarte mult acest lucru!Nici eu nu am vazut sa se faca im cu acul detasat....La noi in Romania se mai practica aceasta tehnica....si mai ales cea cu "bataia"(sa nu treaca cuiva prin cap sa faca asta.........mai ales la examen ;D ) Eu chiar le-as fi intrebat pe asistente de ce realizeaza tehnica asa....De altfel fac acest lucru de multe ori la munca atunci cand vad ca cineva realizeaza o tehnica in alt fel decat o fac eu.Nu doar pt ca ar fi incorect ci pentru a sti daca eu realizez bine.....

Stiati ca la realizarea glicemiei digitale se indeparteaza prima picatura de sange?Colegele mele nu stiau  ;)

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #327 : 16 Mai , 2011, 13:48:26 p.m. »
Da, Ramona, de asemenea se indeparteaza prima picatura la coagulometrie, dar in mod practic nu se face ptr ca uneori e dificil, mai ales in pacienti batrini unde de abia poti "stoarce" o picatura...si doar n-o s-o arunci ;). Dar in cazul injectiei i.m...e vorba de o tehnica gresita, se poate infecta acul daca-l detasezi de seringa...

Cind aveti vreo nelamurire, eu va sfatuiesc sa cautati vreun protocol, acolo scrie cum e corect...de asemenea in manualele de enfermerie.Chiar daca vedeti ca alte asistente fac altfel, voi nu va luati dupa ele ci faceti cum scrie la carte...e cel mai sigur ;)

Offline cris

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #328 : 16 Mai , 2011, 13:54:59 p.m. »
Nu , Ramona, nu le-am intrebat pt ca o data cind m-am oferit sa ajut, mi s-a raspuns intr-un ton care m-a deranjat si din care am vazut ca am deranjat, ceva in genul "todavia valgo para arreglarmelo sola...........", asa ca atit timp cit sint doar auxiliar stau in banca mea; cind voi avea titlul recunoscut (Doamne ajuta!) si voi fi enfermera ca si ele, atunci no tendré ningún reparo para decir algo.
Apropo de prima picatura care se elimina in glicemia capilara, am vazut cind au realizat si tehnica asta, fara sa indeparteze prima picatura, mi-am muscat limba........ :D :D

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #329 : 18 Mai , 2011, 21:40:14 p.m. »
Am aici o prietena spaniola care lucreaza intr-un ambulatoriu(atencion primaria) si care mi-a facut azi favoarea de a ma lua cu ea pentru a vedea cum lucreaza un enfermer acolo.Am fost super incantata.Nu este foarte animat dar in schimb este foarte linistit.In garzi mi-a spus ca este mai interesant.Personalul "encantador"...parca lucram si eu acolo...asa m-au tratat....
Au niste atributii programate cu un orar precis.In fiecare zi cure si injectabile(in consulta de cure,distincta de cea de enfermerie) apoi cam 1h30min de domiciliu,dimineata consulte(diabetici,hipertensivi,obezi,tapones...etc....cu tehnicile corespunzatoare:glicemii,ta,fc,peso,lavado otico....etc).Visez sa lucrez si eu asa....jejejeje.....un lujo  ;D
Si apropo de injectiile im cu acul detasat.....Urma sa o intreb daca se obisnuieste ca enfermerele spaniole sa execute tehnica cu acul detasat  ;D cand intra o pacienta cu un antiinflamator im....Am urmarit tehnica si..................a realizat-o fara sa schimbe acul(eu asta o fac mereu....)....ba mai mult.....a detasat acul de seringa si la introducerea acului a mai realizat si o "bataie"....M-am simtit un pic intr-un "coltisor" de Romanie........  ;D Am comentat apoi acest lucru si mi-a zis ca fiecare isi adapteaza tehnica cum ii este mai comod  ::) dar ca intr-un examen....in fata unui Tribunal....desigur tehnica trebuie realizata ca la carte.......
M-a ajutat mult experienta de azi...nu doar pentru ca acum am idee de ce inseamna a lucra intr-un centro de salud publico ci si pentru ca am realizat ca nu suntem cu nimic inferioare lor....din nici un punct de vedere...cu atat mai putin ca pregatire!!!!Am vazut multe lucruri......rau facute....gresit....total eronat....Mi-au auzit urechile multe "minuni".Nu comentez mai mult...nu intru in detalii....Imi este prietena...fata super de treaba....dar profesional vorbind ....cu 15 ani de experienta "in spate".....m-am surprins.Este adevarat ca stia multe lucruri dar am ajuns la concluzia ca nu le poti sti pe toate ori cat de pregatit ai fi.....si suntem toti supusi erorilor....Acum ma simt super capabila sa lucrez intr-o institutie publica....idee care ma cam speria un pic.....
Asa ca fetelor...curaj....animo....si nu va subestimati  ;) Daca noi avem lipsuri....si ei le au pe ale lor  ;)

Spania Romaneasca

« Răspuns #329 : 18 Mai , 2011, 21:40:14 p.m. »