Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 101485 ori)

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lunera

• Vizitator
Răspuns: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #60 : 15 Martie , 2010, 14:50:13 p.m. »
Nu inteleg ce legatura are o organizatie criminala ca ETA cu salariile asistentelor,noi nu ar trebui sa vorbim despre autonomia minoritatilor ca avem si noi problema asta desi nu atit de grava ca in Pais Vasco unde niste criminali omoara in numele idealului de libertate,autonomie,etc.

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #61 : 15 Martie , 2010, 16:53:09 p.m. »
Fetelor nu mi-au cerut  euskera , singurul avantaj al meu era ca am lucrat aici intr-o residenta , cu auxiliari a cargo ( hai ca amestec rom cu spaniola ... scuze )Banuiesc ca asta le-a dat mai multa incredere ; si apoi cred ca a fost un pic de noroc - azi am aplicat si miine m-a sunat directorul ,asa a fost sa fie ; Eu sint convinsa ca toate o sa aveti noroc si va doresc din tot sufletul sa va iasa bine ! Chiar daca se mai intirzie o luna sau doua nu-i nimic , o sa iasa , dar cit de cit sa fie acceptabil si multumitor pentru fiecare ;
Eu m-am inscris in mai multe pagini : infojobs.es, trabajar.com ,medicos.com, enfermeria21 ,si din cind in cind cautat pe pagina de la INEM - redtrabajos.com - unde la fel apar oferte ; In realitate , oferta mea e acceptabila pentru ca stiu fete care lucreaza in spitale private , clinici , care cistiga mai bine - ajung chiar la 2800 cu sporuri si ore suplimentare ;
In sfirsit eu sint multumita , am doua zile pe aici , in noua comunitate , orasul este foarte frumos iar lumea - deschisa , apropiata , nu stiu cum sa te ajute , sa te sfatuiasca .. contrar la ceea ce ma gindeam eu , tinand cont ca avem o faima nu prea stralucita ;
Mi-era teama la fel de faptul ca toata lumea spunea ca e un oras scump - dar .. daca stii sa te gospodaresti , e la fel ca oriunde ; avantajul este ca esti intr-un oras frumos ,nu intr-un sat pierdut cum eram in Mallorca ;
Inca nu am inceput , miine voi reusi sa vorbesc cu directorul si coordinadora ,in principiu spun de un contract initial de 1 an , apoi trec pe fix , sper sa iasa bine ;
A... la fel se poate contacta cu ADECCO , care e o agentie destul de serioasa ,si care la fel au oferte f bune ;
Singurul lucru important e sa nu va grabiti ; stiu cum e ,abia asteptam sa incepem , dar cu rabdare ; Inca nu m-am inscris in Colegiu , astept sa-mi zica ei ,iar in Sindicat chiar e nevoie , in special pentru cursurile ieftine ;
Nu stiu ce sa va mai spun ... o sa va tin la curent cum e la locul de munca , ce exigente cer ...
Va pup si succes ; vreau sa aud de bine !!!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #62 : 15 Martie , 2010, 17:24:04 p.m. »
Ktina, in ce oras ti-ai gasit locul de munca? oricum ai avut mare curaj sa lasi totul in  Mallorca si sa te muti...alt job, alta casa, alti oameni...esti de admirat!
Lunera,  Pais Vasco este o comunitate bogata unde salariile sunt mult mai mari decat in alte comunitati indiferent de domeniu ( deci nu numai asistentele au salarii mai mari). Tocmai pentru bogatia acestei comunitati lupta organizatia ETA..ei isi doresc autonomia ca sa nu imparta aceasta bogatie cu restul Spaniei; Tu poate ai inteles ca  ii sustin sau ceva de genul acesta..departe de mine acest gand!-eu am scris ca un fapt divers nicidecum sa starnesc controverse! pot sa-ti spun ca de cate ori am treaba in orasele acestei comunitati ma incearca o oarecare teama pentru viata mea...

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #63 : 15 Martie , 2010, 18:00:21 p.m. »
Nina sint chiar in San Sebastian , la 50 de m de Playa de la Koncha ,iar locul de munca este un fel de spital de dia , la Cruz Roja de aici ;
eu personal sint destul de incintata ,de oras , de lume .... 
Daca vrei vezi ca am adresa de mail si comunicam , poate reusim sa ne vedem la o cafea ; habar nu am unde este localitatea de care ai scris tu ; de moment sint de doua zile pe aici ...ma intelegi .

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #64 : 15 Martie , 2010, 18:10:08 p.m. »
linisteste-te...pune-ti totul in ordine si cand se face timpul mai frumos poate ne vizitam..nici eu nu am prea mare vechime si mai am de vizitat multe locuri din zona aceasta. Esti un pic cam departe de mine dar nu are importanta! eu locuiesc in Castro-Urdiales. Chiar inainte sa te muti tu ii spuneam sotului ca vreau sa ajungem intr-o zi in San-Sebastian ca auzisem de peisajele minunate de acolo care trebuiesc vazute!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #65 : 16 Martie , 2010, 11:40:06 a.m. »
Fetelor tocmai am venit de la interviul pe care il face INEM.Am aflat lucruri interesante......M-au sfatuit de acolo sa merg la spitale sa las cv-uri pentru ca spitalele au o "bolsa de trabajo interna" pentru posturi de suplinitori de scurta durata:1 saptamana,2,o luna....si tot suplinind ici colo se aduna experienta si puncte.M-am inscris si pt cursuri in domeniu desi nu puncteaza dar zice ca da bine la cv:auxiliar in geriatrie,curs pentru cei cu alzheimer,limbi straine:engleza,franceza....oi vedea eu de care am timp si de care nu.
Alta chestie interesanta...care nu tine de noi dar poate intereseaza pe cineva.....Sotul meu are diploma de auxiliar de enfermerie de la CCC fara examen.De la rezidenta de care va povesteam zice ca este k asa,ca este suficient pentru institutii private,ca doar pentru institutii publice trebuie examenul oficial.Cei de la INEM mi-au zis ca ca si cei de la privat si cei de la stat au OBLIGATIA de a contrata auxiliari cu titulatura oficila de la stat!!!cu examen sustinut.....Cei care spun ca e k doar asa cu un simplu curs mint pentru ca lor le convine sa te ia ca auxiliar de enfermerie,sa faci munca asta si sa te plateasca mai putin,pentru ca te incadreaza ca LIMPIADOR!!!Tu nu stii pentru ca ziceau de la INEM ca nu e necesar sa se specifice in contract postul ocupat....sunt fel si fel de contracte.Hmmmm....eu cred ca asa o fi...doar cei de la INEM sunt informati nu?
« Ultima Modificare: 16 Martie , 2010, 11:41:52 a.m. de ramona-elena »
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #66 : 16 Martie , 2010, 16:06:00 p.m. »
Buna fetelor ; va las un link poate intereseaza ,cu locuri disponibile ,substitutii ,din zona San Sebastian :
http://www.coegi.org/menu-derecha/empleo/ofertas-de-empleo-del-colegio/centros-privados.html

Va pup .

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #67 : 16 Martie , 2010, 16:41:20 p.m. »
buna,fetele!eu lucrez de ceva vreme....salariul e mic...conform conveniului....1193 e....nu fac  nopti,fac 7 ore pe zi si un sf de saptamina pe luna,sf de saptamina in care lucrez 12 ore in fiecare zi.Orele suplimentare mi se platesc cam cu 16 e/ora,si ni se mai da un plus cam de 200-250 de euro.spaniolilor li se da un plus mai mare.....dar sper sa reusesc sa vb cu sefu sa ne mai mareasca si noua.Stiu ca in pais vasco seplateste mai bine,dar eu nu pot sa ma mut chiar asa de colo colo,deoarece nu vreu sa zapacesc copilul si am deja o virsta :-[....asa ca  ma stabilesc aici...si poate mai gasesc ceva.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #68 : 19 Martie , 2010, 11:04:23 a.m. »
Buna fetelor....si baietilor  ;D daca este unul pe aici  ;) mereu ii uitam.......
Ieri am fost personal sa depun cv-uri la acele institutii care nu au optiune de aplicare pe internet.Am ajuns si la unul din spitalele principale din zona mea si chiar au un birou care se numeste Bolsa Interna.Mi-au dat sa completez o fisa de inscriere si am lasat si cv.Apoi m-au trimis de acolo la Adjunta de Enfermeria(alt birou tot acolo in spital)la enfermerul care se ocupa de contractare pe perioade scurte,pentru a ma informa cum functioneaza aceasta bolsa interna.Era acolo un domn foarte amabil care mi-a zis ca este cam greu sa fiu contactat pentru a suplini pe cineva dar nu imposibil.Sanse mai mari sunt vara cand au nevoie de mai mult personal.De regula sunt sunati cei care au mai lucrat in respectivul spital si cunosc circuitul;un asistent care nu a mai lucrat acolo pana invata ce are de facut se incheie perioada de suplinire......Nu trebuiesc puncte....nu este necesar dialect(pentru provinciile in care se cere....cum este la mine in Valencia).Cv-ul depus este valabil si pentru centrele de sanatate(centros de salud-atencion primaria)deoarece intra tot in raza lor,ei se ocupa de contratarea de personal si pentru ambulatorii.De altfel pe fisa de inscriere apar 2 optiuni de bifat:atencion primaria si atencion especializada.Daca vreti sa fiti contactati pentru cele 2 servicii bifati ambele casute.
Cat despre clinici private,rezidente....cineva imi spunea ca este mai bine sa te prezinti personal cu cv-ul in mana decat sa aplici pe internet!Nici gand fetelor!Chiar am nimerit la rezidente care aveau site si mi-au spus sa aplic acolo,iar la celalalte institutii imi lua receptionista cv-ul si zicea ca il da mai departe.....nici gand sa te trimita la director,administrator de personal,etc.
Acum sa vedem de unde iese norocul....desi..... :'(
Voi ce ati mai facut fetelor?Cristina din Alicante.....nu ai mai dat nici un semn  :(
Va pup!

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #69 : 20 Martie , 2010, 00:02:33 a.m. »
Buna fetelor ; va las un link cu oferte de munca in Girona , poate intereseaza :
http://ca.codigi.cat/ofertes-nacionals-30.html
Ramona , te vad tare preocupata ; chiar incerc sa caut cite ceva poate serveste cuiva ;
Bafta multa la cautari , si sa ne da-ti noutati bune .Va pup

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #70 : 20 Martie , 2010, 19:40:56 p.m. »
ktina faci foarte bine ca postezi aceste linkuri...din pacate pe mine nu ma ajuta deoarece sunt din Valencia  :( dar poate ajuta pe altcineva.Oricum linkuri cu oferte de munca pt Valencia am muuuuulte.....dar de munca nu este  :'(
Offfffffffffffffffffffffffffff.......nu mai vad ora in care am sa lucrez si eu.................................. :'(

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #71 : 21 Martie , 2010, 15:18:50 p.m. »
BUNA FETELOR,IMI PARE RAU CA NU AM MAI PUTUT SCRIE NIMIC IN ULTIMA VREME DAR CALCULATORUL MEU IMI FACE PROBLEME.... HAI SA VA POVESTESC ... AM INCEPUT MUNCA LA REZIDENTA ASA CUM V-AM SPUS , ESTE UN POST FIX NUMAI DE NOAPTE SI BINEINTELES CA LA INCEPUT ( ADICA PRIMELE 3 ZILE )IMI ERA OARECE TEAMA PENTRU CA NU MAI LUCRASEM DE MULT (SI AICI MA REFER CA LUCRATUL CA AUXILIAR NU SE COMPARA CU ASISTENTA ,SI IN PLUS NU VEZI APROAPE NIMIC DIN CE ARE DE FACUT O ASISTENTA PENTRU CA NU AI TIMP SI CHIAR DACA AI NU TE LASA SA STII TU PREA MULT) DAR NU VA FACETI GRIJI PENTRU CA TOTUL SE INVATA POCO A POCO .IN PRIMA NOAPTE A MEA A VENIT UNA DIN CELE CARE LUCREAZA DIMINETA SI MI-A ARATAT CAM CE AM DE FACUT (A STAT CU MINE PINA PE LA 1 NOAPTEA DUPA CARE A PLECAT)...SI ANUME:CUM SA TREC TRATAMENTUL DIN LIBRO MEDICO IN FOAIA DE TRATAMENT,CUM SA COMPLETEZ IN EVOLUTIVO DE ENFERMERIA(CA AICI MEDICUL ARE UN EVOLUTIVO SI ENFERMERA ARE ALTUL), CUM FUNCTIONEAZA GLUCOMETRUL(APARARUL CARE ITI DA GLICEMIA IN 5 SECUNDE),CUI TREBUIE SA-I URMARESC CONSTANTELE VITALE ,GLICEMIA ,SATURATIA DE OXIGEN....INAINTE DE ORA 24 TREBUIE SA TREC PE LA DIABETICI SA LE IAU GLICEMIA ,PENTRU CA IN FUNCTIE DE VALOAREA EI SA LE DAU INDICATII LA AUXILIARE DACA TREBUIE SA LE DEA UN PAHAR DE LAPTE(IN CAZUL IN CARE E JOASA )SAU ,DACA E MARE , EXISTA UN PROTOCOL DE INSULINA :200-300 MG/DL SE FAC 2 UNITATI DE ACTRAPID,300-400 SE FAC 4 UNITATI ...DACA TRECE DE 4 DEJA SE MONTEAZA PERFUZI CU SER FIZIOLOGIC..+6 UN ACTRAPID....IN FINE CHESTIILE ASTEA CRED CA FIECARE DINTRE NOI LE -AM INVATAT ....DUPA ORA 24 , CIND AUXILIARELE AU TERMINAT DE DAT MEDICAMENTELE ,TREBUIE SA COBOR CU UNA DITAMAI CARUL CU CUTIUTE LA FARMACIE UNDE TREBUIE SA FAC DE FAPT SCHIMBUL GOL CU PLIN,SI IN AFARA DE ASTA SA INCARC MEDICAMENTELE CELOR CARE SINT IN UCER( UNIDAD DE CUIDADOS INTENSIVOS). DUPA CARE URC FRUMUSEL CARUL SI IL DAU IN PRIMIRE AUXILIARELOR.MAI TREBUIE SA ATENDEZI URGENTELE :PERSOANE CARE SE SIMT RAU ,CAZATURI...ACCIDENTE VASCULARE,INFARCT...SI ALTELE...CEL MAI IMPORTANT ESTE CA IN PRIMA NOAPTE SA VI SE ARATE PROTOCOLUL DE DECES SI CEL DE DERIVARE CATRE SPITAL.EU ASTA AM INTREBAT PRIMUL LUCRU ,SI BINE AM FACUT CA IN PRIMA NOAPTE A MURIT O BABUTA(DESPRE CARE STIAM CA O SA MOARA PTR CA ERA IN CUIDADOS PALIATIVOS SI FAMILIA NU MAI VROIA SA-I PUNEM NIMIC DECIT SA O LASAM SA MOARA LINISTITA,ERA IN TRATAMENT DOAR CU MORFINA) IAR IN A DOUA NOAPTE ALTA BABUTA MI-A FACUT ACCIDENT VASCULAR SI A TREBUIT SA-I FAC EVOLUTIVUL SI SA O DERIVEZ LA SPITAL.SPRE DIMINEATA TREBUIE SA FAC CUREL CARE SINT PAUTATE PENTRU TURA DE NOAPTE ...SA MAI IAU CITEVA GLICEMII ..CITEVA CONSTANTE VITALE...SI CAM ATIT .NU ESTE ASA DE USOR PRECUM PARE CIND POVESTESTI DAR NICI ASA DE GREU CA SA NE SPERIEM ..MAI ALES CELE CARE AM LUCRAT IN SPITAL.ESTE CHESTIUNE DE PUTIN TIMP SA TE OBISNUIESTI CU MEDICAMENTELE,CARE, UNDE SINT PUSE SI CE ATRIBUTII AI ...RESTUL E RUTINA .
EU VA SFATUIESC PE CELE CARE CAUTATI DE MUNCA SA INCERCATI SA INTRATI INTAI INTR-O REZIDENTA SI CU TIMPUL SA DEPUNETI CV LA SPITALE...INSCRIETI LA BOLSA DE TRABAJO....SPITALELE DE OBICEI IA PERSONAL IN PRIMUL RIND DIN CEI CARE AU DEJA CEVA EXPERIENTA(CHIAR SI IN REZIDENTA) .VA DATI SEAMA CA NU PUTEM AVEA SANSE IN FATA UNUI SPANIOL CARE A LUCRAT 2 LUNI IN REZIDENTA CUTARE ,3 LUNI IN SPITALUL CUTARE ...SI IN AFARA DE ASTA SINT MULTE CHESTII,PROTOCOALE ,TERMENI PE CARE TREBUIE SA-I STII SI ORICAT AM FI LUAT NOI EXAMENUL NU SINTEM INCA PREGATITE PENTRU SPITAL...NU VREAU SA SE SIMTA NIMENI JIGNIT,SI DACA E ASA IMI CER SCUZE ,DAR EU SINCER VA SPUN CA AM LUCRAT 9 ANI IN ROMANIA LA SPITAL SI CIND AM INTRAT IN REZIDENTA MA UITAM LA APARATE CA LA "MASINI STRAINE".
VA PUP SI SA NE AUZIM CU BINE.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #72 : 22 Martie , 2010, 08:45:14 a.m. »
Camelia,cred ca faceai referire si la mine....ca eu tot postez pe aici ce fac...pe unde mai depun....Eu nu ma simt jignita  ;) pentru ca stiu ca ai dreptate;eu in general am depus cv-uri la rezidente,dar la sfatul celor de la inem am dus cv si la spital la "bolsa interna" desi stiu ca sansele de a fi contratata sunt aproape nule  :'( dar nu am pierdut nimic ca am lasat cv si acolo  ;) ,in plus cv-ul ramane in baza de date si nu se stie niciodata...peste 1 an,2....cand poate oi avea si eu ceva experienta..................
Nu mai am unde depune cv-uri.... :'( ....am depus peste tot pe unde se putea in zona mea...acum imi ramane sa aplic la oferte pe net.....offff
Bafta!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #73 : 22 Martie , 2010, 11:49:28 a.m. »
BUNA FETELOR, ;DRAMONA ,NU M-AM REFERIT LA NIMENI IN MOD SPECIAL...DA ,CEEA CE FACI TU E FOARTE BINE ,TE APRECIEZ MULT :-* PENTRU FAPTUL CA TE ZBATI DIN ORICE PUNCT DE VEDERE SI ADEVARUL E CA IN ZIUA DE AZI E BINE SA PUI CV PESTE TOT CA NU STII NICIODATA DE UNDE SARE IEPURELE ;) ...EU V-AM SPUS PAREREA MEA PENTRU CA MIE CEL PUTIN MI-A FOST OARECUM TEAMA  :o :oINTR-O REZIDENTA UNDE PRACTIC CUNOSTEAM PE TOATA LUMEA SI MA GINDESC CA INTR-UN SPITAL E SI MAI GREU IN SENSUL CA PINA TE DUMIRESTI  ???CARE ,PE UNDE ,CE,CUM ,TE COSTA SI MAI MULT.MA REFER CA INTR-O REZIDENTA ORICAT AR FI DE DIFERIT FATA DE LA NOI SINT PRACTIC ACEEASI BOLNAVI ,CU ACELEASI BOLI SI E PRACTIC UN INCEPUT DE A NE INTRA IN MINA,DE A INTRA IN RUTINA AIA CARE DE FAPT ITI PERMITE SA ACTIONEZI DIN INSTINCT,CU SIGURANTA.VA PUP PE TOATE SI MULTA BAFTA. :-* :-* :-*

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #74 : 23 Martie , 2010, 12:29:33 p.m. »
Cameliamary,iti multumesc ptr informatiile de la locul tau de munca,m-au ajutat sa-mi fac o idee despre ceea ce face o asistenta intr-o rezidenta,te admir ptr curajul tau,mie mi-ar fi foarte greu sa ma obisnuiesc...Din ceea ce povestesti tu mi se pare o munca destul de grea,cred ca nu ai timp nici sa respiri;mi se pare mult mai usor intr-un spital,unde ai colege pe care le poti intreba daca ai vreo nelamurire,unde nu sint pacienti atit de gravi-pe o sectie normala,nu UVI,dialisis,etc,unde sint asistente specializate,mai vechi.Tie nu ti se pare asa de greu ptr ca esti in acelasi loc de munca,il cunosti,nu te lovesti de totul nou,aparate,atc,dar eu,de exemplu,as prefera sa incep intr-un spital macar substituind concedii.Partea proasta e ca in spital e greu de ajuns,trebuie sa ai puncte,de aceea eu am inceput sa fac cursuri de fuden,m-am inscris la SATSE ca sa le fac gratis si la un congres virtual.Aici,in Andalucia conteaza punctele pe care le obtii prin cursuri,de aceea vreau sa fac cit mai multe.
Sa vedeti,fetelor ,...de la SATSE mi-au dat cadou un stetoscop,doua pixuri,unul normal si altul bun,un cd,o carticica si...ce mi-a placut cel mai mult...o placuta de pus in piept pe care scrie:ENFERMERA!!!!!!!!!!!!!!!!! mi-am pus-o in casa la capot,rideau copiii mei,hahaha!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #75 : 23 Martie , 2010, 12:40:03 p.m. »
Cei de la sindicat mi-au spus ca e foarte posibil ca vara asta sa ma cheme de la INEM ptr a substitui la clinici private,rezidente,ptr ca au beneficii de la stat daca angajeaza someri si....asistenti someri nu prea exista!!! Poate doar noi,cele noi.Tot ce va spun eu ,nu stiu daca este valabil ptr alte provincii,multe lucruri difera dintr-o provincie in alta.Oricum,nu desesperarti,mai devreme sau mai tirziu vom avea toate locul nostru de munca;si pe mine,de multe ori ma apuca disperarea,apoi ma gindesc ca trebuie sa fiu calma,optimista,cum am asteptat atita timp mai pot astepta citeva luni,important e ca am recunoasterea,pot face cursuri sa adun puncte si sper sa-mi punctueze si experienta din Romania ptr ca am lucrat la stat.Va doresc bafta tuturor si tineti-ne la curent cu ceea ce gasiti,faceti,etc. ;D

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #76 : 23 Martie , 2010, 17:21:55 p.m. »
buna....treaba cu angajatul somerilor e adevarata si e valabila in toata spania.....problema ,insa e ca la residencias salariile sint mici,asa cum spuneati si voi.dar eu cred ca daca primiti o oferta ar fi bine sa acceptai,mai ales cele care nu ati avut nici un fel de contact cu sistemul sanitar spaniol,asa va faceti o idee despre mersul lucrurilor,hirtii,etc.si daca e o residencia sau centro de cuidados minimos,de exemplu,e si mai bine,ca aveti legatura cu cazuri mai complicate,nu numai cu niste batrinei cu diabet si tensiune.Intr-adevar e mult de munca,deoarece cei de la privado lucreaza cam tot timpul la limita minima,asa ca inarmati-va  cu mult curaj,ca vi se va cere destul de mult inca din primele zile!Ginditi-va ca daca trebuie sa tineti locul cuiva ,trebuie sa preluati cit de cit sarcinile acelei persoane,sau macar o parte din ele.nu va dati inapoi de la nici o treaba si nu stati cu mainile-n sin.Daca nu stiti ceva intrebati,nu faceti de capul vostru ca e destul de rau vazut.Eu aveam experienta cind am inceput sa lucrez,si erau multe lucruri de care nu ma lovisem,asa ca intrebam totul,chiar fara jena!De ce nu?eu am lucrat in ATI obstetrica gineco.....nu are nici o legatura cu ce fac acum.....fiind in ATI,aveam numai medicatie  de urgenta,si numai fiole(nu cred ca aveam 5 pastile).......aici  majoritatea sint comprimate si avem Cortizon,furosemid,digoxina si metamizol....in fiole.....trebuie sa te descurci cu ce ai.....
incercati sa invatati medicamentele pe principiu activ,nu denumire comerciala.....o sa va fie mai usor

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #77 : 24 Martie , 2010, 09:23:00 a.m. »
 :D :D :D ha ha ha ,Lunera m-ai facut sa rid cu insigna de enfermera...si mie mi-au dat cind m-am colegiat si ai dreptate m-a impresionat ca pe un copil cind ii dai o jucarie noua...ai mei au ras de mine cind mi-au dat contractul de la munca si cind am vazut ca la sectiunea Ciclo formativo pune DIPLOMADO UNIVERSITARIO,le-am spus ca-l pun in rama sa-l vad in fiecare zi ca prea l-am asteptat ani de zile.
 Cu munca o duc din ce in ce mai bine ,incep sa ma organizez singura ...asa este nu am foarte mult timp dar sint si nopti in care am timp sa stau cu fetele la o tigarica ,la o birfa .....pina la urma nu e asa de greu ....asa cum v-am spus :e greu pina iti intri in mana si pina se obisnuieste lumea cu tine ...POR ORDEN DE DUE... ;) ;) ;)
Te-as ruga daca reusesti sa-ti ia in calcul vechimea din tara sa postezi ,pentru ca si eu am lucrat la spital de stat si ma intereseaza . multumesc anticipat.
Va pup fetelor si sper sa ne auzim cu vesti bune si sa gaseasca de munca cit mai multe ca sa ne mai dam cu parerea de ce ni se intimpla si cum se procedeaza...eu acum ma duc sa dorm ca am venit de la munca si mi-e un somn..... :-* :-* :-*

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #78 : 25 Martie , 2010, 08:59:45 a.m. »
Cameliamary,stai linistita,o sa te anunt cind voi depune actele la bolsa del SAS,cred ca peste citeva luni bune,la sfirsitul lui octombrie deschid bolsa ptr cei inscrisi in 2010.Legea spune ca daca ai lucrat la stat in Spania sau in orice tara din CE,iti punctueaza 0,30 puntos pe luna lucrata,deci ne punctueaza la fel ca pe spaniolii care au lucrat aici la stat.Parte proasta e ca nu stiu exact ce fel de certifcat trebuie sa duc,cica trebuie sa puna perioada,stampila centrului,functia,tradus si legalizat;eu am unul asa,sper sa fie bun,sa nu-mi puna betze-n roate.Oricum,te tin la curent.
Somn usor,in caz ca citesti cind ajungi acasa dupa garda(de fapt e tura de noapte,garda inseamna aici 24 ore)

O intrebare...nu ti-e foarte greu sa lucrezi doar de noapte? cite nopti faci pe saptamina?
Hai ca te las sa dormi ;) ;D ;D

Offline Pequenita

• Plutonier
  • Mesaje postate: 39
  • TOTUL VA FI BINE! TREBUIE!
    • Adresa de email
« Răspuns #79 : 26 Martie , 2010, 12:41:03 p.m. »
Buna fetelor!
 Pt Camelyamary: Buna! Ma numesc Madalina. Vreau si eu sa te intreb cateva lucruri, si sper sa nu te superi... avand in vedere k eu`s km novice pe acets forum, si prin cate ati trecut voi , eu abia sunt la inceputuri.
 Spune`mi te rog, cat timp ti`a luat Recunoasterea diplomei?  La residenta ai lucrat si fara recunoastere? Cum a fost?
 Si eu sunt asistenta medicala, din 2003. Nu am lucrat in spital, ci doar la medic de familie si intr`o cilinica particulara.
 Pt a te angaja pe post de auxiliar, iti trebuie curs facut la ei? Cum este? Asta pana `oi optine si eu vestita Recunoastere...
 Iti multumesc mult!
" Mai bine imi pare rau pentru ce am facut, decat pentru ceea ce nu am facut!"

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #80 : 26 Martie , 2010, 16:56:01 p.m. »
"optine"? :-[ >:( :( ???

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #81 : 26 Martie , 2010, 23:10:17 p.m. »
Buna Pequenita ; Uite eu as vrea sa iti dau un sfat ,incearca sa nu mai bailezi pe aici , de colo colo ,cel mai bine ar fi sa citesti cu mare atentie toate mesajele scrise in tema " recunoastere profesionala "si daca e posibil cu pix si hirtie alaturi ; s-a muncit prea mult pentru a detalia pas cu pas ce e de facut , cu site-uri , nº de telefoane , pagini folositoare ...
Sau tind sa cred ca de fapt a inceput sa-ti placa tema gradelor !!!! Ar fi bine sa iei un pic lucrurile in serios .

Offline ktina

• Plutonier-major
« Răspuns #82 : 26 Martie , 2010, 23:50:58 p.m. »
Ei bine revin cu detalii de la noul loc de munca ; deja am lucrat citeva ture - se fac trei ture - manana y tarde de cite 7 ore ,iar tura de noapte de 10 ore ; sint tare bine organizati ,in sensul ca enfermera trebuie sa faca numai munca ei - cit mai corect ma refer la tehnici , valoraciones de enfermeria si planes de cuidados ; Fiecare tehnica realizata ( injectie , TA, SPO2 ,Tº ,FC, curas , cambios de sondas , etc ) se inregistreaza in fisa pacientului si o semneaza cine a realizat-o ;Dispunem de un program unde avem toate detallile posibile despre pacienti .
Auxiliarele sint f bine pregatite , nu e cazul sa le controlam noi ,pentru ca coordinadora se ocupa de toata organizarea lor ; medicatia orala , picaturi oculare , jarabes ,  aerosoli  sint administrate de ele ; Noi recomandam : protecciones , schimburile posturale , pijamas , tipul de pañal , dieta ,iar ele tin cont si realizeaza - vorba cuiva - por ordem de DUE .
La inceput e mai dificil in sensul ca e multa informatie de asimilat in putin timp , dar cu fiecare tura ce trece te acomodezi , deja nu ma mai pierd prin edificiu  >:( ; medicii sint superintelegatori , chiar ei te orienteaza un pic in ceea ce vor , iar personalul directiv -m-au lasat fara cuvinte cind au zis :" a ver si conseguimos que te guste y que te quedes para siempre " .Am colege care lucreaza de 20 de ani in acest spital ,va dati seama ! In sfirsit - concluzia generala - multa seriozitate in tot ceea ce se face , tehnicile cit mai corecte , masurile de asepsie ,nu se administreaza nici o pastila fara ordinul medicului !
Mai dispun aici de o planta cu persoane izolate (aislamiento de contacto - Marsa sau SARM ) unde masurile de asepsie sint ff importante - tot personalul foloseste bata verde , mascarilla , guantes - lavado de manos antes de entrar y despues de salir - indiferent pentru ce intri in camera pacientului ;
Daca va intereseaza ceva in concret intrebati-ma ;
 va pup , noapte buna , miine deja am tura de dimineata ...

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #83 : 27 Martie , 2010, 09:11:19 a.m. »
Buna dimineata fetelor, ce mai faceti ?..eu am venit de la serviciu si cum nu-mi e somn deocamdata vroiam sa vad ce mai faceti dar vad ca nu prea e nimeni pe aici .sint super multumita la munca , am inceput deja sa-mi intru in mina in sensul ca retin deja chestiunile importante ,ce se urmareste cel mai mult si m-am obisnuit deja si cu cantitatea de libros pe care trebuie sa le completeze asistenta de noapte ....am avut o noapte usoara ,nu am avut nici o urgenta ,doar o babuta care a vomitat dar dupa ce am valorat-o si mi-am dat seama ca era o colica biliara ,i-am administrat o lingurita de primperan(care e de fapt metoclopramidul din Romania) si s-a linistit, si  a dormit f bine toata noaptea .Va pup si ne mai auzim. :-* :-* :-*

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #84 : 27 Martie , 2010, 09:15:44 a.m. »
Am uitat sa va spun ca ieri mi-a ajuns acasa tarjeta de la colegiul de diplomados en enfemeria....este la fel ca o tarjeta de rezidenta(mas o menos).va pup ...acum chiar ma duc sa ma culc. ;) :-* :-*

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #85 : 27 Martie , 2010, 10:46:07 a.m. »
Ktina,iti multumesc tare mult ca descrii in detaliu ceea ce faci la locul de munca,ne ajuta sa ne facem o idee,sa stim ce ne asteapta.
Camelia multumesc si tie  ;).Am o intrebare:babautei i-ai administrat tu primperan ca asa ai considerat de cuviinta sau te-ai sfatuit cu medicul?Pentru ca asa cum spune ktina,si din cate stiam si eu,nu se administreaza NIMIC fara ordin medical!
Va doresc munca usoara!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #86 : 27 Martie , 2010, 13:48:47 p.m. »
fetelor ma emotionez cand citesc despre  joburile voastre..sunt atat de mandra de voi de parca mi-ati fi neamuri...incerc sa ma pun in pielea voastra si ma intreb daca voi fi si eu la fel de buna ca voi! Sper ca in timp sa pot scrie si eu cu mandrie despre jobul meu din Spania!  Sunteti fenomenale!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #87 : 28 Martie , 2010, 09:36:57 a.m. »
Buna dimineata fetelor,din nou am fost la munca si bineinteles ca acum nu prea mi-e somn asa ca va mai stresez cu de-ale mele.Ramona ,si fetelor,in general,asa este nu ai voie sa administrezi nimic fara indicatia medicului (ca si la noi)dar cind ai vreo urgenta ,dupa ce il valorezi pe bolnav ,te duci in cabinet unde ai fisa cu tratamentul scris de medic si in functie de simptome te uiti ce poti sa-i dai...majoritatea bolnavilor in rezidente au in afara de tratamentul de zi cu zi o anumita pauta medicamentoasa in caz de...
De exemplu:Jose xxx cu diagnosticul de Dementa Alzheimer,HTA,DMtip 2,Fractura de cadera derecha ,Epilepsie   are urmatorul tratament:insulina nph 17-0-10 ,fenitoina 1-1-1,diamicron 1-1-1,metformina 1-1-1,enalapril1-1-1,omeprazol 1-0-0,carbamazepina 1-1-1,adiro 1-0-0,...
 in partea de jos a foii de tratament se apunteaza :si agitacion -diazepam 1/2 ampolla im,si vomitos -primperan 1 cucharada vo,si fiebre-paracetamol 1 cp vo....cam asa ceva....
 majoritatea au apuntat in foaia de tratament ce poti sa-i faci in caz de ..pentru ca sint bolnavi care sint cu diagnostice multiple ,si ,prin urmare cu simptomatologie multipla si in afara de asta ,sint practic acolo de ani de zile ,ajungi chiar sa-i cunosti cind sint intr-adevar rau sau cind vor doar sa atraga atentia(ca mai sint si din astia).
Asta este motivul pentru care va sfatuiam pe toate ca in momentul in care va ofera posibilitatea de a lucra intr-o rezidenta,chiar daca salariul e mic in comparatie cu spitalul,sa va duceti pentru ca aici practic inveti tot ce se poate ...diagnostice ,medicamente,urgente...cum sa actionezi in caz de...
In cazul in care ,de exemplu,cum mi s-a intimplat mie cu accidentul vascular,consideri ca e o urgenta pe care nu o poti rezolva singura chemi salvarea,spui cine esti , de unde suni ,spui ca ai un posible...(bineinteles cu foia bolnavului in fata ca te intraba medicul ce diagnostice are ,ce simptome...ce i-ai administrat pina atunci...)
Toate chestiile astea le-am patit eu pentru ca lucrez numai de noapte si noaptea sint numai eu ,dar atat dimineata cit si dupa amiaza este medic in rezidenta asa ca e putin mai usor ca-l chemi mai repede.
Sper sa va fie de folos cele povestite si daca mai am ceva la noapte va spun maine ca acum ma duc sa desayunez cu prietenele mele ca e duminica si o merit, ;D ;Dva pup :-*si nu va faceti griji ca o sa va obisnuiti ca si eu daca ma intreba cineva acum o luna ce e urbasonul habar nu aveam si cind colo e hemisuccinatul de hidrocortizon,sau ce sa prepari clexanele si sint niste seringi gata preparate cu o forma de heparina pentru cei cu probleme de coagulare.Hai ca va pup maine va spun mai multe.

Offline BETTY

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 61
    • Adresa de email
« Răspuns #88 : 28 Martie , 2010, 12:12:21 p.m. »
 Buna fgetelor si LA MULTI ANI!tuturor cu nume de floare nu am mai scris nimicv ptr ca nu stiam ca v-ati mutat si am fost si f.ocupata intii si intii cind mi-a venit credencialul m-am colegiat apòi am fost la inem si apoi am facut cv si am luat la pas tote residentele din imprejur nici nu am apucat sa ies pe poarta ca m-au sunat si m-au chemat si am inceput munca de noapte intr-o residenta mai mica salariu este mic 1200€ dar decit cu 420 aj de somaj este mai bine ce fac? pun pastile si daca apare vreo urgenta incerc sa o rezolv.sint multumita ca dupa o saptamina deja lucrez asa ca parerea mea este sa cautati pe net toate residentele din jurul localitati unde stati si sa mergeti personal si sa lasati cv.va doresc succes si mai vb.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #89 : 28 Martie , 2010, 17:36:13 p.m. »
Eu inteleg Camelia ca TREBUIE sa acceptam ORICE oferta ni se face!!!In situatia in care suntem de moment.....(unele dintre noi.....eu de exemplu  ;D )...fara experienta.....pe langa CRIZA generalizata......nu ne permitem sa facem MOFTURI!Eu as accepta si 1070 de euro,asa cum mi-au oferit la rezidenta de care va povesteam,doar ca aceasta oferta am refuzat-o pentru ca era la 300 km de unde locuiesc eu si presupunea sa ma mut acolo.Cu 900 de euro cat ramaneam nu m-as fi putut intretine,eu,sotul si fetita.....!!Lasam aici prieteni,familie....ca sa traiesc mai rau ca acum....Macar aici sotul lucreaza si castiga mai mult decat as fi castigat eu ca asistenta!Sunt dispusa sa ma mut la sute de km de casa dar in anumite conditii,cum s-a intamplat de exemplu cu ktina,care a prins o oferta foarte buna!Daca as primi aici unde locuiesc oferta de 1000 de euro nu as sta pe ganduri....sigur ca nu mi-ar conveni dar de moment as accepta!!

Spania Romaneasca

« Răspuns #89 : 28 Martie , 2010, 17:36:13 p.m. »