Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania  (Citit de 105208 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
Rspuns: Bursa locurilor de munca pentru asistenti medicali din Spania
« Răspuns #90 : 28 Martie , 2010, 17:45:09 p.m. »
Fetelor,camelia,dana,ktina,betty,etc....cele care lucrati in rezidente......ce program de gestiune,administrare folositi?Am auzit de Resiplus,Gerosalus.Sunt grele?Ar fi bine sa le studiem?Am gasit pe net doar versiuni demo,de proba,nu stiu daca este suficient.......
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #91 : 28 Martie , 2010, 23:12:59 p.m. »
Ramona , nu te preocupa pentru programul informatic ; centrul in sine este cel care trebuie sa-ti indice cum se foloseste , instructiuni , si apoi fiecare centru poate sa foloseasca programe diferite ; In rezidenta ,spre exemplu se folosea un program - GCR (gestion de centros residenciales) iar in spital au un program asemanator -Cruz Roja Asistencial -specific ; sint asemanatoare ,in general au delimitate zonele de acces cu claves , fiecare dintre noi intram in program de forma asta ; apoi , fiecare profesional aporteaza incidente ,constante , evolutivos , etc in istoria clinica a pacientului :medic , enfermera , terapeuta ocupacional , trabajadora social ,psicologa ,fisioterapeuta .
De ce spun ca e simplu , pentru ca in general fiecare pacient este localizat dupa ubicatie - habitacion x , si poti intra in program , cauta pacientul dupa nr de habitacion , si asa iti apar toate detaliile despre el ,mai ales ca la inceput nu cunosti nici un pacient dupa nume ; mai exista si habitaciones dobles ,la  care de obicei , au ca ubicatie : habitacion x -ventana(V) sau puerta (P); Nu cred ca se pot descarca din internet . Dar  cum noi in general folosim calculatorul zilnic , o sa va vina destul de usor in a-l stapini ; Oricum fiecare centru iti da un timp de adaptare , o saptamina sau cam pe acolo ; sint si ei constienti ca e un loc nou , multa informatie in acelasi timp , pacienti noi , etc ;
Cind am inceput eu in rezidenta , coordinadora a stat cu mine cred ca 3 ore sa-mi explice cum funccioneaza , ce ai voie sa inregistrezi , ce exprimare folosesc , detalii despre funccionare ; apoi mi-a dat manualul programului , iar ziua urmatoare a trebuit sa ma familiarizez cu tot de mi-a descris ,folosind programul ;
Stati linistite , in general sint tare de treaba , intelegatori ;

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #92 : 29 Martie , 2010, 09:34:22 a.m. »
Buna fetelor,asa este in ceea ce priveste informatica ,eu cind am intrat la munca mi-au descris putin cum functioneaza programul  ??? ???dar mi-au zis sa nu-mi fac probleme ca vine un tecnico in fiecare zi si o sa-mi explice cum functioneaza,asa ca maine ma duc de dimineata ca sa-mi dea clases si va povestesc. In aceasta noapte nu am avut nici o urgenta ,am avut io noapte tranquila.Va pup :-* :-*

Offline anodyna

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 12
« Răspuns #93 : 30 Martie , 2010, 22:48:08 p.m. »
buna fetelor...scuze k scriu la topicul asta dar,
    Cameliamary, as vrea sa te intreb ceva : am vazut la pagina 10 la topicul celalalt k tu ai facut niste cursuri online la www.euroinnova.es
Nu-ti trai viatza prin vise ci... traieste-ti visele !!!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #94 : 31 Martie , 2010, 00:54:10 a.m. »
Buna fetelor, anodyna auxiliar de farmacia nu inseamna asistent de farmacie asa cum auxiliar de enfermeria nu inseamna asistent medical,inseamna mai putin decit o asistenta aproape un fel de infirmiera ca sa zic asa ,doar ca in loc sa spele bolnavul ,lucreaza in farmacie(nu inseamna femeie de serviciu).Eu am vorbit cu ei la telefon si in 3 zile mi -au trimis materialul(1 carte ,1 caiet ,1 caiet de examen cu intrebarile) ,eu am facut examenul in 1 ora si l-am trimis (l-am facut cu cartea in brate) si in 10 zile ei mi-au trimis diploma cu care m-am putut angaja ca auxiliar.Pe mine ce m-a interesat era nu sa invat ci sa am un act valabil in Spania cu care sa pot sa lucrez in timp ce asteptam recunoasterea iar pe ei ,iti dai seama ca nu-i interesa altceva decit sa ia bani ;D ;D.Este adevarat ca sint cursuri de aux de enferm. care costa 1800 de euro :o :o si la care se invata,chiar eu am colege spanioloaice care au facut asa ceva ,dar eu l-am luat pe asta ca era cel mai ieftin si rapid cu dilploma si adevarul este ca m-a ajutat pentru ca daca nu lucram inainte ca auxiliar nu aveau de unde sa ma cunoasca si sa-mi dea o sansa. ??? ???
Astazi am fost la cursul de ordenador fetelor si nu mi s-a parut foarte greu dar nici f usor ,e chestiune de a te pune sa lucrezi cu programul respectiv si sa lucrezi zilnic cu el pina te obisnuiesti,partea proasta este ca nu se poate cobori din internet asa ca de exersat doar la munca .programul se numeste SAP BUISSNES WORKPLACE ,nu stiu sa va explic prea multe ,daca stie cineva sa explice ca eu de abia acum invat  ;) ;)....ce sa mai explic la altcineva :D :D

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #95 : 31 Martie , 2010, 16:05:31 p.m. »
Cameliamary,esti o dragutza ca ne tii la curent cu noutatile de la locul tau de munca,in fiecare dimineata deschid computerul sa vad ce ai mai facut,cum ai avut garda,etc.Multumesc,de asemenea,celorlalte fete,ktina,betty ptr. informatiile pe care ni le dau,sint foarte importante ptr noi cele care nu lucram demult,ne ajuta sa ne facem o idee despre cum functioneaza sistemul sanitar spaniol pe care-l cunoastem doar ca pacienti,beneficiari,nu ca asistente.

Anodyna,ptr cursurile de auxiliar de geriatrie de la pagina pe care ai postat-o tu,daca pui unde scrie "pais" - Romania,iti apare ca ptr Romania trebuie platit un plus de 50 de euro,deci se poate face cursul fiind in tara.O sfatuiesc pe sora ta sa faca un curs de auxiliar,nu de farmacie ci de enfermeria,geriatria ptr. a avea posibilitatea de a gasi un loc de munca in Spania;farmaciile sint particulare si, in general, sint familiare,lucreaza numai rude,cunoscuti,e foarte greu sa gasesti un post.Unde e mult mai usor e in rezidente,e nevoie de mult personal si ,in unele, te accepta cu un curs oarecare, nu iti cer sa ai titlul oficial de FP cum fac in spitale,unde trebuie neaparat sa ai titlul oficial,nu un curs.

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #96 : 31 Martie , 2010, 20:22:22 p.m. »
Buna fetelor ,sint de acord cu ce cpune lunera in ceea ce priveste farmaciile in Spania,in afara de faptul ca sint mai mult familiare,nu prea ia straini decit daca au titlu superior,adica ceva cam de genul DUE homologat dar cu contract de auxiliar ,ca sa plateasca mai putin salariu si mai putin cotizatie la asigurari de sanatate.Eu cunosc pe cineva ,o romanca ,ce lucreaza ca auxiliar de farmacie dar are din Romania titlul de asist de farmacie(daca va aduceti aminte ca inainte de 1989 se putea da treapta a 2 a la liceul sanitar ,la farmacie) dar cu titlul de aici facut la distanta ,nu stiu :-[.Plec la serviciu asa ca mai vorbim maine ca incepind de azi trebuie sa pun in practica ce mi-au aratat la cursul de SAP pentru ca directoarea de la noi vrea deja sa nu mai scriem nimic(evolutive ,tratament,paute) in caiet sau in foi ci direct in program pe calculator :-X :-X asa ca va spun maine ...que tal mi se da treaba asta...va pup. :-* :-*

Offline anodyna

• Sergent
  • **
« Răspuns #97 : 31 Martie , 2010, 22:17:40 p.m. »
Buna fetelor...si va multumesc mult pt sfaturile voastre :-* :-* :-*
   Am reushit pana la urma sa trimit un e-mail la care mi-au si raspuns cei de la euroinnova si mi-au spus k ar costa 30 euro taxele postale pana in Romania, insa eu una nu stiu cum sa facem pt k sora mea nu vrea auxiliar de enfermeria (tocmai de aceea ne uitasem la auxiliar de farmacia  :( )...iar daca voi spuneti k nu se gaseste k auxiliar de farmacia o sa va ascultam sfaturile pt k nu am vrea sa dam banii degeaba...tocmai de aceea vreau sa va intreb daca stiti ceva despre auxiliar de fisioterapia, oare se gaseste de lucru? sau sta treaba tot la fel k si cu auxiliaru de farmacia??
   Apropo, am comandat cartea aceea cu "limba spaniola pt medici si asistente" abia astept sa o primesc, vre-o saptamana pana ce vine.
      :-* :-* :-* Besos  :-* :-* :-* si servici ushor pentru toate fetele care lucreaza, e fff interesant tot ce scrieti, abia astept sa am si eu recunoasterea (ohoooo cat mai e pana atunci, dar macar mai citesc de la voi cum e la munca in spania)
  :-* :-* papa si nb  :-* :-*

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #98 : 01 Aprilie , 2010, 12:58:50 p.m. »
Imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc,anodyna,dar nici ptr aux de fisioterapie nu e de lucru aici,nu e nevoie de multi si...iti cer titulo oficial,in general  :( :( Singura meserie cautata e, in afara de asistenta,medic,cea de auxiliar de enfermeria,ptr ca e nevoie de multi ptr a ingrijii batrini; majoritatea fetelor de pe forum,asa cum ai observat, lucreaza in rezidente,fie ca auxil, fie ca asistente, sint singurele locuri de munca disponibile pe criza asta... :-[
Eu nu cunosc pe nimeni sa lucreze ca aux. de fisio, cunosc o fata spaniola,care a facut FP-formacion profesional,are titlul oficial de aux de farmacie, dar,cum n-a gasit de lucru,s-a angajat vinzatoare la un magazin mare de moda. Asa ca, dupa cum vezi, e foarte greu de gasit de lucru.... O meserie ceva mai cautata ar fi higienista dental dar nu stiu ce trebuie sa studieze ptr asta si peste tot iti cere si experientza...
Oricum,va doresc bafta la amindoua! ;) ;D ;D

Offline ktina

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #99 : 02 Aprilie , 2010, 00:49:36 a.m. »

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #100 : 02 Aprilie , 2010, 15:26:07 p.m. »
PT CAMELIA. IMI SPUI UNDE AI FACUT CURSUL DE AUX DE ENFERM. E PT O PRIETENA. MERCI MULT

Offline cameliamary

• Plutonier-major
    • Adresa de email
« Răspuns #101 : 02 Aprilie , 2010, 15:46:23 p.m. »
PENTRU MINAMI,intri in google si pui euroinnova.es sau suni la tel.958050200,eu am luat adresa din internet si i-am sunat ,le-am povestit problema mea cum ca am diploma de asist la homologat dar ca mientras tanto vreau sa lucrez ceva care sa aiba legatura cu sistemul sanitar si adevarul e ca mi-a prins bine ca daca nu aveam titlu de la ei nu puteam sa ma angajez.te pup.

Offline MIMAMI

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 54
    • Adresa de email
« Răspuns #102 : 02 Aprilie , 2010, 18:11:34 p.m. »
merci camy

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #103 : 02 Aprilie , 2010, 18:50:47 p.m. »
Cautind de lucru am gasit pagina asta cu multe locuri de munca in zona Barcelonei http://www.inforesidencias.com/bolsa.asp

Trebuie sa cautam si in centros de dia, asa mi-au zis mie cei de la primarie.De asemenea,mi-au zis sa las si o carta de presentacion pe linga curriculum.Sper sa reusim sa gasim ceva,daca nu, la vara mai mult ca sigur, macar ptr. a inlocui in concedii. ???

Offline anodyna

• Sergent
  • **
« Răspuns #104 : 04 Aprilie , 2010, 17:29:09 p.m. »
Hristos a inviat!!
   Fie ca Invierea Domnului sa va sporeasca sanatatea si belsugul, sa va implineasca gandurile si sperantzele iar Lumina Sfanta a Invierii sa coboare in sufletele si inimile voastre, iar vestitul iepuroi sa va aduca euroi :)
                  Va doresc sa aveti parte de un PASTE FERICIT alaturi de cei dragi!!!
  Va multumesc din suflet pentu sfaturi.
          :-* :-* :-* Besos  :-* :-* :-*

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #105 : 05 Aprilie , 2010, 20:06:58 p.m. »
Cat ma bucur pentru voi, fetelor! Vad ca sunt cateva care si-au gasit de munca sau au schimbat "directia"!  :D  Felicitari! Eu caut acum de munca si pentru dimineata, pentru ca tura de dupa-amiaza mi se pare destul de extenuanta (dimineata dau randament pentru ca am "bateriile proaspat incarcate")... si nu petrec destul de mult timp cu copilul, ceea ce ma deranjeaza cel mai mult! Plus ca se duc banii si pe bona...
In fine, merg inainte... nu se stie niciodata ce ne rezerva viitorul!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #106 : 06 Aprilie , 2010, 19:07:51 p.m. »
kali,ma bucur ca ai revenit si ca esti ok  ;)
eu tot cum stiti....in cautari....:(.....am mai fost la un interviu....dar nimic.....offffff

Offline Pequenita

• Plutonier
  • Mesaje postate: 39
  • TOTUL VA FI BINE! TREBUIE!
    • Adresa de email
« Răspuns #107 : 08 Aprilie , 2010, 10:48:55 a.m. »
"optine"? :-[ >:( :( ???
Scuze... e "obtine"... se mai intampla...cand tastezi repede... ;D
" Mai bine imi pare rau pentru ce am facut, decat pentru ceea ce nu am facut!"

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #108 : 08 Aprilie , 2010, 10:56:49 a.m. »
Buna Pequenita ; Uite eu as vrea sa iti dau un sfat ,incearca sa nu mai bailezi pe aici , de colo colo ,cel mai bine ar fi sa citesti cu mare atentie toate mesajele scrise in tema " recunoastere profesionala "si daca e posibil cu pix si hirtie alaturi ; s-a muncit prea mult pentru a detalia pas cu pas ce e de facut , cu site-uri , nº de telefoane , pagini folositoare ...
Sau tind sa cred ca de fapt a inceput sa-ti placa tema gradelor !!!! Ar fi bine sa iei un pic lucrurile in serios .
Buna, si tie! Tin sa spun ca NU "a inceput sa`mi placa tema gradelor"!!! Pur si simplu am rugat`o pe colega noastra sa`mi spuna povestea ei... Ce e atat de gresit? Cine nu vrea sa-mi raspunda, nu raspunde si gata. Chiar nu va inteleg! Stiu ca s`a muncit mult, dar ati facut`o pt ca asa ati vrut, nu cred ca v`a obligat cineva, nu?
 Scuze maxime...

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #109 : 08 Aprilie , 2010, 16:58:38 p.m. »
Madalina....problema nu este ca ne-a obligat cineva sau nu sa aportam informatii in topicurile din forumul echivalarilor diplomelor si competentelor profesionale.........problema este ca aceste informatii deja exista postate si este destul de neplacut sa te repeti,mai ales ca aceste informatii sunt destul de complexe si chiar cer mult timp pentru a fi explicate.....iar...si iar.......si iar..........Sper ca intelegi ce vrau sa spun.Noi te-am primit cu drag...si continuam sa te acceptam printre noi.....din partea mea esti la fel de binevenita ca si oricare alta persoana noua pe acest forum...doar ca trebuie un pic sa te linistesti.....Daca ai vazut ca putem sa iti fim de folos nu trebuie sa ne "bombardezi" cu intrebari la care deja gasesti raspunsuri in topicurile de pe forum.....Studiaza bine aceste topicuri,cum te-am mai sfatuit de altfel la inceput,si apoi posteaza nelamuririle....Cum ai vazut,la intrebarile care ni s-au parut pertinente ti-am raspuns cu mult interes si bun simt!
Sper sa ne intelegi nemultumirea,si sper atitudinea noastra sa nu te faca sa te indepartezi de forum pentru ca te asigur ca daca stii sa abordezi inteligent situatia vei avea de castigat  ;)
Bafta multa!

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #110 : 08 Aprilie , 2010, 17:21:12 p.m. »
Pt Ramona: Multumesc mult!... Sunt atat de ... oricum vreti voi sa ma credeti, deoarece sunt extrem de stresata. Nu vreau sa ma plang acum si sa va spun problemele prin care trec... O rugasem pe Cameliamary a`mi spuna istorioara ei, pt ca am considerat ca are o evolutie frumoasa. Probabil ca m`am mai repetat cu intrebarile, desi sincer eu nici nu ma pot apuca momentan de acte, si poate ca si ghiciti de ce...
 Oricum va multumesc din suflet pt tot, si tare imi pare rau ca nu v`am descoperit si cand eram acasa, in Romania...

Offline ramona-elena

• VIP

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #112 : 10 Aprilie , 2010, 17:26:01 p.m. »
Ramona, mie mi-au spus cei de la MEC la telefon ca nu putem continua studiile= nu putem face master, grado,specialitate.In ceea ce privesc oposiciones, depinde de fiecare comunitate autonoma,eu cred ca vom putea participa ptr ca scrie pe credential ca avem aceleasi drepturi cu o diplomada en enfermeria,deci avem dreptul sa dam oposiciones care nu inseamna continuarea studiilor ci obtinetea unui post de functionar al administratiei publice. Vom trai si vom vedea,oricum,aici cred ca v-a trece mult timp pina se vor da alte oposiciones ptr ca s-au dat anul trecut. :(

Offline anca rus

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #113 : 11 Aprilie , 2010, 18:09:38 p.m. »
 sunt valabile actele de asist med traduse , legalizate si cu apostila facute in tara si apoi sa le depun la consulat in spania  sau imi puteti zice ce sa fac va multumesc

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #114 : 12 Aprilie , 2010, 20:20:10 p.m. »
sunt valabile actele de asist med traduse , legalizate si cu apostila facute in tara si apoi sa le depun la consulat in spania  sau imi puteti zice ce sa fac va multumesc

Sunt bune, dar depune-le nu la consulat, ci la Subdelegacion de Gobierno din orasul unde locuiesti, iar ei le trimit la Ministerul de Educatie (pentru omologare) sau la Ministerul Sanatatii (pentru recunoasterea meseriei).

Offline anca rus

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #115 : 13 Aprilie , 2010, 14:56:12 p.m. »
iti multumesc foarte mult pt informatie

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #116 : 13 Aprilie , 2010, 16:40:06 p.m. »
 >:( :'( :'( :'(...eu vreau sa ma specializez....vreau mastereeee.....cum o sa fiu stapana pe mine si pe meserie , daca va trebui iar sa "fur" meseria???? :'( :'( :'(

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #117 : 13 Aprilie , 2010, 19:54:51 p.m. »
Hahahaha Irenne, m-ai facut sa rad... ;D Legea-i lege,daca zice ca nu putem continua studiile,nu vom putea face nici mastere nici specializare. Oricum, stai linistita ca majoritatea asistentelor de aici nu au masterat nici specializare si asta nu inseamna ca trebuie sa fure nimic, plus ca te poti specializa la locul de munca fara sa studiezi ci prin experienta pe care o acumulezi cu timpul.

Offline irenne

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 82
    • Adresa de email
« Răspuns #118 : 13 Aprilie , 2010, 21:39:08 p.m. »
mie nu mi se pare nimic de ras......la rezidenta unde muncesc avem o moldoveanca care a facut un master in chirurgie fara sa aiba omologarea....

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #119 : 13 Aprilie , 2010, 22:18:57 p.m. »
Pai atunci care-i problema -ca doar moldovencele pot face master, nu inteleg? !:o tu de ce nu faci?
Eu m-as multumi sa gasesc un loc de munca bun si ,mai tirziu, sa dau oposiciones si sa obtin un post fix de asistenta.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #119 : 13 Aprilie , 2010, 22:18:57 p.m. »