Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Recunoastere asistent medical de farmacie ...  (Citit de 3404 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ayda

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
Recunoastere asistent medical de farmacie ...
« : 05 Septembrie , 2017, 22:18:33 p.m. »
Seara buna !
Scriu in speranta ca imi va raspunde cineva ...
Am terminat in 2012 scoala postliceala de asistenti medicali de farmacie ,am profesat 3 ani si 9 luni in Romania ,in martie am plecat in Spania si am depus la Ministerul Sanatatii Spania acte traduse ,apostilate pentru recunoastrea diplomei de asistent medical de farmacie ...am primit raspuns sa depun in 15 zile :
d) Certificarea de la autoritatea competenta a Statului membru de origine sau de provenienta in care se dovedeste ca partea interesata este un profesionist ,nu este declarat incapabil pentru a exercita profesia ( Certificate of good standing) si ca indeplineste conditiile cerute de catre Directiva Uniunii Europene pentru a o exercita (acest document nu va avea valabilitate daca nu este prezentat in urmatoarele trei luni de la eliberarea sa )
e)Certificatul de la autoritatea competenta a Statultui membru de origine sau de provenienta in care se dovedeste ca :
 - Diploma pezentata permite exercitarea profesiei in tara de origine
 -Diploma indeplineste conditiile stabilite de catre Directiva 2005/36/CE
Acum sunt in tara 2 saptamani si va intreb de unde fac rost de aceste certificate de la d,e...???
Exista cineva asistent de farmacie care ia fost recunoscuta diploma ???

Offline ayda

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Recunoastere asistent medical de farmacie ...
« Răspuns #1 : 22 Septembrie , 2017, 21:37:16 p.m. »
Sincer am sperat că cineva îmi va da ceva informații utile ,actualizate...deoarece din 2016 nu se mai depun dosare pentru ceriticat de conformitate la ministerul sănătății ci la ordinul asistenților,moaselor ....etc  care este eliberat după 30 zile ...deci multă răbdare , nervii tari ...ca așa este în România
Am să depun dosarul pentru recunoaștere cu ce acte am ...si am sa vad ce răspuns primesc

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

Re: Recunoastere asistent medical de farmacie ...
« Răspuns #1 : 22 Septembrie , 2017, 21:37:16 p.m. »