Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania  (Citit de 69688 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
Rspuns: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania
« Răspuns #120 : 12 Mai , 2010, 10:48:43 a.m. »
 :-*..Buna fetelor...nu am mai intrat de mult...ca m-am ocupat de legalizat actele si tradus unele pt a le trimite la Bucuresti,PT A-MI SCOATE ACEA RECOMANDARE......dar,,,yo am o intrebare pt fetele care au trimis,,ce ati scris in cerere?si yo le trimit de aici si cum stiu ca au ajuns?!...le pun cu recomaandare?aaaa...inca o intrebare:pt lunera sau pt cele care ati depus scrisorica la min.educatiei si ati specificat ca nu aveti ani ceruti si ca ati intrat la ,,medidas compensatorii,,e tarziu daca as de depune si yo o scrisorica in care sa specific ca nu am ani ceruti?ce ziceti?am 1an de cand am ,,denegado,,si acu incerc sa le depun pt recunoastere...pt ca nu stiam de la bun inceput ce si cum..!! ??? :'(..in fine..o iau de la capat ;)..va popikkkkk :-* :-*........si multumesc de raspuns fetelor....si succes celor in cautare de munca :-*.
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #121 : 12 Mai , 2010, 18:43:14 p.m. »
Maria-cristina,
pot sa-ti spun ca cererea este tip si o gasesti pe site-ul min sanatatii,daca te referi la Solicitud de reconocimiento...http://www.msps.es/profesionales/formacion/docs/modelodeSolicitud2.pdf

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #122 : 12 Mai , 2010, 18:44:00 p.m. »
Maria-Cristina, eu nu stiu cum se trimit actele din Ro, cred ca cel putin recomandata trebuie sa pui scrisoarea si nu stiu la ce fel de cerere te referi,eu am completat un formular ptr recunoasterea meseriei pe care mi l-au dat cei de la subdelegacion.Prin Registro de la subdelegacion am trimis si scrisoarea in care explicam de ce nu pot face rost de acest certificat,ca in Ro mi-au spus ca trebuie sa fac acolo practica,apoi sa dau un examen,etc si ca eu nu pot face asa ceva,ca vreau sa ma puna sa fac aici,in Spania orice practica,cursuri,etc.Dupa mult timp,cind nu mai speram nimic,am primit scrisoare in care imi spun ca ma baga la medidas compensatorias.
Tu trebuie sa o iei de la inceput,sa depui cererea de recunoastere,formularul,plus toate celelalte acte -e totul scris in forum si sa explici de ce nu poti aporta certificatul in care scrie ca ai lucrat 5 ani consecutivi in ultimii 7.
Iti doresc mult succes si...rabdare!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #123 : 12 Mai , 2010, 19:06:40 p.m. »
Hai ca ma mut de pe un blog pe altul...dar vreau sa le salut pe erofeinina si lunera ca le vad online!
Maria Cristina,ptr a trim actele din Ro :rezolvi toate actele necesare(http://www.msps.es/profesionales/formacion/recoTitulosEuro/profesionales.htm) si le trim pe adresa min sanatatii,cu confirmare de primire.Eu am primit confirmarea in vreo 6 zile.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #124 : 12 Mai , 2010, 19:53:23 p.m. »
fuguta si eu pe aici..sa nu-mi scape nimic ;). Fetelor, Maria-Cristina se referea la cererea pe care trebuie sa o faci pentru ministerul sanatatii din Romania..acea cerere facuta de mana...Ea este inca la inceput si acum se zbate sa obtina recomandarea/certificatul de conformitate din Romania (am dreptate sau nu, Cristina?). Daca da, ar trebui sa scrii in cerere ceva de genul acesta: subsemnata...posesor al CI...seria...nr..cu domiciliul...., in urma obtinerii diplomei de AMG ( cred ca trebuie sa treci si numele scolii la care ai invatat) solicit sa-mi eliberati certificatul de conformitate pentru a putea profesa pe teritoriul UE.  Ti-am prezentat-o asa in mare...vezi tu poate gasesti pe net cum ar trebui sa o scri ca sa sune mai pompos!
 Cat despre trimiterea documentelor ca sa fi sigura ca au ajuns pune-le cu confirmare de primire!Eu asa am  facut..dar eram in Romania..nu stiu daca merge si din Spania!

Ramona...inteleg ca e ziua ta! La multi ani iti urez din tot sufletul! :-*

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #125 : 12 Mai , 2010, 20:10:22 p.m. »
Erofeinina,cred ca....ai dreptate cu cererea Cristinei!

Eu am trimis o cerere simpla ,cu datele mele personale,ce scoala am absolvit si cand si ca solicit eliberarea Certificatului de competente( bineinteles ca mi-au trimis recomandarea nu certificatul,ptr ca am terminat liceul si sc postliceala).
Ai grija sa ai toate actele in regula cum iti spun ei,ca sa nu se lungeasca totul.Si vezi ca(poate stii)ei (min san )afiseaza pe site-ul lor lista cu recomandarile eliberate ,nume,data etc.(asta ca sa stii imediat cum e gata)

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #126 : 12 Mai , 2010, 20:12:30 p.m. »
certificat de conformitate,scuze ;D

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #127 : 12 Mai , 2010, 22:58:12 p.m. »
Salut fetelor!! Eu mi-am depus actele la Min.Sanatatii-Spa la sf lunii martie(sunt cu postliceala).Saptamana trecuta am sunat si mi s-a spus ca dureaza 3 luni.(Nu stiu cat e de adevarat.Daca e asa merge f repede ,daca nu..asteptam,rabdare!).Mi-au zis ca daca intr-o luna nu primesc nimic de la ei inseamna ca dosarul e complet dar totusi sa-i mai sun...Foarte amabili!  Mi-au amintit de vechime- 5 ani din ultimii 7..Eu am putut sa dovedesc asta cu adev de la OAMMR,oare e suficient??? Ati trimis si CARTEA DE MUNCA???  ANA-MARIA am inteles ca si tu ai trimis actele recent?? Ai noutati?

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #128 : 13 Mai , 2010, 05:33:43 a.m. »
Nu am nici o noutate.Dar ma gandesc sa sun si eu sa vad ce-mi spun.Ai putea,Dina,sa-mi spui la ce nr. de tel ai sunat?

Stii ce nu mai inteleg?Ti-au dat cei de la oammmr adeverinta in care se specifica ca ai lucrat 5 ani in ultimii 7?n-am stiut ca ei elibereaza asa ceva.Eu de la ei am doar certificatul de membru si adeverinta aceea de buna purtare.O sa sun azi la oammmr sa vad,dar cand ai timp,te rog spune-mi si tu.
(Eu am trimis adeverinta de la locul de munca,nu cartea de miunca.eu am lucrat 14 ani in tara).
Iti multumesc din suflet.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #129 : 13 Mai , 2010, 11:00:58 a.m. »
Neata,fetelor :-*ce matinala esti ana-maria ;) :-*va multumesc fetelor ca mi-ati raspuns suntesti ,,dulci,, ;)vreau sa zic ca nina,,erofeinina,,are dreptate.. yo ziceam :despre cererea aia care se face de mana pt mins. de la Bucucresti SA TRIM YO DE AICI(yo sunt aici in spania) PT A-MI DA ,,RECOMANDAREA,,care se da pt a lucra in UE...de aia va intrebam ca nu stiam sigur cum sa fac,cat despre cum am s-o trimit ..am s-o pun cu confirmare cum zicea nina(iti zic asa ca mi-e usor sper ca nu te superi :-*)yo am pregatit toate actele cum ar fi:CEREREA DE MANA(cum ati zis),COPIA ACTULUI DE IDENTITATE,COPIE LEGALIZATA A DIPLOMEI DE BACALAUREAT(ca asa pune aci pe site)COPIE LEGALIZATA A DIPLOMEI DE ASISTENT,COPIE LEGALIZATA FOIE MATRICOLA,ADEVERINTA ELIBERATA DE SC .POSTLICEALA SI PERIOADA STUDIILOR,,...cam atatea cer pe site si yo am pregatit (daca voi ati pus ceva in plus spuneti-mi si mie)poate va plictisesc cu intrebarile si raspunsurile fetelor :'( dar vreau sa fiu sigura sa nu patesc ca si cu actele alea de omologare(care, nici nu trebuia sa fac asa) :'(dar cum nu am avut cu cine sa ma sfatuiesc si nici sa ma indrume am primit,,denegado,,si acu o iau de la inceput ??? :'(..yo va multumesc ca sunteti amabile si rupeti din timpul vostru si imi da-ti un raspuns :-* :-*va popik si sa auzim de bine.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #130 : 13 Mai , 2010, 11:30:44 a.m. »
 aa...:-*...Felicitari nina pt ridicare in grad acu mi-am dat seama ;) :-*suna fain,,General de brigada,, :D :-*

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #131 : 13 Mai , 2010, 11:36:22 a.m. »
 :-* :-*..LA MULTI ANI RAMONA-CAPITANA :-* SANATATE SI NUMAI BUCURII SA FIE SANATOASA AIA MICA SI FAMILIA TA..SI UN ,,CALDUROS LOC DE MUNCA,, :D ;).......!!!! :-*

delia

• Vizitator
« Răspuns #132 : 13 Mai , 2010, 12:05:45 p.m. »
Buna ziua, Maria Cristina, eu am cerut recomandarea in 2007, in acel moment mi-au cerut in plus Cartea de munca si Certificatul de casatorie (incepusem scoala cand nu eram maritata si imi aparea intr-o diploma un nume si in cealalta cel de dupa maritis).Nu stiu cum merg acum lucrurile, poate nu ar fi rau sa te informezi, sigur ne vor spune si celalate fete care au scos certificatul sau recomandarea mai recent daca s-a schimbat procedura.
Va pup, Mirela

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #133 : 13 Mai , 2010, 13:17:04 p.m. »
http://www.ms.ro/index.php?pag=50
MARIA CRISTINA;aici gasesti ce acte sunt necesare ptr a primi recomandarea.Chiar daca faci cerere ptr certificat ,daca nu intrunesti conditiile lor(studii,vechime etc),ei iti elibereaza Recomandarea.Problema e ca trebuie sa ti-o ridici personal sau sa faci procura cuiva sa ti-o poata ridica.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #134 : 13 Mai , 2010, 13:53:56 p.m. »
nina -> e perfect!cum sa ma supar..e mult mai usor si asa trebuia sa fie de la inceput!! cat despre grad eu mi-am dat seama ca am crescut cand am vazut ca pot modifica mesajele...deh...am puteri!..pacat ca nu pot sa fac ala bala portocala ca sa apara recunoasterea :D .
  Ramona...succes pentru luni!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #135 : 13 Mai , 2010, 14:40:10 p.m. »
Salut fetelor!! Eu mi-am depus actele la Min.Sanatatii-Spa la sf lunii martie(sunt cu postliceala).Saptamana trecuta am sunat si mi s-a spus ca dureaza 3 luni.(Nu stiu cat e de adevarat.Daca e asa merge f repede ,daca nu..asteptam,rabdare!).Mi-au zis ca daca intr-o luna nu primesc nimic de la ei inseamna ca dosarul e complet dar totusi sa-i mai sun...Foarte amabili!  Mi-au amintit de vechime- 5 ani din ultimii 7..Eu am putut sa dovedesc asta cu adev de la OAMMR,oare e suficient??? Ati trimis si CARTEA DE MUNCA???  ANA-MARIA am inteles ca si tu ai trimis actele recent?? Ai noutati?

Dina...dupa ce depui dosarul legea ii obliga pe cei de la minister ca in termen de 3 luni sa iti dea un raspuns ..nu sa-l solutioneze...cei de la minister sti cum fac: asteapta sa treaca 3 luni si dupa 3luni iti spun ca iti mai trebuie o hartie (care de multe ori este deja depusa la dosar) ...urmeaza alte 3 luni de asteptate....si tot asa; intelegi cum fuctioneaza sistemul?!
Anii de vechime (5ani) i-ai dovedit prin adeverinta de grad principal de la OAMR ?

Offline dina

• Sublocotonent
« Răspuns #136 : 13 Mai , 2010, 16:14:16 p.m. »
pt Erofeinina...Am 11 ani vechime,1an ca asistent generalist-trecut si pe recomandarea de la min san rom si restul 10 lucrati in fizioterapie dar astia nu sunt trecuti pe recomand pt ca mi-am schimbat profilul. Dar toata vechimea de 11 ani o am trecuta pe adev de malpraxis eliberata de OAMMR,toate le-am trimis...Banuiesc ca, daca nu e suficient mai pot dovedi doar cu cartea de munca(acolo e trecuta toata vechimea) sau event cu o adev de la serviciu...tu ai trimis si cartea de munca???  merci!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #137 : 13 Mai , 2010, 16:21:43 p.m. »
ce de ani munciti ai tu, dina! eu din pacate nu am decat in jur de 2 ani ca asistent medical. Da, eu am trimis si cartea de munca tradusa .Curios este ca aud pentru prima data ca se trec anii de vechime pe adeverinta de la OAMR...la mine nu s-au trecut!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #138 : 13 Mai , 2010, 20:51:05 p.m. »
Nici eu nu stiam ca pe adev de la oammr scrie anii de vechime?Dina,esti sigura ca e vb de adev de la oammmr?

Mai ai nr de telefon la care ai sunat la minister si au fost f draguti etc?As suna si eu.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #139 : 14 Mai , 2010, 10:42:07 a.m. »
 :-*.Neata.fetelor...Multumesc pt raspunsuri..nina :-*lunera :-*ana-maria :-*mirela :-*si celorlallte :-*...astazi imi preg dosarul cu toate actele necesare pt a le trimite la Bucuresti si luni cu doamne ajuta le ,,mando,, :)...si sper sa nu fie nici o piedica :'((sa imi zica ca nu-s complete)....aaaaaaa.!!!!ce vroiam sa va mai intreb ???fetele care lucreaza ca si ,,auxiliar de enfermera,, aici prin rezidente o clinici si acu aveti ,,Recunoasterea,,...e vreo problema sa treceti de la ,,auxiliar de enfermera,, la ,,enfermera,, ???...succes fetelor in cautare de munca si lui ramona pe luni :-* :-*un bessoo..

Offline lepadatubobo

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Adresa de email
« Răspuns #140 : 21 Mai , 2010, 15:00:30 p.m. »
Salut super forum eu azi am pus compulsa pe urmatoarele documente : CI , Foaie Matricola , Recomandarea de la minister , certificat de competente profesionale , certificat de mumbru , adv de la OAMMR precum ca nu am abateri profesionale , plan de invatamant , diploma bac . cereea d p adresa min san din spania . Marti am vb cu un notar luat la intamplare sa legalizez aceste documente si sa le traduc . Miercuri vreau sa trimit aceste acte . intrebarile mele : Daca sunt toate documentele necesare !!! , La ce adresa trimit aceste acte !!! VA MULTUMESC MULT !!!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #141 : 22 Mai , 2010, 16:04:04 p.m. »
Daca te uiti la pag 1 si 9 gasesti raspunsul la intr tale.

Offline VANESSA

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 68
« Răspuns #142 : 22 Mai , 2010, 16:35:50 p.m. »
Buna fetelor, eu am reusit sa ajung in Romania mai devreme si am facut rost de Certificatul de la OAMMR (pe care mi-l cerusera cei de la Ministerul educatiei din Spania) , kiar nu mi-au pus nicio piedica ca am aproape 5 ani fara sa profesez si am facut si 2 cursuri ca am 30 de credite si imi vor elibera si certificatul de malpraxis. Acum ca sa le duc in Spania trebuie sa fie cu apostila de la Haga? sau e suficienta o traducere legalizata?......si credeti ca imi vor mai cere ceva?

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #143 : 18 Iunie , 2010, 12:11:38 p.m. »
 :-* :-*..BUNA FETELOR...ACI NU MAI SCRIE NIMENI SAU ATI REUSIT CU ,,RECUNOASTEREA,, ;)....??YO CE SA VA ZIC..AM TRIMIS IN SFARSIT ACTELE PT BUCURESTI SAPTAMANA TRECUTA ACU ASTEPT RASPUNSUL LOR SA VEDEM CE REZOLV(AM TRIMIS TOATE ACTELE CE PUNEAU PE SITE+CEREREA DE MANA IN CARE AM SPECIFICAT ACOLO TOATE DATELE SI PT CE IMI TREBE)ACU SA ASTEPT  :)IN REST..AM FOST SA-MI DEPUN LA SUBDELEGACION DIPLOMA DE BAC PT RECUNOASTERE SA POT FACE UN CURS DE ENFERMERIE(CICA ASA MAI USOR IMI POATE RECUNOASTE SI TITLUL ??? ???).IN FINE OI VEDEA..VA POOPIKK SI MAI INTRATI SI PE ACEST FORUM DIN CAND IN CAND  ;) :'(.MAI ZICETI SI VOI CE NOUTATI MAI AVETI SAU CE ATI MAI FACUT..CUM STATI CU ,,PAPELEO,, ?? :-* :-*.O ZI BUNA VA DORESC.....SI SUCCES!!!!!!

Offline lepadatubobo

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Adresa de email
« Răspuns #144 : 18 Iunie , 2010, 14:22:34 p.m. »
Sal !!! Si eu am trimis actele pe data de 2 iunie si mi-a venit confirmarea in posta pe 13 iunie acu astept nerabdator !!! Eu am terminat in 2006 si am 3 ani vechime !!! numarul de ore an I II III este de 4682 sper sa nu am surprize neplacute va urez succes si voua

Offline dina

• Sublocotonent
Re: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania
« Răspuns #145 : 29 Iunie , 2010, 18:32:59 p.m. »
Fetelor scuzeee...eu doar azi am vazut ca voi mi-ati cerut nr de la min sanatataii. Trec rar pe la net,din pacate! Pot sa vi-l scriu putin mai tarziu..o sa ma intorc la net! EUROFEINA ai scris ca ai 2 ani vechime...nu ti-au cerut 5ani vechime?? poti te rog sa-mi spui cum ai procedat??? am tremen doar 15 zile sa le trimit raspuns.merci!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #146 : 29 Iunie , 2010, 19:33:17 p.m. »
Intre timp am trimis un mail la minister si am cerut nr de expendiente si mi-au trimis si un nr de telefon unde pot suna.Am sunat si mi-au zis sa astept si voi primi un raspuns in termen de 3 luni de cand am trim actele.M-au intrebat de cei cinci ani....,ma rog,eu le-am trimis adeverinte de la locul de munca,o sa vad daca sunt valabile,ptr ca pe recomandarea mea de la min sanatatii roman nu scrie vechimea.

Oricum,e o veste buna ca ai primit un raspuns...mai aveam putin si credeam ca s-a dizolvat tot ministerul spaniol al sanatati de nu ne mai dadeau nici un semn!!!!!!!!!!! ;D

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #147 : 29 Iunie , 2010, 22:17:08 p.m. »
Fetelor scuzeee...eu doar azi am vazut ca voi mi-ati cerut nr de la min sanatataii. Trec rar pe la net,din pacate! Pot sa vi-l scriu putin mai tarziu..o sa ma intorc la net! EUROFEINA ai scris ca ai 2 ani vechime...nu ti-au cerut 5ani vechime?? poti te rog sa-mi spui cum ai procedat??? am tremen doar 15 zile sa le trimit raspuns.merci!

Dina,  spune-mi te rog Nina...EURO..prefer sa am in cont.. ;). Tu ai 11 ani de vechime care se regasesc intr-un fel sau altul in documentele tale, deci daca ar studia dosarul tau si-ar da seama ca nu mai are rost sa -ti ceara cei 5 ani...dar lor le este mai usor sa trimita acel tabel in care sunt doua casute bifate cu X cum ca ar lipsi documente. In fine, tu trebuie sa le scri o scrisoare si sa le explici cu ce documente dovedesti vechimea ta. Le mai trimiti o data daca e cazul...Eu nu am facut la fel pentru ca eu am terminat in 2007 si nu au trecut 5 ani de cand am terminat studiile si ar fi imposibil sa am 5 ani de vechime. Totusi le-am trimis cartea de munca cu perioada mea de munca...acum astept o solutie!

Offline dina

• Sublocotonent
« Răspuns #148 : 30 Iunie , 2010, 11:03:00 a.m. »
Da multumesc mult Nina si scuze...acum am vazut cum ti-am scris numele,l-am scurtat un pic...nu ma mira! Asa o sa incerc sa fac si eu.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #149 : 07 Iulie , 2010, 17:40:39 p.m. »
 Am nevoie de ajutor!!! Ma adresez fetelor care au trecut prin examenul din luna februarie! fetelor, voi ati regasit intrebarile pe care le-ati avut la examen pe vreun site??? eu m-am apucat de invatat (tocmai am aflat ca nu scap de masuri compensatorii) insa fac teste de auxiliar de enfermera..iar din cate imi aduc aminte voi ati spus ca testele au fost din oposiciones...puteti sa ma indrumati si pe mine unde sa le gasesc.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #149 : 07 Iulie , 2010, 17:40:39 p.m. »