Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania  (Citit de 67891 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lunera

• Vizitator
Re: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania
« Răspuns #150 : 07 Iulie , 2010, 21:29:22 p.m. »
Nina, nu exista in nici un site raspunsurile la intreb. de la examen...doar pe forum, la pag 47 Ramona a scris citeva din intrebarile pe care ni le-au pus in test.
Cauta "tests oposiciones enfermeras", majoritatea intrebarilor eu le stiam din atitea teste pe care le facusem, nu mai stiu exact linkurile;iti las unul  http://www.auxiliar-enfermeria.com/enfermeria/test_enfermeria.htm. Alte  pag." Enfermeria 21", http://www.satse.es/PDF/BALEARES/EXAMENOPE28JUNENFIB.PDF
http://www.satse.es/PDF/BALEARES/EXAMENOPE28JUNENFIB.PDF
http://www.examenesdeoposiciones.com/sanitarias.html.
Ptr a invata sint bune si cursurile Fuden, am scris in detalii intr-una din paginile anterioare- se pune accent pe diabet, HTA, dar, mai ales partea practica e ff importanta ,erau 6 puncte, daca nu ma insel.

Iti urez "spor la invatat!"  ;)si...o asteptare scurta...eu a trebuit sa astept 14 luni de cind am trimis scrisoarea in care explicam de ce nu pot aduce acel certif. pina cind am primit scrisoarea cu medidas compensatorias... :(

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #151 : 07 Iulie , 2010, 22:39:40 p.m. »
  Multumesc mult Lunera!...esti o draguta! chiar ma gandeam ca nu mai intra din fetele "vechi"sa-mi raspunda....ori lucreaza ori sunt la plaja! 

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #152 : 07 Iulie , 2010, 22:50:21 p.m. »
Nina.....de plaja nici vorba............... :( ...............as vrea eu....dar abia am timp sa mai respir.Daca nu lucrez am de rezolvat una alta.Cum ti-a spus Lunera,trebuie sa cauti teste de oposiciones pe net,eu am gasit multe;intri in google si cauti test enfermeria oposiciones.Testele pentru auxiliari sunt exagerat de usoare comparativ cu ceea ce am avut la examen.Legi nu stiu de unde sa citesti,pentru ca au fost intrebari si din legislatie,administratie,organizare,etc.Cel mai bine iti prind testele......sa recapitulezi atata materie este aproape imposibil pentru ca intrebari au fost din aproape tot:chirurgie,interne,dermatologie,etc.etc.etc.Iti doresc multa bafta si spor la invatat!!!!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #153 : 08 Iulie , 2010, 08:24:37 a.m. »
Multumesc mult Ramona!

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
  • Mesaje postate: 115
    • Adresa de email
« Răspuns #154 : 23 Iulie , 2010, 20:03:21 p.m. »
 :-*Buna fetelor....ce sa ve zic..astept sa-mi iasa acel ,,certificat de la mins bucuresti,,am trim actele acu 1luna pe 14 . :'(.in pagina lor de la ms aceleasi nume pe toate paginile nuj unde sa mai caut daca stiti voi alta pagina va rog ziceti-mi si mie unde...de sunat nu imi rasp sa intreb de mine..va rog fff mult si frumos..... :-*va citesc in fiecare zi si pe forumul celalalt si vad ce ce au scris fetele cele noi si cele vechi ve popik si sa auzim de bine... :-* :-*o vacanta cat mai frumoasa pt cele care se duc in tara si cat mai mult sa disfruteeeeeeeeee si sa se simta ca ACASA LA NOI.... :-* :-* :-* ;)
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #155 : 24 Iulie , 2010, 10:30:06 a.m. »
Ramona,nu mai stim nimic de tine.Cum mai e la servici?Toate bune?

Maria Cristina,am o colega de aici din Romania,si-a trimis actele ptr acel certificat si tot urmareste pagina de care spui si tu si nu mai apare nimic nou,nimeni nu-i raspunde la telefon,zile intregi a sunat si nu intelege ce se intampla.Nu inteleg nici eu ptr ca atunci cand aveam actele acolo,raspundea tot timpul cineva macar la unul dintre numere!Daca mai aflu noutati de la ea,o sa ti le transmit.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #156 : 26 Iulie , 2010, 12:08:34 p.m. »
 :-*.Buna fetelor.......mercik de rasp. ana-maria......yo nuj ce sa mai zic ce sa mai cred :'( ???.incep sa-mi pierd iarasi rabdarea.....nu rasp nimeni la tlf pe pagina ms nimic .sa-i ia naiba...yo nuj ce sa fac in final sa trim scrisoarea la ms de aici din spania si sa cer medidas si sa le explic ca nu am cei 5 din ultimi 7ani sau sau ce sa fac ??? ??? :'(ca vad ca trece timpul ,lunile si iar vine sf de an si nu rezolv nimic..m-am saturat de drumuri,acte,traduceri,hartii,traduceri si hartoage...Nerviiiii la Maxim si Baniii...nuj fetelor ce sa mai fac....... :'(,,,,,VA POPIKKKKK si numai bine pt voi.

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #157 : 28 Iulie , 2010, 13:04:34 p.m. »
 :-*.Buna fetelor......ce sA va mai zic..?am sunat ieri la ms din bucuresti pt a intreba de recomandarea mea si in final la un nr mi-a rasp la care i-am explicat pt ce un si m-a transferat la un alt tlf la care am stat 15min in tlf fara sa-mi rasp nimeni..m-a luat nervi si draci...... :o...dupa care am incercat la altul si mi-a rasp UNA cu un ton fffff ofensiv si mi-a zis sa sun la un alt nr.la care am sunat si nu rasp nimeni....si iar nervii...dupa care fff nervoasa tipa imi zice ca nu poate sta la tlf ca are audiente si mi-a inkis tlf in nas.fara sa-mi dea nici un rasp :o :o :'( .am incercat sa-i explic ca nu-mi rasp nimeni pe nicaeri si sa ma lamureasca ea ,dar,,,de unde.. :'()(niste nisimtiti si ca la noi nu gasesti nicaeri si sa stai in tlf jum de hora si cand iti rasp sa-ti inkida )yo nuj ce sa mai zic si sa cred .. ??? :o....inca o sa mai dureze vreo50ani sa ne acomodam democratiei si sa fim mai amabli  tot asa cu parsimonia au ramas si rasp cu COMODITATE LA UN TLF(PE CAND AR TREBUI SA RASP REPEDE) :o(desi noi din nastere suntem educati cu bun simt si sa fim amabili dar vad ca cu ani se pierde aceasta educatie) :'(.in fine nuj ce sa mai zic.ma repet.-.daca cineva stie sigur un nr la care ma pot interesa sau pagina de internet unde pun ei.sau nuj ce sa va mai zic . ???..trece timpul si zilele si iar se term anu si nu rezolv nimic si ma i-au crizele(fac si yo ca julliet de pe forumul celalalt ca ..zicea ca ajunge la zapatero ..yo o sa ma duc la ms.in buc si o sa le i-au pe toate de acolo la paruit si batjocorit si o sa chem si protv-ul ;D..ca nu ai ,,manera,, cu ei.....bine fetelor va las cu istoria mea si va popikkk....sa auzim de bine..... :-* :-*

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #158 : 29 Iulie , 2010, 19:36:44 p.m. »
Draga Cristina,imi pare tare rau ca treci prin asta.Sotul meu si-a iesit din fire acum vreo luna cand incerca din rasputeri sa ia leg cu cei de la minister si nu a putut sub nici o forma.cand ii raspundea cineva ii spunea ca a gresit nr si ii inchidea in nas.E incredibil!!
Nici colega mea n-a putut lua legatura cu ei.Imi pare rau inca o data!Nu stiu ce ai putea face....
Ma gandesc daca ai suna la minister in Spania si le-ai spune ca nu o poti procura?...Ma gandesc ca oricum nu indeplinesti conditiile ptr recunoastere automata,sau da?Sau poate ca fara acea recomandare nici macar nu te pot propune ptr masuri comp.Dar,totusi,cel mai bine ar fi sa suni sa vezi.Poate nu are rost sa te mai chinui atat.Macar stii sigur daca ai nevoie neaparat de ea sau nu.Succes!

Offline Roxy_Ibiza

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
« Răspuns #159 : 01 August , 2010, 02:04:51 a.m. »
Buna fetelor!
Numele meu este Roxana, locuiesc in Spania din 2008, mai exact in Ibiza. Vreau sa va multumesc ca v-ati facut timp sa postati atatea informatii pe acest forum. Am descoperit acest forum dintr-o intamplare si vreau sa va marturisesc ca am inceput sa cred ca mai exista o luminita la capatel tunelului ;) La fel ca multe dintre voi am trecut prin luni de asteptare, nervi si speranta... ca pana la urma sa primesc acel trist "DENEGADO". Istoria a inceput in martie 2008 cand am ajuns aici am incercat sa imi echivalez certificatul de competente profesionale obtinut in anul 2002 in Romania.In iulie am primit denegado..acelasi motiv ca si voi ca nu este titlu univesitar. Am trimis din nou o scrisoare prin solicitam TCAE. Titlu pe care l-a primit in iulie 2009. Acum lucrez la auxiliar, am facut doua cursuri unul de geriatria si altul de servicios especiales( pot sa va dau ce amunate doriti si chiar si grila de raspunsuri )aceste cursuri mi-au adus punctele necesare pt bolsa. Si acum spuneam la inceputul mesajului am mai prins sperante cand am citit ce ati scris voi despre recunoasterea profesionala. Eu am terminat postliceala in 2002 dar nu am profesat, nu am adeverinta de libera practica si nici faimosul certificat de la MS. Va rog frumos, daca aveti timp sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:

Daca solicit recunosterea profesionala la Ministerul sanatatii atasez din nou toate actele plus toata corespondenta cu Ministerul educatiei? Le precizez ca am titlu de TCAE? Nina, la fel ca tine am sa fac si eu o scrisoare in care sa precizez ca nu am certificatul respectiv si ca sunt in imposibiliatatea de a merge pana in tara sa il scot.
In care cerere specific ca cer masuri compensatorii, in cea tip pe care o descarc de pe site-ul ms?
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre. Salutari!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #160 : 01 August , 2010, 10:22:42 a.m. »
  Bun venit Roxana! Cred ca m-ai confundat cu Cristina! eu am avut toate actele la dosar ba chiar mai mult decat mi-au cerut (am pus tot felul de recomandari de la medici, adeverinte)insa nu am avut experienta de 5 ani si de aceea am fost trecuta la masuri compensatorii.
  Cat despre situatia ta, eu te-as sfatui sa soliciti recunoasterea profesionala depunand din nou dosarul la subdelegacion del gobierno fara sa mai atasezi corespondenta de la ministerul educatiei sau titlul inferior studiilor tale ( pe care oricum ti-l vor anula daca obtii recunoasterea de asistent medical). Poti insa, sa scri scrisoarea in care sa explici faptul ca nu ai cum sa obtii actele cerute ( certificatul de la MS-Bucuresti + certificatul de membru OAMR) si soliciti masuri compensatorii. Mi se pare ca iti lipsesc acte foarte importante dar poate ai noroc!
   Poti sa ne scri amanunte despre locul tau de munca? Unde ai facut cursurile pe care le-ai mentionat..a, si mai am o nelamuririre: ca sa lucrezi ca auxiliar iti trebuie puncte ?

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #161 : 01 August , 2010, 10:32:03 a.m. »
Maria-Cristina..tin minte ca atunci cand am avut si eu dosarul la Ministerul Sanatatii din Romania ca sa obtin informatii despre dosarul meu meu trebuia sa sun doar intre anumite ore (nu-mi amintesc exact, dar cred ca scrie pe site-ul lor). E drept ca mi se raspundea de fiecare data insa ma trimiteau sa urmaresc noile liste cu nume care apar pe site. Rabdare!

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #162 : 01 August , 2010, 10:56:01 a.m. »
 :-*Neata,fetelor!!nina te vad online, Buna :-* si iti multumesc de msj,am sunat si la ora 3dupa masa cum scrie aici pe site. si nici atata nu m-au lamurit...fff comode sunt d-nele de la ms..in fine nuj ce sa mai zic si sa cred .....imi fac numai nervi  :'( :'(si nu mai stiu ce sa fac sa mai astept rasp sau sa-mi trim si yo scrisoare aici la subdelegacion sa cer masurile comp..ca timpul tace si trece si iar raman si anul asta fara rezolvare.m-am saturat :'( :-[problema e ca numele de pe liste sunt aceleasi acus pe 14fac 2luni de cand le-am trim si nimic ???rasp...+ca zic ca in termen de 30zile sunt gata ???....bun venit roxana si succes la acte ;)...va popikkk si o duminica placuta :-* :-*

Offline Roxy_Ibiza

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
« Răspuns #163 : 01 August , 2010, 14:45:17 p.m. »
Buna!
Scuze Nina,da  dar s-ar putea sa te fi confundat pt ca am citit atatea nume,situatii si probleme inaceasta ultima sapt ca nici eu nu imi mai amintesc.Iti multumesc ca mi-ai raspuns asa repede. Ok deci tu zici sa nu mai atasez nimic. Si cer direct masuri compensatorii ;) Saptamana viitoare ma duc sa depun din nou dosarul la subdelegacion sa vedem ce-o iesi. Eu am facut cursurile de aux pt ca aici in Ibiza ca poti lucra in spitalul de stat trebuie sa te inscri in bolsa si de acolo cheama persoanele care au mai multe puncte. Punctele le poti primi in urma cursurilor, anilor lucrati . Daca vrei sa lucrezi in rezidenta nu ai nevoie de cursuri. Cursurile le-am facut la Logoss Formacion Continuada. De aceea v-am scris ca daca aveti nevoie celor care lucrati ca auxiliar ma refer, va dau lista de raspunsuri si va explic despre cursuri.
Chiar numai e nimeni in aceeasi situatie ca mine fara cele 2 certificate si care sa fi primit masuri compensatorii?
O duminica placuta!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #164 : 07 August , 2010, 20:36:37 p.m. »
Ptr Roxy- eu am dat examenul, deci masuri compensatorii , fara nici un certificat, le-am scris o scrisoare la minister unde explicam de ce nu pot sa aduc acel certificat, incearca si tu sa faci la fel.
Bafta!

Offline MARIA-CRISTINA

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #165 : 12 August , 2010, 11:00:26 a.m. »
 :-*buna fetelor.....aici nu mai scrie nimeni nimic ???.fetele care au la ms din bucuresti mai stiti ceva de acte? :-*.....o zi buna

Offline nusa

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
« Răspuns #166 : 01 Septembrie , 2010, 17:13:13 p.m. »
MARIA-CRISTINA nimeni nu mai are nici o informatie despre eliberarea RECOMANDARII pentru ca lucrurile merg foarte greu,eu am mers personal la MS si cei de acolo mi-au spus clar poate dura si 3-4 luni pentru ca este mult de lucru si mai intai sunt medicii si apoi asistentii,imi pare rau

Offline vio25

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 10
« Răspuns #167 : 02 Septembrie , 2010, 10:33:25 a.m. »
de la 1 sept ministrul sanatatii a dat o lege prin care spune ca certificatele de conformitate si recomandarile se vor elibera de la directiile de sanatate publice din fiecare judet si le-au dat termen de 1 luna de la data depunerii  pentru rezolvare.eu chiar ieri am fost la galati la dsp si mi s-a confirmat acest lucru.urmeaza sa imi depun cererea.pup si va tin la curent.

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #168 : 07 Septembrie , 2010, 15:52:21 p.m. »
DY poti sa imi zici si mie te rog unde ti-ai tradus tu actele cat a durat si cam cat te-au costat?
mi-am strans si eu toate documentele si vreu sa le trimit cat mai repede in Spania.
Mersi

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #169 : 07 Septembrie , 2010, 18:59:27 p.m. »
sal,
din intamplare am citit si mesajele voastre (ma rog cateva)pt ca eu  intru mai mult pe asistenti medicali ,in fine...
Cred ca va pot lamurii putin cu cate ceva...
In primul rand dani7asi,eu mi-am tradus actele in orasul in care locuiesc in tara,nu stiu tu de unde esti,dar orice traducator autorizat te poate rezolva usor in 2-3 zile si nu costa ff mult,nu imi amintesc exact cat ,dar cu aproximatie sa fie vreo 4-5 milioane vechi.De apostilat nu trebuie desi cam toti traducatorii incearca sa iti bage apostilele pe gat,doar legalizate.Si apoi le trimiti prin posta romana ,recomandate cu confirmare de primire,la minister in spania.
Persoanele care asteapta recomandarea de la Bucuresti,am ceva informatii noi pt voi,desi poate acum le aveti si voi,sau puteti sa cititi daca intrati pe site miniosterul sanatatii Bucuresti.
Deci incepand cu luna asta  1  septembrie ,nu se mai elibereaza certificatele la bucuresti,cum era inainte,ci acum ministerul sanatatii are cate o un birou care ii reprezinta in fiecare judet,pt fiecare in ce judet apartiene.Si la fel si informatii doar in judetul orasului care apartii.De aceea nu mai raspunde nimeni la tel si nu mai dau informatii.Acum fiecare de pe unde sunteti,rugati pe cineva sa se intereseze in orasul(judetul)vostru unde se afla acest birou si sa mergeti sa va dea mai multe inf.Din cate stiu,in orasul nostru acest birou e in cadrul Directiei de sanatate publica,si poate asa e in toate orasele,sigur nu stiu.Ce e sigur ca acum de aici va pot da mai multe informatii in legatura cu osarul depus pt recomandare,si la fel si pt ridicarea acestei recomandari,se face de la biroul unde corespunzi nu de la Bucuresti cum era inainte.In fine,daca mai aflu ceva nou,va tin la curent.Intrati pe site si acolo sunt mai multe in f despre asta.
sper sa va fii lumonat putin in legatura cu asta.
succes la toti

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #170 : 07 Septembrie , 2010, 19:03:08 p.m. »
scuze ca am mancat ataea cuvinte cand am scris,dar sunt la servici si ma grabesc ingrozitor.
si inca ceva,mai nou se asteapta pt aceasta recomandare si 3luni,desi ei zic ca dureaza 30 de zile.Stiu asta sigur ,pt ca o prietena o asteapta deja de 3luni si inca nu se aude nimic.Nr de cereri a crescut ingrozitor in ultimele luni.

Offline dani7asi

• Plutonier
  • Mesaje postate: 48
    • Adresa de email
« Răspuns #171 : 07 Septembrie , 2010, 19:15:33 p.m. »
MS MULT DY!
Eu sunt din Bucuresti si inca lucrez in tara.

anca12

• Vizitator
« Răspuns #172 : 16 Septembrie , 2010, 13:14:42 p.m. »
buna fetelor,sunt noua aici,intru mai mult in partea cealalta,mai mult ca s va citesc pt ca de moment nu pot aporta nimic am doar o multime de intrebari... ???...ROXY am inteles ca lucrezi ca auxiliar,eu as vrea sa incep in primavara sa imi caut ceva de lucru ca auxiliar pt ca nu am inaca recunoasterea dar nu stiu ce si cum sa fac si nici nu cunosc pe numeni ca sa ma lamureasca ce trebuie sa fac,daca ai vrea sa imi scrii cate ceva...cand depun cv-ul la vreo recidencia sa precizez ca snt enfermera dar nu am recunoasterea?stau de multi ani acasa si deja parca sunt rupta de lume si nu mai am nici idei...

Offline puiu-daniela

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 21
  • Gen: Femeie
    • Adresa de email
« Răspuns #173 : 07 Decembrie , 2010, 08:50:12 a.m. »
Buna dimineata tuturor!
  Ce pacat ca s-au sters atatea mesaje!
  Am scris si aseara,dar repet pt fetele care nu au apucat sa citeasca:eu am o carte care se numeste SPANIOLA PT MEDICI SI ASISTENTE-mi-a facut-o cineva cadou,dar se poate procura de pe net.Costa 25-30 ron.Copertile sunt rosii.Gasiti in ea,toate aparatele,bolile,tehnici ale as.med. de ingrijire a bolnavilor,pe o pagina in spaniola si pe cealalta aveti traducerea.E destul de reusita,mai ales pt cele care acum invata notiunile de medicina in spaniola.
 Va doresc o zi buna!

Offline cameliamary

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 63
    • Adresa de email
« Răspuns #174 : 01 Martie , 2011, 12:47:47 p.m. »
ANCA12,TE SFATUIESC SA-TI PUI CV LA ORICE REZIDENTA CONSIDERI CA TE INTERESEAZA
SI SA SPECIFICI BINEINTELES CA ESTI ENFERMERA DAR ESTI IN TRAMITE (MAJORITATEA NU
STIU CIT DUREAZA TRAMITELE ),DAR CA ESTI INTERESATA SA LUCREZI CA AUXILIAR PINA OBTII RECUNOASTEREA .
MUNCA DE AUXILIAR IN REZIDENTE ESTE FOARTE GREA ,ITI SPUN PENTRU CA EU ASA AM INTRAT ,CA AUXILIAR CU UN TITLU PE CARE MI L-AM SCOS IN 2 SAPTAMINI DIN INTERNET(A DISTANCIA),DAR TREABA ASTA MI-A FOLOSIT MULT ,PENTRU CA ASA M-AU CUNOSCUT ,CUM SINT,CUM LUCREZ....SI ASA IMEDIAT CE AM LUAT EXAMENUL AM INTRAT CA ASISTENTA,SI UITE CA A TRECUT DEJA UN AN...
BA CHIAR DACA NU E UN POST FIX DE AUXILIAR,INTRA PENTRU SUPLENTII,CA ASA IEI CONTACT CU FELUL CUM SE MUNCESTE AICI SI AI MULTE DE INVATAT(MAI ALES DACA AI NOROCUL SA FIE SI CITE O ASISTENTA CUMSECADE PE ACOLO SI CHIAR DACA NU ....MESERIA SE FURA ;D.
TE PUP,SI MULTA BAFTA.

Offline r_monika

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #175 : 19 Octombrie , 2012, 09:49:24 a.m. »
Salutari tuturor fetelor din aceasta mare si deosebita familie,multumiri Ramonei care a venit in mare ajutor  (chiar dupa atatia ani cum e cazul meu)tuturor fetelor care vor sa-si obtina recunoasterea titrului de asistent medical in Spania.Inca nu am putut citi toate postarile si de la subiectul "asistenti medicali in Spania"fiind interesata de acest subiect doar de cateva zile.De aceea va rog frumos fetele care au obtinut deja recunoasterea sau au depus deja dosarul la MS din Spania sa ma lamureasca si pe mine cu niste intrebari.Eu am sa incep primul pas chiar acuma in vederea obtinerii recunoasterii dupa ce am fost la minister si mi-au dat lista cu actele necesare.intrebarea mea este daca Certificatul de competente profesional,Foaia matricola,Planul de invatamant trebuie sa fie apostilate si pe urma traduse si iar apostilata traducerea?E o intrebare tampita stiu dar nelamurirea mea a pornit pt.ca in vara asta am rugar-o pe mama sa mearga la un notar  sa-mi traduca diploma.Dupa obtinerea adev. de autenticitate de la Sc.Postliceala si dupa avizul inspectoratului scolar judetean,au tradus diploma si au pus apostila doar pe traducere.Eu zic ca aceasta traducere nu este valabila.Lamuriti-ma va rog si pe mine.Va multumesc anticipat!

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #176 : 20 Octombrie , 2012, 09:50:00 a.m. »
Doar traduse si  legalizate. Eu  nu am  avut apostila pusa pe nici una si  nu cred ca s-a  schimbat intre timp. Poate iti mai raspuns si fetele dar, sigur e  asa. Si trimite copiile xerox dupa actele trad. si legaliz, nu originalele.

Offline r_monika

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Adresa de email
« Răspuns #177 : 21 Octombrie , 2012, 13:29:22 p.m. »
Multumesc pentru raspuns Dina,acuma chiar sunt mai zapacita pentru ca saptamana asta am rugat o prietena din tara sa mearga  la un notar sa intrebe si i-a zis notarul ca  actele pt a fi legale in strainatate trebuie traduse,legalizate si apostilate.Si pentru diplome,foi matricole trebuie avizate de inspectoratul scolar apoi apostilate originalele ,apoi traduse-legalizate de notar si apostilata si traducerea.Cred ca cel mai bine ar fi sa ma duc pana la minister aici in Madrid si sa ma lamureasca ei.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #177 : 21 Octombrie , 2012, 13:29:22 p.m. »