Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania  (Citit de 66584 ori)

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline KATI

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Adresa de email
Răspuns: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania
« Răspuns #30 : 28 Februarie , 2010, 18:27:34 p.m. »
   Multumesc din suflet ,,Ramona,,de intelegere,,mai mult ,,la tine am facut referire cind m-am adresat cu neclaritatile mele,,dindu-mi seama ,,de caracterul tau aparte ce il ai,,ca mi-a sarit in ajutor si Lunera ,,ii multumesc asemenea,,la fel si ea o fata deosebita,,,Eu voi incerca sa iau nota de toate cele scrise de voi aici si apoi atitudinea necesara ,,asta in functie de timpul ce imi va permite sa merg iar in tara,,cu procura ,,facuta de sora mea,,ca ea nu are nici o sansa sa mai plece ,riscindu-si locul de munca ,,ptr ca am fost atit de nechibzuite si ghinioniste ,,ptr ca nu am descoperit site-ul acesta ,,inainte de a merge in tara,,ptr a ne informa ,,si a scoate toate acele documente care cum stim cu totii inseamna timp,bani si nervi cit cuprinde,,,Dar in fine,,acum mergem dupa principiul vechi,,niciodata nu e prea tirziu,,,cu D-zeu inainte ,,ma las in voia si cu nadejdea in el,,si poate si noi vom reusi,,o sa-i sustin moralul surorii mele,si bineinteles ca o sa fiu prezenta si eu pe topic,,in functia timpului meu :-* :-* :-*puppp cu drag.KATI..si sa dea D-zeu cit mai multe reusite la fetele noastre,,ca au nevoie slava Domnului,,,

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #31 : 28 Februarie , 2010, 19:33:19 p.m. »
Multumesc ptr complimente,Kati si va doresc "suerte!",tie si sorei tale. ;D ;D

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #32 : 28 Februarie , 2010, 21:05:57 p.m. »
kati...esti de admirat! ai fost primita cu caldura pe forum pentru faptul ca ,,emani,, bun simt! se vede ca ai ,,rasfoit,, paginile forumului, ti-ai facut o ideie despre cam cum sta treaba si abia cand ai intampinat unele neclaritati ai rugat politicos pe cine poate sa-ti raspunda! Pe mine m-ai cucerit  si prin faptul ca te-ai prezentat si ai spus  povestioara ta! Esti un bun exemplu pentru fetele noi care intreaba ceea ce este scris de sute ori si se ofenseaza cand nu li se raspunde!

Offline KATI

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #33 : 02 Martie , 2010, 11:24:17 a.m. »
   BUNA-ziua la toata lumea de pe forom,,si ca sa intru direct in miezul problemei,,este ca:...,,,Am discutat cu sora-mea,una alta si nu suntem lamurite cu Adeverinta aceea la care faci tu referire Ramona ( orele,si practica,din fiecare an,1-3) este una si aceeasi cu Planul de Invatamint?????????????? sau e vorba despre alta Adeverinta??  Si sa ma leg si de alt aspect daca imi dati voie si vrea cineva sa-mi sara in ajutor (poate li s-au intimplat si altor fete o Situatie Similara cum ca acel functionar de la Subdelegation del Guvierno i-ar fi dat alternativa sa ceara un grad mediu pe omologare ( aux.de enfermeria) si sa ceara recunoastere profes. pe enfermera de cuidados generales,,,De aceea suntem tare confuze si in ceata,,,cu acesti,, TERMENI,,
       Daca ea face o astfel de Solicitud ????????????care e avantajul??? si care e dezavantajul??  sau NENEA ala ca sa scape de ea a vrut s-o abureasca asa?????? si a mers pe aceasta varianta?????????????? Va multumesc anticipat,,si va pupppp,,,, ???

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #34 : 02 Martie , 2010, 12:04:10 p.m. »
Buna ,Kati,in privinta adeverintei de la scoala,eu cred ca-i vorba de planul de invatamint-plano de estudio,cu nr de ore,note,etc,atit teorice cit si practice.
In ceea ce priveste alternativa la omologare e cererea recunoasterii meseriei de asistent,ceea ce-ti da dreptul de a lucra dar nu de a continua studiile,e ceea ce am cerut noi si ne-au bagat in "MEDIDAS COMPENSATORIAS" de a trebuit sa dam examen s.a.m.d.Chestia cu cererea omologarii ca auxiliar e alta posibilitate,unele fete au facut-o,dar un auxiliar e un fel de ajutor de asistenta,ceva intre asistenta si infirmiera de la noi:face paturile,da de mincare la bolnavi,ii spala,schimba pampersii la cei cu incontinenta,face clisme si multe altele.In afara faptului ca sint foarte multe auxiliare peste tot,iti dai seama ca salariul e mai mic si munca mai grea si mai dezagradabila,ca sa zic asa...cu tot respectul ptr fetele care lucreaza ca auxiliari,sa nu ma intelegeti gresit ;D
De aceea,eu o sfatuiesc pe sora ta sa ceara mai intii reconocimiento de la profesion de enfermera,poate ca dureaza mai mult dar poate lucra pe postul ei.N-ar fi rau sa intrebe daca cerind recunoasterea poate sa aiba si omologarea de auxiliar,daca sint compatibile cele doua titluri,in forum s-a pus problema asta mai demult dar inca nu se stie daca fetele care au omologarea de auxiliar,acum,cu recunoasterea,vor trebui sa renunte la titlul de auxiliar in favoarea celui de asistenta.

Offline KATI

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #35 : 02 Martie , 2010, 12:29:39 p.m. »
             Buna, Lunera,,,,promta ca intotdeauna,multumesc mult,,de raspuns si sfaturi,,ce mi-ai dat,,,   

Vezi tu ca si daca insisti prea tare la o informatie mai ,,INFORMATIVA,, la astia de la SUBDELEGATION,,te lamureste ca sa te duci toata ziua buna ziua ,,pe la usile lor,,si tot 0 de multe ori este rezultatul,,IMI permit sa te mai intreb dak stii cumva?  Cum este mai indicat sa prezinti documentele ,,tot la Subdelegation??? sau la Generalidad de Catalunya Departamentul de Salud,cazul ca noi suntem rezidenti in Catalunya,,??timpu de asteptare ,,unde ar fimai scurt????  Dak stii ceva despre toate acestea,,sau dak stie cineva ,,,va rog frumos sa ma informati si pe mine  :-* :-*  mulumesc anticipat,,,,,pupiciii,,, :-[ :-[ :-[

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #36 : 02 Martie , 2010, 14:23:24 p.m. »
Eu am depus toate actele la subdelegacion,dar nu stiu acum cum e,poate fetele care au depus mai de curind te pot lamuri,mi se pare ca acum ,recunoasterea se da de la min sanatatii,intreaba pe celalalt forum,cel "mare",e citit de mai multe fete care te pot ajuta.Suerte!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
« Răspuns #37 : 02 Martie , 2010, 19:40:39 p.m. »
Kati adeverinta de care vorbesc eu nu este una si aceeasi cu planul de invatamant!Eu de la scoala postliceala mi-am scos o adeverinta(chiar asa se numeste)care pe o parte si pe alta apar materiile studiate cu numarul de ore in fiecare cei 3 ani, precum si practicile realizate cu numarul de ore.Dar banuiesc ca si planul de invatamant este valabil!
Cat despre omologare sunt de aceeasi parere ca si lunera.Mai bine sa ceara recunoasterea profesionala,caci banuiesc ca asta doreste sora ta,sa lucreze.Homologarea da acces doar la obtinerea de auxiliar de enfermerie care este un titlu de formare profesionala,mai jos decat bacalaureatul;la acest curs pot accede cei care au 10 clase(la ei se numeste eso,adica educacion secundaria obligatoria)asa ca nu vad utilitatea obtinerii omologarii.....doar bani cheltuiti pe traduceri...umblatura...documente....etc...etc...Daca sora ta vrea sa continue ceva studii in Spania poate cere eventual omologarea titlului de bacalaureat dar cel de auxiliar in opinia mea nu foloseste pentru continuare de studiu,pentru lucru nici atat tinand cont ca poate obtine recunoasterea profesionala de asistent medical care este un grad mai sus.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline KATI

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #38 : 03 Martie , 2010, 16:28:47 p.m. »
     Buna tuturor fetelor de pe forum,,in speta tie Ramona ,,si multumesc din suflet pentru sfaturile utile ce mi le dai,,,Va pup pe toate,,si numai bine ,,si multe Reusite in ceea ce intreprindeti ptr cariera dvs...Pe curind,,,,, :-* :-* :-*

Offline adinuta

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Adresa de email
« Răspuns #39 : 03 Martie , 2010, 17:12:32 p.m. »
Buna fetelor,

FELICITARI PT.EXAMEN.In sfirsit ati invinsssssssssssssssssssss!!!!!!!!!!!!!!
Am primit si astazi faimoasa scrisoare de la minister si incerc sa imi pregatesc dosarul pt depunere.Imi poate spune cineva care este faimosul certificat de la punctul  e????????????Restul am intels despre ce este vorba.Multumesc.

Offline tila

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 213
    • Adresa de email
« Răspuns #40 : 03 Martie , 2010, 18:42:52 p.m. »
Buna fetele,m-am urnit cam greu sa intru pe acest forum,insa Ramona iti promit ca atunci cand am informatii "proaspete"o sa le postez aici ;)

Adinuta,in "vestita"scrisoare la punctul "E" iti cer RECOMANDAREA DE LA MINISTERUL DE SANATATE DIN ROMANIA.Informatiile despre obtinerea ei le gasesti afisate de Ramona in paginile anterioare.

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #41 : 03 Martie , 2010, 18:57:09 p.m. »
Pentru obtinerea ADEVERINTEI de MALPRAXIS NU TREBUIE SA FACI CREDITE.
Eu nu am mai lucrat din 2007 in RO,si nu a trebuit sa fac credite pentru obtinerea ei,doar am platit cotizatia pe 2009 si pe 2010 .Am vrut sa scriu cum se obtine insa Ramona a scris in amanunt pe prima pagina  :-*.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #42 : 08 Martie , 2010, 12:04:43 p.m. »
Narcisa,chiar daca eu am postat la inceput cum se obtine aceasta adeverinta de la oamr nu ar fi rau sa postezi si tu cum ai obtinut-o...Eu am postat de manera formala...poate tu o faci mai deschis si se intelege mai bine.Este interesant sa postati din experienta proprie poate mie imi scapa anumite chestiuni care desi voua poate vi se pare nesemnificative pentru altii sunt foarte importante! ;)
Te pup!!!! :-*

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #43 : 08 Martie , 2010, 12:06:45 p.m. »
Vreau sa postez fotografie cu credencialul ce mi-a ajuns acasa vineri pentru ca sunt sigura ca sunt multe fete curioase cum arata aceasta MAGNIFICA hartie,eu una eram super curioasa.Dar bineinteles ca nu pot adauga fotografii la mesaj....doar Benu si Admin poate face asta....ups!ce deductie se poate face? ... ;D Asa ca am sa-l rog pe admin sau pe benu...sa ma ajute sa postez aceasta fotografie.Am sa o trimit la adresa la care a trimis ankutel poza cu adeverinta de la oamr si dac admin crede de cuviinta,sa o posteze.
Am primit 2 hartii....una este instiintarea cum ca mi-au trimis credencialul si cealalta credencialul.
E tare draguta hartia  ;) fondul este portocaliu deschis iar marginile argintii-in poza nu se vede asa bine...Sper sa imi gasesc si repede de munca cu aceasta hartie  ::) .

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #44 : 08 Martie , 2010, 23:23:06 p.m. »
Gata admin,nu trebuie sa te mai deranjezi  ;) am descoperit cum se ataseaza documente.Deci deductia mea cu benu si cu admin nu mai are logica...jejejeje

Offline kali

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 214
« Răspuns #45 : 09 Martie , 2010, 23:42:23 p.m. »
Ramona, cand sotul a vazut "minunata" hartie, mi-a spus sa o pun in rama, ca numai despre asta am vorbit doi ani de zile... cati nervi, lacrimi, etc. am platit pentru ea!  :D

Offline Elenis

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
« Răspuns #46 : 10 Martie , 2010, 00:25:08 a.m. »
Salutari fetelor, eu sunt Florinela Elenis, locuiesc in Madrid si...., ca si voi, recent am sustinut examenul de omologare a diplomei. M-am bucurat tare cand am descoperit acest site si, mai mult, vazand ca sunteti atat de unite si va ajutati. Am aflat desptre site de la o cunostinta de pe alt portal de romani in spania, care este in aceeasi situatie ca multe alte fete ce se lovesc de atatea cereri de documente si in final ..... nimic. Ca sa fiu la subiect, dat fiind si la ora tarzie, eu nu am umblat dupa atatea documente in tara, bine nici nu am avut acea experienta care o cer, si nici nu am lucrat cu contract..... mai mult nu am crezut ca meritau nici timpul nici banii putinele luni de munca din tara. Asa deci in momentul in care mi-au cerut certificatul de conformitate nu am facut mai mult decat sa le raspund cu o scrisoare( pe care am postat-o pe celalalt portal) cum ca nu pot obtine faimosul certificat deoarece nu am exersat profesional meseria niciodata, aruncand asa la cos cele cateva luni de munca in tara. Si spre surprinderea mea mi-au raspuns, ce e drept dupa 6 luni si jumatate, dandu-mi posibilitatea de medidas compensatorias. Asa am sustinut examenul respectiv ..... Sper sa pot sa fiu de folos in vreun fel, sa impartasim experiente, probleme,etc.... Felicitari si mult noroc in continuare, salutari

Offline admin

• Administrator
  • VIP
  • Mesaje postate: 1065
  • Gen: Bărbat
  • sa fii om e lucru mare
    • Spania Romaneasca
« Răspuns #47 : 10 Martie , 2010, 00:46:37 a.m. »
Ramona felicitari!.. totusi daca ai orice problema de ordin tehnic nu ezita sa ma contactezi. cat despre benu, admin sau altii daca mergem pe deductia ta, maine te vor striga fetele "admin 2" pentru ca ai reusit sa atasezi un fisier. mai bine o urma de mister. nu ? :)

P.S. felicitari ai ajuns la VIP
« Ultima Modificare: 10 Martie , 2010, 00:51:08 a.m. de admin »

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #48 : 10 Martie , 2010, 08:58:46 a.m. »
buna ,fetelor!am primit si eu credentialul,si eu chiar voi face o copie frumoasa si o voi pune in rama.......la mine in camera,ca sa pot dormi linistita de-acum.In alta ordine de idei,eu cred ca fetele care inca asteapta si care indeplinesc conditiile de experienta profesionala ar trebui sa scrie la SOLVIT,deoarece statul spaniol nu indeplineste legea....nu trebuie sa ne bage pe toate la masuri compensatorii.Stim ca exista si recunoasterea automata,de care statul spaniol se pare ca a uitat.va pup!sa auzim numai de bine!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #49 : 10 Martie , 2010, 10:17:39 a.m. »
jijiji kali,si mie mi-a zis sotul acelasi lucru,de altfel cred ca toate ne-am gandit sa ne facem un tablou din acest credencial  ;D

admin,am si specificat ca "deductia mea logica"  ;D a picat....nu as fi doar eu admin2...ar mai fi si un 3..un 4...ca au postat si alte fete poze....jejeje...Si apoi chestia cu benu,admin....nu tine neaparat doar de mister...cred ca admin are dreptul si el la un cont personal,departe de cel administrativ  ;)

Offline tila

• General-maior
  • **
    • Adresa de email
« Răspuns #50 : 16 Martie , 2010, 19:20:23 p.m. »
Felicitari Ramona,arata super Diploma..."Diplomada en Enfermeria".Cand ma gandesc ca mi-au dat de 3 ori "denegado" pt. ca studiile nu ajungeau la nivelul de DUE,ma apuca toti nervii.Dar ce mai conteaza acum 1 an jumate dus pe apa sambetei....

Pai cu Certificatul faimos de malpraxis am procedat asa: Am trimis in tara mamei urmatoarele documente:-diploma in original de postliceal
                                 -foaia matricola in original
                                  -certificatul de membru in original(anul trecut l-am schimbat conform legii noi,respectiv cu asigurarea de malpraxis platita la o firma de asigurari si cu cotizatia platita pe 2009 la OAMMR)
                                 -foile ce le aveam de anul trecut de la firma de asigurari
                                  -buletinul de identitate

Toate acestea le-am trimis in original.Mama s-a dus a platit cotizatia de 700 lei vechi la OAMMR pe anul 2010;a platit din nou la firma de asigurari rata anuala(pt. ca trebuie sa platesti in fiecare an 200 si ceva lei vechi) ;apoi s-a dus din nou la OAMMR si mi-a scos Adeverinta faimoasa.  Sper ca am fost de folos

va pup :-*

Offline Pequenita

• Plutonier
  • Mesaje postate: 39
  • TOTUL VA FI BINE! TREBUIE!
    • Adresa de email
« Răspuns #51 : 18 Martie , 2010, 12:52:03 p.m. »
 Felicitari Ramona! Uite am citit cap-coada acest nou topic. Vreau sa`ti spun ca esti superrr!!!!!!!(fara sa te "perii"). Multumim Domnului ca mai exista si peroane empatice, mai ales in aceste conditii...  Vreau sa`mi spun scurta istorioara legata de profesia de asistent medical, si daca se poate, si nu te deranjez( mai ales ca ai avut mare dreptate in comentariul din celalalt topic) sa va mai cer sfaturi. Asadar, sunt asistenta, dupa cum am mai spus, din `03(am terminat Scoala Postliceala Sanitara). Lucrez de atunci, dar intre dec`05 si feb `08 am stat acasa , in co postnatal. Din feb `08 m`am reintors la serviciu. In ianuarie 2010, am decis impreuna cu sotul meu ca trebuie sa facem ceva mai mult pt fetita noastra, si asa am ajuns in Spania, la sora mea. Eu as vrea sa ma apuc de aceasta recunoastere a studiilor, dar nu stiu de unde sa incep, sunt maxim dezorientata, mai ales ca deocamdata nici limba nu o cunosc, de lucru nu am si mi`e foarte greu.  Obiectivul meu principal este sa invat limba, desi de una singura si necomunicand nu stiu cum o voi face, si apoi sa incep recunoasterea studiilor.
 Am insa cateva nelamuriri legate de acele certificate de la Minister. Am citit tot ce ai postat , da` tot "in aer sunt", probabil sunt mai grea de cap, sau sunt super stresata. Te rog mult, daca se poate sa ma ajutati in legatura cu aceste certificate, mai ales pt: Certificat care atesta drepturi castigate specifice in profesia de asistent medical generalist. Sunt varza! Nu stiu de unde sa incep! Va rog din suflet sa nu va suparati pe mine si poate incercati sa ma aduceti si pe mine la lumina.
 Va pup si va imbratisez cu drag! Si scuzeeeeeeee

" Mai bine imi pare rau pentru ce am facut, decat pentru ceea ce nu am facut!"

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #52 : 18 Martie , 2010, 23:08:00 p.m. »
Madalina....inca o data BINE AI VENIT in "familia noastra virtuala"  ;) Ca si Nina tin sa te felicit pentru atitudinea adoptata,ai dat dovada de educatie,bun simt,intelegere...Eu nu tin suparare mai ales in conditiile acestea  ;).Sunt sigura ca aici ai sa gasesti multe fete dispuse sa te ajute,sa te indrume;eu din pacate,dupa cum poate ai inteles din mesajele postate de mine,am obtinut recunoasterea profesionala prin Ministerul Educatiei,ceea ce acum se obtine prin Ministerul Sanatatii,asa ca mult nu prea mai pot fi de ajutor  :( pentru ca demersurile difera cat de cat.
Pot insa sa iti spun,referitor la nedumerirea ta cu acel certificat de la Ministerul Sanatatii din Romania urmatoarele:daca ai lucrat 5 ani consecutivi ca asistent medical in ultimii 7 ani(nu stiu cum ti-a mers vechimea cu aceea intrerupere de care spuneai...banuiesc ca aceasta perioada nu intra la experienta profesionala....si atunci nu ai avea 5 ani lucrati in ultimii 7.......)se elibereaza de la Ministerul Sanatatii din Romania un Certificat de drepturi castigate.....ceea ce am inteles ca ajuta mult la recunoastere(la un moment dat se spunea ca cine are acest certificat primeste recunoasterea automat....nu stiu cat era de adevarat si nici daca aceasta regula se mai aplica inca la recunoasterile profesionale).Daca nu ai lucrat 5 ani in ultimii 7 ani ti se va elibera in schimb o RECOMANDARE chiar asa se numeste si asa v-a trebui sa specifici in cererea ce o depui la Ministerul Sanatatii din Bucuresti:"solicit eliberarea Recomandarii necesare bla bla bla"  ;D in care se v-a specifica experienta profesionala din Romania,ceea ce iti va fi de folos pentru a nu mai face traducerea cartii de munca!!!(si apropo de traducerii,sa-ti pastrezi originalele si sa trimiti doar fotocopii compulsate.....nu cum am facut eu.....si acum pentru angajare trebuie sa traduc iar si iar  :( ).Actele la Ministerul Sanatatii din Ro se pot trimite prin posta insa la ridicare trebuie sa meraga cineva cu procura.Mai ai o optiune....daca nu indeplinesti conditiile de cei 5 ani lucrati in ultimii 7,pentru a nu te complica cu recomandarea poti face o scrisoare catre Ministerul Sanatatii spaniol in care sa specifici ca nu indeplinesti conditiile pt a obtine acest certificat cerut de ei si atunci depui cartea de munca tradusa pentru a atesta experienta profesionala,am inteles ca sunt fete care au procedat asa si a functionat  ;)
Sper ca nu te-am zapacit mai rau....jejejejeje.... ;D
Cat despre limba nu te preocupa....se invata cu timpul  ;)....si pana iti iese recunoasterea ai timp berechet  ;D ...ca nu iese cu una cu doua...nu te descurajez....te incurajez in privinta limbii spaniole  ;D Eu am invatat spaniola de la televizor.Am fost la un curs gratuit ce se facea pentru straini dar imagineaza-ti ca nu isi dau foarte mult interes....tot tu acasa inveti mai mult.
Spui ca nu ai timp...inteleg...eu am o fetita de 8 luni si de cand s-a nascut nu mai am timp nici sa respir  ;D ....dar cu 2 copii nici nu vreau sa imi imaginez...tocmai de aceea am creat acest topic pt ca informatiile sa fie mai accesibile,deoarece topicul "vechi" are un numar de mesaje impresionant......
Daca mai ai nelamuriri nu ezita sa ne intrebi...acum ca ne-ai convins ca ai citit topicul sarim toate sa te ajutam  ;D
Bafta multa!!!!

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #53 : 19 Martie , 2010, 16:02:53 p.m. »
Ramoncita! Gracias, gracias! Esti o scumpa! Eu deocamdata nu ma pot apuca de dosar pentru ca nu dispun de banutii necesari. Cam peste vreo 2-3 luni o voi face. Pana atunci insa, sper sa imi mai adun din actele necesare. Intre timp imi doresc foarte mult sa ma pot angaja undeva, oriunde. Am inteles ca noi, asistentele, ne putem angaja ca si auxiliar de enfermera, fara a avea recunoastrea. Voi ce spuneti?
  PS: Cred ca ideea cu cartea de munca, in locucul "recomandarii de la minister" este mult mai facila. Asa am sa fac.
 Certificatl de mal praxis este tot una cu adeverinta de mal praxis?(oare pt asta tb musai sa ajung personal in tara?)
 Pupici! Si Ramona, sa`ti traiasca fetita, sa va bucurati de ea, sanatoasa si norocoasa maxim!

Offline ELLA ROMAN

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 22
    • Adresa de email
« Răspuns #54 : 20 Martie , 2010, 00:19:10 a.m. »
VAI,TU FETELOR CARE ATI POSTAT AICI, SUNTETI DEOSEBITE!!!!!!!!MA BUCUR CA EXISTATI...SI CA NE AJUTATI PE CELE CE VENIM DIN URMA!!!!VA DORESC NUMAI BINE ,IN VIATA SI IN TOT CE VA DORITI!!! VA MULTUMESC!

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #55 : 20 Martie , 2010, 16:44:53 p.m. »
Buna fetelor! Sunteti bine? Cum stati cu psihicu` vis a vis de dosar, sau de gasirea unui loc de munk? Eu una sunt cam depresiva, dar sper sa`mi revin cat mai repede. Doamne ajuta!
 Ramona, uite, as vrea sa te ib,  pt k sunt total "in aer", despre punctele 5, 6, 7, 8 din "compozitia" dosarului, pe care ai postat`o la inceputul acestui topic. Unde tb sa ma adresez pt acele Certificate? Si care este mai bine spus Recomandarea de la Minister? Acele "puncte" vb despre mai multe certificate. Trebuiesc toate? Lamuriti`ma si pe mn va rog!
 Pupici si numai bine va doresc!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #56 : 20 Martie , 2010, 19:38:05 p.m. »
Madalina,nu stiu cat este de valabil faptul ca te poti angaja ca auxiliar avand studii de enfermerie in Romania dar nerecunoscute in Spania.Eu am incercat sa ma angajez ca auxiliar inainte de a primi recunoasterea si nu am reusit.Multe firme mi-au "descartat" cv-ul,in plus de la inem de aici din valencia mi-au zis ca cei ce angajeaza auxilari FARA titlu oficial de auxiliar contrateaza de fapt aceste persoane ca "limpiador".Tu poti incerca,nu te costa nimic  ;) Intri pe net la www.infojobs.net si iti faci un cv,apoi aplici la ofertele de munca de auxiliar.In plus poti cauta in paginas amarrillas toate institutiile sanitare private(rezidencias geriatricas,centros medicos,clinicas medicas,etc.) din zona ta iar cele care au pagini web pot avea optiune de "empleo" sau "quieres trabajar con nosotros" etc....iti dau posibilitatea sa trimiti cv si cine stie daca nu au nevoie si te suna  ;)
Certificat sau adeverinta de mal praxis este una si acelasi lucru.
Certificatu 5 este adeverinta de mal praxis,mai mult decat am scris eu si fetele nu iti pot spune....se elibereaza de la oamr si se poate sa mearga si alta persoana,daca citesti in acest topic cu atentie ai sa vezi ca "tila" a postat cum ca a fost mama ei cea care a mers la oamr pt ai obtine aceasta adeverinta(nu a specificat nimic de procura)
Certificatul 6 este de fapt "recomandarea" de la ministerul sanatatii din ro deoarece situatia ta nu iti poate permite sa obtii un "certificat"
Certificatul 7 trebuie prezentat doar de cei care au studii de asistent medical efectuate in tari care nu au reglementata profesia de asistent medical(sa nu uitam ca nu suntem doar noi romanii cei care cerem recunoasterii!....sunt si asistenti ºdin alte tari ca bulgaria,polonia,etc. si atunci documentele cerute de minister sunt generalizate).L anoi in Romania profesia de asistent medical este reglementata de nu imi aduc aminte ce lege....prin ultimele pagini de pe celalalt topic au vorbit fetele despre asta.Faci catre minister o scrisoare in care specifici ca la noi profesia noastra este reglementata de legea cutare si este suficient.
Certificatul 8 nu stiu la ce foloseste dar nu este necesar pentru noi romanii cred....deoarece nu am citit nici o fata care sa spuna ca i s-a cerut acest certificat.
Bafta multa!

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #57 : 22 Martie , 2010, 14:43:46 p.m. »
TE PUP, RAMONA! MULTUMESC MULT! TU CE MAI FACI? NOUTATI CEVA?
  VA PUP PE TOATE SI DOAMNE`AJUTA!

Offline cris

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 203
    • Adresa de email
« Răspuns #58 : 22 Martie , 2010, 17:40:50 p.m. »
Ramoncita! Gracias, gracias! Esti o scumpa! Eu deocamdata nu ma pot apuca de dosar pentru ca nu dispun de banutii necesari. Cam peste vreo 2-3 luni o voi face. Pana atunci insa, sper sa imi mai adun din actele necesare. Intre timp imi doresc foarte mult sa ma pot angaja undeva, oriunde. Am inteles ca noi, asistentele, ne putem angaja ca si auxiliar de enfermera, fara a avea recunoastrea. Voi ce spuneti?
  PS: Cred ca ideea cu cartea de munca, in locucul "recomandarii de la minister" este mult mai facila. Asa am sa fac.
 Certificatl de mal praxis este tot una cu adeverinta de mal praxis?(oare pt asta tb musai sa ajung personal in tara?)
 Pupici! Si Ramona, sa`ti traiasca fetita, sa va bucurati de ea, sanatoasa si norocoasa maxim!

Pequenita, in cazul meu a functionat, iti "povestesc": am pus un CV la o clinica de geriatrie aici, in Pamplona si la o saptamina m-au sunat sa ma prezint la interviu. Se pare ca le-am cauzat o buna impresie, nu stiu ce sa iti zic, m-au intrebat ce am lucrat in Romania, unde, cit timp......., la scurt timp m-au sunat sa imi spuna ca ma angajeaza deocamdata ca auxiliar de enfermeria , iar cind obtin recunoasterea profesionala, am sa pot lucra ca asistent la ei, daca sint interesata,ei avind nevoie de personal calificat. Miine incep, am prezentat deja toate actele, a fost necesara diploma de asist medical tradusa si legalizata (o aveam deja de cind cu dosarul asta pt omologarea diplomei) Va povestesc mai multe dupa ce incep sa lucrez, dati-mi citeva zile. Pupici,  fetelor!

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #59 : 24 Martie , 2010, 12:47:47 p.m. »
Multumesc mult Criss pt incurajare! Am inceput sa aplic si eu la toate Residentele de la mn din zona(Valencia). Doamne`ajuta! Poate `oi avea si eu un dram de noroc!
 Pupicei si tinem legatura!

Spania Romaneasca

« Răspuns #59 : 24 Martie , 2010, 12:47:47 p.m. »