Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania  (Citit de 66585 ori)

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
  • Gen: Femeie
Răspuns: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania
« Răspuns #60 : 24 Martie , 2010, 16:07:43 p.m. »
madalina.....poate o sa fim colege  ;D ca si eu am aplicat la rezidente din valencia si zona....eu sunt din ontinyent,tu parca manises ai zis?
bafta multa si daca te iau sa pui o vorba buna si pentru mine....jijijiji
pusi.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline Pequenita

• Plutonier
  • Mesaje postate: 39
  • TOTUL VA FI BINE! TREBUIE!
    • Adresa de email
« Răspuns #61 : 26 Martie , 2010, 12:27:38 p.m. »
madalina.....poate o sa fim colege  ;D ca si eu am aplicat la rezidente din valencia si zona....eu sunt din ontinyent,tu parca manises ai zis?
bafta multa si daca te iau sa pui o vorba buna si pentru mine....jijijiji
pusi.
Buna, Ramoncita! Da... din Manises sunt... Poate cine stie?... Doamne`ajuta! Dar eu oricum am un "handicap" fata de tine, nu stiu limba. Abia acum incerc sa o invat... Asa ca, daca ma vor chema(Doamne`ajuta!) la vreun interviu , nu stiu ce am sa ma fac, mai ales ca majoritatea spaniolilor stiu spaniola si atat. Cu engleza nu prea se descurca, deci va fi ceva asa... de pomina, nu? Important este sa ma invite la interviu, si apoi `om vedea noi...
 Te pupacesc! Tinem legatura!
 PS Ajutati`ma si pe mine fetelor sa invat si eu limba asta! Cum sa fac? Unde sa ma documentez? Si dati`mi si ceva de memorie, k nu stiu ce am, dar ma las grav memoria! Stresu`...UFFFFF!!!
" Mai bine imi pare rau pentru ce am facut, decat pentru ceea ce nu am facut!"

Offline Pequenita

• Plutonier
  • Mesaje postate: 39
  • TOTUL VA FI BINE! TREBUIE!
    • Adresa de email
« Răspuns #62 : 26 Martie , 2010, 12:34:39 p.m. »
Buna, fetelor!
 CRISS, ce ai mai facut la noul loc de munca? Cum a fost prima zi? Cum este acolo? Spune`ne si noua cum stau lucrurile, daca esti draguta... te rugam mult!
 Iti doresc numai bine! Si... mai vorbim...
" Mai bine imi pare rau pentru ce am facut, decat pentru ceea ce nu am facut!"

Offline cris

• General-maior
  • **
  • Mesaje postate: 203
    • Adresa de email
« Răspuns #63 : 26 Martie , 2010, 15:57:00 p.m. »
Buna, fetelor!
 CRISS, ce ai mai facut la noul loc de munca? Cum a fost prima zi? Cum este acolo? Spune`ne si noua cum stau lucrurile, daca esti draguta... te rugam mult!
 Iti doresc numai bine! Si... mai vorbim...

Revin: suplinesc o "baja medica" adica un concediu medical, este tura de noapte, lucrez de la 10 seara pina la 8 dimineata, 2 zile lucrez, 2 zile libere. Rezidenta e mare, ma pierd in ea, dar am inceput sa ma orientez....colegele ,  ce sa zic, cind m-au intrebat ce studii am am simtit o oarecare.... invidie, asistenta nu ma lasa sa fac nimic din ce face ea, asa ca voi continua pe postul de auxiliar fara a ma mai oferi sa o ajut (T.A., recoltari etc, etc)
Despre salariu pt auxiliar cred ca e bunicel, salariu de baza 1035euro, apoi un spor de 240 de noapte, iar pt fiecare zi lucrata care e considerata fiesta se da in plus 31euros.
Cam atit.
Si astept in continuare un semn de la Ministerul Sanatatii, cind ne-or anunta si pe noi pt masurile compensatorii?!!.......

Offline anodyna

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 12
« Răspuns #64 : 26 Martie , 2010, 22:40:59 p.m. »
buna fetelor...sunt noua pe acest forum :) si am inceput sa citesc, deocamdata am citit tot ce scrie aici iar la subiectul celalalt cu asistente medicale in spania am ajuns la pagina 20...mai am o gramada pana la 135 (plus ce vor mai fii dupa) dar este fff interesant tot ce scrieti voi, felicitarile mele tuturor fetelor care au postat informatii pretzioase, eu in special tzin sa ii multumesc ramonei-elena, am pus la favorite toate linkurile cu tehnici si teste pe care le dadeai, sunt curioasa caci sunt abia pe la inceputuri ce si cum ati facut...deocamdata doar incerc sa vad si eu cum se posteaza pe forum,sa ma obisnuiesc putzin, si mai incolo am sa va spun si despre mine :) Sper sa ma primiti si pe mine in grupuletzul vostru, mi-ar face deosebita placere :) Besos
« Ultima Modificare: 26 Martie , 2010, 22:47:26 p.m. de anodyna »
Nu-ti trai viatza prin vise ci... traieste-ti visele !!!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #65 : 27 Martie , 2010, 09:57:12 a.m. »
Bine ai venit pe acest forum,anodyna,te primim cu multa placere,mai ales ptr ca ai avut rabdarea necesara ptr a citi ceea ce s-a scris inainte.Vei gasi toate informatiile necesare recunoasterii titlului de asistenta si  daca ai vreo nelamurire,intreaba si-ti vom raspunde cu placere.Bafta!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #66 : 27 Martie , 2010, 10:10:13 a.m. »
ptr. pequenita:in primul rind,cind ajungi intr-o tara straina,trebuie sa inveti limba respectiva,e ceva elemental;nu poti pretinde ca spaniolii sa stie engleza ptr a putea vorbi cu tine,asta e chiar culmea... :o Nu stiu cum te poti duce la un interviu fara sa sti sa vorbesti spaniola,cum iti inchipui ca,daca printr-o minune te-ar angaja,ai putea vorbi cu pacientii,tine cont ca e vorba de o munca dusa cu persoane ,nu e munca cimpului.Asa ca,in loc sa te tot vaiti si sa intrebi in stinga si-n dreapta,mai bine pune mina si invata limba,inti,apoi stringe acele necesare ptr.recunoastere,apoi invata ptr.examen,nu te dispersa in lucruri inutile.Cineva a postat ca se fac cursuri gratuite de spaniola la Cruz Roja,intereseaza-te.Pe forum te putem ajuta,orienta,dar nu putem sa-ti rezolvam problemele,trebuie sa pui tu umarul.

Iti doresc succes si...nu uita...in primul rind invata spaniola,e primul lucru pe care trebuie sa-l faci daca vrei sa obtii ceva in Spania,daca nu,sint posibilitati si in Anglia,Irlanda,etc. :)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #67 : 27 Martie , 2010, 10:23:32 a.m. »
Lunera,m-ai facut sa rad  ;D .Te-ai suparat si tu un pic  :D
Madalina,imi pare rau dar Lunera are perfecta dreptate!!!!!Cred ca ar trebui sa iti pui Spaniola la punct si apoi sa aplici la oferte de munca.Sunt fete care lucreaza ca auxiliar de enfermerie in Spania fara recunoastere,dar fara sa stie limba spaniola nu am auzit!!!!!Mai mult....am inteles ca esti din Valencia,vrei sa lucrezi la azile de batrani....stii ca cei mai multi batrani habar nu au de castellana si vorbesc doar valenciana????Si tu te gandesti ca ei nu stiu engleza........hm.....Nu ne-o lua in nume de rau dar fara spaniola nu se poate,cum zice Lunera lucram cu oameni,cu persoane....nu cu portocale,capsuni...in camp...si si acolo trebuie sa stii ceva spaniola ca de nu te inseala la ladite si primesti bani mai putini..... ;D
Dar tu stii care sunt atributiile unui auxiliar???Poate crezi doar ca speli lenjerie....speli pe jos si nu comunici cu pacientii de asta poate ai crezut ca se poate lucra de auxiliar fara sa stii limba!Draga mea,eu te inteleg,toti suntem disperati sa lucram.....dar ai rabdare macar cateva luni pana prinzi ceva spaniola,mergi la ceva cursuri,citeste,etc..........
Bafta multa!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #68 : 27 Martie , 2010, 10:26:12 a.m. »
Anodyna bine ai venit printre noi.Vreau sa-ti multumesc ca depui efort sa citesti tot forumul.....stiu ca cere timp dar si tu stii ca este in interesul tau  ;) Asta dovedeste ca apreciezi tot ceea ce am facut noi fetele pentru acest forum  ;)
Iti doresc din suflet multa bafta!!!!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #69 : 27 Martie , 2010, 14:01:37 p.m. »
Lunera si Ramona...m-ati facut sa rad! nici eu nu am mult timp de cand sunt in Spania dar nu am avut curajul sa depun Cv-ul la rezidente ca auxiliar tocmai ca sa nu ma fac de ras! In schimb m-am inscris la cursuri de espanol si un alt curs de atencion sanitaria. M-am inscris la aceste cursuri ca sa invat termeni medicali si mai ales sa vorbesc. Cand am timp mai ascult cd-uri cu lb.spaniola si usor, usor am inceput sa prind dar mai am multe mamaligi de macat! Uneori mi-e ciuda ca nu pot sa acumulez mai repede si ma simt proasta in comparatie cu alti romani care sunt de ani de zile dar nu ma las!
 Am vazut ca si voi ati indragit-o pe Anodyna tocmai pentru atitudinea ei si bunul simt de care da dovada! "cine se aseamana se aduna" besos!

Offline anodyna

• Sergent
  • **
« Răspuns #70 : 27 Martie , 2010, 17:36:47 p.m. »
buna seara fetelor si va multumesc fff mult de primirea calduroasa pe acest forum  :-*
Am programat cam cate 15/20 pagini pe zii, dar azi am citit mai mult, am ajuns la pagina 52 abia astept sa vad "deznodamantul" cazurilor voastre, am vazut cum unele primisera/ti scrisorile, altele nu, cum s-au format cele 2 tabere, cu MEC si MS...ohoo cat mai e pana vad ce ati facut...dar macar trece timpul citindu/va povestile si nu stau degeaba  ;D
Mai pun la favorite unele linkuri pe care le/ati dat, vreau sa invatz mai bine spaniola, cu limba ma descurc bine, am mai fost in Spania, dar cu termenii medicali sunt varza...pana una alta adun cat mai multe linkuri folositoare si apoi ma pun si eu pe treaba sa invatz, sper sa prind repede si termenii medicali, am cautat dictionar de termeni medicali roman-spaniol dar nu se gaseste :( asa k am sa ma multumesc cu ce ati mai postat voi pentru a invatza...
De saptamana viitoare sper sa ma apuc si eu sa imi fac actele pentru dosar,cat mai sunt in Romania, k pe urma...am citit ce rau e sa iti trebuiasca un act si sa nu mai fii in tzara sa faci rost de el...
   V-am pupat si va doresc o seara deosebit de placuta si lipsita de griji :)

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
« Răspuns #71 : 27 Martie , 2010, 21:26:52 p.m. »
bun venit anodyna si multa bafta :-*
madalina sa stiii fara limba nu faci nimica nu poti munci si vb ramonei trebuie sa stii si dialectul altfel....si eu sunt de putin timp in spania si fac cursuri gratuite de limba atat spaniola cat si catalana nici eu nu am indraznit sa pun cv nicaieri tot din cauza limbii...am incercat cu voluntariat dar --nu am reusit
si incearca sa te aduni  un pic pt ca ...asa nu faci nimica eu am postat ca sunt cursuri de spaniola gratis sa crucea rosie si pe net poti gasi dai cautare pe google šcursuri de limba spaniola gratis onlineššsi o sa gasesti

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #72 : 28 Martie , 2010, 13:16:25 p.m. »
Buna ziua,
Sunt asistenta medicala in Romania si imi prepar actele ptr. recunoastere prof in Spania.Mi-a fost de MARE folos forumul acesta.N-am cuvinte sa va multumesc.Am citit mesajele voastre de nu stiu cate ori,pentru a fi sigura ca inteleg totul si mi-ati clarificat MULTEEE incertitudini care mi-au dat mari batai de cap in ultima vreme. Cred ca sunt lamurita in general,dar o mica intrebare, totusi am.Am inteles initial ca toate traducerile dupa actele originale( trad pe care eu le am deja ) trebuie compulsate la ambasada ca sa fie considerate "oficiale".Trebuie legalizata traducerea la notar SI compulsate SAU doar legalizate la notar SAU doar compulsate?
Va multumesc din nou,va doresc succes si ....tinem legatura!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #73 : 28 Martie , 2010, 13:54:37 p.m. »
Inca ceva:eu am terminat liceul sanitar in 1994 si si acel curs de echivalare in 1997 .Am lucrat in Romania 14 ani cu diverse  intreruperi( ptr copii)Din cate stiti voi, e nevoie de ceva acte in plus fata de ce s-a discutat aici?Este "pe aici" cineva cu studiile mele? As fi foarte curioasa( daca nu cer prea mult) daca a intampinat probleme deosebite sau,de ce nu,daca a reusit sa-si recunoasca profesia.
Nu s-a spus aici nimic despre programa analitica ,care este descrierea amanuntita a cursurilor urmate( la fiecare materie exact ce s-a studiat) ( are cam cateva zeci de pagini ptr un an de studiu) si ma intrebam daca la pct 4 din lista cu actele necesare(unde scrie"Descripción  de las materias cursadas, especificando el número de horas en cada una de ellas, tanto teóricas como prácticas" ) se refera la aceasta programa analitica sau doar la foaia matricola si plan( adeverinta) de invatamant?

Cam multe intrebari....Dar sunteti singura mea speranta....asa ca scuze ptr insistenta si...nu va enervati daca mai revin.
Poate ,pe viitor ,pe parcurs ce actele mele merg inainte ,va pot tine la curent sa va pot fi si eu de folos in vreun fel.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #74 : 28 Martie , 2010, 15:43:10 p.m. »
Ana-Maria, eu am legalizat si dupa aceea am si compulsat toate documentele..atat originalele cat si traducerile.Am cheltuit o caruta de bani. As putea sa-ti recomand pe cineva din Spania care iti va face traducerile (daca sunt multe beneficiezi de reducere) si ti le va compulsa tot aici evident dupa actul original.Nu uita ca aici compulsa nu costa si nu va trebui sa faci drumuri la Bucuresti asa cum am facut eu cheltuind mai mult decat trebuia. Tu decizi!
 Cat despre programa analitica nu stiu ce sa-ti spun...stiam ca o au doar cei care au facut colegiul...tu ai facut si colegiul pe langa liceul sanitar+echivalare?aici cred ca va trebui sa-ti raspunda cineva care a terminat colegiul. Eu am depus planul de invatamant si foaia matricola caci programa analitica nu am avut!

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #75 : 28 Martie , 2010, 19:27:04 p.m. »
Ana-Maria,eu sint cam aceeasi situatie cu tine si nu mi-au cerut nici un act in plus-eu am facut cererea de recunoastere in 2007,atunci nu cereu atitea ca acum,cred.Am depus foaia matricola de la liceu si de la cursul de echivalare,diplomele respective,toate traduse si legalizate in Romania la notarul public ptr ca era mult mai ieftin decit aici,in Spania. Daca esti din Bucuresti,la notarul public din Piatza Amzei e si traducatoarea,se numeste Valeria Neagu,cred ca nu s-a schimbat niimic de acum citiva ani incoace. Compulsarea o fac cei de la subdelegacion sau de la ministerul unde vei depune actele sau la ambasada si nu costa nimic.Toate actele trebuie traduse la un traductor oficial,jurado si compulsate.Bineinteles,e vorba de fotocopii,nu se trimit actele originale la dosar .
Mi-au cerut dupa citeva luni de la depunerea dosarului un certificat de la OAMR care sa spuna ca am lucrat 5 ani consecutivi in ultimii 7.Cum nu puteam sa-l iau ptr ca nu lucrasem in timpul asta,le-am trimis o scrisoare celor de la minister explicind de ce nu pot aporta acest certificat si,cind credeam ca nu mai am nici o sansa,am primit scrisoarea de la ministerul educatiei in care imi spuneau ceva de genul-"analizind studiile facute si experienta si vazind ca nu corespund cu cele de aici e necesar sa dati masuri compensatorii" si...asa am dat examen in februarie,l-am luat si acum caut un post de asistenta,ceea ce nici nu visam acum un an.Asa ca,nu te descuraja,ai rabdare si...multa,multa bafta!

Offline dana-mirela

• Plutonier
  • Mesaje postate: 36
« Răspuns #76 : 28 Martie , 2010, 19:31:13 p.m. »
pt.anodyna
ma bucur sa te cunosc macar virtual,mi se pare ca ai teluri si metode de munca si hotararea necesara unei reusite pe aici,asa ca iti doresc mult noroc.Ceea ce vroiam sa-ti spun e in legatura cu dictionarele de medicina spaniole-romane,nu stiu cat de departe ai ajuns cu cititul "pe celalalt forum"cum spui tu,daca nu esti inca asa de departe te poti uita deja pe pagina 119,mi se pare ca este cel de-al doilea mesaj scris de mine pe pagina respectiva in care povestesc exact despre astfel de carti pe care ti le-ai mai putea procura poate in Romania,nu sunt ceea ce ne-am dori cu adevarat dar pe mine una m-au ajutat.
In rest,o duminica frumoasa!!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #77 : 28 Martie , 2010, 19:44:04 p.m. »
Multumesc din suflet ptr rasp voastre si incurajari!

Chiar avem nevoie de incurajare la inceput de drum ....
Sunt din Brasov.O sa trec pe la ambasada dupa ce am toate actele traduse si legalizate ptr compulsare.

In alta ordine de idei: nici mie n-au vrut sa-mi dea prima data pr analitica cand le-am cerut-o ,motivand ca nu se elib decat ptr titluri universitare, DAR dupa ce am insistat au fost de acord sa mi-o elib ,dar in 5 saptamani,ca au mult de lucru ...etc etc.Si ,culmea, mi-o elibereaza si pentru orele de specialitate din liceu!! Ideea e daca isi are rostul sau nu.Pana sa va descopar pe voi,eu mi-am tot scos tot felul de acte ,dupa cum intelegeam si eu de pe site-ul MS spaniol...DAR ptr ca suntem pe un forum informativ:PROGRAMA ANALITICA SE ELIBEREAZA SI PENTRU CURSUL DE ECHIVALARE SI LICEU.

Tinem legatura.Multumesc din suflet inca o data.

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #78 : 28 Martie , 2010, 19:59:18 p.m. »
Draga Erofeinina,
 Scriai ceva de o persoana care ne-ar putea ajuta cu pregatirea actelor ,aici ,in Romania. Ai ceva detalii?( ceva..."gossa"?)

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #79 : 28 Martie , 2010, 20:10:28 p.m. »
De fapt,eu nu stiu care e diferenta intre pr analitica si foaia matricola? pe foaia matricola pe care am depus-o eu la dosar sint materiile si notele din fiecare trimestru,pe ani,apoi e alta foaie cu numarul total de ore din fiecare materie,plus de instruire practica.Programa analitica ,cum e?

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #80 : 28 Martie , 2010, 20:24:15 p.m. »
Programa analitica e o documentatie mai" stufoasa" ( cam 30 pag ptr un an de studiu) in care sunt descrise toate materiile studiate cu titluri de lectii .Deci exista
1.FOAIE MATRICOLA(nr de ani studiati si notele la fiecare materie)
2.PLAN DE INVATAMANT(sau adeverinta)(toate materiile cu nr de ore)
3.PROGRAMA ANALITICA

Offline dana-mirela

• Plutonier
« Răspuns #81 : 28 Martie , 2010, 20:25:38 p.m. »
buna,ana_maria,si eu sunt din Brasov si am terminat liceul sanitar in1990,anul de echivalare l-am facut insa in1999,daca iti aduci aminte pentru promotiile mai vechi s-a incercat mai intai o varianta de echivalare cu lucrare de diploma si examen,am dat mai apoi chiar si gradul principal pe baza recunoasterii respective ca sa se ajunga pana la urma totusi la concluzia ca trebuie sa facem si noi un an,de aicea vine povestea cu anul1999 pt. echivalare desi am terminat inaintea ta liceul,cand ma gandesc cat ne-am mai zbatut pentru toate schimbarile lor de decizii...pana si gradul de principal nu a mai fost valabil pana la urma,ce bataie de joc..
Referitor la acte:eu am depus la dosar numai foaia matricola si planul-adeverinta de invatamant,(eliberate de actualul liceu Grigore Antipa,daca o mai fi existand!)fara programa analitica adica si a ajuns,numai ca eu sunt dintre cele coordonate de ministerul invatamantului si tu esti cred acum de ministerul sanatatii,asa ca daca iti fac probleme poti eventual sa le scri si sa le explici ca situatii similare au fost tratate altfel la celalalt minister...
In rest sper sa obtii toate actele cat mai repede si sa ai noroc sa te treaca la masuri compensatorii ca pe noi,cele ce ne chinuim de ceva ani deja!!
Sper sa-ti mearga mai bine decat noua sau mai repede cel putin,si mai sper ca asta e intr-adevar ceea ce-ti doresti,sa vi intr-o tara straina cu familie si responsabilitati carora va trebui sa le faci fata cu tarie de caracter,nu e usor,dar poate ca e sansa ta la o viata mai buna.Sau diferita.Altfel.Nu pot rezista tentatiei sa-ti scriu toate astea pt.ca fiind din BRASOV si asa de apropiata ca varsta s-ar putea chiar sa te cunosc si simt un fel de responsabilitate.Ciudat...Zau...Iarta-ma daca te-am suparat.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #82 : 28 Martie , 2010, 20:35:14 p.m. »
Eu am depus,deci,foaia matricola si planul de invatamint,doar ca eu am facut cererea de recunoastere  la ministerul educatiei,acum depinde de cel al sanatatii.A durat mult dar acum poate fi mai usor ptr voi ptr. ca... "s-a spart gheatza" parca... ;) ;D ;D

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #83 : 28 Martie , 2010, 20:36:52 p.m. »
Draga dana-mirela,
cand iti poarta cineva de grija ,nu ai decat motiv de bucurie ,nu de suparare!
Multumesc ptr cuvintele frumoase.
Ai avut nevoie de acel act de la OAMMR in care sa se specifice ca ai lucrat  5 ani consecutiv din ultimii 7?

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #84 : 28 Martie , 2010, 20:45:46 p.m. »
 Doamne ajuta sa mearga mai usor acum!!!

Alta intrebare:ati avut nevoie de adeverinta cu orele din anul stagiu pe care l-am facut dupa liceu?( ca am inteles ca ar intra la ore de practica)

Alta...: are vreo importanta dac pe traducerea diplomei de la cursul de echivalare scrie:"..en la especialidad ENFERMERA MEDICINA GENERAL::" si nu "...en la especialidad ENFERMERA RESPONSABLE DE CUIDADOS GENERALES" .Poate ar fi mai bine s-o duc la modificat ptr ca asta e titlul ptr care cer recunoastere: enfermera responsable de cuidados generales

Inca o data:nu stiti cat ma bucur ca v-am gasit.

Offline dana-mirela

• Plutonier
« Răspuns #85 : 28 Martie , 2010, 21:10:31 p.m. »
Ana-Maria,din fericire nu mi-a trebuit!!!Eu lucrasem doar 2ani din ultimii 7!!In total am 14 dar se pare ca nu conteaza.
nici nu stiu daca mai sunt membru in OAMMR in Brasov,cred insa ca daca nu ar fii asa nu mi-ar fi eliberat autorizatia de libera practica si adeverinta necesara la Bucuresti,cum ca am facut cursul de echivalare,ce ma mira e ca nu a trebuit sa platesc nici o taxa de membru sau din urma pt. anii in care nu am cotizat,caci asa auzisem ca se cere.
toate formalitatile le-a rezolvat mama mea pentru mine in Brasov in septembrie 2008 si mai apoi in Bucuresti in noiembrie 2008,in ianuarie 2009 am cerut in Spania recunoasterea dreptului de a profesa ca due.
Norocul meu a fost in Brasov ca am mai primit pe ultima suta de metri autorizatia de libera practica(nu trebuie sa intrerupi serviciul mai mult de 5 ani,si era cat pe ce sa fie prea tarziu,ar fii trebuit sa vin sa fac practica in Ro.si ev.sa dau un examen ca sa am dreptul sa profesez din nou ca as. in Ro!!)Iar de la Bucuresti mi-au dat RECOMANDAREA-asta e ce se primeste cu liceu si echivalare,indiferent de vechime sau nu in campul muncii,cel putin asa era pana anul trecut,vad ca de cand au trecut totul la Ministerul Sanatatii aici s-au marit pretentiile(noua nu ne-au cerut de ex. nici cazier nici ad.de malpraxis),eu am trimis la Madrid de ex.copie dupa cartea de munca tradusa,legalizata si compulsata si nu mi-au mai cerut nimic in legatura cu vechimea in munca(si nu am mai lucrat de 6 ani!)ASA ca e mai mult sau mai putin chestie de noroc,ma gandesc insa ca odata ce au pornit cu recunoasterile nu vor mai putea da inapoi,vor trebui sa recunoasca mai departe pe principiul egalitatii studiilor si precedentului judiciar daca e cazul!Asa ca va vor trece pe toate la masuri compensatorii,sau cine stie poate se rasgandesc si va dau recunoasterea direct.Ar fii frumos,nu?
Adeverinta cu orele din anul de stagiu nu mi-a trebuit iar diferenta dintre medicina general si responsable de cuidados generales cred ca nu-i intereseaza,suntem pentru ei generalisti,medicina generala adica,tot ce include in titulatura o specialitate implica la ei specializare,studii suplimentare adica,ceea ce e si mai greu de obtinut ca recunoastere.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #86 : 28 Martie , 2010, 21:11:11 p.m. »
Nuuuuu,nici n-am pomenit nimic despre anul de stagiu,nimeni nu m-a intrebat de asta.Ce am depus la dosar a fost certificatul de absolvire a scolii post-liceale pe care l-am obtinut dupa anul acela pe care l-am facut in plus si,de asemenea,planul de studii.Pe certificatul meu scrie asistenta de pediatrie,nu cred ca are importanta.Pe credential scrie ca am atributiile unei diplomado en enfermeria,deci nu are nici o importanta daca eram asistente de pedriatrie,ginecologie,etc.

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #87 : 28 Martie , 2010, 21:29:27 p.m. »
Draga Erofeinina,
 Scriai ceva de o persoana care ne-ar putea ajuta cu pregatirea actelor ,aici ,in Romania. Ai ceva detalii?( ceva..."gossa"?)

da..Ana-Maria, la ea ma refeream. Am mai spus pe forum ca eu am platit compulsa la ambasada in Bucuresti pentru fiecare act si crede-ma ca aveam un teanc de acte fara sa stiu ca aici in Spania nu se plateste. Ca sa nu mai zic ca am refacut unele traduceri facute prost in Romania si dau din nou un exemplu: ce inteleg spaniolii prin: "examene paraclinice" = examene din afara spitalului--> ceea ce este totalmente gresit, si de aceea unii termeni trebuiesc adaptati ca sa nu le mai dam motive celor de la ms sa ne gaseasca nod in papura!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #88 : 28 Martie , 2010, 21:43:57 p.m. »
 Eu am tot  recomandat-o pe gossa (noul nickname: traducator) pentru ca am lucrat cu ea si am fost multumita. E drept ca si eu am fost un client foarte constiincios si rabdator. Nu as vrea sa inteleaga cineva ca am vreun beneficiu facandu-i reclama ..nici vorba de asa ceva!  Mi-a inspirat incredere de la inceput pentru ca  mi-a expus situatia asa cum era si nu a promis marea cu sarea ...tine de cei de la minister reusita noastra nicidecum de ea! Numai ca viata e plina de surprize si desi colaboram inca din Romania odata ce am ajuns in Spania am avut ocazia sa o cunosc..e drept ca pentru cateva ore dar suficient ca sa ma impresioneze bagajul ei de cunostinte si pasiunea ei pentru aceasta tara!

Offline anodyna

• Sergent
  • **
« Răspuns #89 : 29 Martie , 2010, 13:30:51 p.m. »
buna fetelor :) ce mai faceti?
eu sunt putzin ocupata zilele astea si nu am prea reushit sa mai citesc prea mult asa k dana_mirela inca stagnez pe la pagina 52 dar m-am uitat la 119 si spre marea mea surpriza spuneai de o carticica pe care chiar ma gandeam sa o cumpar, se gaseste de cumparat si online (2009 parca), cel mai ieftin cu 26,5 roni + 7 lei taxa postala, am vazut online cam ce cuprinde si mi s-a parut interesanta, dar pana sa citesc pagina 119 nu eram sigura daca sa o cumpar sau nu...multzam dana pt tot, esti o duuulce  :-*
la oammr mi s-a spus ca nu trebuie platita nici o cotizatie (ce bine, ce bine ;D ), dk esti membru trebuie sa platesti doar o taxa de 100 roni si se elibereaza adeverintza de malpraxis.
Dupa sarbatori scot adeverintza.
 V-am pupat fetelor.
« Ultima Modificare: 29 Martie , 2010, 13:33:07 p.m. de anodyna »

Spania Romaneasca

« Răspuns #89 : 29 Martie , 2010, 13:30:51 p.m. »